Zonder DiensMe atMNiiriiiMdji Een Geval van sneeuivverniinding Zaterdag 29 Maart 1930. No. 3628 TWEEDE BLAD. SCHAAKRUBRIEK. O Plaatselijk Nieuws. tn HOC, SÏÏïNO WSES j£L. Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning Middelharnis. No. 144. Probleem no. 167 heeft zegge drie sleutel- zetten. Een onverwacht resultaat van dezen Russischen Meester. De auteursoplossing is 1. Del. Varianten 1Kb4; 2. d4 mat. IKd6; 2. De5 mat. 1Pd6; 2. d4 mat. 1P onv.; 2. Le7 mat. Helaas gaan ook 1. Dg5J- en 1. Dh5-J. 1. Dg5|, Kb4; 2. Lb3 mat. 1Kd6; 2. De5 mat. Eveneens na 1. Dh5. Met dit probleem waren dus 6 punten te verdienen. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonné s zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Een onoplosbaar probleem vervalt voor den wedstrijd. Probleem voor den wedstrijd. No. 171. C. VENDRIK - Amsterdam. Eerste plaatsing. Zwart (4 Wit (8). Wit: Ke8, Dfó, Tc3, Lgl, Pe5, pi. b6, d2, f4. Zwart: Kd5, Te3, pi. b7, d3. Wit geeft in twee (2) zetten mat. Oplossing inzenden vóór Donderdag 17 April. De stand na dit probleem geeft den winnaar over Maart aan. VERBETERING. In probleem no. 168 is een fout geslopen. Men gelieve op g5 een witte pion te plaatsen. Op lossingen worden nog ingewacht vóór Donder dag 10 April. Oplossing Eindspel no. 185. 1. Ke6, Ta6; 2. Kf5! dan 3. b7! Of 1. Ke6, Ke4; 2. Kd7! Kd5; 3. Kc8, Kc6; 4. b7, Thl; 5. b8P, Kb6; 6. a8D. Was zwart aan zet dan remise. 1Ta6; 2. Kc6, Kc4; 3. Kb7, Kb5 remise. Eindspel no. 186. Keemink en Fahrni no. 95. Wit: Kc8, pi. a6, b7. Zwart: Kd5, Tb6. Zwart aan zet, houdt remise. Eindspel no. 187. S. Herland. Deutches Wochenschach 1913. Wit speelt en wint. Oplossing 1. a6, Lgl; 2. a7, h2! (Niet Kh2, want dan krijgt de K. bewegingsvrijheid en wordt niet pat, waarop zwart natuurlijk aanstufen moet). 3. a8, P. h3; 4. Pb6H eb6 (eenige zet); 5. c7, b5; 6. c8PÜ b4; 7. Pd6, ed6; 8. e7, d5; 9. e8D en nu heeft zwart zetten, waardoor wit kan winnen. CORRESPONDENTIE. F. C. L. No. 739. 1. Tf5. No. 740. 1 blL; 2. c8, DalT; 3. Dc3:. A 3a6; 4. Le2. B 3. Lb5, d6. Siciliaansche partij. WitJ. M i e s e s. ZwartS c h o r i e s. 1. e2e4, c7c5; 2. Pbl—c3, Pb8c6; 3. Pgle2, g7—g6; 4. g2—g3, Lf8—g7; 5. Lf 1 g2, d7d6; 6. d2-d3, e7~e6; 7. 0—0, Pg8-c7; 8. Lel—e3, 0—0; 9. Ddl~d2, Pc6-d4; 10. Pc3 -dl, Pd4Xe2f; 11. Dd2Xe2, h7-h6: 12. De2 d2, Kg8—h7; 13. d3—d4, Dd8—c7; 14. f2—f4 c5Xd4; 15. Le3Xd4, e6—e5; 16. Ld4—c3, Lc8 e6 (Een „overzien". Noodig was Lc8d7—c6 om bij een gunstige gelegenheid met f7—f5 een tegenactie in het centrum te beginnen; 17. f4— f5! g6Xf5; 18. e4Xf5, Le6—c4 (Op Lf5: volgt Tf5- Pf5:, Le4! en op Pf5; direct Le4! gevolgd door Pe3)19. f5—f6, Lc4Xfl; 20. f6Xe7, Dc7 Xe7; 21. Lg2Xfl, f7—f5; 22. Pdl-e3, f5—f4; 23. Lfl—d3f, Kh7—h8 (Niet e5—e4 wegens Pd5!)24. Pe3—f5, De7—d7; 25. Pf5-h4, Tf8 f6; 26. Ph4—g6f, Kh8—g8; 27. Ld3c4f, Kg8-h7; 28. Pg6Xe5, Dd7-c8; 29. Dd2—d3f, Kh7—h8; 30. Pe5—g6j\ Tf6Xg6 (Gedwongen. Op Kh7 volgt Pf8f en Dh7 mat); 31. Dd3Xg6. Zwart geeft op. Op Lc3: volgt Dh6: mat en op Dc4: volgt Dh6:f en mat, terwijl na DcSf, Kg2, Dc6f, Kh3, Dd7f, g4, d5, Lg7:f, Dg7:, Dg7:, Kg7:, Ld5: Zwart materieel te ver achter is. (Telegraaf). SOMMELSDIJK. Mej. M. C. D. had het ongeluk te vallen 'en zich zoodanig te bezeeren, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Deze constateerde een lichte hersenschud ding, zoodat zij gedwongen is eenigen tijd rust te houden. De winkelbediende C. K. had het ongeluk zijn vinger dusdanig te klemmen, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De prijs der uien is 0.40 per H.L. De eigenheimer-aardappelen 0.60, de red-star aard appelen 1.— en de King Edward aardappelen 1.50 per H.L. De landbouwer J. B. had het ongeluk, fittende op een motorfiets, tegen e'en span paar den in te rijden. Een der paarden kwam in een sloot terecht en bekwam zoodanige verwondin gen, dat het moest worden afgemaakt. Het an dere' paard sloeg op hol. De motorberijder be kwam een lichte kwetsuur. Op de 1.1. Woensdag gehouden weekmarkt was eenig pluimvee aangevoerd. MIDDELHARNIS. Alhier zijn aan de Kaai aangebracht en gescheept 4000 H.L. aardappelen en 1650 H.L. koepeen. Vanaf het Havenhoofd zijn vervoerd 7000 balen uien. De melkboeren alhier hebben-besloten om a.s, Maandag den prijs der melk met 2 cent per liter te verlagen en te brengen op 14 cent .per liter. Het zoontje van de Wed. J. K. uit Som- melsdijk had het ongeluk bij het krijgertje spelen in de haven terecht te komen. Met een nat pak kon hij huiswaarts keeren. DE BETEEKENIS VAN ELECTRICITEIT IN LANDBOUW EN INDUSTRIE. Donderdagavond werd door den heer L. Janse van de Electromotoren- en apparatenfabriek „Heemaf" in Hotel Meijer te Middelharnis een voordracht gehouden over het onderwerp; „De beteekenis van de Electriciteit in Landbouw en Industrie". Landbouwers en electrotechnici uit deze ge- gemeente en omgeving waren opgekomen om deze voordracht bij te wonen en de filmvertoo- ning te zien, die een overzicht van de Heemaf- fabrieken zou geven. Na een woord van welkom deelde de spreker mede, dat de a.s. electrificatie van Goeree en Overflakkee voor de Heemaf aanleiding is ge weest om dezen avond te organiseeren. Electri ficatie is niet een luxe, doch een middel om te komen tot lagere productiekosten en minder on kosten en daarom is toepassing van de electrici teit, nu wij een tijdperk van malaise en slechte verkoopsprijzen doormaken, van bijzonder groot belang. Electrificatie is een middel tot bezui niging, mits men van de electriciteit op juiste wijze in zijn bedrijf gebruik maakt. Komende tot het onderwerp voor dezen avond, behandelde de heer Janse allereerst in het kort de toepassing der electriciteit als bron van licht en daarna meer uitvoeriger als bron van kracht. Electriciteit vraagt voor alles beveiliging en in verband hiermede werden verschillende construc ties van Heemaf lichtverdeelkasten, looplamp- transformatoren enz. getoond. Als bron van kracht bewijst de electriciteit groote diensten. De electromotor heeft successie velijk de stoommachine en den zuiggasmotor verdrongen, zoodat tegenwoordig in de kleinste plaatsen electromotoren draaien. De toepassing van electromotoren zou zeker niet zoo'n groote vlucht hebben genomen, wan neer hieraan niet belangrijke voordeelen waren verbonden. Eenige van deze voordeelen zijn De buitengewone geschiktheid van den electro motor, om zich aan alle mogelijke bedrijfstoe- standen aan te passen (motoren van en met 3000 P.K.) waardoor ten volle het voordeel van afzonderlijke aandrijving van iedere machine kan worden benut. Bovendien heeft men in ieder bedrijf geen rekening te houden met de noodzakelijke aan wezigheid van een installatie, waarmede de ener gie moet worden opgewekt, als b.v. stoomketel, zuiggasgenerator, olietank, enz. De electromotor vraagt verder weinig toezicht en is eenvoudig in bedrijf te stellen. Er zijn verschillende soorten van motoren, gelijkstroom-, wisselstroom, en draaistroommo toren, doch daar de draaistroommotoren het meest worden toegepast, werden deze motoren in het bijzonder behandeld. Onder de draai stroommotoren onderscheidde men tot een tiental jaren geleden twee soorten, de motor met kort- sluitanker en met sleepringanker. De motoren met kortsluitanker hebben het voordeel, dat ze eenvoudig van constructie zijn, doch het nadeel, dat hun aanloopkoppel klein en de stroomstoot bij het inbedrijfstellen groot is. De sleepringmotor heeft gunstiger technische eigenschappen, doch het nadeel, dat zijn bouw en het inbedrijfstellen zeer gecompliceerd is en daardoor een bron van veel slijtage en storing kan zijn. Door een der Ingenieurs van Heemaf is de belangrijke uitvinding van den S. K. A.-motor (speciaal kortsluitanker-motor) gedaan, waar van de patenten in handen van Heemaf zijn. Het groote voordeel van den S.K.A.-motor is, dat hij in zich vereenigt de eenvoudigheid van een kortsluitmotor en de gunstige technische eigenschappen van een sleepringmotor. Geen wonder, dat de S.K.A.-motor successie velijk den sleepringmotor heeft, verdrongen en dat Heemaf reeds vele duizenden S.K.A.-motoren heeft gefabriceerd en geplaatst. De bijzondere voordeelen van den S.K.A.- motor zijn o.a. 1. de S.K.A.-motor heeft een hooge aanloop kracht en een lagen aanloopstroom; 2. de S.K.A.-motor is betrouwbaarder; 3. vraagt minder toezicht en heeft geringer onderhoudskosten en geeft daardoor minder kans op storing dan den sleepringmotor. 4. het inbedrijfstellen is zeer eenvoudig, zoo dat dit zelfs door ongeoefend personeel kan ge schieden; v 5. de S.K.A.-motor kan op willekeurige plaat sen worden opgesteld, omdat men bij het inbe drijfstellen niet bij den motor behoeft te zijn; 6. geen explosie-gevaar, daar geen vonken optreden, en 7. ten slotte de prijs van een S.K.A.-motor is langer dan die van een sleepringmotor. Spreker wees verder op de belangrijke be stellingen, welke door de groote lichamen, als b.v. de Staatsmijnen in Limburg, op S.K.A.- motoren zijn geplaatst en op eenige bijzondere uitvoeringen van den S.K.A.-motor, n.l. „Den flensmotor" en den motor met buitenbekoeling, den z.g. „Ali-weather-motor". De tienjarige praktijk in den bouw van de S.K.A.-motoren heeft aan Heemaf veel prac- tische ervaring gegeven, zoodat deze langdurige ervaring aan de constructie van de motoren ten goede is gekomen. Spreker behandelde daarna nog de verschil lende aanzetapparaten, n.l. sterdriehoekschake- laars en O.S.D.-contrellers en verder het kasten- materiaal als b.v. krachtverdeelkasten, schakel kasten enz. Van alle fabrikaten waren exem plaren in de zaal aanwezig, zoodat deze aan de belangstellenden konden worden getoond. Aan het einde van de voordracht werden met behulp van lantaarnplaatjes nog verschillende bewerkingen van de motoren en apparaten in beeld gebracht. In de pauze werden door vele belangstellenden vragen gesteld en de geëxposeerde producten in oogenschouw genomen. Na de pauze gaf de heer Janse nog een korte inleiding tot de film. De Heemaf, die thans ook een fabriek in Dortmund heeft, is, zooals bekend, gevestigd te Hengelo en heeft eigen kantoren te Rotterdam, Amsterdam en Eindhoven. In totaal zijn aan de fabriek ca. 1500 personen werkzaam en de op pervlakte der terreinen te Hengelo bedraagt ca. 20 H.A. Ten slotte werd er de aandacht op gevestigd, dat de Heemaf alle fabrikaten voor complete krachtinsallaties vervaardigt, zoodat de grootste zekerheid van volledige garantie kan worden gegeven. Daarna draaide de film van de Heemaf-fa- brieken, welke een volledig en interessant beeld gaf van de Heemaf als Nederlandsche Electro- technische Industrie en van de toepassing van hare producten in binnen- en buitenland. DEN BOMMEL. Op Maandag 31 Maart a.s. zal gelegenheid worden gegeven tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie tegen de pokken en wel des voorm. 11 uur in de openbare school aan de Zuidzijde en| des nam. 3 uur in de openbare school in het dorp. In deze gemeente is een Gereformeerde Knapenvereeniging opgericht, onder leiding van den heer H. de Wit, onderwijzer aan de bijzon dere school alhier. De echtgenoot van J. de Jong viel, terwijl zij van den zolder kwam, boven van de trap. Zij werd vrij ernstig aan het hoofd verwond, zoodat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. P. Saarloos, dienstplichtige der lichting 1927, behoorende tol het II Regiment Huzaren, moet op 11 Augustus a.s. te 's Hertogenbosch voor herhalingsoefeningen onder de wapenen kom'en. 25-Jarig jubileum der Boerenleenbank te Den Bommel. In de 21 dezer gehouden algemeene vergade ring der coöp; boerenleenbank alhier, welke vergadering werd geleid door den voorzitter van den raad van toezicht, bracht de commissie, belast met het nazien der rekening over 1929, met de daarbij behoorende uittreksels, bij monde van den heer P. Floorijp, verslag uit en stelde voor de rekening, zooals zij werd aangeboden, vast te stellen. Aldus werd besloten. Deze rekening sluit met een bedrag aan In komsten en uitgaven ad 33534.73; de balans met een actief en passief van 283941.40. Uit de rekening blijkt o.m., dat gedurende het afgeloopen jaar aan spaargelden is ontvangen een bedrag ad 135191.07, terwijl de terug betaalde spaargelden 160338.78 bedroegen. De gegeven voorschotten bedroegen 67750, de terugbetaalde voorschotten 67663.75. Op 31 Dec. j.l. stond aan voorschotten uit 161256.25, terwijl het saldo der spaargelden 2630M.29 was. Ruwe werkhanden Maar neem dan toch ook Genius Wond» balsem, zacht en verkoelend 't Houdt uw huid soepel en ruwe roodheid verdwijnt spoedig. Genius Wonbalsem, dat helpt tenminste. 25 en 50 ets. Gedurende het afgeloopen jaar werd een winst gemaakt van 1969.76. De heer H. C. van Rossum, kassier, bracht als afgevaardigde naar Utrecht verslag uit, terwijl de heer Bom verslag uitbracht van het onder zoek van den raad van toezicht, waaruit o.m. bleek, dat het beheer door den kassier op keu rige wijze werd gevoerd. Daarna deed de heer J. Mooijaart, directeur, verslag van den algemeenen toestand der bank. Hij wees op de verhooging van het aantal leden, dat thans 141 bedraagt, gaf een overzicht van de ingekomen spaargelden en .uitgegev'en voorschotten, wees op de reserve en de winst over het afgeloopen jaar en concludeerde, dat de financieele toestand der bank gunstig is. Tot bestuurslid werd met algemeene stemmen herkozen de heer W. A. Lokker; tot lid van den raad van toezicht werd herkozen de heer I. J. Bom. In de commissie tot het nazien der rekening over 1930 werden benoemd de heeren L. Ja cobs, L. Krijger en A. Arensman. Als directeur der bank hield de heer J. Mooij aart daarna een rede, waarin hij gewaagde van het 25-jarig bestaan der bank. Spr. wees er op, dat, als gevolg van een reeds eenigen tijd gevoelde behoefte aan een boerenleenbank te dezer plaatse, op 3 Maart 1905 onder leiding van den heer Jacob Koert Mz een vergadering werd belegd. Deze vergadering was vruchtbaar; tot oprichting van een boeren leenbank werd besloten. Spr. gaf voorts een overzicht van het tot stand komen van een bestuur en een raad van toezicht. Natuurlijk was het begin moeilijk tengevolge van het ontbreken van kapitaal en reserve, doch door het krachtige aanpakken van het bestuur en een juist beleid, heeft de bank zich met hulp van de centrale bank, het hoofd boven water weten te houden. Reeds in de eerste jaren van haar bestaan wierp zij een kleine winst af. Daarna gaf spr. een overzicht van de schom melingen der bank, waaruit bleek, dat zij zich sinds jaren in goede financieele omstandigheden mag verheugen. Hij memoreerde voorts, dat van de oprichters niemand meer zitting heeft. Vijf hunner hebben het tijdelijke met het eeuwige verwisseld; slechts de heer L. Melissant is nog in leven. Ten slotte zeide spr. niet te kunnen nalaten een woord van waardeering te uiten over den moed, welke het toenmalige bestuur heeft gehad om den boom te planten, waarvan het nageslacht thans de vruchten plukt. Vervolgens hield de heer I. J. Bom een uit voerige rede, waarin hij den loop der zaken gedurende de afgeloopen 25 jaren besprak. Hij sloot zich bij het door den heer Mooijaart ge sprokene aan, zeide ook nog eenige waardee- rende woorden aan het adres van den heer van den Hurk, in leven hoofdinspecteur der raffai- senbank, voor het vele, dat deze voor de boe renleenbank dezer gemeente gedaan heeft. Ten slotte sprak hij den wensch uit, dat de boerenleenbank eenmaal haar gouden jubileum zal mogen herdenken. De druk bezochte vergadering werd gehouden in hotel Keijzer, dat thans, door een plaats ge had hebbenden verbouw, zoodanig vergroot is, dat het een uitnemende ruimte biedt voor het houden van vergaderingen. Voor deze vergadering werd een extra pre sentiegeld toegekend. OOLTGENSPLAAT. De levering van kei slag voor de gemeente is gegund aan W. Kie- boom te Gorinchem voor 1424.25 en de grint aan M. Wijngand te Dinteloord voor 528. Het rijden van grint en keislag aan A. Bakelaar alhier voor 188.—. Ds. van Voorthuizen van Rijssen heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. De keuring van militieplichtigen zal voor deze gemeente plaats hebben op Wiensdag 2 April des morgens 9 uur in de Openbare school no. 1 alhier. Uitslag schietwedstrijd B. V. L. alhier. G. C. van den Berg 89, P. van den Heuvel 89, S. van der Mast 89, H. Troost 88, J. W. Kor- teweg 84, B. de Vos 84. A. C. de Bruin 83, J. van der Heuvel 83, J. Duim Wz. 82, A. de Vos 82, P. Leijdens 82, J. Kreeft.81, J. J. van Ree 80, H. van Rossum 79, W. van Dam 79, A. van der Griend 79, J. Verweij 78, L. Vermaat 75, L. Jordaan 74, A. van den Heuvel 73, D. den Braber 72, M. van Binsbergen 72, J. van Oostende 59, T. Kieviet 57, J. van Putten 57, J. vaü den Tol 49 en J. J. Crezee 13. OUDE TONGE. Wij brengen in herinnering dat de rentekaarten en -boekjes van de arbeiders die in deze gemeente wonen en werken moeten worden ingeleverd bij den Raad van Arbeid te Brielle vóór 12 April 1930. Tegen de arbei ders eventueel werkgevers die hieraan niet voldoen, zullen strafmaatregelen worden genomen. Tevens vestigen wij de aandacht van werk gevers er op, dat dè R. van A. indien de ver plichting tot premiebetaling (zegels plakken) niet is nagekomen, het bedrag van de eventueel in te stellen navorderingen zal verhoogen met 10 naar boven afgerond tot een bedrag van ten minste 10 cent. NIEUWE TONGE. Algemeene vergadering van de Boerenleenbank op Woensdag 26 Maart des nam. 6.30 uur. De heer Vreeswijk brengt namens den Raad van Toezicht verslag uit. Hij zegt, dat het Be stuur steeds tot tevredenheid van den R. van T. de zaken behandelt en hoopt, dat een en ander in de toekomst bestendigd zal blijven. Namens de commissie onverwachts kasopna me brengt de heer Van Nieuwenhuize verslag uit. Deze verklaart, dat die comm. onverwachts kas en boekeri bij den kassier hebben opgeno men en alles in orde werd bevonden. Een woord van dank aan den kassier is zeker op zijn plaats. Dan verzoekt de voorzitter de commissie die de rekening en balans heeft nagezien rapport uit te brengen. De commissie, bestaande uit de heeren G. van der Kroon en G. H. Verweij, brengt mij monde van den heer van der K. verslag uit. Hij zegt dat die comm. de rekening met de bescheiden heeft onderzocht, alles in orde heeft bevonden en tot vaststelling adviseert. Daarna wordt de rekening voorgelezen waar uit blijkt, dat is ontvangen en uitgegeven in totaal sluitend op 506967.93. terwijl de balans sloot met een bedrag van 520387.09. Overe'enkomstig het voorstel der commissie wordt de rekening en balans onveranderd vast gesteld. De secretaris ter vergadering komende leest de notulen der vorige vergadering voor welke onveranderd worden vastgesteld en geteekend. Dan is aan de orde de verkiezing van een bestuurslid wegens periodieke aftreding van den heer A. van Es. Door het bestuur werd de volgende voordracht aangebodenNo. 1 A. van Es, no. 2 G. H. Verweij en no. 3 A. Sulkes. Met bijna algemeene stemmen wordt de heer Van Es herkozen, die verklaart onder dank zegging zijn benoeming weder te zullen aanne men. Vervolgens is aan de orde de verkiezing van een bestuurslid weg'ens vertrek van den heer C. Pape naar elders. Voordrachtno. 1 G. J. Buth, 2 Johan Buth, 3 B. van den Broek. Met 22 stemmen wordt de heer Buth gekozen, die verklaart de benoeming aan te nemen en hoopt in het belang van de bank te zullen werkzaam zijn. 'tenslotte de verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht wegens periodieke aftreding van den heer J. C. Nieuwenhuijzen. Voordracht No. 1 J. C. Nieuwenhuijze, 2 I. Mosselman, 3 M. S. Kardux. Met 35 stemmen wordt de heer N. gekozen, die onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen, wederom zijn benoe ming aanneemt. Tot leden van de commissie tot het nazien der rekening en balans over 193Ü worden benoemd de heeren J. A. Rober en G. Kattestaart. lot leden van de commissie tot onverwachts kasopname de heeren J. C. van Nieuwenhuijze en G. J. Buth. Nadat nog enkele besprekingen zijn gevoerd sluit de voorzitter de vergadering. De schoollier C. van G. rijdende per rij wiel van Middelharnis naar deze gemeente werd zoodanig door een vrachtauto aangereden dat zijn rijwiel deerlijk werd beschadigd en zelf ver wondingen opliep aan arm en beenen. De rekening van den polder Duivenwaard, over het dienstjaar 1929 ligt gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage ten kantore van den secretaris. Bij de gehouden publieke verhuring van plm. 6 gemet bouwland was de hoogste inschrij ver de heer J. Visbeen, alhier. De dienstplichtige van de lichting 1930, J. v. d. Tol, is j.l. Donderdag bij zijn korps te Bergen op Zoom ingelijfd. Overeenkomstig art. 36 der L. O. wet 1920 hebben B. en W. den datum van ingang van het ontslag van den onderwijzer P. Stabij, bepaald op 1 April a.s. Op genoemden datum hoopt de heer S. weder zijn betrekking te Ab- benbroek te aanvaarden, vanwaar hij Augustus 1928 als wachtgelder bij het onderwijs in deze gemeente werd benoemd. DIRKSLAND. Verleden week werden van hier vervoerd 1540 H.L. aardappelen, 1620 balen uien, 2140 balen peen en 815 H.L. poters. De lijst van stemgerechtigde ingelanden van den polder Nieuw Kraaijer ligt ten kantore van den secretaris dier polder ter inzage. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 4 werk- zokenden ingeschreven. Tegen een inwoner werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 87 der politieverordening. Donderdagmiddag geraakte een 3-tal paar den van den landbouwer W. op hol. Allen kwamen in een sloot terecht. Een der dieren verdronk. Op de wfikelijksche beurs besteedde men voor Red. Star aardappelen 0.70 en 0.75. Eigenheimers 0.65, uien 0.30, peen 0.20 per H.L. Tarwe 9.—, haver 5.50, erwten 12.tot 13.bruine boonen 12.per 100 kilo. De coöp. boerenleenbank „Dirkslandf' hield Donderdag 20 Maart hare jaarlijksche vergadering. Na de opening door den Voorzitter den heer J. Buth bleek dat 167 leden tegenwoordig waren. Uit de rekening over *1929, het 20-ste boekjaar, bleek dat aan spaargelden ontvangen werd 382049.55 en uitgegeven 422504.08. Aan voorschotten werd uitgegeven 269900..en terugbetaald 77396.70. In loopenden rekening werd totaal van de leden ontvangen 224735.— en uitgegeven 265949.18. De rekening sloot in ontvang en uitgaaf met 1184852.41. De winst bedroeg 2735.77. Balans. Actief of vorderingen. Inhoud kas op 31 Dec. 1929 19744.22. Uitstaande voor schotten 350313.61. Te goed in loopende re kening. Van de leden 144474.18. Van de cen trale Bank 106165.07. Vast deposito Centrale Bank 40000.Aandeelen Centrale Bank 60 Nog te vorderen rente 707.46. Totaal 661464.54. Passief De saldo's der spaargelden 60506.74 deed zich voor in Sittard, hoewel er toch geen sneeuw was gevallen. Het dienstmeisje van mevr. H. keek namelijk op den achtertuin van de woning van mevr. J. de K., alwaar de met »Ozil« behandelde wasch te drogen hing. Deze Zeeppoeder maakt elke wasch sneeuwwit. De dienstbode was binnen enkele minuten her' steld en gebruikt het nu ook. Slechts 10 ct. per pakje. (Adv.) Aan leden in loopende rekening 36200.Re servefonds 17461.03. Winst 1929 2735.77. Totaal 661464.54. De rente bleef ongewijzigd. Voor spaargelden 4 Voor voorschotten 4.8 In loopende rekening 4 voor credit en 4.08 voor debet. Het aftredend bestuurslid tevens Voorzitter de heer J. Buth en het aftredend lid van den raad van toezicht de heer A. van der Sluijs Dz. werden beiden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Als plaatsvervangende bestuursleden werden herkozen de heeren C. Kardux Pz. en M. La beur. Het ledental steeg van 331 tot 358. Nadat door enkele leden nog eenige waardee- rende woorden tot den voorzitter die ge durende het bestaan der bank lid en voorzitter is geweestwaren gesproken 'en met zijne her benoeming werd gefeliciteerd, werd deze zeer geanimeerde vergadering gesloten. MELISSANT. Dinsdagavond hield de heer Van Rijn, ingenieur der Heemaffabrieken in de christelijke school een lezing over het onderwerp „De toepassing van electriciteit in landbouw en industrie" een en ander toegelicht met lantaarn plaatjes en film. Een uitvoerig verslag treft men elders in dit nummer. HERRINGEN. Deze week werd hier een paartje in ondertrouw opgenomen, welke de reis vanaf de woning naar den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand per fiets maakte. Een niet vaak voorkomend geval. Alhier komen onder de kinderen veel ge vallen van mazelen voor. OUDDORP. C. A. reed op een zaaimachine met twee paarden bespannen. Door het wild worden der dieren geraakte de machine in de sloot en de voerman er onder, die spoedig, zon der letsel bekomen te hebben uit zijn moeielijke positie was bevrijd. Aan de machine kwam een schade van 60 a 70 gulden. In één getij heeft men in een der zalm stallen 400 haringen gevangen. Van J. van der L. is een paard doodgeble ven, dat niet verzekerd was. De werkzaamheden aan de stoomvlasserij zijn geëindigd. De prijs van het bewerkte vlas is heel wet minder dan die in het vorige jaar. Een paar ondernemende jongelingen alhier wensch'en op het eiland Curasao te gaan wer ken. De eerste pogingen daartoe zijn al reeds door hen gedaan.

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 3