Voor allen die Sukkelen EQBBomiscn UMowrziciiL i» Interpellatie in de Tweede Kamer over de Landbouwcrisis. Gemeenteraad. Burgerlijke Stand Binnenland. Mijnhardt'sLaxeertabletten Gemengd Nieuws. V er koopingen. y\ Marktberichten. VARIA. Interpellatie van den Heer v. d. Henvel. De wenschen van de Landbouwers. Het antwoord der Regeering. Van onze adverteerders. Ons Anti-Rev. Kamerlid de heer Chr. v. d. Heuvel heeft de kwestie van de landbouwcrisis in de Kamer aan de orde gesteld. Spr. heeft de volgende vragen aan de Regeering gesteld 1. Is de regeering bereid de ernstige land- bouwmoeilijkheden, waarin de akkerbouwbedrij ven zich bevinden, te verlichten door een of meer van de navolgende maatregelen a. te bevorderen de invoering van een land- bouwsteunwet, waarin tijdelijk, een klein in voerrecht op tarwe en rogge wordt geheven en tegelijkertijd de wet op grond, waarvan de vleeschaccijns wordt geheven, buiten werking wordt gesteld, gedurende denzelfden tijd b. een regularisatie van den graaninvoer op de wijze waarop dit in Zwitserland geschiedt c. een uitvoerpremie te geven vcor aardap pelmeel d. e'en voorschot aan de coöperatieve aard appelmeelfabrieken teneinde deze in staat te stellen de noodige betalingen aan haar leden te doen e. een steunmaatregel voor de suikerindustrie, hetzij op de wijze van het verleden jaar in de Tweede Kamer aangenomen wetsvoorstel, hetzij door een invoerrecht op suiker 2. Heeft de regeering nog andere hulpmid delen, waarmede ze in den acuten noodtoestand van dit oogenblik kan helpen Spr. geeft toe, dat er aan ieder middel be zwaren zijn verbonden, maar de Nederlandsche boer vraagt slechts een fractie van hetgeen zijn bedrijfsgenoot in andere landen krijgt. Van die kleinigheid zijn geen repressailemaatregelen te wachten. De minister van Binnenl. Zaken en Land bouw, de heer Ruys de Beerenbrouck, merkt op, dat de landbouwcrisis heerscht over de geheele wereld. De crisis is een gevolg van de daling der prijzen van de akkerbouwproducten. De opbrengst van vee, vleesch en eieren is minder ongunstig. Die akkerbouw bedrijven komen hoofdzakelijk voor op de zee- en rivierkleigron den. Door de groote oogsten in 1928 en 1929 is een overproductie ontstaan. In het najaar van 1929 is de sterke daling in de prijzen opgetreden. Sedert korten tijd is dus de crisis ingetreden. Omtrent de toekomst kan nog niets met eenige zekerheid worden gezegd. Terdege mag daarom wel worden overwogen of nu het oogenblik er is om zeer ingrijpende maatregelen te nemen. Spr. vraagt zich af, of het niet beter is, eerst voort te gaan met dien steun van overheids wege, die tot nu toe met goed gevolg kon worden verleend. Tegen de meeste van de maat regelen door den interpellant genoemd,' bestaan niet geringe bezwafen. Een invoerrecht op tarwe en rogge is slechts een zeer geringe compensatie. Afschaffing tijdelijk van den vleeschaccijns zou alleen ten goede komen aan de rundvleeschge- bruikers en wellicht nog niet ten volle. Het apparaat van den vleeschaccijns leent zich ook niet voor tijdelijke stopzetting. Een invoerrecht op graan zou in strijd zijn met de tarieven- conferentie en met de tot nu toe gevolgde han delspolitiek om geen invoerrechten te heffen op eerste levensbehoeften. Hoe lang zou het tij delijke van een graanrecht moeten duren Men raakt er gauw aan gewend en zou op een, ongelegen oogenblik het recht weer moeten af schaffen. De Zwitsersche regeling beoogt een bescherming van de meelindustrie en draagt een monopolistisch karakter. Voor onzen landbouw is deze maatregel niet aanbevelenswaardig. Een uitvoerpremie op aardappelmeel zou on zen landbouw weinig baten en spoedig maat regelen uitlokken. De opbrengst van het aard appelmeel is buitengewoon laag. Er is een groote overproductie, doch spr. meent, dat de prijzen weer kunnen stijgen door een normale productie, die zichzelf wellicht zal regelen. Een verzoek van coöp. aardappelmeelfabrieken om voorschot heeft spr. eerst gisteren bereikt, zoo dat hij zich nog niet heeft kunnen beraden. Ten aanzien van de suikerindustrie staat spr. nog steeds op een afwijzend standpunt. De regeering beschikt niet over middelen om onmiddellijk een eind te maken aan den nood toestand. Doorgegaan moet worden met inten- siveering van den landbouw door de gewone steunmiddelen, die in de begrooting voorkomen. Als de geldmiddelen het toelaten, zal die steun op nog ruimer schaal geschieden. Inzake de spoortarieven is overleg nog gaande tusschen de departem'enten. Gegeven wordt reeds subsidie aan de controlevereeniging op den uitvoer van bacon. In een vergevorderd stadium verkeert de voorbereiding van de controle op den uitvoer van eieren en uien. Een landbouwcrisis is een proces, dat niet door fiscale maatregelen kan worden te niet gedaan. De regeering is echter doordrongen van den i ernst van den toestand en zal niet nalaten maarregelen te overwegen om daarin verbetering te brengen. ,,De Maasbode" schrijft over deze zaak het volgende Ja, de landbouwcrisis, dat die er is, althans in den akkerbouw, zal niemand betwijfelen. Tarwe, die in 1925 nog 13.50 per 100 kilo opbracht, doet nu ongeveer 8 en met andere producten is het navenant. Vergeleken met 1925 zullen de boeren dit jaar hun gezamenlijk in- "komen, trots den gewéldigen oogst,1' toch met een 130 millioen verminderd zien. Geen won der, dat sommigen denken aan een landbouw crisis als die, welke Nederland rond 1890 teisterde. Als m'en nu bedenkt, dat, ten spijt van Malthus' profetie als zouden de noodzakelijke voedingsmiddelen beslist ten achter moeten blij ven bij de bevolkingstoename, juist het tegen overgestelde is gebeurd en de productie-goederen met ontzaggelijke snelheid de hoogfe ingingen, zoodat b.v. Canada, Amerika, Argentinië en Australië hun graan-export tusschen de jaren 1909'13 en 1925—'27 zagen stijgen van ge middeld 14.3 millioen ton tot gemiddeld 34.7 millioen ton per jaar, ziet men ook onmiddel lijk in, dat het hier een wereldvraagstuk geldt en dat niet alleen de Nederlandsche, maar ge heel de Europeesche landbouw een zeer moei lijken tijd tegemoet kan gaan. Wat Nederland nog redt is, dat er 1J4 millioen hectare blij vende graslanden zijn tegenover ongeveer 900 hectare bouwland. Zoo is het althans maar een deel van onzen landbouw, dat getroffen wordt, al zijn de slagen, die dit deel ontvangt, dan ook raak genoeg, en al is er alle reden juist ons akkerbouwbedrijf bloeiend te houden, daar dit driemaal zooveel werkkrachten noodig heeft als het wei-bedrijf. Nu valt het niet te betwijfelen of de regee ring wil natuurlijk dolgraag een bloeiend ak kerbouwbedrijf zién. „Maar wat heb ik aan boutades en tirades roept de héér v. d. Heu vel. Help ons Help ons tegen ,,de aanvallende handelspolitiek" van andere landen; geef ons innvoerrechten, uitvoer-premies, voorschotten. De a.r. afgevaardigde wil rechtstreeksche be scherming en hij werd daarin krachtig gesteund door den c.h. agrariër Weitkamp, die echter uitdrukkelijk verklaarde alleen namens zichzelf te spreken. Het is zeker waar, dat de buitenlandsché pro tectie, b.v. voor onze aardappelen, eenvoudig moordend is. Ten spijt van alle mooie bespie gelingen te Genève, nam de Duitsche rijksdag gisteren weer nieuwe wetsvoorstellen aan tot verhooging der invoerrechten op de landbouw producten om zoodoende de boeren en landar beiders te beschermen tegen de buitenlandsche concurrentie; ook de sociaal-democraten stemden vóór deze verhoogingen. Maar de vraag blijft toch altijd of deze verhoogingen Duitschland op den duur zullen helpen en nóg nijpender wordt de vraag of zulke maatregelen Nederland zullen helpen. Dat minister Ruys op dit punt zeer gereserveerd was, kan men hem toch niet euvel duiden, wanneer de consument nu nog niet merkt, hoe laag de marktprijzen zijn, wat zal dan het gevolg wezen van hoogere graan rechten De heer v. d. Heuvel vond het re- geeringsantwoord „buitengewoon teleurstellend Van zijn standpunt bezien, was dat ook zoo. Maar, wanneer wij den heer Ament hooren verklaren, dat ons land per jaar voor 690 millioen aan landbouwproducten uitvoert een derde van onzen geheelen uitvoer moet men toch een minister niet kwalijk nemen, dat hij aarzelt als er over tariefsverhooging gesproken wordt. Zeker, wij zijn het met den heer v. d. Heuvel eens, dat men zich niet aan den vrij handel moet ophangen en de voorstanders van de actieve handelspolitiek krijgen meer en meer geduchte argumenten. Maar ook zij erkennen, dat het tarief een gevaarlijk wapen is, dat, zoo als minister Verschuur het onlangs uitdrukte, zeer behoedzaam en door ervaren handen moet worden gehanteerd. Trouwens, het is voor ons de vraag of de regeering, gesteld dat zij het wilde, momenteel een meerderheid in de Kamer zou vinden voor verhooging van het tarief. Het lijkt ons een kwestie waarover men nog voort durend langs elkaar heen praat. Indien de libe rale heer Bierema gelijk heeft met zijn bewe ring, dat •'het vooral de stikstof-bemesting is, die zulke kolossale oogsten brengt en zoo de vrijz.-dem. heer Ebels terecht vooral heil ziet in meer zorg voor edele gewassen en beter toezicht op den export en als de heer Ament (van den heer Jac. Vos konden wij geen woord verstaan) onzen buitenlandschen voorlichtingsdienst nog lang niet volmaakt genoeg acht en wanneer alle sprekers kermen over de eigenaardige vrachttarieven, staan wij dan ope'ens niet voor een complex van problemen, dat de regeering voor een deel veel sneller zal kunnen oplossen dan men meent Kan daarnaast de kwestie van het onderhandelingstarief niet apart worden overwogen Minister Ruys heeft zich zeer gereserveerd geuit; zóó gereserveerd, dat de interpellant, en hij niet alleen, er door geprikkeld was. Maar nu is het gemakkelijker voor een Kamerlid om te vragen dan voor een minister om ja te zeg gen. Eigenlijk heeft de bewindsman, zelfs op de gewichtigste vragen, geen pertirient „neen" gezegd; hij heeft wel aan bezwaren herinnerd. Verstonden wij hem goed, dan zei hij in zijn slotzin, dat de regeering al die maatregelen zou nemen, welke zij in den huidigen toestand noodig zou oordeelen. Dit is vaag uitgedrukt, maar de Kamer kan toch preciseering vragen. Men bereikt niets met het scheppen van een paniekstemming. Misschien krijgt de minister gelijk met zijn bewering, dat de natuur het evenwicht tusschen productie en consumptie zal herstellen. Hij zou meer succes hebben ge had met de belofte: ik zal mijn departement last geven te onderzoeken, hoe in dit verband hersteld moet worden. Maar wel meenen wij, dat de premier zijn collega van waterstaat en de directie van de spoorwegen aan het verstand dient te brengen, dat de spoorwegvrachttarieven onmiddellijk moeten worden verlaagd. De hui dige toestand, waarbij het buitenland in ons eigen land wordt bevoordeeld een feit, waarop ook in het door de Rott. Ver. van Fruit- en Groentenexporteurs aan de Kamer gezonden telegram werd gewezen en dat allen spreker een doorn in het vleesch bleek te zijn kan de premier toch zeker veranderd krijgen, indien hij deze verandering wenscht. Het zou al een weinig helpen aan den ^fzet van de akkerbouwproducten van de oogst 1929. DE CRISIS IN DEN LANDBOUW. Door de Rotterdamsche Ver. van Fruit- en Groenten-Exporteurs is het volgende telegram gezonden aan de Tweede Kamer: De Rotterdamsche Vereeniging van Fruit en Groenten-Exporteurs, opgericht in 1900, tellende 65 leden, waaronder de meest voor aanstaande exportfirma's van Land- en Tuin bouwproducten in Nederland; kennis genom'en hebbende van de beoogde interpellatie op 25 Maart a„s. van den Hoogedelgestrengen Heer Van den Heuvel; doordrongen van de hooge noodzakelijkheid om in verband met den sedert maanden ingetreden noodtoestand van den zeer belangrijken uitvoer onzer hoog gewaardeerd,land- en tuinbouwproducten onmiddellijke maatregelen van bescherming te nemen, vestigt de aandacht van U, Mijnheer de Voorzitter en van de leden der Kamer op het Zaterdagavond in de Maasbode ver schenen artikel, waarin zoo duidelijk gezegde noodtoestand naar vorën treedf, en verzoekt in het bijzonder zeer dringende medewerking van de Kamer wat betreft onmiddellijke ver laging van de spoorwegvrachttarieven op de Nederlandsche trajecten; een maatregel waar mede het buitenland ten prof ij te van eigen land- en tuinbouw reeds lang is voorgegaan. Den volgenden dag sprak ons A.-R. Kamerlid de heer Schouten. De Kameroverzichtschrijver van „De Standaard" zegt van diens rede Het was een verademing, toen de heer Schouten de kwestie wat ruimer ging bezien en sprak van een nationale catestrophe, die haar invloed dreigt te doen gelden op heel het eco nomische leven. Als niet-landbouwdeskundige bezag hij de zaak uit nationaal oogpunt en het was goed daarop pok eens de aandacht -te vestigen. We hebben daarbij allen belang, ook de stedelingen. De heer Schouten heeft niet alle wegen, die de heer v. d. Heuvel aangaf, ver dedigd, maar wel en met kracht de uit voerpremie voor aardappelmeel, het eventueele voorschot aan de coöperatieve aardappelmeel fabrieken en den steunmaatregel aan de suiker industrie. Voor deze verlangens voerde hij 'n krachtig en welsprekend pleidooi en wees daar bij ook op het gevaar der aanvaarding van den vrijhandel als „dogma". Als we zien op wat het buitenland aan bescherming doet voor zijn landbouw, stelt dit ons voor de vraag, of wij voor onzen landbouw ook niet iets moeten doen. Ook thans kwam weer van verschillende zijden aandrang om verlaging der spoorweg tarieven. Dat heeft ieder geval geholpen. En uit- de Roomsche fractie klonken stemmen ten gunste van een z.g. onderhandelingstarief. De sociaal-democratische sprekers voelden natuur lijk niet voor eenige bescherming, maatregelen voor het heden gaven zij ook niet veel aan, alleen werd er gezwaaid met de vlag der sociali satie, maar die oplossing duurt in ieder geval nog wel enkele-dagen. Het was reeds zes uur toen Minister Ruys weer aan het woord kon komen. Was hij den eersten keer star afwijzend tegenover de mid delen, die de heer v. d. Heuvel hem voorhield, nu bleek hij iets handelbaarder. Over een graan recht is niet meer gesproken, maar de Minis ter kwam nu tenminste zoo ver, dat hij ernstig zal nadenken over en zal overwegen de drie punten, die de heer Schouten nader had aan gegeven uit wat de heer v. d. Heuvel- den Minister voorhield. Object van die nadere over weging is dan een eventueele premie op aard appelmeel, indien dit, na deskundig advies, ge schikt blijkt voor de gluton-fabricage; het voor schot aan de coöperatieve aardappelmeelfabrie ken en de premie voor één jaar voor de suiker bietenteelt. Over het laatste werd nog het min ste gezegd. We zijn benieuwd eerlang iets te hooren over de resultaten dezer overwegingen. We gelooven het hiej: niet eerder vóór we het zien. Vergadering van den Gemeenteraad van OUDDORP op Donderdag 27 Maart, des v.m. 10 uur. Voorzitter burgemeester Gobius du Sart. Tegenwoordig 10 van de 11 leden. Afwezig met kennisgeving de heer P. Bezuijen. De Voorzitter opent de vergadering met ge bed. De VOORZITTER deelde mede, dat de hoofdzaak van deze vergadering was het ver harden van het nieuwe plein bij de Openbare school. De vraag was,, wat moet er mee ge beuren, verharden - met bazaltkeien of keislag. Een adviseur, wien om raad was gevraagd, deelde mede, dat bestrating met vlamovenklin kers de voordeeligste manier was. De kosten hiervan zouden op ongeveer 700 komen. In het midden van het plein kwam een vluchtheu vel met lantaarn. De heer J. WESTHOEVE meende, dat kei slag voordeeliger was. Weth. VOOGD deelde" mede, dat hij niet tegen keien was. Enkele jaren geleden was de Weststraat met keien belegd, die misschien wel 50 jaar oud waren, en nog goed waren. De vlammenklinkers moesten minstens 5.per Ms kosten en had een ander plan. De onder laag moest bestaan uit puin van overgebleven straatkeien, daarover een laagje zand en daarna keislag er op. De VOORZITTER deelt mede, dat er, wat het geldelijk gedeelte betrof, geen bezwaar was, omdat de belastingen een paar duizend gulden meer opgebracht hadden dan waarop gerekend was. De heer T. TANIS vond dit in 't geheel niet goed. Of er geld over was of tekort, het moet toch betaald wórden, en de belastingbetalers zouden de dupe worden. De VOORZITTER stelde daarop den raad voor aan B. en W. machtiging te verleenen tot het verharden met bazali en hiervoor een be drag beschikbaar te stellen van ten hoogste 800.—. In stemming gebracht, werd het voorstel met 6 tegen 4 stemmen verworpen, zoodat het plan met puinzand en keislag overbleef. De VOORZITTER deelde nog mede, dat met September a.s. een begin zal gemaakt worden met het leggen van een deklaag op de door de provincie overgenomen wegen. Daarna werd de openbare vergadering ge sloten en ging de raad in geheime zitting over. OPENING SPECIAALZAAK. De firma M. Laimböck heeft haar zaak ver plaatst van Plan C naar Noordblaak 79, Rot terdam, wat alleszins een groote verbetering mag worden genoemd. Perceel Noordblaak 79, Rot terdam is geheel in- en uitwendig verbouwd en speciaal voor den verkoop van de zoo bekende en gewilde handschoerfen ingericht. Het is wèl de moeite waard zich daarvan persoonlijk te overtuigen. MELISSANT. GeborenJacob Tijs, z. v. B. Troost en P. Klein; Human Mathijs, z. v. P. Troost en A. J. Brinkman; Corstiana Adriaantje, d. v. L. W. van Bruinisse en M. L. van Es; Hendrika Adriana, d. v. A. van Dijk en W. B. van Ree; Dina Jacoba, d. v. C. A. A. Kort en D. J. Prinssen; Mozes, z. v. A. C. v. d. Mast en T. Troost; Petrus Gerardus, z. v. J. P. G. van Damme en L. Tol. Gehuwd A. Stehouwer,-27 j„ en M. H. van Nieuwenhuizen, 26 j.; Abr. van Lenten, 41 j., en P. van Seters, 39 j. Overleden Gerbrand van Driel, 64 j., echt genoot van P. Moerkerk; J. Doorn, 68 j., wedn van G. v. d. Nieuwendijk; L. Boon, 72 j., wedn. van C. Kamp; A. A. Buis, j.m. 65 j. DE SPOORWEGVRACHTEN VOOR HET VERVOER VAN AARDAPPELEN. Een reductie van 50 pet. tot 15 Juni. Op vragen van het Tweede Kamerlid Bakker I. Is de minister bekend met den noodtoestand in den akkerbouw,mede ten gevolge van de onmogelijkheid van den afzet van den nog aan wezigen grooten voorraad akkerbouwproducten van den oogst 1929? II. Zoo ja, is de minister bereid, mede om den afzet van akkerbouwproducten te bevorde ren, na gepleegd overleg met de directie der Nederlandsche Spoorweggi, binnen den kortst mogelijken tijd een belangrijke reductie op de spoorvrachten voor het vervoer van akkerbouw producten in te voeren heeft de minister van waterstaat geantwoord: I. Deze vraag wordt bevestigend beantwoord. Medegedeeld kan worden, dat na het ver- eischte overleg met de directie der Nederlandsche Spoorwegen wegens de buitengewone omstandig heden besloten is, een reductie op de spoorweg vrachten voor het vervoer van aardappelen te verleenen van 50 pet., zoo spoedig mogelijk in gaande en eindigende 15 Juni. met Verstopping of moeilijken, tragenen onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. GROOTE STEUR. De stoomtreiler Anna Josina IJM. 128 heeft te IJmuiden een steur van 315 pond aangevoerd, welke 294 opbracht. DE SLACHTOFFERS VAN DE MONTINOR. Op 16 Sepetember 1918 moest men het Engel- sche oorlogsschip Monitor voor Dover torpo- deeren, omdat het in brand was geraakt en er gevaar voor een vreeselijke ontploffing bestond. Van de 303 man aan boord verdronken toen ruim 100. In 1926 is het schip gelicht en nu heeft men de geraamten der slachtoffers, die er uit geborgen zijn, op het kerkhof van Gil lingham begraven. GEWETENSGELD. De Minister van Financiën maakt in de Staatscourant bekend, dat ten behoeve van 's Rijks Schatkist is ontvangen wegens achter stallige belasting en gewetensgeld bij den In specteur der directe belastingen enz. te Helle- voetsluis 600.—, 1028.35, 191.64; bij den Ontvanger der Directe Belastingen te fielle- voetsluis 30.—; bij den Ontvanger dier mid delen te Middelharnis 95.206.80, 200; bij dien te Oude Tonge 22.08, 71.10, en bij dien te Brielle 150.— en 1700.—. EEN CHAUFFEUR MISHANDELD. Door vier passagiers. De politie te Diemen heeft aldaar in den nacht van Woensdag op Donderdag een chauf feur bewusteloos naast zijn auto gevonden. Toen de man bij kennis kwam, vertelde hij, dat hij met zijn taxi op weg was geweest om vier personen van Amsterdam naar Bussum te vervoeren. Hij werd ingehaald door een anderen auto, die zich tot vlak voor hem op den weg plaatste. Hij stopte, waarop zijn passagiers uitstapten en hem te lijf gingen. De vier personen moeten daarop te voet verder zijn gegaan of in den anderen auto zijn overgestapt. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. De 34-jarige stoker T. de B. uit de Bajonet straat is aan boord van het in de Maashaven te Rotterdam liggende kraanschip 14 door de machine gegrepen en gedood. Het lijk is naar het bureau van de rivierpolitie overgebracht. MET EEN REVOLVER BEDREIGD. Een 48-jarige bewoonster van de St. Jacobs- straat te Amsterdam heeft aangifte gedaan, dat zij op haar woning door een man is aangevallen en met een revolver bedreigd. Toen zij ver schrikt het achterhuis was ingeloopen, zou hij uit een lade 6 hebben ontvreemd. Bedoelde persoon, een 23-jarige losse werkman, blijft voorloopig in bewaring. ONTPLOFFING IN EEN MIJN. 12 Mijnwerkers omgekomen. Bij een ontploffing in de Crown-mijn in de buurt van Fairmont (Vereenigde Staten) zijn Woensdagmorgen 11 arbeiders bedolven. Men vreesde de slachtoffers niet meer levend te zullën vinden. Naar Reuter nader meldt, zijn bij het ongeluk 12 mijnwerkers omgekomen. Op ongeveer alle afdeelingen heeft gedurende de afgeloopen week ter beurze te Amsterdam het pessimisme weder de overhand gehad. De inzinking, welke plaats vond, bleef niet tot een 'enkel fonds beperkt, doch strekte zich uit over bijna alle aandeelen, welke aan die beurs een geregelde markt vinden. In sommige gevallen daalden de koersen met tientallen procenten tegelijk, en hoewel soms als reactie op een der gelijke duideling de prijzen weer iets mon teerden, bleef men bijna overal vrij aanzienlijk beneden het koerspeil van den aanvang der week. Het koersverloop van aandeelën Konink lijke was wel zeer merkwaardig. Met angst en vreeze werd door belanghebbenden kpnnis ge nomen van de berichten omtrent een hernieuw den vinnigen strijd voor zoover het betreft de prijzen-politiek tusschen dit lichaam en de Stan dard Oil of New-York. Het werd er niet beter op, toen bleek, dat de Bataafsche zich daar door genoodzaakt had gezien 80 a 100 man van haar personeel in Indië te ontslaan. Met bevreemding werd daarom geconstateerd, dat een druk op de prijzen der aandeelen tengevolge van deze berichten, niet plaats vond, en integen deel de prijzen iets konden aantrekken tenge volge van de groote vraag door New-York. Daar ter stede was de stemming voor Olie waarden over het algemeen gunstig, en men gaf als reden voor dit onverwachte feit, dat de productie gedaald was^ Voor het overige kan van de beurs niet veel goeds worden gezegd. Het weerstandsvermogen der Amsterdamsche beurs is in den laatsten tijd veel geringer geweest dan dat van de New- Yorksche. Gedeeltelijk zal de verklaring wel liggen in den algemeen onbevredigenden toe stand der Indische bedrijven, hetgeen natuurlijk niet zal nalaten hier zijn invloed te doen gelden. Voor suikeraandeelen trad een scherpe daling, aan welke H. V. A. den grootsten tol moest betalen, maar die ook de overige aandeelen in deze afdeeling niet onaangetast liet. De prijzen, die bij de eerste inschrijving van Sumatratabak behaald zijn, steken zeer ongunstig af bij die van verleden jaar. Verschillende niet onbelang rijke partijen zijn onderhands verkocht, ten deele tegen geheime prijzen, wat het overzicht be moeilijkt. Margarine Unie en Philips zijn aanvankelijk scherp teruggeloop'en, maar later trad er eenig herstel in. In overeenstemming met de zwakke houding van Berlijn voor kunstzijdewaarden, zijn Aku-aandeelen gevoelig lager. Met dezen tak van nijverheid is het thans zeer onbevredigend geseteld en de naaste vooruitzichten blijven somber. Overigens is de algemeene opvatting, dat de Aku over 1929 geen dividend zal uit- keeren. Wederom brokkelden de rubberaandee- len wat af. In Engeland steeg de voorraad met slechts 589 tot 87.734 ton. Van Scheepvaart- aandeelen waren Indische lijnen veel lager, even als Indische sporen en trammen. Voor Ameri- kaansche waarden was de stemming aanvanke lijk weifelend, o.a. wat betreft public utily-aan- deelen, doch later trad een herstel in. Anaconda waren lager, daarentegen waren U. S. Steel en Bethlehem Steel vrij vast. De koersen der voornaamste valuta's waren in het eerste gedeelte der beursweek vast, maar later iets terugloopend, blijkbaar als gevolg van afgiften door de Ned. Bank. De goudvoorraad onzer circulatiebank verminderde met 5 millioen en het tegoed bij correspondenten in het buiten land met 3.9 millioen, waartegenover de buiten landsche wisselportefeuille met 3 millioen steeg. De geldmarkt bleef uiterst gemakkelijk. Donderdag 3 April, na afloop der verkooping voor Flohil, te Ouddorp bij de woning van Jac. de Mooij, voor contant geld, van een 4 wielige kruidenierswagen met gesloten bak, een 4 wielige wagen met houten kap, beiden op patentassen, een partij gegolfde platen, veevoeder fornuis, kachel, open haardje, glas- en aardewerk, huis houdelijke artikelen, rieken en vorken, een partij brandhout enz., ten verzoeke van C. K. de Mooij. Notaris VAN DEN BERG. Op nader te bepalen datums in de maand April 1930 veiling en afslag van een huis, waar in sedert tal van jaren café met vergunning, met schuur en erf en grond, te Herkingen, op het dorp, kad. No. 1424, groot 1 Are 80 c.A. Ten verzoeke van den heer D. Grinwis. Dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN DER SLUYS. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS. Veiling van Dinsdag 25 Maart 1930. Roode Kool 2.-- tot 7.50 per 100 stuks. Sinaasappelen 3.50 tot 3.55 per 100 stuks. Radijs 5.60 per 100 bos. Spinazie 12.40 tot 14.40 per 100 K.G. Zure appels 14.60 per 100 K.G. Boter ƒ1.— tot 1.01 per pond. Veiling van Donderdag 27 Maart 1930. Kipeieren, 50-52 kg., 4.10 tot 4.20 per 100 stuks. Kipeieren, 58-60 kg., 4.65 tot 4.90 per 100 stuks. - Kipeieren, 60-62 kg., 4.95 tot 5.10 per 100 stuks. Kipeierën, bruin, 60-61 kg., 4.95 tot 5.15 per 100 stuks. Eendeneieren 4.55 tot 5.05 per 100 stuks. Boter 0.77 tot 1.— per pond. Aanvoer 28.000 eieren. KUNSTENAARSWRAAK. De beroemde Duitsche kunstschilder Menzel kon zeer boos worden als hij bemerkte, dat men zich vroolijk maakte over zijn bijzonder kleine gestalte en zijn gelaat, dat nu niet aan Appollo deed denken. Eens zat hij te Kissingen in een hotel bij den wijn, toen er drie vreemdelingen, een dame en twee heeren binnen kwamen en aan een tafeltje dicht bij hem gingen zitten. Toevallig merkte Menzel op, dat de dame haren cavaliers iets toefluisterde en dat alle drie toen naar hem keken en begonnen te lachen. Menzel werd vuurrood, nam zijn schetsboek en begon ijverig te teekenen, telkens naar de dame ziende. Daar kwam een der heeren naar hem toe en zeide: „deze dame verzoekt u op te houden; zij wil niet door u uitgeteekend worden." „Teeken ik dan uw dame zeide Menzel en liet de teekening zien: e'en gans De booze meneer af. ALLERLEI. Hij, die geen vriend der waarheid is, kan: voorwaar geen goed vriend zijn. Wie opziet tegen moeite, heeft nooit zijn kracht beproefd Alleen een vrouw kan iemand liefhebben, dien zij vreest. Bloemen te brengen op iemands graf is schoon, schooner is 't, indi'en men deze strooide op zijn levensweg. Overal, waar 't gevoel van eigenwaarde wordt gemist, is zedelijke achteruitgang te be speuren.

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 4