DoorziUen l r PUROL HOEKJE VOOH S Kerk en School. Binnenland. Officieel Gedeelte. V er koopingen. Burgerlijke Stand Voor de Vrouw Voor de Jeugd. Plaatselijk Nieuws, jongeren. En daarbij is niet de eerste vraag van welke kerk men is. Het steenen gebouw is tenslotte de kerk niet. Men moet de kerk in zijn hart hebben, eigendom van Jezus Christus zijn. John Wesley, die op sectarisch standpunt de katholiciteit der kerk verloochende, droomde eens, dat uit een put, waar rook uit opsteeg, stemmen opkwamen. Op zijn vraag, ot er in dit put ook kerkelijken, Baptisten, Independen- ten, Weslianen waren, werd geantwoord: „ja", en toen hij daarop droomde, dat hij de geopen baarde hemelpoort zag, en hij dezelfde vraag stelde, werd er geantwoord: „neen" Dat was voor Wesley wel een dure les. Maar er werd uit den' Hemel nog iets anders aan dat ont kennend antwoord toegevoegd. Er werd ge zegd: Hier zijn alleen arme en in zichzelf ver loren zondaren, die vrede bij God gevonden hebben. Ook in onze dagen doet het sectarisme op geld, zoowel in de kerk als in de politiek. De eene partij verrijst naast de andere partij. Maar als het op de eeuwigheid aankomt, is niet de hoofdvraag: „Ben ik van A, B of C, maar of men vrijgekocht is door het Bloed des Lams. Spr. stelt de vraag of er nog genezing mo gelijk is voor de kerk. Wij leven hopeloos ver deeld. Maar al is de steenen klomp niet de hoofdzaak, er moet toch ook orde zijn. Israel lag in tenten verspreid, ieder naar zijn stam en allen rondom de vuurkolom. De kerk is daar, waar het Woord zuiver bediend wordt en de sacramenten worden ge bruikt. En daarbij komt het voor alles aan op een biddend leven. Het was in Jezus' dagen niet anders, ook toen heerschte het sectarisme, maar het gaat er om of wij Christus op zijn lijdensweg volgen willen. En daarbij gaat het niet allereerst door onzen arbeid. Onder de dis cipelen was ook een Judas. En de Judasboom geeft wel vruchten, die mooi lijken, maar 't insect dat er honing uit halen wil, valt dood aan zijn voet neer. Ons hart moet oprecht zijn. Spr. denkt aan het gedichtje: „O wat vreugd, wat vreugd 1 Den Heer te kennen in zijn jeugd Daarom wekt spr. ook de jongelingschap op tot het gebed. En daarbij zal het leven wel moeilijkheden en tegenslag opleveren. Gespro ken en geschreven kritiek blijft niet Uit. Maar ook dat is vrucht van de liefde Gods, die in onze harten ontstoken is, wanneer wij ook den vijand een vriendelijk gelaat toonen en hem minzaam en liefdevol behandelen. Ook hierin is Christus ons voorgegaan. Zelfs Maria Antoin- nette, de Koningin van Frankrijk, toonde haar beul nog een vriendelijk gelaat toen ze de trap- p'eri van het schavot beklom. De hoofdzaak is maar, dat we leven in zachtmoedigheid en niet haatdragend zijn, den vijand gaarne vergevend en alzoo vruchten van geloof en bekeering dra gende. Daarbij is voor alles een biddend leven noodzakelijk. Daartoe wekt spr in een ernstig slotwoord oud en jong op. De heer Faas eindigde met een dankwoord aan de sprekers. Prof. Visscher voor zijn weten schappelijk, Ds. van der Wal voor zijn kloek, Ds. Luteijn voor zijn bemoedigend en vaak vlijmscherp en Ds. Dekker voor zijn ernstig woord. Nadat nog gezoncfen was Ps. 72 11, ging Ds. Dekker voor in dankgebed en werd de samenkomst gesloten. Het mag weder een welgeslaagde Landdag heeten. Wel was er lang zoo veel volk niet als de vorige maal, maar toch was het kerkplein goed bezet en er heerschte een opgewekte geest. Jammer, dat er niet wat meer jonge menschen aanwezig waren. Voor de propaganda heeft de Ned. Herv. Ring nog een rijk arbeidsveld op Flakkee. MIDDELHARNIS. Tijdens het concert, het welk door de Muziekvereeniging „Sempre Crescendo" werd gegeven, zijn door de gemeen teveldwachters tegen verschillende personen pro ces-verbaal opgemaakt wegens het hinderlijk loopen en het rumoer, welke zij maakten tijdens de uitvoering. De Gymnastiekvereniging „Sparta", afd. heeren, zullen hun medewerking verleenen aan de te houden wedstrijden op Pinkstermaandag te Leerdam. Het gezelschap zal des morgens ver trekken met de motor van den heer Polak. Donderdagavond had op den hoek van het Binnenpad een aanrijding plaats met de auto van den heer Silvius uit Stad aan 't Ha ringvliet en een fietsrijder, welke niet tijdig uit haalde. De fiets werd gedeeltelijk vernield en def ietsrijder bekwam ernstige schrammen. De chauffeur treft geen schuld. Aan de Kaai zijn aangebracht en verzon den 1600 H.L. aardappelen en 500 balen peen. Op het Donderdag gehouden concours te Oostvoorne, behaalde de zangvereeniging „De Volkszang" in de Eere-afdeeling den eersten prijs met 301 punten, en het Mannenkoor in de 2e afdeeling den tweeden prijs met 281 punten. OOLTGENSPLAAT.* Wij brengen in her innering, dat de rentekaarten en boekjes van de arbeiders, die in deze gemeente wonen en werken, moeten worden ingeleverd bij den Raad van Arbeid te Brielle vóór 9 Juni 1930. Tegen de arbeiders eventueel werkgevers die hieraan niet voldoen, zullen strafmaatregelen worden genomen. Tevens vestigen wij de aandacht van werk gevers er op, dat de Raad van Arbeid, indien de verplichting tot premiebetaling (zegels plak ken) niet is nagekomen, het bedrag van de eventueel in te stellen navorderingen zal ver- hoogen met 10 naar boven afgerond tot een bedrag van ten minste 10 cent. OUDE TONGE. L. v. N. had het ongeluk met de fiets in de sloot te rijden, zoodat zij druipnat thuis kwam. Met den verkoop van de oude aardappelen gaat het nog steeds slecht. De prijs is van 20 tot 70 cent per 70 kilo. Het inschrijvingsregister met het opgemaak te alphabetische register ligt op het secretarie ter inzage. Dat de malaise tot in alle producten door gedrongen is, blijkt wel hieruit, dat er deze week roode klavers publiek zijn verkocht voor 0.40 de roede. NIEUWE TONGE. De Muziekvereeniging „Apollo" alhier behaalde op het te Schiedam gehouden concours de eerste prijs in nde tweede afdeeling. Zij die in het bezit wénschen te komen van een vischakte voor het jaar 1930-34, kunnen het aanvraagformulier daarvoor zoo spoedig mogelijk ter secretarie teekenen. Door het bestuur en ingelanden van den polder Klinkerland is besloten tot verbreeding van den oprit van en naar den St. Pietersweg, die thans zeer smal en gevaarlijk is. Met het oog op het steeds toenemend verkeer mag dit besluit worden toegejuicht. MELISSANT. De slagersknecht C. G. had het ongeluk met een wagen stroo in de sloot te kantelen, doordat hij zijn draai te kort nam. Met enige materieele schade en zonder per soonlijke ongelukken liep het ongeval af. HERRINGEN. Een rondreizend koopman werd deze week verbaliseerd wegens overtreding der Trekhondenwet. Het inschrijvingsregister met het daaruit opgemaakt alphabetisch register van de militie lichting 1931 ligt gedurende 10 dagen voor be langhebbenden ter gemeentesecretarie ter inzage. GOEDEREEDE. Op het gehouden concours te Oostvoorne behaalde het muziekgezelschap alhier den eersten prijs in nde tweede afdeeling en het Zanggezelschap een eersten prijs in de afdeeling Uitmuntendheid. OUDDORP. A.s. Maandag en Dinsdag wordt de ouderdomsrente uitgekeerd. Begunstigd door het heerlijke zomerweder bezochten Donderdag (Hemelvaartsdag) veel vreemdelingen onze gemeente. De heer Loerts, commies bij 's Rijks be lastingen, is tot een hoogeren rang bevorderd. De kipeieren worden hier verhandeld tegen 4 cent per stuk, de witte groote; en 3J^ cent de kleine; de bruine doen 4J/2 cent. De prijs der boerenboter is 85 a 90 cent. LANDDAG TE NIEUW-HELVOET. Op Woensdag 18 Juni a.s. organiseert het verband „Monden der Maas" van den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm op de terreinen achter „De Eilandenbeurs" te Nieuw-Helvoet een groo- ten Landdag. De Bijzonder Vrijwillige Landstorm is het instituut, dat bereid is de orde en rust te hand haven in woelige tijden, ten einde de burgers tegen ruw geweld te beschermen. De bedoeling van de Landdagen is den Vrij willigers van het verband een blijden dag te bereiden, den onderlingen band nauwer aan te halen en de saamhoorigheid te versterken. Het is een gelukkige gedachte geweest van de Commissie, dezen Landdag te doen plaats hebben in het middelpunt van het Verband, in Nieuw-Helvoet met zijn mooie „Eilandenbeurs", die met de daarachter gelegen terreinen gratis ter beschikking is gesteld. In het keurig verzorgd programma vinden wij: Schiet- en athletikewedstrijden. Officieele ontvangst van autoriteiten en ge- noodigden ten Geme'entehuize. Défilé van de afdeelingen met vaandels en vlaggen. Springwedstrijden en Rijdemonstraties van een detachement onderofficieren van het 2e R. V. A. te 's-Gravenhage. Opvoering van Gymnastische Reien met be geleiding van muziek. Motorwedstrijden met hindernissen. Opstijging van den bekenden luchtvaarder W. Pottum met zijn ballon. Eenige muziekkorpsen zullen het geheel op luisteren. SOMMELSDIJK.** Rectificatie. In ons vorig blad stond abusievelijk vermeld, dat de heer J. A. Slis herkozen was als kerkvoogd der Ned. y?rv. Kerk alhier. Dit moet zijn de heer M. Joppe. HERKINGEN. Door de Ned. Herv. Meisjes- vereeniging op G. G. „Dorcas" werd de vorige week aan haar scheidende presidente wegens huwelijk een fraaie wandtekst, gevat in keurige gouden lijst, aangeboden. Met haar verloor de vereeniging een goede kracht. Thans is in haar plaats benoemd Mej. K. Goedegebuure, welke debe benoeming aanvaardde. In verband met de a.s. Zondagmiddag te houden Doopsbediening in de Ned. Herv. Kerk, kan er des nam. geen Zondagsschool worden gehouden. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De Zomerzitting der Staten van Zuid-Holland werd Dinsdag 27 dezer door den Voorzitter in naam der Koningin geopend en sprak hierop het gebed uit. Zijn gedachtenisrede, gewijd aan de sinds de laatste zitting overleden leden, wordt staande aangehoord; eveneens van het lid, die door ver trek uit de Provincie als Statenlid moest be danken. In deze vacature wordt voorzien door onderzoek der geloofsbrieven en daarna toe lating en beëediging of verklaring van de heeren Bolsius, van Nieuwën'huize en Moor. Samensteling der afdeeling en de benoeming van leden, die deel zullen uitmaken van ver schillende commissies, neemt eenigen tijd in be slag; waarbij tevens bepaald werd, welke agen danummers in de afdeelingen zullen worden be handeld en welke in handen van de commissies zullen worden gesteld. Over andere onderwerpen, die naar buiten vallen, gevén Gedeputeerden later hun prae- advies. De verslagen van Gedeputeerden en van den Hoofdingenieur, hetzij door hen de leiding of het toezicht in het verloopen jaar werd uit geoefend, werden voor kennisgeving aangenomen Over het verslag van den Hoofdingenieur, bij het onderwerp: „De kust van Goeree in beheer en onderhoud bij het Rijk", voerde de heer W a r n a e r het woord en wees er op, dat het Rijk met zijn gewoon onderhoud bij de strand- palen 27 tot en met 33, de afname van het duin naar het Westhoofd, bij den polder het West-Nieuwland, niet kan tegenhouden. Het lid van Ged. Staten, de heer 'Schaper, is daar verschenen zomer met hem geweest en kwam tot dezelfde meening. Hij vraagt nu, daar de Hoofdingenieur een nog ongunstiger verslag over aangegeven plaats heeft uitgebracht, zelfs bij strandpaal 28 e'en afslag van den duinvoet van 25 meter waarnam, of in de eerstvolgende zit ting aan de Staten kan worden meegedeeld de opmetingen, die aan dit bedoeld kustvak heeft plaats gehad en welke maatregelen Ged. Staten denken te nemen, als het Rijk in een gewoon onderhoud blijft doorgaan De heer Diepenhorst spreekt over de waterkeeringen in de Hoeksche Waard en de heer Gardenier over een polder, die niet door de Dijkring Flakkee wordt ingesloten en vraagt of deze bewoond wordt. De heeren Ter Laan en Kersten spre ken over enkele onderwerpen, die zij niet com- missiriaal, maar naar de afdeelingen zagen ver wezen. De Voorzitter doet nog mededeeling van later ingekomen stukken en verwijst die onder goedkeuring der vergadering naar de afdeelingen en anderen naar de betrokken commissies en zegt, dat de afdeelingen om 2 uur dezen middag zullen bijeenkomen in het vernieuwde gebouw van de Griffie en bepaalt de eerstvolgende zit ting op 17 Juni. DIENSl PLICHT. Inschrijvingsregister «n alphabetisch register. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat gedurende tien dagen, van 2 tot en met 11 Juni a.s., ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt het inschrijvings* register voor de lichting 1931 met het daaruit opgemaakt alphabetisch register, alsmede een afschrift van het gemeenschappelijk alpha' betisch register voor deze gemeente en de andere gemeenten, welke ten aanzien van de loting met deze gemeente zijn samengevoegd. Tegen deze registers kan binnen dien tijd bij een met redenen omkleed verzoekschrift bezwaar worden ingebracht. Het verzoekschrift wordt ingediend bij den Burgemeester der daarbij betrokken gemeente. Deze zendt het aan den Commissaris der Koningin, die beslist bij een met redenen omkleed besluit. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zijn. Sommelsdijk, 26 Mei 1930, De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. Op Vrijdag 6 Juni 1930, 's avonds 7 uur (z.t.) te Diiksland, in hotel Poldermans. van diverse perceelen Klavers, wassende op landen te Dirksland, in polder Dirksland, te Melis» sant in de polders Nieuw Kraaijer en Oud Melissant en te Stellendam in Kavel 43 van den Eendrachtspolder, ten verzoeke van de Heeren L. J. Schilperoord, D. Bakker, A. E. Struijk, J. W. van Putten, C. Ardon, T. C. Oorbeek, H. van Putten R.zn. Jacob de Rooti, Joh. Roodzand K.Pzn. en Mej Adr. Nagtegaal. Notaris VAN DER SLUIJS. Op Dinsdag 10 Juni 1930, 's avonds 6 uur (o.t.) te Nieuwe Tonge, ter herberge van P. M. Schippers, van diverse perceelen Klavers, wassende op landen te Nieuwe Tonge, in de polders, Klinkerland en Duivenwaard en te Middelharnis in den polder Het Oudeland, ten verzoeke van de heeren T. Breesnee, K. M. Houtaar, J. v. d. Houten, A. Grootenboer en H. van Zielst. Notaris VAN DER SLUIJS. Zaterdag 7 Juni 's avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp in het Logement Akershoek, van diverse perceelen Klaver en Grasgewas te velde, onder de gemeente Ouddorp en Goe» dereede. Notaris VAN DEN BERG. Verkooping op Woensdag 18 Juni 1930 bij inzet, en op Woensdag 25 Juni 1930 bij af slag, te'kers des avonds 8 uur (Zomertijd) in het hotel Spee te Sommelsdijk. Een Heerenhuis, voorzien van Gas» en Waterleiding met Tuin, Bergplaats en annex Pakhuis, aan de Oostzijde van de Voorstraat te Sommelsdijk. In dit pand werd sedert 1925 met gunstig gevolg een Tandarts-praktijk uitgeoefend. Vrij van huur en te aanvaarden 1 Juli 1930. Ten verzoeke van den heer S Herweyer te Puttershoek. Notaris VAN BUUREN. Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest oos 30, Tube 80 ct. Bij Apoth. Drogisten SOMMELSDIJK. Overleden: Johanna Maria van Sliedrecht. 77 i., wed. van Arie Wielhouwer. EEN RADIO-DEBAT IN DE TWEEDE KAMER. De heeren Boon en Oud hebben de volgende motie ingediend De Kamer van oordeel, dat door de be schikking van den Minister van 16 Mei niet een goedgeregelde omroep in het leven is ge roepen, noodigt den Minister uit een zoo danige regeling te treffen, dat gedurende de geheele week een algemeen programma hoor n baar zal zijn, onder deugdelijke controle van-^ de stammenstelling van dit programma. De Kamer, van oordeel, dat zendtijdver ruiming voor Nederland gewenscht is, noodigt den Minister uit ten spoedigste alle pogingen in het werk te stellen om hiertoe te geraken 'en gaat over tot de orde van den dag. De heer Lingbeek (H.G.S.) verklaart zich tegen het besluit van den Minister. Hij ziet een Roomsch gevaar. Prof. Slotemaker de Bruine (C.H.) is het niet met de motie eens, maar acht de gemaakte verdeeling van den zendtijd toch ook niet ge lukkig. De heer Teulinks (R.K.) acht de gegeven i oplossing van den Minister alleszins aannemelijk en vertrouwt, dat de Minister niet zal terug deinzen voor tegen hem gerichte aanvallen. De heer Vliegen (S.D.A.P.) vindt deze re-- geling beter dan bestaande, maar is bereid mede te werken aan een betere. De heer Van Dijk (A.R.) wijst er op, hoe in de bestrijding van den Minister groote woor den worden gebruikt, als roof, sectarische Hydra e.d. en het deed spr. genoegen, dat de heer-^ Boon zich daarvan heeft losgemaakt. Jr PATROON VOOR SPORTKOUS EN KUSSEN. Onlangs werd mij gevraagd of ik een pa troontje wilde geven voor 't boord van sport kousen. Men had er al een, maar verandering is wel eens aardig. En ieder weet het; voor de jongens kun je de kousen 't best maar zelf breien, anders is het kousen stoppen nooit van de lucht. Toch mogen de eigengebreide kousen niet onder doen voor de koopkousen met hun mooie gekleurde randen, want de jongens hebben ook hun ijdelheid. Ieder moet natuurlijk het aantal steken zelf bepalen. Ik neem nu zoo maar een willekeurig getal. We zullen denken, dat we grijze sportkousen breïen met een roode of blauwe rand er in gebreid. Zet op met grijs 78 steken. Brei 8 toeren, 1 recht, 1 av. met grijs. Dan begint het werkje, alles wordt nu steeds recht gebereid. Men heeft nu beurtelings den grijzen en den rooden draad noodig. Den draad, dien men niet noodig heetf, houdt men aan den achterkant van 't breiwerk. Ie toer; 5 rood, I grijs. 2e toereerst 1 grijs, dan voortdurend 3 rood, 3 grijs, aan 't eind van de toer 2 grijs. 3e toer: eerst 2 rood, 1- grijs, dan voortdurend 1 rood, 5 grijs, aan 't eind van de toer 3 grijs. 4e toereerst 2 rood, 1 grijs, dan voort durend 5 rood, 1 grijs, aan 't eind van de toer 3 rood. 5e toer: eerst 1 rood, dan vorotdurend 3 grijs, 3 rood, aan 't eind van den toer 2 rood. 6e toer5 grijs, 1 rood. Toer 1 tot 6 kan men twee of driemaal her halen, naarmate men het boord breeder of smal ler hebben wil. Dan nog 8 toeren 1 r., 1 av. met grijs. Het boord is dan af en daarom moet men het breiwerk binnenst buiten keeren en dan gewoo i 2 r„ 2 av. verder breien. Dit moet, omdat 't boord van de kous bij 't dragen naar buiten wordt omgeslagen. Ik zal het hier gegeven patroon en nog en kele andere in blokjes weergeven. Dat ver gemakkelijkt het werk. Als mén 't eerste gedaan heeft, kan men de andere gemakkelijk afzi'en. I is het hier beschreven patroon. II II. am ■■■■BB UI. ■«■Hl mrnmmm mmmmm Nu 't kussenpatroon. 9 Dat is zoo gemakkelijk, dat ieder het doen kan. Enkel maar recht breien met 1 mindering. De kleuren, die moeten het doen. Zet op 240 steken op 2 naalden, op elk dus 120, met donkerbruine wol. Dan gaat men maar steeds recht breien, doch in die naalden komt telkens 1 mindering. 't Zal even een kleine teekening geven, dat helpt al veel. 120 st. B 120 st. A Toer 1. Brei A op 1 steek na uit, neem de eerste steek van B en maak een gewoon rechte mindering maar houdt de minderingsteek op A. Brei B dan gewoon recht uit. Toer 2. Keer het werk om, brei B uit op een steek na, neem de eerste steek van A en brei daar 1 gewone rechte mindering van, maar houdt nu de minderingsteek op B en brei A recht uit. Keer het werk om, doe weer als eerst. Zoo breien we maar steeds door, het aantal steken wordt minder, net zoo lang tot we er totaal 3 over hebber, en maak daar een dubbele mindering van. En dan zien we, dat we een mooi vierkant kussen hebben gekregen. Nu over de kleuren, die het mooi moeten maken. De kleuren zijn: Donkerbruin, lichtbruin, nog lichter bruin, beige, zwart, terra cotta, zwart. We kunnen voor elke kleur ongeveer 20 toe ren nemen. Tusschen elke kleursverandering moet men 1 toer breien van havannakleurige zijde. Alles wordt steeds met wol gebreid, al léén die eene toer tusschen de kleuren van zijde. Als van alle kleuren zoo een streep gebreid is, kan men weer van voren af aan beginnen met donkerbruin, lichbruin enz. Als 't kussen afgewerkt wordt, maakt men een kwast waar men 't kussen 't laatst afgebreid heeft. 't Kussen zal er dan zoo uitzien M'n beste nichtjes en neefjes Een paar weken geleden kreeg ik van een nichtje en een neefje een gedicht over hun broertje, dat nu met 1 Mei voor 't eerst naar school is gegaan. 't Was zoon aardig gedicht, dat ik dadelijk dacht: 'k zal het in ons hoekje zetten, dan kan de heele raadselfamilie het ook lezen. 't Gedicht is van Gerrit en Riek P. te Nu- mansdorp. VOOR 'T EERST NAAR SCHOOL. We hébben een klein broertje, Nog geen zes jaren oud, Hij speelde zonder zorgen, Want alles bleef hem koud. Maar toch de tijd die nadert, De Meimaand is in 't zicht En eindelijk kwam de groote dag, Hij vergeet die vast niet licht. Des avonds vroeger 't nestje in En 's morgens vroeger op, Zijn aangezicht een extra beurt, Hij ziet er uit tip-top. Een beter pakje kreeg hij aan, De schoentjes fijn gepoetst; Om zoet te zijn een pepermunt, E'en dropje voor den hoest. En nu, gewichtig oogenblik, Het hartje klopt wat snel Dag Moe, dag Pa, en tusschen in Een handje, dat gaat zoo wel. Onzeker is nu broertjes lot, Hij is vol hoop en vrees; Hij gevoeltnu is het uit Het spelen met Jaap en Kees. Door Moeder ver nog nagestaard, Gezwaaid nog met zijn handje Gaat hij naar school, waar hem wacht Van de Juffrouw menig standje. Maar toch, het valt hem nog al mee, De Juffrouw is niet kwaad. Nu moet hij leeren A-B-C, Zooals het meestal gaat. Eerst wat vertelt, daarna gezongen, Met speelkwartier zijn ze weer vrij. Nu weer met nieuwen moed begonnen Aan de streepjes zetterij. Het is 12 uur, wat is hij blij, Naar huis toe in galop Kijk eens Moe, dat heb ik geleerd. Geloof me, 't is geen mop. Zoo, hoe vinden jullie dat gedicht van ons raadselnichtje en neefje Maar ik heb nog meer te vertellen van de week. Het is deze week wel niet de raadselbeurt, maar ik wil jullie toch weer eens aan 't werk zetten enik doe net als ik laatst gedaan heb, van wie ik een goede inzending ontvang, stuur ik weer een mooie kaart toe. Jullie behoeven het echter niet apart op te zenden, volgende week is het weer gewone raadselweek, en dan stuur je met de gewone brief ook 't antwoord op van deze vraagstukjes. Ik kreeg deze toegezonden van Arthur van S. uit Michigan (Amerika), die wil zeker eens probeeren of de Hollandsche raadselneven ook knap in 't rekenen zijn. Nu, 'k ben er niets bang voor, want ik heb pas zulke goede be richten gehad over goede rapporten en over gang. Dat zal dus best in orde komen. Dus denk er om, wacht maar met inzenden tot volgende week met de gewone raadseloplos singen. Daar komen de vragen A., B. en C. zijn met hun drieën eigenaar van een boerderij met land. A. is eigenaar van de helft. B. is eigenaar van een derde. C. is eigenaar van de rest en dit is 12 H.A. Hoe groot was 't geheele land van de boer derij Nu 't tweede vraagstuk Een boer had drie zoons, en wilde 23 koeien verdeelen onder hen. De eerste kreeg de helft, de tweede een derde en de derde een achtste. Hoe is dit gedaan zonder er een dood te maken Zoo, nu kunnen jullie je rekenkrachten eens toonen. Wat zullen jullie nu wel lang buiten spelen nu het zoo lang licht is. 'k Zal jullie een aardig spel leeren, dat je buiten met een heel clubje in een kring spelen kunt. Dat spel heet: Drie is te veel. Als je nu een club hebt van 20, 't kan natuur lijk meer en ook een paar minder zijn, dan moeten er 9 in een grooten kring gaan staan. Ze mogen elkaar niet vasthouden. Dan gaan er nog eens 9 achter die anderen staan, zoodat je een dubbelen kring krijgt. Kijk, zoo *■3 Twee hebben er dan nog geen plaatsje. Een wordt de tikker en gaat bui tem den kring 'staan en de andere wordt de derde man. De tikker moet probeeren die ééne in den kring te tikken, die mag wat ronddraven, maar hij is „vrij", als hij gauw vlak vóór een van de anderen gaat staan. Maar dan staan er drie en dat mag niet, want drie is te veel. Daarom moet de achterste hard wegloopen, maar mag ook weer „vrij" gaan staan voor twee anderen, waarvan dan weer de acherste weg moet loopen. Als de tikker er een vangt moet die tikker worden en is de tikker derde man geworden. Spelen jullie maar plezierig hoor. Maar wat is mijn praatje lang geworden. Daarom eindig ik nu gauw. Allemaal heel veel groeten van jullie TANTE TRUUS,

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 4