Na de Wasch IJ RADIO-STRIJD. Officieel Gedeelte. Uit onze Partij. Gemeenteraad. ci. Ingezonden Stukken. Plaatselijk Nieuws. Jtierj I - 'I 1 4 I! Hi 111 v de Stone Lectures uitspreken voor de Theolo gische School der presbiterianen te Princetown N. Ook zal hij lezingen houden te Philadel phia aan de nieuw Westminster Theologische School. Maar dit zal wel in de taal des lands moeten zijn. Want aan die beide inrichtingen zijn wel wat Theologische professoren die van Holl. afkomst zijn, maar de studenten zijn allen Amerikanen. Het stemt ons Amerikanen van Hollandsche afkomst tot dankbaarheid, dat ook onze geleerden uit het oude moederland aange zocht worden voor die Stone Lectures. Zij worden in druk uitgegeven en kunnen tot rijken zegen zijn voor ons groote land 1 Je AMERIKAANSCHE VRIEND. V. Er moest in Nederland slechts zijn één Chris- telijk-Nationale Radio-Omroep, die geheel ge steld werd in dienst van het christendom en uitsluitend propageerde de beginselen der Schrift. Zoo zouden wij het wenschen. Maar zoo kan het helaas niet. We leven in een land met een zeer gemeng bevolking. De radiozendtijd wordt door de over heid verdeeld. Van die overheid zijn alle Ne- derlandsche burgers onderdanen. Met de rechten van al die onderdanen heeft de overheid reke ning te houden. Groepen van zeer uiteenloopende levens- en wereldbeschouwing zijn bij de landsregeering om zendtijd komen vragen. Er zijn maar twee goede radio-omroepz'enders in ons land: Huizen en Hilversum. De overheid heeft per week dus maar 2 X 7 is 14 zenddagen te verdeelen. De 4 belangrijkste groepen, die zendtijd willen heb ben, zijn de christelijke, de roomsche, de socia listische en de vrijzinnig-neutrale organisaties. Een enkele van die groepen vraagt zooveel, dat er voor de andere maar heel weinig overblijft. Over de verdeeling van den zendtijd nu is strijd ontstaan. Dat is de politieke radio-strijd, de strijd om recht op zendtijd als burgers van Nederland, die uit een beginsel leven, dat het geheele leven beheerschen moet. De christelijke groepen aanvaardden als een billijken maatstaf de verdeeling naar de grootte der volksgroepen. De Nederl. Christelijke Radio- Vereeniging, vertegenwoordigend het rechtzinnig protestantsche volk, komt daarbij op voor het recht van één vierde der natie. Zij moet naar billijkheid dan ook hebben één vierde van den totalen Nederlandschen zendtijd. Bij de verdediging van dien billijken eisch Zijn er tegenstanders, menschen, die meenen, dal „neutraliteit" in de radio mogelijk zou zijn, en die nu voor een z.g. „neutralen" (in wezen vrijzinnigen) omroep veel meer dan een billijk deel ooeischen. Noch op de onhoudbaarheid van neutraliteit in de radio, noch op den strijd om ons staat kundig recht kan hier worden ingegaan. Alleen kan worden verzekerd, dat het noodig is, dat bij dien strijd alle christenen hun eigen Radio- vereeniging steunen. Het gaat als bij den Schoolstrijd. Het libe ralisme van allerlei schakeering wil aan ons recht te kort doen. Daartegen moet alle man in het geweer. Slechts een krachtige N.C.R.V., gesteund door de massa van onze menschen, is met Gods hulp waarborg voor de verkrijging van ons staatkundig recht in den aether. Als de Christelijk-Nationale Omroep der N. C. R. V. een billijk aantal zenduren heeft, kan zij strijden dien anderen strijd: den strijd om de ziel van ons volk. Dagelijks weerklinken allerlei stemmen door de radio in de gezinnen. Daarbij zijn stemmen van hen, die het gezag ondermijnen, die den klassestrijd prediken, die theorieën verkondigen in strijd met de waarheid. Daar zijn ook stem men van hen, die zielen trachten te winnen voor het Kruis,„die naar maatschappelijke ver betering streven door liefde en overleg, die ons volk zoeken te behouden bij Gods waarheid. Zij allen bewerken de ziel van ons volk; zij strijden er om. Aan welke zijde ge U scharen wilt is U wel duidelijk. Goed, maar doé het dan ook wer kelijk: Steunt de N. C. R. V. door Uw lid maatschap en gedenkt haar leiders en haar arbeid in Uw gebed. professorale inwijdingsrede van Prof. Dr. Ni- colaas Béets, en de omstreeks 1880 door Dr. Kuyper uitgegeven verhandeling „striks geno men" onder hun volle aandacht hebben gehad, kunnen nog te meer overtuigd zijn, dat niet de doctorstitel, maar wel de wijze der ambstbe- kleeding beslist omtrent het te verwachten open baar effect van den arbeid in de kerk. Desalniettemin heeft de heer Dr. C. Bouma, predikant te 's-Gravenhage, een verdienstelijk werk gedaan met eens heel punctueel deze zaak toe te lichten. Hij deed dit in eene brochure, getiteld: „Een kwestie van recht", uitgegeven bij den heer J. H. Kok te Kampen, voor slechts 0.40 te bekomen. In een zestal hoofdstukjes, samen 38 blz., maakt Dr. Bouma zijn lezers op onovertrefbare wijze duidelijk, dat de gronden om van den kant der Generale Synode het wetenschappelijk recht van de Kampensche hoogleeraren om hun studenten na voortgezette studie den doctors titel te vefleenen, ten volle aanwezig zijn. Hij toont aan, dat de Theol. School, al maakt zij geen deel uit van een Universiteit, in den zin van de wet op het Hooger Onderwijs, even stellig eene hoogeschool is als de hoogescholen te Delft, te Rotterdam en te Wageningen; dat de Theol. School evenzeer als de Vrije Univer siteit, voor zooveel de Theologie betreft, op leiding geeft met het tweeledig doel: bijbrengen van wetenschappelijke beginselen én gelijktijdig voorbereiding voor het kerkelijk ambt; dat de reorganisatie van de Theol. School in 1896 als het ware een volledigen uitgroei van die School, met inbegrip van de doctorale studie, onder stelt; dat deze eindstudie het kerkelijk ka rakter der School niet benadeelt maar versterkt; dat de Generale Synode alleen de ofening van het in dé professorenpositie reeds besloten recht heeft te regelen, en dat de daarmede gepaard gaande kosten niet beduidend zijn. Wij danken Dr. Bouma, dat hij de moeite nam voor deze preciese uiteenzetting. Zij kan er veel toe bijdragen, dat de Arnhemsche Sy node na een korte discussie tot een bevredigend besluit komt. G. G. GIJBEN. 's-Gravenhage, 4 April 1930. Belastbare opbrengst der bebouwde en onbebouwde eigendommen. De Burgemeester van SOMMELSDIJK, maakt bekend, dat eene opgaaf van de uit> komsten der schatting van gebouwde en onge bouwde eigendommen, in deze gemeente ge legen, gedurende 30 dagen, van 4 April tot 3 Mei aanstaande, ter gemeente Secretarie voor een ieder ter inzage ligt. SOMMELSDIJK, 3 April 1930. De Burgemeester, J. H. DIJKERS Lo..B. De Secretaris, Iz. GEELHOED. De copie van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven.Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. HET PROMOTIERECHT AAN DE THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN. Sedert eenigen tijd wordt in de Gereformeerde kerkelijke bladen en in brochrues druk behan deld de vraag of de Theologische School te Kampen al dan niet het recht zal krijgen om haar studenten, wanneer zij het candidaatsexa- men hebben afgelegd, en bekwaam genoeg be vonden zijn voor het domineesambt, nog een eind verder op te leiden en hun dan na de voortgezette studie den doctoralen graad te ver- leenen. De Generale Synode, die in Augustus a.s. te Arnhem samenkomt, zal hieromtrent eene be slissing hebben te nemen. Er is eene partij voor en eene partij sterk tegen; en met groote uitvoerigheid stellen de zeer en de hoog geleerde heeren betoog tegenover betoog. Het wil ons voorkomen, dat men over deze kwestie wel wat al te breedvoerig uitweidt, en dat daardoor andere zeer gewichtige kerkelijke belangen, zooals de vraag naar uitbouw van de Belijdenis, uniforme regeling van de liturgie enz., dreigen verdrongen te worden. Reeds vóórdat de zaak van het promotierecht ter sprake kwam in de bladen, zullen vele een voudige maar gezond doordenkende kerkleden al wel bij intuïtie begrepen hebben, dat de Synode al heel bezwaarlijk het recht om den doctors titel te verleenen aan de Kampensche Hooge school zal kunnen onthouden, en dat het heele geval eigenlijk meer een theoretisch probleem raakt dan een groot practisch belang voor de Gereformeerde Kerken. Die eenvoudig nadenkende lieden begrijpen toch ook heel goed, dat zoowel de predikanten die niet doctoreeïen als zij die het wel doen, een wetenschappelijke opleiding moeten hebben, dat het er maar van afhangt of men wat korter of wat 1 a n g e r op studie kan blijven, en dat menige niet gedoctoreerde in ontwikke ling van ambtelijke kracht zijn collega met een doctorstitel somtijds ver overtreft. Wij gaan verder, en zeggen: wanneer zelfs enkelen, die heelemaal geen hooger onderwijs genoten hebben, uit oorzaak van een geheel buitenge wonen aanleg zich weten op te werken tot eene positie van ver reikendën invloed op staatkundig of. sociaal gebied, waarom zou dan op kerkelijk terrein het verlengstuk van den studietijd, dat voor het doctoreeren vereischt wordt, over het algemeen iets van overheerschende beteekenis kunnen zijn voor het kerkelijk leven. En zij, t die wel eens de in 1875 gehouden GRAFSTEEN H. DE WILDE. Zaterdagmiddag plechtig onthuld. Onder groote belangstelling, niet het minst uit de provincie Zuid-Holland, is Zaterdag middag op de begraafplaats „Nieuw Eik en Duinen" te 's-Gravenhage plechtig overgedragen aan de familie een grafsteen op de groeve van wijlen den heer H. de Wilde, in leven wet houder van 's-Gravenhage, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland en oud-redacteur van „De Standaard". De grafbedekking is aangebracht op initiatief van het Prov. Comité van A.-R. Kiesvereni gingen in Zuid-Holland, waarvan de overledene vele jaren voorzitter is geweest. Daarom had de overdracht plaats door den w.n. voorzitter, den heer W. Warnaar van Sassenheim, lid der Prov. Staten van Zuid-Holland. Toespraak W. Warnaar. Wij komen hier samen, aldus spr„ om uiting te geven aan de gevoelens van hoogachting, dankbaarheid en vriendschap; wij komen hier niet om te verheerlijken, maar om te gedenken. Op 75-jarigen leeftijd nam God het vorige jaar van ons een man, die bijna 50 jaar lang, onafgebroken met de grootste toewijding en trouw, voor de handhaving en toepassing onzer beginselen heeft gewerkt en gestreden. Wij zijn de families de Wilde en Nederbragt zeer erkentelijk, dat de A.-R. Kiesvereenigingen in Zuid-Holland mogen doen, hetgeen zij zelf hadden wfllen doen: het graf van hun vader en grootvader dekken met een gedenksteen en zorgen voor het onderhoud daarvan. Spr. zeide het te gevoelen als iets kostelijks, dat er hier geen sprake is van sleur of gewoonte, doch dat het plan spontaan opkwam in het Prov. Comité en warmen weerklank vond in de harten van duizenden. Wij willen danken en doen het zoo, dat ook van deze handeling uit ga: ,,'k Zal gedenken hoe voor dezen, ons de Heer heeft gunst bewezen", ook door hetgeen Hij ons in wijlen den heer de Wilde schonk. Met een enkel woord herinnerde spr. aan diens leven en arbeid. Geboren te Goes in 1853 en aldaar opge groeid, deed de heer De Wilde zich reeds in 1878 kennen als een vurig strijder voor onze geestelijke vrijheid. Merkwaardig. Immers, zijn laatste werk was zijn studie „Om de Vrijheid", waarin zoo helder wordt aangetoond, dat de A.-R. partij zich bevindt op de historische lijn der gewetensvrijheid, zooals Prins Willem van Oranje die reeds in beginsel had uitgeteekend. Zijn eerste openbaar optreden was een warm pleiten voor het verkrijgen en behouden van d i e vrijheid, toen in het volkspetitionnement a.h.w. werd uitgekreten, dat die vrijheid werd onderdrukt. In 1883 van Goes naar Utrecht vertrokken, werd daar voortgezet, wat in zijn geboorteplaats was begonnen, en droeg zijn op treden veel bij om de overmacht van het libe ralisme in het Sticht te breken. In 1890 ves tigde hij zich in Den Haag, waar hij aanstonds aan den politieken strijd deelnam.. Dat de Staten van Zuid-Holland in 1901 rechts werden, was voor een groot deel te danken aan het werk van den heer H. de Wilde. Zijn plaats en arbeid in de Staten acht spr. voldoende bekend. Zijn mooiste jaren kwamen, toen hij in 1916 gekozen werd tot lid van Ged. Staten. In 1900 lid ge worden van den Haagschen Gemeenteraad en in 1907 Wethouder, heeft hij stad en gewest met groote eer en zegen gediend. Bij alles bleef hij de A.-R. partij en hare beginselen dienen; bleef hij strijden voor onze geestelijke goederen, waarvan hij persoonlijk de waarde kende; bleef hij als journalist, als propagandist, als organi sator, als belijder van den naam des Heeren, leiding geven. Bij elke Statenverkiezing was hij, aldus spr., als voorzitter van het Prov. Comité onze dappere aanvoerder. De Wilde was een held. Schatten heeft hij in eenvoudigheid uitgedragen onder ons volk. Hij was een man, die den tegenstander nooit den rug heeft toegekeerd; een man, wiens arbeid doet denken aan de lijfspreuk van Gladstone: „Be doing or be done", wees doende of 't is met u gedaan. Hij vroeg niet wat het gaf, maar oordeelde dat het moest. Wat was De Wilde nog frisch en krachtig op zijn 70sten verjaardag. Echter de krachten vergingen, sneller dan iemand dacht. Maar het „be doing, or be done" bleef hij toepassen. Onder veel smart kwam het einde, maar en dit was ook hier het wondere en het heer lijke hij bleef door het geloof een held tot het einde toe. Ootmoedig beleed hij, dat het graf onze schande is, omdat de dood de be zoldiging is der zonde; door genade wist hij ook, dat de dood niet is betaling van schuld, maar afsterven van de zonde en doorgang tot het eeuwige leven. Dat was zijn levenskracht en stervensmoed, en hier rust zijn stof tot den grooten dag der opstanding. „Groote eenvoud bij zijn uitvaart", dat was zijn wensch; een wensch, dien wij ook thans hebben betracht: een eenvoudige steen, met een kort opschrift, 't Getuigt van hoogachting, van dankbaarheidvan warme vriendschap. Meer dan wij hier zichtbaar toonen, blijft hij leven in ons hart. Want al gaan wij aanstonds weer uiteen, de herdenking van dezen vriend en broeder, van zijn persoon en arbeid, zal in onze harten blijven leven, want „de gedachtenis der rechtvaardigen zal in zegening zijn". Hierna droeg spr. de grafbedekking aan de familie over. De eenige zoon, het Tweede Kamerlid Mr. J. A. de Wilde, aanvaardde met een enkel woord van dank voor de betoonde hulde aan de nagedachtenis van zijn vader, den steen. De grafbedekking bestaat uit een sarcophaag van wit marmer en is geleverd door de Fa. G. Keuzenkamp te 's-Gravenhage. Op den steen staat, behalve een en ander over de overleden echtgenoot van wijlen den heer H. de Wilde, het volgende Hubertus de Wilde Oud-Wethouder van 's-Gravenhage, Oud-lid van Gedep. Staten van Zuid-Holland, Geboren te Tholen 15 Dec. 1853. Overleden 18 Juni 1929. Aan dén voet van den steen staat Ter dankbare nagedachtenis aan haar voor zitter door de Anti-Rev. Kiesvereenigingen in Zuid-Holland. De plechtigheid werd bijgewoond door de kinderen van den overledene, Mr. J. A. de Wilde en ëchtgenoote en Dr. J. A. Nederbragt en Mevr. Nederbragt—de Wilde, benevens de kleinkinderen en de leden van het Prov. Comité van A.-R. Kiesvereenigingen in Zuid-Holland. Vergadering van den Raad der gemeente STAD AAN 'T HARINGVLIET op Maandag 7 April 1930, des voorm. 10.45 uur. Aanwezig met den Voorzitter alle leden met uitzondering van den heer H. Berk. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige verga dering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekomen stukken. Een tweetal missieven van Ged.' Staten ten geleide van wijzigingen der gemeentebegrooting 1929 en 1930; een missive van Ged. Staten ten geleide van de goedgekeurde verordening op de heffing van schoolgeld; een mededeeling van het gemeentebestuur van Oude Tonge, dat tot be stuurslid van de waterleiding in de vacature W. Slijper is benoemd C. L, de Wit; een mededeeling van Ged. Staten, dat de bijdrage in de kosten v^n den keuringsdienst van waren voor deze gemeente over 1930 is bepaald op 167.07, welke stukken voor kennisgeving wor den aangenomen. Rekening Gezondheidscommissie over 1929. De rekening van de Gezondheidscommissie dienst 1929 wordt nagezien en in orde bevon den. Het batig slot bedraagt 82.09Jjj. Jaarverslag Commissie tot Wering van School verzuim. Voor kennisgeving wordt aangenomen het verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim over 1929, alsmede een mede deeling van de herbenoeming van Ds. Polhuijs 'en C. S. Koole als voorzitter en secretaris van voornoemde commissie. Gemeentebegrooting 1930. Een misieve van Ged. Staten ten geleide van de goedgekeurde gemeentebegrooting dienst 1930. Naar aanleiding van een opmerking wordt be sloten het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening te wijzigen en te lezen dat in plaats van 600.—, 300.per jaar wordt afgelost. heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Furol. Tevens wordt machtiging verleend tot wijzi ging der gemeentebegrooting wat betreft den post opcenten R. I. Belasting naar aanleiding van de vaststelling van het heffingspercentage. Vergaarbak Achthuizen. Naar aanleiding van een schrijven van het bestuur van de waterontlasting over de ver gaarbak van het riool in de Achthuizen, wordt besloten een nieuwe vergaarbak te laten maken van steen. De kosten bedragen 150.—. Hondenbelasting. Het kohier van de hondenbelasting voor het jaar 1930 wordt vastgesteld op een totaal be drag van een honderd drie en zestig gulden vijftig cent. Vermindering gelegenheden drankverkoop. Naar aanleiding van e'en schrijven van de Nat. Commissie tegen Alcoholisme te Utrecht met verzoek het aantal drankgelegenheden te verminderen, stellen B. en W. voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. De heer VAN SPRANG wil de vergunning, die thans over is, niet meer verleenen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren van Sprang en Trommel. Verzoek J. J. Nipius. Op een verzoek van J. J. Nipius tot het spannen van draden over gemeentegebouwën wordt gunstig beschikt. Vernieuwing buizen gasfabriek. Naar aanleiding van de noodzakelijke ver nieuwingen van de dienstleidingen van de gas fabriek wegens de groote gasVerliezen, wordt besloten een geldleening aan te gaan groot 1900.—, af te lossen in 15 jaar. Rente en aflossing wordt betaald door de gasfabriek tot 1942. Rondvraag. De heer VAN PAASSE vraagt Wanneer de gelden, bedoeld in art. 13 L. O. wet, aan de betrokkenen worden uitbetaald en of de op graving van de straten door de gasfabriek voor rekening van de gasfabriek 2 maal worden be straat, De VOORZITTER deelt mede, dat uitbeta ling spoedig zal plaats hebben en antwoordt bevestigend op de tweede vraag. De heer VAN SPRANG deelt mede, dat de heining om het schoolplein der O. L. school slecht is en de grint in den tuin van den ge neesheer terechtkomt.-Hij acht het plaatsen van een betonnen schutting de beste oplossing. De VOORZITTER zegt onderzoek toe. Sluiting. t SOMMELSDIJK, Tegen een ingezetene uit Dirksland is alhier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de verordening op de maximum-snelheid; tegen een inwoner uit Nieu we Tonge wegens overtreding der Wegenbe lastingwet en de Motor- en Rijwielwet, terwijl tegen een ingezetene dezer gemeente proces verbaal is opgemaakt wegens overtreding der laatstgenoemde wet. Een zoontje van A. B. had het ongeluk met zijn hoofd tegen een stoel te vallen. Hier door ontstond een dusdanige wonde, dat deze door een geneeskundige moest worden gehecht. Vorige week stonden bij den correspondent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente gemid deld 23 werklooze landarbeiders ingeschreven. L.l. Vrijdag werden voor de lichting 1931 voor deze gemeente 15 personen gekeurd. Niet minder dan 10 personen werden voorgoed on geschikt verklaard. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 4400 H.L. paardepeen, 2450 H.L. aardappelen en 300 H.L. uien. A.s. Zaterdagmorgen 11 uur zal ten over staan van den Burgemeester dezer gemeente op de oude begraafplaats alhier de verkooping plaats vinden van een partij hakhout. (Zie ad vertentie in dit nummer). MIDDELHARNIS. De zoon van K. Koote had 't ongeluk te vallen en zijn arm zoo ernstig te bezeerën, dat medische hulp noodig was. Zaterdag ontstond bij den schoenmaker L. Smit een begin van brand, doordat een petroleumstelletje, waarop een potje met lijm stond, omver viel. Daar spoedig hulp aanwezig was, had men het vuur weldra gebluscht en liep dit incident met eenige materieele schade af. - Bij den correspondent der arbeidsbemidde ling hebben zich als werkloos doen inschrijven 43 veldarbeiders en 2 zeevischers, totaal 45 personen. - Bij publieke verkooping van een woonhuis en een graanpakhuis met land, zijn deze afge mijnd door den heer J. Zaaijer, koop 1 voor 3000.— 'en koop 2 voor 4100.—. - Maandag ontving de familie alhier het treurige bericht, dat Jacob van der Sluis, ma troos op het Hospitaalkerkschip „De Hoop", te Amsterdam in het ziekenhuis na een kortston dige ongesteldheid is overleden. DEN BOMMEL, Uit deze gemeente werden vervoerd: 11250 H.L. aardappelen en 600 H.L. koepeen. Bij den correspondent der arbeidsbemid deling staan 42 werkloozen ingeschreven. - Van den petroleumventer J. Holleman, alhier, lag het paard dood in den stal. Daar het vleesch voor de consumptie werd afgekeurd, werd het cadaver onder politietoezicht begraven. - Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat gedurende het eerste kwartaal in deze ge- me'ente geen huwelijken zijn voltrokken. - Een ingezetene, die met z'n rijwiel in snel le vaart naar Middelharnis fietste, kwam ernstig te vallen, doordat het stuur van het rijwiel los schoot. OOLTGENSPLAAT, De heer J. Paasse werd ter gelegenheid dat hij 25 jaar in dienstbetek- king was bij de Firma Breur en Zonen des mor gens op 't kantoor ontvangen en door den oud sten firmant toegesproken, waar hem een kamer lamp werd aangeboden. Door de gezellen werd hem een vulpenhouder aangeboden. Die dag was voor hem tevens e'en vacantiëdag. Des avonds bracht de Muziekvereeniging, waarvan Paasse lid is, den jubilaris een serenade. De burgemeester maakt bekend, dat een opgaaf van uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente gelegen, gedurende 30 dagen, van 4 April tot en met 3 Mei voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage ligt. Deze week zijn uit deze gemeente ver scheept 70182 K.G. aardapelen, 255392 K.G. koepeen en 52607 K.G. poters. OUDE TONGE. Bij J. H. ontstond een schoorsteenbrand, die spoedig gebluscht was. De schade wordt door verzekering gedekt. Het kind van J. P. viel in een modder sloot, het werd er door A. H. uitgehaald. Het liep verder goed af. P. van Weel heeft zijn woonhuis onder hands verkocht aan E. van Markensteijn alhier. Derekening en begrooting zoomede de lijst van stemgerechtigden van de Magdalena- polder ligt voor belanghebbenden ter inzage. Donderdag 3 April j.l. hield de Vereen. S.B.Z, haar algemeene jaarvergadering in de vergaderzaal alhier. Toen de Voorzitter, Dr. Parree de vergadering opende waren er ruim 170 personen aanwezig. Spr. memoreerde eerst de werkzaamheden over 1929, waaruit bleek dat- er 32 personen voor rekening van S.B.Z. in een ziekenhuis zijn ver pleegd, wel een bewijs dat deze vereeniging noodzakelijk is. De finantieele toestand was verre van rooskleurig. In 1929 is een schuld van 1300 gemaakt, welk bedrag door Ge meente, R.K. Armbestuur en de N. H. Diaconie renteloos is voorgeschoten. Voegt men hierbij het saldo van 1928, groot 1000, dan was er een tekort van ruim 2300 over 1929. Spr. hoopte op aangename discussies en dat het nieuwgekozen bestuurslid door het vertrek van den heer M. Faas gekozen, in diens voet spoor zal volgen. De notulen worden onveran derd vastgesteld 'en de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Uit het verslag van den secretaris blijkt dat er van de 52 verpleegde personen, 3 zijn over leden, 5 bestuursvergaderingen werden gehouden, toegetreden zijn 220 leden, uitgetreden 133 een toename dus van 87 leden. Op 1 Jan. 1929 telde zij 21169 leden en op 31 Dec. 1929 2256 leden. Uit de rekening blijkt dat er 5257.88 aan con tributie is ontvangen, andere ontvangsten 4070.95. Verplegings-, dokters- en vervoer kosten waren 6942,74, andere uitgaven 2386,09. De balans gaf een schuld aan van 1323.54. Nadat door de controlecommissie verslag was uitgebracht, werd de rekening vastgesteld en beide functionarissen dank gebracht voor hun verrichtte werk. Ter voorkoming van moeilijkheden werd art. 13 van het reglement aldus gewijzigd dat S.B.Z. niet vergoed voor inwonend personeel, al of niet lid van S.B.Z. Die personen gaan voor werk gevers rekening, maar moeten voor eigen hulp verzekerd zijn. B.v. bij onverhoeds ontslag e.a. De aftredende bestuursleden H. Beijer, C. Nijsse en J. van den Tol werden met resp. 153, 161 en 161 stemmen herkozen en nemen hun benoeming aan. Na stemmen en herstemmen werd tenslotte in de plaats van M. Faas be noemd de heer M. P. J, Vlaander. Daar het al vrij laat geworden was, werd op voorstel van bestuur besloten om in het vervolg nog een vergadering te houden, ter bespreking Daarna sluiting. finantieelen toestand en vaststelling contributie. NIEUWE TONGE. De heer A. C. Breesnee die van 1918 tot 1923 het ambt van Wethouder dezer gemeente waarnam, is j.l. Vrijdag op 70- jarigen leeftijd overleden. Tegen een jeugdig persoon alhier is pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 426 Wetb. v. Strafrecht. -Een opgaaf van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente gelegen, ligt ge durende dertig dagen voor een ieder ter gem.- secretarie ter inzage. De door den Raad dezer gemeente vast gestelde Strafverordening (Brandweerverorde ning), welke aan Ged. Staten in afschrift is medegedeeld en waarvan de goede ontvangst werd bericht, ligt gedurende drie maanden voor een ieder ter inzage op het Gem.-Secretarie en) is tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar gesteld. De heer C. J. Dorsman te Middelharnis heeft de afbraak en slooping van een zestal woningen, staande aan Onderlangs te Dirks land, onderhands verkocht aan den heer I. Mosselman alhier. Voor het verzamelen van de juiste gege vens, wordt vanwege de Mabeg bij de inwoners een onderzoek ingesteld naar het aantal ver trekken, die iedere woning heeft, zulks in ver band met de waterleidingplannen op ons eiland. De opname heeft hier plaats door den heer E. Vink te Utrecht. Bij de gehouden keuring van de inge schrevenen van de lichting 1931, zijn van de 12 ingeschrevenen 2 voor goed ongeschikt ver klaard. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de Rekening over 1929 en de Begrooting voor 1930 van den polder Klinkerland, gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage ligt ten huize van den Secretaris. J.l. week werden van hier vervoerd 4500 balen uien, 3500 balen peen en 2000 H.L. aardappelen. In het personeel der Brandweer zijn be langrijke mutatiën aangebracht, tengevolge van het inwerkingtreden der nieuwe Brandweerver ordening dezer gemeente. De namen der ver schillende geaffecteerden zijn per publicatie be^< kend gemaakt. Inplaats van den heer P. Tieleman is de heer T. Koppenaal tot ass. machinist der motorspuit benoemd. DIRKSLAND. Bij de gehouden keuring van de dienstplichtigen der lichting 1921 werden ge schikt verklaardC. Both, M. Heerschap, J. Hogchem, L. J. Lugthart, W. Robijn, G. Vel- lekoop en J. H. Bestman. Voorgoed werden on geschikt verklaardL. Bestman, I. de Bruin, G. van Dongen, S. van Dongen, P. Doorn, J-^> Robijn, A. Vijfhuizen, C. Witvliet en L. M:g| j Cohen. De uitslag van de aanbesteding voor de levering van 630 M3. Grint 'en 620 M3. ba saltslag voor den wal of op den wagen voor polder Dirksland c.a. is als volgta. Grint op den wal, b. Keislag voor den wal en c. id. op den wal, W. Kieboom Gorinchem a 3.42, c. 7.72, M. Wijgand Dinteloord a. 3.05, W. van den Berg Bruinisse b. 7.c. 7.70, J. van den Doel Dirksland a. 3.31, J. M. Verheij, Werkendam a. 3.18, c. 7.93, Basalt Mij. Rotterdam b. 7.10, c. 7.68, D. Versloot Bodegraven a. 3.27 b. f 7.27, J. Kerkhoff Nieuwaal a. 3.17, A. van Driel Brielle a. 3.24, c. 9.24, W. H. Muller Rotterdam b. 7.33, Steen -en Bouwstoffen Mij. Rotterdam c. 7.27, Haagsche Basalt Mij. den Haag b. 6.68, W. Borsje Papendrecht b. 7.40, H« H. de Waal a. 3.09, F. L. Versluijs Werkendam a. 2.98. Gegund. Zaterdagmorgen geraakte door een defect aan de remmen een vrachtauto in de haven. De inzittenden die het gevaar zagen aankomen kon den nog bijtijds van de wagen springen. JUBILEUM Zr. J. KLEINOD. Zooals reeds in 't kort door ons gememo reerd, was het gisteren 25 jaar geleden, dat Zr.. J. Kleinod haar taak als verpleegster aanving. Dit feit heeft in breeden kring belangstelling gewekt. Reeds 's morgens moesten thuis een groot aantal bloemstukken en stapels gelukwen- schen in ontvangst worden genomen. Bij de eigenlijke huldiging, die om 10 uur in de, in een bloementuin herschapen bibliotheek van de Philips' Poliklieniek plaats vond, werd het woord gevoerd door Mevr. Philips-de Jongh, mede na mens Dr. A. F. Philips. Ir. Lokker, lid der directie namens de Directie, Dr. van Anrooy als chef van den geneeskundigen dienst, Dr. de Raad, Dr. Burger, Mej. Meijer en Zr. de Bruin namens het personeel der polikliniek en den heer Poldervaart namens het fabriekspersoneel. Diverse geschenken, w.o. van den heer en mevr. A. Philips en de directie, werden hierbij aange boden. Zr. Kleinod dariktte geroerd en sloot zich aan bij de vele wenschen, dat het haar nog lang mogelijk mocht zijn haar arbeidskracht in dienst van de patiënten en het consultatiebu reau voor zuigelingen te stellen. 's Middags had in de de Jonghlaan no. 2 de overstelpende drukke receptie plaats. De plaat selijke predikanten, vele artsen, ingenieurs en particulieren maakten van deze gelegerineid ge bruik hun sympathie met de jubilaresse te too- n'en. Vermelden wij nog, dat o.a. telegrafische gelukwenschen inkwamen van Dr. A. F. Phi lips uit Parijs, den heer en mevr. Otten-Philips uit Napels, den heer Evelein uit Brussel \n van verschillende in het buitenland verblijvende em- ployé's der N. V. Philips. Onder de gezonden- bloemstukken waren er van het R. K. Zieken huis, de Prot. Ziekenverpleging, de Philips' Biandweer, Afdeelingen der Philips' Coöperatie, vele artsen en anderen, onder wie Mevr. Antoi nette van Dij het personeel! feestavond aj Uit alles velen en niet| gen hebben wordt gewal MELISSA! bebouwde tot 4 Mei te De hee| staande aan kocht aan ZaterdJ terweg met Klundert pas| met 2 koeien v. d. K. wal werden er ai Zaterdi J. M. aan tramstation vereende kra| het is met gesleept, daal HERKINGj keuring voor| geschikt, A. geschikt verk Vorige in een onbewl gelegen sloot! moeite zelf oJ De uitkl de gebouwde I voor belanghj GOEDEï stonden j.l. •en 1 metseld ven. Belanghj dat de OntvaT dag a.s., des| zal houden. De gaj week van 60 OUDDOR1 nalen voor di dag en per sc van 500 tot 6 zalmen. DE CHRl De heer VI willen wijzen f den Bond. Wij doen ons zeer symjj dat er onder op „De Bliii >ond, geplaat: De heer adressen proe ten. Den lezi worden nog! abonné te lal luttel bedrag goed doel mei Gaarne bei] onzer lezers SOMMELf conie der Woensdagavol voor de lidmT kamer. A.s. ZoJ Kerk alhier dl nieuwe lidmatl De verkil Herv. Kerk alf dag 23 April i Jniet dus zooai >p 16 April al zijn de heeren| middelh; in de Ned. Hel te laten doope| Vrijdagavond Bij de Gd Ds. J. Praanjel Donderdl kerkgebouw dd treden Ds. A.| Ds. A. dikant alhier, bij de Ned. Kampen) en Ned. Herv. Ge OUDE TOI als gift ingekor| NIEUWE werpen te Soml hebben hun bel O. L. school ai J.l. ZoncT alhier een extrl Met ingarf onderwijzer aail de heer J. vanl DIRKSLANI derwijzeres aai 13 sollicitanten! De in de T lecte voor den 86.— op. Zondag z| de bevestiging T lidmaten. ^HERKINGEl) dè Ned. Herv. tijdstip was aar in 't bezit kw die met zijn gez Hardinxveld. In de voorml Dekker van Ni| Overweel tot voor deze ure vers 15: „de 1 bereidheid van stond stil bij brief, 2e. de ji het eindigen dl voorganger har! ker en de Geni aanbevolen. Na gebruikelijke vif de Evangelisten toegezongen 121 vers 1. Des avonds voor de Gemee te spreken tot Ure koos spr.

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2