Kerk en School. Buitenland. Rechtzaken Van onze adverteerders. Plaatselijk Mieuws. als sprak hij alleen voor zichzelf. „Mijn vader kon het niets schelen. En toen ging ik naar zee. Het leven op zee is ruw. Je maakt er van alles mee. En een zoet jongetje was ik niet. O neen, zuster, géén slechtigheden. Wat dat betreft kan ik mijn vrouw gerust in de oogen kijken. Maar ja, hoe gaat dat Je bent maar eenmaal jong, zeggen ze dan. En dan denk je niet aan de dingen van de kerk. Je gaat ze alle vergeten. Hoe ouder je wordt, hoe minder je er aan denkt, geloof ik. Maar bij zoon ongeluk als dit, ja, dan ga je van alles denken." „Dat is heel gelukkig. Maar ik vrees, dat je nu straks weer vergeet en net leeft als te voren. Dan is er géén winst, schipper." „Maar ik leef niet slecht", protesteerde hij min of meer heftig. „Dat beweer ik ook niet", zeide Hertha. „Maar je vergeet, dat alle menschen zondaars zijn. Ik ook. En ik bemerk wel, dat je zéér goed weet, hoe het gaat met een mensch, die buiten God leeft." „Jawel, ik wéét dat wel, zuster, 'k Heb er, toen ik op bed lag, veel aan liggen denken." „Dat is heel goed, Vermeulen. Houd die gedachten 'nu vast. Je moeder heeft je leere.i bidden. Je hebt' het in jaren niet gedaan. Maar verkeren doe je het nooit. Je kunt het nog, als' je maar wilt. En je moet het, wil het goed met je worden. Heb je een Bijbel in huis. schipper ,,'k Weet niet, zuster. Misschien in mijn oud; scheepskist". „Kijk er eens-naar. Als je er geen hebt, zal ik er een geven. En beloof je mij dan, dat je er in lezen zult Krijn Vermeulen zag haar aan. In zijn ooger, waarvan er een, als bij de meeste zeelui, zoo n en dan half dichtgeknepen werd, was verbazing te lez'en. „Zuster durft nog al", merkte hij op. „Omdat ik je dat vraag Daar is heel geen durf aan. Waarom praat je eigenlijk met mij over de-"» dingen, schipper „Nou", aarzelde hij, „nouik weet wel. dat zuster er méér van weet. Mijn kleine meid praat er veel over". „Uw kleine meid vroeg Hertha verwonderd. „Zeker, mijn kleindochter, Aaltje. Arie Dron- kers is d'r vader. Zij komt veel bij lamme Kees. En dan vertelt zuster." „O, die kleine Aal'k Wist niet, dat zij .ie kleindochter was. Ja, nu weet ik het wel". „Een kind van mijn dochter Pietje. Pietje praat er ook wel eens met vrouw Hoogeboom over." Hertha zat versteld te kijken. Maar dan kwam in haar hart een gevoel van innige dankbaarheid: het eenvoudige woord, tot den lammen jongen gesproken, droeg veel meer vrucht dan zij ooit had durven hopen en vermoedën. Daarover spraken vrouwen met elkaar. Daar 'was een kindermond, als van de vlugge, leer- 'en weet gierige Aaltje Dronkers aan het prediken. En het hart van den grootvader, van Krijn Ver meulen, die jaren geleden beter wist, had oude klanken opgevangen en hij was op zijn ziekbed aan het denken gegaan „O, en daarom spreek je er met mij over Dat doet mij veel genoegen, schipper. Maar dan moet je niet zeggen: „zuster durft nogal", want het spreekt vanzelf, dat ik je dan vraag, in den Bijbel te gaan lezen. In het Woord van God ligt het behoud van zondaren, schipper het behoud van ons. Wil je het doen, als ik het je vraag Hertha vroeg het op zulk een smeekenden toon, dat de schipper er door geroerd werd, al wilde hij het niet weten. „Als ik zuster er een plezier mee doen kan<t „Het is voor je eigen bestwil, Vermeulen. Je denkt over die dingen van je ziel na en dat is heel goed. Maar je moet verder komen dan denken. Dat weet je heel goed, schipper." Als een kleine jongen, die bestraft wordt, zóó staarde Krijn Vermeulen vóór zich uit. Hertha stond op en kleedde zich. „Beloof je het mij, schipper vroeg zij, de slanke hand leggend in de grove knuisten van d'en kapitein der reddingsboot. Met vaste oogen zag zij hem aan. „Ik zal eens kijken of ik nog een Bijbel heb, 12e en 13e prijs, N. C. But 2e en 3e prijs, J. Jordaan 4e, -14e en 16e prijs, C. Nipius 5e, 9e 10e en 18e prijs, A. Schuurman 6e en 11e prijs, S. Looij 8e en 15e prijs, L. Bund 17e prijs, Sarelse 19e prijs. Losgelaten 9.45 uur, aankomst lste duif 7.40, laatste duif 8.31 uur. Woensdag 9 Juli zal de Dameszangver- eeniging „Sursum Corda" deelnemen aan het te houden Zangconcours te Utrecht in het gebouw Tivoli. Donderdag 19 Juni, 's nam. 4 uur zal ten huize van Dr. Arends gelegenheid zijn tot kos- telooze in- en herinenting. Het dochtertje van den landbouwer J. Buth, had het ongeluk van een melkkarretje te vallen, waardoor zij zich ernstig bezeerde. Bij geneeskundig onderzoek bleek het kind een lichte hersenschudding te hebben. -- Zaterdagavond viel L. de H. van 't Ha venhoofd in de haven. Al zwemmende wist hij zich aan den kant te werken en begaf hij zich met een nat pak huiswaarts. STAD AAN 'T HARINGVLIET. In verband met d'en landdag van den B.V.L. te Nieuw-Hel- voet op Woensdag zal dien dag des v.m. 7.30 uur (n.t.) een boot der R.T.M. van het steiger alhier afvaren. -Aan W. van Pelt is voor een jaar vrij stelling verleend van opkomst onder de wapenen. - De vrachtauto van J. T. alhier reed achteruit van den dijk en kwam in een sloot terecht. De Ford-service was spoedig ter plaat se om eerste hulp te verleenen. De materieele schade is gering. DEN BOMMEL. Het huis, laatst bewoond door wijlen den heer P. Bisschop, en staande aan| de Voorstraat, zal op 25 dezer publiek worden verkocht. Vervoerd3796 H.L. aardappelen. Dezer dagen zal de collecte voor den ge- wapenden dienst worden gehouden. zuster", ontweek hij een rechtstreeksch ant woord. Hertha had graag een ander bescheid gehad, maar zij was zoo verstandig, niets te forceeren. „Daar doe je goed aan", zeide zij daarom op vroolijken toon. „Je zult er geen spijt van hebben". Zij verliet het huisje, waar zij intusschen meer dan drie kwartier vertoefd had, sprong op de fiets, om nóg een patiënte te bezoeken. De regen had opgehouden. Maar het was guur weer. Hertha was vol van het gehoorde. En zij nam zich nu des te meer voor, dien avond, als zij in Landdorp bij dominé Misset op bezoek was er eens over te praten. Op dit maatschappelijk welvarende, maar geestelijk door en door arme dorp was bij menige'en, méér dan zij had durven en kunnen denken, een stille honger. Lag hier ook niet een taak voor dominé Misset en de zijnen Nauwelijks was Hertha in de gezellige huis kamer der pastorie van Landdorp gezeten, of binnen trad een lange gestalte, die eenigszins gebogen liep. Zij wist, daar zij hem geregeld in de kerk zag, dat hij onderwijzer was, maar zij had nog geen kennis met hem gemaakt. „Mijnheer Van Binsbergen -zuster Van Landen", stelde de predikant voor. Hij boog en zeide met een stem, die ietwat schor klonk: „Ik heb u meermalen in de kerk gezien. En over zuster Van Landen spreekt trouwens ieder." Hertha glimlachte vroolijk. „Hoe moet ik dat nu opvatten Want dat is zoo dubbelzinnig". „LI vat het maar op in den goeden zin. Dan is het juist in overeenstemming met de werke lijkheid", zeide de onderwijzer. „Een kras staaltje, Van Binsbergen. Zuster Van Landen kwam in al dat weer op de fiets naar hier." „Daar heb ik respect voor. Pas u toch maar op ,,'k Had den wind in den rug", verdedigde week reeds een aanvang gemaakt. In afwijking van vorige jaren, zullen ze niet door het eiland gevent, doch rechtstreeks vervoerd worden naar de veiling te Middelharnis. Van hier zijn thans verscheidene personen werkzaam gesteld te Pemis en Rotterdam. Een en ander vindt zijn oorzaak in de minder groote drukte welke momenteel in het landbouwbe drijf heerscht. OUDDORP. De verpleegster Mej. B. Spee Kr.d., slaagde dezer dagen te Utrecht bij het examen voor kraamverpleging. -Visscherij-bericht over de vorige week Garnalen voor de pellerij van 70 tot 90 kilo per vaartuig en per dag kleine garnalen voor de drogerij van 200 tot 400 kilo per vaartuig en per week; krabben van 200 tot 300 kilo. -Als zalmvisscher is werkzaam gesteld H. van der Linde Lz. ter vervanging van J. van d'en Bok. Met aanvankelijk 18 leden is de muziek vereniging „Juliana" weder opgericht. Direc teur is de heer M. Boelaars. Hertha zich. „Maar straks vlak in het gezicht", weer streefde hij. „Ja", merkte mervrouw op. „Het is onver antwoordelijk, zuster. U gaat met de tram van tien uur terug. De fiets komt morgen wel te recht." Hertha, toonbeeld van kracht en gezondheid, lachte vroolijk. „Ik kan mijn fiets vannacht noodig hebben." „Dan is er altijd wel een weg te vinden", meende de dominé. „Er is één op de honderd kansen, dat u niet geroepen wordt. Heusch, u moet met de tram gaan. Wij hadden niet ge dacht, dat u in al dit weer komen zou." „Als het regent, ga ik met de tram" stelde Hertha een compromis voor. „Dan hoop ik, dat het om half tien giet", zei mevrouw Missjet onder vroolijk gelfach. De onderwijzer kreeg er een hoestbui van. Hij kuchte een schorre kuch. Hertha sloeg hem nauwlettend gade. Het kwam haar voor, dat hij niet gezond was. Hij had een open, vriende lijk gelaat, terwijl twee blauwe oogen trouw hartig de wereld inblikten. Zij schatte hem op een acht en twintig jaar, ongeveer van haar leeftijd. Hij sprak zeer beschaafd en op vlotten toon, bewijzend, dat hij niet uit die landstreek was, waar de bewoners moeilijk spraken. Zij konden Hertha, die vlug sprak, bijna niet volgen, zoodat zij haar woorden meermalen moest her halen. „De boeken weggesmeten, Van Binsbergen vroeg de predikant. ,,'k Had hoofdpijn, dominé, en kon mijn aan dacht er niet bij houden." „Dan is het beter niets te doen. Het beklijft toch niet. Je hebt trouwens den tijd nog." „Het is gauw Augustus, dominé." „Och, wat zou het Je komt er weer met glans." „Zit u voor een examen?" vroeg Hertha. „Engelsch, zuster, 't Is een lastige studie." „Ik vond ook Fransch en Duitsch veel ge makkelijker", zei Hertha. „Maar dit veelbelovende jongmensch is al NIEUWE TONGE. Tót consulent der Ned. Herv. Gem. van Middelharnis is aangewezen Ds. A. Dekker alhier. A.s. Donderdagmiddag 2.30 uur zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de huwelijksinzegening plaats hebben van J. A. van der Maas en K. van Balen. Mej. A. Aandeweg, onderwijzeres aan de O. L. School alhier, is in gelijke betrekking be noemd te Mijnsheerenland. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor den Geref. Zendingsbond, heeft ruim 15 opgebracht. DIRKSLAND. Op Zondag 29 dezer zal in de Ned. Herv. Kerk alhier doopsbediening wor den gehouden, waarvan de aangifte a.s. Zater dagavond zal moeten plaats hebben. -De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden maandelijksche extra collecte voor de kerk heeft 75 opgebracht. HERKINGEN. D.V. zal Woensdag 18 dezer des avonds ten half zeven voor de Geref. Gem. alhier optreden Ds. A. Verhagen van Middel burg. MELISSANT. De voor de zending gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk heeft 15.10 opgebracht. OUDDORP. Na bevestiging door Ds. C. van der Wal van Dirksland des voormidags, is Ds. H. H. van Ameide voornemens a.s. Zon dag des nam. te 2 uur (O.T.) zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gem. alhier. In verband hiermede wordt er dien dag geen Zondagsschool in den Oostdijk gehouden. In de plaats van Mej. A. v. d. Klooster, die 1 Juli naar Rotterdam vertrekt, is als help ster in de handwerken aan de Chr. School aan gesteld Mej. G. Duvalois. Fa. D. BLOKLAND TE MIDDELHARNIS. Nu de electrificatie van Flakkee werkelijkheid is geworden, bleek het den heer D. Blokland, onzen bekenden Radiospecialiteit, dat zijn zaak gebrék aan uitbreiding had. Door 't aankoopen van een winkelpand aan den Westdijk te Mid delharnis is daarin voorzien. Na het pand eerst goed opgeknapt te hebben heeft Zaterdag de opening plaats kunnen hebben. In deze nieuwe en tweede zaak zal in hoofdzaak de electriciteits- afdeeling gevestigd worden en blijven, electriciteitszaak opende, evenals hij het destijds met het streven om door eenvoud de artikelen voor onze radio was. Wij waren in de gelegenheid de zaak te be zichtigen, en we kunnen ons goed vereenigen met het sreven om door eenvoud de artikelen ten toon te stellen. Hij toonde ons een keurige collectie lampen. Ook in apparaten, als stof zuigers, keteltjes, broodroosters, bedkruiken, 'en vele andere apparaten die het den mensch ge makkelijk en aangenaam kunnen maken was een ruime keus. De aangeboden bloemen gaven de zaak ec** fleurig aanzien. Wij hopen dat het den heer L.- in zijn zaken goed mag gaan 'en wanneer hij op dezelfde kalme, zakelijke en eerlijke wijze van zaken doen doorgaat, twijfelen wij daaraan ook niet. ZWAAR ONWEER IN MIDDEN- ZWEDEN. Twee dooden, 6 gewonden. Talrijke boerderijen en schuren afgebrand. Men schrijft uit Stockholm Vrijdag heeft het in Midden-Zweden den ge- heelen middag zwaar geonweerd, terwijl de regen zonder ophouden neerstroomde. Vooral in de bmirt van Linköping woedde het onweer hevig. Een kapitein, twee luitenants en vijf minderen, die in een ondergrondsche schuilplaats een toevlucht hadden gezocht, werden, op één soldaat na, alleen door den bliksem getroffen. De kapitein was op slag dood, de anderen liepen tamelijk ernstige brandwonden op. Elders in de omstreken van Linköping is een lam 1,1 bouwer door den bliksem getroffen en gedooc." Alle bovengrondsche geleidingen en telefoon verbindingen geraakten defect. Ook het telefoon verkeer met Stockholm en Halsingborg en met Hedemora is geruimen tijd gestoord geweest. Op vele plaatsen is de bliksem ingeslagen, o.a. in twee kerktorens te Linköping. De groote gene rator van de waterkrachtcentrale te Odensfors, die Linköping van electriciteit voorziet, is ge heel vernield, waardoor de stad zonder electri citeit zat. Talrijke boerderijen én schuren zijn, als gevolg van het inslaan van den bliksem, afgebrand. DOOR DEN HAGEL GEDOOD. Uit Athene wordt gemeld, dat te Slatina in Grieksch Macedonië 22 menschen door den ha gel, die in zeer groote korrels neersloeg, werden gedood, terwijl 29 menschen ernstig werden gewond. klaar met Fransch, Duitsch, hoofdakte, boek houden en wat nog meer, zeg lachte de pre dikant, een vijftiger. „U hebt net alles opgenoemd, dominé." „Nu, het kan zoo wel, wat zuster „Respect", zeide Hertha, met den wijsvinger salueerend. „U kon heel wat meer zijn dan onderwijzer in Landdorp." „Tja, daar wordt Landdorp afgekeurd", vond dominé Misset. „Pardon", zei Hertha. „Maar u wilt Landdorp toch niet met b.v. Rotterdam vergelijken „Ik heb het hier zeer naar mijn zin", zeide Van Binsbergen. „Het is een gezondd streek, vlak bij de zee. En ik houd van de m'enschen hier." „O, ik bedoelde geen aanmerking", haastte zich Hertha te zeggen. „Me dunkt, het was een gedachte, die het eerst moest opkomen." „En u komt van Rotterdam naar Zeeduin zei Van Binsbergen. „Schaakmat gezet", bekende Hertha. Het luchtige discours werd nog eenigen tijd voortgezet, tot Hertha het geschikte moment vond, om met haar mededeelingen te komen. Haar toehoorders waren onmiddellijk één 'en al oor en luisterden met buitengewone belangstel ling naar de betoogster, die met vuur en over tuiging uiteenzette, dat er in Zeeduin een taak lag voor hen, die naar het zuivere Woord Gods wilden leven. „Het is niet de eerste maal, dat er hier in de pastorie over gesproken wordt. De groote moei lijkheid was alleen, dat wij niet een aanknoo- pingspunt hadden", merkte de predikant op- „Met juffrouw Saaman, die hier al jaren woont, sprak ik er wel over, maar zij zag geen wed op Zeeduin. Er wonen ook maar enkele van onze m'enschen. En niet ieder is er geschil^ voor. Intusschen zijn uw mededeelingen belang wekkend. Hoeveel kinderen komen er, als 11 bij dien ongelukkigen jongen is „Drie. Twee meisjes en een jongen. Maar n is niet onmogelijk, dat er méér te krijgen I Dacht u aan een Zondagsschool (Wordt vervolgd/- uw huis, ook in den strijd op het erf der maat schappij. Overtuig verkeerd georganiseerden, als ambtsdragers op het huisbezoek. Laat u waarschuwen, christen-arbeiders, uw geestelijke en stoffelijke belangen staan op het spel. Dankend voor de verleende ruimte, teeken ik, A. KRIJGSMAN Pz„ Algemeen Bestuurder N. C. L. B. Middelharnis. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Zitting van Vrijdag 13 Juni. L. W. W„ 31 j„ te Dirksland, staat terecht wegens het feit, dat hij geen teeken heeft ge geven toen hij met zijn auto stopte, waardoor een aanrijding plaats had. Gehoord wordt getuige N„ 33 j„ te Middel harnis, die een eisch tot schadevergoeding groot 6.35 instelt. Geëischt wordt 5 subs. 3 dagen met toe wijzing van de civiele voedering. Veroordeeld tot 5 subs. 3 dagen hechtenis met toekenning der civiele vordering tot een bedrag van 5. H, P. v. d. V., 48 j„ betonwerker te Mid delharnis, had onvoorzichtig gereden door de Nieuwstraat te Middelharnis, waardoor een aan rijding plaats had. Gehoord w.prden enkele getuigen en geëischt wordt 10 Subs. 5 dagen hechtenis met toe kenning der civiele vordering. Veroordeeld tot 5 subs. 3 dagen met toekenning der civiele vordering. P. L. v. d. W„ 40 j„ commissionnair te Dirks land, had zonder achterlicht 'en met één voor licht gereden. Gehoord wordt de veldwachter N. Geëischt wordt 10 subs. 5 dagen hechtenis. Veroordeeld tot 8 subs. 4 dagen hechtenis. G. C. B., 25 j„ monteur te Goedereede, had met een auto gereden, waarvan de remmen niet voldoende werkten en op verzoek had hij geen nummer- en rijbewijs vertoond. Geëischt wordt resp. 5 en 10 subs. 5 en 10 dagen hechtenis. Veroordeeld tot resp, 5 en 5 subs. 3 en 3 dagen hechtenis. J. P., 45 j„ landbouwer te Ouddorp, had 18 water in zijn melk. Hij verdedigt zich met te zeggen, dat zijn stalknechtje het had ge daan zonder dat hij het wist. Hij heeft nooit last gehad met den keuringsdienst van waren en de monsters melk uit andere emmers genomen ble ken goed te zijn. Toen verd. zijn knechtje er naar vroeg, had^deze gezegd: „het is goed speul, ik het het er maar bijgegooid". Het O. M. acht het geen kleinigheid, 18 water. Op Flakkee moet de melk duur betaald worden, en het is een groot schandaal, dat men de menschen dan nog water verkoopt. Een ernstige straf is hier op haar plaats en daarom blijft het O. M. bij zijn requisitoir van 160 boete subs, één maand hechtens. Veroordeeld tot 80 boete subs. 1 maand hechtenis. P. T., 41 j., slager te Melissant, had de Ar beidswet overtreden. Geëischt 7 sub. 3 dagen. Veroordeeld tot 5 sub. 3 dagen .hechtenis. J. C. B. had geen nummerplaat op zijn auto. Bij verstek veroordeeld tot 5 sub. 3 dagen hechtenis. W. K„ 30 j„ winkelier te Dirksland, had met zijn rijwiel op het trottoir te Stellendam gereden. Verdachte had geen bord gezien, die staan in Dirksland wel op ieder trottoir. De Kantonrechter: Dat is niet noodig, een trottoir is voor voetgangers. Geëischt 4 subs. 2 dagen hechtenis. Ver oordeeld tot 2 subs. 1 dagen hechtenis. A. A. D., 42 j., landbouwer te Nieuwe Tonge, had zich zand toegeëigend voor zijn kind om er in te spelen. Geëischt en veroordeeld tot 2 subs. 1 dag hechtenis. J. v. d. W. bij verstek wegéns rijden zonder deugdelijke remmen. Geëischt 10 sub 5 dagen hechtenis. Veroordeeld tot 6 subs. 3 dagen hechtenis. J. C. N„ landb. te Nieuwe Tonge, had ge reden zonder rijbewijs te kunnen vertoonen. La ter op den dag had hij het den veldwachter laten zien. Geëischt wordt 6 subs. 6 dagen. Veroordeeld tot 5 subs. 5 dagen hechtenis. I. v. H„ 50 j„ vrachtrijder te Sommelsdijk, had de Leerplichtwet overtreden. Geëischt 8 subs. 4 dagen hechtenis. Veroordeeld tot 5 subs. 3 dagen hechtenis. J. W. wegens zelfde feit. Veroordeeld tot 5 subs. 3 dagen hechtenis. G. L. W„ wepens verzuim van aangifte van een volbloed hengst, 5 subs. 3 dagen hechtenis. G. L„ bij verstek, wegens spelen met geld, 1 subs. 1 dag hechtenis. A. J. K„ wegens openbare dronkenschap te Middelharnis, 3 subs. 3 dagen hechtenis en plaatsing in een werkinrichting voor 3 maanden. J. K„ 48 j„ koopman te Stad aan 't Haring vliet, wegens het den geheelen dag onbeheerd laten staan van een hit aan den haVendijk te Middelharnis. Het O. M. acht dit een ergerlijke mishande ling van het beest en eischt 10 subs. 10 dagen hechtenis. Verd.: Dat is geen mishandeling, het beest heeft het beter gehad dan ik. Veroordeeld tot 3 subs, 2 dagen hechtenis. A. T. te Stellendam, wegens loopen op grond van de R.T.M., bij verstek veroordeeld tot 3 subs. 1 dag hechtenis. G. J. J. te Stellendam wegens het verkoopen langs de deur zonder vergunning, bij verstek 3 subs. 2 dagen hechtenis. L. I. P„ 34 j„ caféhouder te Dirksland, had een automaat, die bij het inwerpen van een dubbeltje een bal opwierp. Kwam deze in een beker terecht, dan kwam er een penning te voorschijn, waarop gratis consumptie werd aan geboden. Dit is van het toeval afhankelijk en dus verboden bij de wet volgens een arrest van den Hoogen Raad. Geëischt wordt 5 subs. 3 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. W. B. had zonder vergunning gevent, 3 subs. 2 dagen hechtenis. K. A. v. B„ 23 j„ landbouwer te Melissant, had auto gereden zonder achterlicht. Geëischt 8 subs. 4 dagen hechtenis. Veroordeeling 5 subs. 3 dagen hechtenis. A. H., 39 j„ werkman te Sommelsdijk, wegens overtreding Leerplichtwet, 2 subs. 1 dag hechtenis. J. Z„ 36 j„ bouwknecht te Sommelsdijk, we gens zelfde feit, idem.- F. 39 j., bouwknecht, wegens zelfde feit, f 3 subs. 2 dagen hechtenis. J. A. wegens zelfde feit, 2 subs. 1 dag hechtenis. A. R. wegens venten zonder vergunning, 3 subs. 2 dagen hechtenis. A. v .d. G„ te Sommelsdijk, wegens niet uit- Doos30-60,Tube 80 ct.Bij Apoth.en Drogisten. wijken met hit en kar voor wielrijders, 3 subs. I dag hechtenis. J. v. H„ wegens rijden met fiets over den Westdijk te Middelharnis in verboden tijd, 5 subs. 3 dagen hechtenis. L. F., wegens openbare dronkenschap 10 subs. 25 dagen hechtenis. F. v. H. wegens rijd'en over den Westdijk 5 subs. 3 dagen hechtenis. A. V. te Sommelsdijk wegens spelen met geld 1 subs. 1 dag hechtenis. D. W„ 18 j„ landbouwer te Ooltgensplaat, wegens autorijden zonder achterlicht, 6 subs. 4 dagen hechtenis. J. P., wegens rijden zonder licht te Goede reede, 5 subs. 3 dagen hechtenis. A. P. H. te Oude Tonge, had over den tram weg gereden, 5 subs. 3 dagen hechtenis. C. J. v. d. S., wegens openbare dronkenschap, wordt uitgesteld. J. H„ wepens zelfde feit te Dirksland, 10 subs. 25 dagen hechtenis. K. R., wegens rijden zonder licht te Oude Tonge, 5 subs. 3 dagen hechtenis. C. M. G., 67 j., schilder te Dirksland, wegens overtreding Arbeidswet, wordt aangehouden tot II Juli. J. H. te Oude Tonge, wegens rijden zonder licht, 5 subs. 3 dagen hechtenis. SOMMELSDIJK. Tegen een ingezetene dezer gemeente is vorige week tweemaal proces-ver baal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. Vorige week werden uit deze gemeente 600 H.L. aardappelen verscheept. Hedenmorgen (Dinsdag) geraakte bij het laden van mest aan de Kaai dezer gemeente een span paarden in de haven. Een der paarden kon men spoedig op het droge btengen, terwijl het tweede paard eerst na veel moeite kon worden gered. -Een van onze oudste ingezetenen, de heer J. Verhage, hoopt Donderdag 19 Juni a.s, zijn 90sten verjaardag te vieren. Verhage mag zich in een uitstekende gezondheid verheugen. MIDDELHARNIS. Maandag werd door den gemeente-opzichter controle gehouden op de zonneschermen. Het bleek dat een groot aantal niet voldeed aan de vereischte hoogte. Dat de lighallen-commissie „Middelharnis Sommelsdijk" pleizier van haar werk beleeft en dat de instelling waardeering vindt, blijkt voldoende uit het feit, dat een aantal ingezete- n'en van beide dorpen er voor gezorgd hebben, dat voorloopig althans aan de patiënten verster kende middelen (melk, eieren, soep), zullen worden verstrekt. Reeds zijn een zevental pa tiënten ter verpleging opgenomen. Uitslag postduivenwedvlucht door de P. V. „Seinpost" vanuit Orleans J. Kardux le, 7e, NIEUWE TONGE. J.l. week werden van hier 600 H.L. aardappelen verzonden. De dochter van den heer J. N. is dezer dagen per ziekenauto naar Rotterdam vervoerd, tot het ondergaan van een operatie. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 20 Juni 1930, des namiddags drie uur (zomertijd) DIRKSLAND. Bij de klaververkooping werd besteed van 26 tot 38 cent per V. Roede. De ontworpen keur of politieverordening voor Polder „Oude Plaat" ligt tot 7 Juli a.s. bij den secretaris van dien polder ter inzage. Mej. K. Poortvliet slaagde voor het ver pleegster-diploma. Deze week zal langs de huizen der inge zetenen de collecte voor den gewapenden dienst worden gehouden. Aan de ingeschrevenen voor de lichting 1931 zijn de volgende lotingsnummers toegekend: J. Ardon 99, M. P. van Ast 101, L. Bestman 102, C. Both 108, I. de Bruin 114, L. M. Cohen 115, G. van Dongen 119, S. van Dongen 120, P. Doorn 121, W, Groenendijk 133, M. Heerschap 138, J. Knops 9, B. Lugtenburg 23, L. G. Lugt- hart 24, W. Markwat 25, W. C. Oorbeek 37, E. van Putten 48, J. Razenberg 49, J. Robijn 51, W. Robijn 52, G. Vellekoop 78, B. Vis 80, A. Vijfhuizen 88, C. Witvliet 94. MELISSANT. Naar men verneemt heeft H. Tieleman een woonhuis staande aan de N. Weg onderhands verkocht aan de Wed. J. Sieling. Bij publicatie is bek'end gemaakt door B. en W. dat voortaan aan nieuw te bouwen wo ningen een gleuf of brievenbus aangebracht moet worden. In deze gemeente zijn door sommige tuin ders al nieuwe aardappelen gerooid en verkocht voor 0,40 de vijfkop. Door de bewoners van den Nieuwen Weg is een verzoek ingediend bij B. en W. om den weg stofvrij te maken, wegens het toene mende verkeer. HERKINGEN, Door B. en W. is aan A. Ver schoor op zijn verzoek vergunning verle'end tot verkoop van sterken drank in 't klein, in het perceel Kaaidijk. Bij verschillende landbouwers komt on der de uien de z.g. kroefziekte voor. Vele per- ceelen staan er niet erg gunstig voor, terwijl anderen de uien hebben omgereden, oni plaats te maken voor een ander gewas. Bij de Gebrs. Keijzer werden vorige week op een nacht ruim 20 kippen door een hond afgemaakt. De schuldige bleek op een hoeve thuis te hooren, waarom dan ook niet geaarzeld werd, het dier terstond neer te schieten. Intus schen voor de betrokkenen een niet geringe schade, daar het allen juist aangekochte jonge hennen waren. Aan de ingeschrevenen der lichting 1931 werden de volgende lotingsnummers toegewezen Th. Bestman 1-03, W. de Geus 126, J. Looij 22, L. Melissant 26, J. A. Roderkerk 53, H. Wit vliet 95, J. W. Witvliet 96, A. van Zielst 98, De onder 1, 2, 4, 5 en 6 genoemden broeder- dienst, 7 en 8 afgekeurd, zoodat nog rest 3, welke dan nog in aanmerking komt. Met de pluk der aardbeien in de kwee- kerij van den heer Van der Velde, is vorige SOMMELSDIJK. Zondagavond a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier tijdens de godsdienst oefening collecte worden gehouden voor de evangelisatie te Tolbert. AFSCHEID Ds. H. H. VAN AMEIDE. Ds. H. H. van Ameide nam Zondagavond j.l. wegens vertrek naar Üuadorp voor een overvolle kerk afscheid van de Ned. Herv. Gemeente alhier. Z.Herw. wees er in zijn voorrede op hoe de tijd, in de ruim twee jaren, dat hij deze ge meente gediend heeft, was voorbijgesneld, en dat hij in dezen tijd als onwaardige door Gods genade het evangelie van Christus aan de ge meente had mogen brengen. Hij bepaalde zijn gehoor er bij, dat het evan gelie, dat wij beluisterd hebben, bij ons zijn werking moet doen, willen wij behouden worden. Wij mogen onder de prediking des Woords niet onbewogen blijven, want als het ons niet tot een voordeel is, dan is het tot een oordeel. Als afscheidstekst had Z.Eerw. gekozen Rom. 8 35a „Wie zal ons scheiden van de liefde van Christus en deed uitkomen, dat wij in dit Schriftgedeelte beluisteren le, De taal der aan bidding, 2e Een zegezang des geloofs. Spr. wijst er op, dat hij de gemeente heeft voorgehouden hoe de mensch voor God schuldig staat, en hij met zijn eigengerechtigheid voor Hem niet be staan kan, maar hij heeft ook mogen verkondi gen een Christus, Die onze schuld voor God verzoenen wil. En wanneer wij ons dan aan Hem verbonden weten, dan zal niemand ons kunnen scheiden van de liefde van Christus. Na de prediking richtte Z.Eerw. zich in harte lijke bewoordingen tot den Kerkeraad, den heer J. C. de Gast, boekhouder der diakonie en se cretaris van den Kerkeraadde kerkvoogdij den heer M. Peekstok, boekhouder der kerk collectanten, koster, voorlezer, organist en deur wachter, den Burgemeester personeel der Chr. school en Zondagsschool; Ds. C. van der Wal van Dirksland; de catechisanten; de jongelings- vereeniging en de meisjesvereeniging. In zijn toespraak tot de kerkvoogdij merkte Z. Eerw. op, dat het hem een oorzaak van droefheid was, dat er in het bestuur der kerk mannen zitten, die nooit of bijna niet ter kerk komen, terwijl hij in zijn toespraak tot het per soneel der Chr. School de gemeente ernstig vermaande hun kinderen te zenden naar een school, waar het kind ook onderwezen wordt in Gods Woord. Met aandrang bond hij de noodzakelijkheid van het christelijk onderwijs den ouders op het hart en waarschuwde hen hun kroost niet te zenden naar een school, waarin voor Christus geen plaats is. Z.Eerw. werd nog toegesproken door ouder ling Buurveld en Ds. C. v. d. Wal van Dirks land, consulent der gemeente, op wiens verzoek den scheidenden leeraar werd toegezongen de zegenbede uit Psalm 121 4. DEN BOMMEL.* Ds. W. L. Mulder te Voorthuizen heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. OUDE TONGE.* Ds. D. Bax Hz., voorheen predikant alhier, thans te Puttershoek, ontving een beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Jaarsveld.

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2