Kerk en School. Binnenland. WKTlONAlt; Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws* DE BANKBILJETTEN VAN 10.— Van onze adverteerders. FAMILIEDRAMA TE STEENDEREN. Immers, voor het overvloedige aardappelmeel werd nog een middel aan de hand gedaan, dat wellicht helpen kon om den overvloed van dit jaar uit de markt te nemen. Daarmee waren dan -zoo dit middel deugdelijk was, wat wij zelf niet kunnen beoordeelen -wel de veen koloniale boeren geholpen, maar niet de ver bouwers van aardappelen in andere deelen des lands, die er even slecht aan toe waren, Daf moet voor de Regeering groote moeilijkheden meebrengen; moeilijkheden, die zich bij een bie tentoeslag niet of in geringere mate voordoen, omdat - de suikerbiet vrijwel het geheele land door verbouwd wordt. Hierbij komt nog, dat het verband tusschen maatregelen in het buitenland en de onver koopbaarheid van aardappelmeel niet klaar kan worden aangetoond. Er waren ook vóór 1929 elders hooge rechten 'en we herinneren ons niet, dat ze in het jongste verleden verhoogd zijn geworden. Het product, dat we maakten ging voorheen geregeld weg en dat het in 1929 niet weg ging, moet dus andere oorzaken hebben. De voornaamste zal wel zijn, dat de inkrimping van den bietenbouw ten vorigen jare geleid heeft tot -ongemotiveerde uitbreiding van de aardappelenteelt. Tijdige mededeeling van de afzetmogelijkheden zou hier waarschijnlijk kwaad hebben kunnen voorkomen. Intusschen, dat kwaad is er nu en roept groote moeilijkheden in het leven. Nu durven we hier niet overgaan tot aanbeveling van steun als we bij de bieten deden. We weten niet hoe dat zou kunnen, indien men het „gelijke monnikken, gelijke kappen" in toepassing zou willen bren gen. Maar er kan wel iets anders gedaan worden. Er kan hier geholpen worden met credieten tot financiering van niet aan bederf onderhevige voorraden, op de wijze als Amerika met het graan handelde. En er kan ook hulp geboden in den vorm van credieten voor aanschaffing van de noodige bedrijfsmiddelen. De toestand is nu zóó, dat vele boeren de middelen missen voor het aanschaffen van kunstmest, vee e. d. Hier kan, en waar schijnlijk het best door bemiddeling van het georganiseerde landbouwcredietwezen, van re- geeringswege op doeltreffende wijze steun wor den verleend tot leniging van den oogenblikke- lijken nood. Wij geven het voorafgaande louter als een bescheiden bijdrage om aan de bestaande ern stige moeilijkheden tegemoet te komen. Het vraagstuk is zóó ingewikkeld, de moeilijkheden naar verschillende zijden zóó groot, dat alleen luchthartigen en onkundigen onmiddellijk weten hoe het moet. Wij hopen ons daarvan vrij te houden en zullen ons met name wat de suiker betreft gaarne bij een andere oplossing neerleggen, als iemand een betere aan de hand weet te doen. De lijn van onzen gedachtengang is duidelijk. Van bescherming van onzen landbouw is geen heil te verwachten. Op het eene punt waarop m'en den prijs van het inheemsche product, door een invoerrecht, zou kunnen opzetten n.l. bij het broodgraan achten wij dit nóch mogelijk, nóch wenschelijk. Bij de andere producenten zijn we óf uitvoerders, óf zouden het, bij aanmoediging der binneniandsche productie, worden en dan met de overschotten geen weg weten, tenzij weer ten koste van hooge uitvoer- premiën. Bescherming leidt voorts in het algemeen tot overproductie en leidt dus van den gezonden toestand af, terwijl de kunstmatige prijsverhoo- ging op even kunstmatige wijze de noodzake lijke daling van koop- en pachtprijzen van den grond tegenhoudt. Waar een belangrijk element in den landbouw door b u i t e n 1 a n d s c h e maatregelen met vernietiging bedreigd wordt zooals bij de suikerbieten het geval is is afweer niet alleen geoorloofd maar geboden. Overigens moet door gemeenschappelijke actie van Regeering en betrokkenen naar alge- meene verheffing van den landbouw worden gestreefd. En eindelijk dient de Regeering zeer ernstig na te gaan, wat gedaan kan worden om in den oogenbliksnood verlichting te brengen. Om het medisch uit te drukken: er moet dadelijk een noodverband worden aangelegd. Én in middels kunnen de doktoren zich beraden over hetgeen verder ter genezing van den patiënt kan worden gedaan. De verhooging in Duitschland van 16 op 26 Mark per 100 K.G. ging eerst kort geleden in 'en het recht van 16 Mark dateert al van 1926. (De Standaard). MAAKT DE BIJZONDERE SCHOOL ONS ONDERWIJS DUUR? Onophoudelijk kan men het verwijt beluisteren dat de Bijzondere School ons onderwijs duur maakt. Hoe. grondig het ook weersproken wordt, telkens komt men maar weer met die bewering voor den dag. Er zit dan voor ons ook niets anders op, dan maar even rusteloos het tegen betoog te leveren, dat, als men schrikt van de hooge bedragen, die in ons land voor onderwijs worden uitgegeven, dit toch niet kan worden toegeschreven aan de financieele gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs. Zoo heel oppervlakkig bekeken, moet die bewering op iemand, die met e'en beetje kennis van zaken kan oordeelen, al een heel vreemde indruk ma ken. Het bijzonder onderwijs zou de schuld dragen van de duurte van het onderwijs En wat is het geval De bijzondere school wordt nu onder de 'noodige waarborgen precies be handeld als de openbare. Duurder kan ze niet worden, want aan haar wordt uitgekeerd het bedrag per leerling, dat iedere leerling op de openbare school aan de gemeente kost. Voor de salarissen springt het rijk in, alles op den voet van gelijkheid. Wordt er dus te veel voor het onderwijs uitgegeven, dan kan dat alleen ver oorzaakt worden, doordat de school, die in dezen de maat aangeeft, te duur is, en maatgevend is hierde openbare school. Wij geven wel eens minder uit bij het bijzonder onderwijs en dat bedrag wordt ons ingehouden, maar als we eens meer uitgeven, wel, dat mogen we uit eigen fondsen bijpassen. Men had dan maar liever eens moeten pro- beeren, wat van onze zijde meermalen is voor geslagen: in 1920 had men de bijzondere school maatgevend moeten maken. De gelijkstelling had men dan daarin moeten zoeken, dat wat de voor standers van de bijzondere school tot dien tijd uit eigen beurzen bijpasten, voortaan ook door de voorstanders van het openbaar onderwijs zou worden betaald. Dan had men met meer recht kunnen beweren en de praktijk zou het beves tigd hebben, dat de bijzondere school het onder wijs goedkoop maakt. Trouwens, nog altijd geldt onder ons het Ge wijzigd Unierapport als de nauwkeurigste om schrijving van wat men op Onderwijsgebied in onze kringen wenscht: De Overheid bekostigt een eenvoudig ingerichte school. Wie in per soneel, gebouw, meubilair bovën de gewone eischen wil uitgaan, moet de meerdere kosten zelf betalen. Er kan dan nooit sprake van zijn, dat de eene of de andere partij de zaken opdrijft ten koste van de publieke kassen, maar ieder betaalt eigen particuliere liefhebberijen zelf. Alleen om deze redenen al maakt het een eenigs- zins vreemden indruk, dat men aan de partijen ter rechterzijde zoo graag de duurte van het* onderwijs als schuld aanrekent. - - Immers aan de rechterzijde heeft men altijd enorme bedragen voor het onderwijs zelf be taald, men is er begonnen eigen scholen te stich ten en nu men eindelijk na een langen strijd met de andere burgers van den staat gelijkbe rechtigd is geworden, moet men het verwijt hooren, dat men het onderwijs duur maakt. Ik wacht altijd nog, dat er links eens iemand zal opstaan, die uit naam van al de partijen aan dien kant ons zal komen danken voor de enorme bedragen, die wij in al die jaren aan de publieke kassen hebben uitgespaard. Immers, nu beginnen ze daar ook in te zien, dat, als gemeente en rijk alles moeten betalen, de bedragen nog al snel oploopen. Ik heb evenwel niet veel hoop op die gunstige gezindheid aan de overzijde. In het historisch proces, dat zich heeft afgewikkeld en waarin stap voor stap aan ons recht werd ge daan, heeft men zich niet gelukki'g gevoeld. Men was er daar niet op gesteld, dat een ander dezelfde voorrechten zou gaan genieten, die men zelf al jaren genoot. En bij het stijgen der on- derwijs-budgetten is men elkander zuur gaan aanzien, en heeft men gezegd: „Wat wordt dat onderwijs duur Om dat te illustreeren, beging men bovendien nog heel eigenaardige vergissingen. Zoo kwam men b.v. met sprekende getallen, waartegen niet valt te redeneeren. (Hier ontleen ik mijn ge-» gevens aan het R.-K. Jaarboek voor het Onder wijs 1929.) In 1879 kostte het onderwijs aan rijk en gemeente sam'en 1.80 per hoofd der bevolking. (Bij een bevolking van 4 millioen kostte het onderwijs TYi millioen gulden). In 1899 was dat bedrag al gestegen tot 3, in 1923 tot 20, alles per hoofd der bevolking. En waar nu de bijzondere scholen voorna melijk na 1878 zijn opgekomen en na 1890 sub sidie zijn gaan slikken of slokken, wat moet ik zeggen, ligt de conclusie voor de hand, dat de bijzondere scholen de oorzaak zijn van die enorme stijging der kosten. Vooral die ver dubbeling in 4 jaar tijds van 19191923 is natuurlijk het gevolg van de radicale door voering van de Onderwijsbevrediging in 1920. Men vergeet bij deze vergelijking alleen maar even, dat tot 1926 groote bedragen meer werd'en uitgegeven voor onderwijs, die evenwel niet kwamen uit de publieke kassen, maa/ uit de particuliere beurzen. Daarom is de vergelijking van de cijfers vóór en na 1920 alleen al te valsch. Men zou dan ook millioenen moeten kennen, die het bijzonder onderwijs zelf bijeen bracht. Maar men heeft het aan de overzijde blijkbaar altijd erg gepast gevonden, dat wij eerst ons volle pond betaalden voor de open bare school en daarna nog onze aparte onkosten hadden voor eigen onderwijs. De bijzondere school was maar pure liefhebberij en die moesten de liefhebbers zelf maar betalen. De heer D. de Klerk, toentertijd Lid van de Tweede Kamer voor Rotterdam, vergeleek dat in een debat eens met de mogelijkheid, dat som mige menschen geen gebruik wilden maken van de algemeen beschikbaar gestelde brandspuit, 't Was toch duidelijk, dat menschen, die een aparte brandspuit begeerden, die toch ook zelf moesten betalen. Van de consciëntiekreet, die sprak uit de oprichting van de vele bijzondere scholen, begreep men toen blijkbaar aan de linkerzijde nog niets. Gr. G. MEIMA. (De Reformatie). ZOMERTIJD. Voor zooveel noodig wordt er aan herinnerd, dat de zomertijd aanvangt den 15en Mei. De overgang geschiedt in dier voege, dat, wanneer de middelbare zonnetijd van Amster dam, op den dag waarop de zomertijd aanvangt, 2 uur in den voormiddag, het geacht wordt te zijn 3 uur in den voormiddag. De overgang noar den zomertijd geschiedt m. a. w. dit jaar dus in den nacht van Woens dag 14 Mei op Donderdag 15 Mei om 2 uur. SOMMELSDIJK. Tot 2e Voorzitter van de stichting Drinkwaterleiding Goeree en Over- flakkee is benoemd de EdelAchtbare Heer W. J. Donkersloot, Burgemeester van Ooltgensplaat en tot 2e Secretaris de Weledele Heer J. Dijkers wethouder van Sommelsdijk. -Vorige week stonden bij den Corres pondent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente gemiddeld 4 werklooze landarbeiders ingeschre ven. De havenarbeider A. T. had het onge luk met zijn fiets in een sloot te rijden. Hierdoor werd hij dusdanig verwond, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De dokter constateerde polsbreuk. Tegen een drietal personen is alhier proces-verbaal opgemaakt wegéns het rijden over den West- en Oostdijk, gedurende den tijd, dat dit verboden is. De leverantie van de door de gemeente benoodigde grint is gegund aan schipper J. Buscop alhier, voor de som van 3.69 per M3 en het vervoer van grint, enz. aan M. Groenendijk Wzn., alhier voor 0,45 per vracht. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 1000 H.L. paardepeen en 960 H.L. aardappelen. MIDDELHARNIS. Met ingang van 1 Mei is het stempellokaal in de Nieuwstraat voor werkloozen gesloten en heeft alzoo het stem pelen opgehouden. Aan de Kaai alhier zijn aangebracht en verzonden 1200 H.L. aardappelen en 1000 H.L. koepeen. Aan de vereeniging Centrale Proeftuin Goeree en Overflakkee is door Ged. Staten over de jaren 1930-1931 een subsidie toegekend van 350.per jaar. MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK.* De Emmabloemcollecte bracht in deze gemeenten op 110.12H. DEN BOMMEL, Vervoerd: 700 H.L. aard appelen, 300 H.L. koepeen en 200 H.L. uien. Aan P. Holleman is vergunning verleend tot uitbreiding zijner conservenfabriek met elec tromotor. Voor het uitbaggeren der havén is P. C. Boms te Sliedrecht de laagste inschrijver. -Het jaarlijksch onderzoek voor de dienst plichtigen -der lichting 1918 en 1921, waaraan een vijftal personen uit deze gemeente moeten deelnemen, zal worden gehouden te Oude Tonge in de vergaderzaal Schoolstraat 12, op 25 Juni a.s. des voormiddags 11 uur. Maandagochtend schrok de hit van M. van St. A. van een stoomwals, welke voor de verharding der Provinciale wegen wordt ge bruikt. De hit weerde zich zóó dat de kar om sloeg. Door van de kar af te springen voorkwam van St. A. erger. De vracht moest opnieuw wor den opgeladen. Bij den correspondent der arbeidsbe middeling staan 43 werkzoekenden ingeschreven. P. Z. kreeg in school een naald in den voet. Hij moest zich onder geneeskundige behan deling stellen. Wij brengen in herinnering, dat de ren- tekaarten en -boekjes» van de arbeiders, die in Den Bommel wonen en werken moeten worden ingeleverd bij den Raad van Arbeid te Brielle, vóór 13 Mei 1930. Tegen de arbeiders even tueel werkgevers die hieraan niet voldoen, zullen strafmaatregelen worden genomen. Tevens vestigen wij de aandacht van werkge vers er op, dat de Raad van Arbeid, indien de verplichting tot premiebetaling (zegels plakken) niet is nagekomen, het bedrag van de eventueel in te stellen navorderingen zal verhoogen met 10 naar boven afgerond tot een bedrag van ten minste tien cent. Wacht nu niet langer met hef koopen van Uw nieuwe Zomet- klceding. Thans bieden wij il ongekende voordeden 1 OOLTGENSPLAAT» Vorige week zijn ver- scheept 50397 K.G. Aardapelen en 28313 K.G. poters. Loop der bevolking. IngekomenSimon Beijer van Spijkenisse, Dingeman Beijer van Eindhoven, Annetje Beijer van Eindhoven. Vertrokken Herbertus Dorsman naar Noord- welle, Cornelia van Dravik naar Rotterdam, Leendert Wouters naar Middelharnis, Johannis Stoop en gezin naar Den Bommel, Jan Teunis Mosselman en gezin naar Rotterdam. OUDE TONGE. De heer J. de J. had het ongeluk van een ladder te vallen, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Vergadering van dën Gemeenteraad op Donderdag a.s. des v.m. 10 uur. Om de vele werkloozen eenigszins te werk te stellen, zal er voor rekening van polder en gemeente de z.g.n. vlakte uitgediept worden. In verband hiermede is er morgen een spoed vergadering van den polder Oudeland. NIEUWE TONGE. J.l. week werden van hier vervoerd600 balen uien en 1200 H.L. aardappelen. Tegen de Coöp. Bakkerij „De Volhar ding" is proces-verbaal opgemaakt wegens over treding der Arbeidswet en tegen een tweetal personen wecjens overtreding der Motor -en Rijwielwet. De echtgenoote van den heer D. P. had het ongeluk met haar arm door een ruit te val len en haar pols zoodanig te verwonden dat ge neeskundige hulp noodzakelijk was. Op 30 April j.l. hield de Nederl. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken, haar eerste gewone ledenvergadering. Bijna alle leden waren tegenowordig. Na opening door den voor zitter werd het Reglement vastgesteld en twee nieuwe bestuursleden gekozen, n.l. Mej. A. Oud zegel en de heer W. Drooger Jz. Twee leden traden toe, zoodat de Vereeniging thans 28 leden telt. HERRINGEN. Vorige week geraakte de heer J. C. Kalle van hier bij het passeeren van een auto, terwijl hij naar zijn hoed greep, pardoes in een groote sloot met water. Druipnat kon hij zich huiswaarts begeven. Door in de buurt aan wezigen werd het rijwiel op 't droge gebracht. Als leider voor de te houden volkstelling is aangewezen de heer A. Munters, secretaris der gemeente. De heer S. kwam vorige Zaterdag zooda nig te vallen, dat hij zijn knie ernstig bezeerde en zich gedwongen ziet, gedurende ëenigen tijd rust te houden. Voor liefhebbers van natuurschoon levert de entree van onze gemeente thans met zijn bloeiende fruitkweekerijen een overweldigende schoone aanblik op. Een en ander is alleszins e'en bezoek waard. GOEREDEEDE. Vrijdag had in het hotel de Gouden Leeuw" de veiling plaats 'van 2 woningen. Een van K. van Wijk in de Toren straat en een van P. Tanis in de Nieuwstraat. Voor het eerste was de hoogste bieder K. van der Wende 1070.— en voor het tweede B. Temmink 180.—. De Noordzeevisschers C. Lokker en A. Roos hadden elk een schade van plm. 50.—. De garnalenvisschers vingen de vorige week 80 kilo per dag en per vaartuig. De kleine J. Redert viel in de volle haven, doch werd door schooljongens gered. Maandag is het eerste vaartuig ter ansjo visvangst uitgevaren. OUDDORP. A. K. verrichtte enkele tuin- bouwwerkzaamheden en had daarbij het ongeluk met een griep in een zijner voeten te steken. Er werd eerst geen acht of weinig acht op geslagen. Na e'en paar dagen evenwel zwol het geheele been, voornamelijk het bovengedeelte sterk op. De dokter werd geroepen, die bloed vergiftiging constateerde. Door spoedig ingrij pen, werd erger voorkomen de patient is aan de beterende hand. In de vorige week hebben de visschers per dag en per vaartuig 30—60 kilo garnalen gevangen, die aan de pellerij werden afgeleverd. Aan kleine garnalen voor de drogerij werden per schuit aangebracht 300700 kilo. In de stallen zijn gevangenlO zalmen. De huisvrouw van G. H. T. viel in dën kelder, waardoor een been zoo verwond werd, dat de geneesheer te hulp moest geroepen wor den. De werkzaamheden voor de electrische ge leiding zijn in vollen gang. In vele woningen is deze al aangebracht. Thans is men bezig met het plaatsen van palen langs den Kooiweg tot aan het kleine kustlicht. Van hier hier zal een ondergrondsche kabel gelegd worden naar den grooten lichttoren. Het graafwerk daarvoor zal wellicht aan een dertig personen uit deze geme'ente werk verschaffen. Op het plein, dat aan het einde van de Weststraat is ontstaan is een hooge lantaarnpaal gezet met drie licht punten. SOMMELSDIJK. A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier doopsbediening plaats hebben. Doopouders kunnen hiervoor aangifte doen a.s. Vrijdagavond 7.30 uur in de consis toriekamer. De heer S. J. Rienks, hoofd der O. L. S. alhier, heeft zijne benoeming tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim aan genomen. A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier collecte worden gehouden voor het leerstoelfonds van den Geref. Bond. Ds. H. H. van Ameide hoopt Zondag 15 Juni a.s. van de Ned. Herv. Gem. alhier afscheid te nemen en Zondag 22 Juni d.a.v. te Ouddorp intrede te doen, na bevestiging door Ds. C. van der Wal van Dirksland. MIDDELHARNIS. Donderdagavond 6.30 uur zal in het Kerkgebouw der Geref. Gemeente worden voorgegaan door Ds. de Blois van Dirksland. DEN BOMMEL.* Ds. W. Rijnsburger te Polsbroek heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. Op de bijzondere school zijn 19 nieuwe leerlingen toegelaten ,en op de beide openbare scholen tezamen 17. OOLTGENSPLAAT. A.s. Vrijdag 9 Mei hoopt D.V. Ds. A. P. Binsbergen van Muiden, beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, een bezoek aan deze gemeente te bden- gen en des avonds half zeven voor de ge meente op te treden. OUDDORP. Als helpster bij de nuttige hand werken aan de chr. school zijn door het bestuur benoemd de dames M. van Koppen en wed. J. Ihrman-Meijer. Het z'endingsbusje, dat eiken Maandag in de christelijke school rondgaat, heeft in het le kwartaal te zamen gebracht ruim 55 gulden. De bij de Herv. kerk beroepen predikant, Ds. van Ameide van Sommelsdijk hoopt den 22en Juni alhier zijn intrede te doen, na be vestiging door Ds. Van der Wal van Dirksland. Het is 15 Juni a.s. zes jaren geleden, dat de vorige predikant, Ds. Bus, zijn afscheid predikte. Verlenging van dezen termijn voor de inwisseling van de biljetten model 1904 en 1922. Blijkens mededeeling in de Staatscourant van 2 Mei 1929, mede opgenomen in de meest ge lezen Nederlandsche dagbladen, heeft de directie van de Nederlandsche Bank bepaald, dat de biljetten van f 10.— model 1904 en 1922 (op de voorzijde voorzien van een mannenfiguur, voorstellende den arbeid, en van een vrouwen figuur, voorstellende de wetvaart) zouden wor den ingetrokken en na verloop van 1 jaar na publicatie van dat bericht niet meer ter betaling zouden worden aangenomen aan haar kassen, doch ter inwisseling naar Amsterdam zouden moeten worden gezonden. Nu intusschen deze termijn verstreken is, is het der directie gebleken, dat het aantal nog circuleerende biljetten van deze coupure zóó groot is, dat het handhaven van den gestelden termijn voor het publiek ernstig ongerief zoude beteekenen. In verband daarmee heeft zij be sloten, om onverplicht alsnog voor korten tijd al haar kassen op'en te stellen voor de inwisseling van dit papier. Houders van deze biljetten kunnen dus tijdelijk nog inwisselen op alle kantoren van de Nederlandsche Bank. In hun eigen belang wordt aangeraden, zulks spoe dig te doen, daar binnenkort uitsluitend het biljet van 10.— waarop de ZeeuWsche boerin voortkomt, gangbaarheid zal hebben, en de overige door de houders ter inwisseling naar Amsterdam zullen moeten worden gezonden, waarmee tijdverlies en kosten gepaard gaan. BELASTING BETALEN. Wij maken er onze lezers attent op, dat dezer dagën de verschenen termijnen van de inkom sten- en vermogensbelasting over het afgeloopen belastingjaar 19291930 moeten betaald wor- dlen, wil men zich van de kosten eener aan maning vrijwaren. De Zuiderzeewerken en' de Z.V.T. „Onze Nationale Trots" Wel, dat is In deze twintigste eeuw het grootsche werk van bedijking en inpoldering van de oude Zuiderzee. Na jaren van overweging en zorgvuldige be rekening herneemt Nederland zijn rechten op de vedronk'en landen en worden de eerste gronden van haar twaalfde provincie drooggelegd. Waar eeuwenlang de zee haar golven stuwde, zullen straks uitgestrekte dreven aan duizenden jongebouwers een plaats bieden voor een eigen hof. Wis en zeker, deze vreedzame verovering, waardoor ons land 7 tot zijn oppervlakte toedoet en zijn welige teelaarde met dr 10 vermeerdert, is een werk waarop heel onze natie met welgevallen mag neerzien. Hoe begrijpelijk het ook is, dat velen het hoofd schudden over de millioenen, die voor de uitvoering van de beraamde plann'en noodig zullen blijken, doorzicht in zoo groote onder nemingen is slechts weinigen gegeven. Als voor heen trooste de practische Hollander zich ook thans met zijn nuchtere levenswijsheid: „De kost gaet voor de baet uit". Bij de ingebruikstelling van het groote gemaal te Medemblik zeide de heer Colijn: „Een volk moet op zijn tijd eens een groot werk aandur ven En dat ons volk dit werk aandurft, be wijst wel de enorme belangstelling die het toont voor den arbeid, die zich in de golven van de Zuiderzee voltrekt. Het Nederlandsche volk en massa „kent zijn ideaal". Vandaar de geweldige deelname aan de excursies, die van tijd tot tijd naar de werken uitgaan. Vandaar de stroomen van lectuur in krant en brochure, die hun weg vind'en naar belangstellende lezers in binnen- en buitenland. Maar tot nog toe heeft het complete overzicht ontbroken. De gepubliceerde gegevens zijn te zeer verspreid, de verhandelingen zijn te frag mentarisch. Het wordt tijd, dat ons volk ein delijk een totaal-beeld van dit gigantische werk voor oogen wordt gesteld. Dat totaal-beeld zal gegeven worden op de Z.V.T., de groote Zuiderzee-Visscherij-Tentoonstelling, welke van 25 Augustus tot 6 September te Enk huizen zal worden gehouden. Daar wordt aller belangstelling in allen deele bevredigd. De Z.V.T. zal o.m. e'en Afdeeling inrichten, welke uitsluitend aan de Zuiderzeewerken en aan de Toekomst der Zuiderzee gewijd zal zijn. Een maquette van de werken geeft u een miniatuur-beeld hoe het is en hoe het worden zal. Kaarten en tabellen zullen de statistische gegevens bevatten over alles wat voor den technicus en den belangstellenden leek van waarde is. Plaatwerken en fotographieën zullen verschil lende belangrijke momenten en monumenten van het werk voor oogen brengen. De medewerking van Heeren Ingenieurs van de Zuiderzeewerken is met de grootste bereid willigheid toegezegd voor het verstrekken van inlichtingen aan het weetgrage publiek. In le zingen, met lichtbeelden verduidelijkt, zullen zij u den omvang en de beteekenis der werken uit eenzetten en de verschillende werkmethoden toe lichten. Tijdens de Tentoonstelling zullen dagelijks' onder deskudig geleide excursies uitgaan per boot naar den afsluitdijk en den Wieringermeer- polder te bezoeken, en in den Andijker Proef- polder kunt u zich een idee vorm'en van het ont- ziltingsproces en van de resultaten, die een juiste methode van bebouwing na weinige jaren op levert. Wie straks op de hoogte wil zijn van den stand der Zuiderzeewerken en de verdere plan nen moet de belangrijke Afdeeling, die de Z.V.T. aan deze werken wijdt, gezien hebben. Komt mee naar de Z.V.T. Het is er interes sant en uitermate leerzaam. FOTOGRAFIE. De fa. M, van Os, Hoogstraat 238, Rotterdam, liet ons thans de nieuwste rolfilm-camera zien (6X9) van de Zeiss Ikon A. G. te Dresden de „Box-Tengor" die, ondanks den onge- loofelijk lagen prijs, zich meten kan met betere camera's. Om te beginnen is deze camera niet alleen van een voortreffelijke lichtsterke lens voorzien, doch heeft ze bovendien nog een practise" j inrichting om met één handgreep nog een twee J tal vóórzet-lensen aan te brengen ten dienste van het fotografeeren van portretten, en van groepen. De diafragneering is „af"; de sluiting voor moment- en tijdopname zoodanig, dat vergissin gen eenvoudig buitengesloten zijn; twee goede „zoekers" voor opname in de hoogte of in de breedte zijn aanwezig. tl De wisseling der film is buitengewoon prac- tisch en eenvoudig; kortom het is een camera, die aan de hoogste eischen voldoet, en waarmede onberispelijke foto's te maken zijn. Het hierbij afgebeelde schema geeft de vol ledige opsomming der „hulpmiddelen" die deze camera aanbiedt. Verklaring. D. schuiver voor de diafragma's. X. schuiver met groep- en portret-voorzet- lensen. S. sleutel voor het opwind'en der filmrol op de ledige spoel. W1. zoeker voor staande-opname. W2. zoeker voor dwarse-opnamen. T. instelling voor tijd-opnamen. sluiting voor de beide helften der camera (voor verwisseling der films), momentsluiter. opening ter aanschroeving van den draad' R. L. V. momentsluiter. EEN WERKLOOZE DOODT VROUW EN DOCHTER EN PLEEGT ZELFMOORD- In den nacht van Zondag op Maandag heeft een 53-jarige werklooze korenmolenaar te Steen deren, bij Zutphen, zijn vrouw en 15-jarige

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2