Voor Dames. I;' Jffi i i •III' Kerk en School. Gemeenteraad. Vergaderingen. Ciemengd Nieuws Plaatselijk Nieuws. H I ;j f jj 1 li' f SOMMELSDIJK. Tegen een inwoner van Middelharnis is alhier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de politie-verordening. Vorige week werden uit deze gemeente 500 H.L. aardappelen verscheept. MIDDELHARNIS, In de maand Juni zijn in deze gemeente ingekomen J. Spruit van Breu- kelen, H. Buis uit Sommelsdijk, M. A. Corpe- leijn van Dordrecht, M. M. Kern van Hilversum, A. C. Brugman van Laren, A. Kamerling van Loosduinen, B. Boezeman van Hattem, J. E. v. d, Tol van Oude Tonge, C. v. d. Kooij van Puttershoek, A. Rozenheek van Nieuwe Tonge C. Breeman van Sommelsdijk, H. v. Lente van Sommelsdijk, L. en S. Korteweg van Sommels dijk, J. M. van Pais van Helmond, C. G. Camp fens van Brielle, A. C. H. Bom van Dinteloord C. M. van Strien van Melissant, B. Slagboom van Sommelsdijk. Uit deze gemeente zijn in de zelfde maand vertrokken R. E. A. C. Koert naar Driebergen, KL Koningswoud naar BerkeL E. A. Mosselman naar Loosduinen, L. v. d, Waal naar Monster, C. J. M. v. d. Valk naar Leiden, J. M. G. Saers naar Sommelsdijk, A. Driece naar Haarlem, P. Willems en gezin naar Rotterdam,C. de Waard en gezin naar Som melsdijk, C. v. d. Maden naar Wateringen, G. J. Endenburg en gezin naar Nieuwenhoorn, Joh. d. Boer naar Sommelsdijk, A. J. Akkerman naar Haarlem, A. M. Gootjes naar Rotterdam, B. v. Dam naar Krimpen aan den IJsel. Uitslag postduivenwedvlucht van de P. V. „Sijnpost" van uit Chateauroux, afstand 79 K. M.. Losgelaten 6.30 uur. Aankomst le duif 3.16. Laatste duif 4.16. J. Jordaan le en 4e pr. C. Nipius 2e, 5e, 6e, 7e pr. D. Kardux 3e en 12e, pr. N. Buth 8e en 9e pr. L. Bund 10e pr. en A. Schuurman 11e prijs. Onze dorpsgenoot de heer G. van der Wende, heeft te Rotterdam voor de vereeniging van leeraren met gunstig gevolg examen afge legd voor Boekhouden. DEN BOMMEL. Vrijdagmiddag, ongeveer half twee, had op den hoek Voorstraat-Kade een aanrijding plaats. De 7-jarige C. B., wo nende alhier, werd door een vrachtauto aange reden, bestuurd door C. V. te Middelharnis en geraakte bekneld tusschen de auto en een lan taarnpaal. Bloedend aan het hoofd verwond, werd het knaapje bij Dr. Kattewinkel, binnen gebracht. De politie stelt een onderzoek in. Naar wij vernemen maakt het jongetje het zeer goed. Vervoerd: 1892 H.L. aardappelen. Aan J. A. Snijder is ingevolge de Hinder wet vergunning verleend tot het oprichten eener broodbakkerij. Naar wij vernemen is door den gemeente veldwachter tegen een tweetal personen proces verbaal opgemaakt wegens het loopen over den Bommelschen Buitendijk, die zooals daar ter plaatse staat vermeld, slechts voor rechthebben den toegankelijk is. OOLTGENSPLAAT. De collecte bij het sluiten van Huwelijken heeft dit jaar opgebracht 37.41. OUDE TONGE. G. T. had het ongeluk met het grassnijden zijn arm zoodanig te verwonden dat geneeskundige hulp moest worden ingeroe- Pen- De eerste nieuwe aardappelen zijn ver scheept door G. N. van Nieuwenhuizen voor 0.06 per kilo. -- De werkeloosheid onder de landarbeiders is alhier weer groot. Het is dan ook gewenscht dat polder of gemeentebestuur door productieve werkverschaffing eenigszins in den nood voor ziet- Werd verleden jaar gemeld van groote schade die de bietenvlieg aan de te velde staan de bieten te weeg bracht, thans is dit nu het geval met de uien, maar niet in zoo n hevigheid als met de bieten. De larven bevinden zich in de pijpen van de uien en deze sterven dan ook spoedig af. NIEUWE TONGE. De prijs van de melk is alhier verhoogd en gebracht op 14 cent per liter. De prijs van de natuurboter tot 2.— per kilo. De heer G. A. van der Wende, ambtenaar ter secretarie alhier, slaagde voor het diploma Boekhouden. (Mercurius.) Bij publicatie is bekend gemaakt dat het kantoor van den gemeente ontvanger geopend is des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags, vm. van 10—12 uur. DIRKSLAND. Vanaf 1 Juli 1929 tot 1 Juli 1930 werden vanuit de haven alhier verscheept 139418 H.L. aardappelen, 118482 balen uien, 141628 balen peen en 31031 H.L. poters. In deze gemeente is een geval van mond en klauwzeer geconstateerd. Bij de herstemming voor heemraad van polder Dirksland werd de heer H. Ardon alhier met groote meerderheid van stemmen gekozen. Voor de nieuwe aardappelen besteedt men thans 5 5Yi cent per kilo. Tegen een persoon van elders werd hier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der maximum snelheid. De beslissing op het verzoek van de coöp. broodbakkerij om vergunning tot het plaatsen van een tweeden oven in de bakkerij is door het gemeentebestuur verdaagd. HERRINGEN, In de plaats van A. Snijders, welke naar Rotterdam is vertrokken is als vo- lentair ter gemeentesecretarie geplaatst S. van Dongen van Dirksland. De collecte voor den gewapenden Dienst heeft opgebracht de som van 3.49. Door het gemeentebestuur is een nieuwe motorbrandspuit aangeschaft merk „Fita" Deze spuit heeft een capaciteit van 1400 liter per minuut. Uitslag Landbouwtelling 'en Veetelling 79 paarden, 155^ runderen, 15 schapen, 24 gei ten en bokken, 147 varkens, 2283 kippen, 27 eenden, 17 korven bijen. Ingeschrevenen der militie lidhting 1931 kunnen hun wenschen omtrent inlijving ter gemeentesecretarie kenbaar maken. GOEDEREEDE. De Noordzee-visscher J. Tanis verloor de vorige week de helft van een vischnet, wat een schade beteekend van plm. 75.-. De garnalenvangst was 1.1. week van 90 100 kilo per dag en per vaartuig voor de pelle rij en voor de drogerij 150—200 kilo per week en per vaartuig OUDDORP. A.s. Vrijdagmiddag 3 uur n.t. zal er een raadsvergadering plaats hebben. -De vorige week hebben de garnalenvis- schers van 90—100 kilo garnalen per week ge vangen. Voor de drogerij 200 kilo per week. In de woning gemerkt A 246 is het rood vonk als geweken beschouwd en de woning ont smet. ZUIDLAND. Maandagavond heeft hier een ernstig opgeval plaats gehad. De chauffeur van den melkslijter Mastenbroek uit Rotterdam had het ongeluk bij den landbouwer Nobel met zijn auto te slippen en in de sloot te kantelen. Een 15-jarige kleinzoon van M. kreeg de auto op zijn lichaam en werd met zware inwendige ver bloedingen opgenomen en direct naar het ge meentelijke ziekenhuis te Rottedam vervoerd om geopereerd te worden. De chauffeur kwam er met een gespleten groote teen af. NIEUW-HELVOET. Vrijdag a.s. omstreeks 12 uur zal Zijn Exc. de Minister van Staat, Commissaris der Koningin dezer Provincie, onze gemeente bezoeken. SOMMELSDIJK. Met ingang van l Juli 1930 is aan de Openbare lagere school alhier tot kweekelinge met akte benoemd Mej. L. Lambert van Willige Langerak. MIDDELHARNIS. Donderdagavond 7 uur hoopt in het kerkgebouw der Geref. Gem. al hier op te treden Ds. Kok van Veenendaal. NIEUWE TONGE. Burgemeester en Wet houders dezer gemeente hebben den datum van ontslag van Mej. A. Andeweg, onderwijzeres aan de O. L. school alhier, bepaald op 15 Augustus a.s. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de O. L. school alhier heeft zich slechts één sollicitante aangemeld. Mej. I. Verburg, onderwijzeres aan de O. L. school alhier, komt voor op een voor dracht ter benoeming van een onderwijzeres aan een der openbare lagere scholen te Schiedam. DIRKSLAND. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor de evangelisatie te Tolbert bracht ruim 45.op. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de extra maandelijksche collecte voor de kerk worden gehouden. HERKINGEN. D.V. hoopt a.s. Woensdag avond ten half zeven ure voor de Geref. Gem. alhier op te treden Ds. Kok van Veenendaal. GOEDEREEDE. Zondag a.s. zal er in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid zijn tot het doen bedienen van den Heiligen Doop. Aangifte Zaterdagavond 5 Juli 7 uur bij den Kerkeraad. De catechisaties voor de schoolkinderen zullen wederom beginnen, en wel eiken Dinsdag van voorm. 10 tot 11 uur alhier en van 11 tot 12 uur in den Ouden Oostdijk. OUDDORP. A.s. Vrijdagavond 6.30 uur hoopt voor de Geref. Gem. alhier op te treden Ds. Kok van Veenendaal. EEN MONUMENTALE MAP. De Wartburgstiftung te Eisenach bereidt, ge lijk een bericht in de Evangelische Rundschau Hamburg ons bekend maakt, een monumentale uitgave voor van de oorspronkelijke manuscrip ten van Luthers bijbel. Van deze Duitsche bij belvertaling zijn nog ongeveer 600 bladen, of ongeveer 1200 bladzijden in Luthers handschrift over, met name het geheele boek Job, een derde van de Psalmen, een groot deel der prophetische boeken, alsmede der geschiedkundige boeken, Spreuken, Prediker, Hooglied en Wijsheid van Salomo. In de verbeteringen, rand-aanteekenin- gen enz. kan men van regel tot regel de wor steling van den reformator om den goeden tekst te vinden, volgen. Deze facsimiledruk wordt een kostbaar vorschingswerk. In een bijzondere bijlage zal de aartsbisschop van Usala, dr. Nathan Söderblom Luther als bijbelvertaler teekenen. Van het geheele werk- zal slechts één druk worden gemaakt en dan slechts in een op lage van 600 exemplaren. Vergadering van den Raad der gemeente OOLTGENSPLAAT op Maandag 30 Juni, ten 4.30 uur (zomertijd). Present alle leden, behalve de heer Waling, die met kennisgeving afwezig is. De Voorzitter, burgemeester Donkersloot, opent de vergadering met gêbed. Na een woord van welkom verkrijgt de Secretaris het woord tot het lezen der notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. Schrijven van de gemeente Middelharnis, dat deze gemeente als pensioenbijdrage voor de Ge zondheidscommissie 139.98, gerekend vanaf 1913, derhalve ongeveer 12 per jaar in het vervolg. Volgens het werkloozenbesluit zal de gemeente bij moeten dragen 229. Voor Januari-Februari '29 buitengewone uitkeering wegens langdurige vorst 339. Schrijven van den Minister van Onderwijs, dat de School met den Bijbel over 1928 een Rijksvergoeding krijgt van 10461.50; er is ontvangen 10300.—, derhalve nog te goed 161.50. Over '29 bedraagt de vergoeding 10288.51; er is ontvangen 11500.—, der halve te veel ontvangen 1211.49, welk bedrag over 1930 ingehouden zal worden. De bijzondere school in Achthuizen krijgt 11112.49; ontvan gen werd 11000.derhalve nog te goed 112.49. Bericht is ingekomen van de gemeente Dor drecht over den Keuringsdienst van Waren. Dit ligt ter inzage voor de leden. Schrijven Ged. Staten, dat deze gemeente vol gens het inwonerstal (Wet 1897) zal ontvangen éen bedrag van 6263. Schrijven van de gemeente Stad aan 't Ha ringvliet, dat tot leden der gascommisie zijn benoemd L. Braber J.Lz. en M. H. van Paassen. Te Den Bommel B. C. Jongeling en voor de waterleiding W. Rosmolen. Te Nieuwe Tonge zijn in de gascomrtiissie benoemd G. van der Kroon, plaatsvervanger L. Nelisse Lz. t Schrijven van den Ontvanger der Belastingen, dat deze gemeente 32.78 aan gewetensgeld en achterstallige belasting zal ontvangen. Schrijven van Ged. Staten, berichtende goed keuring van genomen raadsbesluiten. De VOORZITTER deelt mede, dat 18 Juni de kas en boeken van den gemeente-ontvanger in orde zijn bevonden; in kas was 1399.58. Sohrijven van Gedj. Staten van 11 Juni, waarbij het heffingspercentage 4J^ wordt goedgekeurd. Schrijven van Ged. Staten, dat 7 Juli 's mid dags door hen een uitspraak zal worden gedaan over een bezwaar van A. Brinkman over een genomen Raadsbesluit, waarbij gelden werden toegestaan voor het vernieuwen van een speel plaats en kolenhok. De Raad besluit zich niet te doen vertegen woordigen. De rekening van de Langstraatsche dijk wordt nagezien door van Nieuwaal, Vermaas en Brinkman. Bij monde van Van Nieuwaal wordt geadvi seerd om deze aldus vast te stellen, wat met al gemeene stemmen wordt goedgevonden. Komt ir. behandeling een aanvrage van het Bestuur der School met den Bijbel tot het ver strekken van 1000.voor het vernieuwen van de buisleiding der centrale verwarming, volgens art. 72 der L. O.-wet. De VOORZITTER leest bedoeld wetsartikel en meent het niét te mogen toestaan. Ook wordt voorgelezen een Kon. Besl. waarbij aan het R.K. Schoolbestuur te Duiven (Gld.) de gelden voor een nieuwe centrale verwarming worden gewei gerd. (Deze buizen waren door een teveel aan water onbruikbaar geworden, en toch werden de gelden voor een nieuwe leiding geweigerd). B. en W. adviseeren daarom afwijzend. De heer VAN GURP meent dat het een heele nieuwe leiding is en geen onderhoud. De heer v. KEMPEN toont een brief van den Schoolraad, en geeft advies dat men zich beroept op een constructiefout, waar de aanvrage van het Schoolbestuur op gegrond is. De heer v. NIEUWAAL meent dat men zich in geen geval kan beroepen op de gemeente Duiven (Gld.), want al was het geld door de Kroon toegestaan, wat toch een heel ander geval is, hier moest door de overmacht van het hooge water een, nieuwe centrale verwarming gelegd worden. De heer DORSMAN constateert dat het wer kelijk een constructiefout is en daarom is de aanvrage goed. De VOORZITTER Ik ben nog niet over tuigd dat het een constructiefout is. De heer v. ES wil eerst uitgemaakt zien wat een constructiefout is, als na verloop van 8 of 9 jaar de zaak misloopt, dan is dit volgens zijn meening slijtage. De heer HOBBEL wil voorloopig de goedkeu ring ontvangen, het wisselvallige laat het School bestuur zelf wel nazien. De VOORZITTER Ik wil de wet uitvoeren, zoowel voor Openbaar als Christelijk onderwijs, maar ik ben nog niet overtuigd. De heer HOBBEL meent, dat als hij iets koopt, aanvaart en betaalt, hij geen recht meer heeft om na 8 jaar te zeggen, het was niet goed. De heer VAN GURP wil eerst nog eens on derzoeken en het verzoek dan heden nog niet in stemming brengen. De VOORZITTER brengt echter het voor stel van B. en W. om de gelden niet beschik baar te stellen in stemming. Voor stemden Jacobs, Noordijk, v. Nieuwaal, v. Es, Vermaas, Brinkman, Hobbel. Tegen Dorsman, van Kempen en van Gurp. Komt in behandeling een voorstel Brinkman om de sloot aan het Weespad te dempen, het welk door hem verdedigd wordt. De VOORZITTER wil overleg plegen met de Diaconie en de 2 eigenaren van de zijsloot. De heer v. NIEUWAAL wil de sloot langs de pastorie ook dempen. De VOORZITTER wil alles zooveel moge lijk bespoedigen. De grootste stank en vuil blijft Dames die gesteld zijn op een goed endege» lijk toiletpoeder, maken gaarne gebruik van Purolpoeder, dat aangenaam en gezond voor de huid is. Doos met donsje 45 ct. en evenals Furol verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. echter nog achter de woningen der Diaconie. De raad geeft den Voorzitter machtiging om te onderhandelen. Aan Mej. P. G. Zoon wordt tegen 1 Nov. eervol ontslag verleend als onderwijzeres. Een nieuwe oproeping zal plaats hebben. Aan Mej. van Ree wordt eervol ontslag ver leend als helpster in de Bewaarschool en bij de handwerken in de Openb. School, met ingang van heden. Sollicitanten voor deze vacature zijn Mej. M. Nelis en Mej. C. M. van Nimwegen. Na gehouden stemming zijn uitgebracht op Mej. M. Nelis 6 stemmen en op Mej. C. M. van Nimwegen 4 stemm'en, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Over ingekomen reclames over Schoolgelden wordt nader in geheime zitting beslist. Na voorlezing door den Secretaris van de ingekomen stukken, betreffende de rooilijn langs den Provincialen weg, wordt deze met algemeene stemmen vastgesteld. Komt in behandeling de nieuwe Schoolgeld verordening. B. en W. vinden het nie't aange naam, maar raden aan deze ongewijzigd aan te nemen. Wordt met algemeene stemmen goedge vonden. Tot het nazien der gemeenterekening 1929 benoemt de Voorzitter, Dorsman, Hobbel en v. Gurp. Wijziging in de gemeentebegrooting 1929 wordt met algemeene stemmen aangenomen. Een leening, groot 8000.voor de weeg brug, verbouwing Vinke, Bijzondere School enz. wordt aangenomen. De leening zal geschieden bij het Groot Armbestuur. Aflossing in 20 jaar. De heer BRINKMAN vraagt of er iets gedaan kan worden, om tegen te gaan dat de Molendijk zoo bevuild wordt. De VOORZITTER Ik vind het niet -aange naam. dat deze straat bevuild wordt, maar het is een openbare weg, het kan niet belet worden. Ik wil echter met Neels een schikking zien te treffen, zoo hij het wil tenminste, en zal hem voorstellen een stuk grond aan hem af te staan beneden den Havendijk, grenzende aan de Kaai. Wanneer dit wordt afgeheind, kunnen ze daar 's nachts verblijven en het vervoer over den Molendijk is niet noodig. Hierna sluiting. MIDDELHARNIS. Vergadering van den Raad der gemeente Middelharnis op Woensdag 2 Juli 1930, 's na middags 2.30 uur. Te behandelen 1Ingekomen stukken. 2. Adres Joh. Geelhoed over steenkolenberg- plaats gasfabriek en een weg naast zijn woning. 3. Adres B. Boomsma om ontheffing erfpachts- grond Hoflaan. 4. Verzoek P. van Rikxoort om erfpachtsgrond naast woning J. Bouman. 5. Ontwerp bedluit tot gesloten verklaring weg achter den tuin van den heer Koese voor alle motorrijtuigen. 6. Wijziging gemeentebegrooting 1930. 7. Aanvraag voorschot voor 1930 ingevolge art. 101 Lager onderwijswet 1920 door de Vereeniging tot stichting en instandhouding van Christelijke Scholen voor U.L.O. 8. Benoeming commissie onderzoek rekening en begrooting armbesturen. 9. Bespreking rioleering W.C. O. L. Scholen, kosten 2000.—. 10. Bespreking uitmalen Kreek Kaaidreef. 11. Vaststelling verordening Personeele belas ting. 12. Bespreking verhooging opcenten grondbe lasting in verband met opcentenheffing ge meentefondsbelasting. 13. Uitloting geldleening dato 1 Sept. 1908. 14. Geldleening bestrating Zandpad. 15. Uitslag aanbesteding rioleering en wegen aanleg nieuwe deel. 16. Voorstel straatnamen. A. Weg vanaf Hobbemastraat naar den Langeweg langs de U. L. O. scholen Emmalaan. B. Weg vanaf Hoflaan langs villa tandarts Buijs, Prins Hendrikstraat. C. Weg vanaf Hoflaan naar de Openbare U.L.O. School, Juliana van Stolberg straat. Hoe men de Kiezers voorlicht. De (Staatk. Geref.) Banier schreef een serie artikelen over „de vrijheid van drukpers". Ook deze artikelen hadden natuurlijk de bedoe ling de beginselen der A.-R. partij te bestrijden en aan te toonen, hoezeer die beginselen af wijken van de leer en de practijk der Vaderen. Tal van voorbeelden van plakkaten en ordi nanties tegen de vruchten der drukpers in de dagen onzer Vaderen werden door DeBanier uit het stof der historie opgezameld. Onze vaderlandsche geschiedenis kennend en daarom wetend, hoe eenzijdig de voorlichting van „De Banier ook in dit opzicht weer was, had ik mij reeds eerder voorgenomen eenig an der licht over deze zaak te doen schijnen. Want het is weer volstrekt niet waar, dat de afkeer van de vrijheid van drukpers in die dagen be hoorde tot den inventaris van de specifiek ge reformeerde beginselen onzer Vaderen en zuiver vrucht was van hun geloof en levensovertuiging. Ze was veeleer, evenals zooveel anders van soortgelijke strekking, gemeengoed in die dagen en conform de toen heerschende staatsrechtelijke begrippen, vooralRoomsch Ze werd dan ook heusch niet alleen in toe passing gebracht, gelijk „De Banier" het voor stelde, door de „gereformeerde" Staten en Sy noden tegen geschriften van Spinoza, Cartesius et tutti quanti, evenzeer door andersdenkende machthebbers tegen de geschriften der zuivere Waarheid. Onze „Maas- en Scheldebode", die in het nummer van 28 Juni j.l. hetzelfde chapiter, naar aanleiding van de Banier-artikelen behandelt, bespaart mij de moeite daarvan voorbeelden op te zoeken. Ik citeer dus uit het zooeven ge noemde blad ,En nu doet de Banier-schrijver het voor komen alsof „alles gedaan werd, dat de Gerefor meerde godsdienst geen schade leed door het uitgeven van boeken, waarin deze werd aan gerand". Een zeer eenzijdige en daardoor onjuiste voorstelling. Waarom vermijdt de Banier-schrij ver hier de volle waarheid te schrijven Ofis de volle waarheid hem niet bekend Weet hij niet, dat door die censuur meermalen juist de rechtzinnigen bestreden zijn? Zelfs een gereformeerd man als Comri onder vond dat, toen hij het tweede deel zijner leer redenen niet mocht uitgeven eer hij een bepaald dogma in een voorrede breedvoerig had toe gelicht. En uit zijn Catechismus moest hij zelfs een viertal van het reeds gedrukte boek uit scheuren om approbatie te verwerven, waartegen Comri zich als tegen tyrannie verzet heeft. Holtius had hetzelfde ondervonden met „Saa- kelijke Verdediging van Waerheyd en Gerech- tigheyd". En daarom besloten Comrie en hij om zich aan de bepalingen van de Boeken censuur niet te onderwerpen. Wel toevallig, dat de Banier-schrijver hier niets over schrijft. Is het hem ook onbekend, dathet boekske van dezen Gereformeerden schrijver „Zions worstelirigen" en Schortinghuis' „Innige christen dom" evenmin de kerkelijke approbatie kregen, terwijl niet-Gereformeerde boeken als van Leen hof doorgelaten werden Men ziet uit deze feiten, dat het er dus in dien tijd der Gereformeerde vaderen lang zoo rooskleurig niet voorstond als „De Banier" wil doen voorkomen." De „Maas- en Scheldebode" vestigt er terecht de aandacht op, dat de „grondrechten" der Natie, waartoe ook de vrijheid van drukpers behoort, niet zijn vruchten der Revolutie, maar vruchten der Reformatie. „De fout", zegt ons Flakkeesch orgaan, schuilt bij de Kerstengroep hier, dat zij den geest en de stof als twee gelijkwaardige ele menten ziet. Zij denkt, dat het stoffelijke leven tegen het geestelijke leven is opgewassen, en dat het stoffelijk zwaard der Overheid de macht des geestes bedwingen kan. „Dat is een kardinale fout, die door de H. Schrift zelf op alle punten bestreden wordt. „De geest gaat ver boven de stof uit en de geest moet door den geest bestreden worden. „Dat is de Antirevolutionaire, de Schriftuur lijke gedachte." Voorts wijst de „Maas- en Scheldebode" er op, dat ook Groen van Prinsterer uit dit be ginsel leefde én haalt ten bewijze daarvan aan, wat Groen schreef naar aanleiding van de Grondwetsherziening van 1848 „Onze vrijheidszin heeft zich niet, gelijk die der vrijzinnigen, tot woorden, met de handelin gen in gestadige weerspraak, bepaald. Vrijheids zin hebben wij getoond in de practijk. Wie vroe gen om meerdere of ruimere staatkundige rech ten, ons door het behoud onthouden Wij. Wie vroegen om vrijheid van onderwijs Wij. Wie vroegen om vrijheid der slaven Wij. Wie vroegen om het beginsel van alle vrijheid, eerbiediging van verkregen rechten Wij." Groen durfde de vrijheid des geestes aan, omdat hij leefde uit het Woord zijns Gods, dat zegt: „Dit is het wat de wereld overwint, ons geloof". Dat moet de kracht bezitten om de geesten dezer eeuw te bestrijden. Trigland heeft dat gevoeld, toen hij het door Prins Maurits aan geboden overheidszwaard afwees en zeide „Geef ons slechts vrijheid om te preeken en we zullen de Remonstranten doodpreeken". En zou men heusch nog zoo naïef willen zijn om te meenen, dat, waar zelfs in het Ge reformeerde bloeitijdperk de censuur tol aal niets uitrichtte, men in onzen tijd daar nog wel iets mee zou kunrjen beginnen Men moet wel ver buiten de werkelijkheid leven om dat te kunrien gelooven Tot zoover de „Maas- en Scheldebode". Ik moge er nog „Uit den tijd der Vaderen" bij aanhalen, dat uit de acta van onderscheidene Synoden blijkt (1566, Dordt 1574 en 1578, Middelburg 1581), dat alp middelen tot wering van ketterijen moesten worden gebezigd: ver maning van den preekstoel tot het lezen van de H. Schrift en het aflaten van het lezen van kettersche boeken, vermaning aan de drukkers en boekverkoopers om zulke boeken noch te drukken, noch te verkoopen, toezicht op ver keerde boeken bij het huisbezoek, het schrijven van boeken ter weerlegging van kettersche lee ringen, gesprekken (openbare redevoeringen) tegen Papisten, Wederdoopers en andere dwaal geesten, terwijl in geen dezer Synoden sprake is geweest van het inroepen der hulp van de wereldlijke Overheid om boete of gevang tegen de schrijvers of censuur op de uitgave der ge schriften zelf.' R. A. d. O. EEN BELGISCH MOTORJACHT IN BRAND GERAAKT EN GEZONKEN. Zondagavond ongeveer half tien is het Bel gische motorjaqht Saffier, eigenaar de heer E. du Pont, bij de kust van Noord-Beveland in den Roompot in brand geraakt tengevolge van het springen van den motor. Het schip is een uur brandend blijven drijven en in het vaar water afgedreven in de richting van Walche ren, waar het tusschen Vrouwenpolder en Oran jezon is gezonken. De eigenaar had met de roei boot een deel van de opvarenden, n.l. drie dames en een heer, op een zandbank gebracht en was zelf met drie andere heeren in de buurt van het brandende schip gebleven, totdat het was gezonken. Zoowel van Vlissingen als van Veere uit werd hulp geboden. De sleepboot uit Vlissingen kwam echter te laat, want intusschen had de veerman Schippers, uit Veere, de schipbreuke lingen bereikt en was er in geslaagd hen allen aan boord van zijn vaartuig te nemen en te Veere aan wal te brengen. Vandaar zijn zij per auto naar Middelburg gebracht. Het gezelschap zou Maandag naar Antwerpen terugkeeren. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. AUTO-ONGELUK TE WASSENAAR. Te Wassenaar is Zondagavond de auto van den heer S. uit Rijswijk bij het kruispunt De Pauw-Prinsenweg tegen een tramwagen van H.T.M. gebotst. De heer F., die naast den bestuurder zat, is ernstig gewond naar het Bronovoziekenhuis in Den Haag overgebracht. AUTO-ONGELUK BIJ RHENEN. Zondagmiddag ongeveer 12 uur is een auto, welke de Grebbeberg bij Rhenen kwam afrijden, halverwege de helling bij het uitwijken voor een tegemoetkomende auto in het mulle zand naast den weg geraakt. De auto sloeg hierdoor on dersteboven; van de zes inzittende passagiers kreeg niemand letsel. De auto is ernstig be schadigd. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Zondagmiddag is de 15-jarige P. v. V. te Gorinchem in de Merwede bij Dalen bij het baden verdronken. EEN DOLLE HOND. In de Singelstraat te Utrecht heeft de politie Zondag een hond, die ernstige teekenen van rjf 1 dolheid vertoonde, doodgeschoten. Drie per- w' sonen, die zich er te dicht bij hebben gewaagd, hebben ondanks de waarschuwingen van de politie, vermoedelijk door het terugketsen van een kogel lichte verwondingen opgeloopen. ONGELUKKEN. De 50-jarige Van Imbeeck, die Vrijdag bij een autobotsing onder Princenhage ernstig werd gewond, is Zondagmorgen in het Sint Ignatius- gasthuis te Breda, waar hij was opgenomen, overleden. Te Klimmen (Limb.) ging Zaterdagmiddag E. met den landarbeider B. naar het veld om een vracht hooi te halen. E. zou den kar laden, doch, waarschijnlijk door een beroerte getroffen, stortte hij van de kar en werd dood opgenomen. Aan het hoofd had hij eenige verwondingen opgeloopen. Te Oude Pekela is de arbeider Harm Eggens onder eenige pakken stroo geraakt, die van een lorrie vielen. Hij kreeg inwendige kneuzin gen en is in het R.K. ziekenhuis te Winschoten overleden. AUTO-ONGELUK BIJ EINDHOVEN. Drie gewonden, In den nacht van Zondag op Maandag om half één reed te Eindhoven een auto, komende uit.de richting Aalst, zig-zag over den weg, tengevolge waarvan de auto op den Aalsterweg tegen een telefoonpaal en vervolgens tegen een boom reed. De bestuurder, J. de W„ moet onder den invloed van sterken drank zijn geweest. De bestuurder heeft ernstige inwendige kneuzingen opgeloopen, en heeft ook eenige ribben ge broken. Van de drie inzittenden heeft mej. Bek kers een beenfractuur gekregen. Een 10-jarig jongetje M. Lodewijks is zoodanig door glas scherven aan het gelaat gewond, dat hij waar schijnlijk een oog zal moeten missen. De derde inzittende kreeg geen letsel. De gewonden zijn naar het ziekenhuis te Eindhoven vervoerd. De auto is in beslag genomen. De toestand van het jongetje is zeer zorgwekkend. VECHTPARTIJ. Zondagnacht heeft te Hollandscheveld een hevige twist plaats gehad, waarbij van het mes gebruik werd gemaakt. De bakkersknecht R. uit Nieuweroord kreeg eenige messteken en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Zijn toestand is ernstig. De dader, S. uit Hoogeveen, is gearresteerd. MOTOR-ONGELUK TE VUGHT. Eén doode en een zwaargewonde. Zaterdagnacht half een is te Vught nabij Den Bosch, een motorrijder met duo-passagier, in botsing gekomen met een auto, tengevolge waarvan de motorrijder werd gedood, en de duo rijder zware verwondingen opliep. De laatste is naar het gasthuis te Vught vervoerd. Men vermoedt, dat het ongeluk zich als volgt heeft toegedragen De motorrijder Hubertus van Eerp, arbeider, uit Eindhoven, kwam met zijn kameraad Joh. Krul, arbeider, eveneens uit Eindhoven, beiden 25 jaar oud, uit Den Bosch om naar huis terug te keeren. In de Taaistraat te Vught, ter hoogte van Sophiabrug, is de motorrijder, die rechts had gereden, plotseling naar links overgestoken. Voor dit uitwijken is geen verklaarbare reden te vinden. Zeer waarschijnlijk is de motorrijder door den naderenden auto zenuwachtig gewor den, met het gevolg, dat hij met groote snelheid tegen den auto is opgereden. Met een bijna geheel verbrijzelden schedel werd hij eenige meters verder door de toege snelde bewoners dood opgenomen. De duo rijder lag eveneens 'enkele meters verder en had het bewustzijn verloren. Krul bleek een been te hebben- gebroken en voorts nog verscheidene scheur- en snijwonden te hebben gekregen. De auto, bestuurd door den monteur van de firma Pompe en Verlout uit den Bosch, is aan vankelijk door de politie in beslag genomen. De auto is later vrijgegeven. EEN 7-JARIC ZaterdagavoniJ dochtertje van Rijn gevallen' enl In den nacht Groningen op gebroken. Bij dei dief het geheele! een gouden hol recherche, die kennis kreeg, arresteerd, juist I met den trein is een oude bekl K. B„ thans wJ De andere inl gelegen in het hoofdstation. Di Toen de schippel er een onbeschjf wsa na te gaanl mantel vermist, f Op klaarlichten de tasch vd D Maandagmord de Gedempte G| tale diefstal gejf een banklooper,] bedrag aan ban" een man op hel en er mee aan r den man terstJ „Houdt den dil nende jacht gelj is aan de politif bureau aan de i Het bleek de te zijn. Het c banklooper teru ZELF1 Men meldt Uit de zelfml rijksbureau vooj blijkt, dat in duizend zelfmod een kleine stijg| het algemeen j per jaar slechtl neemt procents] vrijwillig een In 1929 bedrol geheele aantal EEN HOf VERJ7 De weduwe j Herefordshire, jaardag een ttl Koningin, waar| overtuigd, dat brengen met vel ÊL waar gij zoo lT Nadat zij dit| zij aan haar te sterven. De bonderdj^ kige dag door. met honderd bH Aan het einl dame aan haarl don, dat zij v| Zij bad voc nam afscheid haar bed verza| den geest. Het groote I Als Witpaal als hij beweei men hem teg Bewonderen, allerlei vermc zichtbaar ond manier, waaroj wordt rondge menschen, di< van hem willef ^Êipn maken, ^Koeren, Het il van voldoenir »fijn« zoo gefj moede met vertel'en dat In het gu schreef hij na middag bij zijl big chiefa, wa honderd jaar niet boven dj kan. Maandagoclj »De Witte B Witdaard Aref men vragen, een heele toeij hij doet er ee Dat zijn g| zijn lichaam hij intusschenl hij in een vaf Witte Brug« leven en het was plaats vol waren er ovej rondgezonder zoover men hing men op een tafel. R« geopende der tibule nog veel konden iets van het Ën in die atr te machtig gingen, heeft| redeneeren er Hij had eei dit gebruikte in een moeilf Amerikaansch krachtige sten spel. Wat hij ve^ hetzelfde als teld had. Oj moeten void waardigheid der Ossagas proef had geboord, wa °pgehangen,f richten. Bij wandeling d- dagen heet derde een veeren (wij veel heeft) u dierenbeschei dood gemaal dens de oper wen te keer zwaar gehave Verbaa of Aimard en ,e interesseer

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2