feP.VIEIhOUWEn Ingezonden Stukken. Plaatselijk Nieuws. DROG15TERX erk en School. POLITIEK. meente Dirksland te behooren en van alle ge' zindten. Hij meent door de toevoeging, die de Diaconie er aan wenscht te geven, de stichting haar neutrale karakter zou verliezen. De gevol gen van het niet „neutraal" zijn, heeft verstrek, kende gevolgen. De Diaconie, die zich voorbe houdt haar karakter tot openbaring te brengen kon dit op zoodanige wijze doen, dat samen werking met de burgerlijke gemeente onmoge lijk zou kunnen zijn. Hij denkt aan de benoe mingen van hun personeel. Deze zouden moe tien zijn van Hervormde richting en op be kwaamheid zou minder gelet worden. Wethouder WARNAER (A.-R.) acht het bezwaar van den heer De Bonte niet aanwezig, n.l. dat de erfgenamen of andere autoriteiten hierin zouden zien een niet naleving van het testament. Onze rechtskundige adviseur, de heer van Ruijk, heeft deze bepaling terwille van de Diaconie in de Stichtingsacte opgenomen, maar zou dit niet hebben gedaan, als daardoor de wil van de erflaatster niet werd nagekomen Hij leest de toelichting van den heer van Ruijk bij dit art. Spreker vindt het een zeer onschuldig art. Bij hem -komt -de 'vraag op Is heb niet Overbodig Het is toch vanzelf sprekend, dat de diaconie voor 50 haar karakter tot openbaring zal brengen in het beheer der stichting en daarbij zal zich aanpassen de politieke richting in den raad, die op het tijdstip van de uitvoering met die van de diaconie eensdenkend zal zijn. Z.i kan dit onmogelijk zijn in strijd met den wil der testatrice, want op een aangegeven wijze heeft zij een gedeelte van haar vermogen ver- maakt voor de eene helft aan de diaconie der Ned. Herv. Kerk en voor de andere helft aan de gemeente Dirksland. Er is geen godsdienstige richting aan de diaconie voorgeschreven. In de toekomst ka rideze gaan in verschiluende rich tingen, mogelijk wel in overwegende S. D. A. P.. richting, maar doet volgens spr. aan het feit niets af, dat, iedere meerderheidsrichting pa tiënten heeft op te nemen van alle gezindten, mits deze wonen in aangegeven grensgebied. Voor spr. bestaat het woord neutraal niet. Niemand is neutraal ook de heer de Bonte niet en onwillekeurig moet dat van invloed zijn bij een benoeming van het personeel. Op be kwaamheid moet zeer zeker worden gelet, maar bij gelijke bekwaamheid gaat daarnaast bij een stichting als de besprokene de godsdienstige opvatting van den sollicitant 'en waarbij de meerderheid in het beheer beslist. Spr. gelooft dat de heer De Bonte bij zijn verzet geen suc ces zal hebben en adviseert den Raad met de voorgelezen aanvulling, de stichtingsacte, zoo als die door den adviseur Mr. Kuijk is ontwor pen, onveranderd aan te nemen. Na re- en dupliek tusschen den Voorzitter, de heeren De Bonte en Warnaer wordt het aan de orde zijnde voorstel aangenomen met 6 tegen 1 stem. De heer De Bonte wil, dat in de notulen wordt opgenomen, dat om de door hem aange geven redenen hij geacht moet worden tegen het voorstel te zijn geweest. Daarna enkele wijzigingen in de begrooting van 1929 en sluiting. De copie van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven.Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Geachte Heer Redacteur, Eindelijk hebt U dan een concreet geval ontdekt, na nogmaals gesnuffeld te hebben in 't bewuste verslag. Ziet U wel,., lezer, dat de sprekers van „Volksonderwijs" niets doen dan lasteren En passant krijgt het publiek de meerdere aanwezige voorstanders van Chr. On derwijs incluis een smeer. In een l^ng artikel wordt die lastertaal aan de kaak gesteld, de lasteraar grondig afgemaakt. Laat ik beginnen, M. de R., met de er kenning, dat ik geloof, dat U met dat Amster- damsche geval gelijk hebt. In vele bladen heeft het geval zóó gestaan als ik het weergaf ik las het in „het Schoolblad". Tot nu toe had ik nooit van weerlegging gehoord en mocht dus veilig aannemen, dat het waar was. Ik ben er echter te zeer van overtuigd, dat de Op. School nimmer gediend kan zijn met het verspreiden van laster over de Chr. School, zoomin als het omgekeerde het geval is dan dat ik niet voorzichtig ben in het geven van voorbeelden. Ik noem dan ook altijd concrete feiten, namen en data, veelal ontleend aan uw partijgenooten. Ik heb trouwens keuze uit een groote verzameling en pik er, als ik een lezing houd, telkens de meest recente uit. Zoo ook dit Amsterdamsche voorbeeld, hoewel ik aan dat voorbeeld zelve niet de minste behoefte had bij gebrek aan andere. Integendeel. Mij te be schuldigen van opzettelijke misleiding is, zacht uitgedrukt, dus niet juist. Is uw lezing van 't geval de juiste, dan bied ik bij dezen het ter vergadering aanwezige publiek mijn excuses aan. Mij gebrek aan kennis der L. O. Wet te ver wijten is ook onjuist; bijzondere en openbare onderwijzers hebben echter sinds het befaamde art. 40 een beteren kijk op wetsuitleggingen gekregen. Ook de Chr. U.L.O. te Middelharnis is er een voorbeeld van, dat in hoogste instantie een beslissing kan worden genomen, zonder dat bij vergissing aan wettelijke bepalingen is voldaan. Geachte Heer Redacteur, ik ben een warm voorstander van de O. S. en een verdediger van haar beginselen, maar als zij moet worden verdedigd op de wijze zooals U bij 't publiek ingang wilt doen vinden, dat gebeurt, vind ik beter, dat zij ten spoedigste verdwijnt. Als U soms dat artikeltje over „Chr. School en Ouders", waar ik de vorige maal op doelde, nog wenscht te plaatsen, kunt U*den tekst bij mij bekomen. Van een ideale toestand zult U dan niet meer spreken. Ik dank U voor de driemaal verleende plaats ruimte en zal het hierbij laten; op geen enkel artikel over den feestavond van Volksonderwijs zal ik meer reageeren. Mijn uitnoodiging tot een openbaar debat herhalend, verblijf ik gaarne, Uw dw. dnr„ Sommelsdijk. S. J. RIENKS. Der langen Rede kurzer Sinn is, dat de heer Rienks in de zaak-Amsterdam zijn ongelijk er kent. Wij begrijpen, dat iemand, die zich zóó verspreekt in een openbare vergadering, be hoefte gevoelt om op verzachtende omstandig heden te pleiten. Toch meenen we, dat deze hem ontvallen. Een eventueele vergissing bij de hoogste instantie inzake de Chr. U.L.O.-kwestie heeft hier niets mee te maken, noch art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. Noch bij het een noch bij het ander gaat het over een kwestie van wetsinterpretatie. De zaak is eenvoudig zoo, dat de heer Rienks, zij het in het voetspoor van zijn vakbladen, wit zwart heeft genoemd en het Amsterdamsche geval demonstreerde als een voorbeeld van den „mammondienst bij school besturen", terwijl er geen letter van heel het opgedischte verhaal waar was. Nu gaat het er hier niet over of dat wij dan wel de heer Rienks gelijk krijgt, het gaat om de waar heid en de eer van een schoolbestuur, en daarom schieten we er niets mee op al biedt de heer Rienks zijn excuus aan bij de lezers van ons blad, hij zal dat eershalve aan de lezers van „Onze Eilanden" moeten doen, omdat juist in dat blad de onjuiste voorstelling gepubliceerd werd. Het blijkt uit zijn laatste schrijven, dat de heer Rienks intusschen uit dit geval nog niet veel geleerd heeft. Hij beroemt er zich op het Amsterdamsche geval in 't geheel niet noodig gehad te hebben. Hij heeft de keuze uit een groote verzameling en „pikt er telkens het meest recente uit" Welnu, we zijn in staat met nog een frappant staaltje de ondeugdelijkheid van des heeren Rienks „groote verzameling" te demonstreeren De lezers kunnen hieruit zien met welk een grenzelooze oppervlakkigheid men in de kringen van Volksonderwijs maar raak liegt als het tegen de Chr. Scholen gaat. Volgens het verslag in „O. E." heeft de heer Rienks mede als voorbeeld van geldverkwisterij aangehaald de gemeente Emmen. Daar zou 700.voor een boekenkast zijn uitgegeven. „U ként die arme gemeente wel", zet de ver slaggever er tusschen haakjes heel naief bij Op een desbetreffende vraag kregen we van een schoolhoofd uit die gemeente het volgende schrijven in handen „Uw schrijven aangaande een kast van 700, aangevraagd door een schoolbestuur in de ge meente Emmen, heb ik doorgestuurd naar onzen Burgemeester ter onderzoek. Het resultaat van dat onderzoek sluit ik hierbij in, dan hebt U meteen bewijs, indien de heeren U niet mochten gelooven. Ze hebben zeker gedacht Emmen ligt zoo ver uit de buurt, onze cijfers worden toch niet nader onderzocht. Denkelijk hebben de heeren zich een nulletje vergist, en „vergis sen" is mënschelijk. Is het geen vergissing, dan heeft die openbare collega toch bitter weinig idee van de prijzen der schoolmeubels. Hoogachtend, w. g. P. WILDVANK, hoofd der Geref. school. Emmen." En hoe luidt dat schrijven van genoemden Burgemeester Luister „Zeer geachte Heer, Noch mij, noch op de afdeeling, is iets bekend Omtrent een kast van 700.voor het Bij zonder Onderwijs aangekocht of door dit On derwijs aangevraagd. Naar mijn gevoelen: louter fantasie (dit is onderstreept!). Kasten kosten niet meer dan 80.tot 125.iq bij zondere gevallen 150.- Hoogachtend, J. L. BOUMA, Burgemeester. Emmen." De heer Rienks heeft de gevallen maar „voor 't uitpikken" Inderdaad, als het op deze manier gaat willen we 't wel gelooven. We zouden hem in 't belang van zijn pro paganda voor de openbare school den raad willen geven om zijn „groote verzameling" maar eens grondig te herzien, en aan Volksonderwijs geven we in overweging voortaan wanneer de heer Rienks optreedt, maar niet al te spoedig meer met een „daverend applaus" gereed te staanRED. Geachte Redacteur 1 Mag ik s.v.p. een kleine plaatsruimte in uw veelgelezen blad Bij voorbaat hiervoor mijn dank. Het valt veel voor, wanneer je een ingezonden stuk plaatst, dat je antwoord terug krijgt zon der onderteekening, en ook wel, zooals mij eenige dagen geleden is overkomen bij mijn vorig ingezonden stuk over den heer Rustige, een brief per post bezorgd, met laster en vuilig heid besmet. Dus niet erg edel. Maar zooiets wordt be schouwd als een kwajongensstreek. Ik las in de courant van vorige week Woensdag 16 April een stukje over het waar- deeren en goed doen der R. T. M. Ook weer onderteekend door geen naam, maar Reizigster. Gaarne zou ik Reizigster wat opvroolijken aangaande haar avontuurlijke reizen. Ten eerste. Als Reizigster het simpele bedrag van f" 3.30 te gering is, mag ze gerust nog een gulden of zoo iets aan den conducteur geven, dat is niet strafbaar. Is het bedrag te hoog, dan kunt U ook voor 1.50 per retour naar Rotterdam. Ten tweede spreekt Reizigster van bijna 4 uur in de tram zitten. Ik zou U aanraden 's morgens wat vroeger o pte staan. Wanneer U 's morgens om 7 uur uit Middelharnis ver trekt, dan is de aankomst 9 uur. Dus dat is 2 uur. En dan zonder repateeren. Ten derde. Wat de koeien en paarden betreft is het niet, dat de R. T. M. een mensch minder acht dan elen dier. Maar de vraag is hier: waar komt het geld van aan kas. En wanneer de R. T. M. geen vervoer had van koeien, paarden, landbouw producten, melk enz., dan zou dat simpele be drag van 3.30 reiskosten best worden over schreden. En ieder zakenmensch ziet zijn goe deren liefst zoo vlug mogelijk verzonden. G. VAN DER LAAN. Sommelsdijk, April 1930. SOMMELSDIJK. B. en W. dezer gemeente hebben een tweetal vergunningen voor den ver koop van sterken drank in het klein ingetrokken. Een der belanghebbenden is hiervan in beroep gegaan bij Ged. Staten dezer provincie. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 1785 H.L. aardappelen, 665 H.L. pe'eri en 250 H.L. uien. Bij' den' correspondent der arbèidsbemid-' deling dezer gemeente stonden vorige week ge middeld 9 werklooze landarbeiders ingeschreven. Woensdag 30 April a.s. zal de voorjaars- markt voor paarden, vee en varkens worden gehouden. - Belanghebbenden worden er aan herinnerd dat de ontvanger dezer gemeente Dinsdag 29 April a.s. zitting zal houden tot het ontvangen van schoolgelden. A.s. Woensdag 30 April zal evenals voorgaande jaren in deze gemeente en te Mid delharnis de Emmabloemcollecte ten bate van het Grotene Kruis worden gehouden. Het 4-jarig dochtertje van den heer K. Nelis had het ongeluk hedenmorgen in de Kaai te vallen. Zij werd door V. spoedig op het droge gebracht. MIDDELHARNIS.* Gisteren, Donderdag avond hield de Neringdoende Middenstandsver- eeniging „Middelharnis-Sommelsdijk" in het ho- I tel Meijer alhier een vergadering, voor alle win- keiiers, speciaal belegd met het doel, voorlich ting te geven aan allen, 'die het aangaan, in ver band met de electrificatie van dit eiland en speciaal de etalages. Het was, aldus de voorzitter in zijn openings woord, hem een genoegen den heer Sellenraad, deskundige der Philipsfabrieken, bereid te vinden namens de fabriek daarover een lezing te komen houden. De heer S. begon met te zeggen, dat wij twee dingen voor de verlichting van een bedrijf wel moeten onderscheiden. Ie De winkel en ten 2e de Etalage. De hoofdvereischten van een winkel zijn dat wij alle schaduwen moeten vermijden en er speciaal op moeten letten dat het licht valt op de toonbanken, om te voorkomen, dat de kooper zijn eigen schaduw geeft op het door hem te bezichtigen artikel. Vervolgens op goed wandlicht te letten opdat de te verkoopen arti keien voor ieder zichtbaar zijn en het voor het winkelpersoneel aangenaam is te werken in een verkoopsruimte dat in alle onderdeelen goed verlicht is. Maar ook dient de winkelier er voor te zorgen dat de geheele opzet van zijn bedrijf een vroolijken indruk geeft aan hen die zijn win kel binnentreden. Een slecht verlichte zaak ggeft aan den mooi. sten winkel een slordige sfeer en kan niet anders dan nadeelig werken voor den winkelier. Dat alles geldt het inwendige van een win kel. Iets anders is het njet de etalage. Hier dient het licht als lokmiddel, dat juist bij avond van groot belang is, omdat het con trast tuschen licht en donker ons oog altijd aan trekt. Deze contrasten in verband met het oog licht lichtte spreker zeer duidelijk toe met voor beelden uit de natuur. In een etalage is het allereerst gebiedende eisch dat de lichtbronnen van uit de straat niet gezien worden. Zoovelen zijn er die meer de straat en dat is toch terrein van de gemeente verlichten, en niet hun tentoongestelde ar tikelen. Dat is een verkeerde gewoonte, waar men voornamelijk in de groote steden aan mank gaat. De lichtbronnen moeten altijd beschermd zijn. Daarvoor gebruike men verschillende lam pen. Ter illustreering van zijn rede liet spreker verschillende lampen van hand tot hand door de zaal rondgaan. O. a. toonde hij diffuus-lam pen, die een verstrooid licht werpen en gerichte of naakte lampen, terwijl als derde object door hem de zonlichtlamp werd doorgegeven. Overwegende hoe wij de etalages bezien en hoe ons oog is ingericht, besprak de heer S. speciaal het contrast, de spiegeling en het sil houet. Daarmede dient ten allen tijde rekening te worden gehouden. Op zeer duidelijke wijze schetste spr. hoe wij daarmede rekening moeten houden en op welke wijze wij de etalage tot iets aantrekkelijks kunnen maken. Zoo vertoon de hij ons de verspiegelde. reflectoren waarmee men de artikelen goed kan belichten zonder dat de bezichtigers eener etalage van het licht hin der ondervinden, maar ook de gekleurde lampen, speciaal de zonlichtlampen. Om de toepassingen van al deze lampen te kunnen bereiken, raadde spr. aan, bij den aanleg niet te karig te zijn met de lichtmogelijkheden, waardoor men later alle mogelijke combinaties kan bewerkstelligen. Wij kunnen te dien opzichte in deze streek, die voor een geheel nieuwe lichtbron komt te staan, veel leeren van winkeliers in de groote steden zooals Rotterdam, die er gewoon toe zijn over gegaan om gebruik te maken van hun gas- pendels en er electrisch licht voor in de plaats hebben genomen. Belichtingsmogelijkheden wor den daarmee finaal buitengesloten en dat is waar spr. de winkeliers in deze streek voor wil waarschuwen. Dat men niet altijd die lichten kan laten branden is te begrijpen, maar wees er op ingericht om bij welke gelegenheid ook altijd gereed te zijn om alle mogelijke licht- nuanceeringen te scheppen. Daarna kwam het gedeelte zijner rede, waar mee spr. het gesprokene aanschouwelijk voor stelde door lichtbeelden, hoe in de praktijk een goede en een slechte verlichting op het publiek inwerkt. Beter nog kwam dit evenwel tot zijn recht bij hetgeen wij na de pauze te zien kregen. Door de Philipsfabrieken waren namelijk een drietal etalages opgesteld, die door alle mogelijke ver lichtingen werden beschenen. Dit laatste was zoo buitengewoon leerzaam, dat wij niet twijfe len of ieder aanwezige belanghebbende zal hier mee zijn winst doen, en practisch in de toekomst omzetten wat hier vertoond is geworden. De drie etalages, damesstoffen, wijnen en kristal, werden in zulke tooverachtige belichtingen ten toongesteld en de artikelen werden op zooveel manieren belicht, dat deze aanschouwelijke voorstelling niet anders dan een goeden indruk achterliet. In één woord, het was een leerzame avond. De heer J. P. Nieuwland en Mej. Meijer zorgden voor de te belichten artikelen, terwijl de heer Witvliet, als naar gewoonte, het elec trisch licht opwekte. In de plaats van den heer J. van der Slik is de heer de Lint benoemd als lid van den Gemeenteraad. Als concierge der nieuwe Chr. U.L.O. school, welke tijdelijk gehouden zal worden in het Zondagsschoolgebouw „Rehoboth", is aan gesteld de heer L. Koudijzer. Aan de Kaai zijn alhier aangebracht en vervoerd 600 H.L. aardappelen en van 't Haven hoofd zijn vervoerd 4000 balen uien. De heer A. Krijgsman heeft een woonhuis, staande aan den Oostdijk, ondershands gekocht van den heer I. Mosselman uit Nieuwe Tonge. Voor de Volkstelling 1930 is voor deze gemeente als leider aangesteld de heer H. A. van der Meer, ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier. Bij den correspondent der arbeidsbemid deling hebben zich als werkloos doen inschrijven 20 veldarbeiders en 2 zeevisschers. Totaal 22 personen. De landbouwer A. Hollaar kreeg een zoo danige klap van een koe tegen zijn hoofd, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest' stellen. De luxe auto van dén heer J. A. Slis ge raakte aan den Rottenburgerweg in de sloot. Met behulp van den bok van dhr. W. Knöps werd d'e auto met veel moeite en inspanning weder op den weg gebracht. De materieele schade scheen nog al gering te zijn. Alhier is Dinsdag 22 dezer opgericht de kiesvereeniging der S. G. P. „Zet de oude pal'en niet terug", Spr. 22 28", met aanvan kelijk 25 leden. Tot voorzitter werd benoemd N. H. Bever sluis, secretaris G. van Sliedregt, penningmeester S. van Groningen. Overige bestuursleden T. de Waal en G. Verhage Tzn. De kiesvereeniging Middelharnis-Sommelsdijk is hierdoor in twee- en gesplitst. Bij de overgangen aan de Ambachtsschool werd de oud-leeraar, de heer J. H. Deijs, toe gesproken door den voorzitter, den heer W. C. van As en den Directeur. De heer Van As sprak het volgende Thans rest me even een terugblik te werpen op de schoolhistorie en daarbij komt men aan de tijding, dat de heer Deijs, onze eerste en oud ste leeraar, de school inmiddels heeft moeten verlaten om gezondheidsredenen. Voor 26 jaren is de heer Deijs, bekwaam vakman als hij was, uit de praktij kgerukt om zich aan het vak onderwijs op ons eiland te geven. In dien tijd ontbraken eenmaal volledig onder legde onderwijskrachten voor die vakscholen. Het was daarom voor den heer Deijs een zeer moeilijke taak, die hem hier wachtte, omdat hij de theorie weer geheel moest ophalen, om dat zijn leerlingen weer bij te brengen. Het was voor den heer Deijs een moeilijke tijd, steeds heeft hij echter getracht al die jaren lang zijn beste krachten af te staan aan het onderwijs, dat hem zoo lief was. Op mij rust dan ook de taak hem voor al hetgeen, mede namens het geheele bestuur, dank te zeggen voor hetgeen hij in het belang van het vakonderwijs heeft gedaan in die lange reeks van jaren Zijn gezondheid heeft hem genoopt het onderwijs te verlaten. Moge de rust, welke hem thans gegund, is, leiden tot een herstel van zijn ziekte en dat hij nog vele jaren van de welverdiende rust moge ge nieten. De heer Hóssen: Jaren, mijnheer Deijs, heb ben wij samengewerkt aan deze onderwijsin richtingen. Uw werken hebben wij daarbij op hoogen prijs gesteld. Moge de rust U uwe ge zondheid teruggeven en dat ge nog vele jaren de welverdiende rust moge genieten. De heer Deijs, die zeer aangedaan was, be dankte de heeren voor de hartelijke woorden. In den heer Deijs verliest deze- school inder daad iemand, die met hart en ziel zich aan den arbeid gaf, een man, die ware arbeidsvreugde gekend heeft en het mooie in den arbeid zag, den arbeid om dén arbeid zelve liefhad. In het smidsvak heeft de heer Deijs zich zeer ver dienstelijk gemaakt, niet alleen door zijn deug delijk onderwijs aan de Ambachtsschool, maar ook 'in breederen kring, door de publicatie van het practische leerboek: „Van smid tot smid" en verscheidene artikelen, die van zijn hand in de vakbladen verschenen. Ook op het eiland Flakkee was de heer Deijs in smidskringen een geziene figuur, wiens voor lichting en adviezen men op hoogen prijs stelde. Hiervan werd trouwens voldoende blijk gegeven toen de heer Deijs voor eenige jaren zijn zil veren jubileum vierde. Moge hij nog vele jaren van een welverdiende rust genieten. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Tot leider van de volkstelling voor deze gemeente is be noemd J. van den Boogert alhier. Het jaarlijksch onderzoek van de lichtingen 1918 en 1921 zal plaats hebben te Middelharnis in de Bewaarschool op Woensdag 25 Juni a.s., des n.m. 3.30 uur. De prijzen van de veldvruchten waren deze week als volgt: Eigenheimers 1.25, Red Star 1.75, uien 0.30 per H.L. De levering van grint voor de verschillende polders alhier is gegund aan C. van den Heuvel te Dordrecht voor 2.95 per Mh Het vervoer naar de wegen is gegund aan J. Trommel Ez. alhier. DEN BOMMEL. De opbrengst van de Em mabloemcollecte bedraagt 30.38)^. Collectan ten waren de jongedames L. Mijs Ad. en J. Ver heul, aan wie den hoogsten dank toekomt voor hunne medewerking. Vervoerd: 1000 K.G. aardappelen, 400 K.G. uien en 750 K.G. koepeen. Het schieten van den Bijz. Vrijw. Land storm zal weer wekelijks plaats hebben. OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn ver scheept 90706 G.K. aardappelen en 53308 K.G. koepeen. Het onderzoek van verlofgangers zal voor deze gemeente plaats hebben te Oude Tonge op Woensdag 25 Juni, des voorm. 10.45 uur, in de vergaderzaal Schoolstraat 12. OUDE TONGE. Onze vroegere dorpsge noot Adr. Kievit Jz„ thans Marechaussee te Osenendrecht, is benoeïnd tot agent van politie te Alphen aan den Rijn. Een 4-tal werklieden hadden het ongeluk bij het steenlossen in de Kaai te vallen, wat zonder persoonlijke ongelukken afliep. Onder de landarbeiders heerscht een on gekende werkloosheid, zoodat bij de arbeids bemiddeling 76 werkloozen staan ingeschreven, behalve degenen, die niet ingeschreven zijn. De heer H. Simonse Hz. is benoemd tot opzichter bij de Rijks- en Provinciale Water staat in Zuid-Holland. NIEUWE TONGE, De Emmabloemcollecte heeft in deze gemeente 26.05 opgebracht. Tot leider der 11e tienjaarlijksche volks telling is aangewezen de heer G. A. van der Wende, ambtenaar ter secretarie alhier J.l. week werden van hier vervoerd: 300 balen peen, 600 balen uien en 1200 H.L. aard- appelëh/ De heer Van Es geraakte met zijn auto in een sloot. Met de vrachtauto van dhr H. werd hij weder op den kant gebracht. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. Aan de wijkverpleegster Zuster B. Land heer is een studieverlof verleend van één maand. DIRKSLAND. Verleden week werden van hier verscheept 2000 balen peen. De inspectie over de dienstplichtigen der lichtingen 1918 en 1921 zal alhier plaats hebben op 27 Juni a.s., des v.m. 9.20 uur. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 4 werk zoekenden ingeschreven. De verkoop van Emmabloempjes bracht alhier ruim 65.op. De heer J. Roodzant Jz. alhier slaagde te Utrecht voor dierénarts. Tegen enkele personen werd alhier pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der motor- en rijwielwet. MELISSANT. Woensdagmiddag geraakte een paard van M. W. S. in de sloot aan den Achterweg. Het dier werd met vereende krach ten weer spoedig op het droge gebracht. Dinsdag liep het zoontje van J. V. spe lenderwijs in de sloot aan den beneden Molen dijk, en het dochtertje van L. O. in de sloot op het eind van den Nieuwenweg. Beide kin deren werden door toegeschoten hulp spoedig uit hun vuile positie verlost. HERRINGEN. Dhr. A. M. had deze week het ongeluk een zijner voeten zoodanig te be- zeeren, dat medische hulp werd ingeroepen en hij voorloopig gedwongen rust moet nemen. De dienstplichtige M. de Geus van de lichting 1930 zal in het tijdvak van 1 10 Juni bij zijn korps worden ingelijfd. De prijs der aardappelen gaat weer in een eenigszins stijgende lijn. We hoorden dezer da gen van 1.50 per H.L. Nog verschillende partijen wachten hier op verscheping. OUDDORP. De Raad dezer gemeente is ter vergadering bijeen geroepen op a.s. Zaterdag 26 April, des voorm. te 10.30 uur. De visschers vingen de vorige week van 40 tot 60 kilo garnalen per dag en per vaar tuig; in de stallen 8 zalmen. De laatste schietoefeningen, tot nadere aankondiging, van den B. V. L. worden ge houden op de Zaterdagen 26 April en 3 en 10 Mei, telkens te 5 uren in de O. School op het dorp. Zaterdag 26 April voortzetting der schiet oefeningen met scherp op het Goereesche strand voor de aangewezenen. Op de halfjaarlijksche veemarkt waren aangevoerd: 1 melkkoe, 13 kalfvaarzen, 6 gras- kalvereri en 18 biggen. NIEUW-HELVOET. Het onderzoek der dienstplichtigen, ditmaal van de lichtingen 1918 en 1921, zal voor deze gemeente plaats hebben op 24 Juni a.s., des namiddags 3 uur te Helle- voetsluis in het Gymnastieklokaal. De door de gemeente over het 3e kwar taal 1929 aan het Rijk verschuldigde bijdrage in de kosten der Werkloosheidsverzekering is vastgesteld op 86.07. Tegen J. v. d. H, is proces-verbaal op gemaakt wegens baldadigheid, daar hij in den avond moedwillig tegen een deur van een be woonde woning stond te trappen en tegen W. K. wegens het rijden op een' rijwiel zonder bel. Wegens het ongunstige weer was de be langstelling voor de z.g. Paaschduinen, waar het bij goed weer ontzettend druk is, slechts matig te noemen. Bovendien schijnt de trek naar de stad op de feestdagen van de bewoners van het platteland ook in deze gemeente meer en meer in zwang te komen. De R. T. M. heeft het zeer druk gehad. SOMMELSDIJK.** Tot notabel in de Ned Herv. Kerk alhier zijn herkozen de heeren J. Vis Bz. en D. de Mooij. DEN BOMMEL.* De beroepen predikant Ds. W. Rijnsburger van Polsbroek, hoopt a.s. Dinsdag 29 April, des avonds om half zeven, in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. DIRKSLAND. Voor de betrekking van kwee- keling met akte aan de o. 1. school meldden zich alhier 8 sollicitanten aan. MELISSANT. Tot notabel in de Ned. Herv. Kerk is gekozen de heer -D. Leidens. De heer J. N. Flikweert, vroeger onder wijzer alhier, is benoemd tot tijdelijk onder wijzer aan de Chr. School voor M. U.L.O. te Kampen. HERKINGEN. Volgende week zullen de catechisaties voor de schoolkinderen bij de Ned. Herv. Gem, weder worden gehouden. OUDDORP. De eerstvolgende doopsbedie- ning in de Herv. Kerk is op Zondag 4 Mei. Aangifte er voor in de kerkekamer op a.s. Vrijdagavond. Zondag nam. werd in de Herv. Kerk be kend gemaakt, dat in overleg met het school bestuur, de maandelijksche collecten in de kerk voor onze School met den Bijbel, niet meer worden gehouden. In de plaats daarvan komt elke maand een tweede collecte voor het bouw fonds der Herv. Kerk. ZUIDLAND. Woensdagmiddag te half vier werd op de algemeene begraafplaats alhier het gedenkteeken van wijlen den heer R. Hajer, in leven hoofd der Chr. School alhier, aan de familie overgedragen. Op. de begraafplaats waren behalve de fa milie van den ontslapene aanwezig, het comité door wiens bemoeienis het gedenkteeken was geplaatst, de eere-voorzitter Ds. van Lummel, de voorzitter, de secretaris en meerdere leden van het schoolbestuur, het personeel en de kinderen der drie hoogste klassen der school en een schaar van belangstellenden. De voorzitter van het comité, de heer F. van Seventer, herdacht de vele verdiensten van den ontslapene, wees op het goede voorbeeld, dat hij ons heeft gesteld en vooral op de bijzondere wijze waarop hij de Bijbelsche geschiedenis met zijn leerlingen wist te verhandelen. En vroeg daarna of de familie dit eenvoudige gedenkteeken wilde aanvaarden. Door de schoolkinderen werden toen Psalm 103 vs. 9 gezongen. Daarna sprak de oudste zoon van den over ledene, de heer F. G. Hajer, hoofd eener Chr. School te Delft, die met dankbaarheid, ook na mens zijn moeder, broeders en, zusters, allen mede aanwezig, het gedenkteeken aanvaardde. Hij bracht dank voor de bewezen eer zijn vader betoond en zei, dat het juist in den geest van zijn vader was, dat het gedenkteeken van eenvoud getuigt. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen en verliet de groote schare kennelijk onder den indruk van het gesprokene den-doodenakker. •H- Op Dinsda'g 29 April a.s., des avonds ten 7 uur, hoopt in de Chr. Geref. Kerk alhier op te treden de heer L. S. de Boer, student aan de Theologische School te Apeldoorn. Wendt u, waarde lezer, bij het zien van het woord „politiek" niet met afkeer af, denkend, zooals gij reeds meer gedaan zult hebben en zelfs die gedachten in woorden uitgedrukt hebt: „Ik doe niet aan politiek." Want het is juist dat „niet aan politiek dofen", dat wij wat nader willen bezien. Want dat de politiek bij vele menschen in een kwaad gerucht staat, zal wel niemand, die met het leven in zijn gemeente op de hoogte is, ontkennen. In elke plaats zijn er menschen, en er zijn onder hen, die op ander gebied zooals Kerk, School, Zending, enz. werkelijk meeleven, die huiverig de politiek links laten liggen,

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 4