Alleen wij leveren het beste tegen billijken prijs Let vooral op het juiste adres: HOOGSTRAAT 375 A ROTTERDAM Ateliers alleen te bereiken per lift Loopt vooral niet verkeerd I Wi i Bij Examens Boekhouding en Belastingzaken A. Beurmanjer tcoiiiMiiscii meenomen). Indien U van plan is een goede foto te laten maken welke onder garantie goed blijft, weest dan vooral voorzichtig bij Uw keuze van den fotograaf. Uw Belastingbiljet Marktberichten. Herinneringen aan de stich ting en de geschiedenis van den Flakkeeschen Boerenbond. Kerkhofiaan 69b - Rotterdam Inrichten - Bijhouden - controle - Reclames 492 Int! A n d ij v i e wordt beschouwd als een groente voor 't geheele jaar. Eerst komt de zomer-an- dijvie, welke soms een aardig prijsje kan op brengen. Een voordeel is het, dat men ze als tusschengroenten kan kweeken, en waarvoor dus maar een klein hoekje noodig is, om wat zaad licht uit te strooien en dan later de jonge plantjes op hun bestemde plaats over te brengen, 't Is maar zoo jammer, dat er soms zooveel schieters bij komen. Wij zaaien altijd maar een klein hoekje en laten er op het zaaibed zooveel staan als de .plaatsruimte toelaat en de overige zetten we hier of daar op een niet te zonnig plekje. Een vochtige zomer en een flinke voedzame en tevens vochthoudende grond heeft ons altijd nog de beste zomer-andijvie gegeven. Wij hebben wel eens gewoon zaad van winter- andijvie gezaaid, met zeer goede uitkomsten. In den vruchteijtuin: In de eerste plaats wordt het tijd de verlengenissen van de leiboom'en en allerlei kunstvormen na te gaan. Het splitsen dezer takken mag niet plaats heb ben, dus waar elke gesteltak slechts een ver- lengscheut draagt, nijpen we de daarbij zittende op een paar bladen geheel in. We behoeven ze niet geheel weg te breken. Ziet men ook elders scheuten uitgroeien, welke den goeden vorm in gevaar brengen, neem die dan weg. Van belang kan dit zijn bij perziken. Hoe eer men het toekomstige waterlot, op gunstige plaatsen, "als bochten der takken, ge zeten, wegneemt, des te beter voor de voedsel- verdeeling. Men make evenwel onderscheid tus- schen flinke houtscheuten en werkelijke water- loten. Als de vruchten gezet zijn, kunnen, we een groot deel er van aan de vormboomen voorzien van z.g.n. vruchtenzakjes. Deze worden van papier gemaakt, dat dun is en het water niet zoo spoedig doorlaat. Vruchten, welke hierin groei'en, blijven vrij van ziekte, en behouden hun mooie waas, dat er anders gemakkelijker afgaat. Het resultaat loont de moeite wel. Het is nu tevens tijd de boomen nog eens een overbemesting te geven, want de vruchten vra gen veel voedsel voor hun groei. XVII. Toen de beide heeren in Den Haag uitstapten was ons besluit genomen om direct door te rei zen naar Schiedam voor een nader onderzoek. Een telegrafisch bericht naar huis, dat men mij morgen wachten kon en vooruit naar Schiedam 't Baarde op het kantoor verbazing op zóó laat en ongelegen uur den Secretaris van den Flakkeeschen Boerenbond te zien Die kwaliteit trok direct de aandacht en werd vruchtbaar be nut, want als zoodanig waren wij daar eigen lijk niet, doch omdat het blijkbaar indruk maak te werd de boekhouder in dien waan gelaten. Als vertegenwoordiger van een groote orga nisatie oefent men meer invloed uit, dan indi vidueel. Op de vraag waaraan ze de eer van onze komst te danken hadden, was een vrijmoedige, om niet te zeggen brutale vraag het wederwoord: „Wat er waar was van het gerucht, dat hier op groote schaal gestolen werd Het wekte verbazing, dat dit nu al wereld kundig was En toen werd ons medegedeeld, dat groote sommen, van (herinneren wij ons goed) 30 a 50 duizend gulden in uitgaaf waren gebracht, ongedekt door kwitanties, enkele zelfs niet eens gefactureerd. Meer kon ons daar niet worden verteld, doch het bestuur had de zaak in handen gegeven van een advocaat, Mr. M. M. van Velzen te Schiedam. Op een telefonisch gedaan verzoek, stelde deze zich ter beschikking van den Secretaris van den Flakkeeschen Boerenbond op een heel laat uur in dien avond. Wij kwamen hier enkele ontstellende berich ten te weten. Eerstens, dat alle menschen, die op een los vel papier als gewoon afnemer van een koekfabriek hadden geteekend, in het leden- register van de Coöperatieve Veekoekfabriek als lid ingeschreven waren, terwijl dit register op volkomen wettige wijze daar den te Schie dam gevestigden Kantonrechter Mr. J. C. von Briel Sasse was gewaarmerkt, terwijl het ge schreven statuut bepaalde, dat de leden onbe perkt aansprakelijk waren voor het vereffenen van schaden. Tweeden, dat de hoegrootheid van het „verliesnog niet met juistheid was te bepalen, doch dat het „eenige tonnen gouds'' zou bedragen, zoover 't nu reeds te overzien was, tusschen de 3 en 4 Dat deze mededeeling ontroering teweeg bracht, behoeft niet te wor den vermeld, maar ook schaamtedat zoon gladdekker zijn exploitatieterrein in Flakkee had gezocht onder den stand, die toch reeds voor „lomp" in de groote centra's doorging, 't Was niet om te dragen Met de snelheid van 't licht deelden wij het bedrag 400.000 1000 400. 't Finantieel verlies wat niet zoo buitengewoon Doch de schande voor den boerenstand en het prestige van onzen Bond Maar wie beschrijft de ontsteltenis toen wij moesten hooren, dat niet 1000 leden lid der coöperatie waren, doch slechts tweehonderd en omstreeks 50 De heer Saraber had dus in Her. kingen in een. openbare vergadering gelogen, dat i er toen al „omstreeks 1.000 leden" waren Wat de maat deed overloopen was de opmerking van Mr. van Velzen, dat er tal van leden bij waren, die niet voor het Vlo van 4000 a 5000 goed waren. Dat waren de menschen, welke hun naam op het vel papier hadden geteekend als afnemer, doch alleen om te kunnen meeloten om een kist lijnkoek, die onder tien teekenaars werd verloot. Nooit hebben wij ons zóó eenzaam gevoeld ondanks den wirwar van menschen op de Hoogstraat te Rotterdam als in den laten avond van dien 18en April. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Wat moest daar nu van terecht komen zon der voorzitter of andere bestuursleden De zaak geheim houden mocht niet. Doch wie deelge noot maken van dit geheim In een vrijwel slapeloozen nacht in 't Hotel de France streden vooral twee dingen in mijn gedachten om den voorrang: het persoonlijk te lijden verlies, en het te wachten of te vreezen debacle bij den met zooveel moeite opgebouwden Boerenbond. Ten slotte rijpte het besluit om den oud-voorzitter van den Bond, J. Warnaer, die bovendien als gewoon afnemer had meegeloot om de koek, de zaak mede te deelen en -tévens te verzoeken ons in deze zaak ter zijde te staan als voorzitter (ad interim). In den avond van 19 April maakten wij Warnaer deelgenoot van onze ontdekking, die verbijsterd stond over zoo veel brutaliteit. Hij was direct bereid tot hulp. Over één ding waren wij het eens: het bestuur van den Boerenbond moest worden uitgebreid, en in dit geval moesten nog enkele vertrouwens mannen worden aangezocht. Na alle er voor in aanmerking komende per sonen te hebben nagegaan, kwamen wij over een, dat zouden worden gevraagd P. van Schou wen te Oude Tonge en Overdorp te Nieuwe Tonge. Eigenaardig Juist de twee mannen, die in een nabije toekomst door de Flakkeesche boe ren zouden worden geroepen aan het hoofd van hun Bond te staan. Op Zaterdag 20 April 1912 togen wij naar de beide Tonge's, waar we direct een willig oor en bereidheid vonden om te trachten nog te redden, wat niet reeds reddeloos verloren was. En toen werd de eerste ronde gemaakt. Nu niet om het „gouden kalf", maar om een schuld van honderd duizenden guldens Het behoeft wel geen nader betoog, dat het optreden van den Bond allerwege instemming vond en het vertrouwen in den nieuwen voor zitter ongemeen werd versterkt, door het succes bij het Provinciaal Bestuur. Werd er tijdens het voorzitterschap van Mijs vrijwel regelmatig Vrijdags om de 14 dagen een conferentie ge houden, thans geschiedde dat doorgaans eiken Zaterdag, tot later door telefonische aansluiting van het secretariaat de noodzakelijkheid hier van ophield. Reeds spoedig na zijn optreden verklaarde Van der Koogh, dat de besluiten van zijn voor ganger alle zonder uitzondering bleven gehand haafd en gemaakte afspraken voor de in Her- kingen te houden Zomervergadering moesten worden nagekomen. Voorts werd besloten, dat in studie moest worden genomen een Statutenwijziging, waarvan vooral uitbreiding van het dagelijksch bestuur de kern zou vormen. Reeds 2 maal was door ontslagname of overlijden van een voorzitter het secretariaat overbelast geworden, terwijl boven dien het gevaar niet denkbeeldig was, dat schade er het gevolg van zou kunnen zijn. Dat was nu laatst gebleken bij het ontwerp-reglement op de wegen. 1912 - De a.s. Zomervergadering, welke op 11 Juli 1912 te Herkingen zou worden gehouden, vor derde nu onze aandacht. Daar viel iets meer aan te regelen, omdat de tram dit dorp rechts liet liggen, 't Bestuur daar had weliswaar beloofd, dat de leden der alge- meene vergadering franco zouden worden ver voerd van en naar de naaste tramstations, doch het dagelijksch bestuur voelde zich toch ver plicht een oog in 't zeil te houden en te voor komen, dat door eenig verzuim, afgelegen of moeilijk te bereiken afdeelingen zouden worden gemeden voor het ontvangen der algemeene vergadering. Alle afdeelingen moesten in de ge legenheid zijn om den landdag van den Flak keeschen landbouw te kunnen ontvangen. De regeling was evenwel door het afdeelings- bestuur zoo uitermate goed tot stand gebracht, dat reeds di'enzelfden dag, waarop de vergade ring plaats had, het door Herkingen gegeven voorbeeld voor volgende Zomervergaderingen navolging vond. Op een enkele uitzondering na, hadden alle landbouwer op en onder Herkingen al hun paar den, rijtuigen en voerlieden ter beschikking van het bestuur gesteld, zoodat in plaats van 60, best 120 personen vervoerd hadden kunnen wor den! Onder schitterend zomerweer werd deze rijtoer ondernomen, waarvan menschen gebruik maakten, wier geographische kennis zich wel tot Herkingen uitstrekte, doch nooit het historische „vaantje" op de Vischbank hadden gezien, en van Herkingen niets anders wisten, dan het bekende vischje. Aan de Bestuurstafel namen met het bestuur plaats: Warnaer ons Statenlid, die door den voorzitter was uitgenoodigd, ook al uit erken telijkheid voor zijne bemoeiingen inzake het we genreglement. is precies zooals 't zijn moet, als ge Uw 20 laat behandelen door Voor kleine zaken door spe» ciaal systeem zeer laag tarief ^^1 Het blijkt nog steeds, dat men zich aan de New-Yorksche beurs nog niet heeft kunnen her stellen van de paniekachtige daling in begin Mei j.l., en aldaar blijft een zwakke stemming de overhand houden. Men moet de oorzaak daar van natuurlijk elders zoeken, en het blijkt meer en meer, dat de berichten over een ingetreden herstel in den economischen toestand in de Vereenigde Staten op zijn minst genomen over dreven genoemd kunnen worden. Een statistiek, toonende de winsten van 160 maatschappijen over het eerste kwartaal 1930 is daarvan wel het onaantastbaar bewijs. Het totaal van de ge maakte winsten was ongeveer 90 millioen Dollar minder dan de winst over hetzelfde tijdvak van het voorgaande jaar. Ook thans zijn er weer optimisten, die reeds e'en tijd weten aan te geven waarop een herstel zal intreden: de aanstaande herfst zal naar hunne meening dit gezegende tijd perk inluiden.-Het spreekt vanzelf, dat indien men dergelijke voorspellingen maar vaak genoeg doet, er wel eens een tijd zal komen, dat men gelijk krijgt. In sympathie met de New-Yorksche beurs bleef de Amsterdamsche beurs e'en min of meer gedrukte stemming handhaven. Den terugslag hiervan ondervonden onze belangrijke indu- strieele fondsen. Weliswaar maakten de mede- deelingen ter vergadering van Philips' Gloei lampen een goeden indruk, doch bij een beurs- gesteldheid als de tegenwoordige was het be zwaarlijk te verwachten, .dat toenemende vraag van het fonds daarvaneen gevolg zou zijn. Ook in. Margarine Linies ging zeer weinig om, ongeveer op het koerspeil van de vorige week. Wat betreft Aku's komt het aan de stemming niet ten goede, dat men nog steeds geen be slissing heeft genomen over het al of niet uit- keeren van dividend. Het is te hopen, dat de beslissing hieromtrent nu spoedig komt. Toen bleek, dat de Glanzstoff ten gevolge van be langrijke afschrijvingen het boekjaar met een verlies zal af sluiten, werd het fonds per saldo eenigszins aangeboden. Uit de kringen der suikerindustrie op Java heeft men herhaaldelijk klachten vernomen over de te groote droogte voor dit artikel, doch thans blijkt, dat men van het goede te veel heeft ge kregen. Van verschillende plaatsen kwamen be richten binnen omtrent schade door al te over vloedige stemming. Naar aanleiding van een bericht als„zoude de V.I.S.P. toenadering heb ben gezocht tot de Cubaansche producenten, werd de stemming voor suikeraandeelen over het algemeen iets beter. Het bedoelde bericht is ech ter nog niet bevestigd. Insiders in de kringen der V.I.S.P. wilden zich over de waarheid van het bericht nog niet uitlaten, en tenslotte kan men de vraag dus nog niet beantwoorden, of ook deze instelling tenslotte murw is geworden door de lage prijzen. Voorts deed een gerucht de ronde, dat Rusland 200.000 ton Cubaansche suiker zou willen koop'en. Aan dit bericht werd niet veel aandacht geschonken. Tenslotte is de kwestie van de betaling van een dergelijke order een zeer belangrijk punt. In de Rubberindustrie is nog niet veel ver andering gekomen. Alhoewel de voorraden in Engeland thans tot over de 100.000 ton zijn gestegen, schijnt 't toch wel, dat 't wereld- gebruik in den laatsten tijd iets is toegenomen. Er is echter nog geen sprake van eenige ver betering in den marktprijs. Tabaksaandeelen waren, echter in onbelangrijke mate, eenigszins gevraagd. Aandeelen Koninklijke iets lager. Over het algemeen beoordeelt men de prijsverlaging der ruwe olie in Amerika op 2 wijzen: sommigen als een noodzakelijkheid om de kleine onderne mingen tot beperking te dwingen, anderen als een hernieuwd bewijs van de oneenigheid onder de groote. Scheepvaartaandeelen verlaten en Amerikaan- sche waarden meerendeels aangeboden en daar voor flauwer. 11 Corresp De dreigei 1. 1. 1. 1. 1. 1. 1. Een houd. Men toe tred zet telt oplossi| (minin delijksd punten Heeft ingezorj mee te voor d(. ROTTERDAM, 27 Mei 1930. Op de heden in ons Veilingslokaal, War- moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer< den de volgende prijzen besteed Kipeieren. f 4,25 tot f 5,15 Eendeieren 4,50 tot 5,05 Ganseieren tot Middenprijs f Aanvoer 210.000 stuks. DE ROTTERDAMSCHE VEILING DE ZUINIGE SCHOT. De anecdoten over zuinige Schotten Z'" legio. Hier volgt de nieuwste. Een Schot had zijn pohoed vijf jaar lang gedragen en nu was hij zoo groen geworden, dat hij begreep, aan zijn gevoel van eigen waarde verplicht te zijn, een nieuwen te koopen. Dus begaf hij zich naar den eenigen hoeden winkel van het stadje en trad daar binnen met de woorden: „Daar ben ik alweer Wit: Zwar] Wit OploJ De st over Mi 1. Tl Wit: Zwad Wit WAARSCHUWING Dod 9 Fotografie STRAUSS i 19) Horte had md daan, zuster onder, meeged stapte i Met maand had Nel avond Wel d luchtrui uitgeble Een en| zoo nu door, schijnse „Hieij een kle -Ja"j gezicht. Hert] het klei reikte kwam naar dl moeder angst Keulen In es Van L .jaL

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2