Advertentiën. AFBSAAK raUIS Kerk en School. V ergaderingen» V erkoopingen. Marktberichten. Hoofdknecht Burgerlijke Stand GROOTE BRAND TE MIDDELBURG. DE MOORD IN DEN BIJDORP POLDER TE ROTTERDAM. Ondertrouwd Cornelis D. Slis k larie C. D. vae liisuralniijzeo fid. 20 Febr. 1930. AREN BORN C. TANIS K.Pz. En de naam der fa. H. H. de Klerk Zonen is een waarborg, dat ook dit 5e filiaal op over tuigende wijze zal slagen. SOMMELSDIJK. Geboren: Arend. z. v. Hendrik Gerrit Faasse en Adriana Doornhein. Gehuwd Johannes Korteweg en Pietertje van LenteMarinus Blok en Elizabeth Maria Roodzant. OOLTGENSPLAAT. GeborenCornelia Lena, d. v. A. M. v. d. Griend en K. LeijdensMaria Theresia d. v. M. Rubbert en P. M. v. di Capelle; Witte z. v. L. Vermaat enC. Blok;Elizabeth Jacoba d. v. C. Huijsmans en A. HuibrechtseMaria Cornelia, d. v. A. J. v Vugt en E. C. M. Hop» mansCornelia d. v. Cornelia de Vos. Ove>leden: Dingena Ardon 63 j. echtgen. v. J. BeijerMargreta Intveld 80 j. wed. van S. Beijer. OUDE TONGE. GeborenNeeltje d. v. L. Kievit en J. Pulleman; Adriana Antbonia d. v. A. J. Akkermans en A W. Schoones Hendrika, d. van G. v. d. Ouden en J. Kardux; Kommertje Neeltje d. v. G. C. de Korte en P. C. Quist Anthonius Jacobus Cornells, z. v. C. L. de Wit en C. van VugtDimphina Johanna Maria d. v. J. L, v. Peer en G. P. Scheepers. Ondertrouwd: Danxel Neels 27 en Maatje van der Wende 24 j. GetrouwdJ. de Waal 27 en E. A. de Waal 24 jaar; P. E. J. van Weenen j.m. 26 en J. G. Munters j.d. 26 j.P. v. d. Tol 26 en J. Fluit 26 j. Overleden: Jannetje Klok 61 j. echtgen. van P. v. d. Berg; Cornelia Pollemans 89 j. wed. van J. Dingenouts Aldegonda Sela 81 j. echtgen. van F. van PeperstratenJohannis Jacobus de Jong 77 j. wed van G. Laanen Mattheus Munters, 62 j. (ongeh.) DIRKSLAND. Geboren Arie Cornelis, z. v. A. L. Bakker en W. J. van 'tGeloof; Machelina d. v. H. de Bruin en J. Driesprong. e SOMMELSDIJK. Tot bestuursleden van de Bijzondere lagere school alhier zijn herbenoemd de heeren A. Mol en K. Doornbos. HERRINGEN. In de gehouden jaarverga» dering van de schoolvereen. op G. G. alhier, werden als bestuursleden herkozen de heeren A. J. den Boer, J. Kalle en J. van Rossum, welke allen hun herbenoeming aanvaardden. D.V. zal er a.s.. Zondag des voorm. op J^le bekende uren Zondagsschool worden ge» «jnouden, zulks in verband met de nam. te houden godsdienstoefening in de N. H Kerk. D.V. zal de jaarlijksche bidstond voor 't gewas bij de Ger. Gem. alhier plaats hebben op Woensdag 26 Febr. a.s., waar dan zoowel des voorm. 9.30 als des avonds 6 uur hoopt op te treden Ds. de Blois van Dirksland. De Ned. Herv. JoDgelingsvereen op G. G. »Timothtü:« alhier zal D.V. haar le jaar» vergadering houden op Maandag 24 Fcbr., onder leiding van Ds. C. van der Wal van Dirksland. Gezien de groote belangstelling bij de jaarvergadering der Meisjesvereen. hopen we dat ook daar de belangstelling groot zal zijn. Verslag van de le Jaarvergadering der N. H. Meisjesvereen. op G G. «Dorcas* alhier. De leiding voor dezen avond berustte bij den consulent Ds. Polhuijs, welke deze samen» komst verzocht te beginnen met het zingen van Ps. 6810 en daarna voorging in gebed. Ver» volgens las Z.Eerw. een gedeelte uit Gods Woord, nl. Jesaja 61, wat hij in korte trekken toelichtte. Hij sprak er zijn groote blijdschap over uit dat hij dezen avond in het midden mocht zijn van de Meisjesvereen. «Dorcas*, en ook ffiat er zooveel aanwezigen waren om dit eerste jaarfeest mee te vieren. Waar het echter in de eerste plaats op aan» komt is dit, om te zien of het fundament wel goed gelegd is. Voordat een metselaar een gebouw gaat optrekken, beziet hij eerst of de grondslag wel goed is. De apostel Paulus zegt, dat er geen ander funda» ment gelegd kan worden, dan hetgeen reeds gelegd is, nl. Jezus Christus. Spr. zegt, dat we moeten trachten ook in 't onderling ver» eehigingsleven in plaats van elkander het vaak zoo moeilijk, gemakkelijk te maken. Ook is 't zoo goed, dat we bezig willen zijn met de dingen van Gods Koninkrijk. In den regel zijn meisjes godsdienstiger dan jongens. Wat een moeite vaak om jongens op de catechi» satie te krijgen, doch meisjes gaat veel gemak» keiijker. Ook hebben we allen een roeping tegenover elkander. De Vereen, in wier midden we thans zijn, iheet «Dorcas.* Spr. zal echter met opzet niet ■over de naam «Dorcas* spreken, omdat we straks, zegt hij, nog een inleiding te hooren krijgen over dien naam. Als spr. daarvan eerst een en ander zou vertellen en de inleidster kwam aan de beurt, zouden misschien som» migen zeggen hè, wat vervelend, daar heeft de dominee het zoo juist ook al over gehad. Dit wil spr. er wel van zeggen, dat Dorcas zich verdienstelijk heeft gemaakt voor anderen, ook de Vereen. «Dorcas* alhier, welke op haar wekelijksche vergaderingen, naast behan» deling van Gods Woord, kleeding vervaar digde voor de armen, alzoo een werk van liefde en barmhartigheid. Er moet echter in een Vèreeniging stuw» kracht zitten, evenals een motor in een au.o noodig is, om dezelve voort te bewegen, zoo dient ook een Vcreeniging over innerlijke stuwkracht te beschikken. Wat de Vereeniging dit jaar voor liefde arbeid heeft verricht, zal ons straks het verslag van de Secretaresse duidelijk maken Gezien de vele dingen van het programma, welke op ions wachten, zal ik het hierbij laten, wil het niet te laat worden, aldus spreker. Volgt nu verslag Secretaresse. Dit verslag maakt naast dank aan God, melding van den groei der Vereeniging met S leden. Opgericht 28 Maart 1929 met 25 leden, telt ze nu naast de drie leidsters 30 leden. Vervaardigd wer» den 78 kleedingstukken. Verslag Penningmeesteresse. De kas bestaat uit twee afdeeiingen. Een ten behoeve der armen en een ten bate der leden. Kas der armen ontv. f 144 85, uitg. f 14670, nadeelig slot f 1,85; eigen kas ontv. f 77 02, uitg. f b9,35, saldo f 7,67. Volgt een inleiding over «Dorcas* door M. Speelman, die op een prettige wyze wordt voorgelezenbreedvoerig schetste inleidster de beteekenis van «Dorcas*. Zingen door alle tegenwoordig zijnde M.V. van het Bondslied, begeleid op 't kleine or« gel door Mej. Keizer. ÜTDaarna een inleiding over Kerkgeschiedenis door E. Witvliet, waarin breedvoerig wordt stilgestaan bij het leven en de bekeering van den grooten hervormer Maarten Luther. Daarna zang door de M.V. «Dorcas* «Aan de zilveren stroomen* en «Gezegende Jezus* met orgelbegeleiding. Een inleiding Bijb. Gesch. door D. Markus, over de «Samaritaansche vrouw*, wat ons allen veel te zeggen had. In de pauze werd gezongen Ps. 42 1 en Ps. 123 1. Iotusschen werd gecollecteerd en de dames werden getracteerd op een stukje chocolade. Voor de heeren was een sigaar ge» reserveerd, welke bij het verlaten der Kerk werden uitgereikt. De collecte bracht op f 23 836. Zingen Ps. 75 1, waarna de afgevaardig» den van de zustervereenigingen aan het woord komen. Schriftelijke felicitaties waren iügeko» men van de M.V. «Ora et Labora* te Mid» delharnis en «Dient den Heere« te Dirksland. Persoonlijke felicitaties werden overgebracht door de volgende M.V »Lydia« van Sommels» dijk. »Monica« van Middelbarnis, «Dorcas« te Oude Tonge en »Tryfosa« te Dirksland en van de N. H. Jongelingsvereen. «Timotheus* alhier. Naar aanleiding van het gesprokene door de verschillende afgevaardigden, spreekt Ds Polhuijs nog een kort woord, waarna Mej. J. Keijzer een gedicht voorleest over «Eliza's vlucht«. Daarna zaDg door een 4 tal leden der M.V., begeleid met het groote orgel, wat zeer mooi was, n.l. «O Heer, die daar des Hemels tente spreidt* en «Daal bij 't huis» waarts gaan Uw Zegen*. Daarna een gedicht door C. Bestman over «Tabitha sta op*. Daarna een een 2»tal zang nummers «Er is nog plaats* en «Blijf met mij Heer als 't zonlicht niet meer str ait*. Slotwoord door de presidente. Daarna ver» krijgt Ds. Polhuijs het woord en zegt dat de presidente alle gedankt heeft en dat ze er nog er vergeten heeft, n 1. zichzelf. Daarom rust op mij de taak om dat te doen. Ook dankt spr. de leidsters, welke zich het geheele jaar de moeite getroosten, geheel belangeloos de meisjes bij te staan. Het is zoo goed als men jong is en men heeft dan steeds ouderen bij zich om leiding te geven. Het is als met een kind van 11 mnd., dat reeds kan loopen. Hoe verheugd is dan de Moeder dat de kleine reeds loopen kan en vraagt men dan zulk een Moeder, hou oud de kleine is, dan antwooidt ze met tro's pas 11 mnd. Toch moet nog steeds een wakend oog er over gehouden worden, wil ze niet vallen en vaak de behulpzame hand geboden om ze overeind te helpen. Spr. bracht dit over op de M.V. die pas 11 mnd. oud is. Hoe goed is het dat ze gedragen wordt door het gebed en den financieelen steun, om het mogelijk te maken dat ze niet valt en dat ze haai werk van liefde mag blijven vervullen. Bovenal hoopt spr. dat steeds het middelpunt mag zijn Gud de Heere, dat alles zich daar» naar richten moge, dan pas zal het goed zijn en kunnen we gerust ons 2e vereenigingsjaar intreden. Tenslotte werd nog gezongen Ps. 72 11, waarna Ds. Polhuijs sloot met dank» gebed. Een woord van dank mag zeker nog niet onthouden worden aan d: organiste, Mej. Keijzer die het gezang op zoo uitmuntende wijze met haar spel begeleidde. Het kerkge bouw was geheel met belangstellenden gevuld. De heele avond had een gezellig en rustig verloop. De M V. mag dan ook op een goed geslaagde jaarvergadering terug zien. MELISSANT. De heer P. J. v. Loo, onder» wijzer aan de O. L. School, is benoemd als onderwijzer aan Opleidingsschool C te Gouda. Donderdag 13 Februari 1930 verga» derde de Ring Flakkee van J. V. op Geref. Grondslag, in de Cbr. School. De Voorzitter J. W. Korteweg opende de vergadering, liet z Dgen Ps. 95 1, las 1 Tim. 4 en heette de opgekomenen uit Middelharnis Sommelsdijk en Ooltgensplaat welkom. Daarna las vr. de Bakker zijn notulen voor van de vorige vergadering. Nu was het onderwerp van vr. W. J. Wit vliet aan de orde over: «Het opvoedkundig karakter der J. V. De jongeling moet opgevoed worden. 't Gezin, de Kerk en de School arbeiden op hun eigen wijze aan de opvoeding van den jongeling. Maar naast die drie werkt de J. V. Naast, maar toch in nauw verband er mee. Opvoe» 'ding heeft tot doel menschen Gods te vormen. Allereerst een opvoeding in gebondenheid aan 't Woord Gods. En dat onderzoek van Gods Woord moet vrucht dragen. Sommigen zeggenoch, wat zal 't helpen, 't is alles maar uitwendig. Enkelen zeggen't is maar wat geleuter. Wij zeggen op grond van de beloften Godshet onderzoek van Gods Woord kan en zal niet zonder vrucht blijven. God heeft het beloofd. Nu is de jongeling geroepen zichzelf op te voeden. Dat wil zeggenniet alleen zijn ouders, onderwijzers enz. moeten zich ver» antwoordelijk achten voor de opvoeding van den jongeliDg, maar zelf heeft hij de plicht om, in de kracht Gods, zijn leven in te richten naar Gods gebod. Hij moet, omdat hij in zeker opzicht zelfstandig is en wordt, zijn zelfopvoeding behartigen. Die zelfopvoeding moet zich richten op de toekomstige taak in Kerk, Staat en Maatschappij, en de J V. is daarvoor de vormschool. Immers, wat komt er van als een jongen thuis alleen Gods Woord moet onderzoeken ?f Wordt dat veel gedaan Neen 1 En als het eens gedaan wordt, dan leidt dat studeeren zoo maar op z'n eentje tot eenzijdige op» vattingen. In Spreuken staat zoo juistijzer scherpt men met ijzer. enz. En dan komt het op volhouden aan. We zijn vaak geestelijk lui. Daarom hebben we een J. V. noodig, met een vast rooster van werkzaamheden dat ons prikkelt tot studeeren, geregeld, met orde. Zoo werkt de J. V opvoedend bij studie, de kennis der beginselen. Maar nog meer factoren werken mee. In de J V. hebben we onzen vriendenkring Onze kameraads moeten we bij voorkeur zoe» ken uit de leden der J. V. De echte liefde van vrienden moet ons samenbinden, die elkaar sterken en opbouwen. De Bond, Afdeding en Ring lichten ons voor en treden op tegen verkeerde dingen in ons vereenigingsleven.. Het organisatiebesef wordt ontwikkeld Het ellendig egoïsme, de pedanterie, het indivi» dualisme, het op zichzelf staan als losse per» sonen wordt bestreden. Elkaar voorlichten. Onze gaven die wij van God ontvingen, moeten wij besteden en ge» bruiken ten nutte van anderen. Zie Catech. gemeenschap der heiligen. Een toezien op elkaar. Een samen elkaar bewaren voor verkeerde wegen der zonde. Eerst intiem als vrienden elkaar er op wijzen. In onze jeugd wordt een band gelegd om menschen van één beginsel, en later in 't volle leven moet en zal die band tusschen de belijders van Christus zich doen gevoelen. De vroegere leden der J. V. zullen later eensgezind optrekken op kerkelijk, politiek en sociaal gebied. Na dat heel goede onderwerp werd aan de bespreking deelgenomen, die zich verdeelde over de volgende puntenle de positie van ouderen in Bondsbestuur, Afdeeling en de plaatselijke Vereenigimgen2e het cursus» karakterhet school-karakter der J. V.3e de beteekenis van een goeden geest, een goede sfeer in de Vereenigingen4e het nadruk leggen op het leven der leden uit propagan» distisch en opvoedkundig standpunt. Hierna werd pauze gehouden, waarin werd getrakteerd. Na de pauze werden enkele huis» houdelijke dingen besproken. Vr. Witvliet eindigde met dankgebed. STELLENDAM. Tot bestuurslid van het Fonds ter verbetering van 't predikantstracte» ment in de Ned. Herv. Kerk alhier, is in de plaats van den heer K A. van Wageningen, gekozen de heer Adr. Verhoeve. SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES. Met evenveel blijdschap als de Besturen der Samenwerkende Zendingscorporaties enkele we ken geleden konden melden, dat de inkomsten in 1929 de geraamde uitgaven nabij kwamen, met evenveel zorg moeten zij thans melden, dat de inkomsten in 1930 ver beneden de raming der uitgaven blijven. Gedurende Januari kwam niet meer in dan 25.000.—, terwijl er 80.000.— noodig was, en in Februari is er tot nu toe niet meer dan 10.000.ingekomen, zoodat het werk spoedig weer met een achterstand van 100.000.— in 2 maanden wordt bedreigd. Zij achten het noodig de aandacht van allen, die in de Zending belang stellen, hierop te vestigen. SOMMELSDIJK. Vergadering van den Gemeenteraad van Som melsdijk op Vrijdag 21 Februari 1930, des na middags te 3 uur. Onderwerpen ter behandeling. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Besluit aangaan overeenkomst met Dordrecht i.z. afneming van electriciteit van de N.V. E.M.G.O. met uitsluiting van anderen, enz. 4. Ingebruikneming trap aan de Haven. 5. Verzoek van D. Blokland te Middelharnis om concessie voor verdere exploitatie radio distributie-inrichting. 6. Verzoek van dhr. L. Pen om ontslag als onderwijzer aan de o. 1. school. lÈ^mengü Nieuws. Het Sociëteitsgebouw De Vergenoeging in lichte laaie. Men meldt uit Middelburg Woensdagmiddag ongeveer half één, is een hevige brand uitgebroken in het sociteitsgebouw De Vergenoeging aan de Markt aldaar. Het gebouw staat in lichte laaie en moet als ver loren worden.beschouwd. Ook het belendende pand, een filiaal van Sluis' Ochtendvoer, brandt reeds. De Middelburgsche brandweer doet wat zij kan. Nader wordt gemeld Woensdagmiddag is tengevolge van het af branden van den voorgevel brand ontstaan in de sociëteit De Vergenoeging aan de Markt in Middelburg. De geheele brandweer tracht de belendende panden, een bioscoop en een winkel pand, te behouden. Men hoopt daarin te slagen. Nader bericht Het sociëteitsgebouw is geheel uitgebrand. De brandweer is bezig de muren4 omver te halen. De beide belendende perceelen konden gespaard blijven, maar hebben veel waterschade gekregen. De inventaris was slechts voor 25000 ver zekerd, hetgeen aanmerkelijk te laag is. De brandweer kwam pas een -half uur nadat gewaarschuwd was, op het terrein van den brand en gaf eerst een kwartier- nadat ze was aangekomen den eersten straal water. Zij kon toen niet hooger komen dan de eerste verdieping en de brand was op het dak uitgebroken. Een nog later bericht Door den brand, die Woensdagmiddag de sociëteit De Vergenoeging in de asch heeft ge legd, is Middelburg in een paar maanden tijd een derde inrichting kwijt geraakt, waar vreem delingen kwamen eten of op een andere wijze den tijd doorbrachten. Het perceel was verzekerd bij de Haarlem- sche brandverzekeringsmij. te Dordrecht. Men is er toe overgegaan den voorgevel van het verbrandde perceel, dat geen fraai gebouw was, dateerend uit het midden der vorige eeuw, naar beneden te halen. Het aangrenzende perceel, ge naamd de Roode Toren en dateerend van veel vroeger tijd, heeft een uitzichttoren en deze heeft prachtig dienst gedaan om het dak van dat gebouw tegen het vuur te beschermen, zoo dat slechts geringe schade is aangebracht. Het dak van de bioscoop aan de andere zijde van de sociëteit heeft het meest geleden door het omvallen van den schoorsteen. De films had men tijdig in veiligheid gebracht. GROOTE BR AND TE VLAARDINGEN De fabriek van geoliede goederen van den heer Jb. van Toorjz aan den Parallelweg over een opper' vlakte van 200i) M2. tot den grond afgebrrnd. Woensdagmorgen Half vijf werd de heer Van Toor te Vlaardingen, wiens woonhuis tegen zijn fabriek is aangebouwd, wakker en rook een sterke brandlucht. Hij wilde naar het aangrenzende kantoor gaan om de politie te telefoneeren, doch ontdekre toen. dat alles in lichte laaie stoDd. Onmiddellijk ging hij naar de aan den anderen kant van zijn wonine gelegen garage, haalde zijn auto er uit en ging hulp halen De brandweer was zeer spoedig aanwezig, doch kon de fabriek onmogelijk meer redden. Met vier brandspuiten en de drijvende spui! van de N.V. Havenbedrijf Vlaardingen Oost werd het vuur aangetast. Om h Ifzes stortte de voormuur van de fabriek met donderend geraas in Met vereende krachten werd toen getracht het overslaan van de vlammen naar de aaa de Prins Hendrikstraat gelegen wonin» gen te voorkomen, hetgeen gelukte. Van eenige huizen sprongen wel de ruiten, er werd nogal waterschade aangericht, doch de huizen bleven gesbaard. Eenige bewoners waren al spoedig be» gonnen hun huisraad in veiligheid te brengen. Onder leiding van den hoofdbrandmeester, den heer Van den Berg, is het vuur met 10 stralen bestreden. De geheele fabriek met naahaal, katoen» kelder, het magazijn met den grooten voor» raad fabrieksgoederen en winkelbenoodigd» heden, een nieuw pand, bestaande uit vijf droogcellen, meer dan 9000 Meter geolied katoen, gereed om verwerkt te worden, die oliekokerij met opslagplaatsen, twee installaties voor centrale verwarwing, de kantoren en het woonhuis van den heer Van Toor, zijn door den brand vernield Er werkten 45 i 50 personen in het bedrijf. De panden waren voor f 250000,— op beurs polis verzekerd. De eigenaar is niet verzekerd tegen bedrijfsschade. N De fabriek is in 1917 gebouwd en besloeg een oppervlakte van 2000 M2. De inhoud was 17000 M'. De oorzaak van den brand is onbekend. Er wordt gedacht aan kortsluiting. Motorpont te Wageningen. De motorpont, die aan het Katerveer heeft dienst gedaan en daar overbodig is gevonden door de nieuwe brug over den IJssel, zal binnenkort worden overgebracht naar Wage' ningen, waar zij door den pachter van een veerdienst aldaar in dienst zal worden genomen. Lijk aangespoeld. Bij Enkhuizen is Dinsdag aangespoeld het lijk van een manspersoon. Waarschijnlijk is het het lijk van den 23 jarigen schippersknecht H. Hiddo, die op 15 December overboord is geslagen van het motorschip «Maria.* De trouwe hond. Er is al meer verhaald van honden, die hun meester volgden in het graf. Een niet alle» daagsch voorbeeld h ervan vertelt de Corriere della Sera. Een Newfoundlander, eigendom van den heer S. Albareiia te Lucca, was uit met zijn baas toen deze met een auto over» reden en gedood werd. Het dier was ontroost baar. Na de begrafeois bleet het twee dagen stil in een hoek liggen zonder te eten ot te drinken. Den derden dag stond het op en begaf zich naar de vijfde verdieping van het hu s, waarin zijn baas gewoond had. Daar trof het een open venster aan, waar het uit sprong om den dood te vinden beneden op straat. Een onderaardsche gang ontdekt. In de onmiddellijke omgeving van het kasteel te Born (Lbewoond door den heer Batboude—Roosteren, even nabij den Provin» cialen.weg naar Sittard heeft men bij het omkappen van boomen een onderaardschen gang ondekt. Bij onderzoek bleek dat deze gang circa 7 meter boog en 5u meter lang was. Hij liep van den Provinctalen»weg onder den kasteelsvijver door en kwam daar in de omgeving van een der zalen uit. Men zal deze gang nauwkeurig onderzoeken daar ver» ondersteld wordt dat hier nog neven gangen aan zyn. Zooais bekend behoort het kasteel van Born (L.) tot een der oudste van ons land. Ondank is 's-werelda loon. De Echo de Parts heelt in Juli van het af» geloopen jaar een bericht geplaatst over een verkeersongeluk, waarbij een arbeider, een vader van drie kinderen, werd gedood, en de chauffeur, zonder herkend te worden, de vlucht had genomen. Een van de lezers van dit be» richt zond de weduwe anoniem een klein geldbedrag. Zonder den naam van den gever te kenDen dankte de weduwe in een brief dien zij poste.restante liet bezorgen, en waar» in zij om nog meer steun verzocht. De anonymus voldeed aan dit verzoek. Thans is echter de politie, die nog steeds naar den chauffeur zoekt, het adres van den weldoener te weten gekomen en heeft de rechtbank een aanklacht tegen hem ingediend wegens het veroorzaken van dood door schuld. Door het steun verkenen toch, verdenkt men hem er n.l. van dat hij de automobilist is geweest. Te vergeets heeft de menschenvnend er op gewezen, dat hy geen auto heeft, ja zelfs niet eens een rijbewijs bezit. Een onmenseh. De jury te Praag heeft het doodvonnis uit» gesproken tegen den 34.jarigen Rudolf hkalsky, die beklaagd was van drievoudigen moord. In Juni 1927 had S., die toen werkloos was en gebrek leed, te Louvres in de buurt van Parijs drie jonge Tsjechosiowaken ontmoet, by wie hij zich aansloot. Toen men zich eens op een uitstapje onder den blooten hemel ter ruste legde, maakte S. van de gelegenheid gcbiuik zyn drie landgenooten te vermoorden cn te berooven, Deswege is hij thans in zyn vaderland tot den strop verwezen. f 7000 gestolen. Woensdagnacht is ingebroken bü den heer Galis Oudyk, in de gemeente Westwoud. De bestolene is penningmeester van het armbestuur en had ais zoodanig f 7000 in huis, welk bedrag gestolen is. Verder worden familie» juweelen vermist. PEST IN ZU1D.AFRIKA. Reeds zestig sterfgevallen. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat in Zuid.Atrika pest is uitgebroken, lot nog toe wordt melding gemaakt van honderd ziektegevallen, waarvan reeds zestig met doo» delijken afloop. De rechtbank heeft de invrijheidstelling van den verdachte W. V. gelasit. Donderdagmiddag heeft de vierde kamer van de rechtbank te Rotterdam behandeld de vor- derii g van den oilicier van justitie in zake den moord op de 10-jarige Marietje van Os in den Blij dorppolder te Rotterdam, welke vorde ring iniiieid verienging van den termijn van voorloopige hechtenis van den verdachte W. V, Bovendien is behandeld het request van den verdediger van den verdachte, in welk request de invrijheidsstelling van W. V. werd verzocht. Nadat het O. M„ waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, zijn vordering nader had toegelicht en de verdediger mr. G. L. Willinge Gratama het verzoek om invrijheidsstelling had gemoti veerd, is de rechtbank in de raadkamer gegaan. Daarna is medegedeeld, dat de rechtbank de vordering van den officier had afgewezen en dat het verzoek van den verdediger werd toe gewezen. De rechtbank heeft daarop de invrijheids stelling van W. V. gelast Zooals men zich zal herinneren is op 9 Oc tober van het vorige jaar in de Coolschestraat te Rotterdam re 10-jarige Marietje van Os door een onbekenden man op de fiets meegelokt, onder voorwendsel, dat zij hem de nieuwe brug over het Schiekannal zou wijzen. Eenige uren later is zij in den Blijdorppolder vermoord ge vonden es alles duidde er op, dat de moorde naar zich ook aan verkrachtig had schuldig ge maakt De politie is terstond met een uitgeDreid onderzoek begonnen. Nadat verschiilence per sonen waren aangehouden, die echter ailen weer op vrije voeten werden gesteld, omdat zij den moordenaar niet konden zijn, is ten slotte te Heerlen W. V. gearresteerd. Dat is op Vrijdag 18 October geweest. Des Zaterdags is W. V. naar Rotterdam op transport gesteld en in het politiebureau aan de Groote Pauwensteeg opge- sloten.Nadat geruimen tijd het stilzwijgen was bewaard, is thans bekend geworden, dat de rechtbank de invrijheidsstelling van W. V. ge last heeft. ZANDTREIN ONTSPOORD. Donderdagmorgen is nabij het spoorwegem placement van het station Amsterdam C.S. een zandtrein ontspoord. De ontsporing had plaats ter hoogte van de splitsing van de lijnen naar Zaandam en Haarlem. Een der sporen naar Zaandam werd versperd. De dienst werd on derhouden over enkel spoor, waardoor eenige vertraging in het treinverkeer is ontstaan. KIND DOODGEREDEN. De 5-jarige L. L. uit de Janne Bouwenstraat te Rotterdam is op den hoek van die straat en de Hendrik Croesinghstraat onder een melk wagen geraakt. Het kind was op slag dood. Zaterdag 8 Maart bij inzet en Zaterdag 15 f .aart bij cfslag, telkens des avonds 6 uur te Ouddorp, in bet Logement Akershock, van een huis met schuur, schuurhuis, loods en tuin te Ouddorp, op den molenblok, nabij het dorp, beetle E No 177 en 1048, groot 0.19 50 H.A 1277s R VM. in 2 perceelen en in massa. Ten verzoeke van den Heer C. Tams J Cz. te Ouddorp. De tuin is dadelijk, na de toewijzing der gebouwen, uiterlyk op 1 Mei 1930, in gebruik te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG. Centrale Velling te Mlddelharnla. Veiling van Donderdag 20 Februari 1930. Kipeieren 50-52 KG. f 4,80-f 4,90 p. 100sf. 58-62 K.G f 6,-1 6,35. bruin 60-61 K.G. f 6,10—f 6,35. Eendeieren f 5,55. Aanvoer 14 500 eieren. Boter f 1,—f 1,05 per pond. ROTTERDAM, 18 Febr. 1930. Op de heden in ons Veilingslokaal, War» moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer» den de volgende prijzen besteed Kipeierenf 5,50 tot f 7,45 Eendeieren5,65 tot 6,80 Ganseierens tot Middenprijs f Aanvoer 140.000 stuks, DE ROTTERDAMSCHE VEILING EN Oude Tonge, Stationsweg Middelharnis, Kraayer, Thuis te Middelharnis Dinsdag 25 Febr. van 3-5 uur. Thuis te Oude Tonge Donderdag 27 Febr. van 3-5 uur. Huwelijksinzegening Woensdag 5 Maart te 3.30 utir in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland door den WelEerw. Heer Ds. C. v. d Wal. 32300 Heden behaagde het den Heere van leven en dood, na een kort stondig lijden van onze zijde weg te nemen, onzen innig geliefden Man en Vader, den Heer in den ouderdom van ruim 70 jaar. Wed, A BORN- 32309 Nieuwland. G. L. BORN. Middelharnis, 20 Februari 1930. Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond bij het overlijden van onzen geliefden Echt genoot, Vader, Behuwd» en Grootvader betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. C. TANIS-Mastenbroek. OUDDORP, Febr. 1930. 32310 Gevraagd tegen 1 Maart een be» kwame met, of zonder, werkend gezin, bij JOHs BUTH, Landbouwer, onder DEN BOMMEL. 32291 TE KOOPeen groote partij plan» ken, Binten in alle maten, Marmeren Schoorsteenmantels en Tegels, verschii» lende glazen Puien, Schuifdeuren, Ra» men, Trappen, enz. Tc zien Schiekade, naast Franciscus Gasthuis, ROTTERDAM.,

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 9