PU ROL EElTi.IïOEICJE TTOOS TrE3©"U"*W S Oil mini Stukge/oopen Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutoi. Bij alle Drogisten. Buitenland. {sêtnêfigd Nieuw®. V er koopingen. Marktberichten. Voor de Vrouw, Voor de Jeugd. Zatei TW Gem De ordening van het Gemeente-archief. fl flflfl fl fl flflflflfl SCH L I'' li: I zelfs bladeren van den wijnstok. Gedroogde boonen kan men lang bewaren. Het drogen ge schiedt op een droge, zonnige plaats of, ze kerder: boven een bakkersoven, mits dit niet te snel of te heet geschiedde. Zijn het boonen met draden, dan moeten ze natuurlijk eerst worden „afgehaald". Kool wordt ook in deze maand nog uitge- plant. Een der lastigste ziekten bij deze teelt, evenals bij die van koolrapen, is de knolvoet. Zeer gunstige resultaten werden hiertegen ver kregen met het volgende mengsel: 25 gram Uspulum en 25 gram (34 ons) solbar wordt in een Liter water opgelost, en deze oplossing met wat leem en koemest vermengd tot een papje, waarin de uit te poten planten tot aan het hart worden ingedompeld. De veldjes, waarop deze weien, verzachlengenees/men mei Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten planten worden uitgezet, en een volledige kunst, mestbemesting ontvingen, blevén geheel vrij van de ziekte. In Zweden werd op tamelijk besmetten bodem met kalk nagenoeg geen resultaat meer ver kregen, en met een besproeiing met een procents formaldehyde een onvoldoend resultaat. Straks openbaren zich wellicht weer hier en daar de eerste verschijnselen van d e aardappelziekte (veroorzaakt door de zwam Phytopathora in- festans). Zonder verwijl moet dan de eerste beschutting van het loof met Bordeauxsche of Bourgondische pap worden toegepast. De be reiding van Bordeauxsche pap geschiedt door samenvoeging van kopervitriool en versch ge- bluschte kalk, beide in water opgelost, in zoo danige verhouding, dat op 100 L. vloeistof aan wezig zijn 1 a 2 kilo kopervitriool en 1 a l1/3 kilo kalk, deze laatste hoeveelheid als onge- bluschte kalk berekend. Bourgondische pap wordt bereid uit 2 k.g. kopervitriool 'en 1 k.g. watervrije soda (sodex) op 100 L. water. Voor zoover noodig, zij er hier nog de aandacht op gevestigd, dat 2- of 3-malige besproeiing met tusschenruimte van enkele weken, verre de voor keur verdiend boven eenmalige besproeiing, daar deze meermalige besproeiing eerst vol doende zekerheid geeft, dat ook de knollen vrij van ziekte zijn. Bij den plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen zijn brochures en recep ten gratis verkrijgbaar, alsook bij de ambtenaren van dien Dienst, in verschillende plaatsen ge vestigd. Met betrekking tot de ordening der gemeente archieven vindt vooral in de laatste jaren toe passing een stelsel, dat de archiefordening in andere banen leidt, dat zich aanpast aan de behoeften van den tegenwoordigen tijd en dat er tevens op is gericht in de archiefordening meer eenheid te brengen. De groote verschei denheid in methoden van archiefordening en de stelselloosheid, die daarbij heerscht, is niet in het belang van de administratie noch bevorder lijk aan de historische waarde van het gemeente archief. Een archief kan dan slechts waarde hebben, zoowel voor de administratie als voor de his torie, wanneer het een duidelijk beeld geeft van de handelingen der administratie en van de wijze, waarop de administratie haar taak heeft vervuld. Een archief moet niet slechts zijn een verzameling van stukken, die elk afzonderlijk worden geordend, doch de ordening moet zoo danig zijn, dat het verband tusschen de stukken, zooals die door de praktijk der administratie wordt gelegd, bewaard blijft, ook wanneer de stukken in het archief worden opgeborgen, m. a. w. de ordening der archieven moet geschieden zaaksgewijze. De groote uitbreiding van de bemoeiingen der administratie in de laatste jaren en de daar mede verband houdende uitbreiding der archie ven, heeft in ieder gemeente de noodzakelijkheid doen geboren worden om uit te zien naar ver beterde methoden van archiefordening. In vroegere jaren vond de ordening van het gemeente-archief vrij algemeen plaats volgens de chronologische methode. De stukk'en worden bij deze methode volgens hunne dagteekening ingeschreven in een indicateur, van een volg nummer voorzien en volgens deze nummers in de archieven opgeborgen. Het behoeft wel geen betoog, dat deze wijze van ordening niet voldoet aan de eischen hiervoor omschreven. Om de stukken van een bepaalde zaak uit zulk een chronologisch archief te voorschijn te halen, moet in de eerste plaats van verschillende hulp middelen worden gebruik gemaakt om de plaats van de stukken in het archief te bepalen. De dagteekening van een stuk moge een eenvoudige en onfeilbare basis vormen voor de opberging van een stuk, zij vormt een zeer ondoelmatige basis bij de raadpleging van een archief, omdat dan in de meeste gevallen de dagteekening der stukken niet bekend is. De hulpmiddelen (aan wijzing der stukken naar onderwerp, persoons- of plaatsnaam) dienen dan ook om in deze leem te te voorzien. Zijn de" stukken van één zaqk op deze wijze uit het archief te voorschijn ge haald, dan zullen zij, bij de opberging, weder naar hunne dagteekening in de archieven moe ten worden opgeborgen. De stukken, behoorende tot één zaak, worden dus over heb archief ver spreid, bij raadpleging weer bijeen gezocht, ver volgens weer verspreid, enz. Ten einde dit bezwaar eenigszins te onder vangen, is men in latere jaren begonnen de in schrijving niet meer streng chronologisch te houden, doch deze te splitsen naar de onder werpen der administratieve bemoeiingen. Men gaat dan meestal z.g. rubrieken vormen, de'be moeiingen der administratie in 'enkele algemeene onderwerpsomschrijvingen indeelen, b.v. Alge meene Zaken, Arbeid, Armwezen, Dienstplicht, enz. De inschrijving van de stukken geschiedt dan in de eerste plaats volgens deze onder werpsindeling en daarna chronologisch, m.a.w. de chronologische indicateur wordt gesplitst in zoovele deelen als er onderwerpsomschrijvingen zijn vastgesteld. Het voordeel van deze methode is, dat bij het raadplegen van het archief slechts behoort te worden gezocht in dat gedeelte van den indicateur, waarin het betrekkelijke onder werp is omschreven, doch het bezwaar blijft bestaan, dat in deze omschrijving de stukken weer chronologisch geordend zijn 'en dat niet de stukken, op één zaak betrekking hebbende, bijeen zijn te vinden. Bovendien brengt deze methode, bekend onder den naam van „rubriekensteisel", het bezwaar mede, dat de grootst mogelijke willekeur ont staat bij de aanduiding van de onderwerpen der administratieve bemoeiingen. De aanduiding van deze onderwerpen n.l. geschiedt in den regel alphabetisch naar de eerste letter van een voor elk onderwerp gekozen woord. De samenstelling van zulk een indeeling van de onderwerpen der administratieve bemoeiin gen heeft ten gevolge van de willekeur bij de keuze van woorden en de vaagheid in de aanduiding der onderwerpen, als gevolg van het samentrekken van een bepaald begrip in één woord een groote stelselloosheid met be trekking tot de archiefordening ten gevolge. Werkelijke verbeteringen kunnen slechts wor den verkregen, wanneer meer stelselmatig wordt te werk gegaan en de archiefordening zich gaat aanpassen bij de eischen der praktijk. Voor de gemeente-administratie is noodig, dat de stukken in het archief worden geordend op de wijze, zooals ze door de administratie zijn behandeld, d.w.z. zaaksgewijze. Daarin ligt een waarborg, dat het archief een beeld zal geven van de zaken, die behandeld zijn en van de wijze, waar op die behandeling heeftp laats gehad. Het ver band tusschen de stukken wordt dan niet zooals bij de chronologische ordening en bij de toepassing van het z.g. rubriekensteisel ter wille van de dagteekening of de onderwerps- aanduiding verbroken, doch gehandhaafd, zulks in het belang der administratie en der historie. Want dit is in het algemeen juist het bezwaar van de archiefordening, dat de stukken zijn ge ordend in een geheel ander verband dan waarin zij door de behandeling van zaken worden ge bracht. Zaaksgewijze ordening, ordening' van de archieven met toepassing van het dossier stelsel, moet het uitgangspunt zijn voor eéne praktische aan de eischen des tijds beantwoor dende archiefordening. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten besloot in 1922 in te stellen een registratuur bureau, dat tot taak heeft den gemeentebesturen met betrekking tot de ordening harer archieven deskundige voorlichting te verstrekken. Samengesteld werd een registratuurplan, dat de mogelijkheid schept: a. voor de ordening der gemeente-archieven het dossierstelsel in toepas sing te brengen; b. eenheid in de gemeentelijke archiefordening te scheppen. Het registratuurplan is een indeeling van de onderwerpen der gemeentelijke bemoeiingen, en geeft een logisch geheel, waarnaar ieder ge meentebestuur hare zaken, dossiers, een doel treffende ordening kan geven. De praktijk heeft reeds bewezen, dat het re gistratuurplan voor de ordening der gemeente archieven met groot succes wordt toegepast. Meer dan 200 gemeenten, van zeer uiteen- loopende grootte, hebben thans voor de ordening harer archievén het door de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten uitgegeven registra tuurplan in praktijk gebracht. P. BOM. Den Bommel, 4 Juni 1930. VERGIFTIGDEN ALCOHOL GEDRONKEN 165 zieken, 12 dooden. Volgens een bericht uit Moskou zijn te Odes- sa, na gebruik van gedenatureerden alcohol, talrijke havenarbeiders ziek geworden. De alco hol was aangebracht door een Russisch stoom schip en voor de houtindustrie bestemd. Bij het lossen van het schip braken de arbeiders de vaten open en dronken van den alcohol. Niet minder dan 165 arbeiders moesten ter stond in een ziekenhuis worden opgenomen, waarvan er 12 spoedig na hun opneming zijn overleden. Het totale aantal slachtoffers is nog niet be kend, daar geen officieele opgaaf is gepubliceerd. ZWEEDSCHE GELEERDE SPOORLOOS VERDWENEN. Uit Stockholm wordt gemeld De bekende Zweedsche meteoroloog Sand- ström is sedert vijf dagen in het hooggebergte van Lapland in de nabijheid van de Noord- Zweedsche grens, waar hij onderzoekingen deed, verdwenen. Een groote groep mijnwerkers, een militaire patrouille en een vliegtuig zijn uitgezonden om den vermiste te zoeken. Aangezien de geleerde niet voldoende levens middelen bij zich had en het weer na zijn ver trek veel slechter is geworden, verkeert men in de grootste ongerustheid omtrent zijn lot. AUTO IN EEN STEENGROEVE GESTORT. Zeven inzittenden' verdronken. Uit Philadelphia wordt gemeld Tijdens een stortregen stortte een automobiel van den landweg in de nabijheid van Souderton in de opening van een oude steengroeve, die met water gevuld was. De zeven inzittenden verdronken. MEDICUS DOOR EEN KRANKZINNIGE MISHANDELD. In het Noordoosten van Berlijn werd een medicus tijdens zijn spreekuur door een krank zinnige overvallen, die hem met een stok mis handelde. Buren, die op het tumult kwamen toe- loopen, slaagden er in den krankzinnige te over meesteren. Het betreft een werkman, die reeds eenmaal in een gesticht werd verpleegd. OPROER IN EEN KAMP. De reservisten in het kamp van Sisonne te Frankrijk hebben officieren en onderofficieren uitgescholden, terwijl verscheidene hunner wei gerden te gehoorzamen. De oorzaak van deze -rebellie is, dat er bij een schietoefening een reservist was gedood. Twee reservisten zullen zich voor den krijgs raad te verantwoorden hebben. EEN WERVELSTORM. Uit Bombay (Engeland) wordt gemeld, dat acht personenwagens van een trein, welke uit Ahhedabad kwam, Dinsdag door een wervel storm omgeworpen zijn. Een passagier is ge dood, verscheidene hebben kwetsuren opgeloo- pen. MOORD MET BEROOVING. Te Praag. Nabij het gerechtsgebouw te Praag is Don derdagmorgen vroeg een moord gepleegd. Toen de juwelier Havrda zijn winkel wilde binnen gaan, heeft een onbekend gebleven man hem met een stok tegen den grond geslagen. De roover sleepte den juwelier vervolgens achter de toonbank, waar hij zijn slachtoffer nog meer bewerkte. Hij is met een koffer verdwenen, waarin briljnaten ter waarde van 150.000 Tsje chische kronen gezeten moeten hebben. De juwelier is op weg naar het ziekenhuis aan zijn kwetsuren bezweken. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Te Noordwijkerhout is de 16-jarige Gerrit van den Berghe uit Voorhout bij het baden in een sloot verdronken. Te Apeldoorn is de 18-jarige kantoorbediende J. Reyers tijdens het zwemmen in het kanaal bij de Woudbrug verdronken. Te Vaassen (Gld.) is de 20-jarige militair J. v. d. Werf, die met verlof was, bij het zwemmen in het Apeldoornsche kanaal bij de Jonasbrug verdronken. Te Waalwijk ging een drietal jongens van plm. 13 jaren naar het Zuider afwaterings kanaal baden. A. van F., die zich het eerst te water begaf, zonk direct in de diepte, zonder dat zijn makkers hem hulp konden verleenen. Te Eindhoven is de 21-jarige bankwerker V. bij het baden in de IJzeren Man verdronken. Even te voren had de badmeester van deze gemeentelijke bad- en zweminrichting, waar men alleen voor eigen verantwoordelijkheid zwem men kan, twee dames van 21 en 25 jaar op haar hulpgeschrei met levensgevaar gered. Te Steenwijk is de 12-jarige M. bij het zwemmen verdronken. Alle reddingspogingen faalden. VERDRONKEN. Uit de Aalsmeerdervaart is opgevischt het lijk van een onbekenden man van plm. 58 jaar, in het bezit van een wandelstok, gekleed in donkerbruin colbertcostuum, ondergoed genum merd 109, kousen gemerkt I. M., zwarte schoe nen met gesp. De Burgemeester van Aalsmeer verzoekt herkenning en bericht. Men meldt uit Montfoort De ongeveer 50-jarige koopman K. B. uit Winschoten is nabij het Schansbos in een langs den weg zijnde sloot geraakt en verdronken. De heer van D„ onderwijzer aan de school voor u.l.o. te Neede, is Woensdagmiddag bij den Mallemschen Molen verdronken. KINDERVERLAMMING. Te Overschie doen zich twee gevallen van kinderverlamming voor. In het gezin van J. in de Conradstraat te IJmuiden heeft zich een geval van kinderver lamming voorgedaan. Uit voorzorg is de be waarschool, waarop de kleine ging, voorloopig gesloten. MOTORFIETSONGELUK. Twee gewonden, waarvan een levensgevaarlijk. Woensdagavond reed een Duitscher aan de Bakelsche brug bij Helmond op een motorfiets. Hij werd aangehouden door den hem bekenden 18-jarigen E. v. d. Linde, die hem verzocht met den motor te mogen rijden. Het was den Duitscher echter niet bekend, dat de jongen niet kon rijden en geen rijbewijs bezat. Hij willigde zijn verzoek in. Nabij de Heiplaa't, toen de motor een vaart had van 75 a 80 K.M., kon v. d. L. de bocht niet nemen en reed hij tegen het trottoir aan, om daarna via een boom tegen de huizen terecht te komen. In zijn val sleurde hij den 18-jarigen fietser Th. Maes mede. Deze kreeg een zware hoofdwonde aan het achter hoofd en kneuzingen aan de beenen. De motor rijder bleef liggen. De fietser werd na be handelingen naar huis vervoerd; v. d. Linde werd naar het S. Anthoniusgasthuis overge bracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Hij heeft een zware schedelbreuk opgeloopen. De fiets werd, evenals de motor, totaal vernield. STOOMTRAWLER IN NOOD. Door motorgainalenboot gered. Woensdagmiddag heesch de stoomtrawler de „Vier Gebroeders", eig. Scherpenhuizen uit Groningen, in het Friesche Gat de noodvlag. De roeireddingsboot van Schiermonnikoog was ter assistentie vertrokken, doch behoefde geen dienst te doen, daar een motorgarnalen- botter van de situatie op de hoogte was ge steld en den stoomtrawler op sleep de haven binnenbracht. GEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. Op het Vrouw Juttenland te Delft is de 72- jarige arbeider v. d. Helau van een ladder van een vrij groote hoogte gevallen. In zorgwekken- den toestand is de man naar het St. Hypolitus- gesticht vervoerd en daar overleden. Te Oudorp (N.-H.) is de heer P. zoodanig van zijn fiets kom'en te vallen, dat hij op slag werd gedood. UIT EEN ZWEEFMOLEN GESLINGERD. De 18-jarige M. Stelling, te Appelscha, is uit een zweetmolen tegen een paai geslingerd. Bewusteloos en met een ernstige schedelfractuur is hij opgenomen. Zijn toestand is hoogst ernstig. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Twee gewonden, waarvan een ernstig. Donderdagochtend omstreeks kwart vóór ne gen reed op den Rotterdamschen weg nabij de iijmfabriek te Delft de heer De Vries uit Am sterdam met zijn auto twee wielrijders voorbij. Hij dacht, dat hij een van hen aanreed en haalde iets naar links uit. Op hetzelfde oogenblik wilde de 25-jarige motorlietsrijder W. V. uit Den Haag den auto passeeren. De motorfiets werd door den auto geraakt, haar berijder verloor het stuur en reed met groote snelheid tegen een boom. De heer De Vries verloor eveneens zijn stuur en reed ook tegen een boom. Zijn echt- genoote schoot door de voorruit. De motorfiets rijder werd ernstig gewond; per auto is hij naar het gasthuis vervoerd. Mevrouw De Vries, die aan de beenen werd verwond, is in het gasthuis verbonden. Motorfiets en auto zijn ernstig beschadigd. ONTSPORING. Van den sneltrein, Donderdagochtend om 7 uur 4 min. van Den Bosch naar Boxtel ver trokken, is het laatste rijtuig op een wissel te Vucht ontspoord. De trein kwam spoedig tot stilstand. Nadat de ontspoorde wagen was af gehaakt en de daarin zittende passagiers waren overgestapt, heeft de trein de reis voortgezet. Persoonlijke ongelukken zijn bij de ontsporing niet voorgekomen. Verkooping op Woensdag 18 Juni 1930 bij inzet, en op Woensdag 25 Juni 1930 bij af slag, telkens des avonds 8 uur (Zomertijd) in het hotel Spee te Sommelsdijk. Een Heerenhuis, voorzien van Gas< en Waterleiding met. Tuin, Bergplaats en annex Pakhuis, aan de Oostzijde van de Voorstra;" te Sommelsdijk. In dit pand werd sedert 1925 met gunstig gevolg een Tandarts.praktijk uitgeoefend. Vrij van huur en te aanvaarden 1 Juli 1930. Ten verzoeke van den heer S. Herwcijer te Puttershoek. Notaris VAN BUUREN. Zaterdag 21 Juni, des avonds 6 uur (zomer tijd) te Ouddorp, in het Logement Akershoek, ▼an 51 perceelen grasgewas, onder Ouddorp, en 8 perceelen naët aldaar en van een aan deel in de coöp. Cichorei droger ij »Ouddorp« voor de erven Pieter van Dam. Notaris VAN DEN BERG Centrale Velling te Mlddelharnia. Veiling van Woensdag 11 Juni. Bloemkool 2e soort f 8,80 tot f 9,40 3e f 6,— tot f 6,40 4e f 3,80 Komkommers f 10,— tot f 14,— per 100 stuks* Kropsla f 2,— per 100 krop Peen f 4,— tot f 4,20 Peulen f 12,70 tot f 25,— Spinazie f 5,80 Postelein f 11,70 per 100 kg. Aardbeien f 18,— tot f 22,80 per 100 pond Boter f 0,80 tot f 0,82 per pond Al schrijf ik doorgaans in deze rubriek voor de Vrouw, daarom mag ik het toch ook wel eens een keer over onze meisjes hebben. Zijn zij niet de vrouw in den dop Op tweeden Pinksterdag hebben de Gerefor meerde meisjes uit ons Vaderland te Zwolle hun Bondsdag gevierd. Ongeveer 3500 meisjes, leden van ruim 400 vereenigingen, over het ge- heele land verspreid, waren daar één van geest en één van ziel, bijéénvergaderd. Wat moet dat een heerlijken aanblik gegeven hebben. Het wil heel wat zeggen drie en een half duizend menschen uit geheel het land op r punt saam te brengen. En dan jonge meisjes met een geestelijk doel saam te brengen Zou dat geen heerlijk symptoom van leven zijn In welk ander land der wereld zou men hier van e'eri weerga vinden Ik weet wel, dat er ook onder ons nog velen zijn, die bedenkelijk het hoofd schudden en zeggen, dat de vrouw den verkeerden kant op gaat. En dan wordt een heele reeks van be zwaren genoemd. Maar ik acht het een zegen, dat we in onzen tijd dit beleven mogen. Want het is noodig. De tijd is veranderd. Vroeger was, ik bedoel: in de vorige eeuw, was het misschien minder noodig, dat het meisje ook geestelijk zich bekwaamde voor de haar wachtende taak. Het leven ging toen in vele opzichten zooveel gemakkelijker. Er waren zoo veel minder problem'en. Het kind ging zooveel gemakkelijker in het oude gareel. Vader kon het gezin beheerschen, omdat de tijdgeest er schier geen verdervenden invloed op had. Het kind bleef dan ook gewoonlijk in het spoor, waarin hij krachtens zijn opvoeding in liep, volgen. En ik wil nu niet gaan bespreken hor- veel dpode sleur hier bij was, maar een feit is het toch, dat alles veel gemakkelijker gii.g dan nu. De opstuwende geest des tijds, dat wil zeggen: de geest van het anti-christelijke leven, raakt iederen kring aan. Elk huisgezin wordt er door beroerd en wordt er door bedreigd met hevige conflicten. Het kind wil tegenwoordig anders dan de ouders. Het is aangeraakt do-r een vreemden geest. Vaak hoort men het: „Wat er tegenwoordig in de jeugd zit, weet ik niet", én dan schudt men het hoofd. Men zegt, dat de jeugd brutaler is, minder geeft om gezag, minder om het ouderlijk woord, dat de jeugd vrijheid wil, en losheid en een eigen gekozen weg. Feit is het, dat het socialisme dezen geest zeer in de hand werkt. De A. J. C.-beweging is er op gericht zich los te maken van de ouders. Het kweekt een nieuwen geest, die vierkant tegen de Christelijke levenszede en gewoonte ingaat. En dat wordt erger, dat wordt veel erger. Stad en platteland zullen door dien tijdgeest worden aangeraakt. En dan is het machtwoord van vader niet meer voldoende, dan moet er het wijze woord der moeder bijkomen. Dan moet de moeder weer herleven, zooals Spreuken 31 haar teekent: „zij doet haar mond open met wijsheid". Het kind moet haar vertrouwen reeds als het aan de knie der moeder staat. En dan bij het opgroeien, bij het opkomen der vele vragen, bij de levens raadselen, die elk jong leven kan binnendringen. Van die moeder wordt in onze dagen en in de toekomst nog meer, veel geëischt, meer dan ooit te voren. Wanneer de Christenmoeder niet weet te praten met haar opgroeiende kinderen, wanneer de zoons en dochters als zij vijftien, zestien en zeventien jaar geworden zijn, zich van moe der afwenden, omdat deze toch niets weet, en er maar ouderwetsche denkbeelden op nahoudt, wanneer er een klove tusschen moeder en kind komt, wanneer het kind zijn wijsheid gaat halen bij zijn makkers en vriendinnen, die het op hun beurt weer hebben van leiders, die verleiders zijn, dan zal het kind verloren gaan, én de moeder zal het met een verscheurd hart aan zien, maar ze kan er niets aan doen, want het kind is een vreemde voor haar geworden. Zóó gaat het in onzen tijd, wanneer de moeder niet de kunst verstaat in de wereld van het opgroeiende kind binnen te treden en daar haar kind te ontmoeten en den weg uit den doolhof te wijzen. Daar is voor-studie en voor-onderzoek voor noodig. Voor-studie, voorbereiding bij het onfeilbaar licht van Gods Woord. En dat geven nu onze Gereformeerde meis- jesvereenigingen. Wie, die waarlijk Christen is en iets van den nood van den tijd in zijn ziel gevoelt, kan er bezwaar tegen hebben Ik verblijd mij er in en hoop, dat de Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. grondslag voorspoedig mag voortgaan en tot rijken zegen zijn voor onze toekomstige moeders. Want wat een moeder voor het kind kan zijn is met geen woorden te zeggen M'n beste nichtjes en neefjes De enkele vacantiedagen zijn weer voorbij. Jullie zijn zeker weer druk aan 't leeren in school 'k Denk, dat er al heel veel uitgerekend hebben hoeveel weken het nog duurt eer het groote vacantie is. Dat komt ook weer gauw genoeg. Het is nu een mooie tijd, hé Genieten jullie er maar volop van. Zoo, nu eindig ik, want er moet opk een patroon in ons hoekje. Daar is enkele weken geleden al onj gevraagd. Allemaal 'heel veel groeten van jullie TANTE TRUUS. GEHAAKT TUSSCHENZETSEL. Veel hoef ik bij dit patroon niet te vertellen. Het is voor wie haken kan een heel gemakkelijk werkje. Zet op 36 lossen en begin het patroon bij A B. Waar in het patroon geen blokje staat werk je stokje 2 lossen. Voor wie het mocht noodig hebben, heb ik er het hoekje bijgedaan. Wie 't niet noodig heeft, werkt 't patroon maar steeds recht door. TINEKE. I. „Het is allemaal even vervelend. Ik wou, dat we maar in de stad waren blijven wonen bij Nel en Mies 'en Jo en allemaal. Je hebt hier nooit eens wat. En alles loopt altijd tegen. Nou ook weer met de vacantie". Dat zei een driftig mefsjesstemmetje. En met een wrevelig gebaar ging Tini zitten. „Ja, jij hebt heel veel reden om te klagen. Je hebt alles even naar. Vooral dat we hier wonen, hebben we alleen gedaan om jou te plagen. Ga nu maar onmiddellijk naar je eigen kamertje en ga daar maar een heel uur precies zitten klagen, dat je 't zoo naar hebt. Ik wil je in geen uur bij mij hebb'en." Dat zei Moes heel streng tegen Tini. Tini was eigenlijk van zichzelf geschrokken, dat ze zoo had durven spreken tegen Moes. Maar toch, het was allemaal even naar. Tini stond op en ging naar haar kamertje. Als Moes zoo sprak, durfde ze ook geen half minuutje talmen. Tini was boos op zichzelf en boos op alles. Toen Tini weg was ging Moes verdrietig B Hts IBBBS ta B B 1» B B B M m B H B B B B B BB m e B BB B B BBB B B B BB a BB a B Sh BBBB a B BB B B fl BB B UB BBBflfl B B BI B BB B BB B BB BB B B ui a IB BBBB BBBB zitten bij het raam in haar makkelijken stoel. Moes moest heel veel rusten. Daarom had Mijnheer van der Hoog deze villa gekocht in dit dorp ot eigenlijk nog buiten 't dorp, een heel eind van de stad at. Hier kon Mevrouw veel beter rust houden en de lucht was ook beter. Mevrouw was dan ook- veel beter dan eerst toen ze nog in de stad woonde. Het was voor Tini ook veel beter geweest. Pa plaagde zijn Tineke wel eens, dat ze een dik en rond hoerinneke werd. Toch was er voor Tini wel iets naars bij ook. Ze miste haar vriendinnetjes uit de stad, en nu woonde ze hier net in t laatste huis van de iaan buiten het dorp. En in al die huizen waren geen prettige speelkameraadjes voor haar. In wel drie villa's woonden een oude mijnheer en mevrouw en dan weer een waar alleen groote meisjes waren. En dan weer daar woonde de mijnheer en mevrouw met dat snoezig kleine kindje. Maar daar kon Tini toch ook niet veel mee spelen. Tini vond wel, dat ze het heel slecht getroffen hadden. Moes zat aldoor verdrietig in haar stoel. Het was waar, in deze wintersche dagen had haar meiske na schooltijd dikwijls niet veel. Maar daarom mocht ze zoo niet doen. Ze had toch ook weer zooveel heerlijke dingen, welke andere kinderen moesten missen. Tineke had het ook niet best op haar kamertje. Ze kwam er mopperend binnen en hoe langer dat ze er was, hoe minder dat ze te mopperen had. Hoe had ze dat toch kunnen zeggen, dat ze liever in de stad woonde, daar was Moes vaak ziek. En hier ging 't veel beter. Ja maar 't was toch ookkwam er weer een ander stemmetje in haar. Tineke had toch ook wel wat te klagen. Doch dat stemmetje ging weer zwijgen, en toen Tini een half uur op haar kamertje ge weest was, was 't al een heel andere Tini dan een half uur te voren. Hoe had ze zoo kunnen doen. Zou ze naar beneden gaan naar Moes. Maar dat ging nog niet. Moes zei een uur, en daar zou Moes zich aan houden. Een uur zou toch niet lang duren. Ze zou maar lang voor 't raam kijken, dan was 't misschien wel gauw tijd. Nou zou 't misschien wel een uur zijn. Och arme, nog maar zes minuten had ze bij t raam gestaan. Kunrien zes minuten dan zoolang duren! (Wordt vervolgd). Mil Correspondent aan De sleutel gende 2. TL 1I 1F 1P< 1T Het is aar de rol van c de sleutelzet In den voc Men kan toetreden. E zet telt voor oplossing wo (minimum aa delijksche pri punten hebbt Heeft men ingezonden, mee te doen. voor den we Prob C. O' Wit: Kh5, a3, a4, b4, b6 Zwart: Kc4 Wit geeft i Oplossing Het problei Nieuwenhuize: grijp'en zal, no vóór Donderd Opl' I Wit dreigt Alzoo 1. Ta4; 3. Kb3, remise. 1Ta| enz. Ke Wit: Kf3, 1 Zwart: Khl Wit speelt Wit speelt 1. Pb6+, Kbtr 4. Pf8, Ke7! 5 Na 1. Pc7, K Of na 1. Pb6 Kc8 remise. COI F. C. L. A. De4: Te8; 16 Jos. Duv. 12 Openbar gemeer 6 Juni Voorzitter bu woordig alle le De Voorzitte bed en leest da vergadering, we gesteld. Daarna wore ingekomen stuk] ge gemeentebes geven van de voor de drinkw missie van toe

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2