ra^ tiri \m& m Jê m jê Actieue Handelspolitiek Bij Examens gen. titen. Zaterdag 14 Juni 1930. No. 3650 TWEEDE BLAD. O 0# p §24^1! j§§ Gemeenteraad. FéPWIELHOUWEP tnhocsïCtNOWSES SCHAAKRUBRIEK. Plaatselijk Nieuws* HEEMSTB motorgarnalen- hoogte was ge sleep de haven rieden. Delft is de 72- een ladder van In zorgwekken- t St. Hypolitus- eden. er P. zoodanig dat hij op slag ESLINGERD. Appelscha, is paal geslingerd, scheclelfractuur :and is hoogst <GELUK. >en ernstig. kwart vóór ne- h weg nabij de Vries uit Am- Irijders voorbij, nreed en haalde oogenblik wilde V. uit Den notorfiets werd berijder verloor lheid tegen een r eveneens zijn om. Zijn echt- De motorfiets- juto is hij naar De Vries, die in het gasthuis beschadigd. lochtend om 7 ar Boxtel ver een wissel te m spoedig tot vagen was af- ssagiers waren eis voortgezet, de ontsporing Juni 1930 bij ii 1930 bij at> tr (Zomertijd) jk. van Gas- en aats en annex - de Voorstra; 5 met gunstig geoefend. en 1 Juli 1930. Herweijer te BUUREN. 6 uur (zomer* nt Akershoek, der Ouddorp, van een aan* rijOuddorp* EN BERG elharnia. 1 Juni. 9,40 6,40 lp per 100 stuks per 100 kg. ier 100 pond kelijken stoel. Daarom had la gekocht in t dorp, een :on Mevrouw ebt was ook :el beter dan -nde. eter geweest, dat ze een ets naars bij lit de stad, en huis van de huizen waren nor haar. In mijnheer en alleen groote woonde de roezig kleine nok niet veel :cht getroffen aar aai stoel, ie dagen had niet veel. wcn. Ze had ingen, welke aar kamertje. :n hoe langer te mopperen zeggen, dat was Moes ter. Ja maar r een ander ch ook wel zwijgen, eü ramertje ge' re Tini dan /OU at ze naar ging nog i Moes zich lang duren, en, dan was zijn. Och 't raam nlang duren! rervolgd) Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning Middelharnis. No. 155. De sleutelzet van no. 180 is 1. Dc4 drei gende 2. Tf3 mat. De varianten zijn Pc3; 2. Dfl mat (ontpenning). jPe3; 2. de3: mat. 1Pd3; 2. ed5: mat (ontpenning). JTa3; 2. Pe6 mat. Het is aardig op te merken, dat de paarden de rol van ontpennen in den voorstand en na de sleutelzet van elkaar kan overnemen. In den voorstand volgt na Pc4 mat door Df3. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Etn goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Een onoplosbaar probleem vervalt voor den wedstrijd. Probleem voor den wedstrijd. No. 183. C. VENDRIK - Amsterdam. Eerste plaatsing. Zwart (4) Wit (13). Wit: Kh5, Df2, Td8, g4, Lg8, Pd5, el, pi a3, a4, b4, b6, c7, e4. Zwart: Kc4, Ta5, Lh8, pi. c3. Wit geeft in twee (2) zetten mat. Oplossing inzenden vóór Donderdag 3 Juli VERBETERINGEN. Het probleem van de vorige week (J. van Nieuwenhuizen) is, zooals de lezer wel be grijpen zal, no. 182. De oplossing daarvan moet vóór Donderdag 26 Juni ingestuurd zijn. Oplossing Eindspel no. 209. I* Wit dreigt 1. Ta7 mat. Alzoo 1Tb4f; 2. Ka3 (Kb4:? pat) Ta4; 3. Kb3, Ta5: 4. b7, Tb5f en 5. Tb7: remise. 1Tal verliest 2. Kb4, Ta5: 3. Ta7f enz. Eindspel no. 211. Keemink en Fahrni 112. Wit: Kf3, Tb2 en g7. Zwart: Khl, Tf4. Wit speelt en wint. Eindspel no. 212. H. R i n c k. Wit speelt en wint. Oplossing: 1. Pb6t Kb8; 2. Pd7|, Kc8; 3. Ka7, Kd7; 4. Pf8, Ke7! 5. Pg6, Kf6; 6. Pf8 en wint. Na 1. Pc7, Kb8; 2. Lf5, Tf6 en wit wint niet. Of na 1. Pb6f, Kb8; 2. Lf5? dan Th6; 2. Pd7, Kc8 remise. CORRESPONDENTIE. F. C. L. A. 13Ld7; 14. a4? B. 15 De4: Te8; 16 Jos. Duv. 128. 1. Dc6; 1929. 1. La4. bij Openbare vergadering van den Raad der gemeente DEN BOMMEL, op Vrijdag 6 Juni, des nam. 6.30 uur. Voorzitter burgemeester D. Brouwer. Tegen woordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met ge bed en leest daarna de notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden vast gesteld. Daarna wordt mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, w.o. de berichten van eeni- ge gemeentebesturen, waarbij kennis wordt ge geven van de benoeming van bestuursleden voor de drinkwaterlieding 'en leden van de com missie van toezicht voor de gasfabriek »Oost- f Flakkee; de begrooting voor 1931 van de Ge zondheidscommissie, de balans en winst- en ver liesrekening over 1929 van den keuringsdienst van waren te Dordrecht, een bericht van Ged. Staten dezer provincie, dat de verordening op de heffing van keurloon voor vee en vleesch door de Koningin is goedgekeurd. Genoemde stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd wordt de rekening over 1929, van het vleeschkeuringsbedrijf, waaruit blijkt, dat het aandeel der winst voor deze gemeente over dat jaar 149.84 bedraagt. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de begrooting der gemeente voor 1929 te wij zigen. Daarna komt aan de orde de benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. S. no. 2 in de Zuidzijde. Met 7 stemmen wordt benoemd Mej. R. J. Ter Gunne te Deventer. Tot bestuurslid der stichting drinkwaterleiding voor Goeree 'en Overflakkee wordt benoemd met 4 stemmen de heer W. D. Rosmolen, die desgevraagd verklaarde deze functie aan te nemen. Op voorstel van B. en W. wordt aan J. Minkenberg en T. v. d. Made gedeeltelijke af schrijving van den aanslag in de hondenbe lasting verleend. Na uitvoerige bespreking in comité generaal wordt besloten een crediet beschikbaar te stel len voor het onderzoek naar de gestie van het gasbedrijf over de laatste 5 jaren. Bij de rondvraag informeert de heer ROS MOLEN of de bestrating der kade zich goed houdt. De VOORZITTER antwoordt, dat de kade op een paar plaatsen eenigszins verzakt is; de gaten zullen echter opgevuld worden. Overigens houdt de kade zich goed. Voorts vraagt de heer ROSMOLEN of de waarschuwingsborden in verband met het ver keer bij de scholen binnenkort geplaatst zullen worden. De VOORZITTER zegt, dat de borden dezer dagen zijn aangekomen en dat ze spoedig ge plaatst zullen worden. Bovendien zal spreker de in deze gemeente wonende automobielhouders verzoeken bij de scholen langzaam te rijden. De heer VAN GENT wijst er op, dat het, in verband met het behoud der meerpalen in de haven, noodzakelijk is deze te carbolineerèn. De VOORZITTER zegt, dat dit zal ge schieden.» Vervolgens brengt de heer VAN GENT de lantaarn op de kade ter sprake. Deze voldoet niet. Besloten wordt een nieuwe lantaarn er voor in de plaats te zetten en eveneens een lantaarn achter de Kaai te plaatsen. Daarna sluiting. REDE VAN PROF. DIEPENHORST. Donderdagmiddag hield de afdeeling Goede rede en Overflakkee, van den Chr. Boeren- en Tuindersbond een vergadering in Hotel Spee te Sommelsdijk. De vergadering, die goed bezocht was, stond onder leiding van den heer P. van den Heuvel, die haar op de gebruikelijke wijze opende en een welkomswoord sprak tot de aanwezigen en den spreker Prof. Diepenhorst. De Voorzitter zette kort het doel dezer samenkomst uiteen en gaf hierna het woord aan Prof. D. die tot onder werp had„De actieve handelspolitiek." Spr. wees er op, dat zijn stof begrensd is. Hij zal het niet hebben over de landbouwcrisis, of over de economische malaise, doch uitsluitend over de handelspolitiek en daarbij stilstaan bij 3 punten le teekening van onze tegenwoordige handelspolitiek, 2e. de wijze van oplossing (wat onder aciteve handelspolitiek moet worden ver staan) en 3e. -welke waardeering aan het stre ven naar actieve handelspolitiek moet worden toegekend. Spr. wijst er op dat de tariefmuren na den wereldoorlog in aantal en hoogte zijn toegeno men. Vóór den oorlog waren er 20 landen die den tariefmuur optrokken, na den oorlog, door de gewijzigde grensregelingen zijn er niet min der dan 28 douanetolgebieden ontstaan. Maar niet alleen het aantal is toegenomen, ook de hoogte der tariefmuren is gestegen. Maar alleen Nederland deed aan dien wedren niet mee. Op de economische wereldconferentie in Mei '27 te Genève gehouden toonde een lid van het Engelsche parlement een plattegrond, waar op de tariefmuren waren aangebracht. Neder land was omgeven door een klein hekje met een hoogte van een gemiddelde van 6, maar de andere rijken hadden veel hoogere muren in vergelijking waarbij Nederland eigenlijk open en bloot lag. De tariefwet in ons land dateert van 1862, welke wet in 1924 door minister Colijn is her zien. Maar dat was geen principieele wijziging. Het principe werd niet aangeraakt. Deze ri- visie had alleen fiscale en technische beteeke- nis. Volgens deze wet worden op de zooge naamde „toonbankartikelen" (verpakte artike len) en dat niet eens op alle, een recht geheven tot een maximum van 8 Nederland bevindt zich met deze tariefwet in een eenige positie, en dat niet alleen om zijn groote vrijgevigheid, maar ook om zijn lijd zaamheid bij het sluiten van handelsverdragen. Voor alle landen heft Nederland eenzelfde recht tot een maximum van 8 onverschillig waar die artikelen van daan komen. Dus ieder land waarmee Nederland tractaten sluiten wil, weet wat Nederland te eischen heeft. De onderhandelaars van Nederland zijn gebonden aan de tariefwet van 1862. Daar gaat niet af en daar komt niet bij. De belangstelling °,V?5 het9een er gesproken zal worden bij het sluiten van tractaten komt dus alleen van onze zijde.^ Want het buitenland is niet gebonden en kan iederen kant uit, ieder land kan marchan- deeren, alleen Nederland niet. Nu wordt er qe- j Nederland moet behandeld worden als de „meest begunstigde natie", men verwijst naar de z.g.n. „meest begunstigde clausule". Wat beteek'ent dat? Het wil zeggen, dat Ne derland nooit meer behoeft te betalen dan eenig ander land. Wanneer voor een zeker product door ons b.v. 20 wordt betaald en en ander land maakt een verdraq van 10 dan betalen wij automatisch datzelfde bedrag. Daar vloeit echter uit voort, dat de handelstractaten, die wij te sluiten hebben, niet naar onzèn wil, maar naar de bepalingen van vreemde mogendheden worden vastgelegd. Dat systeem schijnt idyl lisch en prachtig. Want wij laten nu andere staten voor ons vechten en voor ons voordee- len behalen. Maar de zaak heeft een groote schaduwzijde. Wanneer men anderen de kastan jes uit het vuur laten halen en zijn peultjes dopp laat, dan speelt men zelf een passieve rol en moet men ook tevreden zijn met hetgeen men krijgt: Hoe dankbaar is mijn kleine hond voor beentjes en voor brood 1 Toch heeft deze, „meest begunstigde positie" nog een ander bezwaar. Natuurlijk vechten alle landen alléén voor zichzelf, voor hun eigen belang. Er kan dus wel eens iets overschieten voor ons land, maar dat is voor die landen die voor zichzelf voordeeliger tractaten trach ten te sluiten slechts bijkomstig, niet de inzet van hun strijd. Zoo is het mogelijk dat het voordeel van de „meest begunstigde natie" ons geheel misgaat. B.v. een ander land heeft belang bij lage tarie ven voor den uitvoer van chocolade, maar dan in den vorm van tabletten. (Zwitserland). Dat land krijgt dat voordeel. Wij hebben ook belang bij lage tarieven voor cho colade, want we hebben groote cacao fabrieken, maar wij willen chocoladepoeder uitvoeren, maar daar heeft dat land geen belang bij. Precies hetzelfde hebben wij met tuin- en landbouwartikelen. Verschillende lan den sluiten voor deze producten voordeelige tractaten, maar niet voor spruitkool, aardbeien, perziken, stroocarton, karwijzaad, aardappel meel, enz. Zoo blijft er dus practisch van de „meest begunstigde clausule" weinig over. Dit systeem heeft zichzelf dan ook overleefd. Zij dateert al van 1535, toen zij werd toegepast tusschen Frankrijk en Turkijë. Maar zij is een onttroonde grootheid geworden. Zij is van haar luister beroofd en verlaagd tot een zinledige phrase. Thans wordt zij gebruikt, altijd met reserve, met voorwaarden en restrictie, er komt altijd een „maar" bij. Bovendien heeft zij de restrictie als het geen buren geldt (want dan kunnen andere rechten worden toegepast)Maar ook dat begrip wordt uitgebreid, zoodat het spot met alle geografische feiten. Finland b.v., dat tot buren de randstaten heeft, maar ook Frankrijk daaronder rekent, doch Nederland buitensluit. Behalve dit is ook het onderscheiden van al lerlei soorten en soortjes een factor die de „meest begunstigde clausule" tot een utopie maakt. Om die clausule te ontgaan maakt men allerlei soorten in de producten, b.v. bij de warmbloedpaarden,. Het tractaat tuschen Bel gië en Duitschland zegt, dat het Ardennerpaar- den moeten zijn, dus valt Nederland er buiten. Hetzelfde geldt voor kaas en selderij, azalia, laurus, sla, bloemkool, tomaten en andere pro ducten. Zwitserland en Duitschland sloten een verdrag betreffende den uitvoer van koeien. Om de clausule waarbij Nederland betrokken is te ontgaan, werd echter bepaald dat de koei en geboren moesten zijn 300 M. boven den zeespiegel. Met het hooi uit Zweden voor Duitschland ging het ook zoo. Het moest een soort gras zijn, dat alle'en in Zweden wordt aangetroffen. Zoo werd de meest begunstigde clausule een onttroonde grootheid. En Nederland kwam met zijn maximum 8 vrijwel open te liggen.. De meest begunstigde clausule werd een plechtanker dat door den protectionistischen vloed werd weggeslagen. Volgens de wet van 1862 kan onze regeering in haar onderhandelingen met andere mogend heden niet ruilen, niet dreigen, niet straffen, zij kan niet geven en kan dus ook niet nemen. Zij moet een lijdelijke houding aannemen en het is de ernstige vraag of aan deze lijdelijkheid niet e'en eind dient te komen. Hiermee komt spreker aan zijn tweede punt: wat er onder „Actieve Handelspolitiek moet worden verstaan" Er is voor eenigen tijd een vereeniging voor Actieve Handelspolitiek opgericht, waarvan spr. de eer heeft voorzitter te zijn. Er bestaat veel misverstand over het streven van deze ver eeniging. Er is gezegd, dat zij een mystificatie is, dat de naam eigenlijk maar een schuilnaam is en dat't de bedoeling is om onder de schapen, vacht van de actieve handelspolitiek protectio nistische wolven binnen te halen. Spr. citeert hier enkele uitlatingen van de N. R. Ct. en het Handelsblad, die in verband met de oprichting dezer vereeniging gewezen hebben op Spanje en Italië, waar men met de protectionistische politiek leergeld heeftm oeten betalen. Maar deze voorbeelden komen falikant verkeerd uit. Want de statuten van de vereeniging wijzen de pro tectionistische politiek juist geheel van de hand. Bij protectionisme gaat het om de afgeslotenheid van een land om zelfgenoegzaamheid en de ac tieve handelspolitiek heeft een geheel ander doel. De vereeniging, welke dit doel najaagt, wenscht, dat alle landen hun rechten afschaf fen en daarbij zou zij het oogenblik zegenen, dat ook Nederland zijn 8 kan laten vallen. Maar zooals het nu is, huldigt Nederland geen vrijhandel, maar eenzijdige invoer. Spr. wijst in dit verband op de gesrhiedenis van het Suiker wetje, 'en betreurt het, dat een bedrijf als dit, dat in zichzelf levenskracht voldoende heeft, door de buitenlandsche protectionistische poli-1 tiek vermoord wordt. Zou het geen plicht zijn om zich tegen die buitenlandsche dumping en uitvoerpremies te beschermen Moet ons land die lijdzaamheid niet van zich afschudden Nu is onze positie zoo, dat de benaming „bedelaars mischien een te hard woord is, maar met den titel van „collectant" is zij toch juist geteekend. En al moge deze figuur door ons in onze wo ningen met open armen ontvangen worden, zij is toch niet de gewenschte statuur om aan de gro'ene tafel te zitten, wanneer er met vreemde mogendheden moet worden onderhandeld. En om hierin verbetering te brengen is het noodzakelijk, dat aan onze onderhandelaars een ruilobject gegeven wordt. Er wordt gezegd, dat men moet streven naar het ideaal van den vrijhandel. Spr. vindt het een begeerlijk goed, maar men dient toch de wer kelijkheid te aanvaarden, en wij moeten de lij delijkheidspositie afwijzen, wanneer we zien, dat heel de wereld strijdt en veeal ook tegen ons strijdt. Men zegt wel, dat het de gezondste methode is overeenkomstig de natuur te leven, dat de geneesmiddelen in discrediet gekomen zijn, maar spr. stelt de vraag of daar dan uit voort moet vloeien, dat we als economische naaktloopers moeten gaan In deze warme dagen zou dat nog gaan, maar hoe moet dat in den barren winter en in de grimmige kou van het handelsprotectionisme, waar we nu in leven? De actieve handelspolitiek wil niet anders zeggen, dan dat er gebroken moet worden met de lijdelijkheid. De regeering heeft dan ook ge lukkig stappen gedaan om te onderzoeken wat er gedaan moet worden. Minister De Geer heeft een Staatscommissie ingesteld en deze is met e'en ontwerp gereed gekomen. Er is advies ge- vraagt aan verschillende lichamen en ook de Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft zijn sym pathie aan hef ontwerp mogen betuigen. Spr. stelt dan in de derde plaats de vraag: welke waardeering moet er aan het streven naar actieve handelspolitiek worden toegekend Vooral in 1930 en vooral in landbouwkringen mag men zijn waarweering aan het streven naar actieve handelspolitiek niet onthouden. De ex portcijfers zijn schijnbaar goed, maar dat is toch slechts schijn. 1929 is het topjaar geweest. Maar er was toen een invoer tot een bedrag van 2.752.000.000. Het was een recordjaar wat dén invoer betreft, maar ook een record jaar wat betreft het bedrag waarmee de invoer de uitvoer overtrof. In 1929 is het anders ge worden, dan het voorheen steeds geweest is. In dat jaar werd er uit alle landen meer in gevoerd, dan er naar alle landen werd uitge voerd. Er is tot een bedrag van 763.000.000 meer ingevoerd dan uitgevoerd. Dat geld moet door ons volk betaald worden. En nu zitten daar wel diensten in, zooals het havenbedrijf enz., en staan er dus vorderingen tegenover maar het is toch een zeer bedenkelijk ver schijnsel. Vooral voor de land- en tuinbouw, en vooral in 1930, is dit feit van hoog accuut belang, en diént zeer zeker de vraag gesteld te worden: moet hieraan niet met spoed een eind gemaakt worden Nu kan men de vraag stellen: wordt hierbij dan Genève niet vergeten Mag de sub-commis sie Colijn weggecijferd worden Is toen niet het besluit genomen van den wapenstilstand op economisch gebied, of van de zoogenaamde ta- riefvacantie Is het nu nog noodig zich te ver weren Mag niet op Genève gehoopt worden Spr. geeft den raad het gebouw der hope niet op Genève te grondvesten, want dan bouwt men op een zandgrond. De protectionistische wedren is nooit grooter geweest, dan tijdens en na het werk der vredesluiters in spé. Het is dan ook geen wonder, dat zelfs een nuchter man als Hënri Polak, het socialistisch Eerste Kamerlid, in het orgaan van de diamantwerkers schreef, dat „de geest van Genève" nog heel wat anders is dan de tastbare werkelijkheid en dat evenals met den „geest" van Locarno hij de werkelijkheid niet doordrongen heeft. Spr. sluit ftch hier volkomen bij aan. Het is nu geen tijd om „op- zien-komen" te spelen. Vooral in de agrarische regioenen wordt er thans een protectionistische wedren gehouden als nooit te voren. Spr. wijst op de handelspolitiek van Mussolini en van Frankrijk, welk land thans ook graan uitvoert en de Rotterdamsche markt met tarwe over voert. De gehouden enquête hieromtrent is één drama van verloren buitenlandsche markten. Duitsche gort wordt in Nederland verkocht voor 11 de 100 kilo, in Duitschland zelf wordt ze verkocht voor 20. Dat is mogelijk door de hooge uitvoerpremie, welke Duitschland geeft. Duitsche havermouth wordt hier verkocht voor 12.50, in Duitschland zelf voor 19. Dat is mogelijk, omdat Duitschland 7 uitvoerpremie op dat artikel geeft. Hollandsche havermouth kost in ons land zelf 16. Voor vele artikelen geldt hetzelfde procédé. En Nederland doet let terlijk niets tegenover dit alles. Met het aard appeldrama is het precies zoo. Het buitenland geeft exhorbitante verhooging. Met het aard appelmeel is het eenzelfde tragiek. Overal geeft men 50 in vele gevallen 100 en in som mige gevallen 150 boven de waarde van het product toeslag. Na het drama van het Suiker wetje ging Amerika tot verhooging over, het zelfde geldt voor de Bloembollen, de eieren, de tarwe en Frankrijk heeft nu pas weer de boter verhoogd, Duitschland het spek en de reuzel. Deze economische cronique scandaleuze voltrekt zich ondanks de Geneefsche conferentie met pijnlijke nauwkeurigheid. Eiken dag, dat er ge* treuzeld wordt om hier ten lande het roer om te wenden, verzwaart onze reqeering hare ver antwoordelijkheid. Men behoeft niet te zeggèn, dat ons land te klein is om zich te beschermen. Andere kleine landen als België en Denemarken doen het ook met succes en bovendien: men moet die kleinheid niet overdrijven. Nederland is een groote koloniale moqendheid. En ons land is de grootste klant van Duitschland. Ons land betrekt uit Duitschland meer dan Frankrijk. Bel- qië, Spanje en Italië tezamen uit Duitschland betrekken. De economische weerbaarheid zal ongetwij feld moeilijkheden met zich brengen. Er moet voorzichtig 'en deskundig gehandeld worden, maar voor onredelijk verzet mag onze regeering niet uit den weg gaan. Niet voor de predikers van het vrijhandelsdogma en evenmin voor de buitenlandsche exporteurs en agenten. De bui tenlandsche agent is een respectabele figuur, blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwfabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten maar wij hebben eerst op ons eigen belang te letten. Ook mag de regeering niet opzij gaan voor de voorspiegeling van een wazig idealisme. Toen eens met Frankrijk werd onderhandeld en onze onderhandelaar meende voordeel te doen met de opmerking, dat Nederland e'en strijder is voor het vrijhandelsdogma, werd door de Fransche afgevaardigde opgemerkt: dat gij dat stelsel huldigt, komt niet voort uit uw idealistisch streven, maar omdat gij er voordeel voor uw land in meent te zien, welnu aanvaardt dan de consequenties van uw stelsel. De resultaten van een economische onderhandeling hangt niet af van de idealistische sfeer die men te scheppen weet, maar van 't ge'en men heeft aan te bieden; en de praktijk is, dat het buitenland zegt: gij zet uw deuren niet open om het een of andere dogma, maar omdat gij er voordeel in ziet. En ook het vredesargument geldt hier niet, want men heeft alleen respect voor e'en volk, dat energiek waakt - voor zijn belangen en zelf handhaving en zich niet onder den voet laat trannen. De actieve handelspolitiek is geen „vechtpolitiek", maar een loyale politiek van: voor wat, hoort wat. On deze rede, die met aandacht gevolgd werd, volgde geen debat. De heer van den Heuvel dankte den spreker voor zijn leerzaam betoog en sprak den wensch uit, dat professor Diepenhorst met dezelfde energie voor zijn ideaal zal kunnen blijven strijden, totdat de overwinning behaald is. Hierna ging professor Diepenhorst met dank gebed voor en werd de vergadering gesloten. SOMMELSDIJK. Vorige week werden uit deze gemeente 800 H.L. aardappelen verscheept. Mej. M. v. d. L. had het ongeluk een kan kokende koffie over haar arm te krijgen. Ten gevolge hiervan ontstonden dusdanige brandwonden, dat geneeskundige hulp dringend noodzakelijk was. Tegen een inwoner dezer gemeente is pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Arbeidswet 1919. - Een paard van den landbouwer L. M., gespannen voor een wagen beladen met hooi, liep achteruit en kwam in de sloot terecht. Na eenige moeite wist men het paard en den wagen uit de sloot te krijgen. Met eenige materieele schade liep het ongeval af. Wo'erisdag 18 Juni a.s. zal langs de huizen de jaarlijksche collecte worden gehouden voor het fonds gewapenden dienst. Aan den Landdag van den B. V. L„ die Woensdag -18 Juni a.s. te Nieuw-Helvoet zal worden gehouden, zullen verschillende vrijwil ligers uit deze gemeente deelnemen. MIDDELHARNIS. Maandagavond (tweeden Pinksterdag) had aan den Langeweg bij het terrein van het voetbalveld, een aanrijding plaats met de auto's van de heeren Hossen én Bresijn. De auto van den heer B. werd ernstig beschadigd. Op de gehouden wedstrijden, welke Maan dag te Leerdam plaats hadden, heeft de Gym nastiekvereniging „Sparta" alhier met 125% punten den vierden prijs behaald. De heer P. van Rikxoort heeft een woon huis, staande aan de Wilhelminastraat, onder hands verkocht aan den heer T. Verhage. Van den heer C. van Assen is een met riet opgetrokken schuurtje aan den Oost-Haven- dijk verbrand. Terwijl de veldarbeider J. Spee per fiets naar het Havenhoofd reed had hij het ongeluk in de sloot terecht te komen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De Rijks ontvanger zal Zaterdag 14 Juni, des voorm. zit ting houden in deze gemeente ten gemeente huize, DEN BOMMEL. Loop der bevolking. Ingekomen personenC. J. Jacobs-Heester- mans van Ooltgensplaat; C. A. van Peperstraten van Oude Tonge; P. C. van Melle van Mid delharnis; I. Koppenaal van Ooltgensplaat. Vertrokken personen J. Brands en gezin naar Ooltgensplaat; C. du Pree naar Rotterdam; A. van Zanten naar Oude Tonge; J. M. de Boet naar Oude Tonge; J. Minkenberg naar 's-Gra- venhage; M. Vergers naar Vlissingen; H. Ver- kerke naar Rotterdam; C. Stoop naar Oolt gensplaat; J. Fluit en gezin naar Rotterdam; M. A. van Peperstraten naar Vlissingen. Vervoer: 1432 H.L. aardappelen. Tijdens het onweer, dat gisterenavond (Donderdag) boven deze gemeente woedde, is vrij veel hagel gevallen. De bliksem sloeg op de telefoondraden, waardoor bij een viertal per sonen het vuur uit het telefoontoestel sloeg. OOLTGENSPLAAT. De Rijksontvanger zal in deze gemeente zitting houden ten gemeente huize op Woensdag 18 Juni, van 10.15 uur tot 1.15 uur (zomertijd). De B. V. L. alhier zal deelnemen aan de op Woensdag 18 Juni te houden Landdag. De collecte voor den gewapenden dienst zal in deze gemeente gehouden worden op Woensdag 18 Juni a.s. Uitslag verkooping grasgewas door Nota ris Akkerman in Hotel Moelker op 10 Juni Weipolderschen dijk. Perceel I P. Langeweg 45, perceel II C. A. Bom 78, perceel III P. Troost 70, perceel IV C. van der Capelle 30. Totaal 223. Buitenveld Weipolder. Perceel I A. Neels 230, perceel II J, van Gurp 210, perceel III Joh. Neels 130, perceel IV A. Neels 85. Totaal 665. Buitendijk Adrianapolder. Perceel I M. Kor- teweg 60, perceel II K. L. Bom 70, perceel III M. Korteweg 80, perceel IV M. Tokker 75. Totaal 285. Naëtting Weipolderschen dijk. Perceel I J. Neels 20, perceel II P. Crezee 60. Totaal 80. Opbrengst geheele verkooping 1234. OUDE TONGE, De auto van den heer P. van den Berge alhier vloog onverwachts in brand. De inzittenden konden er bijtijds uit springen, maar van de auto bleef niets over. Verzekering dekt de schade. Van den landbouwer J.- Les is een paard door een beroerte getroffen en gestorven. Het dier was niet verzekerd. Onder de uien bij de landbouwers komt veel z.g. kroefziekte voor, zoodat het gewas er niet mooi voorstaat. NIEUWE TONGE. Bij den heer H. W. al hier zijn door een hond een 11-tal konijnen dood gebeten. De eigenaar van den hond schijnt de schade te betalen. Een drietal schoolkinderen had het ongeluk bij het uitwijken voor een auto in een sloot terecht te komen. Door toegeschoten hulp waren zij spoedig op het droge en liep het ongeval goed af. Ingevolge de Hinderwet is door den heer I. Mosselman alhier vergunning gevraagd tot het plaatsen van een ruwoliemotor in zijn tim mermanswerkplaats aan den Ring. Bezwaren moeten worden ingediend óp Zaterdag 21 Juni a.s. ter gemeentesecretarie. Bij de gehouden verkooping van klavers brachten deze van 6 tot 32 cent per Voornsche roede op. De B. V. L. alhier zal deelnemen aan den op Woensdag 18 Juni a.s. te houden Landdag te Nieuw-Helvoet. J.I. week werden van hier vervoerd: 1700 H.L. aardappelen en 250 balen peen. Aanstaande Dinsdagmiddag 3 uur zal ten huize van den gemeente-geneesheer gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting en her inenting. Het brandweerpersoneel, dat alsnog in het bezit is van een wapen, is verplicht dat ter gemeentesecretarie in te leveren. Speciaal wordt daartoe aanstaande Dinsdagavond de gelegen heid geboden. De slagersbediende A. K. had het on geluk met zijn beladen fiets in de sloot te rijden. Geheel bemodderd moest hij huiswaarts keeren. Het vleesch, dat zich in de mand bevond, kwam in de sloot terecht. DÏRKSLAND. De heer C. Poortvliet slaagde te Utrecht voor het candidaatsexamen in de geneeskunde (met lof). - Op de jaarlijksche Paardenmarkt waren alhier aangevoerd 40 paarden 'en 2 hitten. De handel was slap. De heer J. Bosschieter heeft bedankt als heemraad van polderdeel Dirksland. De muziekvereeniging „Amicitia" behaalde op het concours te IJsselmonde een eersten prijs in de afdeeling Uitmuntendheid met 300 punten. De zangvereeniging „Excelsior" een eersten prijs in de afdeeling Uitmuntendheid met 327 punten en een Directeursprijs. J.I. Maandag kwam op den hoek van het Korteweegje een motorrijder te vallen. De duo rijdster brak hierdoor baar arm,

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 3