Gemeenteraad. Burgerlijke Stancf Kerk en School. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Boekbespreking. Tenzij wij over buitengewone machtsmiddelen zouden beschikken, is dus de meest waarschijn- lijke uitslag van een z.g. actieve handelspolitiek, dat wij na eindeloos loven en bieden precies die voordeelen krijgen, die wij onder onze huidige verdragspolitiek, zonder veel moeite, op grond van de meestbegunstigings clausule terstond zou den hebben verkregen. De kardinale vraag is dus of Nederland in derdaad zulke machtsmiddelen heeft, dat het meer zou bereiken, n.l. dat het zou bereiken, dat het buitenland een deel van zijn rechten, die het aanvankelijk vast van plan was niet prijs te geven, ten slotte toch laat vallen. Om de machtspositie van Nederland te toetsen zouden wij moeten vergelijken hoeveel procent het buitenland van zijn totale productie in Ne derland invoert met het percentage, dat Neder land van zijn totale productie naar datzelfde buitenland uitvoert. Hoewel het vrijwel ondoenlijk is om hier con crete cijfers voor te geven, kan men reeds op het eerste gezicht zeggen, dat deze verhouding voor Nederland buitengewoon ongunstig is, m. a. w., dat de machtspositie van Nederland zeer zwak is. Neemt men b.v. een land als Duitschland Nederland voert ongeveer 25 zl^, heelen uitvoer naar Duitschland uit. Dui sc an daarentegen voerts lechts ongeveer 6 /o zijn uitvoer in Nederland in. Daarbij komt nog, dat 25 van den Neder- landschen uitvoer, dank zij het feit, dat Neder land zoon buitengewoon grooten buitenland- schen handel heeft, voor onze welvaart van oneindig veel meer beteekenis is, dan een over eenkomstig percentage van den Duitschen uit voer voor Duitschland. De machtsverhouding bij eventueele onder handelingen is dus zeker niet als 6 staat tot 25 (l-v4), maar eerder als 1 staat tot 10. Ook ten aanzien van het vraagstuk van de actieve handelspolitiek behoeven wij ons echter niet geheel tot abstracte redeneeringen te be perken. Ook hier is tot op zekere hoogte een vergelijking mogelijk met de resultaten, die an dere landen, die inderdaad een actieve handels politiek voeren, hebben bereikt. Met landen als Duitschland en Frankrijk kunnen wij ons natuurlijk niet vergelijken, maar ook onder de kleinere landen, waarmee een vergelijking niet bij voorbaat uitgesloten is, zijn er verscheidene, die er onderhandelingen op nahouden. Zien wij in de eerste plaats naar Denemarken. Denemarken beschikt formeel over de bevoegd heid om een surtaxe op den invoer te leggen als retorsie-middel tegen het buitenland. De verdragen door Denemarken en Nederland gesloten wijzen inderdaad eenige verschillen aan, doch deze zijn nu eens in het voordeel van Nederland, dan weer in dat van Denemarken. In het algemeen genomen zijn deze verschillen volmaakt onbelangrijk. Ook de Noorsche Regeering heeft de bevoegd heid om met verhoogde tarireven te werken tegen staten, die zijn handel extra belemmeringen in den weg leggen. Een vergelijking van de verdragen door Noor- egen en Nederland gesloten, geeft den indruk, dat zoo er al op eenige verschillen valt te wijzen, dit eerder ten gunste van Nederland zou zijn. Weliswaar kreeg Noorwegen in Spanje bij het eindigen van een tusschen beide landen ont stane tarievenoorlog geen onbelangrijke conces sies, maar anderzijds moest het zich verplichten jaarlijks 500.000 H.L. zwaren Spaanschen wijn in te voeren, ondanks het feit, dat er in Noor wegen een drankverbod bestond. Ook Zweden kan een verhooging op zijn in voerrechten toepassen tegenover bepaalde lan den. Het Duitsch-Zweedsche verdrag van 1926 heeft echter in Zweden zeker evenveel aan- eiding tot kritiek gegeven als het Duitsch-Neder- landsche verdrag van 1925 hier te lande. België heeft met zijn maximum-tarief tegen over Czecho-Slowakije inderdaad resultaten be reikt. Ook tegenover Spanje is toepassing van het maximumtarief niet zonder gunstige gevolgen gebleven. Daartegenover staat echter, dat Nederland ook zonder onderhandelin&starief eenige malen speciale voordeelen heeft weten te bedingen, b.v. ten aanzien van het invoerrecht op Gouda- Edammerkaas bij den invoer in Oostenrijk. Zwitserland slaagde er in bij zijn onderhan delingen met Spanje bepaalde reducties te ver krijgen, die Nederland niet zijn toegestaan. Deze reducties zijn echter binnen korten tijd weer verloren gegaan. Verder verkreeg Zwitserland reducties in Czecho-Slowakije, Duitschland en Frankrijk. Daarbij dient men echter in de eerste plaats te bedenken, dat Nederland, dank zij de meest- begunstiging, in het bezit van dezelfde voor deelen is gekomen. In de tweede plaats, dat Zwitserland met name van Duitschland slechts concessies wist te verkrijgen door reducties toe te staan op verschillende posten van zijn eigen z.g. „Gebrauchstarifdat bedoeld was als mi nimumtarief, waaronder men aanvankelijk in geen geval had willen gaan. Ten derde blijken sommige van de z.g. re ducties, die 'Zwitserland heeft verkregen, in het geheel geen reducties te zijn, omdat het er reeds via de meestbegunstigingsclausule aan spraak op kon maken, en in de vierde plaats moet men bedenken, dat Nederland met zijn ge weldigen buitenlandschen handel en zijn vele internationale relaties, in geval het werkelijk eens tot een tarievenoorlog mocht komen, zoo als tusschen Noorwegen en Spanje het geval is geweest, Nederland heel wat kwetsbaarder zou blijken. Hoewel de positieve resultaten, die de meeste landen, waarbij Nederland althans bij benade ring kan worden vergeleken, hebben bereikt, slechts gering zijn, is men allicht geneigd de opmerking te maken, dat in sommige gevallen tot wel iets kon worden verkregen en dat Ne derland het ook allicht eens probeeren kan. Er zou iets voor te zeggen zijn, wanneer men van te voren de zekerheid had, dat Nederland zijn dreigementen nooit ten uitvoer zou be hoeven te brengen. Niemand zal echter zoo naïef zijn te veronderstellen, dat men steeds zou kun nen dreigen zonder op een goed oogenblik ge dwongen te worden inderdaad zijn invoerrechten op bepaalde artikelen te verhoogen. Zwitserland, dat van zijn vechttarieven inder daad een veelvuldig gebruik heeft gemaakt, is van dit geval een duidelijk voorbeeld. Stapje voor stapje is- het Zwitsersche tarief de hoogte in gegaan en heeft de Zwitsersche handelspolitiek een protectionistisch karakter ge kregen. Frankrijk is sedert de invoering van zijn on er andelingstarief in den loop van enkele jaren o een van de meest protectionistische landen van Europa geworden. nnlufot, 6 9ev^en, die zulk een beschermende hoef if- n°°L mee zou brengen, be wijzen 3 vooraf9aande niet nog eens te schemL,!d0et er,op w°rden gewezen, dat be voeren vl maatre9^. daartoe men door het worden ned een actieven handelspolitiek kan woken gedwongen nog een dubbel ernstig ka- invoerrMff9611' ,?m ™en de keuze van de ware uit h d cmrn verho°gen wil, als het e uit handen heeft gegeven. Wil men een bepaald land treffen, dan zal men bepaalde artikelen dienen te verhoogen, ongeacht de vraag of men daarmee een ge deelte van zijn eigen industrie den hartader afsnijdt. Hoezeer ik mij kan begrijpen, dat men in tijden als deze, waarbij men bij zijn uitvoer steeds op nieuwe moeilijkheden stuit, verzet in zich voelt rijzen en op vergeldingsmaatregelen zint, dient men zich steeds bewust te blijven welke risico's het voeren van een z.g. actieve handelspolitiek met zich meebrengt, tegenover de uiterst geringe resultaten, die men er in het gunstigste geval mee zou kunnen bereiken. Wordt men op een gegeven oogenblik ge dwongen inderdaad van het onderhandelings tarief gebruik te maken, dan treft men niet alleen en misschien zelfs niet in de eerste plaats het land, dat men wilde treffen, maar zichzelf. Actieve handelspolitiek is een zeer gevaarlijk wapen, dat vaak ketst en waarmee men de kans loopt, dat men op een gegeven moment zelf de stukken om de ooren krijgt. Daarna wordt door den Voorzitter gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen en het maken van opmerkingen. Verschillende heeren maken hiervan gebruik. Over het algemeen blijkt men geen voorstanders te zijn van onbeperkte vrij handel, maar integendeel het dringtnd noodig te vinden, dat ook door de te voeren handelspoli tiek de landbouw tegen de grootste concurrentie van het buitenland wordt beschermd. Aan het debat werd deelgenomen door de H.H C. Zoeteman, Buth, J. N, van Nieuwenhuizen, D. Poortvliet, J. Noordermeer, M. W. Struik, W. J. Vogelaar, P. D. Sieling. Ir. Huisman (secr. H. M. van L.) Door den spreker worden de verschillende sprekers beantwoord, waarna de vergadering door den voorzitter werd gesloten. SOMMELSDIJK. De besmettelijke ziekte, Diphteritus, voorkomende in het huis plaatse lijk gemerkt A 398, is geweken verklaard. L.l. Zaterdagavond werden door den mo torrijder K. uit Ooltgensplaat aan den Lange- weg alhier verschillende personen aangereden. Eén van hen werd zoodanig verwond, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Alhier is een postduif gevangen, gemerkt op de vleugel: J. A. Beems, Tuinstraat 169, op de ringen aan de pooten staat 169 2 30 afb. duif 268, 1-6 Cl. MIDDELHARNIS. Maandag is alhier de oud ste ingezetene A. Koudijzer op 93-jarigen leef tijd overleden. Bij publieke verkooping van te velde staan de vruchten brachten deze op Erwten 90.- tarwe 120.-haver 70.en gerst 77.—, alles per gemet. J. v. S. had 't ongeluk tijdens zijn werk zaamheden door een insect in zijn hand ge stoken te worden, deze zette zoodanig op, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. DEN BOMMEL.* Bij het bestuur van de afd. van het Groene Kruis alhier is bericht in gekomen van het bedanken als voorzitter en bestuurslid van den heer D. Brouwer, Burge meester, in wiens plaats is gekozen de heer Dr. G. Kattenwinkel, en in de vacature wijlen den heer P. Bisschop, de heer A. K. Meulendijk. OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn uit deze gemeente verscheept 101375 K.G. aard appelen. Aan Bastiaan Moerenhout van de lichting 1929 is voor goed vrijstelling van militieplichten verleend wegens kostwinnerschap, volgens be slissing van den Minister van Defensie van 14 Juli 1930. Mej. C. Alblas van Alphen aan den Rijn heeft de benoeming tot wijkverpleegster alhier aangenomen en hoopt 1 September in dienst te treden. OUDE TONGE. Onze dorpsgenoot Jac. Bus- cop, behaalde het schooldiploma bij de Konink lijke Marechaussee. Bij een publieke verkooping van gewassen te velde deed haver 'en erwten 70 tot 80, aardappelen 120 en tarwe 142 per gemet. Tegen een inwoonster uit deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens het vernielen van koopwaar. Bij verschillende landbouwers is een begin gemaakt met het tarwe snijden, wat heel vroeg te noemen is. Daar het koren met de regen veel gaan legeren is, moet er veel met de hand gesneden worden. NIEUWE TONGE. J.l. week werden van hier vervoerd: 800 balen pe'en en 1000 kistjes aardappelen. A.s. Vrijdag zal de Rijksontvanger in het Weeshuis zitting houden voor het indienen van aanvragen voor kostelooze rijwielplaatjes. Gedurende de maanden April, Mei en Juni werd voor de Halve Stuiversvereeniging alhier een bedrag gecollecteerd van 39. Aan den Edelachtb. Heer R. Sterk, bur gemeester dezer gemeente, is verlof tot afwezig heid verleend tot 2 Augustus a.s. Als Burge meester treedt thans op Wethouder Prince. Door B. en W. dezer gemeente is den datum van ontslag van Mej. A. Andeweg, on derwijzeres aan de O. L. school alhier bepaald op 15 Augustus a.s. Na afloop van het concours zal er a.s. Woensdagavond vuurwerk worden afgestoken, bestaande uit 49 stukken. DIRKSLAND. In deze gemeente komt een geval van Febris Typhoidea voor. Maandagmiddag had een werkman, werk zaam aan de kabels voor de electrificatie, het ongeluk een hoeveelheid kokende teer over zijn hand te krijgen, waardoor hij vrij ernstige brand wonden opliep. Van uit deze gemeente werden verscheept 7228 H.L. aardappelen en 960 balen peen. Tegen een drietal personen werd hier pro- ces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der motor- 'en rijwielwet. Vrijdag maakten de leerlingen der bijz. school een reisje naar Den Haag. Ze troffen gelukkig goed weer. Op de wekelijksche beurs besteedde men voor de erwten van 13,— tot 13.50, tarwe 10.50 en haver 5.50 per 100 K.G., aard appelen 2.80 en koepeen 1.80 per H.L. HERRINGEN. De heer P. de Gast, lid van het brandpiket, is benoemd tot machinist bij de Motorbrandspuit, terwijl de heer A. Wolfert benoemd is tot opzichter bij de brandblusch- middelen. Vorige week werden weder een 2-tal per sonen uit deze gemeente verbaliseerd wegens overtreding der Visscherijwet. Het vischtuig werd mede in beslag genomen. De heer E. M. had vorige week het on geluk te vallen 'en zijn been ernstig te bezeeren waardoor hij geruimen tijd gedwongen rust moet nemen. Er bestaan plannen om ook met de leer, lingen der Bijz. Lagere School een bootreisje te maken naar Zeeland. STELLENDAM. De gamalenvisschers heb' ben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig aange voerd 90 K.G. garnalen voor de pellerij a 0.20 per K.G. De vorige week werden van hier slechts verscheept 150 H.L. aardappelen. GOEDEREEDE. Bij het uitoefenen van zijn bedrijf verloor M. Lokker zijn geheele visch tuig, het welk een groot verlies is. De gamalenvisschers vingen de vorige week van 60 tot 80 kilo garnalen voor de pellerij en 200 kilo voor de drogerij. De 10-jarige P, Redert viel in de volle haven, gelukkig werd dit opgemerkt door de 15-jarige G. Groenendijk, die als goetd zwemmer er bij sprong en hem op den wal bracht. Dinsdag 29 Juli zal ten postkantore de Ouderdomsrente worden uitbetaald. De 15-jarige K. S., die alhier bij een tante logeerde, viel met de fiets en brak zijn linker pols, die door den geneesheer Zubli werd gezet. OUDDORP. Verleden week is een aanvang gemaakt met het leggen van den ondergrond schen kabel voor de electrische geleiding. Vele veldarbeiders, die anders werkloos zouden zijn, verdienen nu nog hun dagelijksch brood. Onder de metselaars en timmerlui heerscht groote slap te in het werk, zooals in geen jaren hier is voor gekomen: er zijn er onder de ambachtslui nog al, die in andere plaatsen werk hebben gevonden. L.l. Zaterdag werden door fTotaris v. d. Berg in het openbaar verkocht 12 perceelen te velde staande tarwe, 30 perceelen haver, 13 perceelen rogge en 4 perceelen erwten. De prijzen waren per roede: tarwe 45 a 52 ct., haver 30 a 36 ct„ rogge 16 a 20 c., erwten 45 ct. Enkele perceel'en zijn niet gegund of de verkoop is ge staakt. Het huis met schuim en erf van Gebr. Meijer is aan den afmijner niet gegund. Eigenaar is geworden P. Meijer Mz. Jan Meijer heeft op het Westerstrand twee zeehonden gevangen. Een ieder zij gewaarschuwd Door de politie zijn enkele personen bekeurd, die met hun fiets de kleine steentjes bereden, wat bij verordening verboden is. De gamalenvisschers vingen van 300 tot 500 kilo per vaartuig in de geheele week, voor de pellerij; en aan kleine garnalen 300 kilo voor de drogerij. Vergadering van den Gemeenteraad van OUDE TONGE op Dinsdag 22 Juli des v.m. 11 uur. Afwezig de heer Kieviet. De Voorzitter, burgemeester Van Schouwen, opent de vergadering, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. Ged. Staten berichten eenige goedkeuringen over genomen raadsbesluiten. De kas van den gemeente-ontvanger is na gezien en in orde bevonden. In kas was 3719.60. Ingekom'en is het verslag van de Gezondheids commissie. Van de Schippersvereeniging „Schuttevaer" is bericht ingekomen over klachten van den steenen dam. Gevraagd wordt door het hoofd bestuur het initiatief voor maatregelen tot ver betering. Worden voor kennisgeving aangenomen. Het gemeenteverslag over het vorige dienst jaar ligt ter visie. B. en W. van Middelharnis zenden schrijven over de pensioengerechtigheid van den secre' taris van de Gezondheidscommissie, die Rijks ambtenaar geworden is. Gevraagd wordt bij drage van deze gemeente. Wordt toegestaan. Mej. Frijdal vraagt ontslag tegen 1 Sept. a.s. als onderwijzeres aan de openbare school alhier. B. en W. stellen voor dit eervol te geven tegen 1 Oct. of zooveel vroeger als er in de vacature zal zijn voorzien. Aldus wordt besloten. Ged. Staten berichten, dat nog een admini stratieve wijziging moet worden gebracht in het raadsbesluit betreffende het aanbrengen van brievenbussen. Hieraan wordt voldaan. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten betrefende verhaal van pensioensbijdragen, welk raadsbesluit door Ged. Staten niet was goed gekeurd. De Raad had bedoeld raadsbesluit wil len handhaven, daar hij de onlogische en on billijke consequentie van dit raadsbesluit niet inziet. Maar Ged. Staten blijven op hun stand punt staan en geven een nadere toelichting. Bij meerderheid van stemmen wordt besloten aan den wënsch van Ged. Staten gevolg te geven. Tegen stemden de heeren Prinse, Van Schou wen en Faase. Ingekomen is een nota van de Bijz. school over een boventallige leerkracht over 1929. Be sloten wordt deze nota te voldoen. Aangeboden wordt de gemeenterekening dienst 1929. Deze is als volgt Gewone dienst. Ontvangsten 138220.60, uitgaven 116352.52, batig saldo 21868.08. Kapitaaldienst. Ontvangsten 36156.05>J^, uitgaven 29168.06, batig saldo 6958.59}^. Rekening van het Armbestuur over 1929 Ontvangsten 19685.91 ^2, uitgaven 6501.78 batig slot 13184.13 Buitengewonen dienst 3288.—. gewonen dienst 9896.13J^. Rekening van het Weeshuis over 1929 Ontvangsten 234.uitgaven 82,28J/£, batig slot 151.71 Rekening van de boedel Dabbe over 1929 Ontvangsten 6342.13H- uitgaven 3142.72, batig slot 3199.41 Tot leden der commissie belast met het na zien der diverse rekeningen worden benoemd de heeren van Schouwen, Los en Faase. Vastgesteld wordt het kohier der honden belasting. In de rondvraag zegt de heer BEIJER, dat hem ter oore is gekomen, dat B. en W„ nu de nieuwe klas in de bewaarschool in orde is, zi] er een speltje bij willen steken en aan de oude klas niets meer willen doen, zooals aan vankelijk toch niet de bedoeling is geweest. Spr. vraagt wat de oorzaak is óm dat werk op te schorten. j De VOORZITTER zegt, dat B. en W. nooit dat besluit genomen hebben. Weth. PRINSE merkt op, dat de inspectrice gezegd had, dat over 2 jaar toch tot verbou wing moest worden overgegaan, zoodat het zon de zou zijn er nu onkosten voor te maken. Weth. DE WIT zegt, dat besloten was dit werk af te laten loopen en dan de zaak nog eens te bespreken. Een definitief besluit is er echter nooit genomen. De heer BEIJER stemt dat toe, doch zegt, dat er toch over gepraat is. Spr. zegt het vooral met het oog op de ramen. Weth. PRINSE antwoordt, dat er toch aan de muren gebroken moet worden en het -beste is maar, dat het in eens en dan goed gebeurt. De VOORZITTER zegt, dat binnen een paar jaar een waterleiding toch ook komt. Besloten wordt nog 500.op de begrooting te brengen voor aanschaffing van 50 stoelen en 50 tafeltjes voor de bewaarschool. Dan wordt de vergadering gesloten en blijven de raadsleden bijeen ter bespreking van de nieu we financieele regeling, die er getroffen moet worden (en gevolge van de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeen ten. Vergadering van den Gemeenteraad van DIRKSLAMD op Vrijdag 18 Juli, des nam. om 8 uur. De VOORZITTER, burgemeester Visscher opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. De kas van het Vleeschkeuringsbedrijf is nagezien en in orde bevonden. In kas was f 526,25. Ged. St. berichten enkele goedkeuringen over genomen raadsbesluiten. B. en W. bieden den Raad de gemeente» rekening dienst 1929 aan. Ontheffing uit de hondenbelasting wordt verleend aan C. Warnaerjzn. en aan Swenne. B. en W. stellen voor naar aanleiding van een schrijven van Ged. St. het raadsbesluit van 23 April j 1. betreffende het te stichten v. Weel.ziekenhuis, in te trekken en over te gaan tot het nemen van een nieuw besluit. Overgenomen wordt de testementaire clau. sule over den geneesheer, en uit de stichtings akte wordt uitgelicht de bepaling betrefif-nde de bestemming der bezittingen na opheffing der stichting, omdat hierin de Armenwet voor ziet. Tenslotte worden nog een paar admini stratieve wijzigingen aangebracht. De veranderingen dragen allen een formeel karakter. De heer DE BONTE zegt nog dezelfde bezwaren te hebben als voorheen. Hij wil niet in herhalingen treden, maar genotuleerd hebben dat hij ook tegen dit nieuw raads besluit stemt. Het verwondert spr. dat, waar de stichtingsakte door een rechtskundig advi seur werd opgemaakt, Ged. St. de heele boel nu weer onderstboven gooien. Spr. ziet niet in welk nut al d-e veranderingen hebben. De VOORZITTER antwoordt dat Ged. St dit nu eenmaal willen. Zij hebben formeele bezwaren. Spr. ziet er geen bezwaar in aan de wenschen van Ged St. tegemoet te komen De heer ROODZANT vraagtals de heer De Bonte in hooser beroep gelijk krijgt, moet de zaak dan weer heelemaal veranderd worden De heer DE BONTE zegt dat hij op zijn bezwaren bij Ged St. geen antwoord gehad heeft. Ook heeft spr, bij de erfgenamen be zwaar ingediend, maar hoorde er niets op Spr. vraagt of B. en W de correspondentie met de erfgenamen in den Raad willen brengen, dan weet spr. ten minste wat zij geantwoord h bben. De VOORZITTER zegt dat dit schrijven van de erfgenamen aan B en W. gericht was en niet aan den Raad De rechtskundig adviseur heeft met de erfgenamen geconfereerd en het blijkt dat zij geen bezwaar maken tegen het genomen raadsbesluit. De heer DE BONTE meent dat B. en W. het schrijven ook al is het aan B en W. gericht bij den Raad moeten brengen. Dat B. en W samensprekingen geheim houden is hun recht, maar daden van B en W. en ontvangen cor respondentie behooren zij in den Raad te brengen. Wethouder WARNAER zegt dat er geen bezwaar is om de gevoerde correspondentie ter kennis van den Raad te brengen De VOORZITTER zegt er ook geen bezwaar tegen te hebben maar wil het dan in geheime vergadering doen. Wethouder WARNAER geeft er de voor» keur aan het in openbare vergadering te be» handelen. Het is een publieke zaak. De heer DE BONTE geeft ook de voorkeur aan openbare behandeling. De VOORZITTER zegt dat er clausules in voorkomen die geheim moeten blijven en vraagt wat de Raad er van denkt. De heer ZOETEMAN meent dat als de Voorzitter van oordeel is dat het geheim moet blijven, het beter is de deuren te sluiten. Dan gaat men in ieder geval safe. De heer DE BONTEals je het openbaar behandelt ga je ook safe. Besloten wordt de deuren te sluiten. Na heropening der deuren komt de zaak weer ter sprake. De stichtingsakte voor het Van WeeLZieken» huis werd aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. De heeren Gestel en De Bonte stemden tegen de bekende clausule van de Diaconie. Dan sluiting. SOMMELSDIJK. GeborenMattheus, z. v. Cornelis Kievit en Seeltje KortewegDina Al-da, d v Arent Jean Samuel v. Dam en Anna Theodora de Vries; Johannes Kommer, z. v. Jacob Bos» hoven en Johanna KooteCornelis, z. v. Pieter Verbiest en Janna Tröost. MIDDELHARNIS. Geboren Adriana, d. v. M. van Splunder en P. Heerschap; Jan, z. v. H. Schellevis en J. Vroegindeweij. Ondertrouwd: A P. van Loo,33j.(Gouda) en P. Brinkman, 26 j. DIRKSLAND. GeborenKrijn, z. v. P. Heerschap en A. HeerschapAaltje, d. v. J. M. v. Heukelen en M. Grootenboer. brug bij de Amsterdamsche poort te Haarlem reed, wilde een automobilist den trein links pas seerde. De bestuurde van den auto had met gezien, dat uit de tegenovergestelde richting eveneens een treintram aankwam. Up de brug werd de auto, die vrij snel reed, door den tram trein uit Amsterdam gegrepen en tegen den trein uit Zandvoort gedrukt. De wagen werd tusschen de beide treinen totaal in eikaar ge drukt. Van den auto, een kiemen wagen van den heer P. J. M. Leeuwenberg, uit Haarlem, bleef niet veel over. Er zaten in de auto drie personen; naast den bestuurder zat de 21-jarige Verkley uit Haarlem. De heer Verkley kreeg het stuurrad tegen de borst, aan de gevolgen maarvan hij bijna on middellijk overleed. De andere inzittenden wer den niet gewond. Het duurde een uur, voordat de auto tusschen de beide trams was verwijderd. Eén van de trams moest daarvoor opgevijzeld worden, zoo dat de dienst tusschen Amsterdam en Zandvoort groote stagnatie ondervond. Het lijk van den heer Verkley is overgebracht naar de Mariastichting te Haarlem. VERDRONKEN. Bij het zwemmen te Scheveningen. Zondagmiddag zijn twee Rotterdammers, J. C. F.., van de Maashaven, en Z., van het Burge meester Hofmanplein te Rotterdam, die te Sche veningen in zee aan het zwemmen waren, bij den vuurtoren, door den sterken trek in zee meegesleurd. Z. wist bijtijds zich aan een golf breker vast te klampen en kon het strand be reiken. F. echter -dreef steeds verder af. De 23- jarige J. v. S., uit de Loggerstraat te Scheve ningen, is hem nagezwommen, maar kon hem niet bereiken. Het lijk van F. is later aan gespoeld. Zondagavond half twaalf is te Amersfoort de 63-jarige stalhoudersknecht v. S. aan de Zuid singel te water geraakt en verdronken. Zijn lijk is door de politie naar de algemeene begraafpiaats overgebracht. Zondagmiddag is de, 14-jarige G. Senninge uit Groningen bij het zwemmen in het Foxhoi- stermeer verdronken. Zijn lijk is opgehaald. Directie ORANJEMARSCH voor Harmonium en Fanfare, gearrangeerd door W. H. Scholtens, Uitgave van Joh, de Heer Zonen, Rotterdam, Deze frissche en fleurige marsch zal zeker gaarne gespeeld worden. Moeilijk is hij niet. Veel diepgang is er niet in te vinden, doch de meesten zullen dit er ook niet van eischen. Met eenige oefening is deze marsch al spoedig te spelen. Harmonie, Fanfare en Extra Partijen van deze marsch zijn afzonderlijk te verkrijgen. HEIDELBERGER FREMDENBLATT. Ver- keerskroniek van Heidelberg. Olötfeel orgaan der stad Heidelberg, Belangrijke vetkeerscourant in Zuid'Duitschland. Wij kregen van dit Heidelberger Fremden- blatt een speciaal editie, geheel in 't Hollandsch. Heidelberg ligt in Zuid-West-Duitschland aan den Neckar, een zijtak van den Rijn. De om geving van Heidelberg* is schitterend. Het is daar wel niet met het hooggebergte van Zwit serland te vergelijken. Maar toch verheffen de bergenreeksen zich daar toch tot circa 600 M. De stad Heidelberg is rijk aan mooie oude ge bouwen. Het oude Heidelberger slot is wel 't meest bekende daarvan. Van dit alles vertelt dit nummer van Heidelberger Fremdenblatt. Ook van andere plaatsen uit den omtrek wordt verteld hoe mooi het er is. O.a. van Mannheim, Ludwigshafen a. d. Rijn, Schwetzingen, Hul- bronn, Nurnberg, Bad Soden, aan de Tarinus, Mainz, Worms, Wiesbaden, Bingen e. d. De schitterend uitgevoerde foto's van dit nummer maken u verlangend om eens naar Heidelberg te gaan, waar zooveel schoons te genieten valt. Dat is ook de bedoeling van dit nummer, om ook in 't buitenland te doen weten hoe mooi Zuid-West-Duitschland is, opdat de vreemde lingen daarheen zouden gaan. Verschillende plaatsen zijn badplaatsen, waar zieken genezing kunnen vinden, doordat daar minerale bronnen zijn. Dit nummer is typografisch keurig verzorgd. Grappig doen enkele fouten aan, doch dit is licht te vergeven; als men weet, dat alles uit 't Duitsch vertaald is geworden en in Duitsch land gedrukt. De foto in kleurendruk van 't Heidelberger slot is een genot om naar te zien. SOMMELSDIJK. De Weleerw. Heer Ds. B. G. C. Steenbeek van Wierden heeft voor het beroepl naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. MIDDELHARNIS. Onze dorspgenoot, de heer L. Vroegindeweij, theologisch doctorandus, werd beroep'en bij de Ned. Herv. Gemeenten te Nieuw-Beijerland en Jaarsveld. -* A.s. Zondag zal in de Geref. Kerk alhier de maandelijksche collecte worden gehouden voor de Armen. OOLTGENSPLAAT. Ds. J. H. Th. Rappard van Dinteloord heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. - Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier bediening van den H. Doop worden gehouden. De aangifte hiervoor moet geschieden a.s. Vrij dagavond in de Kerkekamer. HERKINGEN. In een hier verschijnend week blad stond vorige week vermeld als' zouden aan de binnenkort te openen Herv. School zijn benoemd tot Hoofd de heer M. v. d. Vliet en tot onderwijzeres Mej. Langbroek. Dit bericht is van alléh grond ontbloot, daar nog geen be noemingen aan die school hebben plaats gehad. AlITO TUSSCHEN TWEE TRAMS IN ELKAAR GEDRUKT. Eén persoon gedood. Maandagmorgen heeft te Haarlem een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Toen een trein van de Noord- en Zuid-Hollandsche Electrische Tramwegmaatschappij uit Zandvoort over de SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES. Door de Pinkstercollecte waren de inkomsten der Samenwerkende Zendingscorporaties ge durende de maand Juni beter dan gedurende een der voorafgaande maanden. Niet alleen konden zij de geraamde kosten voor die maand dekken, maar zij lieten zelfs een overschot van 10.000, dat dus in mindering komt van den achterstand gedurende de eerste vijf maanden. Als men bedenkt, dat die achterstand 197.500.be droeg, is die mindering wel verblijdend, maar niet afdoende om de financieele zorgen weg te nemen. De besturen hebben zich daarom nog eens per circulaire gewend tot allen,'die in de Zending belang stellen, ten einde met vereenigde kracht dien achterstand, die het werk in zijn uadoq (jz 'mqeq 34 ui qBpjpaq Buijaqqi,-ajuo

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 3