Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten. DEI FE] Gemengd Nieuws. burgerlijke Stars# V erkoopingen. Marktberichten. Zate Gem '11! het voorjaar, koop tijdig een pot Uit de Pers. Buitenland. Var d 6) m I S'L .P'lI !l leenbank 11995.07, loonen f 2244.02 en diver- sen 1985.35. Totaal 30149.92. Daar niemand er opmerking op maakte, werd de rekening goedgekeurd en de secretaris-pen ningmeester dank gebracht voor zijn goed beheer. De aftredende bestuursleden A. Tuns en W. Ouwens werden met 40 en 33 stemmen her kozen. De bezoldiging secretaris-penningmeester en de regeling kolen lossen ondergingen geen ver andering. De penningmeester geniet 1Yl van den inkoopprijs. Tot leden controle-commissie 1930 werden be noemd J. A. Bogers en Th. Winkels. Bij de rondvraag werd door Jac. de Berg ge vraagd naar het verkrijgbaarstellen van cokes van de gasfabriek, wat onderzocht zal worden; en door A. Kanters over het nakomen van het kolencontract van het syndicaat. Na het uitreiken van het presentiegeld werd de vergadering gesloten, NIEUWE TONGE. Het bouwen van een woonhuis voor den heer van Vliet te Rot terdam is gegund aan I, van den Broek het timmerwerk, aan A. Mans het metselwerk en aan H. Schipper het schilderwerk. Ingevolge de Hinderwet is door den heer S. v. d. Velde, smid alhier, vergunning gevraagd voor het plaatsen van een benzinemotor van 8 P.K., tot het drijven van machines. Bezwaren kunnen worden ingediend bij het Gemeentebe stuur, op Zaterdag 12 April a.s. Ongelukken. Een tweetal fietsers, die aan een auto vasthielden, kwamen te vallen. De één kwam op den grintweg terecht, de andere in een sloot. De echtgenoote van A. K. viel in een diepe kelder, en bezeerde zich zoodanig, dat ook zij den geneesheer noodig had. De landbouwer V. d. V. kwam met zijn wagen en paarden in een sloot terecht. Dit ongeluk liep goed af. Aan den wagen werd materieele schade aangericht. DIRKSLAND. Verleden week werden van hier verscheept 2000 H.L. aardappelen, 12000 balen peen en 1600 balen uien. De uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eig'endommmen liggen ter secretarie gedurende 30 dagen ter inzage. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 5 werkzoekenden ingeschreven. De keuring van de dienstplichtigen der lichting 1931 zal voor deze gemeente a.s. Zater dagmorgen te Middelharnis plaats hebben. MELISSANT. Dinsdag is de heer C. de Vo gel vertrokken voor marechaussee naar de Op leidingsschool te Apeldoorn. Deze week had L. G. het ongeluk van een paard te vallen, waardoor hij zich zooda nig aan zijn been bezeerde dat geneeskundige hulp noodig was. HERRINGEN. De Wed. A. Nieuwland van Dirksland, vroeger jaren hier woonachtig, kwam Maandag j.l. bij familie alhier een bezoek afleg gen, werd onwel en overleed nog denzelfden avond. Dit is binnen 14 dagen het 3e treffende sterfgeval in en onder deze gemeente. De keuring voor den dienstplicht lichting 1931, zal voor «deze gemeente worden gehouden op Zaterdag 5 April te Middelharnis. Door mej, de wed. J. van Putten is aan B. en W. vergunning gevraagd voor den ver koop van sterken drank in het klein, in het perceel Kaaidijk, plaatselijk gemerkt no. 131. Woensdagavond werd alhier in de loods van M. den Boer vanwege de Meemaffabrieken te Hengelo een lezing gehouden met lichtbeel den over de toepassing van de electriciteit in het landbouwbedrijf, speciaal wat betreft het gebruik van de S.K.A. motoren. Daarna werd nog een film afgedraaid van de fabrieken en ook een komische film, wat de lachlust der aan wezigen nog al opwekte. Een uitvoerig verslag van de lezing hebben onze lezers kunnen zien in een der vorige nummers der Maas- en Schel- debode. A.s. Dinsdag zal ten hulppostkantore de uitbetaling der ouderdomsrente plaats hebben. STELLENDAM. Loop der bevolking. Inge komen P. D. Blomaard van Goes, W. den En gelsman van Ouddorp. Vertrokken K. Hamee- teman en gezin naar Goedereede, M. van Seters naar Middelharnis, A. Brinkman en gezin naar Spijkenisse, A. M. Kievit, R. Slis en gezin en F. de Graaf en gezin naar Rotterdam. Door den gemeenteveldwachter alhier is tegen drie personen uit Melissant t.w. H. J. K., J. A. K. en L. W. M. proces-verbaal opge maakt wegens het zitten op de heiningen voor de woningen, en tegen W. K. te Dirksland wegens het rijden over het trottoir in de Voorstraat. De uikomst der hermetingen en schattingen van de belastbare opbrengst der gebouwde en ongebouwde eigendommen ligt gedurende dertig dagen voor een ieder ter secretarie der gemeente te inzage. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 45 kilo gar nalen voor de pellerijen. De vorige week werden van hier verzon den 300 H.L. aardappelen^ 250 H.L. uien en 350 H.L. peen. GOEDEREEDE. Deze week werden plm. 1200 mud aardappelen verscheept a 0.60 per 70 kilo. Loop der bevolking. Vertrokken geene. Ingekomen K. Hameeteman en gezin van Stel lendam, M. P. van Hulst van Spijkenisse, J. Grootenboer en dochter van Melissant. OUDDORP. De ouderdomsrente zal hier uit betaald worden op a.s. Maandag en Dinsdag. Een huis van de erven T. Akershoek, staande aan het Waterwegje is onderhands aan gekocht door K. Kastelein Az. Door J. Bruggeman is in deze gemeente het eerste kievietsei gevonden. ma een paar dagen later zag in de comédi, uit- gedoscht in het bedoelde allernieuwste toilet, en toen opeens de naief-kinderlijke opvatting begreep. Vroeger namelijk droeg ma héél korte rokken, waaruit de beenen te zien waren, in vleeschkleurige kousen. Nu waren deze, dank zij de laatste mode, behoorlijk bedekt, maar, in plaats daarvan, vertoonde ma thans, van af den schouder, een paar dikke, bloote armen Ma is niet jong meer Liesje is haar laatst geborene ma is aan den gezetten kant, en bezit niet wat men noemt een goed figuur, Met een beetje wezenlijk goeden smaak, en oog op eigen-ik en leeftijd, zou 'dat echter wel wat te maskeeren zijn. En nu.... Ma wil a tout prix meedoen. Zij jaagt van de ééne mode-show naar de andere, en geraakt in een soort geestver voering bij den aanblik der jeugdige, slanke, elegante mannequins, die met gratie Parijsche modellen dragen, van Patou of Agnès, of Poizet. Zij vindt dit gewoon om te „stelen", en dat „snoezig" En heeft geen rust, vóór ze zich- zelve ook zoo iets „flatteus" heeft aangeschaft. En, hoewel ze overigens een verstandige vrouw is, ziet ze niet, hoe het haar, op haar leeftijd, en met haar uiterlijk, alles behalve „flatteert". Als zulke dames eens hoorden, wat de heeren over haar fluisterden, achter haar rug O ja, de echtgenooten of broers zeggen hun opinie wel. Maar die tellen niet mee „Echtgenooten en broers waardeeren je nooit", is haar troost. Wel, ik geloof, dat de eenigen, die haar in zulke kleeding wél waardeeren, zij zeiven zijn -iii! I' 11 „De Maasbode" schrijft UIT DEN HAAGSCHEN AETHER. Mode en goede smaak. „Ma heeft zoo'n mooien nieuwen japon", vertelde Liesje me, terwijl ik op ma's komst in haar salon wachtte, „met heel lange punten", voegde ze er aan toe. „En de beenen zitten, waar de armen vroeger zaten Héél duidelijk was deze mode-uitlegging van het zesjarige Liesje mij niet bepaald. Tot dat ik TWEE FRANSCHE MILITAIRE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Drie dooden. Uit Lyon wordt gemeld, dat daar Woensdag een Fransch militair vliegtuig in brand is ge vlogen, naar beneden gestort en geheel vernield. Van de inzittenden werd er één op slag gedood, en de ander zwaar gewond. Uit Darcares, waar zich een militaire lucht haven bevindt, wordt gemeld, dat een water vliegtuig door tot nog toe onbekende oorzaak van een hoogte van vijfhonderd meter in zee stortte. De beide inzittenden vonden den dood in de golven. EEN FAMILIEDRAMA. 'n Vreeselijk familiedrama heeft zich te Werk- stein een voorstad van Aken, afgespeeld. Daar heeft een 41-jarige werklooze invalide mijnwer ker zijn 5 kinderen den keel doorgesneden en zijn vrouw en zesde kind zoo zwaar gewond dat hun toestand vrijwel hopeloos is. De man genoot onderstand die echter geenszins voldoende was voor het onderhoud van het groote gezin. Hier bij kwam dat de man in den laatsten tijd aan den drank was geraakt. Woensdagmorgen om 7 uur had hij reeds een herberg bezocht. Een uur later kwam hij dronken thuis. Enkele oogen- blikken nadien hoorden de buren luide hulpkre ten uit zijn woning. Tevergeefsch poogden ze de deur op te breken. De politie slaagde er ein delijk in de woning binnen te dringen. Vijf kin deren lagen dood of stervend in hun bed; de moordenaar had zich zelf ten slotte de pols doorgesneden: hij is in bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis gebracht. SCHOOLSTAKING NEUKöLLN. Men meldde gisteravond uit' Berlijn Op de scholen te Neukölln die gisteren moes ten worden gesloten, daar communistische ouders een schoolstaking hadden geproclameerd en den kinderen van andersdenkenden eenvoudig belet werd de lessen bij te wonen heerschten heden weder eenigszins normale toestanden. Ongeveer een derde gedeelte van de leerlingen der vier in aanmerking komende scholen was niet ver schenen. Hun ouders zullen zich voor den po litierechter te verantwoorden hebben en tot boe ten van ten hoogste 25 mark kunnen worden veroordeeld. Voor de verschillende scholen ston den heden agenten op postze konden elke po ging tot het uitlokken van incidenten door weer spannige ouders zonder moeite verijdelen. SUCCES VAN DE COMMUNISTEN IN HET ROERGEBIED. Men meldt uit Berlijn Bij de verkiezingen voor de bedrijfsraden in het Roergebied hebben de communisten goede resultaten kunnen boeken. De moderne vakver- eenigingen verkregen in het geheel 890 man daten (vorig jaar 1273), de christelijke vakver- eenigingen 509 (566) democraten 7 (7), Polen 2 (3), communisten 402 (200), syndicalisten 28 (30). DE BOMAANSLAG BIJ TIETZ TE HAMBURG. Men meldt uit Berlijn De Hamburgsche politie is er tot nu toe niet in geslaagd een spoor te ontdekken van de individuen, die Woensdag in het warenhuis Tietz een bom hebben laten ontploffen. Ze ver moedt, dat het dezelfde misdadigers zijn, die vier dagen geleden een aanslag op het huis van den juwelier Wempe hebben gepleegd. Voor hun arrestatie wordt een belooning van duizend mark uitgeloofd. EEN ERNSTIG ONGELUK OP HET MEER VAN OCHRIDA. Negen personen verdronken. Uit Belgrado wordt gemeld Op het meer van Ochrida weigerde in een storm de motor van een boot, waarmee een aantal consuls en consulair personeel uit Koritza (Albanië) een uitstapje gemaakt hadden. Er ontstond een paniek en de passagiers sprongen over boord om naar de kust te zwemmen, waar men nog een 200 meter vandaan was. Negen hunner zijn verdronken, o.w. de Grieksche con sul en zijn vrouw en de vrouw van den Tsje- choslowakschen consul. DORP DOOR EEN LAWINE BEDOLVEN. Geen slachtoffers, doch alle huizen vernield. Naar de Romeinsche Tribuna uit Piacënza verneemt, is een enorme sneeuwmassa, ter breed te van 400 meter en ter lengte van meer dan een kilometer, losgeraakt, met het gevolg, dat het dorp Cimelli er door werd bedolven. Alle huizen zijn ingestort. De inwoners mét het vee konden het dorp tevoren verlaten. EEN APRIL-BOM. Men meldt uit Berlijn Groote opschudding heerschte in den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks twee uur in de omgeving van het Berlijnsche stadhuis. In een vensternis van het gebouw had men namelijk een bom gevonden. De autoriteiten werden ge alarmeerd, journalisten werden gewekt. Toen de bom onschadelijk was gemaakt, bleek dat ze ook inderdaad onschadelijk was; de bus was n.l. gevuld met gewone bloemaarde, waarop men een electrische batterij en een wekker had geplaatst. Een paar draden waren toen nog aan de bus bevestigd om aan het geheel een ge vaarlijk voorkomen te geven. Het was wel de eerste Aprilgrap van dit jaar in de hoofdstad. EEN MISDAAD. Te Ciboure, in Zuid-Frankrijk, is een af grijselijke misdaad aan het licht gekomen. Men heeft er het in stukken gehakte lijk van een Portugees ontdekt en ook de twee menschen, die den moord hebben gepleegd, gevonden. Het zijn een Spanjaard en zijn minnares, dë vrouw van den Portugees. Zij hebben hun misdaad, waar van de bijzonderheden afschuwelijk zijff.' bekend. Zoo heeft de vrouw het afgehakte hoofd van het slachtoffer verbrand op een houtvuur in de keuken. Zij had haar man en drie kinderen ver laten om met haar minnaar te gaan leven, een Spanjaard en vader van elf kinderen. EEN MERKWAARDIG ONGELUK MET EEN VLIEGTUIG. De Romeinsche bladen maken gewag van een merkwaardig ongeluk met een vliegtuig op het vliegveld Ciampino. Een mecanicien, die het toestel had nagezien, liet den motor zachtjes doordraaien en stapte toen uit het toestel. Daar bij raakte hij per ongeluk aan den versnellings hefboom; de motor ging harder slaan en het toestel reed er vandoor. De mecanicien kon het niet meer inhalen en nadat het een eind gerold had, verhief, het zich in de lucht. Het bereikte een hoogte van 150 M. en stortte vervolgens op den grond te pletter. Gelukkig liep alles zonder persoonlijke ongelukken af. Alleen het toestel schijnt verloren te zijn. TEGEN DE GELOOFSVERVOLGINGEN IN RUSLAND. In de groote zaal van den Dierentuin had Donderdagavond de tweede aangekondigde pro testvergadering tegen de geloofsvervolgingen in Rusland plaats. (Woensdagavond werd ook een protestvergadering in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gehouden). Ook thans weer waren uitgebreide maat regelen getroffen door de politie; een groot aantal rechercheurs was in de zaal aanwezig. De zaal was tot in den nok gevuld. Na een kort openingswoord van den leider der protestvergaderingen, dr. Grondijs, zong het koor van de Russische kathedraal te Parijs, evenals Woensdagavond, een kerkzang van Iwanof; Sta op, mijn ziel Daarna sprak prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Spr. herinnerde aan de groote perstentoon stelling te Keulen, welke eenige jaren geleden gehouden is en waar in een hoekje van de groote zaal, welke de inzending der sowjet- republiekën bevatte, was uitgebeeld de invloed op kerk en christendom. Het was een groote rots van christendom en godsdienst, welke ge spleten werd door een roode moker met punt- ijzer. Zoo wil het sowjet-regime de godsdienst vernietigen en versplinteren. Er gaat door onze ziel een diep medegevoel met hen, die dit lijden moeten doorstaan. Maar in de tijden van den grootsten druk, worden de zielen het diepst gefundeerd in hun geloof. Al heeft ons protest aldus besloot spr., wei nig invloed, wij moeten niét ophouden met tot de machthebbers je zeggen: Gij hebt niet het minste recht om zoo te handelen. Blijf af van God, van onze ziel en van ons geloof (Donde rend applaus). Nadat het Russisch koor wederom een gezang ten gehoore had gebracht, sprak kanunnik-deken van Dam, die ook reeds Woensdagavond het woord had gevoerd in het Gebouw,ivoor Kun sten en Wetenschappen. Vervolgens sprak de opperabbijn S. R. Pe- reira, die begon met Nederland te schetsen als de klassieke bodem der vrijheid, waar de Joden in moeilijke tijden een veilig en rustig toevluchts oord hebben gevonden. Welk een schrille tegenstelling met Rusland. Het is dan ook niet te verwonderen, dat een kreet van afschuw door heel de wereld is gegaan. Ons protest gaat niet tegen de huidige re- geeringsvormen of tegen de personen, die-thans de macht in handen hebben. Het kostbaarste bezit heeft men geschonden. Laat uit de tranen, welke thans gestort worden, twee bronnen voort komen: een bron van medelijden met hen, die moeten lijden en strijden om hun geestelijk bezit, maar ook een bron van eensgezindheid, welke de belijders van verschillende godsdiensten bij eenbrengt. Wij moeten veel meer letten op dat gene wat ons vereenigt en niet op dat wat ons scheidt. Na opperabbijn Pereira sprak de metropoliet Eulogius, die eveneens Woensdagavond reeds het woord had gevoerd. De Russische kerkvoogd had ook thans een warme ovatie in ontvangst te nemen; zijn rede werd door dr. Grondijs vertaald. Na de redevoeringen las dr. Grondijs een motie voor, welke Woensdagavond met alge- meene stemmen was aangenomen. Ook thans vereenigden de aanwezigen zich met een luid applaus met de inhoud van deze motie. Met het gemeenschappelijk zingen van het tweede couplet van het Wilhelmus ging de groo te schare in goede orde uiteen. ORDEVERSTORING. In een protestvergadering tegen de Russische geloofsvervolgingen. Woensdagavond werd in Den Haag een pro testvergadering gehouden tegen de Russische ge loofsvervolgingen, waar o.m. het woord voerde oud-minister dr. J. Th. de Visser. Tijdens diens rede maakten eenige personen lawaai en werd er een roode vlag ontplooid. De herriemakers werden spoedig door in de zaal aanwezige re chercheurs aangehouden en verwijderd, 't Zijn de 29-jarige opperman H. D. R„ de 23-jarige H. P. en de 31-jarige opperman L. v. d. V. Zij zullen zich vermoedelijk te zijner tijd voor den rechter hebben te verantwoorden wegens het verstoren van de orde in een openbare vergadering. Na afloop van de bijeenkomst zijn zij in vrijheid gesteld. EEN REAGEERBUIS MET AETHER ONTPLOFT. Te Wageningen is Donderdagmiddag 12 uur in het laboratorium voor physiologie der dieren der Landbouwhoogeschool, directeur prof. dr. Grijns, een reageerbuis met aether ontploft. Prof. Grijns kreeg lichte brandwonden aan het gelaat en zijn handen en haar werden geschroeid. Na verbonden te zijn is hij per auto naar zijn woning vervoerd. In het laboratorium sprongen de ruiten, en de gordijnen geraakten in brand. Het brandje werd spoedig gebluscht door het personeel; de brandweer behoefde geen dienst te doen. MELKOORLOG TE VLAARDINGEN. Sedert Dinsdag wordt te Vlaardingen een melkoorlog gevoerd, ten gevolge van een tus- schen de veehouders en We melkinrichting ge rezen geschil. De veehouders venten nu zelf hun melk uit voor 6 a 7 cent per liter. Dinsdag was de officieele melkprijs nog 12, Woensdag 9 cent per liter. HEIDE- EN BOSCHBRAND. Te Weert woedde Woensdag een heide- en boschbrand. 30 H.A. heide en 26 H.A. tienjarige dennen brandden af. AUTO-ONGELUK. Zesjarig ventje door een vrachtauto overreden en aan de gevolgen overleden. Woensdag ging te Weert het zesjarig zoontje van den heer Kirkels op het spatbord van een stilstaanden vrachtauto zitten. De chauffeur reed weg Sonder het kind op te merken. Dit is toen gevallen en kreeg een wiel over het lichaam. Donderdagochtend is het aan de gevolgen daar van overleden. OPIUM. Bij huiszoeking in een pand aan de Delistraat te Rotterdam heeft de politie 1 K.G. ruwe opium in beslag genomen. In verband hiermee is een Chinees J. T, F. aangehouden en opge sloten. WEER EEN ONGELUK OP DE STAATSMIJN MAURITS. Drie gewonden. Woensdagmiddag heeft op de Staatsmijn Mau- rits te Lutterade in de ondergrondsche bedrijven, eveneens op de 580 meter, waar Maandag j.l. één mijnwerker tijdens een instorting-fs gedood, en een tweede zwaar gewond, weer een ernstig ongeluk plaats gehad. Men was er stuttenswerk aan het verrichten, toen plotseling een gedeelte instortte. Een Duitsche mijnwerker kreeg een gedeelte tegen de borst en liep zware verwon dingen op. Zijn toestand is ernstig. Een opziehter en de mijnwerker H. Eykenboom uit Sittard, die eveneens verrast werden, zijn minder ernstig verwond. GROOTE HEIDEBRAND. Donderdagavond heeft, nabij G^rderen een hevige heidebrand gewoed, die, door hevigen wind aangewakkerd, een bijzonder groot gevaar voor de naburige bosschen opleverde. Boven verwachting is de afdeeling Garderen van den boschbrandweerkring, bijgestaan door militairen uit het remonte-depot te Millingen, er nog in geslaagd de vlammen te blusschen voor zij de bosschen hadden bereikt. Naar schatting is een oppervlakte van 8 a 9 H.A. heide in de asch gelegd. RIJNAAK LOSGESLAGEN. Donderdagmiddag is de rijnaak Jaco, schipper Jansen, varende op de Zuiderzee, nabij de zand plaat de Oude Zeug, bij Medemblik, losgeslagen van de sleeptrossen van de sleepboot Ganimedes en tegen den dijk geslagen. De aak was geladen met steen voor de Zuiderzeewerken. Door het geven van seinen is de sleepboot Onderneming van Den Oever vertrokken. Na veel moeite is het gelukt schipper Jansen, zijn vrouw en vijf kinderen van den aak te halen en naar Medem blik te brengen. Onmiddellijk is de Onderneming opnieuw uitgevaren om te trachten den aak bij hoog water vlot te krijgen, waarin zij zou wor den gesteund door de Ganimedes. MIDDELHARNIS. GetrouwdP. Mulder 27 j. te S'dijk en L. N. v. Gent 23 j Overleden M. Baart 58 j. SOMMELSDIJK. Geboren Philippina, d. v. Cornelis van Driel en Adriaantje Hoogzand; Jacob, z. v. Leendert Mastenbroek en Jacoba Adriana van Eijken. STAD AAN 'T HARINGVLIET. GeborenMattheus, z. v. M. v. d. Slik en W. Hogerwerf; Laurens, z. v. J. Wervers en A. Huizer. Overleden Teuntje Huizer, 6 mnd., d. v. H. Huizer en L. A. de Jong; Maria van der Sluis, 78 jaren, wed. van L. van Dijk; Wessel Elvé, 17 j„ z. v. M. A. J. Elvé en C. M. Vermeulen; Pieter Braber, 54 j., z. v. M. Braber en L. Braber. OOLTGENSPLAAT. GeborenFlora, d. v. Cornelis van der Vliet en Neeltje Kameraad; Jannetje, d. v. D. Intveld en Jac. de Vos; Dimphina Maria Therisia en Petrus Josef, d. en z. v. G. M. van Oorschot'en A. M. de Wit. OndertrouwdS. Koppenaal 28 j. en J Ka meraad 22 j.C. P. Hokke 24 j. en A. van Gent 24 j. OUDE TONGE. Geboren: Bastiaan Johannes, z. v. Willem Marinus Vogel en Maatje van EekJan, z. v. Johannes de Boed en Dina Klapmuts Maria Elizabeth, d. v. Anthonius Johannes van Vugt en Maria Anna Buijs; Cornelia Lijntje en Leendert Willem, d. en z. v. Johannis Gerar» dus Knops en Stoffelientje Catharina Quist; IJsbrand, z. v. Jacob Bastiaan van de Tonne' kreek en Johanna Breeman. Gehuwd: Gerrit van den Ouden 51 j. wedn. en Margaretha de Vos 44 j. wed. OverledenLevenl. kind van het vr. gesl. van Leendert Holleman en Kaatje van Noord. NIEUWE TONGE. Geboren Adriana, d. v. Joost Holleman en Johanna Koppenaal. Ondertrouwd P. C. van Alphen, j.m. 28 j„ en J. C. Drooger, j.d. 23 j. GehuwdH. Abramse, j.m. 33 j„ en H. Dekker, j.d. 29 j. HERKINGEN. OndertrouwdEsra van der Velde jm. 28 j. en Jannetje van der Wende jd. 22 j. Overleden: Pieter Cornelis Brooshooft 71 j. wedn. van Leentje Bruggeman. STELLENDAM. Gieboren Abraham, z. v. C. Keijzer en E. Breederveld; Johannis Arie en Pieter Marinus, z. v. T. Biemond en E. Struijk; Gerbrand, z. v. J. van Soest en P. Brinkman; Pieternella Din- gena, d. v. J. J. Keijmel en L. Beijer. Getrouwd Frans de Graaf, 29 j„ en Teuntje Grootenboer, 24 j. GOEDEREEDE. GetrouwdG. K. Groenendijk, 21 j., en J. Groenendijk, 17 j.; Jan den Eerzamen, 26 j., en Dina Krijger, 22 j. Overleden Maria Kardux, 63 j., ongehuwd; Dnmmen Luime, 87 j„ echtg. van Maria Non. OUDDORP. Over de maand Maart 1930. Geboren Maria, d. v. A. Padmos en L. de Vogel; Klaas, z. v. D. Witte en M. Meijer; Susanna, d. v. H. van Hoven en K. Jongste; Jan, z. v. G. Grinwis en K. Troost; Pieter, z. v. A. Meijer en K. Breen; Johannes, z. v. J. Hameeteman en A. Hoek; Cornelis, z. v. L. Klijn en T. 't Mannetje; Tona, d. v. L. van der Linde en A. Klijn; Gerda Jacoba, d. v. A. Hameeteman; Krijn, z. v. C. Grinwis eij, M. Meijer; Jannetje, d. v. T. van Dam en J. van den Berg; Barendina Pieternella Christina, d. v. L. Goedegebuur en M. Jansen. OverledenKlaas Venneman, 75 j.f Jacob Meijer, 60 j.; Johannes Meijer, 51 j.; Maarten Mastenbroek, 8 maanden; Maartje Hameeteman, 56 j.; Hester Hoek, 53 j. Ondertrouwd Teunis Bakker, j.m. 23 j„ en Pieternella van der Linde, j.d. 21 j. Gehuwd Kommer Klepper, 38 j„ en Jannetje Tanis, 31 j.; Johannes Troelja, 55 j„ en Wil- lemtje den Engelsman, 60 j. ZUIDLAND. Over de maand Maart 1930. GeborenWilhelmina, d. v. H. Hoogstad en C. Kabbedijk; Corstiaan, zoon van W. v. d. Jacht en M. Minnekus, Gehuwd: W. Hagestein met M. M. van der Veer. OverledenAaltje Bosschieter, 6 j„ d. van L. Bosschieter en H. Lammerse. Op Woensdag 16 April 1930 's avonds 7 uur te Stellendam ter herberge van A. Kaashoek, veiling, en op Woensdag 23 April 1930 des avonds 7 uur te Stellendam ter herberge van M. Mijnders afslag van Een huis met schuur, tuin erf en grond, (erfpacht tot 11 November 1950) te Stellendam in kavel 20 van den Een- drachtspolder aan den Nieuwen weg, kad. sec tie B no. 1545, groot 10 aren, (65 roeden V. M.) Dadelijk te aanvaarden. Ten verzoeke van den heer J. Lokker Jz. te Stellendam. Notaris VAN DER SLUIJS. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS. Veiling van Donderdag 3 April 1930. Kipeieren, 50-52 kg., 4.10 tot 4.15 per 100 stuks. Kipeieren, 58-60 kg., 4.50 tot 4.65 per 100 stuks. Kipeierën,60-62 kg., 4.65 tot 4.90 per 100 stuks. Kipeieren, bruin, 60 kg., 4.75 tot 4.90: per 100 stuks. Eendeieren 4.50 tot 4.60 per 100 stuks. Ganseieren 12.10 per 100 stuks. Boter 0.76 tot 0.98 per pond. Sla 2.20 tot 3.per 100 krop. Aanvoer 29.000 eieren. ONS LICHAAM EN ONZE GEZONDHEID. In plaats van medicijnen. Een Engelschman maakt van zijn lichaam liever geen medicijnkast, doch geeft de voor keur aan een veelvuldig gebruik van vruchten of jams als voedselgenot- en geneesmiddel. In Nederland met zijn rijkdom aan verschil lende soorten van uitstekende groenten en vruch ten zou het medicijnverbruik belangrijk minder zijn, als de heilzame werking van groenten en fruit algemeener bekend was. De appel o.a. behoort tot onze beste vruchten en daar hij ijzer bevat, kan hij mede dienen ter bestrijding van bloedarmoede. Voor zenuwpa tiënten en lijders aan hoofdpijn en slapeloosheid roemt men de gelukkige resultaten, door het ge regeld gebruik van appelen verkregen. In Engeland zegt men: „One apple a dayt^ keeps the doctor away". (Een appel per dag houdt den dokter weg). Appelstroop op de boterham is zeer aan te bevelen en meestal door de kinderen gewild. De voedingswaarde van den aardappel wordt over het algemeen te gering geschat. De aardappel toch bevat 20 meel, dat zeer gemakkelijk verteerbaar is: in den aardappel zit gemiddeld 2 pCt. eiwit. Gestampt met groenten en vet verkrijgt men een gezonden en voedzamen kost. Bijzonder voedzaam is de boerenkool wegens zijn ijzerhoudende bestanddeelen. De zuurkool is verfrisschend, bloedzuiverend en versterkend. Een bekend Fransch professor schrijft de krachtige eigenschappen van het Germaansche ras ten deele toe aan het veel vuldig eten van zuurkool. Wortelen van uien werken afvoerend en zuiverend. De ui in het bijzonder is wegens zijn microben verdelgende eigenschappen een de ge zondheid bevorderend voedsel. Wortelgroenten en peulvruchten bevatten kalkzouten en zijn op grond daarvan aan te bevelen bij bloedarmoede en zenuwzwakte. Andijvie, stoofsla, postelein en spinazie be vatten minerale zouten en zijn bij het gebruik van den aardappel zeer aanbevelenswaardige groenten. Boonen en erwten zijn door hun hoog eiwit gehalte zeer voedzaam; gekookt als boonen- en erwtensoep zijn ze. lichter verteerbaar en werken dan meer afvoerend. Een veelvuldig gebruik van groenten vruchten is niet alleen gezond, doch kan ook het gebruik van geneesmiddelen beperken en dikwerf voorkomen. Het gebruik van karnemelk is thans veelal te verkiezen boven zoetemelk, niet alleen omdat ze goedkooper is, doch ook omdat ze bij ver schillende maagkwalen door de doctoren wordt aanbevolen. Als geneesmidel heeft karnemelk ongetwijfeld groote waarde en het gebruik er van is voor zeker verre te prefereeren boven tal van dure specialités of patentmiddelen. Het melkzuur, dat de karnemelk bevat, ver wijdert kalkaanzetting in het bloed, waarom ze bijzonder geschikt is voor lijders aan jicht, rheu- matiek en" zwaarlijvigheid. Karnemelk oefent een opwekkenden invloed uit op lever en nieren. Het geregeld gebruik van karnemelk vermindert de behoefte aan alcohol en geneesmiddelen. - Ziet niet achter u, maar vol moed om hoog en vooruit. Rouwt met uw gedachten en verbeelding datgene op,- wat komen zal. Het beste middel om bedrogen te worden is, zich voor slimmer te houden dan anderen. - Menigeen, die niemand helpt, zegt: ik kan toch niet iedereen helpen. - De slechte gewoonte met te lokken, gaat voort met te trekken, eindigt met te dwingen, (Onder red naar ter S Keijzer, am Voor da van deze v overzicht g- der legers De legers gesteld uit ons land b conscriptie, schrijving c en gedwone telingen. Na de gingen de veronderste gehouden m willigers zo Naast da militie zijn, te stellen t trouwden ir wijzen. Nadat all der vrijwilli zijn toevlue van legers, plicht. De meer dat in geve in staat is, hankelijkhei in de richt plicht. De Gror voor zoove noegzaam a voltallig ge ^e mannelijl bijzonderhee den militiec Die van voering var lijk en bevj krijgsdienst geit den v< aan den w ring van alt dien aanzier legd. Ter uitvo voor de tot 1922, een d de Landwef gebrachte L heeftv óór c wet van 19( vanging va van het jaa De dienst kern van N >De ervar: niet een goe die in eene andere were We krege voudiging ir ten militaire Bij de se mogelijk het gezeten. Voorschri aard en in tot de vooi zijn uit de gekregen in De inschr Ofschoon kennen, het zichte van „Het zou echt iemanc „Ongetwi is zeer sym staan, dat achting toe' wereld, ook ijver, je zuil zuster Van geen enkele Op dat c verscheen, lijk, Hertha „Jullie kc elkaar prat Stralen had in de conve „Wat is Fernandi op man van de „Dat wa: een andere Zij was van het ges in zij, zeer zag. Haar 1 op. „U is ve nandi. ,,'k u toch op „Ja, je he -A

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 4