Na de Wasch Ingezonden Stukken. Plaatselijk Nieuws. plaats in de haven achter de fabriek thans defi nitief wordt voorgeschreven. Van Ged. Staten is een schrijven ontvangen over onbewoonbaarverklaring van verschillende woningen. Dit schrijven is van den volgenden inhoud De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland, Gezien de adressen van I. L. Gouswaart te Sommelsdijk, Binnenweg A 181 en H. van Lente, landbouwer te Sommelsdijk, daarbij binnen d'en bij de wet voorgeschreven termijn voorziening vragende tegen het besluit van den Raad dier gemeente van 1 -November 1929, waarbij o.m. de hun in eigendom toebehoorende woningen, gelegen aan den Oostdijk aldaar, resp. A no. 250 kadastraal bekend gemeente Sommelsdijk sectie B no. 99 en A 252 kadastraal bekend gemeente Sommelsdijk sectie B no. 97 (gedeel telijk) onbewoonbaar zijn verklaart Gezien het rapport van den Inspecteur voor de volkshuisvesting van 16 December 11. no. 489—510 en de door Burgemeester 'en Wethou ders van Sommelsdijk overgelegde stukken ter zake betrekkelijk Gelet op het verhandelde ter openbare ver gadering van heden Overwegende, dat Burgemeester en Wethou ders van Sommelsdijk, gelet op art. 19 der Wo ningwet, overeenkomstig het advies der gezond heidscommissie, gezeteld te Middelharnis, aan den Raad hebben voorgesteld bovenbedoelde woningen onbewoonbaar te verklaren, omdat zij voor bewoning ongeschikt zijn en niet door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren staat gebracht kunnen worden; dat dit oordeel hierop steunt, dat de oppervlakte van beide woningen onvoldoende is, de raamoppervlakte slechts 1.65 M. bedraagt, de drinkwatervoor ziening slecht en onvoldoende is, terwijl de vloer lager ligt dan de dijk en de totaaltoestand van de woningen onvoldoende is Overwegende, dat de Raad der gemeente Som melsdijk in zijne openbare vergadering van 1 November 11. bedoelde woningen onbewoonbaar heeft verklaard en den ontruimingstermijn heeft bepaald op zes maanden Overwegende, dat de appellant I. L. Gous waart aanvoert, dat de woning Oostdijk A 250 in behoorlijken staat van onderhoud verkeert en geen ernstige bouw- en onderhoudsgebreken vertoont; dat de woonkamer een lengte heeft van 3.90 M„ een breedte van 2.77 M. en een hoogte van 2.34 M., terwijl de woning tevens nog heeft een flink voorportaal, een kamertje, een kelder en een zolder dat hij bereid is de oppervlakte van de woon kamer grooter te maken door een deel van het voorportaal of van het kamertje daarbij te voegen; dat hij eveneens bereid is een grooter raam in de woonkamer aan te brengen en de dakgoten voor het verkrijgen van beter drink water geheel te vernieuwen; dat, wat het be weerde van slecht drinkwater betreft, spoedig daarvan geen sprage meer zal zijn, daar toch de waterleidingplannen voor het eiland een vas- teren vorm aannemen en het pand alsdan daar aan kan worden aangesloten dat de vloer, van de woning wel lager ligt dan de straat aan de voorzijde, doch hooger dan de straat aan de achterzijde Overwegende, dat de appelant Van Lente aanvoert, dat hij in de gelegenheid is de woning Oostdijk A no. 252 te combineeren met een vlak daarnaast gelegen, hem eveneens in eigendom toebehoorende woning, waardoor beide vertrek ken in gemeenschappelijk gebruik genomen zou den kunnen worden Overwegende, dat de Inspecteur der volks gezondheid bij een plaatselijk onderzoek bevon den heeft, dat beide woningen wel klein zijn, maar niet vochtig en niet bouwvallig; dat de raamoppervlakte in verhouding tot het vertrek niet onvoldoende is, zoodat de verlichting der woonvertrekken behoorlijk is; dat hierbij nog komt, dat het raam op het zuiden ligt; dat de vloer wel lager ligt dan de straat, maar dat hij niet vochtig is en nog ruim 2 M. boven de onderdijksches traat ligt; dat in den toestand van vloeren, dak, goten enz., hoewel die onvoldoende is, verbetering gebracht kan worden; dat, al mogen de afmetingen der woningen gering zijn, de woonruimte in verband met het aantal be woners niet onvoldoende is; Overwegende, dat de Inspecteur op grond van een en ander van oordeel is, dat de onbewoon baarverklaring dezer woningen ten onrechte is uitgesproken, wijl deze door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren staat te brengen zijn dat hun College, zich hiermede vereenigende, eveneens van meening is, dat ten opzichte van deze woningen het geval, bedoeld in art. 21, lid 1, der woningwet, niet aanwezig is, waaruit volgt, dat de onbewoonbaarverklaring vernietigt behoort te worden. Besluiten de onbewoonbaarverklaring van de woningen Oostdijk A 250, "kadastraal bekend gemeente Sommelsdijk sectie B no. 99 en Oostdijk A 252 kadastraal bekend gemeente Sommelsdijk, sectie B no. 97 (gedeeltelijk) te niet te doen. B. en W. zullen de betrokken huiseigenaren hierover aanschrijven. De heer BLOK meent, dat als van de 2 wo ningen er 1 gemaakt wordt, er misschien nog wel wat van te maken is. Zooals 't nu, kan het niet blijven. Het gemeentebestuur van Dirksland bericht, dat in het bestuur der waterleiding zijn gekozen de heer'en C. Warnaer en J. de Bonte. Het benoemde lid in de schoolcommissie en de benoemde regent van het Weeshuis berichten, dat zij hun benoeming aanneming. Ingekomen is een schrijven van de afdeelingen van de Chr. en Modernen Landarbeidersbonden in verband met de werkvoorziening. Dit schrij ven is van den volgenden inhoud Aan den Raad der Gemeente SOMMELSDIJK WelEerw, Heeren Ondergeteekenden, respectievelijk voorzitters 'en secretarissen der Moderne en Christelijke Landarbeidersbonden, komen tot U met het vol gende verzoek dat de werkloosheid onder de landarbeiders dezen winter zeer groot is en grooter afmetingen aanneemt dat een wettelijke uitkeering, welke zij uit de werkloozenkassen genieten, niet toereikend is hen over de werkloosheidperiode heen te helpen; redenen waarom zij Uw College beleefd ver zoeken een steun-regeling in het leven te roepen, dat de uitgetrokken werkloozen daar te werk gesteld zullen worden. Namens den Modernen Landarbeidersbond: J. BLOK, Voorzitter. P. JORDAAN, Secretaris. Namens den Christel. Landarbeidersbond A. KRIJGSMAN Pz., Voorzitter. JAC. VAN DER, VELDE, Secr. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. voor stellen wat werk op te zoeken. Er zijn nog al wat aanvragen om grond in erfpacht te krijgen, in verband daarmee willen B. en W. den weg aldaar (Molenpaadje) in orde laten brengen. De heer BLOK wil de verzekerde arbeiders, die uitgetrokken zijn, eerst in aanmerking doen komen, omdat zij een groot deel der risico van de werkloosheid zelf dragen. Er wordt nu heel weinig gedaan in vergelijking met andere win ters. Wanneer de werkloosheid niet te groot wordt is er op deze wijze misschien in te voor zien, maar anders behoudt spr. zich het recht voor om een steunregeling voor te stellen. Weth. DIJKERS vindt het moeilijk om 20 georganiseerde arbeiders te bevoorrechten. De heer KOOTE vindt dat heelemaal niet moeilijk. Het Rijk betaalt bij in de werkloozen kassen en de gemeente doet dat ook. Spr. acht het een plicht der gemeente om die menschen allereerst te werk te stellen. Weth. MIJS vindt de organisatie wel ge- wenscht en meent ook, dat dit aangemoedigd dient te worden. Maar het slot is, dat men zich dient af te vragen; is het redelijk om onderscheid te maken. De gemeente dient zich billijkheids halve op het standpunt te stellen, dat het eerst geholpen moeten worden, die het 't hardst noo- dig hebben. Nu wil de heer Blok van het idee van aanmoediging uitgaan, want daar komt het op neer en de rest in de kou laten staan. Het is een moeilijke kwestie, want zoolang niet het belangrijkste deel, b.v. 90 georganiseerd is, is er weinig aan te doen. Was er nog maar 10 ongeorganiseerd, dan zou men die kleine minderheid met zachten dwang tot de organisatie kunnen krijgen. Maar zoo staat het nu niet. Dan heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. heeft spr. ook bezwaar tegen den aanhef van dit schrijven, dat begint met te zeggen, dat de werkloosheid zoo groot is, maar spr. had zich gevleid met de gedachte, dat zij juist niet zoo groot was dezen winter. Het zal nu wel weer komen, omdat er onder de landbouwers groote moedeloosheid heerscht en zij hun producten laten liggen. De heer BLOK zegt zich op het standpunt te stellen, dat het organiseer'en moet aangemoedigd worden. De regeering geeft zelf een circulaire uit aan de gemeente, waarin zij er op wijst, dat georganiseerden dienen voor te gaan. Spr. bevindt zich dus in geen vreemd gezelschap als hij hetzelfde wil. Besloten wordt, dat B. en W. productief werk zullen opzoeken. Met Dordrecht wordt een overeenkomst aan gegaan inzake het afnemen van electriciteit van de N.V. E.M.G.O. met uitsluiting van anderen. B. en W. stellen voor nu het beurtveer van schipper Ruitenberg in andere handen is over gegaan, de trap aan de firma v. d. Doel af te staan onder dezelfde voorwaarden 25.— per jaar). Weth. MIJS verzet zich tegen dit voorstel op grond van het feit, dat de beurtschipperij een oude traditie heeft en het belang der ge- heele gemeente is, terwijl een particuliere firma nu boven anderen bevoorrecht wordt. Breedvoerig wordt hierover beraadslaagd en ten slotte met de stem van Weth. Mijs tegen besloten om de trap aan de firma v. d. Doel af te staan. De heer D. Blokland verzoekt en verkrijgt concessie voor verdere exploitatie van radio distributie-inrichting. De heer L. Pen vraagt en krijgt eervol ont slag, onder dankzegging voor de vele diensten, die hij aan het onderwijs te dezer plaatse heeft bewezen, als onderwijzer aan de O. L. school. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een geldelijke tegemoetkoming te geven aan J. Vis, J. Nelisse, Van Aalst e. a. tengevolge van de hooge kosten, die door een raadsbesluit door deze menschen zijn gemaakt in verband met tuingrond aan het Molenpad. Het bestuur der lagere landbouwschool heeft bericht den grond, die het in gebruik had van de gemeente, niet langer noodig te hebben. Idem van het hoofd der school inzake tuingrond. Aan B. en W. wordt machtiging verleend om dezen grond aan anderen te verhuren. De heer G. P. Mast vraagt en verkrijgt grond in erfpacht in de Tuinstraat tegen 8 cent per M2 onder voorwaarde, dat hij den grond binnen 2 jaar bebouwd. Besloten wordt in overleg met het polderbe stuur in den Stoofhoek een sloot te dempen en een rioleering aan te brengen. B. en W. krijgen machtiging in overleg met het adviesbureau een plan van uitbreiding der gemeente te maken en tevens de rioleering eens te laten opnem'en, dat wordt in Middelharnis ook gedaan. De heer KORTEWEG vraagt of dat dit in eigen beheer gebeurt of dat 't aanbesteed wordt. De VOORZITTER wil het in eigen beheer doen voor werkverschaffing. Besloten wordt de sloot aan het Molenpad te dempen en weg overal 10 M. breed te laten maken. Idem om een plantsoen aan te brengen tusschen het Molenpad en de Molenlaan. Machtiging wordt verleend tot het plaats'en van eenige transformatorgebouwen. In de rondvraag verzoekt de heer BLOK den raadsleden zoo spoedig mogelijk in kennis te stellen van de toelichtingen en bescheiden, welke van Den Haag in verband met de nieuwe wet inzake de financieele regeling tusschen Rijk en gemeenten wordt gezonden. Wanneer de raads leden hiervoor niet voldoende tijd krijgen, kun nen zij zich onmogelijk in deze moeilijke materie inwerken. De VOORZITTER zegt dit toe. De heer VAN ZETTEN wijst op de be lemmering, welke e'en groote steen in de haven bij de Wilhelminabrug aanbrengt aan de scheep vaart. Besloten wordt dien steen met dynamiet uit den weg te ruimen. Dan sluiting. VERGADERING van den Raad der gemeente STAD AAN 'T HARING VLIET op Maandag 24 Februari 1930 des v.m, 10.30 uur. Aanwezig met den Voorzitter alle leden met uitzondering van den heer H. Berk. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed en zegtIk betuig U nog mijn dank voor de gelukwenschen met de jaarwisseling door mij en mijn vrouw ontvangen en wensch u wederkeering Gods zegen toe. Ik spreek de wensch uit dat wij in dit jaar op dezelfde aangename wijze, als tot heden is geschied, mogen samenwerken in het belang der gemeene. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken Het proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger, waaruit blijkt dat boeken en kas in orde zijn bevonden, in kas was 242.43J4'; een viertal bedrijfsoverzichten van de gasfabriek Oostflakkee over het tijdvak van Maart tot October 1929; een missive van Ged. Staten ten geleide van een goedgekeurd raads besluit tot conversie van een geldleening der gasfabriek oorspronkelijk groot f 1200.een rapport van werkzaamheden van den keurings dienst van waren te Dordrecht over het 4e kw. 1929 het jaarverslag van de Commissie van toezicht op het L. O. welke- stukken voor ken nisgeving worden aangenomen. Tot lid van de Commissie van Toezicht op het L. O. wordt benoemd T. P. J. Polee, aftr. Mede was door de commissie aanbevolen W. Braber. Wordt vervolgens gunstig beschikt op een verzoek van het bestuur der Bijz. School om een voorschot ingevolge art. 101 der L. O. wet. De rekening van het alg. armbestuur over 1929, wordt nagezien en in orde bevonden. Zoo dat deze onveranderd wordt vastgesteld als volgt: ontvangen 1128.64, uitgegeven 1106.50 batig slot 22.14, onthoudende Burgemeester en Wethouders zich van medestemmen over dit besluit. De rekening van het weeshuis dienst 1929 wordt nagezien en in orde bevonden en besloten deze onveranderd goed te keuren als volgt ontvangsten 400.45, uitgaven 174.96, batig slot 225.49. Het door B. en W. opgemaakte verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1929 wordt den raad aangeboden, benevens het be redeneerd verslag betreffende de volkshuisves ting over 1929. Het heffingspercentage voor de gem. Inkom stenbelasting 1930-31 wordt onveranderd vast gesteld op 2 en de opcenten op R. I. B. op 80. Aan B. en W. wordt machtiging verleend tot het doen van enkele af- en overschrijvingen op de begrooting dienst 1930. Dan sluiting. De copie van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven.Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Geachte Redacteur Gij zult mij een genoegen doen, indien gij onderstaand in uw blad wilt opnemen. Bij voor baat dank. Wij hebben 1.1. Donderdagavond 18 dezer een propagandaavond gehad voor „Patrimonium" in de consistorie der Geref. Kerk. Er waren plm. 25 personen aanwezig, waarvan er 11 lid wer den. De overigen, die, hoewel bekwaam om lid te worden, weigerden, waarvan de meesten als reden opgaven, dat er veel meer lid zouden worden en ook veel meer aanwezig zouden ge weest zijn, indien er vergaderd was in het gym nastieklokaal der O. L. „school. Nu hebben wij a.s. Maandag of Dinsdag ver gadering in het gymnastieklokaal, waar de heer Vingerling weer wenscht op te treden. Laten nu die broeders toonen, dat het hun ernst is met hun beweren. Wij konden voor dien eersten avond geen plaats krijgen. Nu hebben wij het lokaal. Toont nu ook, vrienden dat uw beweren waarheid is en wordt lid en brengt anderen mee om lid te worden. Of zou Salomo gelijk hebben, als hij zegt „en zij hebben vele vonden gezocht" Stad is Christelijk. Dus is er plaats voor „Patrimonium", indien het persoonlijk leven in overeenstemming is met de belijdenis Met dank. In afwachting, Uw Dw., JOH. VAN SPRANG. Stad aan 't Haringvliet, 24 Februari 1930. Geachte Redactie Daar in mijn ingezonden stuk in Uw laatst verschenen blad een paar woorden zijn uitge vallen, verzoek ik U beleefd dit alsnog te mogen verbeteren. Op het eind van regel 13 van boven af staat: „dat hij die vraag moet beantwoorden". Dit moet zijn: „dat hij die vraag ontkennend moet beantwoorden". Het andere weggevallen woordje heeft de goedwillige lezer zelf wel ingevuld. Dankend, J. VAN DIJK, Melissant, 24 Februari 1930. SOMMELSDIJK. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 1600 H.L. aardappelen 700 H.L. uien en 180 balen peen. De dienstplichtigen D. Vis van Heemst, J. van der Slik, K. Kastelein, G. van Gulik, A. van Antwerpen, W. Fun en A. Groenendijk zijn tegen 20 Maart a.s. opgeroepen om te wor den ingelijfd bij het 3e reg. Inf. te Bergen op Zoom. De machine-smid J. v. d. N. had het on- luk doordat een hond tegen zijn fiets liep, te vallen en zijn been zoodanig te verwonden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Bij den correspondent der arbeidsbemidde ling dezer gemeente stonden vorige week ge middeld 12 werkzoekenden ingeschreven. MIDDELHARNIS, Maandagmiddag ontstond er in den hulpwinkel van de firma J. J. Nipius aan den Langeweg een begin van brand. Daar spoedig hulp aanwezig was had men 't vuur weldra gebluscht en liep dit met eenige, mate- rieele schade af. De oorzaak moet gezocht wor den in het aansteken van een gaskachel of het vlamvatten van de bij die kachel geplaatste goe deren. Verzekering dekt de schade. Alhier zijn aan de kaai aangebracht en verscheept 2400 H.L. aardappelen en 1000 balen uien. Bij den correspondent der arbeidsbemidde ling hebben zich als werkloos doen inschrijven 44 personen. Door den heer B. van der Weide zijn twee woonhuizen aan den Westdijk onderhands gekocht van mej. de wed. Kastelein. De landbouwer J. Kievit heeft zijn woon huis, staande aan de Chr. de Vrieslaan alhier, ondershands verkocht aan den landbouwer L. van Dijk te Nieuwe Tonge. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Algemeene vergadering van de Coöperatieve Boerenleen bank te Stad aan 't Haringvliet op Donderdag 20 Februari 1930, des n.m. 6.30 uur, ten huize van M. Kaptein. Tegenwoordig 88 leden. De Voorzitter C. Arensman opent de ver gadering en zegt: Geachte vergadering, het zij mij vergund bij de opening van deze algemeene vergadering een woord van deelneming te be tuigen met het overlijden van den heer A. Kop penaal, in leven lid van den Raad van Toe zicht onzer bank, die zoo lang zijn gezondheid het hem toeliet de belangen onzer bank heeft gediend. Zijn nagedachtenis zal dan ook zeer zeker bij d'en Raad van Toezicht en Bestuur in aangename herinnering blijven. Mocht het ons straks bij de verkiezing gelukken een goede plaatsvervanger te kiezen in den Raad van Toe zicht, die het gegeven mag worden met zijn leden en Bestuur verder werkzaam te zijn tot heil der Bank. Dat de Boerenleenbank in onze samenleving een voorname plaats inneemt zal wel niemand betwijfelen, daar het belang van voorschotnemer en spaarder op uitstekende wijze gediend wordt en de soliditeit niets te wenschen overlaat. Met het vriendelijk verzoek mij de leiding uwer vergadering gemakkelijk te maken, ver klaar ik de vergadering geopend en geef het woord aan den Secretaris tot lezing der notulen. Na voorlezing der notulen worden deze on veranderd goedgekeurd. De Commissie belast met het onderzoek der rekening en balans over 1929 heeft schriftelijk meegedeeld, dat alles in orde is bevonden en wordt na voorlezing van deze rekening en balans besloten deze onveranderd vast te stellen als volgt Ontvangsten. Inhoud kas 31 Dec. vorig jaar 14088.93; ontvangen van de Spaarbank 144298.04; terugbet. voorschotten 35353.70; ontvangsten in loopende rekening, van de cen trale bank 67323.45; van de verkochte waar den 125.—; afschrijvingen 126.op de reserve gebrachte winst 1282.01. Ontvangen rente: van voorschotten 5318.58, van de cen trale bank 1893.60, van jaar deposito C. B. 2408.33. Ontvangen prov. en kostenvan voorschotten f 65.77. Diverse ontvangsten vol gens specificatie 25.50. Totaal 272308.91. Uitgaven. Uitgegeven aan de Spaarbank 130259.02; gegeven voorschotten 28300. uitgaven in loopende rekening: aan de Centrale Bank 81695.68, aan gekochte waarden 700; uitgegeven rente: aan de spaarbank 7706.30; bijdrage C. B. 39.80; salaris kassier 550.—; afschrijvingen 126.diverse uitgaven volgens specificatie 223.54; op de reserve gebrachte winst 1282.01; inhoud kas 31 Dec. van dit jaar 21426.56. Totaal 272308.91. De Balans. Bezittingen. Inhoud der kas op 31 Dec. 21426.56; uitstaande voorschotten: hypotheek borgstelling enz. 97931.10; te goed in loopende rekening: Centrale Bank 59717.50; jaar depo sito C. B. 60000,aandeelen Centr. Bank 60.meubilair 575.nog te vorderen rente voorschotten 23.47. Totaal 239733.63. Schulden. Schuld aan de Spaarbank 230907.schuld in loopende rekening: re servefonds 7670.32; saldo winst 1156.31. Totaal 239733.63. De Voorzitter brengt verslag uit over den toestand der bank als volgt Het jaar 1929 geeft ons als vereeniging reden tot dankbaarheid, waar de spaargelden ons in staat stelden om aan alle aanvragen van voor schotnemers te voldoen en wij nog een groot bedrag bij de centrale konden deponeeren. Voor Bestuur en Raad van Toezicht werd het nog al makkelijk gemaakt en kon de Bank ook een flinke winst maken, zooals uit de overgelegde rekening is gebleken. Er traden in 1929 geen nieuwe leden toe, terwijl een lid is overleden en een lid is uitgetreden. Er werden in 1929 26 voorschotten verleend en 30 afgelost en op 31 December bedroeg het aantal uitstaande voor schotten 103. Uitgegeven spaarbankboekjes 38, ingetrokken 15 en op 31 December in omloop 289. Het Bestuur vergaderde 11 maal en de Raad van Toezicht 8 maal. Uit het bovenstaande blijkt U voldoende, dat het jaar 1929 voor de bank een goed jaar is geweest en wij met goeden moed verder Jrunnen gaan en doen daarvoor een beroep op Uw aller medewerking. Nu volgt de verkiezing van een bestuurslid wegéns periodiek aftreden van den heer Abr. Braber, die met 67 van de 86 geldige stemmen wordt gekoz'en. De andere stemmen waren over 12 personen verdeeld. Verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht wegens overlijden van den heer A. Koppenaal. Bij de le stemming verkreeg A. E. Soldaat 26 stemmen, M. van Dijk 16, J. Wagner 13, Dirk Huizer 9, terwijl de rest der stemmen over een 14-tal personen was verdeeld. Bij de 2e stemming behaalde A. E. Soldaat 33 stemmen, M. van Dijk 24, J. Wagner 9, A. J. Donkersloot 8 en de overige stemmen over 11 personen verdeeld. Nu volgt een stemming tussch'en A. E. Soldaat en M. van Dijk en verkrijgt A. E. Soldaat 58 stemmen, M. van Dijk 23, blanco 2 en van onwaarde 2, zoodat gekozen is. A. E. Soldaat. Op de vraag van den Voorzitter of de heeren hun benoeming aannemen, wordt bevestigend ge antwoord, onder dank aan de leden voor het in hen gestelde vertrouwen. Tot leden van de commissie belast met het onderzoek der rekening en balans 1930 worden benoemd de heeren D. Saarloos, J. van Sprang en J. Maliepaard. Tot afgevaardigde naar de algemeene verga dering van de Centrale te Utrecht wordt be noemd de kassier J. van den Boogert. Rondvraag. De heer J. van Sprang vraagt of het in de bedoeling ligt het 25-jarig bestaan der bank feestelijk te herdenken. De Voorzitter deelt mede, dat dit in het Be stuur reeds een punt van bespreking heeft uit gemaakt en vraagt aan de vergadering, machti ging te verleenen aan het Bestuur om deze zaak verder af te handelen. Hiertoe wordt besloten. De heer K. Vroegindeweij vraagt of het niet gewenscht zou zijn de presentielijst een half uur na het aangegeven uur te sluiten, opdat personen die later komen niet meer in aanmerking komen voor presentiegeld, en of het niet beter is stem biljetten waaron meer is vermeld dan e'en naam buiten beschouwing te laten. De Voorzitter antwoordt, dat het lijntje niet te strak gespannen moet worden en meent, dat het beter is de zaak niet te veranderen. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering onder dank aan de leden voor de goede opkomst en de gehouden orde. DEN BOMMEL. Bij J. de B. ontstond een begin van brand. Tijdig gemerkt kon dit met eigen middelen worden gebluscht. Door den timmerman R. Bakelaar alhier is een door hemzelf ontworpen nieuwe vinding „een cosumptieaardappelenbewaarplaats" ge bouwd. Deze constructie heeft de volle belang stelling bij verschillende landbouwdeskundigen en autoriteiten opgewekt, welke verklaarden dat hiermede op landbouwgebied een groot succes is bereikt. We wenschen den heer B. geluk met zijn nieuwe vinding. Maandag 18 Febr. 1.1. trad in de O.L. S. op de heer A. Vingerling van Zuidland voor het houden van een rede over Patrimonium of Socialisme. De vergadering was matig bezocht. OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn ver scheept 77800 Kilo peen. 31900 kilo uien en 33096 kilo aardappelen. -De op 22 Febr. voorloopig vastgestelde kiezerslijst bevat 1540 namen voor de Tweede Kamer, 1536 voor de Staten en 1503 voor de gemeenteraad. OUDE TONGE, Alhier zal binnen eenige dagen e'en eind zeedijk van de Heerenpolder, dat verleden jaar is blijven liggen worden ver zwaard. De heer E. Les alhier is aangesteld als weger-opzichter aan de Cichoreidrogerij te N. Tonge. J. V. geraakte met de fiets in den modder, doch toegeschoten hulp bracht hem op het droge. Alhier is den laatsten tijd veel vraag naar aardappelen voor 0.80 de 70 kilo, hoofdzakelijk voor Spanje en Portugal. Woensdag 26 Februari a.s., des avonds 7 uur zal D, V. alhier in het vergaderlokaal der Oude School optreden, met een rede voor de A. R. Partij de heer R. A. den Ouden van Den Haag. Onderwerp: De A. R. Partij Christelijk- democratisch. NIEUWE TONGE. Door den heer M. J. van Driel is vergunning gevraagd tot het bouwen van een woonhuis aan den Tramdijk alhier. J.l. week werdén van hier vervoerd 7500 balen uien, 1150 balen peen en 1200 H.L. aar appelen. Het zoontje van den heer J. de G. had het ongeluk met zijn rijwiel in de kaai te rijden. Met de schrik en een nat maar bemodderd pak kwam hij vrij. DIRKSLAND. Tegen een persoon van Melis sant werd hier proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van art. 435 bis W. van S. Van de lichting 1931 zijn thans wegens broederdienst vrijgesteld M. P. van Ast. W. Groenendijk, J. Knops, B. Lugtenburg, W. Mark wat, W. C. Oorbeek, E. van Putten, J. Razén- berg en B. Vis. Voor het Comité tot het houden van Chr. Winterlezingen zal D.V. op Donderdag 27 Febr. a.s., n.m. 7 uur optreden dhr. Joh. J. van Kempen van Haarlem met het onderwerp: „Don ker Amsterdam in Lichtend Licht". Deze lezing zal met keurige lichtbeelden worden verdui delijkt. In verband hiermede zal het boeken ruilen van de J.V. Woensdagavond plaats hebben. HERRINGEN. Verslag van de 2e algemeene ledenvergadering der Vereeniging Steun bij Zie- kenhuisverpleging (S. B. Z.) De voorzitter, de heer A. W. Keijzer, opent deze vergadering met alle aanwezigen (47 leden) een hartelijk welkom toe te roepen op deze 2e algemeene vergadering. Spr. memoreert eenigs- zins den gang van zaken vanaf de oprichting 29 Juli tot heden. Het is onze vereeniging bij zonder goed gegaan, aangezien we tot heden geen zieken hebben gehad, wat natuurlijk zeer dankbaar stemt. Eén lid had ontslag genomen, omdat bedoelde persoon meende met de op 1 Maart in werking tredende Ziektewet voldoende te zijn geholpen en de vereen. S. B. Z. dan maar overbodig zou zijn. Dit is echter niet het geval, aangezien de uitkeering volgens de Ziektewet alleen slaat op ziektegevallen niet op zieken- huisverpleging. Dan brengt spreker dank aan 't gemeentebestuur voor het geregeld afstaan van het geme'entehuis om bestuursvergaderingen te houden en thans weer voor het ten gebruike af staan van 't schoollokaal voor deze vergadering. Dan wordt nog een waardeerend woord gespro- - ken over 't werk verricht door den bode R. Kievit. De notulen worden door den secretaris A. Snijder voorgelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken. Er was een schrijven binnengekomen van het algemeen armbestuur der gemeente Herkingen, berichtende, dat het afwijzend heeft beschikt op het verzoek der vereen, om een jaarlijksche sub sidie. Echter zullen ze in geval van nood gaarne steunen. Dan geeft de Secretaris ons het jaarverslag te hooren, waaraan we het volgende ontkenen: Begonnen met een ledental van 150 zijn we thans gestegen tot ruim 400 leden. Hiertoe heeft in belangrijke mate bijgedragen de onverzwakte propaganda van den bode H. Kievit. Verslag van d'en penningmeester, den heer van der Vliet. De inkomsten bedroegen aan contributie 432.56; een gift van 10 en een van 2.50 12.50; totaal 436.06. De uit gaven tot een totaal bedrag van 399.445. Kas saldo 36.615. Belegd op de Spaarbank 339.61. De rekening is afgesloten eind December 1929 zoodat het werkelijke bezit der vereeniging op heden dus andere cijfers zou te zien geven. Naar aanleiding van deze rekening kwam het bestuur met een voorstel om den bode een gra tificatie te verleenen van 9.04. Het bestuur wenschte het salaris af te ronden op é5. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. Vaststelling contributie over 1930. Op voorstel van het bestuur wordt met al gemeene stemmen besloten om de contributie evenals het vorige jaar te houden. Wijziging art. 13: een lid s. aan dit artikel toe te voegen als volgt: „wanneer de kas on toereikend is naar het oordeel van het Bestuur". D. Keijzer vraagt naar aanleiding hiervan, hoe hoog het bestuur in sommige gevallen durft te gaan met eventueele geldleening. De voorzitter zegt, dat 't bestuur natuurlijk niet 8 of 9 menschen zou helpen en de 10e, indien de kas ledig was, zou wegsturen. Hij zou natuurlijk liefst niet al te groote bedragen gaan leenen, aangezien er in onze geme'ente weinig kapitaalkrachtige personen wonen. Men zou dan in zulke gevallen daarvoor de algemeene ver gadering eerst willen hooren. De heer A. Munters zou in 't reglement willen opnemen, om in geval van nood niet meer te leenen dan een bedrag, overeenkomende met 1 per lid, zonder machtiging van de algemeene vergadering. Dit voorstel wordt met algeme'ene stemmen aangenomen. Volgt nu nog bestuursverkiezing wegens pe riodieke aftreding van de heeren A. Munters en P. Stout. Uitslag der stemming: P. Stout 43 stemmen, A. Munters 42 stemmen, P. Kalle 1 stem, van onwaarde 5 en 1 blanco. De beide aftredenden zijn dus herkozen en nemen hunne herbenoeming aan.

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2