Antire volutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. flaiig IS, il'dam inram HALE ADRES BOER Schoonmaak IN HOC SIGNO VINCES No. 3629 WOENSDAG 2 APRIL 1930 45ste JAARGANG 79 ROTTER! ERT - OUDE TOBBE e Winter Gemeenteraad. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentlën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers teen hou werlj .WEISS" Brieven uit Amerika. REDDINGBRIGADE. Lezing van den heer Meljerlnk. Deze Courait vetschfai eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franc per post f 1.- b$ vooruitbetaling. BUITENLAND bfl vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die z% beslaan. AdvertentiSn worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. r- r- TELEF.No. 1005 en 1946 :n middagmalen in de rdamsche restaurants van vertrouwen is. vertrouwen vindt in affaire ANT P. SIMONS □vischmarkt 12 ie Kerk, Telef. 56341 na kwaliteit en ook gegeven wordt, oudste zaak is van a dat u daar net en n matige prijzen kunt ïmentaar overbodig. t in17273 meubelen en vierkante n Badstoelen, n bekleed en onbekleed K, zooals Papierman» fels. Ook verkrijgbaar >rd, Middelharnis. en bij iedere hoeveel» ïout ook DENNEN IN en R U 1 T E R S. <oorraad AFRASTE» D en KRAMMEN. t behandelen VASCH ia en StrljkJnrichting IETS OVER „GEMOEDSBEZWAREN" In „De Banier" van de partij van Ds. Kersten schrijft „Krijn" zijn wekelijksche „Overdenkin gen". Ze zijn niet zelden interessant vanwege het inzicht, die zij openen in de St. Geref. ziels- constructie. Deze week schreef Krijn over de Ziektewet, die 1 Maart in werking trad en die een ver plichte verzekering oplegt aan patroon en ar beider, waardoor de arbeider in zieke dagen althans niet direct van alle nooddruft verstoken blijft en geen financieele zorgen voor de zijnen zijn ziektetoestand komen verergeren. Maar Krijn is tegen alle verzekering, dus ook tegen deze. Hij acht het martelaarschap, dat hem en de zijnen hier wordt opgelegd, zóó groot, dat hij jA1 op één lijn stelt met degeloofsvervol- ^Png in de 16e eeuw. ,,'t Is waar", zegt hij, „er vloeit geen blozd en de gevangenisdeuren blijven gesloten, maar ze moeten betalen. Betalen, terwijl er hun vingers al haast blauw van zijn. Wie Krijn niet beter kent, zou denken, dat hij meent, dat onze vaderen in den 80-jarigen oorlog óók hoofdzakelijk om den „beruchten „j tienden penning" gevochten hebben. Maar dat weet Krijn wel beter. Dat hij hier een parellel trekt tusschen het martelaarsbloed der geloofs helden dat in stroomen gevloeid heeft en het martelaarsbloed der helden met blauwe vingers, j dat niet gevloeid heeft, komt louter alleen van- j wege den materialistischen inslag van Krijn's I zielegesteldheid, die het tweede een even groote I vervolging vindt als het eerste. Natuurlijk komen er ook de „gemoedsbezwa- ren" bij te pas. Zelfs zegt hij in bloedige taal, daf het geloof in deze gemoedsbezwaren zich L—W' eni^' nu een ..graadmeter krijgt in den vorm van een duimschroef, niet van ijzer, zooals in den tijd der Inquisitie, maar van zilver of goud. De Ontvanger zal dan wel optreden als Inquisi teur." Aldus ontlast zich Krijn's verbolgen ziel tegen die geloofsvervolgers, die hem laten betalen, dat zijn vingers blauw zien. Men zou zoo zeggen: geest en stof liggen in Krijn's visie benauwend dicht bij elkander. Maar hij eindigt goed: de ziel overwint, óók bij Krijn Dus tóch „gemoedsbezwaren". Gemoedsbezwaren tegen de verzekering, ook die der Ziektewet Maar nu het tweede bedrijf. Pal naast Krijn's rubriek, op dezelfde pagina, slechts één kolom terug, zelfs op dezelfde hoogte der pagina (bovenaan) staat een overzicht van een „geneeskundigen medewerker". Die heeft het over een prachtige uitvinding van Lister, een Engelsch chirurg, die een middel vond om de wondkoortsen tegen te gaan. Lister was de eerste, die de gevaarlijkste wonden en open beenbreuken wist te behandelen zonder dat later wondkoortsen optraden. Hij ontsmette de wonden met carbol. Een voorbe hoedmiddel dus tegen wondkoortsen. De geneeskundige medewerker geeft dan ver der enkele raadgevingen aan zijn Staatk. Geref. lezers hoe zij dit voorbehoedmiddel hebben toe te passen, en aldus zich te verzekeren van het feit, dat geen wondkoortsen den patiënt zullen ten grave sleepen. Wij weten niet of deze geneeskundige mede werker zich bewust geweest is van het feit, dat in de kolom naast de zijne de brave Krijn zou gaan fulmineeren tegen de verzekeringen 'en de geloofsvervolging en wat er meer verband mee houdt. Eén ding valt er echter uit te leeren Het „gemoedsbezwaar" is een vreemd ding, waarmee veel gesold wordt. En het „gemoedsbezwaar tegen verzekeringen" is een nog vreemder ding, rekbaar als elastiek en kneedbaar als stopverf. „De Banier" laat toe, dat in de ééne kolom op zeer deskundige wijze de lezers in- en voorgelicht worderi hoe zij zichzelf en anderen op de beste wijze kunnen verzekeren tegen een gevaar, 'en dat in de vol gende kolom de gemoedsbezwaarden tegen de verzekeringen worden verheerlijkt, omdat zij „die op God vertrouwen, niet bouwen op een zand grond", Is het wonder, dat men zich soms gaat af vragen of verlerlei soort van gemoedsbezwaren niet in eenig verband staan met de „blauwgetelde vingers", waar Krijn het ook nog' eventjes over had Beste Vriend 1 De grootste moeilijkheid, die wij hier kerkelijk doormaken is wel de „Amerikanisatie", welk vraagstuk zich de laatste tien jaren meer aan ons opdrong, dan al de jaren daarvoor Sedert men begonnen is met het Engelsch in de catechisatie, werd vanzelf de noodzakelijkheid geboren om ook Engelsch te preeken in onze kerken. En ook onze vorm van eeredienst moet zich nu gehgel aan de Engelsche eerediensten aanpassen. Het grootste gemis in de Engelsche diensten is wel ons zeldzaam koraal psalmgezang. Dit is eenig in de wereld. En het schijnt of dit niet kan vervangen worden. Wel hebben wij psalm gezang in onze Engelsche diensten. En die be rijming is ook soms voortreffelijk schoon, maar de wijzen geven geen bevrediging. Dit is niet te verwonderen. Het koraal muziek is niet alleen passend bij den ernst van de woorden, maar zij spreekt tot ons, zooals geen andere muziek ter wereld. Ons Hollandsch psalmgezang is een erf stuk uit de dagen van Calvijn. Het dateert uit den tijd der Hervorming. Met die koraal op de lippen gingen onze martelaren op den brand stapel. Menigeen van onze grootouders zijn met die kostelijke liederen den Hemel ingegaan. Zij is in nood en dood een onschatbare troost geweest. En onze moeders hebben die ons ge leerd toen we op haar schoot zaten en ze ons ingeprent, omdat ze wisten, dat zij ons later als geestelijke voeding en vertroosting dienen zouden. Wie weet niet te vertellen van den tijd, dat onze ouders, die bij ons ziekbed waak ten of bij sterfgevallen in ons gezin, troost zoch ten in een van de berijmde psalmen. Die psalmen hebben tot ons gesproken als Gods eigen stem uit den Hemel. Geen wonder, dat onze Engelsche diensten iets missen', dat niet te vervangen is. Bij onze Hollandsche diensten is een volheid, die onze Engelsche missen.- Soms dacht ik, dat dit gemis hoofdzakelijk door mij en anderen gevoeld werd, omdat wij op middelbaren leeftijd het oude Vaderland verlieten. Maar het blijkt, dat dit gemis algemeen gevoeld wordt bij ons volk. Een onzer grootste classes heeft met al- gemeene stemmen besloten, op de volgende Sy node, welke dit jaar in Grand Rapids gehouden wordt, er op aan te dringen, dat ons gezang in onze Engelsche diensten herzien wordt. En Ds. van Dellen van Denver Colorado schrijft in ons kerkelijk orgaan hierover en zegt: Gelukkig, wij gaan* ons bezinnen. De oude Hollandsche psalmen waren ons zoo dierbaar Doch we moesten Americaniseeren. En toén namen we de psalmen over de United Presbiterian Church, 't Was wellicht het eenigste wat wij onder de omstandigheden konden doen. Doch helaas wij verloren onze kostelijke melodieën. Ik behoef je niet te zeggen, dat dit mij goed deed. Velen met mij gevoelden het gemis, maar wij hebben er ons bij neergelegd. Doch er bleef een heimwee. Die Engelsche psalmen wilden er niet in. En hoe genoten wij als we nog eens uit volle borst de ons bekende woorden en wijze samen mochten aanheffen. Het leidt geen twijfel of onze Synode zal gunstig hierover beslissen. Misschien dit jaar nog wel niet, maar er zal wel een commissie benoemd worden, die met een wel doordacht plan de volgende Synode (van 1932) zal dienen. En het meest opmerke lijke in dit geval is, dat velen van onze jonge predikanten, die hier geboren zijn, voorstanders zijn van deze actie. Dit is voor mij het bewijs, dat mijn gemis van die heerlijke Hollandsche psalmen geen sentimentaliteit is. Maar t bewijst meer Wij zijn, jong en oud, het geestelijk na kroost der Hervormers. Joh. Calvijn heeft het goed ingezien, dat de melodie en de woorden elkander gehuwd hebben en zoo kostelijk bij elkander passen, 't Is wel opmerkelijk, dat deze groote Hervormer, in het Fransch ons dichter lijke vertaling leverde van de psalmen 25, 46, 91 en 138. Psalmen, die hem zeker bijzonder aantrokken, omdat ze zoo bijzonder diep gees telijk zijn. Reeds in 1539 legde hij een psalm bundel ter perse te Straatsburg, waar hij toen -arbeidde. De psalmen werden op muziek gezet door muziekkunstenaars uit deze stad. En de beroemde wijzen van de psalmen der slacht- velden, psalm 65 en 36, dateeren uit dien tijd, - En even opmerkelijk is, dat de Heere in dien tijd der reformatie mannen verwekt heeft, die j in die dagen de melodie der psalmen getoonzet hebben, zooals niemand na hen dit meer kon. Werkelijk een erfstuk van onschatbare waarde Dat wij er den Koning der Kerk voor danken. Ook wilde ik nog meteen schrijven, dat wij hier nog iets echt Hollandsch hebben en dit is de biddag. Dit is niet Amerikaansch. Wij hebben als natie wel een dankdag, maar geen biddag. Den biddag vindt men alleen in de Ref. en Chr. Ref. Church. Verleden week Woensdag was er voor dat doel kerk. Het was in de taal des lands. Onze dominee had tot tekst gekozen: St. Matthew 6 verse 33—34 „But seek first the Kingdom of God, and his righteousness, and all these things shall be added unto you. Take therefore no thought for the morrow, For the morrow shall take thought for the things of itself, Sufficient unto the day is the evil thereof". In het Hollandsch leest men: „Maar zoekt eerst het Koninkrijk Gods en Zijne gerechtigheid, en alle deze dingen zullen u toegeworpen worden. Zijt dan. /niet bezorgd tegen den morgen, want de morgen zal voor het zijne zorgen. Elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad". Een kostelijk gekozen biddag tekst. Zoo bezien heeft een biddag wel waarde. Onze leeraar liet goed uitkomen, dat niet een rijke oogst in de eerst plaats ons gebed moet zijn. Veeleer past soberheid op onze lippen dien aangaande, maar eerst en bovenal „het Ko ninkrijk Gods en Zijne gerechtigheid". Onze dierbre Heilapd leerde ons bidden Geef ons heden ons dagelijksch brood. Dit is vol gens onzen Catechismus: wil ons met nood druft verzorgen. Zeer bescheiden. Maar ster ker wordt de nadruk gelegd ook door den Hei land op het zoeken naar het K o n i n k r ij k Gods en Zijne gerechtigheid. Zijt maar niet bezorgd tegen den morgen. Neemt een voorbeeld aan de vogelen des hemels en de bloemen der wildernis. Zelfs Salomo is niet be kleed geweest als een van dezen. Indien dan God het' gras des velds alzoo bekleed, hoeveel te meer zal Hij u kleeden, gij kleingeloovigen Heerlijke waarheid Ook op biddag gaan wij bij zulk een prediking als zondaars de kerk uit. Wat maken wij ons druk om veel dingen, die geen waarde hebben. En wat doen wij weinig om de gerechtigheid en het Koninkrijk Gods te vinden. Wie toch kan met bezorgd te zijn een el tot zijn lengte toedoen Wat wordt er veel gezondigd met bezorgd te zijn, zelfs door Chris tenen, die toch beter moesten weten. Gods Woord is vol van waarschuwingen daarover. Zonden waarvoor we ons schamen moesten voor onze medemenschën, laat staan voor een alziend God. Kort geleden ontmoette mijn gehuwde dochter een jonge vrouw, die ook belijdend lid is van een Geref. Kerk. Zij vertelde haar, dat zij de zorgen van een tweede kind niet op haar kon nemen: „We can efford to have more than one child". Is het niet vreeselijk Menschen, die be lijden de verlossing in Christus voor hun zon den gevonden te hebben, propagandisten en be- trachters van het Neo-Malthusianisme. Zorgt God niet voop de vogels op het dak, en zal Hij niet voor uw kind zorgen Ook voor die menschen staat er in Gods Woord: die den weg geweten en niet bewandeld heeft, zal met dubbele slagen geslagen worden. Je AMERIKAANSCHE VRIEND. De heer Meijerink ving aan met te vertellen hoe het kwam, dat de Reddingbrigade geboren werd. Er was 'n schuitevoerder in Juni 1913, die boomde door de Haarlemsche grachten. Het had wat geregend, het dek was nat de schuitvoerder raakt te water In een oogen- blik zijn er honderden Haarlemmers bij de plaats van het ongeval niemand die daar durfde z'n medemensch te redden; de schuitevoerder verdronk Spreker's dochter had het gezien, vertelde het haar vader, die zoo onder den indruk kwam van den onmacht en onkunde van vele zwem mers, dat hij hierdoor aangegrepen zwemmers verzamelde en gezamenlijk er op uittoog om elkaar te leeren hoe zwemmend een medemensch te redden. of zelfmoord, zoo komt de zeer zware nelson- greep, onder den bovenarm door gaan uw eigen armen; uw eigen handen grijpen elkaar achter den nek van den drenkeling,, of de halve nelson (een arm onder den bovenarm van den dren keling, waarna uw hand krom achter den nek van drenkeling) Dikwijls probeert de drenkeling zijn redder te grijpen. De Reddingsbrigade leert hoe men zich kan bevrijden van dergelijke aanvallen. Grijpt de drenkeling uw polsen, draai uw armen naar onderen, zoodanig dat uw beweging naar die kant gaat waar zijn pink zit, grijpt hij U aan het lichaam vast, grijpt hem bij mond en neus, drukt beidé toe, hij zal loslaten, omdat hij geen adem kan krijgen en zet uw knie in zijn maag en zet af om den drenkeling direct in den rug te grijpen, om met voormelde grepen weg te voeren. Hebt U tijd en is de drenkeling zoodanig wild, wacht dan af tot hij wat water heeft ge slikt en moe is van zijn pogingen. Al die be- vrijdingsgrepen vermoeien U noodeloos, maar zorg, dat hij niet wegzinkt. Lastiger is het als de drenkeling al gezonken is. Dan is het zaak om te duiken en na ophalen direct de kunstmatige levensgeesten op te wek ken. Er mag dan geen hal ven minuut verloren gaan, omdat die tijd figuurlijk gesproken goud waard is. Spreker demonstreerde in de zaal bij ver schillende aanwezigen de grepen hoe ze werden geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder» om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol Er staan jaarlijks vele drama's in de bladen. Van 1901 tot 1910 was het gemiddeld 950 per sonen per jaar die verdronken, daarna is het verminderd tot ongeveer 750 per jaar -dank zij mede de propaganda, dat ieder in ons water rijk Holland moet kunnen zwemmen een van de propagandaleuzen van de Reddingbrigade om verdrinkingsdood tegen te gaan. Maar nog altijd is het gemiddelde 2 per dag in een klein land als Holland toch te veel. Om dit cijfer nog te drukken is nog inten siever strijd noodig tegen ongelukken. Dat een mensch te water valt, gebeurt uit ongeluk. We moeten daarom de zwemmers (sters) leeren, hoe ze een medemensch in het water moeten grijpen en wegsleepen naar den kant. Over dit gedeelte sprekend zegt de heer Meijerink, dat bovenal kalmte bij den redder is geboden. Ontdoe je van jas of overjas en schoenen, de verdere kleedingstukken hinderen weinig. Nader een drenkeling altijd van achter, grijpt hem met de platte handen langs het hoofd, zoo, dat het oor in de handpalm drukt, zorgt, dat hij dan geen water meer over zijn 'gezicht voelt spoelen. Is de drenkeling onrustig, grijpt dan bij de bovenarmen, die uitgespreid worden zóó, dat de borstkas zoo wijd mogelijk is uit gezet, blijft de. drenkeling onrustig, dan grijpt men de polsen zoo vast, dat de eigen arm onder de bovenarm van den drenkeling glijdt; is de drenkeling erg onwillig door 'n zenuwpanval uitgevoerd. Het was buitengewoon interessant en jammer was het, dat niet de heele zaal ge vuld was met zwemsters en zwemmers, die al deze kennis hooren te bezitten. Met goeden wil en volharding is het in een seizoen gemakkelijk geleerd aan hen, die goed zwemmen kunnen. En de zekerheid tegenover zichzelf, dat bij een ongeluk te water hetgeen een vreemde, maar ook uw dierbaarste bloedverwant kan zijn reddend hulp te kunnen verleenen is de moeite overwaard. Het is zoo prettig, dat hier in Middelharnis Sommelsdijk een der medici Dr. Arends zich zóó voor het zwemmen en reddingswerk interesseert. De steun van den medicus voor het leer'en der kunstmatige ademhaling is noodzakelijk, en spreker, die ten huize van den F.Z.C.-voorzitter was ontvangen, had tot zijn genoegen ontdekt hoe warm het hart klopt van zijn gastheer voor dit werk van naastenliefde. Aan de hand van een serie lantaarnplaatjes worden foto's van gehouden demonstraties ver toond, bekende redders op het doek gebracht, benevens hoe men bij ijsongevallen de hulp aan slachtoffers verleent. Ten slotte brak spreker een lans voor aan sluiting bij den Nederlandschen Bond van Red dingbrigades. Aangesloten leden redders in totaal 5000, zijn verzekerd door den Bond voor geldelijk nadeel of ongelukken bij hun menschlievend werk opgeloopen. Dr. Arends dankte met zeer hartelijke woor den den heer Meijerink voor zijn uitvoerige en mooie lezing en sprak de hoop uit, dat we den heer Meijerink spoedig mogen berichten, dat de Reddingsbrigade, nu nog in embryo, een nuttige vereeniging in daad moge zijn. Met een hartelijke instemming van hoorde- resseni en hoorders werd de bijeenkomst om kwart voor elf gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente GOEDEREEDE, op Vrijdag 28 Maart 1930, 's avonds 7 uur. Voorzitter Burgemeester Charbon. Alle leden tegenwoordig. De VOORZITTER opent de vergadering en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen. Deze worden onver anderd goedgekeurd. Ingekomen stukken 1. Proces-verbaal der kasopname van den ge meente-ontvanger. In kas was 74.11. 2. Missive van H.H. Ged. Staten, inhoudende mededeeling, dat de bijdrage voor deze gemeente in de kosten van den Keuringsdienst van Waren, kring Dordrecht, voor het jaar 1930 is bepaald op 193.10. 3. Schrijven van Th. M. J. v. d. Klundert te Melissant, in verband met een te openen omni- busdienst OuddorpMiddelharnis v.v„ om een subsidie van 200.—- per jaar, welk schrijven in handen van B. en W. wordt gesteld om prae- advies. 4. Wordt aangeboden het verslag van den toestand der gemeente over 1929. 5. Adres van G. Tanis, correspondent der arbeidsbemiddeling, inhoudende, dat hij als zoo danig sedert 1917, dus ruim 12 jaren, zonder eenige belooning daarvoor te hebben genoten in dienst der gemeente is werkzaam geweest en dat hij, gezien den tijd te besteden aan inschrij ving, afvoering en controle op de uitkeering van werkloozen, het hem alleszins billijk voorkomt, dat de gemeente daarvoor een zeker bedrag uit trekt, waarom hij dan ook met gerustheid durft te verzoeken, aan hem, ingaande 1 Januari 1930, daarvoor eene belooning toe te kennen. B. en W. stellen voor aan adressant, ingaande 1 Januari 1930, een belooning van 50.-per jaar toe te kennen, waartoe éénparig wordt be sloten. 6. Wordt éénparig vastgesteld het kohier der Hondenbelasting voor het jaar 1930, met 55 honden 1-ste klasse, alzoo met een bedrag van 165.-. 7. Wordt éénparig goedgevonden het per centage op -de heffing van de plaatselijke in komstenbelasting voor het belastingjaar 1930/31 te bepalen op 1. 8. Wordt ingevolge het bepaalde in art. 103, 4e lid der Lager Onderwijswet 1920, vastgesteld het bedrag der gemeentelijke vergoeding, be doeld in art. 101, lstè lid, met eventueele ver mindering overeenkomstig -het 8ste lid van art. 101 voor de bijzondere lagere school aan het Havenhoofd alhier. Hieruit blijkt, dat over de jaren 1925, 1926 en 1927 te veel is genoten 6.70. 9. Wordt overgegaan tot de uitloting eener obligatie van de geldleening der dokterswoning. Uit de nog over zijnde nummers wordt getrok ken No. 8. 10. Wordt voorlezing gedaan van een adres van de Vereeniging ter bevordering van de ver krijging van onroerend goed door landarbeiders, gevestigd te Goedereede, inhoudende verzoek om een voorschot tot een bedrag van 9575. uit de gemeentekas voor de betaling (op 1 Mei 1930) van de door haar aan te koopen 2.52.00 H.A. bouwland te Goedereede, in den polder Oud-Westerloo, kad. bekend gemeente Goede-, reede Sectie B no. 599, ten einde dit als los land aan arbeiders in pacht te geven. In verband hiermede wordt voorlezing ge daan van een voordracht van B. en W. tot het nemen van een gunstige beschikking op het in gekomen verzoek en van een concept raads besluit, waarbij B. en W. worden gemachtigd tot het aanvragen en aanvaarden uit 's Rijks kas van een bedrag van 9575.— onder diverse be palingen. Mede wordt nog voorgelezen het be sluit der Vereeniging als bedoeld in art. 28 der Landarbèiderswet. Daarna wordt, nadat de heer LOKKER vroeg of de gemeente aansprakelijk was voor deze gal den. met éénparige stemmen besloten het door de Vereeniging benoodigde voorschot ad 9575 aan te vragen. 11. Wordt éénparig besloten aan Hare Maje steit de Koningin voor te stellen het maximum aantal vergunningen voor den verkoop van ster ken drank in het klein voor deze gemeente, met ingang van 1 Januari 1931, vast te stellen op vier. 12. Worden vastgesteld twee raadsbesluiten model D tot wijziging der gemeentebegrooting dienst 1929 en 1930. In de rondvraag vraagt -de heer LOKKER of met het oog op de nadering van de electrificatie van de gemeente er ook rekening gehouden is met een flinke verlichting aan het Havenhoofd, waarop de VOORZITTER antwoordt niet te zullen vergeten het „Havenhoofd in het zonnetje te zetten. Dan sluiting. Openbare vergadering van den Raad der gemeente NIEUWE TONGE, op Vrij dag 28 Maart 1930. Afwezig met kennisgeving de heer A. Visbeen. De Voorzitter opent de vergadering met ge bed waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen én onveranderd vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van de Gascentrale „Oost-Flakkee", waarin deze verzoekt toestem ming te verleenen tot het aangaan van een geld leening groot 4900.tot het vernieuwen van de huis- en straatlantaarnaansluitingen in de gemeente. Deze leening zal 15 jaar loopen, en komt dus wanneer de fabriek in 1942 door de gemeenten wordt overgenomen nog gedurende 3 jaar voor rekening van de gemeente. De heer VAN ALPHEN vraagt of het niet mogelijk is, dat de leening in 1942 afgelost is. De VOORZITTER zegt, dat dit is gevraagd, maar dit is niet mogelijk bovendien is de Indus. Mij. „Mabeg" geen instelling van weldadigheid en 15 jaar kan geenszins onbillijk worden ge noemd. De heer NIEUWENHUIJZEN vraagt of er lekken zijn geconstateerd. De VOORZITTER zegt, dat dit moeilijk is te doen met huisaansluitingen. Daarna wordt toestemming verleend tot het aangaan van bovengenoemde leening. Een pr'oces-verbaal van de opneming van kas- en boeken van dén gemeenteontvanger, waaruit blijkt, dat op 20 Maart 1930 in kas moest zijn een bedrag van 1025.79. Wordt voor ken nisgeving aangenomen. Een verzoek van de Nationale Commissie tegen het alcoholisme om over te gaan tot ver-

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 1