Burgerlijke Staflid VARIA. Marktberichten. LANDDAG TE MIDDELHARNÏS. Uitslag aanbesteding. ^«tnengd Nieuw* Indienststelling van de Autobusonderneming Middelharnis-Ourtdorp-Herkingen visa-versa. Verkooptngen. OP HEMELVAARTSDAG. „Leer den jongen de eerste beginselen naar den eisch zijns weg; als hij ook oud zal ge worden zijn, zal hij daarvan' niet afwijken". Dit woord door den wijzen Salomo neer gelegd in het Spreuk'enboek, leert ons twee din gen en wel, dat de beginselen, die naar Gods Woord zijn, geleerd moeten worden in den jon gelingsleeftijd, dat het gedenken aan onzen Schepper moet geschieden in de dagen onzer jongelingschap, eer dat de kwade dagen komen en de jaren naderen, van dewelke men zeggen zal: „Ik heb geen lust in dezelve", en ten tweede, dat dit leeren van jongsaf, later rijke vruchten kan dragen, omdat in den jongelingsleeftijd de grondslagen worden gelegd, waarop later het gebouw van ons zijn en doen zal rusten en er paden worden geëffend, welke wij later betreden zullen. Dezelfde gedachte, welke in dit Schriftwoord ligt opgesloten, vindt ge ook uitgedrukt in het overbekende: „Geef mij de jeugd en ik heb de toekomst". Dat de waarheid, welke ligt opgesloten in de aangehaalde woorden, door velen verstaan wordt, toonen U de vele en velerlei organisaties welke in onze dagen te aanschouwen vallen. Onze tijd is een tijd van organisatie. Van alle kanten werpt men zich op jeugd en jongeling schap, en men roept het ons toe: „Kom ga met ons en doe als wijVele vaandels roepen, vele banieren wapperen. Daar is het bloedroode vaandel van het socialisme, en het roept: „Jonge menschen, volgt mij, sluit u aan en vormt een bolwerk, dat de verrotte maatschappelijke toe standen omverwerpt en bouw op de puinhoopen derzelve de heilstaat; breng den vrede op aarde Daar is het vaandel van den werelddienst en het wekt ons met lokkende stem op, om ons toch niet te verdiepen in de vragen omtrent God en de eeuwige dingen. „Zoek vreugde in het leven je leeft immers maar eens; laten wij eten en drinken 'en vroolijk zijn, want morgen sterven wij Zoo is er van alle zijden een roepen en dik wijls helaas wordt aan het roepen van ongeloof en revolutie, van God verzaking en werelddienst gehoor gegeven. Immers op jongelingsleeftijd gaan de levens vragen en raadselen ons hart beroeren; we gaan onderzoeken; we gaan strijden om een antwoord te vinden op die, aan ons zich opdringende vragen. En vaak wordt dan het antwoord der wereld voor goed genomen, hoewel het een ant woord is, waarin Satan behagen schept; een antwoord, dat ons van God aftrekt. Vaak ge beurt het dan, dat de zoon des huizes allerlei wereld- en levensbeschouwing in het gezin in draagt, waartegen de vader en moeder heel weinig kunnen doen, omdat zij hun jongen niet kunnen geven wat hij behoeft. Maar daarom ook is er zooveel reden tot dankbaarheid, dat ook op ons eiland Flakkee temidden der roepende vaandels ook den roep van de Kruisbanier der Jongelingsvereeniging ge hoord wordt. En wat roept dat vaandel Hoort •t: „Jonge m'enschen, vereenigt U; schaart U het Woord Gods, het Woord, dat wijs maakt tot zaligheid, dat ons vermaant onzen Schepper in de dagen onzer jongelingschap te zoeken en zoek bij het licht van dat Woord een ant woord op de vragen des levens Daar op de J.V. worden de jongelingen voor bereid voor het komende leven, opdat zij straks hun beginsel kunnen uitdragen en verdedigen. Het karakter wordt gevormd, opdat zij straks niet op de stroom der velerlei beginselen, mee ningen en richtingen worden meegevoerd, maar desnoods, met Gods hulp, tegen den stroom in durven en kunnen roeien. Waarom haal ik al die dingen aan Hierom, omdat Donderdag a.s. de Ring „Flakkee van Ned. Herv. Jongelingsvereenigingen een Land dag hoop te houden. Daar komen de 'Flakkeesche Jongelingsver eenigingen samen om de verschillende sprekers te beluisteren. Daar doen wij weer nieuwe kracht op om ons werk welgemoed voort te zetten. Maar nu vragen wij van de geestverwante in woners van Flakkee één ding en dat is: „Komt op naar onzen Landdag", en toont daarmee, dat gij instemt met het doel onzer vereeniging. Dat ^^u niemand achterblijve, maar er bij de vele ^Hp.'eedracht, welke allerwege is waar te nemen, nu dezen dag eens de eendracht gezien worde, die ons als één man doet samenzijn op het plein voor de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis. De Heere God schenke ons in Zijne genade een goeden dag H. Uitslag aanbesteding van het bouwen van 12 transformatorenstations op Goeree en Overflak- kee op 26 Mei 1930, voor de N.V. „E.M.G.O." door het Technisch Adviesbur. v. d. Unie van Waterschapsbonden, afd. Goeree-Overflakkee. T. de Ronde Gebrs. Boelaars, Ouddorp, in massa 23.000. P. Ie Comte, Sommelsdijk, perc. 1 8200. in massa 22.200. P. A. Duben, Dirksland, perc. 1 10055.—, perc. 2 7556perc. 3 6917.-, in massa 24.628—, Mosselman Korteweg, Ooltgensplaat, in massa 22.500—, Jac. van Eek, Dirksland, perc. 1 10098.- perc. 2 7697—, perc. 3 7010.in massa 24.738.—. C. Smeets, Achthuizen, in massa 22.600. P. v. d. Tol, Dirksland, perc. 2 6998. C. Spee W. v. d. Welle/ Sommelsdijk, in massa 19.940. A. v. d. Welle, Ooltgensplaat 21.650. J. de Ronde v. d. Nieuwendijk, Ouddorp, perc. 2 6698—, Begrooting 21.849—, SOMMELSDIJK. Gehuwd: Leendert Smit, 27 j. te Middelhar» n's, en Henderina van Lente, 26 j. alhier; Hendrik Vroegindeweij, 26 j. te Middelharnis, en Seeltje Korteweg 27 ialhier. Overleden: Arendje Hartensveld 79j. wed van Corstiaan Wielaard. MIDDELHARNIS. OverledenJ. de Waal 57 j. wedn, van J. van den Houten L van der Steen 79 j. tchtgen. van B. van Gelder. DIRKSLAND. Overleden: Leendert Witvliet. 76j.echeen. D. M. van Rumpt; Pieter Dijkgraaf 88 j. ®edn. van T. Mijnders. PLAATSELIJKE KEUZE. Het verlangen naar invoering van Plaatselijke euze, waarbij de ingezetenen van een gemeente aa verkrijgen, zich uit te spreken over het 1 drankgelegenheden, is niet van de laatste jaren. Van 1907 tot 1913 werden in ons land op 15 plaatsen en in een geheel kiesdistrict proefstemmingen gehouden, waarbij zich 79 tot 93 verklaarden voor „vermindering". Toen is (van 19131914) het bekende volkspetion- nement gehouden, waarop 670902 handteekenin gen verkregen werden. De groote oorlog deed de aandacht op andere dingen vallen, zoodat eerst in 1919 door leden van zes verschillende politieke partijen een ini tiatief-voorstel bij de"Tweede Kamer werd in gediend. Het werd ondersteund door 5361 ad- haesie-betuigingen, waaronder van 308 gemeen teraden. Het voorstel werd 21 April 1921 aan genomen (3929)maar in 1922 door de Eerste Kamer verworpen (1918) Het voorstel werd opnieuw ingediend en aan genomen door de Tweede Kamer (weer met 39—29), maar ook weer (in 1925) door de Eerste Kamer verworpen (2820)nu voor een deel om formeele redenen. Het ontwerp tot wijziging der Drankwet, door minister Slotemaker -de Bruine in 1927 ingediend omvatte ook de Plaatselijke Keuze. Het is echter niet in behandeling genomen en minister Ver schuur, de opvolger van minister Slotemaker de Bruine, wil het ontwerp indienen met weg lating der Plaatselijke Keuze. Dit heeft de voorstanders hiervan tot nieuwe actie gebracht. Op 9 Juni a.s., 2en Pinksterdag, zal te Amersfoort een nationale betooging ge houden worden, waar niet alleen de drankbe strijdersorganisaties, maar ook de sympathisee- rende kerkelijke, politieke, maatschappelijke en vakvereeniging'en van het verlangen naar Plaat selijke Keuze zullen doen blijken. FABRIEKSBRAND. Ongeveer 300.000 schade. Zaterdagnacht is brand uitgebroken in de stoomschoenenfabriek van de N.V. M. Zacht, gelegen aan de Hoofdstraat te Kaatsheuvel. In een half uur was de fabriek, die een oppervlakte beslaat van ongeveer 1200 M-. totaal afgebrand. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch bepaalde zich met de vier stralen, die te harer beschikking stonden, tot het nat houden van de naburige gebouwen. Om kwart over vier was reeds de Tilburgsche brandweer, die eveneens gealarmeerd was, met een stoomspuit ter plaatse. Aan haar krachtig optreden is het te danken dat het woonhuis voor het vuur gespaard bleef. Ook het nieuwe in aanbouw zijnde gedeelte van de fabriek bleef gespaard. De schade wordt geraamd op 250.000 a 300.000. De fabriek was verzekerd tegen brand- en bedrijfsschade; 150 arbeiders zijn tijdelijk buiten werk gesteld. ZONDAGSRUST. Een ingewikkelde jassen-historie. De politie krijgt soms de zonderlingste zaken te behandelen. Hier moge een voorbeeld volgen: De grijs-grauwe lucht, die met regen en don der dreigde ten spijt, liep Zondagmiddag een ijscoventer welgemoed in zijn zomersche witte jasje, achter zijn blinkende kar vol gecarton- neerde kille heerlijkheden. Hij was welgemoed, want het ontbrak hem nog aan de bittere er varingen, welke zijn beroep op donkere dagen als deze, eigen moeten zijn. Het koper was glimmend gepoetst, het wagentje geurde nog van de verf en zijn jasje kraakte van louter zinde lijkheid en nieuwheid. Het was des venters eerste dag als zoodanig. Langen tijd was hij zonder werk geweest, tel kens had hij het hoofd gestooten, maar nu had hij dan toch eindelijk een betrekking, of om in de eigen terminologie te blijven: hij had een „jop". Al had hij dus reden om welgemoed te zijn, één ding was er, dat zijn vreugde temperde: de venter was geprononceerd rechts georiënteerd en dan kan het niet anders, of het valt zwaar op Zondag arbeid te moeten verrichten. Hij had zich evenwel over zijn bezwaren heen gezet en trachtte zoo goed mogelijk de vurige ver langens der bewoners van het Noordelijke stads gedeelte naar koel roomijs te bevredigen. He laas Hij bad nog maar weinige straten af gewerkt, of hij ontmoette twee vrienden, twee geestverwanten, sterker in de leer dan hij, en beiden onderhielden hem ernstig over het kwade wat hij bedreef, door op Zondag werk te ver richten. De venter besloot toen spontaan het vtenten te staken. Geen minuut langer duldde hij het witte jasje, waarop hij zoo trotsch was geweest, om zijn schouders, en met een gebaar van afschuw ontdeed hij zich van dit kleeding- stuk; hij frommelde het inelkaar en duwde het minachtend onder de koperen stolp, boven op het ijs. Hij bezat genoeg zin voor fatsoen om het wagentje terug te brengen naar zijn baas, bij wien in den stal zijn eicjen jasje hing. Dit kon hij dan meteen gaan halen. Aan den anderen kant was het toch wel gênant, om zoo in je boezeroen op Zondag achter een karretje te loopen. Maar een van de vrienden was edel moedig gestemd, hij trok zijn demitje uit, ont deed zich van zijn gekleede jas, gaf die aan den ex-venter en trok daarna zijn overjas weer aan. De venter reed daarop terug naar den stal van zijn baas. Daar zette hij den wagen neer en verwisselde juist van jas, toen de baas kwam vragen, of hij alle records had gebroken en nu reeds uitverkocht was. Toen de ex-venter ver telde, waarom hij zoo vroeg was teruggekeerd werd de baas heel boos en zei hem, dat hij dit vroeger had moeten bedenken. Nu zat hij met de gebakken peren, of, om juister te zijn, met het overtollige ijs. Ik eisch schadevergoeding voor mijn ijs, zei hij, maar dat kon de venter niet geven. Dan weet ik -het goed gemaakt, sprak de ziedende roomijsfabrikant verder, ik houd die jas. En den daad bij het woord voe gende, legde -hij beslag op het geleende jasje. Toen de eigenaar van het jasje dit vernam, rende hij naar het politiebureau om aangifte te doen van deze daad van den roomijsfabrikant en hij eischte daarbij een onmiddellijk krachtig onderzoek, opdat hij niet ten halve gekleed naar den avondpreek zou behoeven te qaan. N. R. Ct. MOTOR-ONGELUK. Door een wagen meegesleurd !en gedood. De landbouwer J. Hofsteene, uit Anderen, reed Zondagmiddag met zijn motorfiets op den weg van Rolde naar Grollo en kwam in botsing met een wagen van den voor hem uitrijdenden vrachtrijder H. Nijboer uit Grollo. De motor rijder werd ongeveer 700 meter door clen wagen meegesleurd, voordat men bemerkte wat er was gebeurd. Hij was op slag dood. Een meisje, dat op de duo had gezeten, kreeg geen letsel. MOTORFIETS TEGEN EEN TOLHUIS GEREDEN. De motorrijder gedood. Zondagmiddag is de 25-jarige handelsreiziger S. H. Maarse uit Amsterdam nabij de Ginkel tusschen Ede en Arnhem met zijn motor tegen het oude tolhuis gereden. Omwonenden hoorden een slag en zagen den motor in brand staan. Zij trokken M. er onder uit. Hij was reeds overleden. Met zijn hoofd was hij blijkbaar tegen den hoek van den muur geslagen en onherken baar verminkt. Verder waren zijn rechterhand en linkerbeen verbrand. Het lijk is naar de al- gemeene begraafplaats te Ede overgebracht. Maandag 26 Mei werd bovengenoemde onder neming officieel in dienst gesteld. De ondernemer Th. M. J. v. d. Klundert had voor deze gelegenheid uitnoodiging'en gezonden aan de dagelijksche besturen der acht Westelijke gemeenten van Goeree en Overflakkee, ge meentesecretaressen en de pers. Bijna allen had den de ultnoodiging aanvaard en met de twee nieuwe autobussen werd een proefrit gemaakt op het traject Middelharnis—Ouddorp—Her- kingen. De uitnoodigingen bevatten voor ^lke ge meente tijdstip van vertrek en prompt op tijd arriveerden de bussen overal ter bestemde plaat sen. De bussen (Citroën-autobussen) met 6 cyl.- motor, ballonbanden, hydraulische schokbrekers en uiterst soepele veering, zijn van het nieuwste type. De carosserie bevat 23 royale zitplaatsen met uiterst soliede bekleeding. Voorts practische ventilatie door middel van schuiframen, zoodat het er nooit te warm of te koud in behoeft te zijn. De wagens loopen laag bij den grond, zoo dat het instijgen en uitklimmen heel gemakkelijk is, ook voor hulpbehoevenden en ouden van dagen. Deze wagens zijn geleverd door Vermaats Autobedrijf te Nieuw-Helvoet, Citroën-Agent voor de Zuid-Hollandsche eilanden. (Men zie de advertentie dezer firma in dit blad). De gehouden proefrit mag in alle deelen vol komen geslaagd heeten. Ieder der deelnemenden was enthousiast over de wagens. Zij liggen volmaakt vast op den weg, ook bij korte draaien en smalle bochten heeft men het zekere gevoel van volkomen vei ligheid. Het gangmaken en stoppen geschiedt zonder schokken en ook bij minder gelijke ge deelten van den weg is er van schokken in het minst geen sprake. In Hotel Meijer te Middelharnis waar het ge zelschap na afloop van den proeftocht even bij een bleef sprak de burgemeester van Middelharnis dan ook ongetwijfeld namens alle deelnemers toen hij de volle tevredenheid uit sprak over deze wagens, die aan de strengste eischen van het moderne verkeer voldoen. Spr. wenschte den ondernemer van harte geluk, prees zijn energie en hoopte dat ook de bevolking het groote belang van snelverkeer en directe verbin ding voor haar eiland zal begrijpen en deze on derneming haar steun zal verstrekken. De heer A. W. K e ij z e r te Herkingen, secre taris van den Flakkeeschen Boerenbond, wees eveneens op het groote belang van Flakkee bij deze onderneming. Spr. zegt, dat de Flakkeesche Boerenbond gaarne het verzoek van den onder nemer om concessie van Ged. Staten had onder steund want de verkeersmiddelen vormen in onze dagen een overwegende factor. Toen Zijne Ex. Ex-min. Kan een bezoek aan Flakkee bracht heeft spr. Z.Ex. ook aan de haven van Her kingen geleid, en het doel hiervan was niet in de eerste plaats om Z.Ex het „beroemde vaan tje" van Herkingen te toonen, maar om de uiterst primitieve verbinding tusschen Flakkee en Zeeland te laten aanschouwen. Ook bij die gelegenheid is Z.Ex. de dringende verkeers- behoefte van Flakkee onder de aandacht ge bracht. Het behoeft geen betoog dat vooral ook Herkingen groot belang bij deze autobus-onder neming heeft, want door deze verbinding wordt Herkingen nader tot het centrum van het eiland gebracht. Spr. is er dan ook van overtuigd dat het dagelijksch bestuur van Herkingen deze on derneming moreel en finantieel zal steunen en spr. wenscht namens den Flakkeeschen Boeren bond den ondernemer alle succes toe. (Applaus) De heer v. d. Klundert dankt voor de gesprokene woorden en hoopt op de medewer king van de gemeentebesturen te mogen rekenen. Dinsdag 27 Juli is de officieele diénst begon nen. Over het algemeen zijn de wegen in West- Flakkee goed. In de dorpen laat het hier en daar nog wel iets te wenschen over en vooral de Nieuwstraat te Middelharnis en de West-Kra- keelstraat te Sommelsdijk vormen een uiterst primitieve toestand voor het snelverkeer. We zullen hopen dat het de gemeentebesturen lukt in den loop van den tijd hierin eenige verbete ring te brengén. Ook het verkeer op de wegen laat hier en daar nog wel iets te wenschen over. Er zijn nog altijd boerenknechts die meenen dat alleen zij de beschikking over den weg hebben en het vol doende achten wanneer zij op het laatste oogen- blik langzaam aan hun paarden wat aan den kant van den weg brengen. Er valt in dit op zicht op Flakkee nog wel wat on te voeden. Maar streng politie-toezicht en zoo nu en dan een proces-verbaal zullen wel helpen De autobus-dienst Middelharnis-Öuddorp met zijlijn van Dirksland naar Herkingen visa-versa is in werking getreden Ieder die in de gelegen heid is, make voor zichzelf ook maar eens spoe dig een „proefrit*' en wij zijn er van overtuigd dat de onderneming zich dan weldra in de volle sympathie der Flakkeesche bevolking zal kun nen verheugen MOTOR-ONGELUK TE SCHEVENINGEN. Drie gewonden. Na een fuif te zijnen huize in de Hillegonda- straat te 's-Gravenhage is de heer S. Zondag nacht een tochtje op de motorfiets gaan maken om op te frisschen. Op de duo nam hij nog twee vrienden mee, W. P. en H. P. Het drietal reed met groote snelheid op den strandboulevard te Scheveningen. Bij een van de slingeringen, die de motor maakte, reed S. het trottoir op en botste tegen een bank ter hoogte van den Vuur toren aan. S. kreeg ernstige inwendige kneuzin gen en brak eenige ribben. W. P. brak zijn rechterbeen. H. P. kwam er af met een ge- kneusden arm. Het drietal is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. MOTORFIETS TEGEN EEN AUTO GEREDEN. De motorrijder gewond. Te Heemstede is Zondagmorgen de 22-jarige motorrijder D. van der Veen uit Rotterdam tegen de achterwielen van een auto, -die lang zaam de Kerklaan wilde inrijden, gereden. De motorrijder viel en is met een gebroken dijbeen en eenige hoofdwonden opgenomen. Hij is naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. De duo rijder kreeg geen letsel. De motorfiets en de auto zijn beschadigd. Verdoovende middelen. Het sluiten van het drankhuis een oorzaak, dat menschen grijpen naar verdoovende middelen Ja, er zijn er die het beweren. Als men geen alcohol meer kan bekomen, zal men grijpen naar morphine en cocaine. En zoo komt men van den regen in den drup. Dat is nu ongetwijfeld een reuze»onwaarheid. Over het algemeen zijn alle gebruikers van verdoovende middelen ook alcoholdrinkers. Maar zij begonnen met drinken. En de alco< hol kweekte en verergerde de behoefte aan bedwelming. Morphine en cocaine trekken op in het gevolg van den alcohol. Geheel» onthouders voelen aan verdoovende middelen absoluut geen behoefte. Die worden het meest gebruikt in de groote wereldsteden, waar de alcohol waarlijk nog niet verboden is. GROOTE BRAND TE ZAANDAM. Vrijdagavond heeft te Zaandam een ontzet- tendeb rand gewoed, welke ruim 7 uur is be gonnen in een groote houten opslagplaats, welke aan de zuidzijde begrensd wordt door twee gas houders der gemeentegasfabriek en aan de noordzijde door de ouwelfabriek Ensaf, een tim mermanswerkplaats en vier particuliere wonin gen. Het grootepakhuis de Zaan, in gebruik bij de N.V. Mij. voor Handel en Industrie, voorheen J. Schoemaker, det immermanswerkplaats van den heer Jongejans, de ouwelbakkerij van de Ensof, de mandenmakerij van def irma Pond man en de timmermanswerkplaats van den heer Boerendans zijn door het vuur verwoest. Aan vankelijk bestond er ook groot gevaar voor deg ashouders van de gasfabriek, doch de brand weer slaagde er in deze voor het vuur te vrij waren. Alle brandweren der verschillende Zaan- gemeenten namen aan het blusschingswerk deel. In het pakhuis de Zaan lag een groote partij cacaoboonen, cacao-boter en afval opgeslagen; deze goederen zijn alle op beurspolis verzekerd. Omstreeks netjen uur was- men den brand meester en kon het gevaar als geweken worden beschouwd. DRIE KINDEREN VERBRAND. Doordat kinderen tijdens afwezigheid van de moeder te Parabiazo met lucifers speelden, vloog een hoeveelheidstroo in brand en weldra stond de woning in lichte laaie. De 5-jarige Francesco Radolini, zijn 33-jarig broertje Ernesto en hun 5-jarig vriendje Afredo Rognoni kwamen in de vlammen om. Een ander kameraadje werd ern stig gewond, terwijl de moeder bij thuiskomst nog juist een vijfde vriendje kon redden. DE HOND VAN CLEMENCEAU. Te Parijs wordt in de tuinen van de Tuile- rieën eén honden-tentoonstelling gehouden, een tentoonstelling n.l. van luxe-diertjes, schoot hondjes of hoe men ze wil noemen. De elegantste Parisiennes komen er de kleinste mormeis ver- toonen en natuurlijk worden er over de faits et gestes van de lievelingen verhalen opgedischt, waar waarschijnlijk ook visschers en jagers on middellijk den toon van echtheid in zouden herkennen. Zoo is bij deze gelegenheid ook de hond van wijlen Clemenceau ter sprake gekomen. Nu zal men den overleden staatsman niet er van ver denken de eigenaar te zijn geweest van een al te verfijnd rashondje. De hond van Clemen ceau was dan ook een stevige foxterrier, die goed kon blaffen en zoo noodig van zich af bijten. Hij was onafhankelijk als zijn meester, wat hem er toeb racht lange wandelingen door Parijs te ondernemen. Was het dier moe geworden, zoo luidt het verhaal, dan sprong het in een of andere taxi en ging rustig zitten. Zoo dikwijls als de be stuurder het uit den auto joeg, zoo dikwijls sprong het er weer in, totdat de man belang stelling voor den hond ging krijgen 'en eens keek wat op zijn halsband stond. Daarop stond de naam van den beroemden meester en natuur lijk reed de taxi-bestuurder, rekenend op een ruime fooi, den slimmen foxterrier terstond naar het bekende adres. DE VROUW BURGEMEESTER. Natuurlijk hebt ge 't ook gehoord Het stond in alle kranten. De melkboer en de kruidenier Verhand'len 't met de klanten. Zelfs Mie, de schillenvrouw, besprak 't Met buurvrouw Van der Schoten De vrouw wordt burgemeester straks, De Kamer heeft 't besloten. Het spreekt vanzelf, 't is eisch des tijds Lang leev' d' emancipatie De mand wordt langzaam weggewerkt Tot heil van heel de natie. Mijn tante is straks Kamerlid, Mijn nichtje wordt notaris, En Door van buurman voelt heel veel Voor rechtercommissaris. Een achternicht van moederskant Is chef van de politie, Mijn vrouws vriendin heeft bij de tram Een prachtige positie. Maar Karei, Piet en Hein en Klaas Zijn werkloos; 't zijn maar heeren 1 Joost is van plan voor keukenmeid Of baker te gaan leeren. DORENTJE. FREDERIK DE GROOTE. Aan „Das goldene Buch der Anekdoten" van Wilhelm Buring ontleenen we de volgende anecdoten van den "Ouden Frits. Hij inspecteerde eens de strafgevangenis te Spandau en vroeg aan iederen gevangene, wat hij gedaan had. Allen verzekerden, onschuldig te zijn. Maar één zei: „Majesteit, ik ben van alle misdadigers hier de ergste en mijn straf is veel te zacht." De koning viel uit: „Ellendige kerel, wat doe je hier onder al die brave men schen Scheer je weg 1" Frederik eischte, dat zijn officieren op de hoogte waren van alle omstandigheden hunner manschappen, en stelde vaak de lastigste vra gen. Op een dag vroeg hij aan een kapitein: „Hoeveel Lutherschen heb je in je compagnie 7" De kapitein, die zich nooit om het geloof zijner soldaten had bekommerd, antwoordde zonder blikken of blozen: 66. „Hoeveel gereformeer den 7" ging de koning verder. De kapitein: 48. „Hoeveel katholieken 7" Prompt antwoord: 38. „Dat zijn er 152", zei de koning, „en ge hebt 158 man Wat zijn de andere zes van hun geloof 7" „Majesteit, die zes kerels gelooven aan niets". „Zoo, dan moet je die heidenen be- keeren Frederik reed spoorslags weg. Tijdens de moeilijkste oogenblikken van den zevenjarigen oorlog kwam er onder de troepen van koning Frederik veel desertie voor. Een deserteur was gepakt en werd voor den koning geleid, die vroeg, waarom hij was weggeloopen. Het antwoord luidde: „Majesteit, we staan er zoo slecht voor, dat ik meende, de zaak te moe ten opgeven." De koning zei (er zou juist slag worden geleverd): „Blijf nog tot morgen, als het er dan niet beter voor staat, deserteeren we samen," De Silezische graaf Schaffgotsch was door den dood van éen oom heer van Schlacken- werth in Bohemen geworden, waarvoor hij ka tholiek moest worden. Hij stelde den koning van een en ander in kennis en verontschuldigde zich, dat hij van geloof veranderde. De koning schreef terug. „Er leiden vele wegen naar den Hemel. Gij hebt dien over Schlackenwerth ge nomen, ik wensch u goede reis I" Op Woensdag 28 Mei 1930, 's avonds 7,30 uur, (n t.) te Dirksland, in hotel Polderman, van 14 meeden lucerne klaver om tweemaal te maaien, wassende op land te Dirksland in polder Dirksland op den hoek van den Bus» telweg en de tweede Stoofweg, ten verzoeke van den heer C. Warnaer GLz.. Opgaven van anderen worden spoedig ingewacht. Notaris VAN DER SLUIJS. Aangiften voor de verkooping van klaver te velde, te Ouddorp en Stellendam, worden ingewacht vóór of op Woensdag 28 Mei ten kantore van Notaris VAN DEN BERG. Central* Velling te Middelharnis. Veiling van Maandag 26 Mei. Bloemkool f 4,10 tot f 16,- per 100 stuks. Kropsla f 1,— tot f 2,50 per 100 krop. Peen f 9,70 tot f 10,— per 100 bos Rabarber f 2.60 tot f 3,20 per 100 bos. Spinazie f 14,- per 100 kg. Postelein f 17,- tot f 20,- per 100 kg. Kaas (komijne) 24 tot 30 cent per pond. Kaas 20 plus 30 cent per pond. Boter 80 tot 86 cent per pond In verband met Hemelvaartsdag Eieren» veiling cp Vrijdag Marktoverzlcht der vorige week. Ingezonden door JAC. KNOOP, beëedigd Makelaar in aardappelen, groente- n fruit. Naosaakade '58, Telefoon 81431, Amsterdam. De handel in aardappelen blijft flauw, vooral in de afwijkende soorten, en Roodster, Bevelanders, Bravo en Bontenster. Puike Blauwen en Bonten gevraagd echter niet tegen hoogere prijzen, eerder iets lager De eerste 64 Kg. Scbotsche Muizen werden op 22 Mei te Bovenkarspel verkocht voor f 0,21-0,22 ct. per Kg. ItaliaaDsche Nieuwe aardappelen, Muizen en Figenheimers werden afgeloopen week vele wagons aan onze Markt aangevoerd, en werden extra mooie voor f 17,18,per 100 Kg. verkocht, minder mooie, donkere grond f 12,-14,— per 100 Kg. De sorteering is zooals Mussolini heeft voorgeschreven, verpakking in zakjes van 30 Kg Deze aard» appelen zijn een sterke concurrent voor de nieuwe Malta aardappelen, daar de sorteering van de laatste zeer slecht is. De volgende prijzen werden heden 26 Mei gemaakt Alles per H.L Zeeuwsche bonten f 2,— k f 3,— blauwen 2,— 2,80 Eigenheimers 1,— 1,20 Friesche Roodbonten 0,90 1,35 Tesselsche zand Eigenh. 1,— 1,20 Roodster 1,— 1,25 IJpoIder Bevelanders 0,85 1,20 Bravo's1,20 1,60 Andijker Blauwen 1,75 1,90 Andijker Bonten1,60 1,90 Per 100 Kg. Winter Malta6,- 8,- Nieuwe spring Malta 17,- 18,- Italiaansche nieuwe aard. 14,— 20,— VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 26 Mei. Ter veemarkt wa' ren heden aangevoerd: 421 vette runderen, 291 vette kalveren, 112 schapen of lammeren, 1046 biggen. Prijzen per '/2 kg.: koeien 32'/2-40 c„ 47 /250 c 5457'/2 c ossen 41 c., 45-49 c„ 52—55 c kalveren 47'/2~40 c., 60-64 c 75—80 c.schapen 30 c., 63 c.lammeren overjarige f 19-28, id. zuig f 24-28 per stuk varkens 33 c., 33'/2 c„ 34 c. De aanvoer van koeien en ossen was iets minder dan vorige week. Vlotte handel, ter» wijl de prijzen van vorige week nog bedongen konden worden. Een prima koe ging nog tot l'/j c. boven noteering. Stieren nog onvoldoende aangevoerd, van» daar geen noteering. Vette kalveren met zeer grooten aanvoer, de handel was erg stue en de prijzen waren lager. Een prima kalf ging nog tot 2'/2 cent boven noteering. Aanvoer van schapen klein, handel heel slap terwijl ook hier dezelide prijzen werden bedongen. Varkens met Hinken aanvoer en zeer tragen handel. De prijzen waren iets lager. Een puik» best vleeschvarken ging iets boven noteering. De aanvoer van zouters was niet groot. De handel was goei. Hier werd 35-36 c. besteed, BOTER, KAAS EN EIEREN. APELDOORN, 26 Mei Eeieren. Aanvoer 160.000 stuks Prijzen van f 4 25-5.25, middel, markt f 4,80. Handel traag OUDEWATER, 26 Mei. Kaas. Aanvoer 137 partijen, tezamen 6165 stuks wegende 30.825 kg. Eerste soort Gouda met rijksmerk f 39-42, id. mindere f 35—37, zonder rijksmerk f 30— 35. Handel traag TIEL, 26 Mei. Boter f 1.60-1 70 per kg. Eieren f 4-5,20 per 100 stuks. Aanvoer 190 000 eieren. GRANEN. MEEL. OLIËN, ENZ. ROTTERDAM, 26 Mei Fijne zaden. We» gens kleine aanvoeren geen noteering. GROENTEN, FRUIT EN AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 26 Mei. Heden waren de prijzen der aardapoelen als volgt: Brielsche eigenheimers 50-80 c, Zeeuwsche blauwe f 2.10—2.70, id eigenheimers 50-60 c, idem bonte f 190-2 70, bravo's f 1.30-180, red star f 0,70—1,40, Friesche roode ster f 1.40— 160, id bonte ster f 1,50-180; Malta snrirgs 17—19 c. per kg. Met redelijke aanvoer, flauwe vaag. HUIDEN, LEER, WOL, DIVERSEN. ROTTERDAM, 26 Mei. Vlas. (Opgaaf van de marktmeesters) Aanvoer 5800 kg. blauw schoon f 0,75—1, 3000 kg. Groningsch 75-90 c 1900 kg. Holl. geel 75-90 c, 1600 kg. dauwrood 60-75 c., alles per kg.

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 3