Mil Zaterdag 17 Mei 1930. No. 3642 TWEEDE BLAD. Gemeenteraad. Kerk en School. tn hoc STGNO WSES SCHAAKRUBRIEK. Plaatselijk Nieuws. Jaarvergadering van de Vereeniging Centrale Veiling voor Goeree en Overflakkee. Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F, W. Nanning Middelharnis. No. 151. Hier volgt de oplossing van probleem no. 178. 1. Tdlf, Ld4: 2. Pc4f, Kd6; 3. Tgl: Le5: 4, Tdlf. Een voort wit gedwongen zet, want laat Wit Lf4: en Ke5, dan komen alle zwarte stukken in actie. 4. Ld4: Als wit wil forceeren 5. b4? dan volgt blD; 6. Tbl: cb4f, dan komt zwart in actie, 't Eenige wat wit kan spelen is: te trachten een zet te verliezen door een her haalde „switchback" (terugkeer) en daardoor zwart te forceeren de pionnen op de h-lijn te spelen. 5. Ka5, Lb7; 6. Ka4, La8; 7. Ka3, Lb7; 8. Ka2, La8; 9. Kbl, Lb7: 10. Kc2, La8; 11. Kd3, Lb7: 12. Tbl, La8; 13. Tfl, Lb7; 14. Tdl, La8; 15—20 K. naar a5, La8; 21. Kb6, h4. (Na 13Le5; 14. Ke3: Ld4f; 15. Ke5, Lb7; 16. Tdl, La8; 17. Kd3; 18. Kc2 met mat ha pi2. e4, e5. Deze switchback manoeuvre kost 17 zetten. Zwart heeft 16 pionzetten ter zijner beschikking Dit geeft 16 X 17 272 zetten. Daarna 6 zetten om de zwarte pionnen te slaan al's ze promoveeren en de 4 zetten van 't begin ma ken 282 zetten. Dan volgt 282Lb7; 283. Kb7: blD; 284. Tbl: Le5; 285. Tdlf, Ld4; 286. Td4f, d4; 287. Kb6, d3: 288. a8D, Tb8:f; 289. Db8; 290. Db8 mat. Na 282. blD, 283. Tbl: Le5; 284. Tdlf, Ld4; 285. Lb4. Tb8f; 286. b8D en 287 mat. Als na promotie op hl zwarts peelt Lc3 en na Tdlf Ld2, dan plaatst wit de K. op een veilige plaats (a4) en speelt dan verder Td2:f d2: waarna e2e4—e5. Na 277. Kbl, La6: dan 278. Ka2 (a8D voert tot pat) blDf; 297. Tbl, Le5; 280. Tdlf, Ld4; 281. a8D, Lc4: (Lb7; 282. Da7, Tb8; 283. Db8: 284. Td4f285. Db4f 286. Db6 mat); 282. c4: Tb8: 283. Td4f, d4: 284. Db8, Kc5; 285. Kb3, Pb5 (Pa6; 286. Dd8, Pc7; 287. Dc7, d3; 288. Da5f 289. De5. Als 285Pd5; 286. Da7f; 287. Le7f; 288. Da3 mat). (Of na 285d3, 286. Db4f; 287. Db6f, 288 Db6, Pd5; 289. Dd5: mat) 286 Dd8: d3; 287. Le7.f, Pd6; 288. Da5f; 289. Df6 mat. Een zware studie De stand kan niet uit een partij ontstaan zijn! Wit heeft 2 loopers op zwart en 8 pionnen. Dit kan dus nooit. De sleutelzet van no. 175 is 1. Pa3 dreigt 2. De5 mat. Belangrijk uit task-oogpunt zijn de varianten: 1Pd3; 2. c5 mat. 1Pf3; 2. Dh3 mat. Zwart bestrijkt telkens met 4 stukken de diago nalen a2e6 en h3e6. Door een zet wordt de werking van alle vier opgeheven Probleem voor den wedstrijd, No. 179. C. SCHULZ. 2e Prijs Sports Referee 1929 II. Zwart (11). Wit (10). Wit: Kc2, Ta8 en hl, Lb3 'en el, Pa7 en gl, pi. c4, d2 en d5. Zwart: Kal, Dh8, Tf8 en h6, Lg8, Pg7, pi. b7, c5, d7, e3 en h7. Wit geeft mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden vóór Donderdag 5-Juni. De prijs over April' is gewonnen door G. VAN GELDER. Oplossing Eindspel no. 200. Kb7; 2. Kf5, Ka7 (niet Kc7 wegens Tg7: Ta7f en wint); 3. Kf6, Tflf; 4. Kg5, F gif enz. Eindspel no. 202, Keemink en Fahrni no. 106. Wit: Kh8, Te5, pi. d4 Zwart: Kf6, Tfl. Zwart speelt en wint. Eindspel no. 203. VERGADERING van den Gemeenteraad van OOLTGENSPLAAT op Donder dag 15 Mei des nam. 6 uur. De Voorzitter, burgemeester Donkersloot, opent de vergadering met gebed waarna de no tulen worden voorgelezen en onveranderd wor den vastgesteld. Van de MABEG is bericht ingekomen dat voor rekening dezer gemeente een bedrag komt van 382.74 voor vernieuwing van buizen over de maanden November en December. Oude Tonge bericht dat tot lid en plaatsvervangend lid der gascommissie zijn benoemd de heeren Beier en Van Schouwen, en dat in plaats van den heer Slijper tot lid der drinkwaterleiding commissie is benoemd de heer De Wit. Ged. Staten dezer provincie berichten dat deze gemeente in den keuringsdienst van waren heeft bij te dragen een bedrag van-473.14 En kele goedkeuringen van dit college worden ter kennis der vergadering gebracht. De Nat. Commissie tegen het alcoholisme vraagt het aantal vergunningen te verlagen. De VOORZITTER zegt dat iedere 5 jaren daar toe gelegenheid is, maar deze gemeente heeft slechts 8 vergunningen en deze zijn allen in het gebruik. Als er een vacature komt is al tijd nog wel een beslissing te nemen, maar spr. acht dit thans niet geraden. Aldus wordt be sloten. Ingekomen is het verslag der gemeente over het vorige jaar. Dit ligt ter visie. De Flakkeesche boerenbond vraagt te willen medewerken om zoo veel mogelijk buitenboeren aangesloten te krijgen aan de drinkwaterleiding. De VOORZITTER merkt op dat hier reeds over gesproken is in het dagelijksch bestuur. Ged. Staten berichten dat zij het heffingsper centage der plaatselijke inkomstenbelasting op 4Yi goedkeuren, mits er nog enkele wijzigin gen in de gemeentebegrooting worden aange bracht. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. De VOORZITTER deelt mede dat de be lasting het vorig jaar nog een 5000.— boven de raming opbracht, dus dat valt mee en komt dit jaar ten goede. De minister van finantien geeft de exploitatie rekening van de Wilhelminastraat waaruit blijkt dat deze gemeente 420.bij te passen heeft. De centrale vereeniging tot behartiging der maatschappelijke belangen der zenuw en ziels ziekten vraagt 50..Wordt voor kennisge ving aangenomen. Ingekomen is het verslag van den keurings dienst van waren van Dordrecht. Aan qewetensqeld is noq ontvanqen een be drag van 324.—. Enkele reclames in de hondenbelasting worden behandeld. Het schoolbestuur der school met den Bijbel vraagt 1000.voor vernieuwing der centrale verwarming. Wordt aangehouden voor prae-ad- vies van B. en W. De heer BRINKMAN stelt voor dat de ge meente aansluit bij den raad van arbeid en alle losse arbeiders premievrij laat en bij ziekte een bedrag bijpast, zoodat zij het volle loon be houden. Wat het eerste betreft hebben B. en W. reeds al in die richting gewerkt, op het laatste willen zij afwijzend adviseeren. De heer HOBBEL vraagt of de vaste amb tenaren het volle I'oon krijgen bij ziekte. De VOORZITTER antwoordt dat dit juist het kardinale punt is. Wanneer op losse arbei ders hetzelfde systeem wordt toegepast, weet niemand de draagwijdte van zulk een daad. De heer BRINKMAN vraagt waarom de min deren nu weer de dupe moeten worden, de hoo- gere ambtenaren komen er het beste af. De VOORZITTER antwoordt dat deze on- onderscheiding niet deugt. De scheiding ligt tusschen losse en vaste arbeiders. Wanneer het volle loon wordt gegeven, dan zou men een precedent scheppen voor de ongevallenverze kering. De gemeente doet wat ze kan voor de werkmenschen. Ze zijn 25 cent boven het stan- daardloon. De heer HOBBEL wil elk geval op zichzelf beoordeelen als er eens een ziek is. Het gaat niet aan nu een principieele beslissing te nemen, want veronderstelt dat een losse arbeider één of twee dagen in gemeentedienst is en hij wordt een half jaar ziek. De heer BRINKMAN meent dat als elk ge val op zich zelf beoordeeld wordt het een liefdegift wordt. De heer VAN ES ontkent dat, Spreker zegt dat de helft der premiebetaling door de patroon dan ook wel als een liefdegift zou kunnen Wit speelt en wint. Oplossing: 1. Tdl, Df7; 2. Tfl, Dg6; 3. Td7i Dg3+- 4. hg3, Lc4; 5. Tg7f, Kh8; 6. ThI en 7 Th7 mat. worden beschouwd. Spr. me'ent dat B. en W. in deze zaak een ryaal standpunt innemen. De heer VERMAAS voelt ook om practische redenen weinig voor het voorstel-Brinkman. De arbeiders kunnen zichzelf ook verzekeren bij hun vakvereeniging. B. en W. stellen voor geen premie te heffen, maar ook geen toeslag op de uitkeering te ge ven. Dit wordt met algemeene stemmen aan genomen. Een tweede voorstel van den heer BRINK MAN is om het gemeentelokaal der O. L. S. niet voor een bepaalde groep, maar voor alle groepen open te stellen. Ondanks het besluit van den raad om geen godsdienst en politiek in dat lokaal toe te laten hebben B, en W. toch toestemming gegeven voor het vertoonen van een zendingsfilm der gereformeerden. De VOORZITTER vindt dit een zeer on- symoathiek voorstel. Toen het verzoek kwam heeft spr. de raadsleden er over geraadpleegd 'en allen waren er voor behalve de heer Brink man. Spr. gelooft niet dat hier in strijd met het raadsbesluit gehandeld is. Besloten was dat het lokaal niet gegeven zou worden voor kerke lijke op politieke doeleinden. Maar daaronder is een zendingsfilm niet begrepen. Spreker vindt dat deze geen kerkelijk of politiek cachet draagt.Het lokaal was aleer afgestaan voor een film van Volksonderwijs en voor een zendings film der Herv. onder leiding van den heer Spij kerboer. Opmerkelijk is dat de heer Brinkman toen niets gezegd heeft. Spreker begrijpt eigen lijk niet wat de heer Brinkman met dat „een zekere groep" bedoelt. Bedoelt hij er de Gere formeerden mee Maar in de zending bestaat geen kerkelijke strijd. Iedere kerk heeft haar eigen zendingsterrein en de kerken werken rustig naast elkander. Als spr. er iets anders achter moet zoeken wordt het nog al onsympathieker. De heer HOBBEL vraagt of er op dien avond gebeden is. De 'VOORZITTERJa. De heer HOBBEL Maar dan draagt het ook een kerkelijk karakter. De VOORZITTER ontkent dat overal waar gebeden wordt heeft men nog geen godsdienst oefening. De gemeenteraad vangt zijn vergade ringen ook met gebed aan, maar daarom is zij nog geen godsdienstoefening. De heer BRINKMAN vindt dat de Zending een Christelijk politiek doel heeft. De heer v. ES vindt het jammer dat de heer Brinkman niet op die Z'endingsavond tegen woordig was, want dan zou hij er anders over gedacht hebben en niet met dit voorstel geko men zijn. De zending draagt een veel breeder karakter dan alleen de godsdienstige tendenz. De zending heft de heidenvolken uit hun oer staat op, werkt maatschappelijk, cultureel en brengt de heidenen op een algemeen maatschap pelijk peil van beschaving. Men had dien film moeten zien, de menschen schier ongekleed, wo nend in krotten en overgegeven aan de grootste geestelijke, zdelijke en stoffelijke ellende. En nu komt de zendingKleedt de menschen, verzorgt ze lichamelijk en geestelijk, bouwt hospitalen, heeft een medische zending, verpleegsters en helpt de m'enschen ook intellectueel, zoodat de knappe koppen onder hen een mogelijkheid ge boden wordt om hun geestesgaven te ontplooien. Spr. begrijpt niet dat hiertegen kritiek kan rijzen. Ieder mensch, ook hij die niet van godsdienst weten wil moest doordrongen zijn van de groote zegeningen der zending. De heer v. GURP leest de Zendingsverslagen en ieder die deze leest zou zijn laatsten daalder uit zijn zak geven om de zending te steunen. De heer BRINKMAN toont zich vertoornd, dat de heer v. Es hem anti-godsdienstig acht. Dit is spr. niet en hij neemt het den heer Van Es kwalijk dat hij dit gezegd heeft. De heer v. ES zegt dat de heer Brinkman niet goed geluisterd heeft. Spr. heeft alleen ge zegd dat de zending ook uit een algemeen oog punt zegen verspreidt en dus recht heeft op de waardeering van ieder, hoe hij overigens ook over den godsdienst oordeelt. De VOORZITTER is het hiermee eens. Wanneer de heer Brinkman de film gezien had, zou hij niet met dit onsympathieke voorstel ge komen zijn. Nadat hierover nog verder gediscuseerd is, wordt het voorstel-Brinkman voor kennisgeving aangenomen. Tot lid en plaatsvervangend lid der gascom missie word'en resp. herbenoemd de H.H. Ja cobs en Noordijk. De ontruimingstermijn onbewoonbaar ver klaarde woningen Nieuwstraat wordt met 6 maanden verlengd. Aan Mej. J. Buteijn wordt op de meest eer volle wijze ontslag verleend wegens huwelijk, als verpleegster, onder dankzegging voor de diensten aan de zieken der gemeente bewezen. Goedgekeurd worden de rekening 1929 en de begrooting 1931 der Gezondheidscommissie. Wijziging wordt aangebracht in het regle ment der Gemeente-bewaarschool, waarin wordt opgenomen de bepaling dat het hoofd de hoofd akte moet hebben. Komt in behandeling wijziging Instructie Hoofd der Bewaarschool. Enkele wijzigingen zijn door B. en W. aangebracht, welke met al- geme'ene stemmen worden aangenomen. De VOORZITTER deelt mede dat de veran deringen in het Vleeschkeuringsbedrijf door de Kroon zijn goedgekeurd. (Verlaging tarieven). De slagers krijgen het vanaf 1 Januari te veel betaalde terug. Van Oude Tonge werd ontvangen de goed gekeurde rekening van het Vleeschkeuringsbe drijf. Ontvangsten en uitgaven zijn 4438,44. Af- en overschrijving der gemeentebegrooting 1929 en 1930 worden met algemeene stemmen goedgekeurd. Reclame Schoolgeld en schrijven Gascommis sie zullen in geheime zitting behandeld worden, daar de besprekingen langen tijd zullen duren en de Voorzitter de pers niet onnoodig wil ophou den, wordt nog gelegenheid gegeven iets in het belang der gemeente te zeggen of te vragen, e De heer VAN NIEUWAAL vraagt of de Prins Hendrikstraat dit jaar nu geheel wordt bebouwd en afgewerkt. De VOORZITTER antwoordt bevestigend, de bouw zal spoedig beginnen. Hierna sluiting. SOMMELSDIJK. Op de 1.1 Woensdag ge houden weekmarkt waren 10 biggen en eenig pluimvee aangevoerd. L.l. Woensdag werd afgekondigd de in de laatst gehouden raadsvergadering aangeno men wijziging politie-verordening, inhoudende o.a. dat caféhouders voortaan niet meer in hun inrichtingen mogen toelaten personen, wier na men door den Burgemeester zijn opgegeven. (Z.g. zwarte lijst). MIDDELHARNIS. Onze dorpsgenoot, de heer D. Mans, slaagde dezer dagen voor het examen Adspirant-bouwkundig opzichter. Doordat de heer M. Dubbeld met zijn handwagen op het Burgemeester Boumanplein aan den verkeerden kant reed kon de heer J. Koert met zijn auto hoewel hij buitengewoon remde een botsing niet voorkomen en werd zijn auto belangrijk beschadigd. - Met het verrichten van eenige werkzaam heden had C. Witte het ongeluk zijn hand te verwonden. Bij geneeskundig onderzoek bleek bloedvergiftiging aanwezig te zijn. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De op brengst van de Emmabloem-coflecte in deze gemeente bedraagt 23.425. Aan de dames W. Veer en M. Korvink een woord van dank voor de bereidwilligheid het sympathieke doel te steunen door het verkoopen van het bloempje. - Motorveerdiedist Stad aan 't Haringvliet- Hoeksche Waard. Dat de voornoemde veer dienst, welke verleden jaar is ingesteld, in een behoefte voorziet, blijkt uit het feit dat door de ondernemers een nieuwe boot is aangeschaft. Het is een stalen motorschip, lang 12 M. en breed 2 M. en 6 ton groot. Zij wordt gedreven door een 15 P.K. „Ellwe" hoogdruk-ruwolie- motor. Het biedt plaats voor 30 passagiers en de salon welke zich in het voorschip bevindt is voorzien van verlichting, slaapgelegenheid, W. C. enz. Het is een snelvarend jacht, dat niet alleen voor den veerdienst maar ook voor het vervoer van zieken naar een ziekenhuis alsan- derszins uitnemend geschikt is. De oude veer boot wordt nu gedegradeerd tot reserveboot, zoodat men ten allen tijde over een boot kan beschikken. We wenschen de „Betsy" een werkzaam bestaan. DEN BOMMEL, Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente staan 42 werkzoekenden ingeschreven. Vervoerd3100 H.L. aardappelen, 200 H.L. koepeen. De schietwedstrijden van den B.V.L. zul len in den vervolge eiken Dinsdagavond wor den gehouden van 68 uur, dn de Openbare School in het dorp. - Het uitbaggeren der haven is gegund aan de firma Bons te Sliedrecht. Gisteren is de bag germolen reeds gearriveerd en is een aanvang gemaakt met het baggeren, hetgeen ongeveer 12 dagen zal duren. Vermoedelijk zullen 7 leden van den B. V.L. dezer gemeente deelnemen aan den natio- nalen schietwedstrijden te Den Haag. Terwijl eenige arbeiders bezig waren buizen der gasverlichting te vernieuwen, ont snapte eenig gas. Een arbeider, die e'en steek vlam gebruikte kreeg tengevolge van het gas een vlam in het gezicht, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. OOLTGENSPLAAT ,B. en W. brengen ter algemeene kennis dat de weegbrug wegens ge- heele vernieuwing vanaf 21 Mei gedurende 4 a 5 weken gesloten zal zijn. Door stemgerechtigden zijn in de ver schillende polders tot gezworen gekozen Van het Oudel'and W. van Kempen D.Wz., Van den Weipolder en Alteklein A. Wagner, Van Gala thee en Mariapolder H. J. van Nieuwenhuijzen en G. H. L. de Bruin, Van Het Rietveld Jac. van Oorschot, Van den Grooten Blok J. M. van Dis, Van den Nieuwen Blok C. L. van Prooijen, Van den Anna - Wilhelminapolder Anthonij van Vugt Lz. Uitslag schietwedstrijd B. V. L. J. C. Birk- hof 83, G. C. van den Berg 77, G. H. L. de Bruin 85, A. C. de Bruin 78, J. Duijm Wz. 81, W. van Dam Jz. 64, A. van Dam 87, A. van der Griend 53, J. van den Heuvel 72, P. van den Heuvel 91, L. Jordaan 38, J. W. Korte- weg 58, J. Kreeft 51, P. van Kempen Jz. 38, S. van der Mast 66, J. van Ostende 84, J. van Putten 64, A. van d'en Heuvel 75. S. van Ree 89, J. J. van Ree 93, H. van Rossum 64, J. van den Tol 70, H. Troost 79, A. de Vos 82, L. Vermaat 80. Door den Rijksveldwachter is tegen een 8-tal personen, allen in Achthuizen woonachtig procesverbaal opgemaakt wegens diefstal in het partoonaatgebouw. OUDE TONGE. De smederij en woonhuizen van J. Hobbel eertijds verkocht aan P. van Markensteijn zijn onderhands overgegaan aan den heeren Gebr. Feijen alhier. Het lossen van kolen voor den kolenbond alhier is na loting toegewez'en aan W. Osse- wijer, vervoer, per auto P. Pulleman. B. en W. maken bekend dat de landbouw telling zal plaats hebben op 20 Mei tot 20 Juni a.s. Als leider is aangewezen den heer M. van Zoest. NIEUWE TONGE. Tegen een persoon al hier is proces-verbaal opgemaakt wegens over treding van art 459 Wetboek van Strafrecht. Van den landbouwer A. B. kwam een met timmerhout beladen landbouwwagen, bespannen met twee paarden in een diepe sloot terecht.' Wonder boven wonder liep dit ongeluk met eenige materieele schade af. DIRKSLAND. Verleden week werden van hier verscheept 2300 balen peen, 1000 balen uien en 300 H. L. aardappelen. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 3 werk zoekenden ingeschreven. Ter secretarie ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van de coöp. broodbakkerij en ver- bruiksvereeniging „Volharding" om vergunning ingevolge de Hinderwet tot het oprichten van een broodbakkerij aan den Geld.dijk, waarin te plaatsen e'en tweetal ovens en een benzinemotor van 4.5 P.K. Donderdag 5 Juni a.s. zal alhier de jaar- lijksche paardenmarkt worden gehouden. MELISSANT. Het zoontje van C. D. had het ongeluk met zijn beenen tusschen de spaken van een rijwiel te geraken, waarmede hij zich zoodanig verwondde dat geneeskundige behan-j deling noodig was. Terwijl den heer D. H. I. zijn auto opgang! draaide begon deze, doordat hij ingeschakeld stond, te rijden. Om er niet onder te geraken zag de heer I zich genoodzaakt in de sloot te: springen, waar de auto hem echter volgde. Dei wagen is met een kraanwagen van den heer; Witvliet te Middelharnis weer op het droge ge bracht. HERRINGEN. Bij de gehouden afslag van een huis met café, vroeger bewoond door D. Grinwis, welke vorige week werd ingezet door J. Nieuwland alhier, is dit aangel'oopen op 7450.-. Dezer dagen werd aan den gemeenteveld-, wachter A. Wolfert vanwege den algemeenen Ned. Politiebond wegens 10-jarigen trouwen dienst, uitgereikt een brevet en een bronzen dienstkruis. STELLENDAM. Tot jury-lid bij de op 19 tot 24 Mei a.s. te houden bakkerstentoonstelling te Arnhem werd benoemd de heer P. D. Holle man, alhier. - Dinsdagmiddag reed de 10-jarige M. S. op een rijwiel van de havenkade pardoes de ha- Ven in. Gelukkig voor hem kwamen er personen die dat ongeval opgemerkt hadden, en hem spoedig op den wal hadden. Hoewel de jongen danig was geschrbkken, wilde hij niet naar huis alvorens zijn rijwiel was opgedregd. Dit werd echter spoedig gevonden, waarna hij met een nat pak naar huis reed. OUDDORP. Als wijkverpleegster is alhier benoemd Mej. Groeneveld te Scheveningen. De benoeming is aangenomen. Aanvaarding der be trekking op 1 Aug. a.s. vige gebeurtenissen en afval moeten heenwer- ken, maar daarom juist des te verblijdender dat we thans zoover gekomen zijn. Immers afval werkt ontmoedigend en tegenstand staalt. Ten tweede een verblijdende gebeurtenis voor de Kerk. Immers al gaat deze school-Vereeniging niet rechtstreeks van de kerk uit, toch bewijst haar naam als Ned. Herv. School-Vereeniging, dat ze den welstand en den bloei dezer kerk wil bevorderen en verleent ze ook den toegang tot de school voor dien kerkeraad, die instemming betuigt met hare statuten. Ten derde is het ook een verblijdende gebeurtenis voor de Gemeente. Het gaat hier om de opheffing van de openbare Lagere School. Meer dan een halve eeuw is deze school ook hier misplaatst geweest. Im mers al zou ze ooit recht van bestaan in ons vaderland hebben gehad, in onze gemeente zeker niet, waar deze geheel uit protestanten bestaat en een rechtgeaarde protestantsche gemeente kan niet zonder een school waar Gods Woord den kinderen niet wordt voorgehouden dit was im mers de strijd onzer vaderen. Een plaats voor Gods Woord in 't huisgezin, in de school en in de kerk. En zooals al van oude tijden af het gewoonte was om bij plechtige gebeurtenissen steenen op te richten, b.v. bij den Aartsvader Abraham in 't verbond maken met Abimelech, bij Jacob welke een steen oprichtte te Bethel, bij Jozua in en buiten den Jordaan en ook bij den Profeet Samuël, welke bij een groote uitredding een steen oprichtte met deze uitspraak „Eben Haëzer", tot hiertoe heeft de Heere geholpen. En Samuël zag steeds naar wat achter was, doch Jacob zag steeds vooruit. Zoo willen ook wij doen. Wij willen niet letten op 't geen achter ons ligt, doch wij wenschen slechts vooruit te zien. Zoo willen de bouwers dezer school ook deze gebeurtenis in gedachten houden door een steen daarin te plaatsen, al willen we er dan geen Eben Haëzer in graveeren. Wel durven we beweren, dat deze school wordt gebouwd onder Gods voorzienig bestel, wijl er toch niets bij geval gescheidt en alles gaat naar Zijn alleen wijzen raad. Maar hoe zal het dan gaan met deze school, zal de Heere er dan toch Zijnen Zegen aan kunnen verbinden, dit zal alleen afhangen van de ouders die er hun kinderen heen sturen en van het onderwijzend personeel en ook van het bestuur. Eerst dus de ouders. Deze hebben plechtig beloofd bij den Doop, dat ze hunne kinderen zullen opvoeden in de vreeze des Heeren en ze ook in de leer die naar Gods Woord is, zullen doen onderwijzen. Voorwaar een zware taak. Willen ze dit recht doen, dan zullen ze veel hun knieen moeten buigen en vra gen om kracht en bijstand ook voor de onder wijzers daartoe, en ook zichzelve daarop toe leggen en door woord 'en daad hunne kinderen een goed voorbeeld geven. We komen nu zach tjes aan op het terrein, waarop onze voorganger de eerw. heer Overweel een woord wenscht te spreken. We zullen het hierbij dus laten en geven dan het woord aan den volgenden spre ker. De heer Overweel, godsdienstonderwijzer, al hier sprak vervolgens naar aanleiding van Ps. 127, welke hij voorlas, het volgende. Het was een blijde dag voor Israel als het, eens terugge keerd uit Babel, stond bij de grondlegging van den tweeden tempel. Zoo ook is het een blij den dag voor velen uit de gemeente Herkingen omdat zij getuigen mogen zijn van een eenvou dige plechtigheid der eerste steenlegging van de Herv. Chr. School. Spr. wees op de waar schuwing die Salomo alle bouwlieden, in den ruimsten zin des woords genomen, toeroept. Zij moeten, ook het onderwijzend personeel e'ener Chr. School, bouwen naar het Woord, willen zij niet tevergeefs bouw'en. Hij vergelijkt dezen arbeid, bij den arbeid van den tuinman, hij toch werkt met de lijn. Zoo moet gebouwd, ook bij onze kinderen, de lijn van Gods Woord er langs, onder biddend opzien tot Jehova, gelijk Salomo zegt in Ps. 127. Ten tweede ziet hij aandrijving, immers er moet gebouwd, vorde ring gemaakt. Middelen en wegen loopen samen. God wil den arbeid van zondige menschen ge bruiken. Bouwen door bouwen, zoo luidt de vermaning van Salomo, ook al komt er tegen stand. Waar de Hemel een kerk bouwt ,zegt een oud spreekwoord, daar bouwt satan er een kapel naast. Spreker wijst op een gebruik bij menigeen arbeidals men trekken' moet dan spuwt men zich in de handen, dan glijdt het touw niet door. Zoo ook zullen er wel eens oogenblikken komen dat er getrokken moet wor den, doch dan maar in de handen gespuwt. Maar vergeet de lijn niet, de lijn er lanqs, naar het Woord. Hij neemt ten slotte de bede over van Sa lomo uit 1 Kon. 8 29a „Dat tlwe oogen open zijn nacht en dag over dit huis." Tenslotte neemt de Voorzitter nog het woord en dankt het bestuur der gemeente, kerkeraad en voordij, de heer Overweel' en de andere aanwezigen voor hun belangstelling en hier mede was deze plechtigheid geëindigd. VERSLAG VAN DE EERSTE STEENLEG GING VAN HET SCHOOLGEBOUW DER HERV. SCHOOLVEREENIGING TE HERKINGEN. Dinsdag 13 Mei 1930 des nam. 3.15 uur ge schiedde de eerste steenlegging der school door den Voorzitter, den heer J. A. Witvliet. Tegen woordig waren, behalve het Bestuur, Burgemees ter en Wethouders dezer gemeente, benevens de Gem.-Secretaris, Kerkeraad en kerkvoogdij der Herv. Kerk, den Eerw. Heer en Mevr. Overweel en zeer veel belangstellenden. De Voorzitter het woord nemend sprak onge veer als volgtEen verblijdende gebeurténis. Ten eerste voor de school vereeniging in zijn geheel en voor het bestuur in het bijzonder. We hebben in deze ons ook door tegenstand droe- De vergadering stond onder leiding van haar voorzitter, den heer A. A. Mijs. Aanwezig waren 44 leden. De Voorzitter opent de vergadering en heet alle aanwezigen hartelijk welkom en wijst er op, dat, zooals uit de cijfers der balans van het afgeloopen jaar blijkt, de exploitatierekening er niet zoo heel rooskleurig uitziet. Wel is het eindcijfer goed, maar dat is niet te danken aan het hooge cijfer der geveilde producten. Hierop leest de Secretaris het jaarverslag voor, dat van den volgenden inhoud is Mochten wij het vorige jaar over de op brengsten onzer geveilde producten klanken van tevredenheid hooren, dit jaar is alles heel an ders. De opbrengst van het meerendeel der aan gevoerde producten was zeer laag. Zelfs ver scheidene producten brachten den kostprijs niet op. Zeer zeker is de overvloedige productie voor een groot deel de oorzaak van deze on gekend lage prijzen, doch niet geheel en al. Het steeds hooger optrekken van de tarief- muren door onze buitenlandsche afnemers geeft ook een groote belemmering in den afzet onzer producten. Door sommige landen wordt een in-

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 7