leuw». Il 'u VIS HEEMSI*J' Kerk en School. de^naimdL^^tvond^^in31 Pla3tS V3n Burgerlijke Stars r Officieel Gedeelte. Buitenland. Gemengd Nieuws. Verkoopingen. H -1 I UI verslag van de |ad van Dirks- ook vele bui len sluiten aan ptelling. pd het verkeerd deze niet ter iten aandeelen loorwaarde aan litenboeren aan poch nu dit niet verplicht dit Irantiesom voor fcmen. |het eens, dat de en moeten wor tel dat de kost- In dat niemand zooals nu, dat lorden over een |wee aansluitin- dan goedkoop lansluitingen en ledkooper en als len omdat er gas |ogelijk gemaakt ik dat de ge- un aandeelen en zeker weer wel straten, straat- politietoe zicht neenteraad van en zoodoende den Raad van onderwerp ook I boeren ook met boop ik zoo iets komen. |te, IVAN STRIEN. leek werden uit |ardappelen ver had het onge- |r een piatenwals jd dusdanig ver- Inmiddelijk nood- achter dezer ge likt tot het met cursus in dak- Ist.)) Iseerden 34 sche- gemeente. Mzn., heeft on- bde aan het Mo- pouwer A. Peek het ongeluk bij hheden zijn hand Jij zich onder ge- |st stellen. Deze Middelharnis is hens het werpen er gemeente. I maanden April. pluis binnengeko- on en uitgevaren Iwapenden dienst left zijn woon- en |Westdijk onder- Jbert Heijn. ^veldwachters al ler rijksveldwacht net met goed ge in daktyloskopie het ongeluk, dat Jlierdoor ontstond leeskundige noot' *7/4 ring dat de rente- I arbeiders, die in |n moeten worden Arbeid te Brielle, Irbeiders even- lan niet voldoen, Ji genomen. Idacht van werk- Im Arbeid, indien ling (zegels plak- 1 bedrag van de Heringen zal ver- afgerond tot een 'ol, directeur der de heden, 8 Juli, - en natuurkunde leficus Dr. N. van der letteren en ft, getiteld: „Over iet bijzonder die ictor is." e week zijn ver- (nieuwe oogst), ïotorschip Tamsa net antraciet voor in het Volkarak. en Van der Tak :t lek voorloopig nge gebracht voor cte voor den ge- gemeente de som eft onderhands 3 an H. J. ten Hove ns heeft een stuk er C. Los. aardappelen zijn de beurtschippers ig niet groot maar en begin gemaakt staande aan den zijn meest allen zullen door een eegbrug te Batte- n voor hare dien' izoldigd rijksveld- is uitgereikt het e. De leiding h'er tiedeskundige W- Z.H.) het volle schot hagel in zijn voet terecht kwam. Door het verspreiden van den hagel in zijn voet laat het geval zich vrij ernstig aanzien. Des avonds nog moest hij naar een der ziekenhuizen te Rotterdam worden overgebracht. Sedert korten tijd was bij een familie al hier iemand uit Rotterdam inwonende, die vrouw met een 3-tal kinderen aldaar verlaten had. Za terdag kwam de vrouw met kinderen haar echt genoot opzoeken, doch de man wenschte met haar niet te spreken. Het publiek trok partij voor de vrouw waardoor een geheelen avond en tot laat in den nacht groepen menschen voor de woning stonden. Zoo nu en dan werden er steenen gegooid in de richting der woning, waar door enkele ruiten werden vernield. Des nachts nam dit gooien zoo toe, dat noodig geoordeeld werd om het publiek, dat na waarschuwing zich niet verwijderde, door de politie met de gurn- miestok uit een te drijven, waardoor enkele personen gevoelige klappen opliepen. Daarna was de rust geheel teruggekeerd; Zondagmorgen vroeg achtte de man het toch maar beter met zijn vrouw en kinderen weer naar Rotterdam te vertrekken. - Tegen een ingezetene werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Visscherij- wet. A.s. Donderdag zal de rijksontvanger van Middelharnis alhier zitting houden tot het innen der rijksbelastingen in het pand Ring A 67. MELISSANT. Aan de diaconie der Ned. Herv. Kerk is vergunning verleend voor het bouwen van een bewaarschool. Het werk is opgedragen aan M. van der Spaan, metselwerk, H. Tieleman, timmerwerk, J. de Reus, verfwerk, en Van Immerzeel, smidswerk. HERRINGEN. De rijksontvanger zal Woens dag a.s. weder zitting houden in deze gemeente. - De fairbank van de landbouwvereeniging „De Eendracht" is door den Bond van suiker fabrikanten voor de a.s. bietencampagne goed gekeurd. De rekening der gemeente dienstjaar 1928 is thans door Ged. Staten vastgesteld. En de rekening dienst 1929 ligt gedurende 14 dagen voor belanghebbenden ter inzage ter secretarie. -- De landbouwknecht D. Kievit had het ongeluk bij het aanzetten van een zeis, dat de zeis uitschoot en hij zich deerlijk wondde aan een zijner handen. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. De knecht van den landbouwer J. Gebuijs reed vorige week met een kar hooi in een kuil, waardoor het paard de kar op zijn hielen kreeg en de knecht direct een slag tegen zijn beenen kreeg. Per auto is de getroffene naar huis vervoerd en werd direct geneeskundige hulp in geroepen. Voorloopig moet hij gedwongen rust nemen. GOEDEREEDE. Toen de molenaar J. R. Vrijdag zijn gewone rondgang, met paard en wagen, qloor den Oostdijk reed, viel het paard dood voor den wagen. Het was niet verzekerd. Het bestuur van de cichoreidrogerij heeft 200.000 kilo gedroogde cichorei verkocht voor kf 7.10 per 100 kilo aan de firma de Beukelaar :e Antwerpen. De bouwknecht J. T. reed met den bus van een wiel een steenen schutting omver van de cichorei-drogerij, die op een voet van A. v. H. terecht kwam. De voet zwol zoodanig op, dat v. H. zich direct onder geneeskundige hulp moest stellen. De garnalenvisschers vingen de vorige week 80^90 kilo voor de pellerij per dag en 100 kilo kleine per week voor de drogerij. LM •=- OUDDORP. Toen Zaterdagavond aan iemand, die geen huisvesting had, onderdak werd verleend in het gemeentehuis, bleek, na onder zoek door den geneesheer, dat genoemde per soon aan bloedvergiftiging in een der beenen leed. Hij is daarop den volgenden morgen naar het ziekenhuis Eudokia te Rotterdam vertrokken. De visschers vingen de vorige week van 70 tot 80 kilo garnalen per dag en per vaartuig, voor de pellerij; in de stallen werden 5 zalmen gevangen. Onder de kinderen komen heel wat ge vallen van mazelen voor. Enkele klassen van de Chr. school, vooral de lagere, missen daar door omstreeks de helft der leerlingen. In een lokaal zijn er 17 over van de 56. Op Zaterdag 5 Juli werd door notaris v. d. Berg van Goedereede het volgende bij inzet verkocht Ten verzoeke van de erfgenamen van Teunis Akershoek Dirksz. Koop 1, een perceel bouw land, groot 1 G. 163 R„ 2560 door M. Hoek Jan Hz. Ten verzoeke van de erfgenamen van Jacob en Abel Meijer. Koop 1, een huis met schuur, tuin enz., groot 325 R„ met het recht van huur tot het jaar 1967, van 330 Roeden grond van de Middelduinen: 1050 door Kr. Meijer F.Gz.; r??A^'jeen Perceel tuingrond, groot 187J^ R., j HO door KI. van Dam Pz.; Koop 4, een perceel bouwland, groot 1 G. 77^ R-> 1-910 oor L. Hameeteman J.Jz.; Koop 5, een aandeel 7 clc"oreidrogerij „Ouddorp", 225 door N. Flikweert; Koop6, als bij koop 5, 215 door Th. Hoek Az. De afslag blijft bepaald op Zaterdag 12 Juli, es av.te 7 uur in het logement Akershoek. Volgens de gehouden telling zijn in deze gemeente: 238 paarden, 749 koeien, 678 geiten, 877 varkens, 14.235 kuikens en 18.168 kippen, 62 T'" V Verder 273 eenden en ten slotte oz bijenkorven en -kasten. der7p^9er°meni-: Ma^9aretha Redert van Goe- fcf Co™eIls>e B^ker van Soest, Klaas Nieman van Sommelsdijk, Krijn Zandburg van Wemeldinge, Hendrik Huibertus van Ameide en gezin van Sommelsdijk n J7^0klen ^rederik Korrelboom naar Maartensdijk Job Venneman naar Brou- drerShtaTi, Hendrik ««"chap naar Dor„ terdam VM KIo°ster naar Rot- 1.) ;oepeen van dezen scheept. er Groef had Zon- op spreeuwen op onverwachts af- het ongeluk, dat hier een bankbiljet gecolRcfeerd'van voor de armen. n iU'~ NIEUWE TONGE. As zal in de Ned. Herv. Kerk alhie^ de veAoopmJ hebbem 9 VM Zitplaatsen De heer C. van den Boogerd heeft be dank als ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier. MELISSANT. De Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden extra collecte ten bate der Kerk heeft ruim 51.— opgebracht. EER IS TEER. Onlangs circuleerde in een deel der neutrale pers een bericht van een Deventersche corre spondent der N. R. Ct„ als zouden de studenten der Theologische school te Kampen des Zondags te Deventer op de kermis nog al raar hebben huis gehouden. Prof. Bouwman verklaart thans in „De Bazuin", dat na onderzoek gebleken is, dat die beschuldiging „enkel leugen en laster was. De politie te Kampen gaf terstond een verklaring, dat geen enkele van onze studenten in dit geval gemoeid was. De personen, die het schandaal hadden verricht, waren ten deele stu denten aan de Rijksuniversiteiten, ten deele an dere jonge menschen in en buiten Kampen woon achtig". „Wij vermelden dit", vervolgt dan dr. Bouwman, „omdat de berichten in de liberale bladen velen hebben verontrust, en omdat ge noemde bladen voor een groot deel weigerden de officieele tegenspraak op te nemen". Ook wij zijn van meening, dat eer is teer en de tegenspraak na grondig onderzoek recht op opname heeft in de pers. - SOMMELSDIJK. Geboren: Hermanna Gcertruida, d. v. A. v Eijken en H. Buurveld. GehuwdLeendert van der Ham 20 j en Maatje van der Sluijs, 18 j., beiden alhier. Overleden: Pieternclla Anna Bresijn, 76 j., wed. van J. van der Velde. MIDDELHARNIS. Geboren: Cornelis Marinus, z. v. J. van Zanten en H. de ËloemeMaarten, z. v. L. Scbol cn E. de Groot; Bastiaan, z. v. J. Ma liepaard en G Klink. GetrouwdM. v. d Boom, 27 j. (Sommels dijk) en C. v d. Slik 23 j. Overleden: J. Geldhof 13 j.A. Krijgsman 73 j. echtgen. van P. Kol. HERRINGEN. Geboren Dirkje, d. v. Dirkje Melissant. Ondertrouwd: Arinus van Dongen jm. 30 j. te Rotterdam en Lena van Oostende jd. 27 j. Overleden Aren Melissant 59 j. echtg. van Cornelia Elisabeth Volaart. OUDDORP. Over de maand Juni. GeborenKommertje Susanna, d. v. Pieter Meijer en Ningentje Tams; Johannes, z. v. Klaas Aleman en Jannetje Witte; Gerrit. z v. L. van der Bok en J. Breen Grietje Basti- ana, d. v. T. Breen en J. Koek; Koenraad, z. v. K Klepper en J TanisCornells, z. v. J. Mierop en E. F. Moerkerke; Hendrik z v. J. Hoek; Elizabeth, d. v. A. W. Moerkerke en M. Hoek. OndertrouwdJan Luime 32 j. en Krieclje Hameetemrn 30 j Pieter Westhoeve 25 j. en Jobje Tanis, 27 j. GehuwdFreaerik Witte 27 j. en Maartje Akershoek 24 j. Overleden: Maatje Buijs, 71 j. wed. van C PijlKrijn de Maoij, 82 j. wedn. van N. Bos- loper; Cornells M erop 51 j. z. v. P. Miersn en Jobje TanisLeedett Padmos, 8£-f.' echt genoot M. Grinwis. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van SOM MELSDIJK brengen ter openbare kennis, dat op 4 Juli 1930 bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van AREN KNOPS, van beroep agent R. T. M„ wonende te Sommelsdijk, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in de navolgende localiteit: de zuidelijke kamer van het perceel, kadastraal bekend gemeente Sommelsdijk, sectie C no. 781, plaatselijk gemerkt C 90, en gelegen aan den Langeweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Sommelsdijk, 7 Juli 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. L. J. DEN HOLLANDER. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van SOM MELSDIJK brengen ter openbare kennis, dat op 4 Juli 1930 bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van AREN KNOPS, van beroep agent R. T. M„ wonende te Sommelsdijk, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden dranken, anderen dan sterken drank, in de na volgende lokaliteit: de zuidelijke kamer van het perceel, kadastraal beken'd gemeente Sommels dijk, sectie C no. 781, plaatselijk gemerkt C 90, en gelegen aan den Langeweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Bur gemeester en Wethouders inbrengen. Sommelsdijk, 7 Juli 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. L. J. DEN HOLLANDER. AARDSCHOKKEN EN ONWEDERS IN SPANJE. Te Madrid en in verscheidene provincies hebben aardschokken de bevolking Zondag ver ontrust. Tot nu toe wordt slechts materieele schade gemeld. Van andere zijde meldt men In den nacht van Zondag op Maandag is in Zuid-Spanje een aardbeving waargenomen, in het bijzonder in Sevilla, Malaga en Cordova. In verscheidene plaatsen maakte een paniek zich van de bevolking meester. Bij de aardbeving, welke tegen 11' uur plaats greep, verlieten de bewoners ijlings hun huizen, om zich in veilig heid te brengen. Gelukkig bracht de beving geen bizondere schade toe. Niettemin overnachtten velen in de open lucht. In Midden-Spanje woedden in den nacht van Zondag op Maandag hevige onweders, die groo- te schade aanrichtten en ook vele personen het leven kostte. De provincies Sevogin, Gui- pozcoa, Burgos en Soria woeddè een onweder, zooals men zich niet meer kon herinneren. De oogst werd geheel vernield. In Guipoczoa trad de Oria buiten hare oevers en zette de om geving over een groote uitgestrektheid onder water. Een autobus, waarin een zestal personen was gezeten, werd door de watermassa's mede- gesleurd. De inzittenden, die zich door een over haaste vlucht wilden redden, verdronken. In de provincie Burgos werden twee per sonen door den bliksem getroffen en gedood. In de omgeving van Vitoria woedde een ver schrikkelijk onweder, gepaard aan hevigen ha gelslag, waardoor niet alleen de oogst werd ver nield, maar ook vele gebouwen werden be schadigd. Vele boomen werden door den gelijk tijdig woedenden storm ontworteld. Meer dan 20 personen, die zich niet tijdig in veiligheid hadden kunnen brengen, werden door de instor tende gebouwen en vallend gesteente min of meer zwaar gewond. Twee van hen zijn aan de bekomen verwondingen overleden. Ook in de Noordelijke provinciën van Por tugal richtten hevige onweders schade aan, waardoor de oogst werd vernield. Verscheidene personen werden door den bliksem gedood. BLANK EN ZWART. Twee blanken en vier negers slachtoffer. Te Emelle in Alabama heeft een twist tus- schen een neger en een blanke geleid tot een relletje, waarbij een blanke door een revolver schot is afgemaakt. Drie negers, die aan het relletje hadden meegedaan, vluchtten het huis van een anderen neger binnen, dat daarop door een menigte blanken werd aangevallen. Ér ont stond een vuurgevecht, waarin een blanke en een neger sneuvelden. Daarop bestormden de woedende blanken het huis, namen het in en staken het in brand. Later vond men in de smeu lende puinhoopen de verkoolde lijken van twee negers. Een andere neger viel den blanken in handen, die hem ophingen aan een boom. De beroering duurde bij het afzenden van bovenstaand bericht nog voort. Er hadden nog telkens kloppartijen tusschen blanken en zwar ten plaats, zonder dat het tot nieuw bloedver gieten kwam. DE BEDELAARS VAN NEW YORK (stad.) Een commissie, welke een onderzoek instelt naar de economische toestanden in New York (stad) heeft ook het bedelaarsvraagstuk be studeerd. De commissie constateerde een groote toeneming in het aantal bedelaars gedurende den laatsten tijd. Naar schatting halen deze be delaars per jaar samen ongeveer 10.000.000 dol lar op. Toch zijn er maar 2000 officieele bede laars, waarbij er dan nog ongeveer 1765 komen, die venten met veters, knoopjes, lucifers, pot- looden enz. De voorzitter van de commissie, William Hodson, heeft een oproep aan het publiek doen verschijnen, toch niet te geven aan bedelaars. TRAGISCHE DOOD. In het prikkeldraad blijven hancpn en van honger gestorven. Naar uit Kaposvat gemeld wordt, was daar sedert eenige weken een oude bedelares ver dwenen, die gewoonlijk van dorp naar dorp trok, waardoor haar verdwijnen aanvankelijk niet opgevallen was. Thans echter vonden de boschwachters van graaf Andor Széchënyi in de prikkeldraadversperring, die het pachtgebied van den graaf afsluit, haar lijk. Het blijkt, dat de ongelukkige onder het prikkeldraad heeft willen doorkruipen, daarin is blijven) hangen, zich niet meer heeft kunnen losmaken en dien tengevolge in deze eenzame streek van honger gestorven is. IN EEN VAT OVER DE NIAGARA. In het vat gestikt. Zaterdagmiddag heeft een zekere Stathakis zich in een speciaal daarvoor vervaardigd vat laten insluiten en het vat bij de Niagara-water- vallen' in het water laten werpen, om op deze wijze zich door den stroom te laten meevoeren voorbij de Niagara-watervallen. Zondag is het vat ongeschonden voorbij de versnellingen ge vonden. Aangezien zich in het vat echter slechts een zuurstofvoorraad voor drie uur bevond, was Stathakis gestikt. DOODGESTOKEN. Te Nieuwenhagen is Zondagavond omstreeks half twaalf de 20-jarige Duitsche mijnwerker K. doodgestoken. Hij kreeg messteken in de borst, rug en hals. De dader, eveneens een Duitscher, 21 jaar oud, is gearresteerd. POGING TOT DOODSLAG OF ZELFVERDEDIGING In Den Haag. Zaterdagochtend tusschen elf uur en half twaalf is de Valkenboschlaan te 's-Gravenhage in' rep en roer gebracht door een poging tot doodslag in perceel no. 112, welke poging ech ter gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehad. In genoemd nerceel woont op de eerste étage een jong echtpaar met een kind. De man, de 30-jarige A. B„ had Zaterdagochtend de woning verlaten voor een reis buiten de stad. Hij ging echter eerst nog even schoenen koopen en wilde deze voor zijn vertrek nog aan zijn vrouw laten zien. In zijn woning teruggekeerd begaf hij zich naar de slaapkamer, waar hij meende zijn vrouw te zullen vinden. Deze was evenwel in de voor kamer, doch toen B. zich daarheen wilde be geven, werd plotseling de deur van een kast geopend en hieruit kwam een man te voorschijn, die snel een revolverschot op B. loste. Het schot trof B. slechts aan het been en hij wist een raam aan de straatzijde open te schuiven en door het roepen van „Moord de aandacht van het pu bliek te trekken. Spoedig had zich voor het perceel een groote menigte nieuwsgierigen verzameld en ook eenige agenten hadden kennis van het geval gekregen. Deze laatsten gingen de woning binnen en op aanwijzing van B. begaven zij zich naar boven, waarheen de dader na zijn aanslag was gevlucht. Inderdaad troffen zij den man daar aan; hij had zich opgesloten in een kamertje. Hij bleek te zijn de 20-jarige Duitsche student W.. tl. uit Buer. Na eerst naar het politiebureau in de Archimedestraat te zijn overgebracht, is hij naar het hoofdbureau aan het Alexanderplein getransporteerd. Inmiddels was de geneeskundige dienst ten huize van den aanslag gearriveerd, waar de getroffene, die slechts een schampschot aan het been had gekregen, werd verbonden. Commis saris Kramer was spoedig ter platse voor het instellen van een onderzoek. Daarbij bleek, dat de vrouw van B. spoorloos verdwenen was. In verband hiermee verzoekt de commissaris Kramer deze dame, zich ten spoedigste bij hem aan te melden teneinde over het geval te worden gehoord. Het kind is tijdelijk bij de buren on dergebracht. Nader wordt nog gemeld Het slachtoffer de heer B„ Indisch-verlofgan- ger, werkzaam bij een petroleum-onderneming, was gedurende eenige maanden in gemeld per ceel met vrouw en kind woonachtig. Juist einde dezer maand zou hij weder naar Indië terug- keeren. Tijdens afwezigheid van den heer B. was diens vrouw en kind aneen tnuis. Ue beneaen-e.age wordt bewoond door de tamme. Jts. ivort nauac de heer O. na een korte aiwezigiieiü tfluisge- komen was, hoorde mevr. n. een geweldig ge- stommei op de tweede étage. '1 oen zij zien naar boven begeven had, vond zij twee mannen vecn- tend op den grond, waarvan de een, ae ZU-jarige Duitscne student W. Lt„ een revolver in de hand had. z,ij slaagde er in hem die te ont nemen, waarop de man in een andere Kamer vluchtte en zich opsloot. Lie politie, die spoedig ter plaatse was, ar resteerde den dader. ti., die zooals gemeld, niet ernstig is verwond, is per ziekenauto naar een zieKemnrichting ver voerd. Ten slotte wordt nog gemeld, dat uit het politieonderzoek is gebleken, dat de echtgenoote van B. het plan had opgevat, om, zoodra haar man vertrokken zou zijn, om op reis te gaan, de woning te verlaten. Zij had den Duitschen student U verzocht, haar bij het inpakken be- u f3m te zi>n' Toen haar man plotseling thuis kwam en zij zich in haar plannen gestoord zag, gaf zij den student den raad, zich in een kast te verstoppen, waaraan deze gevolg gaf. Toen B. den student in de kast ontdekte, ontstak hij in woede. Er ontstond een worsteling, waar bij de student een revolver greep, die eigendom was van B. en daarmee schoot. De vrouw had intusschen ook de vlucht genomen. Later in den namiddag kwam zij te voorschijn uit een brand- stoffenkast. Zij gaf toen alle inlichtingen aan de politie, welke een ander licht op het ge beurde deden vallen, dan aanvankelijk gebeurd was. De student U. blijft nog in politiebewaring. Zaterdagavond wist men nog mede te deelen, dat de student U. zal worden verdedigd door mej. mr. W. H. v. d. Slooten. EEN TRAGISCH STERFGEVAL. Zaterdagmiddag heeft zich op den Parkweg te Voorburg ter hoogte van de Julianastraat een droevige gebeurtenis afgespeeld. Terwijl de echtgenoote van het Tweede Kamerlid, den heer W. Drop, aldaar liep te wandelen, ontstond er een gevecht tusschen haar hond en die van andere wandelaars, waardoor mevrouw Drop zoo overstuur raakte, dat zij plotseling bewuste loos nederzeeg. Dadelijk toegeschoten aanwe zigen brachten haar in den tuin van een nabij gelegen villa, vanwaar onmiddellijk om een dok ter werd getelefoneerd. Een ongelukkig toeval wilde, dat geen der doctoren thuis was, zoodat het 20 minuten duurde eer dr. Pieck ter plaatse verscheen. Deze kon helaas niet anders dan den dood van mevr. Drop constateeren. Per rijwielbrandcard van de politie is de over ledene daarop naar haar nabij gelegen woning in de Vlietenburgstraat gebracht. Het plotselinge sterfgeval wekte bij oogge tuigen en andere in de buurt groote .deelne ming. DE STIJGENDE BIERLIJN, In de April-aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt vermeld, dat onze vaderlandsche brouwe rijen in 1929 2.316.000 H..L bier hebben af geleverd, tegenover 2.273.000 H.L. in 1928. Dat maakt dus een verschil van 43.000 H.L. oftewel 4 millioen 3 maal honderd duizend liter, oftewel voor iederen Nederlander, van den baby af tot den beroemden grijsaard, die alle dagen zijn pintje neemt en toch nog leeft toe, weer meer dan een half litertje meer. Zoowel de afzet met binnenlandsche bestem ming als de uitvoer gingen nu ongeveer 2 pet. vooruit. Wat te meer beteekent, als men in aanmerking neemt, dat 1928 al reeds een prachtig bierjaar was, doordat de productiecijfers van de onmid dellijke voorafgaande jaren toen met niet minder dan ruim 10 pet. werden overtroffen. Het binnenlandsch verbruik van bier steeg van 2.134.000 H.L. in 1928 tot 2.176.000 H.L. in 1929. Wat beteekent dat, terwijl in 1928 iedere Nederlander, alweer van zuigeling tot ouder ling, gemiddeld 27.8 liter gerstenat consumeerde, deze plas want 27.8 liter is een flinke plas, een plas waaruit drie emmers zijn te vullen in 1929 met nog 0.2 liter werd bijgevuld en juist 28 liter inhoud kreeg, nadat en daarin zit het onrustwekkende, dat zoo goed in het oog moet vallen het gemiddelde biergebruik in 1927, 1926, 1925 en 1924 „slechts" ongeveer 25.5 liter was geweest. Een aanzienlijke, een zeer aanzienlijke stijging dus. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Een doode en een zwaargewond. Zondagmidag twee uur reed op den Rijks straatweg bij Leeuwarden ter hoogte van den weg naar Weidum de heer Bantuma, leeraar aan de Ambachtsschool te Leeuwarden, met zijn auto, op weg naar de zeilwedstrijden te Grauw. Ter zelfder tijd kwam de heer Dijkstra, café houder, wonende te Roordahuizen, met zijn mo tor, op de duo waarvan zijn vrouw had plaats genomen, van den Weidumerweg gereden. Er had een botsing plaats, waarbij de motorrijder en diens vrouw over den weg werden geslingerd. De duopassagierster mevr. Dijkstra, werd dood opgenomen. De heer Dijkstra werd in ernstigen toestand naar het diakonessenziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. Hem was de borst kas ingedrukt. De oorzaak en de omstandigheden van het ongeluk konden nog niet worden vastgesteld, omdat de heer Bantuma in dusdanigen nerveuzen toestand verkeerde, dat hij niet kon worden gehoord. De motorfiets is geheel vernield. De auto werd licht beschadigd. SCHIP AAN DEN GROND. Zondagnacht is bij Zandvoort op de plaats waar de Salento gezonken is, het Engelsche stoomschip Selvonia op een zandbank geloopen. Twee sleepbooten van IJmuiden waren uitge varen om assistentie te verleenen, doch om ongeveer 10 uur is het schip door eigen kracht vlot gekomen. Het kon zijn reis voortzetten. AUTO MET 18 PERSONEN TE WATER. Geen persoonlijke ongelukken. Te Sass'enheim is Zondagmorgen vroeg, om ongeveer drie uur, bij de z.g. Klinkerberger- brug een vrachtauto, waarop zich achttien hen- gelsnortliefhebbers bevonden, doordat de .chauf feur door den dichten mist werd misleid, te water geraakt. Zeven personen werden overge bracht naar de St. Bernardus-stichtittg. Zij kon den daarna naar Den Haag terugkeeren. HET NOODWEER IN DE STREEK VAN DEVENTER. In verband met het noodweer, dat Donderdag avond de omstreken van Raalte en Olst heeft geteisterd, vernemen wij, dat het in de be doeling ligt uit verschillende landbouw-organi- saties een commissie te benoemen, die de steun verlening aan de getroffen slachtoffers ter hand zal nemen. Voor het gezin van den landbouwer Nijmeyer, wiens boerderij, 't Lenteio, zooals men weet door het vuur verwoest werd, heeft men een houten noodwoning gebouwd. Het bezoek aan de geteisterde streek was Zondag ongemeen druk. Honderden belangstel lenden waren per auto of fiets van heinde en ver gekomen om de verwoestingen in oogen- schouw te nemen. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Aan de stuw te Borgharen is Zondagmiddag de 17-jarige arbeider Hekker bij het baden in de Maas verdronken. Zondagmiddag is bij het baden in de gemeente bad-inrichting te Venlo verdronken de 24-jarige ongehuwde tuinarchitect C. de Groot, wonende te Blerik, ONGEREGELDHEDEN TE BUSSUM. Zondagavond is het tusschen de politie en het samenscholend pubiiek te cussum tot een ernstig trenen gekomen. De oorzaak was een dronken arrestant, die ernstig verzet pleegae en waarvoor het publiek partij trok. Ue politie agent K. werd ernstig mishandeld. Toen er assistentie kwam, poogde men den arrestant te bevrijden, waarbij de politie herhaaldelijk van sabel en gummistok gebruik moest maken. Voor het hoofdbureau op den Huizerweg drong omstreeks middernacht een groote menigte samen met de bedoeling, het bureau te be stormen. De marechaussee werd te hulp ge roepen, en met de blanke sabel werd een aanval ondernomen, waarbij harde klappen vielen. Ten slotte gelukte het de menigte te verspreiden. Een der belhamels is Maandagmorgen half vijf in zijn woning aan den Laarderweg gearresteerd; dit was een zekere R„ varensgezel, die ter be schikking van de justitie is gesteld wegens openlijke verzetpleging. AANGEHOUDEN, Te Enschedé heeft de politie aangehouden de uit het psychopatengesticht te Leiden ontvluchtte H. S. Pas, na hevig verzet was het mogelijk hem te arresteeren. Waarschijnlijk heeft hij zich ook schuldig gemaakt aan twee kleine dief stallen met insluiping in de gemeente Lonneker in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gepleegd. ONGELUK IN HET WATER. Zaterdag nam de 41-jarige kellner H. B. te Muiderberg en wonende te Utrecht een bad en trapte daarbij op een ongeïsoleerden draad, die onder stroom stond. Bewusteloos werd hij uit het water opgehaald. Hij is naar een der zieken huizen te Amsterdam vervoerd. DOODELIJK ONGELUK OP EEN KERMIS. Zondagavond omstreeks elf uur heeft op de kermis te Woensel, gemeente Eindhoven, een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 23-jarige J. v. d. Riet zou in een hippodrome op een paard een ritje maken. Toen de man achter het dier kwam, kreeg hij een trap tegen de borst, met het gevolg, dat hij doodelijk getroffen neer viel. Zijn lijk is naar het lijkenhuisje over gebracht. Op last van de politie is het hippo drome gesloten. AUTO-ONGELUK. Twee ernstig gewonden. Op den rijksweg onder Nijmegen, bij het buiten Heijendaal, is Zondagmiddag tegen één uur een auto waarin zich bevonden dr. Stiemens en zijn dochter uit Gennep en achterin twee dames en een heer uit Amsterdam, mej. J. Apeldoorn, mej. J. Zurmühlen en O. Schutte, ingenieur bij de Ned. Spoorwegen in snelle vaart tegen een op den berm staande lantaarnpaal gereden en in een greppel terecht gekomen. Dr. Stiemens en zijn dochter, die de auto bestuurde, zijn ernstig gewond naar het nabij gelegen St. Canisius-ziekenhuis vervoerd. De anderen bekwamen geen noemenswaardige ver wondingen. De auto is zwaar gehavend. TEGEN EEN AUTO GEREDEN, Aan de gevolg-en overleden. Te Wageningen reed Zondagmiddag de 32- jarige mej. M. Wien, toen zij den Harnjesweg af fietste, bij het oversteken van den grindweg, tegen de auto van den heer D. M. Bolkesteyn uit Rotterdam op. Zij kwam daarbij zoo ernstig te vallen, dat zij met een schedelfractuur in Ziekenzorg moest worden opgenomen, waar zij Maandagmorgen is overleden. Een kind, dat achter op de fiets zat, bleef ongedeerd. VECHTPARTIJ TE ROTTERDAM. Een persoon ernstig verwond. Zondagavond laat is het tusschen een groepje Nederlanders en enkele Duitschers, die tevoren een café aan de Feyenoordstraat te Rotterdam hadden bezocht, twist ontstaan. Al ruziemakende kwam men op de Feyenoordkade terecht, waar het schip van een van de Duitschers gemeerd ligt. Deze Duitscher, de 24-jarige V. R„ ging aan boord en kwam kort daarna weer op den wal, waar hij tegen den 32-jarigen J. v. d. Wolff uit de Dillenburgstraat opliep. Deze zakte kort daarop in elkaar, roepende: ik ben gestoken. De Duitscher liep weg en de Nederlanders zetten hem na. Even later haalden zij hem in en zij sloegen hem tegen den grond, waarna zij zich met den gewonde bemoeiden, v. d. Wolff bloed de zwaar uit een diepe steekwond in de hart streek. Hij is in ernstigen toestand in het zieken huis aan den Coolsingel opgenomen. Toen de geneeskundige dienst het slachtoffer had weg gehaald, bleek de neergeslagen Duitscher te zijn verdwenen. De politie heeft hem daarna aan boord van zijn schip, de Veteraan, gearresteerd. Op den wal zijn een bebloed dolkmes en een bijbehoorende schede gevonden. De aangehou dene ontkent te hebben gestoken. Hij is op gesloten. MET EEN MES GESTOKEN. Te Oudepekela is Zondag kastelein Vonk ernstig met een mes door den schippersknecht B. gestoken. B. is na heftig verzet gearresteerd. Op Vriidag 18 Juli 1930, 's avonds 7 uur (zomertijd) te Dirksland, in Hotel Polderman, van diverse perceelen Haver en Erwten, was sende op landen onder Dirksland, Melissant en Sommelsdijk, in de polders Dirksland, Oud- Melissant en Oudeplaat. Breeder omschreven bij biljet. „Notaris VAN DER SLUYS. Op Maandag 21 Juli 1930, 's avonds 6Yi uur (oude tijd) te Nieuwe Tonge, ter herberge van I, de Witte, van Tarwe, Erwten en Haver, wassende op landen te Nieuwe Tonge in de polders Duivenwaard en het Noordland, ten verzoeke van de heeren K. M. Houtaar en M. Oorbeek. Notaris VAN DER SLUYS. 'i ill u'i 'l\ :li V M

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 3