I m Gemeente Nieuws I Boekbespreking. Plaatselijk Nieuws. i Kesr B - l'l i li II i If De heer DORSMANIk zou maar 10 jaar wachten met een heele nieuwe straat. De heer VAN GURP Neen, dat kan niet. De VOORZITTER Als we dit jaar begin nen zou er over 1930 aan rente 350.— be taald moeten worden. De leening begint pas als het werk klaar is. Aflossingen behoeven dit jaar vanzelf nog niet betaald te worden. De heer VAN GURP zegt ook nog te kunnen rekenen, en wil uitstellen. De VOORZITTER Het is hoofdzakelijk op verlangen van den heer Van Gurp dat B.-pn W. met déze voorstellen komen vaii' een "geheel nieuwe straat. De heer VAN GURP Ja, in December was de tijd nog niet zoo slecht, nu zeer slecht. Had den velen het geweten, dan hadden ze toen de producten verkocht. Na nog enkele duscussies wordt het voorstel van B. en W. om de Voorstrat van de Kaai tot aan de Kerk te vernieuwen met 6 tegen 5 stem men verworpen. Voorloopig gaat deze vernieu wing dus niet door. Thans komt in behandeling een voorstel van B. en W. om de Wilhelminastraat te bestraten. De kosten zijn 2060. De heer VAN ES zou ook tot een volgend jaar willen wachten, hetgeen door hem verde digd wordt. De VOORZITTEREr zitten toch geen steenen meer in de Voorstraat om deze nog te kunnen gebruiken in de Wilhelminastraat. Het voorstel wordt met 6 teg'en 5 aangenomen. B. en W. stellen voor om tot onteigening over te gaan van de keuken van Vinke en Van den Tol en dan Vinke 1200.— en.van den Tol 800.— uit te betalen. Dan kunnen ze het zelf laten maken. De toename van het verkeer eischt het. Met de timmerman is her haaldelijk gesproken maar het gaat niet. De heer DORSMAN Dan krijgt De Rtiiter het en kan het maken zoo hij wil. De VOORZITTER De Ruiter staat te hoog om het te verknoeien. Vinke en Van den Tol kunrien nemen wien ze willen daar staan wij buiten. Spr. vindt het jammer dat op 800. timmerwerk 160.wordt opgelegd. De heer DORSMAN is nog niet overtuigd dat het er voor gemaakt kan worden. De Ruiter zegt dat het wel kan. De heer VAN NIEUWAAL zegt dat het kan, door een ambachtsman is hij gemachtigd te ver klaren, dat er wel degelijk opgelegd is, en dat de knechts ontslag krijgen als ze het willen uit voeren. De heer DORSMAN weet dat niet. De VOORZITTER zegt aanbiedingen van buiten te hebben gekregen om het timmerwerk te mogen maken, maar spr. is hier tegen, doch vindt het onverantwoordelijk om de gemeente op zoo n manier te willen afslachten. Niemand behoeft voor de gemeente voor niets te werken en ieder krijgt een beurt. Verder leest de voor zitter een brief van de timmerman L. Dorsman Lz. voor, waarin hij verklaart het gaarne te doen voor de begrooting, doch dat hij gebonden is en het niet kan doen, er teVens bijvoegende dat hij zich nimmermeer voor zulk een afspraak zal leenen. De'heer VAN NIEUWAAL hoopt dat de raad zich nu eens duidelijk zal uitspreken en zulke zaken niet in de hand werken, en vindt het jammer dat de goeden het met de kwaden moeten bekoopen. Als het zoo blijft dan maar alles laten inschrijven en ook de ambachtslieden van buiten de gemeente de gelegenheid geven. De heer DORSMAN neemt nogmaals het woord over de begrooting. De heer WALING vindt het een schandaal om te handelen zoo als bij de inschrijving is geschiedt. De heeren VAN KEMPEN en VERMAAS zien geen nut in onteigening. De heer VAN NIEUWAAL: Verleden jaar waren haast allen van de noodzakelijkheid over tuigd. De heer BRINKMAN De heer Dorsman was er tegen en wilde naar Ged. Staten schrijven, toen was hij voor zijn laagste inschrijver en nu weer tegen. Het voorstel van B. en W. om de perceelen Vinke en Van den Tol tegen den genoemden prijs te onteigenen en deze zelf de bebouwing uit te laten voer'en door ambachtslieden te hun nen keuze, wordt met 7 tegen 4 stemmen aan genomen. De VOORZITTER verklaart naar aanlei ding van een ingekomen verzoek om een lijk koets aan te schaffen voor de buitenbewoners op inlichtingen uit te zijn geweest en nu blijkt dat een nieuwe lijkwagen 1200.kost, huur voor een bergplaats ƒ1.— per week. Onderhoud 100.afschrijving 100.—, voor de bespan ning 140.Om de kosten te dekken volgens een zuivere berekening zou voor ieder lijk dat begraven wehd 6.meer begraafrechten be taald moeten worden, ook door degenen die een geen gebruik er van maken. B. en W. ad- viseeren als nog niet tot het aanschaffen over te gaan. De heer VAN ES wil altijd nog een voor stander zijn, maar wanneer ieder 6.graf rechten meer moet betalen, 't zij rijk of arm, om de kosten te bestrijden, dan zal hij met het voorstel-B. en W. mede gaan. De heer VERMAAS zou in bijzondere ge vallen arme menschen een toeslag willen geven, als ze dan een wagen uit een andere gemeente gebruiken. De heer VAN GURP zegt, dat de diakonie ook wel eens in bijzondere gevallen bij begra fenissen helpend optreedt. De VOORZITTER wil in zulke gevallen ook help'en. Hierna wordt besloten om nog niet tot de aanschaffing over te gaan. Door den heer VAN GURP is op 19 De cember een verzoek ingekomen, hetwelk be trekking heeft op het één spoor rijden. De VOORZITTER deelt mede, dat hieraan niet voldaan kan worden. De heer VAN GURP vraagt' om de bieten- kaai wat op te knappen. De VOORZITTER: De putten worden er uit gehaald. De heer WALING vraagt verbeteringen aan te brengen aan de Kaai. De VOORZITTER zegt, dat spoedig de ver beteringen met rijshout kunnen aangebracht worden. Dan sluiting der openbare vergadering. Vergadering van den Gemeenteraad van OUDDORP op Vrijdag 14 Maart, des voorm. half 11 uur. De Voorzitter, burgemeester Gobius du Sart, opent de vergadering met .gebed, waarna, hijstne- dedeelt, dat de neer Breen met kennisgeving af wezig is. Spr. heet den hëer Mastenbroek weer hartelijk welkom, die na een zeer ernstige ziekte weer herstellen mocht. Spr. zegt, eerlijk gezegd, hij het niet had durven hopen den heer Masten broek weer aan deze tafel te zien. Maar ge lukkig: de mensch wikt, doch God beschikt. Spr. hoopt, dat de heer Mastenbroek weer geheel hersteld mag zijn en weer in het belang der gemeente zal kunnen werkzaam zijn. Hierop worden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen en onveranderd vastgesteld Ingekomen zijn enkele goedkeuringen van Ged. Staten over genomen raadsbesluiten. Ingekomen is een schrijven van de landbouw school, met verzoek de toegekende subsidie voor deze instelling ad 50 over te maken. De gemeente Middelharnis vraagt overmaking der bijdragen voor kinderen die uit Ouddorp de school in deze gemeente bezoeken. Vastgesteld wordt een overeenkomst met de gemeente Dordrecht inzake afname van stroom, waardoor de gemeente zich bindt van geen an dere lichamen stroom te betrekken dan van de E.M.G.O. De heer C. BOSLAND merkt op, dat de ge meente zich hierdoor bindt en aan andere maat schappijen den weg afsnijdt. Maar het kan na tuurlijk niet anders. De VOORZITTER zegt, dat niet vergeten moet worden, dat Dordt ook een kabel door het Haringvliet legt, die kapitalen kost, zoodat deze gemeente wel eenige zekerheid mag hebben. En het is te begrijpen, dat Dordt niét alle'en een contract wil aangaan met de E.M.G.O., maar ook zekerheid van de deelnemende gemeenten verlangt. Weth. VOOGD zegt, dat dit contract ook in het belang der gemeente is. De gemeente nam 42 aandeelen, en onderstelt, dat de ingezetenen gelegenheid hadden om later van een ander lichaam goedkooper stroom te betrekken, dan zou de gemeente met de strop zitten. Dit con tract is dus in het voordeel van beide partijen. Wanneer een contract gemaakt wordt, moeten "beide partijen de lusten en de lasten dragen. De heer T. TANIS vindt het toch wel be zwaarlijk, dat voor altijd stroom van Dordt be trokken moet worden. De VOORZITTER antwoordt, dat dit nie juist is. Ieder oogenblik kan met goedvinde i van beide partijen het contract afgebroken wo. - den. De gemeente verbindt zich alleen en zo v lang stroom van Dordt te betrekken als i e E.M.G.O. bestaat. Het contract wordt met algemeene stemmen aangenomen. Over een reclame in de schoolgeldaanslag wordt goedgunstig beschikt. In verband met een schrijven van de gezond heidscommissie wordt nu definitief besloten in de verordening eën bepaling op te nemen om trent de maximum grootte van schepen, die in de haven worden toegelaten. Over een reclame in de hondenbelasting wordt goedgunstig beschikt. In verband met een schrijven van Ged. Staten wordt de begrooting gewijzigd inzake pensioen bijdrage van gemeentepersoneel. De VOORZITTER doet mededeeling over de regeling met de onderwijzeressen Joppe en Sper ling. Mej. Joppe krijgt wegens ziekte verlof tot 1 Mei, Mej. Spelling blijft zoo lang nog aan de school, mede in verband met het handwerk- onderwijs. B. en W. krijgen machtiging tot af- 'en over schrijving op de gemeentebegrooting. Besloten wordt een verzekering te sluiten te gen inbraak in de brandkast. Kosten zijn onge veer 7.. In verband met de kosten van de demping van een gedeelte sloot in de kom der gemeente wordtb esloten een geldleening aan te gaan in 9 obligaties ad 500. In 9 jaar zal de leening afgelost zijn, met recht van vroegere aflossing, doch niet vóór 1935. De VOORZITTER deelt mede, dat onder het dempen en rioleeren alle kosten zijn onder gebracht, zooals kosten adviesbureau 'enz. De leening zal in de gemeente geplaatst worden. Besloten wordt aan de weg waar de demping en rioleering plaats heeft nog een strookje grond toe te voegen. De VOORZITTER deelt mede, dat dit stukje grond noodig is voor het verkeer daar ter plaatse. De heer T. TANIS vraagt van wien deze weg is, van de gemeente of van de polders. De VOORZITTER antwoordtvan den pol der. Spr. wil in geheime zitting hier m'éer over zeggen. De heer T. TANIS meent, dat het werk prac- tischer uitgevoerd had kunnen worden door de verbreeding iets verder uit te voeren. De VOORZITTER licht toe, dat aan het bezwaar van den heer Tanis wordt tegemoet gekomen. Bovendien zal met het afwerken ge wacht worden tot de heer Dorst nogmaals is .wezen zien. Ingekom'en is een verzoek van de Later van Stellendam, om concessie voor een radio-cen trale in deze gemeente. Eenzelfde schrijven is ingekomen van Van Splunder uit Ouddorp. De VOORZITTER zegt, dat het beter is aan den ingezetenen van Ouddorp dit te gun nen, omdat bij eventueele storing het gemakke lijker is, dat de reparateur in deg emeente, in plaats van heelemaal in Stellendam woont. B. en W. stellen voor om tot wederopzegging de concessie onder bepaalde voorwaarden te gunnen. Met algemeene stemm'en wordt hiertoe be sloten. In de rondvraag vraagt de heer C. BOSLAND of het niet wenschelijk is, nu de brandsloot ge dempt wordt, om een Nortonpomp te slaan. De VOORZITTER' zegt, dat B. en W. dat al in overweging hebben genomen. Dit punt is nog hangende, omdat zij nog geen afdoende ad vies hebben. Zoo spoedig B. en W. zékerheid hebben zullen zij dit punt in den Raad brengen. De heer M. BOSLAND vraagt of het niet gewenscht is om de leelijke schutting bij W. Tanis voor geme'enterekening weg te breken. Dat zal een beter aspect geven. De VOORZITTER voelt daar niet veel voor. Dat zou een precedent voor andere ingezetenen scheppen. De heer J. WESTHOEVE vraagt of het niet gewenscht is een verkeersspiegel aan te bren gen op een gevaarlijk verkeerspunt. De VOORZITTER zegt toe hiervoor wel te kunnen zorgen. Dan sluiting der openbare vergadering. (In ons vorig raadsverslag was sprake van het verwedden van een kistje sigaren. Hieraan was de naam van C. Bosland verbonden, doch dit moet zijn J. Westhoeve). (Onder redactie van L. G. L. Lemkes, ambte naar ter Secretarie te Den Bommel, en P. J. Keijzer, ambtenaar ter Secretarie te Dirksland). DE LANDARBEIDERSWET. Slot.- Het slot van déze bijdrage zal voornamelijk worden gewijd aan een bespreking van de ont eigening in het belang van de verkrijging door landarbeiders van een plaatsje in eigendom of van los land in pacht. Zooals wel voldoende bekend zal zijn is on der onteigening te verstaan de handeling, waar bij gerechtelijk een zaak tot het eigendom van een ander wordt gemaakt. Gedwongen eigen domsovergang dus. De onteigening is te beschouwen als een uiterst redmiddel, dat slechts behoort te worden toegepast indien op geen andere wijze grond is te verkrijgen ter bevrediging van de behoef ten der fondarbeiders. In hoofdzaak zullen de bepalingen omtrent onteigening een preventieve werking hebben de wetenschap, dat bij hals starrige weigering om hun gronden in der min ne af te staan,onteigening zal kunnen volgen, zal de grondeigenaren er toe brengen een aan nemelijk bod niet al te spoedig af te slaan. Overigens is de onteigening beperkt tot on gebouwde eigendommen, omdat het voor het doel niet noodig was verder te gaan. Nogmaals zij er op gewezen dat onteigening uitzondering moet blijven. Bij de behandeling van het wetsontwerp-land- arbeiderswet in de Staten-Generaal kwam de vraag ter sprake, of deze wet -niet een onge motiveerde aanranding van het eigendomsrecht te aanschouwen gaf in haar onteigeningsbepalin gen. De regeering stelde zich echter op het stand punt, dat grondverschaffing aan landarbeiders een algemeen belang was en dat uit dien hoofde onteigening, waar noodig, principieel geoor loofd mocht heeten. Zonder onteigening zouden zich tal van geval len voordoen, waaraan aan den landarbeider geheel onnoodig de voordeelen werden onthou den, die de wet hem biedt. Tegenzin van ge meentebesturen of grondbezitters om de ves- Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op bij vocht«afscheidende uitslag en eczema's boven» dien nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. tiging van landarbeiders te bevorderen of om een stukje grond af te staan tegenwerking van bezitters van gronden in de nabijheid der dorpen om deze voor arbeidersperceelen over te dragen en daardoor de opbrengsten van andere gron den, welke soms voor enorm hooge prijzen aan landarbeiders in het op'enbaar worden verpacht, te drukken belemmeringen zooals het beklem recht, en vele andere kunnen hier worden ge noemd. Ingevolge, de onteigeningswet kan onteige ning plaats hebben in het belang van de ver krijging door landarbeiders van land met wo ning in eigendom of van los land in pacht. Daartoe is niet noodig een voorafgaande ver klaring bij de wet, dat het algemeen nut de ont eigening vorderteen afwijking dus van den algemeenen regel. De onteigening in het belang, dat we thans bespreken, is niet onbeperkt. Zoo zijn van onteigening uitgesloten gronden of wateren tot een kweekerij behoorende en boomgaarden, daar het economisch onjuist werd geacht zeer waardevolle gronden, welke inten sief in cultuur is gebracht, om te zetten in tuin grond voor landarbeiders, waarbij in den re gel een even groot rendement niet kan worden verwacht. In het algemeen vordert een goede bodempolitiek, dat onroerende goederen, van welke men mag aannemen, dat zij door uitgifte als plaatsjes of los land in waarde én op brengst zullen teruggaan, niet tot zoodanig ge bruik worden bestemd. Ook gebouwen en de daarbij behoorende er ven en tuinen mogen niet worden onteigend, omdat zulks ypqr het,.beoogde doel niet noodig voorkwam en dé onteigening zooveel mogelijk dient te worden beperkt. De onteigening is voorts nog beperkt tot het geval dat geen aanwijzingvan een plaatsje of los land door het betrokken college kan ge schieden, alléén op grond, dat ge'en land beschik baar is, en daartoe respectievelijk in ten minste 2 en 5 gevallen een aanvrage is gedaan. Zij kan dus alleen strekken om loopende aanvragen te voldoen. De onteigening geschiedt ten name van een vereeniging of stichting, of, waar zoodanig li chaam ontbreekt, van de gemeente. Het initiatief gaat dus in de eerste plaats uit van een verepniging of stichting mocht echter zoo'n lichaam niet aanwezig zijn, dan treedt de gemeente op. De voorbereidende maatregelen worden ver richt door het bestuur der vereeniging of stich- tnig of door burgemeester en wethouders. GEEN HOOGERE MACHT kan het colle ge echter DWINGEN tot onteigening over te gaan. De onteigening -heeft plaats uit kracht van een besluit van Gedeputeerde Staten, door de Koningin, den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, gehoord, goedgekeurd. De behandeling der onteigeningsprocedure ge schiedt door het departement van binnenland- sche zaken en landbouw. Vóórdat het onteige- ningsbesluit van Ged. Staten bij Kon. Besl. al dan niet wordt goedgekeurd, wordt vooraf door tuschenkomst van het departement van finan- tiën het advies ingewonnen van den controleur der grondbelasting, zulks ter vermijding van tegenstrijdige beslissingen. Het zou immers an ders mogelijk kunnen zijn, dat de onteigening werd goedgekeurd, terwijl later de Minister van Finantiën bezwaar maakte teg'en de toekenning van het voorschot, omdat z.i. de doeleinden der wet door den aankoop der betreffende onroe rende goederen niet op richtige wijze werden bevorderd. Het besluit van Ged. Staten wordt echter niet genomen dan nadat belanghebbenden in de gelegenheid zijn gesteld hun bezwaren te doen hooren. De gang van de onteigeningsprocedure is tot in de kleinste bijzonderheden in de wet geregeld het zou te ver voeren daaraan een overzicht te wijden. Slechts zij vermeld, dat belanghebben den' bezwaren kunnen inbrengen. Die bezwaren kunnen, onder meer, hierin bestaan, dat door de onteigening de waarde van een grooter geheel, waartoe de ter onteigening aangewezen eigen dommen behooren, te zeer zou worden gedrukt. De strekking van dit laatste is te voorkomen, dat gronden worden onteigend, behoorende tot boerderijen, waarvan de landbouwer moeilijk een gedeelte kan missen, zonder in moeielijk- heden te geraken. Ged. Staten mocjea dan ook niet tot onteige ning besluiten als daardoor een grooter geheel, waartoe de ter onteigening aangewezen eigen dommen behooren, dé geschiktheid voor het daarop uitgeoefend bedrijf, zou verliezen. Alle stuiken, uit de landarbeiderswet voort vloeiende, zoomede die, welke betrekking heb ben op hare uitvoering, zijn vrij van zegel, van legesheffing, van kosten van legalisatie en van griffiekosten, en worden, voor zooveel zij aan registratie onderhevig zijn, gratis geregistreerd. De notarissen zijn verplicht voor het verlijden van hypotheekakfen, in verband met de ver krijging van een plaatsje, hun diensten kosteloos te verleenen. Aan het slot van de algemeene beschouwin gen van de memorie van toelichting schreef mi nister Talma „De Regeering stelt zich niet voor, dat on middellijk na de invoering der wet een ommekeer althans een belangrijke wijziging zal worden ge bracht in den economischen toestand onzer land arbeiders, die trouwens ook thans plaatselijk zoo zeer verschillend is. Doch zij vertrouwt, dat van de wet in hooge mate opvoedende kracht zal uitgaan en onder hare werking geleidelijk tot stand zal komen eene organisatie, welke ten zeerste bevorderlijk zal zijn voor de oecono- mische ontwikkeling van deze breede laag der bevolking, die daaraan zoo dringende behoefte heeft." De landarbeiderswet zal op 15 November a.s. 12 jaren in werking zijn. Het is in den loop der jaren gebleken, dat deze wet tot op heden niet alie sociale behoeften der landarbeiders heeft bevredigd; toch meenen we, dat van haar veel ten goede is uitgegaan en -nog zal uitgaan en dat zij bestemd is om een be langrijke rol in het maatschappelijk welzijn van den landarbeider te gaan vervullen. Laten daarom allen, zoowel particulieren, die geroepen zijn ten plattelande leiding te geven, als de gemeentebestur'en, alle pogingen in het werk stellen om de uitvoering dezer wet zoo algemeen en zoo doeltreffend mogelijk te doen zijn. Den Bommel. L. Van de erven de Wed. J. van Nelle te Rotterdam ontvingen we het Sprookjesboek De wonderbaarlijke avonturen van Bartje Koliko van Johan Fabricus, De penteekeningen in dit boek zijn van den auteur zelf. Het is een fijn boek, dat de kinderen ver slinden zullen. Barje Koliko, de kleine kabouter, maakt ook zooveel mee. De beschrijving van Bartje toen hij nog in het bosch was is mooi. De Heer en Mevrouw Knabbelgraag, het haz'enpaar, heeft ook al da delijk onze sympathie. Het is voor kinderen werkelijk een prachtboek. Maar toch moeten we op enkele dingen wijzen, die ons hinderen, en die bij eventueele herdruk ken gemakkelijk vermeden kunnen worden. Uitdrukkingen als: Lieveheeremenschenm'tijd (blz. 54), in 's hemelsnaam (blz. 88), die moe ten worden geschrapt. Ernstiger vinden we, dat het Kerstverhaal zoo en passant in dit sprookje even wordt aange haald, alsof het een boeiend verhaaltje of een sprookje is als alle andere verhalen. Dit Kerstverhaal, dat ons heilig is, past niet in het kader van dit sprookje. Het wordt er ook zoo maar even bijgevoegd. Zonder eenig bezwaar kan dit gedeelte aan het slot van het hoofdstuk worden weggelaten. Verder kunnen we van deze overigens zoo prachtuitgave in alle opzichten niets dan goeds zeggen. De technische uitvoering is mooi, voor kinderen echt aanlokkelijk. De firma Van Nelle deelt nog mede, dat voor 60 etiketten van Van Nelle's koffie dit boek verkrijgbaar is. SOMMELSDIJK. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de ontvanger dezer gemeente Dinsdag 18 Maart a.s. zitting zal houden tot het ontvangen van schoolgelden. Op de 1.1. Woensdag gehouden beurs wer den de uien gekocht voor 30 cent en de aard appelen voor 70 cent per H.L. Bij publieke verkooping van het huis van Erven M. Born, staande aan den Enkelen Ring, werd dit ingezet door den heer J. Knape Az. op 1400.en de schuur door den heer G. van Saarloos 600.-. De keuring voor den dienstplicht lichting 1931 zal voor deze gemeente worden gehouden te Middelharnis in de Bewaarschool op Vrijdag 4 April a.s., v.m. 9 uur. Aan den dienstplichtige W. Fun, van de lichting 1930, is voor één jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinner schap. MIDDELHARNIS. De heeren J. van Gro ningen en J. Verwers alhier, zullen a.s. week per stoomschip naar Amerika vertrekken, ten einde zich aldaar een betere positie te verschaffen. De heer W. Bruinsel alhier heeft zijn woon- en winkelhuis, staande aan d'en Westdijk, onderhands verkocht aan den heer D. Blok land, alhier. Aan de Kaai zijn aangebracht en ver scheept 2500 H.L. aardappelen en 800 balen peen. En vanaf het Havenhoofd 7Q00 balen DEN BOMMEL. Bij den Correspondent der Arbeidsbemiddeling staan 42 werkloozen inge schreven. De heer J. Keuvelaar, die van 1927 tot 1929 in Canada verbleef, doch hier weer tijdelijk vertoeft, zal 19 dezer per stoomschip „Nieuw - Amsterdam" weder naar. Canada vertrekken. Vervoer 5350 H.L. aardappelen, 400 H.L. uien en 550 H.L. pe'en. In de woning gemerkt B no. 63 is een ge val van typhus geconstateerd. Tot waarnemend burgemeester dezer ge meente is aangewezen de heer B. C. Jongeling. Op de secretarie zijn de aanvraagformu lieren te verkrijgen ter bekoming van visch- akten voor het jaar 1930-31. -- Loop der bevolking. Ingekomen: D. Kievit en gezin van Ooltgensplaat, L. Tieleman en ge zin van Ooltgensplaat, J. Schellevis en gezin 'van Nieuwe Tonge, C. Dupree van Middelhar nis, C. M. van Nieshoven van Middelburg, W. Dane-Wesdorp van Stavenisse, E. Gootjes en P. Vervloet en gezin van Ooltgensplaat. Vertrokken: P. Klink en gezin naar Dirksland, J. de Boet en gezin en J. Koningswoud naar Melissant, A. van Biert naar Schiedam, B. Kooij- man naar IJselmonde, J. C. Mulder ambsthalve, C. Holleman en gezin naar Naaldwijk, G. v. d. Made en gezin naar Ooltgensplaat. OUDE TONGE. In een perceel aan den Molendijk no. 75 is besmettelijke ziekte gecon stateerd. De vereischte kenteekenen zijn aan gebracht. De aard der ziekte is Para-typhus. Door het schrikken van het paard geraakte een wagen van P. Timmers in de sloot. Het paard met de burry achter zich sloeg op hol en werd later gegrepen. Het dier had zich de pootten stuk geslagen, zoodat de dierenarts moest worden geraadpleegd. De brievenbesteller B. van Tiggelen is in gelijke betrekking overgeplaats naar Oud-J3eijer- land. Aan de brandweer is een premie in geld uitgereikt door de oude Zwolsche verzekering voor bewezen diensten en het tactvol optreden bij den brand van D. Lokker alhier. NIEUWE TONGE. Op den hoek Wentink- straatKorteweegje kwamen een tweetal vracht auto's met elkaar in botsing. Beide wagens lie pen materieele schade op. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. De heer P. van Prooij'en had het ongeluk van een wagen te vallen en zijn arm zoodanig te kneusen, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Door de gemeente- tevens onbezoldigd rijksveldwachter A. K. Niekerk alhier, is tegen een drietal personen proces-verbaal opgemaakt wegens baladigheid des nachts om ongeveer 12 uur. Ook werd tegen P. v. d. D. proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden met een rijwiel zonder belastingplaatje. De keuring der dienstplichtigen voor de lichting 1931 zal voor deze gemeente worden gehouden te Middelharnis, op Vrijdag 4 April aanstaande. Wij brengen in herinnering, dat de rente- kaarfen en -boekjes van de arbeiders, die in deze gemeente wonen en werken, moeten worden ingeleverd bij den Raad van Arbeid te Brielle voor 29 Maart 1930. Tegen de arbeiders eventueel werkgevers die hieraan niet vol doen zullen strafmaatregelen worden genomen. Tevens vestigen wij de aandacht van werk gevers er op, dat de Raad van Arbeid, indien de verplichting tot premiebetaling (zegels plak ken) niet is nagekom'en, het bedrag van de eventueel in te stellen navorderingen zal ver- hoogen met 10 naar boven afgerond tot een bedrag van ten minste 10 cent. DIRKSLAND. Verleden week werden van uit deze gemeente verscheept 4028 H.L. aard appelen, 4180 balen uien, 6740 balen peen en 1885 H.L. poters. Door het gemeentebestuur is aan Mej. de Wed. D. B. Labeur te Melissant vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan de Paulina van Weellaan. De keuring van de ingeschrevenen der lich ting 1931 zal voor deze gemeente worden ge houden te Middelharnis op 5 April a.s., des v.m. 9 uur. In de Vrijdagavond te houden algemeene ledenvergadering van het Groene Kruis zal Dr. J. E. Feisser, arts te Wassenaar spreken over schoolartsen. Tegen een schipper werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 82 der algem. politieverordening. J.l. Maandag hield de vereeniging ter be vordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders haar jaarvergadering. Van de 111 aandeelhouders waren er 65 te genwoordig. De voortitter Notaris v. d. Sluys opende de vergadering en deelde mede, dat het perceel bouwland van den heer C. Warnaer is aange kocht voor 4800.— per H.A., dat verdeeld is in 34 perceelen en bij loting is toegewezen. De totale grootte is 10 G. De verslagen van secre taris en penningmeester werden goedgekeurd. Het aftredende bestuurslid G. C. M. Smit werd met groote meerderheid van stemm'en herkozen; jB Het bestuur werd vervolgens machtiging ver leend de pacht van alle gronden in het bezit der vereeniging op een be,tere basis te brengen. Vervolgens sloot de Voorzitter met een toe passelijk woord de vergadering. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 3 werk zoekenden ingeschreven. Wegens drukte aan de haven met het ver schepen van veldvruchten worden thans hier verscheidene personen van elders te werk ge steld. maal uit rige loop roep ting is stelling Niet om nu dat wezen, courant vorige moet h< gehad, van verk< mag mind alles ve De nog is maal MELISSANT. Uit deze gemeente komen zes leden der B. V. L. in aanmerking 'voor den -schietwedstrijd te 's-Gravenhage op 20 Mei a.s. Donderdagmorgen sloeg van den vracht rijder B, T. een paard op hol bespannen voor een wielslede. Aan den beneden Molendijk kwam de wielslede in de sloot' terecht, waarna het dier werd gegrepen. Behoudens eenige schade aan een rijwiel, hetwelk werd aangereden, liep het goed af. A.s. week zal door de B. V. L. de Land- stormfilm worden vertoond. Datum en plaats zullen nader bekend gemaakt worden. u> HERRINGEN. De lijst van stemgerechtigde ingelanden van de polders Oud-Herkingen en St. Elizabeth ligt vanaf 7 tot en 21 Maart ter inzage bij den secretaris dier polders. Bij de gehouden publieke inschrijving voor te verrichten grondwerk voor de gemeente alhier was laagste inschrijver de heer H. de Geus voor 95.in massa. De bijdrage over 1930 aan de Gezond heidscommissie, zetelend te Middelharnis, be draagt voor deze gemeente 20.91. Ingevolge art. 56 der L. O. wet 1920 is aan de gemeente toegekend een vergoeding van 4000. Een der perceelen tuin van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk, welke vorige week niet is gegund, zal nogmaals publiek worden ver huurd. OUDDORP. Onze dorpsgenoot T. Hameete- man Jacz., wenscht den 19en dezer naar Canada te vertrekken, om aldaar bij het landbouwbedrijf te werk gesteld te worden. In de weervisscherij is weder een zalm gevangen. Onze vroegere dorpsgenoot A. van Noord Cz., thans sluiswachter te Andel, is benoemd aan de rijksveerpont te Assendelft. NIEUW-HELVOET. Nieuwhelvoetsche Beurs- en Bedrijf,stentoon- stelling. De opening van de 2e Eilandenbeurs. Hedenmiddag omstreeks half drie had de opening plaats van de 2e tentoonstelling in ons beursgebouw. Als de heer J. Moerman, voorzitter van de Vereeniging, zijn hamer laat vallen en alles rustig wordt, kunnen we een overzicht krijgen van de aanwezigen, die zich in het ruime res taurant hebben neergezet. O.m. merken we dan op den Edélachtb. H^er F. W. van Driel, bur gemeester dezer gemeente met zijne echtgenoote, alle leden van den Gemeenteraad, de Notaris J. M. Korteweg van Heenvliet, Mr. Nijgh van Hellevoetsluis, de heer P. S. C. van Kralingen van Hellevoetsluis als afgevaardigde van de Kamer van Koophandel en daarnevens nog een groot aantal uitgenoodigden, verslaggevers enz. In totaal plm. 200 personen. De heer Moerman opent thans voor de 2e keer, als voorzitter, de tentoonstelling. De vo- 3®" nu me prettig en g leg van dei firma van tuin is een geving. De werk met se thans het v, zulks wensc De Burge spreekt den samenwerkii meer en me beste wenst toonstelling. Alsnu de eeniging, me gebruiken, Dan is h Beurs een voor den he is en de m daar wordt venslust ge inwoners he en Tentoon meer tot vr slagen zal o moet het de Nadat no slaggevers publiciteit uitgesproker mochten do stelling voo We ging' zien is. En we U nu n aan beginne geten en ov tot onaange zelf de teni wel de verz zins de moi Bij leven nummer va van den sf dagen, we houden. Nieüw-H< MIDDEL het kerkget predikt wo des v.m 9..' dien dag gewas. Dinsdaga daal. DEN BC commissie 1929 blijkt, van 20 per de Zuidzijc De mees het verrich door leerpl: der ouders, Bij het o het verzuil die wettig het hoofd tijdig bericl Enkele o oproeping c NIEUW! Ned. Herv J. Niekerk DIRKSLf alhier komt wijzer aan HERKIN D.V. in de 2 uur voor heer Vetter mede zal e: gehouden. Vanw op Ger, Gi dezer dagei klopt om hun roepii naar vermo MELISS2 de H. Do kunnen hit van 7 tot OUDDO de O. Scho tot 1 Maa vernieuwing wordt zij o mej. Sperlii maal. De bic Gem. kon, het huisge gaan. Thai die gem. o des av. te CEN Mogelijk strengen w groepen kir ting. De volge aanzien, da afdeelingen. Nog ong< koloniehuizi zullen de v niet langer bedrijf. De zomei tengewoon ber zullen De plaat voor het voller, iede Het stille in de afdee door toenei Vele afdee gemeene k ■een bedrag

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 4