Fietsen PUROL L Ingezet ien. Ambachtsschool Burgerlijke Stand Uit de Pers. te Middelharnis. Van onze adverteerders. Wij vieren straks als Christenschaar 't Opstapdingsfeest weer met elkaar, Waarvan de lente ons komt gewagen; Het nieuwe leven bot weer uit, Wijl alles uit den dood ontspruit. Dit moet onze verwondering dragen Het is een wonder voor ons oog. Wij blikken needrig naar omhoog, Vanwaar die Almacht neer moet dalen. Het doode maakt Hij levend weer, De sterke boom, het plantje teer, Niets kan er voor Gods Almacht falen. De lente zingt dan nu haar lied, Harmonisch schoon is, voor wie 't ziet En hoorfen mag die jubelklanken, Dat lied tot eer van 's Heeren lof, Want de natuur heeft ruime stof Om God te loven en te danken. Maar ook wij jub'len juichend mee Niet met 't lied der S. D. A. P., Die ook 't Opstandingslied komt zingen. Zelfs op Flakkee klinkt hare stem, Maar niet van 't kind van Bethlehem, Niet van het Wonder aller dingen. Neen, zij heeft slechts alleen gedacht Aan 't wonder van den Lentekracht, Maar 'die ook zij niet kan verklaren, Wijl dit verborgen is voor haar. Maar de toepassing heeft zij toch klaar, Opstanding is: „bij hen zich scharen!" Men wordt gelokt met vleiend aas, Omdat mlen weet, dat revolutionair geraas Geen ingang in uw hart kan vinden. Men blaast nu zelfs een „vroom" alarm, Het wankle hart, dat maakt men warm, Maar weet, men komt uw ziel verslinden. Want Christus, door hen voorgesteld, Was slechts een mensch, maar dan een held, Die het den rijken aan dorst zeggen; Die opkwam voor 't verdrukte volk, Maar die dan in dien ijverkolk Het leven af heeft moeten leggen Maar verder is Hij niets geweest, En daarom vieren zij dan feest Voor wat een eeuw'ge hel beteeklent. Want daar ligt Christus nog in 't graf, Heeft niet gedragen onze straf. Maar ziet, daar wordt niet mee gerekend Maar uit den dood is Christus opgestaan, Gods Zoon heeft aan het recht voldaan, Hij heeft den dood voor ons verslonden En daarom juichen, jub'len wij, Zijn op dien dag verheugd en blij En moeten het alom verkonden O. A. P. DAGSCHOOL CURSUS 1929-1930. Overgang en Uitreiking Eind-Diploma's op Woensdag 16 April 1930. Leerlingen die overgaan van het eerste naar het tweede leerjaar. Timmerlieden; A. C. Hotting, Oolt- gensplaat; J. D. Knape, Ouddorp; S. Koppenaal, Langstraat; A. Röber, Nieuwe Tonge; J. Roos, Goedereede; T. van Strien, Middelharnis; L. Vroegindeweij, Middelharnis. Gaat voorwaardelijk overA. C. Neels, Melissant. Niet bevorderd 2 leerlingen. ..Smeden (Mach. Bankw.)J. Appel, Mid delharnis; H. A. Barentsen, Middelharnis; C. G. Campfens, Middelharnis; W. M. van 't Hoff, Sommelsdijk; M. Lokker, Goedereede; C. Remus, Ooltgensplaat; P. Roetman, Sommelsdijk; G. Sarelse, Middelharnis; Chr. Tieleman, Nieuwe Tonge; D. J. v. d. Tol, Nieuwe Tonge; C. Zorge, Melissant. Gaan voorwaardelijk overA. Markus, Ooltgensplaat; C. Vroegindewij, Middelharnis; F.- van Wezel, Middelharnis. Niet bevorderd 1 leerling. Schilders; G. L. Born, Middelharnis; J. Drice, Middelharnis; M. Everaars, Som melsdijk. Leerlingen die overgaan van het tweede naar het derde leerjaar. Timmerlieden: W. Buis, Middelharnis; A. van den Doe], Sommelsdijk; G. Grootenboer, Stellendam; H. de Haan, Middelharnis. Smeden (Mach. Bankw.)S. Bal, Dirks- land; P. de Blok, Middelharnis; J. v. d. Boogert, Stad aan 't Haringvliet; C. P. Brouwer, Mid delharnis; C. Buscop, Oude Tonge; P. Ie Comte, Sommelsdijk; W. Doornheim, Melissant; M. C. van Gelder, Stellendam; A. A. F. J. Guérand, Stellendam; M. Hollaar, Sommelsdijk; J. L. Th. Huysen, Nieuwe Tonge; D. van der Linde, Ouddorp; J. W. Nijpjes, Herkingen; Okker, Langstraat; Iz. Roetman, Sommelsdijk; A. J. van Rumpt, Middelharnis; P. Waling, Nieuwe Tonge; J. de Witte, Nieuwe Tonge. Gaat voorwaardelijk overJ. Kraak, Den Bommel. Schilders: A. H. H. Satter, Middelharnis; H. Schipper, Middelharnis; T. van der Veer, Ooltgensplaat; D. de Wild, Middelharnis. AVONDTEEKENSCHOOL CURSUS 1929-1930. Overgang en Uitreiking van Eind-Diploma's op Woensdag 16 April 1930. Leerlingen die overgaan van de eerste naar de tweede klasse Timmerlieden: M. van Driel, Som melsdijk; M. L. Uyl, Sommelsdijk. Metselaars: J. Mackloet, Sommelsdijk; A. Saarloos, Oude Tonge. Smeden (Mach. Bankw.): S. Kastelein, Dirksland. Schilders: J. de Koning, Middelharnis; P. de Leeuw, Middelharnis; L. Mans, Dirksland. Leerlingen die overgaan van de tweede naar. de derde klasse. Timmerlieden: P. B. Dorsman, Oolt gensplaat. Metselaars: W. Drooger, Nieuwe Ton ge; C. Groen, Middelharnis; P. Noordijk, Dirks land. Schilders: K. Koster, Middelharnis. Leerlingen die overgaan van de derde naar de vierde klasse. Metselaars: C. van Groningen, Mid delharnis. Leerlingen die overgaan van de vierde naar de vijfde klasse. Timmerlieden: A. van Heemst, Som melsdijk; P. de Keijzer, Middelharnis; A. N. de Looze, Oude Tonge; H. Noordijk, Nieuwe Tonge; A. Sarelse, Middelharnis; H. J. Tiemens, Middelharnis; KI. Vroegindeweij, Dirksland. Metselaars: C. Ie Comte, Sommelsdijk. Sm eden (Mach. Bankw.)J. van Heemst, Sommelsdijk. Schilders: W. Viskil, Middelharnis. Leerlingen die overgaan van de vijfde naar de zesde klasse. Timmerlieden: A. Holleman, Nieuwe Tonge; J. Jordaan, Ooltgensplaat; J. van der Stad, Middelharnis. Metselaars: Abr. Boeter Jz., Middel harnis; W. Dijkers, Middelharnis. Schilders: H. Peekstok, Sommelsdijk; W. B. van der Stoep, Sommelsdijk. DAGSCHOOL. Leerlingen die een eind-diploma verkrijgen. Timmerlieden: C. Boeter Az„ Middel harnis; B. Doornhein, Herkingen; P. van Driel, Sommelsdijk; A. A. A. van Dijk, Middelharnis; van Eek, Dirksland; G. Kroos, Middelharnis; H. Keijzer, Stad aan 't Haringvliet; C. Lodder, Sommelsdijk; J. Razenberg, Middelharnis; G. van Rikxoort, Middelharnis; P. Struijk, Goedereede; D. Tanis, Goedereede; A. Troost, Stellendam. Smeden (Mach. Bankw.): B. van den Bos, Middelharnis; J. A. Bii|ijs,; Middjelharnis; L. Driesse, Middelharnis; J. Hoogzand, Sommels dijk; J. P. Legierse, Melissant; C. Troost, Som melsdijk; D. M. Uijl, Sommelsdijk; P. van der Veer, Sommelsdijk; P. Vis van Heemst, Som melsdijk. Schilders: H. Bruggeman, Goedereede; M. C. van Dongen, Stellendam; P. Grootenboer, Nieuwe Tonge; A. Koudijzer, Middelharnis; W. Redert, Goedereede. De clausule op diploma „met lof" wegens bijzonderen ijver en plichtsbetrachting wordt verleend aan H. Bruggeman, schilder, Goede reede. Aan alle, met diploma vertrekkende leerlingen wordt het door hen gebruikte teekengeredschap en teekeningen medegegeven. AVONDTEEKENSCHOOL. Leerlingen die een eind-diploma verkrijgen. Timmerlieden: C. van Buuren, Mid delharnis; G. van Delft, Middelharnis; M. Oli vier, Dirksland; L. Spee, Middelharnis; W. Vroegindeweij, Middelharnis. Metselaars: Arie Boeter Jz„ Middelhar nis; P. Prins, Middelharnis; Anth. v. d. Klundert, Melissant. Schilders: C. J. van As, Sommelsdijk; L. van Brussel, Middelharnis; Joh. van Buuren, Middelharnis; W. van Dongen, Middelharnis; C. Jongejan, Middelharnis; A. Volwerk, Som melsdijk. SIMPLEX BRENGT IETS NIEUWS. In ons land met zijn vochtig klimaat gaat een rijwiel, dat niet zorgvuldig onderhoudien wordt, er spoedig onooglijk uitzien; men heeft getracht dit te voorkomen door het stuur met celluloid te overtrekken en de overige nikkelen deelen zwart te makenhet rijwiel ziet er echter daardoor zeer somber uit, een glimmend staat veel vroolijker. De Simplexfabriek'en brengen thans een rijwiel in den handel, waarvan de nikkelen deelen verchroomd en daardoor tegen roest beschermd zijn. De chroomhuid kan door de groote hardheid geen krassen krijgen, blijft, altijd glimmend en behoeft nimmer gepoetst te worden. Inderdaad een uitkomst voor hen, die ook bij slecht weer van hun rijwiel gebruik maken en weinig tijd hebben voor poetsen. De geïllustreerde prijscourant, welke wij ont vingen, vertelt er meer van. SOMMELSDIJK. Overleden Pieter Krijgsman, 75 j. echtgen. van J. van Dongen. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: W. A. van Alphen, j.m. 25 j. en J. van Heemst 23 j., beiden alhier. DIRKSLAND. GeborenRijk Jacobus Hendrik, z. v. R. van 'tLand en J. van Beek. Ondertrouwd: Wouter Bakker 31 jaar en Tannetje Witvliet 25 jaar. Van groot belang óók voor de landbouwers, die ons blad lezen, is het volgende, dat de heer Colijn in „De Standaard" schrijft DE LANDBOUWCRISIS. I. Nog altijd zijn we economisch in de neer gaande lijn, op weg naar den bodem, die nog niet bereikt is. Aan die waarheid wordt niet tekort gedaan door het feit, dat die dalende lijn af en toe verheffingen vertoont, die den schijn van het tegendeel wekken. Als men het anders wil uit drukken: er is, uit een vroegere periode, nog veel onkruid op den akker gebleven, dat nu en dan krachtig opschiet en het goede gewas over woekert in een mate, dat men, op een af stand gezien, de woekerplant aanziet voor het echte gewas. Met name geldt dit voor onzen landbouw. Reeds lang hebben kenners van den wereld toestand hoofdschuddend waargenomen hoe koop- en pachtprijzen van onzen bodem zich bleven bewegen op een peil, dat veel hooger lag dan door de toekomstverwachtingen gewet tigd kon worden geacht. Met name de groote uitbreiding tijdens en na den wereldoorlog aan 'den korenbouw ge geven maakte het meer dan waarschijnlijk, dat een terugslag in de schijnbare welvaart op land bouwgebied zou intreden. Een paar maanden geleden gaven we eenige cijfers, die we nu, zij het ten overvloede, nog eens herhalen. 't „Konjunktuhinstitut", waaraan we die cij fers ontleenden, deelde o.a. mede, dat het met graan bezaaide bodemoppervlak, voor tarwe alleen, in Canada sinds 1913 meer dan ver dubbeld was (1913: 4.5 millioen H.A.; 1924: 10 millioen). Voor Noord-Amerika waren die cijfers: in 1914: 22 millioen H.A.; in 1928: 28 millioen. Argentinië gaf in dienzelfden tijd een stijging te zien van 6.2 millioen H.A. op 8.5 millioen en Australië van 3 millioen op 5.7 millioen H.A. De uitvoer van graan uit deze vier landen steeg dan ook tusschen de jaren 1909-13 en 1925-27 van een gemiddelde van 14.3 millioen ton per jaar tot gemiddeld 34.7 milliden ton. Voor tarwe alleen waren deze cijfers resp. 9 en 18 millioen ton per jaar, dus een stijging met 100 procent. En wel staat daar tegenover, dat Rusland in tijd als graanexporteerend land niet meer meedeed, doch dat uitvallen van Rusland woog tegen de toeneming van den overzeeschen export niet op. De stijging toch van den wereld export van tarwe bedroeg tusschen 1913 en 1928 ook zoo nog 30 procent. De hoofdoorzaak van de sterke toeneming der productie in de overzeesche landen moet worden gezocht in de machinale bodembewer king (tractors) en de machinale bewerking van den oogst, die tot groote besparing van arbeids krachten leidde. Daardoor kreeg de exten sieve landbouw een voorsprong op den i n- tensieven. En daar van het aldus gepro duceerde broodgraan niet minder dan ongeveer 14 a 15 millioen tonnen per jaar in de Euro- peesche landen verbruikt wordt, terwijl de Eu- ropeesche landen dieo ver overschotten beschikken op zijn allermeest slechts een half millioen ton kunnen leveren, is het duidelijk, dat het overzeesche koren den prijs van het product bepaalt. Let men er dan eindelijk op, dat het verbruik van broodgraan in sommige landen, met name in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, vrij sterk is achteruitgegaan in Amerika be draagt die vermindering per hoofd der bevol king sinds 1913 zelfs 15 procent en dat de jaren 1928 en 1929 overvloedige oogsten ge leverd hebben, zoodat men in de voornaamste productielanden met overschotten van vorige jaren opgescheept zit, dan zal het wel duidelijk zijn, dat het er voor den graanbouw in Europa niet rooskleurig uitziet. Zelfs indien Rusland uitgeschakeld b 1 ij f t. Zou de Russische export van voorheen zich eenigermate herstellen en zich voegen bij dien van de overzeesche landen, dan mag men wel zeggen, dat in landen als Nederland loonende graanbouw tot de onwaar schijnlijkheden gerekend moet worden./ Tenzij 't mogelijk zou blijken maar onze wijze van akkerverdeeling doet dit niet verwachten dat ook de intensief gedreven landbouw, zooals wij dien kennen, door machinale bodem en oogstbewerking, de productiekosten zóó zou doen dalen, dat concurrentie met den extensieven graanbouw der overzeesche landen weer mo gelijk -werd. Er is ook nog een andere mogelijkheid. De extensieve landbouw in landen als Canada b.v. wordt tot heden nog op vrijwel maagdelijken bodem gedreven. Komt men daar in de nood zakelijkheid om op groote schaal kunstmest te gaan bezigen, dan stijgen ook daar de kosten der productie en zal de druk der overzeesche concurrentie worden verlicht. Maar zoowel het een als het ander geschiedt niet vandaag of morgen, en daarom is onze conclusie, dat er voor de naaste toekomst in Nederland weinig uitzicht is op een loonenden graanbouw. De vraag rijst nu, wat daartegen te doen valt Voorop stellen we dan, dat wij hier niet staan voor gevolgen van kunstmatige maat regelen door anderen genomen, gelijk b.v. het geval is met andere producten, waarover wij later zullen handelen. Bij den grooten graanaan- voer van overzee werken alleen natuurlijke factoren. De graanbouw wordt er niet gesub sidieerd; er worden geen uitvoerpremiën ge geven; de volle vracht wordt er voor betaald; de loonen zijn er geen hongerloonen. Het eenige voordeel, dat ginds genoten wordt, is, dat men er geen sociale lasten te dragen heeft; waar tegenover dan echter staat, dat het binnen- landsche product niet over duizenden kilometers behoeft te worden aangevoerd. Zou men hier te lande den graanbouw dus willen bevorderen, instandhouden op zijn tegen woordige hoogte, dan zou er niets anders op zitten dan over te gaan tot de heffing van een flink invoerrecht. En dit niet ter afwering van de gevolgen van allerlei kunstmatige maatre gelen door anderen getroffen, maar enkel en alleen, omdat wij niet in staat zijn een der eerste levensbehoeften te produceeren tegen prijzen, waartegen anderen dit wèl kunnen. Zou dat verstandige politiek zijn We bedoelen daarmede goede economi sche politiek. Want dat het, in den gewonen zin van het woord, geen goede politiek zou zijn, heeft de ervaring voldoende bewezen. Het Nederlandsche volk toonde zich bij herhaling van graanrechten afkeerig. We bepalen ons dus tot den zuiver economischen kant van de zaak. En dan stellen we vast, wat we in den aan vang reeds zeiden, dat de Nederlandsche land bouw al jaren lang op een geheel onwerkelijke basis rust. Het opbrengstvermogen van den bodem is niet grooter dan een 15 jaar geleden. De pro ductiekosten zijn daarentegen sterk gestegen. Waartoe had dit nu, bij een gezonde ontwik keling, moet leiden Het antwpord ligt voor de hand. Zooal niet tot verlaging der grondwaarde en pachtprijzen, dan toch stellig niet tot het om gekeerde, En dat is juist wat geschiedde. Onder den invloed van tijdelijke verschijnselen zijn de grondprijzen gestegen en hebben de pachtprijzen deze stijging gevolgd. Dat moest misloopen, zoodra de gevolgen eener sterk toegenomen goedkoope productie elders zich voelbaar maakten. En wat moet men thans doen Moet men door kunstmatige maatregelen de gezondmaking van den landbouw tegengaan Moet de Staat, moet het Nederlandsche volk opkomen voor de gevolgen van veel te hooge koopprijzen en veel te hooge pachtprijzen Moet men, door kunstmatige steunverleening, er toe meewerken, dat de pachten op veel te hoog peil gehandhaafd blijven; of moet men er de voorkeur aan geven om, onder den invloed van de prijzen der producten, de koop- en pachtprijzen weer in harmonie te zien gebracht met de geldswaardige opbrengst Een soortgelijk proces hebben andere deelen van het Nederlandsche volk reeds doorgemaakt of zijn bezig het door te maken. Waarom zou het bodemkapitaal in dit opzicht van teleurstelling verschoond moeten blijven Let wel, we hebben het nu alleen over maat regelen, die er op gericht zouden zijn om be scherming te verleenen tegenover volkomen natuurlijke concurrentie. Waar onze productie gehinderd wordt door kunstmatige maatregelen van anderen, nemen we een ander standpunt in. Maar waar het gaat om eerlijke, vrije concurrentie, zien wij geen enkele aanleiding om een ongezonden, kunstmatigen toestand en zoo moet men de huidige koop- en pachtprijzen in Nederland beschouwen door kunstmiddelen een, en dan nog kwijnend, voortbestaan te verzekeren. de Tonge, H. Klink en gezin naar Middelharnis, J. Woudstra naar Nieuwe Tonge, M. van der Maden naar Niuwer-Amstel, J. de Graaff-geb. van der Sterre en gezin naar Rotterdam, J. L. Buijs naar Dinteloord, J. Jacobs en A. E. Jacobs naar Noord Amerika. Tegen een koopman werd proces-verbaal opgemaakt wegens venten zonder vergunning. OOLTGENSPLAAT. Uitslag B. V. L. G. C. van den Berg 93, J. W. Korteweg 93, S. van der Mast 92, P. van den Heuvel 92, G. H. L. de Bruin 92, J. Duim Wz., 91, H. van Rossum Pz. 90, S. van Ree 89, A. van den Heuvel 88, A. van Dam Az. 87, J. J. van Ree 84, B. de Vos 84, A. de Vos 83, J. van den Tol 80, H. Troost 79, P. Leijdens 78, D. Neels 78, J. Kreeft 76, J. van Oostende 74, M. van Binsbergen 74, C. J. Oostdijk 73, D. den Bra- ber 70, J. van Putten 67, L. Vermaat 65, J. den Ree 64, L. Jordaan 61, P. van Es 60, A. van der Griend 55. Bij de gehouden telling op 15 April waren in deze gemeente nog aanwezig 17.500 H.L. aardappelen wat beteekent dat nog 17 van de oogst 1929 aanwezig is. Van 15 Mei tót 15 Juni zal voor deze gemeente een veetelling plaats hebben. Heden (Donderdagmiddag) ontstond door onbekende oorzaak brand in de woning van den heer C. van Dam Jz. Door het naar buiten brengen van brandende voorwerpen, bed, dekens en matrassen kon de brand met emmers water gebluscht worden. OUDE TONGE. Dinsdagavond is een on bekende met de gereedstaande auto van den heer P. van den Berge weggereden. De auto is later onder Sommelsdijk met stuk gesneden banden gevonden. Van de dader(s) op heden nog geen spoor. Tot leider bij de volkstelling voor 1930 alhier is aangewezen de heer D. Verweij, ambt. ter secr. De prijs van de aardappelen is opgeloo- pen van 1.25 2.per H. L. naar gelang van kwaliteit. Op de laatste ledenvergadering van D. E. S„ Dinsdagavond gehouden, is tot liquidatie overgegaan. Na aftrek van de kosten is aan ieder lid ruim 12.uitgekeerd. NIEUWE TONGE. Toen de heer A. V. j.l. Maandag met zijn vrachtauto over de kaai reed gleed de wagen uit en kwam met de voorwielen over den kaaimuur te hangen. Gelukkig liep de wagen tegen een der meerpalen en kwam hij niet in het water terecht. Met een lier is de auto weder op den beganen grond gebracht. De bakkers hebben den broodprijs met 3 cent per 12 ons verlaagd. - De heer W. A. Knops heeft zijn woning staande aan het Kortewegje alhier, onderhands verkocht aan den heer B. Kieviet Jz. In verband met het overlijden van wijlen den heer A. C. Breesnee, vaceert het ambt van 2e ambtenaar van den Burgerlijken stand dezer gemeente. Tegen een prsoon van elders is proces-ver baal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Alhier is een vereeniging opgericht, ter bestrijding van drankmisbruik, met aanvankelijk 22 leden. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren A. Knops J.G.z., VoorzitterL. Oud zegel, SecretarisA. van Schouwen, Penning meester. Algemeene vergadering van de afdeeling „Nieuwe Tonge en Omstreken" der vereeniging Het Groene Kruis op Woensdag 16 April 1930 des namiddags 7 uur. Aanwezig 56 leden. Voorziter Dr. C. van Gelder. Deze opent de vergadering, heet de aanwezi gen hartelijk welkom en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering te lezen, wel ke werden goedgekeurd en geteekend. Op verzoek van den Voorzitter brengt de secretaris daarna het jaarverslag uit. De voorzitter dankt hem voor zijn verslag en spreekt er zijn spijt over uit dat Zr. Van den Polder nog steeds door ongesteldheid ver- verhinderd is, haar werkzaamheden te verrich ten en hoopt dat het haar gegeven moge wor den binnenkort haar ambt weder te aanvaar den, terwijl het hem spijt dat de heer Breesnee als bestuurslid en Secretaris ontslag heeft ge vraagd. Dan komen de volgende rekeningen aan de orde Rekening Groene Kruis Ontvansten 728.04 Uitgaven 429.97, Batig saldo 298.07. Rekening Tuberculosebestrijding Ontvansten 1844.16, Uitgaven 1274.47. Batig saldo 569.69. Rekening zuigelingenbescherming Ontvang sten 63.68. Uitgaven 40.Batig saldo 23.68. De commissie die deze rekeningen heeft na gezien. bestaande uit de heeren van den Broek (en Van Vliet brengt bij monde van den heer Van Vliet verslag uit. Hij verklaart, dat de commissie alles in orde heeft bevonden en tot vaststelling adviseert. Conform wordt met algemeene stemmen beslo ten. De Voorzitter brengt den heer Buitenhuis dank voor zijn gehouden accuraat beheer. Daarne deelde de voorzitter mede, dat het be stuur de aanschaffing van een lighal overweegt. De kosten zijn nog al hoog en daarom is met den aankoop nog steeds gewacht. Bovendien zou aanschaffing van een z.g.n. kunstmatige hoogtezon, Ook aanbeveling verdienen. Ook de kosten daarvan zijn hoog, terwijl er bovendien op dit oogenblik voor dit instrument nog geen ruimte beschikbaar is, die wellicht binnenkort wel komt. Omdat dit jaar nog wel niet veel van aanschaffing zal komen, zal de voorzitter naar den koopprijs informeeren en in een vol gende algemeene vergadering dit punt nog nader behandelen. Vervolgens werden voorgelezen de begroo- tincjen voor 1930. Begrooting Groene Kruis: Ontvangsten 748.07, Uitgaven 748.07, Saldo nihil. T.b.c.-bestrijding sluitende in ontvang en uit gaaf met 1094.69. Zuigelingenbescherming in ontvang en uit gaaf sluitende met 63.68. Met algemeene stemmen worden deze be grootingen aldus vastgesteld. (Den aanwezigen wordt een kop heerlijke kof fie en een sigaar aangeboden). Dan is aan de orde de verkiezing van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van den heer D. Buitenhuis, en wegens de ontslag name van den heer D. Breesnee. De Voorzitter vraagt of deh eer Breesnee bij zijn besluit blijft en nadat deze daarop be vestigend geantwoord heeft, deelt de voorz. mede, dat het hem spijt, dat de heer B. het bestuur gaat verlaten. Immers sedert de oprich ting der vereen, was hij bestuurslid-secretaris en steeds werden op aangename wijze de Groene Kruis-zaken behartigd. Hij dankt den heer B. hartelijk voor het vele werk dat hij voor het G. K. gedurende 18 jaren heeft verricht en be veelt de vereen, zoowel moreel als finantieel in zijne belangstelling aan. Overgaande tot de verkiezing van een be stuurslid in de vacature Buitenhuis, worden uitgebracht 56 stemmen, waarvan 53 zijn uitge bracht op den heer Buitenhuis, die op een vraag van den Voorzitter onder dankzegging zijn be noeming aanneemt. De Voorz, felicitert den heer B. met zijne benoeming en hoopt dat hij als voorheen trouw de belangen der vereen, zal behartigen. Dan wordt overgegaan tot de benoeming van een bestuurslid in de vacature Breesnee. •Uitgebracht 'werden 56 'stemmen, wadrvaft Doorzitten bij wl.Irljd.n verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. 42 op den heer P. J. Keijzer en 1 en 2 stemmen op verschillende personen zoodat de heer K. gekozen is. Op een desbetreffende vraag van den Voorzitter verklaart de heer K. zijne be noeming onder dankzegging aan de vergadering aan te nemen en zooveel hij kan, de belangen der vereen, te behartigen. De Voorzitter feliciteert den heer K. met zijne benoeming en hoopt, dat de belangen der vereen, trouw zullen worden behartigd en de prettige omgang in de bestuursvergaderingen besten digd zullen blijven. Dan deelt de Voorziter mede, dat als afge vaardigde voor de Alg. Verg. was aangewezen de heer Breesnee, die echter door ongesteldheid verhinderd is geweest deze vergadering bij te wonen, zoodat geen verslag kan worden uitge bracht. Dan wijst de Voorziter er op, dat in Holland op verschillende plaatsen, door het Groene Kr. diensten voor „Huiszorg" zijn ingesteld. Is in een gezin een vrouw ziek en moet deze rust houden, dan komt een daarvoor aangewezen vrouw het werk doen en wordt daardoor voor komen, dat de zieke niet voor dat ze beter is, met de werkzaamheden begint, omdat ze het niet kan aanzien, dat het huishouden zoo slecht wordt bijgehouden en man en kinderen niet of niet op tijd eten hebben, enz. enz. Voor Flakkee is dit Instituut nog iets nieuws, maar misschien zou het niet ondienstig zijn een propagandiste voor de Vereeniging te laten optreden, die een en ander op duidelijke wijze kan mededeelen en waarbij dan in de eerste plaats vrouwen tegenwoordig waren. Dan brengt de Voorzitter ter tafel het in de vorige vergadering door dhr. De Wilde ge opperde denkbeeld, om op Flakkee een School- artsendienst in het leven te roepen. Spr. schetst in het kort het doel en de strek king van dezen dienst en wijst met voorbeelden op het groote nut daarvan. De bezwaren, die tegen dezen dienst beston den, zijn bijna geheel opgeheven en wellicht is nu de tijd gekomen, met de voorbereiding daar van een aanvang te maken. Nu bezit de streek zelf nog het voorrecht er een te benoemen en wellicht later, wordt er van Rijkswege een gezonden. Bovendien wordt de nuttigheid van dit Instituut door niemand betwist. De kosten zouden voor al de gemeenten op dit eiland, wanneer gezamenlijk tot de aanstel ling werd besloten, zeer gering zijn, omdat de Provincie 50 in de jaarwedde van arts bij draagt. Wanneer de jaarwedde op 8000.—- werd gesteld, zouden de gemeenten gezamenlijk 4000.per jaar hebben bij te dragen. Nadat verschillende discussies over dit on derwerp zijn gevoerd, wordt ten slotte besloten, het Bestuur te machtigen een algemeene ver gadering te houden voor alle leden der Groene Kruisvereenigingen op dit eiland toegankelijk en daar b.v. Dr. Feisscher te "Wassenaar te laten optreden, om dit onderwerp te behandelen. Wanneer de agenda is afgehandeld, vraagt dhr. De Wilde het woord, die de tolk der ver gadering meent te zijn, wanneer hij den Voor zitter dank zegt, voor de aan de aanwezigen aangeboden kop koffie en heerlijke sigaar. De vergadering droeg ook een zeer gezellig karakter. Daarna sluit de Voorzitter, met dank aan de aanwezigen, deze geanimeerde vergadering. DIRKSLAND. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 4 werkzoekenden ingeschreven. - Tegen a.s. Woensdag 23 April, des n.m. 2 uur, is door den Burgemeester een openbare raadsvergadering belegd. - Gedurende het afgeloopen kwartaal werden door den keuringsdienst van waren alhier ge houden 38 inspecties over winkels, 28 monsters melk genomen, 8 monsters van andere waren en 1 partij ter plaatse afgekeurd. HERKINGEN. De rekening van de polders St. Elisabeth ien Oud-Herkingen, ligt bij den Secretaris ter inzage. Onder de arbeiders heerscht op het oogen blik een ongekende groote werkloosheid. Moge maar spoedig aan dezen toestand een einde komen. -* Tot dijkgraaf van het Waterschap „De Dijkring van Flakkee" werd bij K. B. benoemd de heer D. D. Kastelein alhier. OUDDORP. Om deel te nemen aan den Nationalen Schietwedstrijd te 's-Gravenhage op 20 Mei a.s. kunnen van de leden van den Bijz. Vrijw. Landstorm van hier in aanmerking ko men: a. Scherpschutters M. Tanis Tz. en M. 0. Akershoek; b. Schutters le klasse M. Brug-> geman, J. Both, J. O. Mierop, W. Hameeteman Jz., G. H. Tanis en C. Breen Pz. Oefeningen in het schieten met scherp no. 1 worden gehouden op het strand bij het Haven hoofd van Goedereede op Zaterdag 26 April en 10 Mei van 3 tot 5.30 uur. De gewone schietoefeningen voor alle leden hebben plaats op a.s. Zaterdag in <fe O. School 1; aanvang 5 uur. Nu het omzetten van verscbïTtende lande rijen geëindigd is, is onder de landarbeiders de werkloosheid zeer groot. Flet aantal werkzoe kenden wordt wel op 100 en meer 'geschat. Tegen de vlasser P. is proces-venbaal op gemaakt wegens overtreding van de arbeidswet. De algemeene telling van den -veestapel zal alhier worden gehouden .tusschen 20 Mei en 20 Juni. Den lsten Mei zal Kr. v. d. Wende 65 jaren bij de familie Hameeteman werkzaam ,:zijn geweest.

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 4