Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Kippenteeït. Kerk en School. Land- en Tuinbouw. Hoe men de Kiezers voorlicht. Protest tegen een .Festival" Plaatselijk Nieuws. DE REGENS OP FLAKKEE. dat van gemeentewege een vierde leerkracht wordt aangesteld. De VOORZITTER deelt mede, dat de In specteur bij het L. O. erkent, dat een vierde leerkracht in het belang van het onderwijs nood zakelijk is. B. en W. stellen voor een vierde leerkracht aan te stellen op gemeentekosten met ingang van einde zomervacantie. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. De heer KOOTE zegt, dat de Minister af wijzend beschikt heeft, omdat op het tijdstip der aanvrage nog maar 67 leerlingen deze school bezochten en dus nog geen wettelijk recht op een vierde leerkracht bestond, maar sindsdien is dat veranderd. Nu zijn er 84 leerlingen, ter wijl er volgens art. 73 der L. O. wet slechts 71 voor een vierde leerkracht vereischt worden. Spr. vraagt of het niet mogelijk is, dat de Minister bij deze gewijzigde omstandigheid niet van meening zou zijn veranderd. De VOORZITTER zegt, dat de gewijzigde toestand bij den Minister bekend is. De In specteur geeft echter niet veel moed. De heer VOGELAAR zegt, dat er in ieder jaar 4 teldata's zijn. Wanneer de kinderen op dit data beneden het wettelijk vereischt minimum blijven, krijgt men geen vierde leerkracht van het Rijk. Spr. vraagt als het getal later weer terugzakt beneden de 71, hoe het dan moet, wanneer er een van gemeentewege wordt aan gesteld. De heer KOESE antwoordt: Dan vervalt hij natuurlijk. De VOORZITTER zegt, dat het niet ge makkelijk zal zijn een goede vierde leerkracht naar hier te krijgen. De heer DE LINT wil in de oproep er bij vermelden: „met kans op vaste aanstelling", dan is er misschien meer kans dat er een komt. Vastgesteld wordt een verordening tot ver deeling den gemeente in wijken. Er zullen emaille nummerplaatjes aan de woningen aan gebracht worden. Kosten zijn 300, maar de nummers schilderen kost evenveel, zoo niet meer. De heer DOORNBOS wil de menschen vrij heid laten om de plaatjes in den muur inplaats van aan de deurpost te bevestigen, mits ze het dan zelf doen. Dit wordt goedgevonden. Op voorstel van B. en W. wordt besloten over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van de woningen in de Nieuwstraat B 4, eigenaar D. Verrijp e.a., Oostdijk D 141, eigenaar Adr. Taaie. Dan geheime zitting. FLAKKEESCHE BOERENBOND. Afschrift Van het gezonden adres aan en antwoord van Zijne Exc. den Mi> nister van Binnenl. Zaken en Landbouw te 'siGravenhage. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Het Dagelijksch Bestuur van den Flakkee» schen Boerenbond dat in de vergadering van het Hoofdbestuur van 9 Mei jl. ter sprake kwam het optreden van het Dagelijksch Bestuur ten opzichte het schorsen van de veemarkt te Sommelsdijk, in verband met het heerschen van tongblaar, hetwelk op zoo korten termijn moest geschie. den dat overleg met en toestemming van 't Hoofdbestuur uitgesloten werd geacht, welke handeling de goedkeuring der geheele verga» dering wegdroeg; dat in verband met het steeds verder uit» breiden van deze ziekte aan de orde werd gesteld de vraag of het gewenscht was de Regeering te verzoeken den invoer van rund» vee en andere herkauwende dieren en varkens, uitgezonderd van voor de slachtbank be» stemde en dan nog onder zekere voorwaarden, in ons eiland te verbieden, nu onze veestapel nog" gezond is en onze geheel geïsoleerde ligging een waarborg is, dat op andere wijze dan door invoer van runderen en andere baccillendragers de ziekte hier niet kan worden ingevoerd, terwijl het algemeene gevoelen der vergadering was, dat het benoodigde, althans verlangde veebeslag in ons eiland aanwezig was, zoodat van schade noch handel in dien zin, noemenswaardig sprake kan zijn; dat deze toestand blijft voortduren tot aan de suikerbietencampagne, wanneer de land» bouwers rundvee noodig hebben voor het vervoeren van de afvalproducten daarvan koppen en bladeren zoodat men het buiten» J;ewoon riskant noemde, om, zonder dat de andbouw eenig belang by vrijen invoer en handel had, toch maar lijdelijk te blijven toezien, wat het lot over Flakkee in zijn schoot zou brengen; dat in verband met deze overwegingen met algemeene instemming werd besloten dat het Dagelijksch Bestuur zich andermaal tot Uwe Excellentie zou wenden met het eerbiedig verzoek den invoer van rundvee en andere herkauwende dieren en varkens behalve dan voor de slachtbank bestemde tijdelijk te willen verbieden. 't Welk doende enz., Haf Bestuur van den Flakk. Boerenbond voornoemd, De Voorzitter, (w.g.) G. C. VAN SCHOUWEN. De Secretaris, (wg.) A. W. KEIJZER. Herkingen, 12 Mei 1930. Waarop volgend antwoord werd ontvangen De Minister van Staat, Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw Gelet op Art. 38 der Veewet; HEEFT GOEDGEVONDEN A. met ingang van 18 Mei 1930 het veevervoer of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens te verbieden, n ar een kring omvattende het eiland Goeree en Overflakkee. Onder dit verbod is niet begrepen de in» voer van slachtvee met een openbaar middel van vervoer, mits de dieren vanaf de lossing onder politietoezicht worden gesteld en binnen tweemaal 24 uren ni aankomst op de plaats van bestemming worden geslacht, een en ander op kosten van belangheb» benden B. te bepalendat, wanneer bijzondere reden van afwijking van het sub A bedoelde verbod noodzakelijk maken, zoodacige afwijking kan worden toegestaan door den Commissaris der Koningin in Zuid*Holla ad, onder den door den Inspecteur van den Veeartsenijkundigen dienst te Rotterdam aan te geven voorwaarden. 'nGravenhage, 16 Mei 1930. Overeenkomstig de geparafeerde minuut: De Secretaris-Generaal, (wg) KAKEBEEKE. Aan het Hoofdbestuur van den Flakkeeschen Boerenbond te Oude Tonge, WELKE KIPPEN LEGGEN VEEL We hebben dan de vorige keer gezien, dat het van veel belang is, dat men kippen houdt, die een flink getal eieren leggen. Het is alleen voor een eenvoudieen kippenhouder nu niet zoo heel gemakkelijk om uit de eigen dieren die te nemen die veel eieren leggen, zonder vainest controle toe te passen. En dat is een werkje, dat we liever aan de eigenlijke fokkers moeten overlaten. Het eischt veel zorg en veel tijd, waaraan het den gewonen boer in den zomer en in het voor» en najaar meestal ont» breekt. En al gaan we die valnestcontrole nauwgezet toepassen, dan kan dat nog wel eens tot eigenaardige uitkomsten leiden. Ik herinner me althans de uitkomst van decon» trolewedstrijd, waarbij de eieren van foktoomen van controleerende bedrijven waren genomen en die had men te Beekbergen uitgebroed. Van de kuikens had men een toom van zeven kippen en een haan uitgehouden. Wat bleek nu? Van een toom legden alle kippen meer of ongeveer 200 eieren, terwijl er één hen was, die het in een heel jaar niet verder dan 8 eieren kon brengen. Niet dat die kip ziek was, maar deze kip bad er bepaald het vermogen niet toe om meer eieren te leggen. En hoeveel van die hennen zullen er nu wel niet op de boerderijen rondloopen? Me dunkt, dat dit geen klein getal zal zijn. Wanneer ik tenminste zoo de verschillende bedrijven bezoek, dan valt het me vooral in dezen tijd weer op, hoeveel dieren er nog zijn, die het zout in de pap niet verdienen, bij wijze van spreken. Die integendeel veeleer den boer tot groote schade en nadeel zijn. Och, hoor ik al zeggen, is dat nu van zoo'n beteekenis En dan ant» woord ik, dat men altoos op de kleintjes moet letten, maar zeker in een tijd als we nu be» leven. En dan reken ik maar zoo, dat een winst van f 2,— per kip en een verlies van f 1,— per kip een verschil geeft van drie gulden. Dat over 20 kippen is al f 60,—. Die gooit toch een mensch zoo maar niet in de sloot. Of men dan zoo maar aan de kippen, die op de boerderij loopen, kan zien, welke de goede en slechte Iegsters zijn Ja, dat kunstje bestaat. En dat kunstje wil ik mijn lezers ook wel leeren. Het is heel eenvoudig en doel» treffend. Men moet alleen maar goed uit de oogen kijken. Hier volgt dan de les, die ik u leeren wil en die meer dan een rijksdaalder waard is. Op het oogen blik moeten de goede Iegsters hebben bij de dieren met gele pooten en gele snavel, zuiver witte wangen, een witte snavel en witte pooten. Wanneer we dieren oppakken, dan moet de kleur van de huid bij de aars niet een gele, maar blauwwitte kleur hebben, terwijl de buik, wanneer we die aanvoelen, niet vast en vol mag wezen, maar slap moét aanvoelen. De borst moet goed bevleesd zijn. Dat is al. Zooals u ziet, is het zeer een» voudig. Alleen men moet niet op een enkel van deze kenmerken afgaan, maar ze combi» neeren. Ook is het niet noodig, dat alle kenmerken voorkomen, maar enkele moeten er toch zijn. Probeert u het eens, ga uw kippen eens na en zet de dieren, die bovenstaande eigenschappen niet hebben, eens een paar dagen afgezonderd. U zult zien, dat u er geen of al zeer weinig eieren van rapen zult. Het is de proef op de som. Succes er mede. Maar mag ik dan ook de resultaten van uwbevin» dingen eens vernemen Daar stel ik bijzonder prijs op. Wilt ge ook nog een verkiaring van dit verschijnsel? We zullen probeeren 'tzoo eenvoudig mogelijk te geven. Kijk, voor het vormen van een dooier is een gele kleurstof noodig, die de dieren uit hun voedsel be» reiden. Leggen ze nu veeleieren, dan hebben ze geen tijd om genoeg geel te maken en dan onttrekken ze het aan hun eigen lichaam. Vandaar de witkleuring van die gele deelen. Trouwens ook aan het veerenkleed is het wel te zien. Dit moet er bij goede Iegsters ver» fomfaaid uitzien. Hier maken de kleeren nu eens niet de man. Een kip moet er geen tijd voor kunnen vinden, zich eens netjes op te poetsen. Ook de kam wijst daarop, die heeft ronde punten. Zonder eenige commentaar want het spreekt voor zichzelf voldoende willen we ditmaal eens eenige staaltjes uitstallen uiteen rede, welke uitgesproken werd voor een St. Geref. kiesvereeniging.* Het was een rede van den heer Schoon* derbeek, godsdienstonderwijzer teErmelo; de rede werd op 19 Mei jl. uitgesproken voor S. G. kiesvereenigin »De Banier III« te Rot» terdam. We vonden het verslag in De Banier van 20 Mei jl. Heet van de naald dus en in het officieel orgaan der partij. We zullen daarom mogen aannemen, dat het een juiste weergave van het gesprokene is. Ziehier dan de staalkaart. 1. »We leven in een tijd als vóór den zond» vloed. De regeering vraagt niet naar Gods wil en daarom raadt Spr. aan, in plaats van het bidden voor de regeering, het bidden»Uw wil geschiede.* 2. Er is gezegd: »We moete het kerkelijk leven van het staatkundige scheiden Prof Hugo Visschee durft zelfs wel te zeggen, dat wij van de regeering niet mogen eischen. wat God van haar eischt. Spr. gelooft, dat de professor dat zelf niet gelooft, maar voor zijn party bakzeil moet halen.* 3. »En nu zegt menEr was toch wel iets goeds aan het werk der z.g. Christelijke partijen. Maar als er maar wat goeds bij is dan is er niets goed, dan is het afgo» derij en beeldendienst.* 4. »Spr. wijst op de enorme sommen die verknoeid worden voor het onderwijs, doordat men soms in één dorp vijf scholen heeft.* 5. »Men heeft het tegenwoordig veel over ontwapening, maar Spr. wenscht slechts de ontwapening van de Antirev., Chr. Hist, en Roomschen. Want met deze rooverpolitiek, die God van Zijn eer berooft, kan men niet meegaan. Het is tooverij, afgoderij en beeldendienst. Het is zoover gekomen, dat Protestantsch Nederland zwerft als nomaden rond de grenzen. Er wordt gewatertand om de messen te doopen in het geuzenbloed.* Als slot vragen we slechts: Slikken de kiezers in Rotterdam zulke onschriftuurlijke voorlichting nu werkelijk als oud»gerefor» meerde kost? 't Is barl R. A. d. O. Adres van de A.-R. Kiesvereeniging te Oude Tonge aan den Burgemeester dier gemeente. Het Bestuur der Antirevolutionaire Kiesver eeniging „Om der Vaderen'erfte Oude Tonge: heeft zich, in verband met een op 2en Pinkster dag te houden „Festival", uitgaande van de Zang- en Muziekvereeniging aldaar, met het volgende adres tot den Burgemeester gericht Oude Tonge, 23 Mei 1930. Den Edelachtbaren Heer Burgemeester der gemeente Oude Tonge. Edelachtbare Heer, Het Bestuur der Antirevolutionaire Kiesver eeniging te Oude Tonge besloot in zijn ver gadering van 22 Mei j.l. zich eerbiedig te wen den tot U met het navolgende Het Bestuur der Kiesvereeniging heeft met groot leedwezen vernomen, dat UEd. Achtb. termen aanwezig heeft geacht om gunstig te beschikken op een verzoek om Uw toestemming te verleenen tot het houden van een z.g. „Fes' tival" op 2en Pinksterdag, uitgaande van de Muziek- en Zangvereeniging alhier. Het Bestuur betreurt deze toestemming vooral daarom, omdat het in dit „Festival" ziet een verkapte kermis en omdat het vreest, dat door het toestaan van allerlei vermakelijk heden op het daarvoor aangewezen terrein er ruimschoots gelegenheid zal geboden worden tot allerhande uitspattingen. Het zal Ued. Achtb. niet onbekend zijn, dat het helaas een zeer betreurenswaardig feit is, dat verkwisting, drankmisbruik en losheid van zeden op zoo'n dag van dusgenaamd vermaak sterk toenemen. Bij elke kermisgelegenheid toch kan opnieuw den vernielenden invloed van een en ander op het volksleven worden geconsta teerd. In breeden kring van positief belijdende christelijke volksgroepen ondervond dan ook het tegenwoordig karakter der gebruikelijke kermis vermakelijkheden immer strenge afkeuring. Doch ook onder hen, die verklaren te staan op z.g. neutraal standpunt, gaan steeds meer waarschu wende stemmen op. Tal van vooraanstaande en gezaghebbende mannen hebben er op gewezen, dat het zedelijk gehalte der tegenwoordige ker misvermakelijkheden ligt ver beneden het peil, waarop iedere ordelijke samenleving is gebouwd. Het Bestuur van de Kiesvereeniging meende gegronde vrees te hebben, dat ook in dit geval overmatig gebruik van alcoholica, sexueele ex cessen, het verbrassen van spaarpenningen, kort weg een ongunstige invloed op de volkszeden het gevolg zal zijn van de toestemming, door Ued. Achtb. gegeven. Het Bestuur der Kiesvereeniging schroomt dan ook niet, om de vrees uit te spreken, dat de gevolgen van deze beslissing fataal moeten ge noemd worden en het wil er met nadruk op wijzen, dat groote gevaren hier de rijpere jeugd, zoowel de mannelijke als de vrouwelijke, zullen bedreigen. Het is om economische, maar vooral om ze- delijké redenen, dat het Bestuur der Kiesvereeni ging er bij Ued. Achtb. op aandringt, om in den vervolge niet meer „feestelijkheden" als bo venbedoeld, te willen toestaan, tenzij onder zeer strenge beperkende bepalingen. Het Bestuur der Kiesvereeniging neemt voorts de vrijheid er bij Ued. Achtb. op aan te drin gen dien dag, zoo mogelijk door zeer streng politietoezicht, er voor te willen waken, dat de excessen, waarover het boven sprak, tot een mi nimum worden beperkt, terwijl tevens beleef delijk aan Ued. Achtb. de vraag wordt voor gelegd, of het niet mogelijk zou zijn op di'en dag een tapverbod uit te vaardigen, van toepassing zijnde op het terrein waar bedoeld „Festival" gehouden wordt. Het Bestuur der Kiesvereeniging vertrouwt, dat door zulke maatregelen het door hem ge wraakte kwaad misschien nog binnen enge gren zen zal kunnen worden beperkt. Het Bestuur der Kiesvereeniging vleit zich met de hoop, dat Ued. Achtb. met dit schrijven, waarvan een afschrift is gezonden aan de plaat selijke pers, zeer ernstig rekening zult houden. Met de betuiging van verschuldigde hoogachting, Het Bestuur der A.'R. Kies vereeniging te Oude Tonge. SOMMELSDIJK. Vorige week werden uit deze gemeente 2850 H.L. aardappelen ver scheept. Aan den dienstplichtige H. Vroegindewelj van de lichting 1924, is voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens persoon lijke onmisbaarheid. MIDDELHARNIS. Tijdens zijn werkzaam heden had de landarbeider G. Buth het ongelujt zich zoo ernstig te bezeeren, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. DEN BOMMEL. Tot leider der algemeene volkstelling dezer gemeente is benoemd de heer L. G. L. Lernkes, a.t.s., alhier. Momenteel staan in deze gemeente 8 werk- loozen ingeschreven. Voor de dezer dagen te houden veetelling is tot teller aangewezen de gemeenteveldwach ter C. J. Geluk. OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn uit deze gemeente vervoerd 128236 K.G. aardappe len. Waarschuwing, Door den gemeenteveld wachter L. Jordaan is tegen een inwoner dezer gemeente proces-verbaal opgemaakt wegens -het plaats doen nemen van meer dan één persoon op fietsen, als voertuig niet voor het vervoeren van twee personen ingericht. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat het inschrijvingsregister der lichting 1931, met de daaruit opgemaakte alphabetische lijst voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage ligt. De heer G. Kamp heeft onderhands een huis gekocht van de erven C. v. Noord, staande aan de Tuinstraat. f OUDE TONGE. Door het niet uithalen van de IJsco-wagen van J. D. reed P. de V. in de sloot. Met een nat pak kon hij zijn reis naar huis voortzetten. Van den landbouwer C. L. de Wit is een paard in een brongasketel gevallen en gestikt. Onze dorpsgenoot Th. Vollaart behaalde te Amsterdam het diploma voor binnenstoom- motörvaart in Nederland. Door B. en W. is vergunning verleend voor bakkersnachtarbeid aan P. A. van den Berghe. Woensdag 28 Mei, des n.m. 7 uur zal in de oude school een vergadering plaats hebben om tot oprichting te komen van een afdeeling van het Groene Kruis. Op een vergadering van S. B. Z. is be sloten om met ingang van 1 Juli a.s. tot 1 Juli 1931 de contributie met 1 cent te verhoogen, voor personen boven de 15 jaar. Tevens zal er steunlijsten worden aangeboden om het tekort eenigszins te dekken. NIEUWE TONGE. Mej. Mamerbacht, alhier, is benoemd tot Wijkverpleegster te Bleskens- graaf. J.l. week werden van hier vervoerd 600 balen peen 200 balen uien en 1200 H.L. aar- appelen. De heer E. H. K. kwam met zijn vracht auto zoodanig in botsing met het bensinere- servoir van den heer J. Nagtegaal, alhier, dat dit van den dijk viel en deerlijk werd bescha digd. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. De Gem. Zangvereen. „Appollo" en de muziekvereeniging „Apollo" zullen a.s. Don derdag deelnemen aan het te Schiedam te hou den concours. Het inschrijvingsregister met het daaruit opgemaakte alphabetisch register van de lichting 1931, ligt gedurende 10 dagen op de secretarie der gemeente voor een ieder te inzage. DIRKSLAND. De rekening over 1929 en de begrooting voor 1930 van den polder Oud-Kraa- er en Nieuwland liggen bij den secretaris van dien polder tot 3 Juni a.s. ter inzage. Zij, die in het bezit wenschen te komen van een vischakte kunnen het aanvraagformu lier hiervan spoedig ter secretarie teekenen. Tegen een inwoner van Melissant is hier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 453 W. v. S. De prijs van de schokkererwten was op de beurs 13.—, tarwe 10.—, en haver 6. per 100 kilo. HERKINGEN. Met den bouw van de school voor de Ned. Herv. Schoolvereeniging worden goede vorderingen gemaakt. Dezer dagen zal het gebouw reeds onder de kap komen en is het slechts een kwestie van 'enkele weken om de school in gebruik te kunnen nemen. Tot teller van de te houden landbouwtel ling in deze gemeente is aangewezen A. Wolfert. OUDDORP. Woensdag nam. 3 uur bestaat er ten huize van den geneesheer gelegenheid tot kostelooze inënting. In de vorige week zijn voor de pellerij gevangen van 30 tot 60 kilo garnalen per dag en per vaartuig kleine garnalen voor de drogerij 400 tot 700 kilo per vaartuig en per week in de stallen 10 zalmen. NIEUW HELVOET. Tusschen 20 Mei en 20 Juni van dit jaar evenals in 1910 en 1921 zal een landbouwtelling worden gehouden. Deze telling staat in geen enkel verband met belastingen, doch wordt alleen gehouden om een zuiver beeld van den landbouw te kunnen vor men en is dus voor de behartiging der landbouw belangen onmisbaar. Om de telling zoo goed mogelijk te doen sla gen, worden landbouwers en veehouders, aan wie geen biljet is uitgereikt, verzocht een op gave van de gegevens, reeds tijdig op te maken en in hun woning klaar te liggen. O.m. hoeveel grond men in bezit heeft, hoeveel hiervan is gepacht hoeveel vee (paarden, koeien, varkens, schapen, kippen, eenden, geiten, enz.) Van allen, die het we] meenen met onzen landbouw, wordt de medewerking ingeroepen om deze telling een zoo goed mogelijk verloop te do'en hebben. De dienstplichtige G. C. Touw der lichting 1930 moet op 16 Puni a.s. voor het volbrengen van eerste oefening worden ingelijfd bij het reg. Genietroepen te Utrecht. Zaterdagavond maar vooral Zondagmiddag heeft op Flakkee een felle neerslag plaats ge had, vergezeld gaand met groote onweersbuien. Op enkele plaatsen ging de regenval met ha gelslag gepaard. Zaterdagavond werd te Middelharnis een kleine windhoos waargenomen, welke nog al schade aanrichtte aan de gewassen; op het Tuindorp werd een kippenhok een eindweegs weggesleept. Van het geheele eiland kregen we berichten binnen dat er Zondag veel regen gevallen is. Verscheidene wandelaars werden door de on verwacht opkomende buien overvallen en moes ten óf schuilen óf met doorweekte kleeding naar huis. Op verschillende plaatsen stond op het cen trum van het eiland het land blank. De regenputten die op verscheidene plaatsen hun bodem lieten zien, zijn binnen enkele kwar tieren geheel gevuld. Voor vele huismoeders, die met zorg hun voorraad moesten behandelen een ware uitkomst. SOMMELSDIJK. Tot Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier is herkozen den heer J. A. Slis Jzn. In de Ned. Herv. Kerk hoopt met Hemel vaartsdag des v.m. 10 uur op te treden Ds. van Ameide. MIDDELHARNIS.* Heden Dinsdagavond 7 uur hoopt in het kerkgebouw der Geref. Gem. alhier op te treden Ds. van Dijke van Nieuw- Beijerland. Met Hemelvaartsdag hoopt des avonds 7 uur voor te gaan Ds. de Blois van Dirksland. DEN BOMMEL.* Bij de Ned. Herv. Gem. alhier is tot predikant beroepen Ds. W. L. Mul der te Voorthuizen. OOLTGENSPLAAT. De beroepen herder en leeraar Ds. P. A. Binsbergen van Muiden heeft voor de roeping naar deze gemeente be dankt. In de Ned. Herv. Kerk zal het met Hemel vaartsdag des v.m. 9.30 uur leesdienst zijn, ter wijl in de Geref. Kerk des v.m. 9.30 uur hoopt op te treden Ds. de Lange. Zondag a.s. zal D. V. in de Ned. Herv. Kerk Doopsbediening worden gehouden. Doop- vaders worden Vrijdag om halfzeven in de con sistoriekamer verwacht. Mej. Wondergem onderwijzeres aan de Bijzondere school alhier is in gelijke betrekking benoemd te Middelburg. NIEUWE TONGE. A.s, Donderdagmorgen hoopt Ds. Dekker in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. DIRKSLAND. De collecte voor de bijbel verspreiding bracht ruim 68.— óp. HERKINGEN. D.V. zal er a.s. Zondag des nam. 2 uur in de Ned. Herv. Kerk bediening van den H. Doop plaats hebben, door Ds. Vlas blom van Oude Tong,. Doopvaders worden ver wacht tot het doen van aangifte op Woens dagavond a.s. in de consistoriekamer. De heer L. van Dijk vorige week gekozén tot ouderling bij de Geref. Gemeente heeft deze benoeming aanvaard. Naar wij vernemen zouden er bij de Geref. Gemeente pogingen in het werk worden gesteld om over te gaan tot het beroepen van een eigen predikant. In de Ned. Herv. Kerk hoopt met Hemel vaartsdag des v.m. 9.30 uur op te treden de heer Overweel, terwijl in de kerk der Geref. Gemeente des v.m. 9.30 uur leesdienst zal ge houden worden. OUDDORP. Op Hemelvaartsdag begint de godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk des nam. 6 uur (o.t.) Als onderwijzer aan de Chr. School is benoemd de heer M. van Zanten te Rheezer- Hooggeachte Redactie Wilt U me eenige plaatsruimte afstaan, om de lezers van Uw blad op de hoogte te brengen met den nood der zending Die nood is inder daad groot De samenwerkende corporaties hebben in de eerste vier maanden van het jaar 160.000.— minder ontvangen dan benoodigd is. Dit is ont stellend en stelt de zending voor zeer groote moeilijkheden. In jaren zijn de ontvangsten van 1 Januari1 Mei niet zoo slecht geweest als dit jaar. Wij weten, dat er op het platteland en in de beurs- en handelswereld malaise heerscht, maar het is onmogelijk den zendings- arbeid eensklaps in te krimpen. Het werk, dat God zoo wonderlijk zegent in Indië, gaat voort en onze zendelingen en hunne gezinnen en hel pers moeten leven. Mag ik eens een dringend beroep doen op' allen, die iets voor Gods Koninkrijk over heb ben Wat zou het mij verblijden, wanneer eens een groot aantal extra giften op het giro nummer 6074 van het Zendingsbureau Oegst- geest, of op het gironummer 10659 van de Ned. Zendingsvereeniging Rotterdam, binnenkwam. Moeten wij voor de zaak der zending, de zaak van den Koning der kerk bedelen, of mogen wij verwachten, dat ook de chris tenen in deze dagen extra helpen En dan da delijk helpen. Anders raakt deze bede in het vergeetboek. Wie dadelijk helpt, helpt dubbel. U dankend voor de plaatsruimte, Met vr. gr., Uw. dienstw., B. J. C. RIJNDERS, Dir. Samenw. Zend. Corporaties. HET RELLETJE TE ELBURG. Dure provisoren. Een, dominee, die beleedigd wordt. De N. R. Ct. schrijft De gemeente Elburg is langzamerhand bekend geworden door haar sensationeele gebeurtenis sen en onderlinge veeten. Eén der kwesties, die in kerkelijke kringen in Elburg en omgeving buitengewoon veei stof opjaagt, is de geschie denis van de toelage der provisoren van den Feijthenhof, een tehuis voor ouden van dagen. Provisoren zijn twee predikanten der Herv. ge meente te Elburg en drie predikanten van elders. Volgens testementaire beschikking van mevrouw Feyth moet aan de provisoren een vergoeding in natura worden toegekend, bestaande uit twee ankers goeden Franschen wijn, twee vette gan zen en vier paar hoenders, voor hun „eerwaarde moeiten". In later jaren is die vergoeding om gezet in geld en de rentmeester van den Feijthen hof kon zich niet meer vereenigen met de op vatting van eenige provisoren inzake den om vang der belooning, die volgens hem veel te hoog wordt. De betrekking tusschen den rentmeester, den heer de Vries, en provisoren werd zoo slecht, dat de rentmeester een benoeming als directeur van het instituut Rustoord te Hilversum aan vaardde. Provisoren weigerden hem daarop eer vol ontslag te verleenen, en op verzoek van hem werd een commissie gevormd, bestaande o.m. uit de heeren J. van der Pol, raadslid en lid van het college van kerkvoogden en notabelen, H. de Boer, hoofd der Chr. School, Willem van Norel, landbouwer, en H. Haan, uitgever der Elburger Courant, allen leden van den kerke- raad. De provisoren weigerden deze commissie te ontvangen. Den lOen April werd de gebrui kelijke vergadering censura morum gehouden, waarbij ieder lidmaat der Herv. gemeente het recht heeft, volgens het kerkelijk reglement zelfs den plicht, om klachten in te dienen tegen een ander lidmaat, dat zich volgens hem aan een op'enbare zonde schuldig heeft gemaakt. Het H. Avondmaalsformulier noemt hiervoor: „Echt brekers, dronkaards, dieven, woekeraars en allen die een slecht leven leiden". Op die vergadering verzocht die commissie bij monde van den heer van der Pol om Ds. den Oudsten (één der pro visoren) niet toe te laten tot het H. Avond maal, wegens misbruik van vertrouwen etc. in zijn functie als provisor van den Feijthenhof. Bij het onderhoud, dat hierop volgde, voegde een der andere commissieleden, de heer Haan, den prdikant toe: „U is een dief, een leugenaar, een slecht mensch". Ds. den Oudsten diende daarop een aanklacht in wegens beleediging en Vrijdag moest de heer Haan terecht staan voor de arr. rechtbank te Zwolle. De rechtbank plaatste zich op het standpunt, dat zij niets te maken had met de voorgeschiede nis, maar slechts met de toegevoegde woorden; die mochten onder geen enkele omstandigheid ge bezigd worden. De president zeide: „als ge meend wordt, dat Ds. den Oudsten iets straf baars gedaan heeft, dan moet men een klacht indienen bij de justitie; willen de broeders de justitie er buiten laten, dan moeten zij de zaak als broeders behandelen, en dan is het woord „dief" misplaatst. Nimmer en nooit mag men elkander scheldwoorden toevoegen." Wegéns eenvoudige beleediging werd tegen den heer Haan geëischt 25 of 20 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Willinge Grafama te Zwolle, stelde zich op het standpunt, dat men deze zaak onmogelijk los kon rukken uit haar verband. Het Avondmaalsformulier spreekt uit drukkelijk van „dieven" en in verband daarmede mocht dat woord op deze censura morum zeer zeker gebruikt worden. H. was niet strafbaar geweest als hij had gezegd: „U heeft het achtste gebod overtreden" en nu wel, dat noemt pleiter spelen met woorden. Uitspraak over 14 dagen.

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2