ffoesim fieri* en Schooi. Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. VIS H EE HST Bronchitis en Kinkhoest a Siroop per flesch 1 gld. Bonbons per doos 6Oct. neer verd. zijn vijand was geweest en gedacht had: „ik zal dien vent eens even dood rijden'' dan had hij niet woester kunnen rijden. Dan wordt gehoord get. A. B., landbouwer te Stellendam, 32 j., die mededeelt, dat hij op de duozitting zat bij van Wezel. Verd. had zijn lichten wel gedoofd, maar op 10 M. afstand het kan ook 25 M. geweest zijn, had hij weer verblindend licht gegeven. De auto kwam links van den weg vlak langs de motor die nog ge raakt was. Get. broek werd gescheurd. Geëischt wordt één geldboete van 5 en één van 10, subs 2 en 3 dagen hechtenis. Ver oordeeld tot 5 en 6 subs. 2 en 3 dagen hechtenis. Bij verstek wordt behandeld de zaak tegen J. A. K„ die op 4 Dec. met zijn schip „Petrus' zoodanig in de haven te Middelharnis lag, dat het doorgaand verkeer belemmerd werd, door het uithangen van een onverlichte giek, waar door de stoomboot „Middelharnis" geraakt werd en de stuurstoel en watertank van hun plaats geschoven en kapot geslagen werd. Gehoord wordt get. M. v. d. G„ 51 j„ ka pitein op de „Middelharnis", die voor hij den eed aflegt een schadevergoeding van verd. van 69.62 eischt. De Kantonrechter: Dat is te veel. Hier mag je niet hooger dan 50 gaan. Get.Ik wou graag alle schade vergoed hebben. De Kantonrechter: Dan moet je een civiele vordering instellen. Voorts wordt nog gehoord B. d. G„ 34 j„ hoofdpontonnier te Middelharnis, die aan boord van de „Middelharnis" was en een en ander heeft gezien. De Kantonrechter vraagt aan get. v. d. G, of hij zelf voor de schade moet instaan. Get. v. d. G.: Gedeeltelijk wel. De Kantonrechter: Je moet dan maar een ci viele vordering tegen verdachte in stellen. Geëischt wordt tegen verd. 5 subs. 3 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. P. N. te Melissant staat terecht wegens over treding van de Arbeidswet. Geëischt wordt 2 geldboeten van 2 subs. 2X1 dag hechtenis. Veroordeeling idem. P. K„ wegens het niet schoon maken van wielen, 2 subs. 1 dag hechtenis. D. d. W„ wegens autorijden zonder licht, 8 subs. 4 dagen hechtenis. Eisch was 10 subs. 5 dagen hechtenis. J. D„ 35 j„ koopman te Melissant, had met zijn vrachtauto een auto aangereden. Verd. zegt -geslipt te zijn. Warë dei andere auto op den smallen dijk even te voren stop gezet, dan was alles goed afgeloopen. Geëischt wordt 10 subs. 5 dagen, omdat het O. M. meent, dat verd. zelf had moeten wachten. Verd. wordt vrijgesproken. J. v. W„ 18 j„ arbeider te Ouddorp, staat terecht wegens overtreding der Jachtwet, het zetten van konijnenstrikken. Op tafel liggen 17 strikken en de Kantonrechter vraagt: „Heb je daar kennis aan Verd.: Nee aan die niet, dat zijn nieuwe en die ik had was oud. 'k Heb er maar één gezet. De Kantonrechter: Je schijnt ze anders nog al te kennen. In ieder geval krijg je die niet meer terug. Verd.: Dat geeft niet, ik heb gauw genoeg andere gemaakt, koper is zoo duur nie(, Het O. M. meent, dat al had verd. er maar één gezet, dat al één te veel zou zijn. Hij is een bekend wildstrooper, die vroeger ai kinderstraf gehad heeft wegens eenzelfde feit. Wanneer hij het niet laat zullen andere maatregelen genomen moeten worcfen. Geëischt wordt 15 subs. 10 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring der strikken. Veroordeeld tot 10 subs. 5 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring. P„ wegens rijden zonder licht, 3 subs. 5 d. J. P. J. S„ wegens autorijden te Den Bommel zonder nummerbewijs, 5 subs. 3 dagen hecht. C. P. te Nieuwe Tonge, wegens het rijden met een autotractor zonder rij- en nummerbewijs, 8 subs. 4 dagen hechtenis. A. N. S„ wegens het rijden met een honden kar op de klinkerstraten te Middelharnis, 4 subs. 2 dagen hechtenis. -J. T„ wegens openbare dronkenschap (reci dive), 15 subs. 10 dagen hechtenis. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Faillissementen. Uitgesproken J. A. Oomens, koopman in granen te Oude Tonge. R.c mr G. L. van Escurmr. H. F. Hermans te Brielle. SOMMELSDIJK. De Raad dezer gemeente zal Vrijdag 21 Februari a.c„ n.m. 3 uur, in openbart vergadering bijeen komen. De landbouwer K. Kieviet heeft zijn land- bouwschuur en boereninspan ondershands ver kocht aan den landbouwer J. Bienefelt. Het zoontje van den landbouwer D. S. had het ongeluk te vallen en zijn hand te ver wonden. Dit lichaamsdeel begon zoodanig op tet zetten dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Deze constateerde bloedvergiftiging. Vorige week stonden bij den correspon dent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente ge middeld 15 werklooze landarbeiders ingeschre- ven. De Ingelanden van den Polder De Oude Plaat besloten tot het stichten van een electrisch poldergemaal. Dit zal het eerste electrische ge maal op ons eiland zijn. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 1500 H.L. aardappelen en 1080 H.L. uien. MIDDELHARNIS. De afgeloopen week zijn aan de Kaai aangebracht en verzonden 1000 H.L. aardappelen en 1700 balen uien. Bij den correspondent der Arbeidsbe middeling hebben zich als werkloos aangegeven 25 arbeiders, 7 visschers, 2 transportarbeiders, 1 timmerman en 1 metselaar. Bij de publieke verkooping van een woonhuis van wijlen den heer P. Pieterse, is dit afgemijnd door den heer K. Westplate voor 1240 en twee woonhuiz'en van Mej. de Wed. Kastelein gecombineerd afgemijnd voor 630. De aanstaande Algemeene Vergadering der Boerenleenbank „Middelharnis-Sommelsdijk" (op 27 Februari 1930) kan een dubbel zilveren ju bileum herdenken. De kassier, de heer D. Joppe Cz. en de voor zitter van den Raad van Toezicht, de heer G. van Eek Az. zullen dan gedurende 25 jaar als zoodanig aan deze B. L.B. verbonden zijn. Stellig kunnen zij met voldoening op hun nut tig maatschappelijk werk terugzien, want in deze kwarteeuw hebben zij een kleine nietige in stelling zien uitgroeien tot een kerngezond en krachtig coöperatief bedrijf, dat voor het plat teland zijn bestaansrecht ten volle heeft be wezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vergade ring van de vereeniging S. B. Z. op Vrijdag 14 Febr. 1929 des n.m. 6.30 uur in het gymnas tieklokaal der O.L. School. De Voorzitter, Dr. P. Oosthoek, opent de vergadering met een woord van welkom. Het verheugt hem dat weer vele leden ter vergade ring aanwezig zijn, waaruitb lijkt dat er veel be langstelling bestaat voor de vereeniging. Hij spreekt de hoop uit dat de vergadering een vlot en aangenaam verloop mag hebben. Hierop verkrijgt de secretaris de heer A. A. Hogeweg het woord, wiens in humoristischen stijl geschreven notulen, de lachlust opwekken Na een kleine opmerking werden de notulen onder dank aan den secretaris goedgekeurd en geteekend. Uit het jaarverslag bleek dat aan 11 leden ziekenhuisverpleging was vergoed. Er waren in 't geheel 6 bestuursvergaderingen, waarbij na tuurlijk zeer tot vermaak van de vergadering het kopje thee van Mevr. Nieborg op de prop pen kwam, gehoudenhet aantal leden was toegenomen met 127 en bedraagt thans 767. Spreker eindigt met een opwekkend woord tot allen om toch vooral ieder persoonlijk als pro pagandist voor de S. B. Z. op te treden. Verslag penningmeester. De heer Joh. Broer gaf ons een keurig verslag te hooren. De re kening was als volgtOntvangsten 1591.13J/£. Uitgaven 1307.43. Batig slot 283.07)^, wat met het saldo van 1928 ad 626.28)^, een winst geeft van 909.99. Vervolgens kreg'en we verkiezing van 2 be stuursleden. De aftredende heeren Dr. Oost hoek en A. A. Hogeweg werden, op voorstel van lid A. J. Donkersloot bij acclamatie her kozen en nemen onder dank aan de verga dering, hun herbenoeming aan. Tot leden van de Commissie van controle worden gekozen de heeren A. J. Donkersloot, J. J. Nipius en P. J. Kreeft Jz. De contributie wordt voor 1929 onveranderd vastgesteld' op voor personen boven 15 jaar 6 cent., van 10 tot 15 jaar 2 cent., beneden 10 jaar 1 dent. Een schrijven van J. Sprong, werd gezien het reglement voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat na informatie gebleken is, dat de Vereen. Koninklijke Goed keuring van hare Statuten niet van noode heeft, wijl zij reeds door haar karakter en werking rechtspersoonlijkheid bezit. Bij de rondvraag stelt J. v. Splunter voor de presentielijst bij den ingang van de zaal te leg gen. Wanneer de lijst in de vergadering moet circuleeren, vraagt dit te veel tijd. De Voorzitter zegt verbetering toe. Niets meer te behandelen1 zijnde, sluif de Voorzitter de vergadering, met een woord van dank aan allen voor de gehouden orde en aan gename bespreking. Een knecht van landbouwer v. d. Tol had het ongeluk e'en klap van een paard te krij gen. Geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Aan den heer J. J. Nipius alhier, is ver gunning verleend tot het aanleggen van een ra diocentrale. OOLTGENSPLAAT. Deze week zijn ver scheept 115.600 K.G( .'kdepeen, 42100 ,K.G. aardappelen en 16050 K.G. uien. Vergadering van de A.R. Kiesvere'en. op Vrijdag 14 Februari in de vergaderzaal der Ger. Kerk. Voorzitter C. Korteweg Lz. Na het zingen van Ps. 25 en lezen van Daniël 1, gebed. De Voorzitter heet allen welkom. De reden waarom niet eerder werd vergaderd, was ge brek aan een geschikte plaats. De kerkeraad ontving thans zijn dank voor het afstaan van deze zaal. Om op een andere plaats te verga deren was moeilijk. Hierna een korte verklaring van het voorgelezen schriftgedeelte. Hierna lezen der notulen, Jaarverslag van den secretaris en van den penningmeester, welke allen worden vastgesteld. Burgemeester Donkersloot wordt weder her kozen als bestuurslid der Hulpcentrale. Als bestuurslid der Kiesvere'emging wordt her kozen A. de Vos Az. In de'vacature van Es, welke verklaart door vele werkzaamheden moei lijk een nieuwe benoeming te kunnen aannemen, wordt gekozen J. W. Korteweg. De Voorzitter dankt den heer Van Es voor hetgeen hij in het belang der A.R. partij heeft gedaan. De heer Van Es verklaart hierop dat hij ook steeds buiten het bestuur om zooveel zal steunen als hem mogelijk is. De heer A. Van den Heuvel had graag meer ergaderingen gehouden; de voorzitter zegt dat de redenen bekend zijn. Besloten wordt evenwel om nu nog in het begin van Maart een vergadering te houden waar de heer A. van den Heuvel een inleiding hoopt te houden. Na een slotwoord van den Voorzitter gaat de heer A. Braber Cz. in dankgebed. Deze gemeente is toegetreden tot het registratiebureau der Vereeniging van Neder- landsche gemeenten. OUDE TONGE. Door den slappen handel veldvruchten heerscht er onder de landarbei ders groote werkloosheid. NIEUWE TONGE. Wegens drukke werk zaamheden is het salaris van den kassier der Boerenleenbank alhier verhoogd tot 750.— per jaar. - Door verkeerd uitwijken kwam de wiel rijder D. van H. terecht onder de auto van den heer J. C. Nieuwenhuizen en liep daardoor lichte verwondingen op. Het rijwiel werd vernield. In de groote zaal van het weeshuis werd j.l. Maandagavond de bek'en'de landstormfilm vertoond. De opkomst was groot. Van den landbouwer M. alhier stierf een flink varken. Voorzeker een schadepost. Ook bij anderen schijnt dezelfde ziekte geconstateerd te zijn, zoodat wellicht meerdere gevallen zullen volgen. J.l. week werden van hier vervoerd: 2800 balen uien, 200 balen peen en 800 H.L. aardap pelen. Tegen S. K„ schoenmaker alhier, is pro ces-verbaal opgemaakt wegéns het rijden met een motorrijwiel zonder geldige wegenkaart. De echtgenoote van den heer J. R. alhier, had het ongeluk te vallen en haar been te bre ken. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. DIRKSLAND. Dinsdagmorgen ontstond op de Kaai een aanrijding tusschen een vrachtauto en een personenauto. Beide auto's kregeri nogal belangrijke schade. Hedenmorgen ontstond in het café van den heer J. Vermeulen een vrij ernstige schoorsteen brand, die evenwel nog bijtijds gebluscht kon word'en. In 1929 werden van uit de haven, ten Zuiden der trambrug verscheept 262888 H.L. aardappelen, 219800 balen peen, 191460 balen uien en 74232 H.L. poters. Aan de Paulina van Weellaan zullen thans weder een 2-tal woningen gebouwd wor den. Voor de veldvruchten besteedde men als volgtaardappelen 0.80, uien ƒ0.60 en peen 0.25 per H.L. tarwe 9.50 en erwten 13.— per 100 Kilo. Vanwege de N.V. Philipsfabrieken te Eindhoven werd in de O. L. S. alhier een le zing gehouden met lichtbeelden over electrisch licht in uw woning. Er was niet zooveel belang stelling. Aan den raad werd door B. en W. voor gesteld tot vernieuwing der straten Achterdorp en Kapoenstraat en herbestrating Tuinstraat. MELISSANT. Zaterdag had J. W. het onge luk te vallen met een zak erwten, waardpor hij zich zoodanig bezeerde dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De muziekvereeniging „Tot Nut en ge noegen" hoopt deel te nemen aan het te Schie dam op Hemelvaartsdag te houden concours. HERRINGEN. Een zoon van den heer S. v. d. V. had vorige week het ongeluk tijdens zijn werkzaamheden in de schuur bij Gebr. K. te vallen en zijn been te breken. De timmerman J. d. G. had het ongeluk tijdens zijn werk op zijn duim te slaan, wat zoo geweldig aankwam, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en hij voorloopig zijn werkzaamheden zal moeten staken. Het zoontje van den heer N. S. kreeg de vorige week een slag van een hit waardoor hij bloedend verwond werd. -De auto van den heer v. d. V., welke vorige week nabij onze gemeente in brand ge raakte en totaal uitbrandde, is op last der politie door de auto van den heer W. weeggesleept ert voorloopig hier ter plaatse opgeborgen. GOEDEREEDE. Bij het uitoefenen van zijn bedrijf verloof den kuilvisscher W. Groenen dijk een anker. De garnalenvisschers vingen de vorige week 60—80 kilo voor de pellerijen en 100 kilo voor de meelfabricagie. De schubben vis-' schers 30—60 kilo per week. Vorige week werden 1400 balen uien ver voerd. Geen aardappelen of peen. OUDDORP. De tijd van het electrisch licht begint te naderen. Dat zeggen ons de werk zaamheden van twee hier vertoevende electri- ceins, die, naar men ons mededeelt, reeds in 70 woningen 'en andere gebouwen de geleiding moeten aanleggen. SOMMELSDIJK. Tot onderwijzer aan de Bijzondere lagere school alhier is benoemd de heer J. Visser Jr. van Noordwijk-Binrien. MIDDELHARNIS. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier doopsbediening plaats hebben. Doopouders kunnen hiervoor aangifte doen a.s. Vrijdagavond 7.30 uur in de con sistoriekamer. L.l. Zondag werd in de Geref. Kerk al hier e'en extra-gift van 10.— gecollecteerd voor de Armen. Woensdag 19 Februari 1930, 's avonds 6 uur, hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden de beroepen leeraar, de WelEerw. Heer Ds. J. Ozinga van Bennekom. OUDE TONGE. Op Vrijdag a.s. zal de jaar vergadering gehouden worden van de vereeni ging „Een School met den Bijbel, in de nieuwe vergaderzaal. NIEUWE TONGE. De heer P. Stabij, onder wijzer aan de O. L. school alhier, heeft eer vol ontslag aangevraagd tegen 1 April a.s. we gens zijn benoeming te Abbenbroek. OUDE TONGE. Verslag van de 8e Jaat' vergadering der Ned. Herv. Meisjesvereen. »Dorcas« alhier, op Donderdag 13 Febr. jl. Deze jaarvergadering werd gehouden in het Verenigingsgebouw der Nederl. Herv. kerk. De Weleerw. Heer Ds. C. Vlasblom opent de vergadering door te laten zingen Ps. 25 2, gaat voor in gebed en leest daarna Hand. 9 van vers 36 tot het einde voor. Aan de hand hiervan spreekt Z.Eerw. een openingswoord, daarin handelend over Dorcas en haar werken der liefde. Gewaarschuwd wordi tegen het doen van aalmoezen om van de menschen gezien te worden of om een goeden naam te hebben. Het moet uit liefde geschieden, anders kan het voor God niet bestaan. Nu volgen de verslagen van de Secretaresse en de Penningmeesteresse, waaruit blijkt, dat de Vereeniging thans 27 leden telt, en de ontvangsten over het jaar 1929 bedroegen f 218,38; de uitgaven f 193,50, zoodat een batig saldo van f 24,88 aanwezig is. Het woord is thans aan Mej. A. van Loon, welke een inleiding voorleest over»Naaman den Syriër*. Op duidelijke wijze wordt de bekende geschiedenis van Naaman en zijn knecht Gehazi uiteengezet. Als nu de twee Meisjesvereen. van Middel' harnis hun gelukwenschen hebben overgebracht en de jubileerende M. V. eenige liederen ge' zongen heeft, wordt gepauzeerd. In deze pauze wordt getracteerd en onder het zingen van Ps. 89: 1 gecollecteerd, welke collecte f23,87 opbrengt. Na heropening van de vergadering wordt eerst door Mej. L. van Nieuwenhuijzen een gedicht voorgelezen getiteld: »Vaderwensch«, op welk stukje poëzie weer het proza volgt in den vorm van een inleiding, getiteld»Deze wereld en de toekomende*. In deze inleiding, welke wordt voorgelezen door Mej. L. de Vos, wordt de geschiedenis van den onrechtvaar' digen rentmeester geschetst, wiens boeken niet klopten. Met een korte toepassing op ons aller rentmeesterschap, en de al of niet goede uitoefening hiervan, wordt geëindigd. De Zustervereenigingen uit Dirksland en Herkingen brengen nu achtereenvolgens hun felicitaties over, waarna »Dorcas« weer eenige schoon e liederan ten gehoore brengt, onder begeleiding van verdienstelijk orgelspel van Mej S. van Schelven. Dit zingen wordt her» haald, nadat Mej. A. Hameete een gedicht heeft voorgedragen over-De dominee en de oude visscher*. Dit vrij lange gedicht werd ;eheel uit het hoofd voorgedragen, wat een ïeele prestatie mag worden genoemd. De afgevaardigde der J V. »Timotheüs«, brengt nu de beste wenschen der Vereeniging ovec en neemt tevens de gelegenheid te baat om Ds. Vlasblom hartelijk te bedanken voor de bereidwilligheid waarmee hij steeds de verschillende vergaderingen leidt, Dezewoor' den onderstrepen wij, ook van deze plaats, gaarne ten volle, Aan de beurt is nu Mej B. Maliepaard, welke handelt over»Ds Hervorming in de Nederlanden* Op mooie wijze wordt de ge» schiedenis der Hervorming besehreven en worden eenige geloofshelden in het licht geste d. Ten slotte wordt opgewekt om ook in deze dagen van afval het geloof der vaderen niet te verloochenen. Mej. M. Los leest nog een gedicht voor getiteld»De God der heidenen*, waarna de M. V. nog eenige liederen zingt. De Voorzitter deelt mede, dat van de M. V. te Sommelsdijk een schriftelijke felisitatie is ingekomen en gaat daarna over tot de sluiting. D«nk wordt gezegd aan de bezoekers voor hun opkomst en aan allen, die tot het wel' slagen van dezen avond het hunne hebben bijgedragen. Nadat nu nog gemeenschappelijk gezongen is Ps. 100: 1. 2, gaat Ds. Vlasblom voor in dankgebed, waarmee deze aangename en wel' geslaagde vergadering weer tot het verleden behoort. H. DIRKSLAND. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer D. Vissers. De catechisatiën voor de schoolkinderen in de kerk der Geref. Gemeente zullen voor loopig niet gehouden worden. HERKINGEN. D.V-. zal er a.s. Vrijdag avond om zes uur in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk verkiezing worden gehouden voor een notabel wegens periodieke aftreding van J. van Wageningen. De verkoop van enkele zitplaatsen in het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente heeft in totaal opgebracht plm. 50. Men verzocht ons te willen melden, dat a.s. Woensdag geen catechisaties in de Ned. Herv. Kerk zullen worden gehouden, ook niet de middagcatechisatie, zooals we in ons Za terdagnummer meldden. Zulks houdt verband met de jaarvergadering der Ned. Herv. M.V. op G.G. Dorcas" alhier. MELISSANT. De heer P. J. van Loo, onder wijzer aan de O. L. school, komt voor als no. 1 op de voordracht voor onderwijzer met hoofd akte en akte Fransch aan de Opleidingsschool C. te Gouda. STELLENDAM, Ouderavond Chriate» lljke School. De Voorzitter, de heer L v. d. Vlugt, opent de vergadering met de lezing van een ge» deelte uit Gods Woord, nadat men eerst had gezongen Ps. 105 5. Hij wees op de steeds meer groeiende belangstelling der ouders en hoopte dat de Heere dit samenzijn mocht zegenen. Verder wees hij op het aantrekke» lijke uiterlijk der zaal, met vele teekeningen versierd. In de beide schoollokalen waren 150 menschen saamgekomen. Enkele gedeelten uit leeslesjes werden door een 4»tal kinderen voorgelezen, om den lees» toon onder de aandacht der ouders te bren» gen. Vervolgens zongen de kinderen der hoogste klassen een zestal liederen, 2 en 3 stemmig, waarnaar met zeer veel genoegen werd ge< luisterd. Daarna werd een pauze gegeven om het schriftelijk werk der leerlingen te toonen. De taal» en rekenschriften en de teekenboeken, ondervonden veel belangstelling en waar» deering. Bovendien had elk kind een blaadje schrift geleverd, opdat de ouders ook onder» ling konden vergelijken. Vervolgens kreeg de Heer J. A. Jongsma. hoofd der Christelijke School, het woord en bepaalde zijn hoorders bij»Teekenen der tijden* op schoolgebied. Hij ontwikkelde de volgende gedachten le. De onderlinge verdeeldheid de? chris» tenen ook op schoolgebied 2e. Het gevaar voor het afzakken van Chr. onderwijs en Chr. opvoeding 3. De lastercampagnes tegen het Chr. onder wijs, waar het voor zijn goed recht opkomt 4. De vaak geringe kennis der menschen betreffende de belangrijke doelstelling van het Chr onderwijs. Deze 4 gedachten op de eigen school toe» passende, riep hij de ouders toe trouw te blijven aan de Chr. school die geen kerkelijke school is, en hij hoopte dat de ouders den zegen des Heeren mochten ontvangen bij de opvoeding hunner kinderen. Aan de overzijde (openbare school) valt men in zijn eigen zwaard. Doch wat er ook mocht gebeuren»Weest getrouw*. Immers: »'t Is trouw al wat Hij ooit beval« (Ps 111:5). In de 2de pauze werden de zeer practische handwerken bekeken met groote belangstelling. Algemeen roemde men het goede onderwijs in dit vak. Vervolgens kreeg Mej. P. J. Janssen het woord over »het onderwijs in de Bijb. Gesch Spr. stond stil bij de' bijzondere plaats welke de B. G. inneemt op onze Chr. Sch. Want immers voor de ouders, die ons de kinderen toevertrouwen, is het niet de hoofd» •Bij Apoth. en Drogisten zaak dat hun kinderen leeren, wat ze vcor dit tijdelijke leven noodig hebben, maar dat ze van hun jeugd af kennen wat tot hun zaligheid noodig is. Voorts werden weerlegd de bezwaren der tegenstanders tegen het Bijbelsch onderwijs. Als daar zijn, dat het verstand der kinderen niet rijp zou zijn om Bijbelsch onderwijs te bevatten. Dat de tijd besteed aan B. G. van de andere vakken zou moeten worden afge» trokken. Verder werd aangetoond, dat de andere vakken van onderwijs door de bijbellessen gesteund worden. Na aldus stil gestaan te hebben bij de waarde der B.G. ten opzichte van de verstandel. ontw. ;aat spr verder met te wijzen op het groote aelang van de B-G. voor de zedel. en geestel. ontw. Het schijnt soms dat het gezaaide o zoo weinig vruchten voortbrengt, toch hebben we in deze onze roeping te volgen die zoo duidelijk in Gods woord is uitgedrukt. Ver» volgens werd nog gesproken over de leergang, der B G. Het ontw. wordt gegeven naar de bevatting der leerl. Ook wordt rekening ge' houden met de Chr. feestdagen. Tenslotte mogen we bij het Bijbelsch onderw. nooit uit het oog verliezen dat de schrift gegeven is; opdat we uit haar den weg der zaligheid zouden leeren kennen. Nadat er nog eens geschonken was, kreeg een der ouders de h.er J. A. Borgdorff het woord en refereerde over: »Denoodzakelijk heid der Chr. School*. Spr. verdeelde zijn onderwerp in 4 punten. le. De kinderen een erfdeel des Heeren. 2e. De taak der school in de opvoeding. 3e. Het karakter dat de school diensover» eenkomstig dragen moet. 4e. Welke school wij voor onze kinderen noodig hebben. De heer J. A. Borgdorff merkte op dat hij op een vergadering gezegd had het tegendeel te zullen bewijzen, van hetgeen een spreker voor de openbare school had beweerd. Hij eindigde met een toepasselijk vers Zij zullen het niet hebben. Ons eigen dierbaar kind. In hunne schoolpaleizen, Regeert een vreemd bewind. Wij zullen scholen bouwen, Waarin de Heer regeert. Met eigen geld en krachten. Door Godes gunst vermeerd, enz. De Voorzitter zegde de sprekers dank voor hun ernstige en practische woorden. Dankbaar en voldaan keerde men huiswaarts nadat de h.er J. A. Jongsma geëindigd had met dankzegging en vooraf had laten zingen Psalm 68 10. GOEDEREEDE. De Donderdagavondgods- dienstoefening'en in de Ned. Herv. Kerk zijn ten einde. De godsdienstoefening van Zondag a.s. zal niet te 9.30, maar 10 uur aanvangen en nam. 2 uur Zondagsschool. OUDDORP. De Ned. Herv. J.V. „Daniël" hield Vrijdag 14 Febr. haar derde openbare jaarvergadering in de Oude School, onder lei ding van Ds. C. van der Wal van Dirksland. Deze opende, na het zingen van Ps. 33 8 en 9, met gebed; las ons voor 1 Sam. 3 en behan delde in het kort deze aantrekkelijke geschie denis. Welk een verschil tusschen Samuel en de twee zonen van Eli, Hofni en Pinehas, die beiden op één dag omkwamen, met dubbele slagen geslagen werden. Samuel had godvruch tige ouders, die voor hun kind baden, dat hij voor afdwalingen zou bewaard blijven. Samuel was ootmoedig, niet aanstonds een volwassene in de genade. Hij werd er toe verwaardigd een openbaring des Heeren te ontvangen. Ook tot ons komen allerlei stemmen. Niet het minst van de wereld. Vaak vernemen wij bijzondere roep stemmen. Zóó in het vorige jaar, toen een der leden gestorven is. Er is maar één schrede tusschen ons 'en den dood. Gedenkt aan uwen Schepper in de dagen uwer jongelingschap. God de Heere roept ons door Zijn Woord toe: Wendt u naar Mij en wordt behouden. Dat de Heeiz ook in uw hart en leven zich moge open baren. Het jaarverslag van den secretaris, J. du Va- lois, vertelde ons, dat 93 onderwerpen door de leden zijn behandeld, als 10 N. T„ 17 O. T„ 14 Geloofsbelijdenis, 13 vrije onderwerpen, 10 Vaderlandsche en 12 Kerkgeschiedenis, terwijl bovendien de heer v. d. Kemp eenige malen de,, vereeniging heeft bezocht en toen verteld heeflU van de Zending onder de Batakkers, en iet!> uit het leven van Prins Willem I. Meerdere bezoeken, ook van andere personen, zouden de jongelingen op hoogen prijs stellen. De penningmeester, R. Akershoek Tz„ deelde de volgende ontvangsten medp: Batig saldo 56.13; collecte vorige jaarvergadering 27.02; contributie van de leden 104.51; collecte bij spreekbeurt Ds. Remme 62.19 en bij die van Ds. Bartlema 49; van de begunstigers 85.35; tezamen 384.20. De uitgaven tezamen zijn geweest 350.06. De bibliothecaris, E. van Koppen, deelde mede, dat de bibliotheek ruim 80 nummers telt, waarvan ook vrij gebruik gemaakt kan worden door de begunstigers. Het programma voor dezen avond bevatte 7 onderwerpen, als: Simson, door C. de Mooij; gedicht Mich, de Ruijter, door P. Westhoeve; Hollands welvaart en de zeeslag bij Gibraltar, door L. Padmos; 's Heilands geboorte, door A. Koek; Calvijn en Rome, door den president E. Grinwis; gedicht: Het Kruis, van Da Costa, geheel uit 't hoofd voorgedragen door D. Tanis; het Socialisme, door A. Hoek. Ten slotte deelen we nog mede, dat het leden4j||^f tal slechts 17 bedraagt; de collecte, in de pauze"1 gehouden, 28.38 opbracht; de voorzitter Ds. v. d. Wal hartelijk bedankte voor zijn uitste kende leiding; de zaal bijna geheel gevuld was; de andere hier bestaande Meisjes- en Jonge- lingsvereen. haar groeten overbrachten, en na dankgebed en het zingen van Ps. 68 17, de vergadering omstreeks half twaalf uiteen ging. De collecte, die bij de laatste Woensdag avondbeurt in de Herv. Kerk gehouden is, ten bate van de Chr. Milit. Tehuizen, heeft opge bracht 16.08. Vergadering van den Raad der gemeente DIRKSLAND op Dinsdag 18 Febru ari des voorm. 10 uur. De VOORZITTER, burgemeester Visscher,. opent de vergadering met gebed, waarna de no tulen worden voorgelezen en onveranderd wor den vastgesteld. De VOORZITTER "Segt de eerste vergade ring in het nieuwe jaar niet onopgemerkt te wil len laten voorbijgaan. Spreker dankt de heeren voor hun gelukwensch bij de wisseling des jaars ontvangen en hoopt wederkeering dat het jaar 1930 voor hen een gelukkig jaar mag zijn. Het is spr.'s wensch, dat 1930 voor hen een geluk kiger jaar mag zijn dan 1929 in welk jaar de landbouwprijzen niet schitterend waren en voor ieder persoonlijk als voor de gemeente in het algemeen nadeelig waren. Er liggen in 1930 be langrijke zaken ter afhandeling te wachten. In de eerste plaats de invoering van de electrifi- catie en in de tweede plaats de plannen voor den bouw van het ziekenhuis, welk in zóóver gevorderd stadium gekomen zijn, dat dit jaar met den bouw zal kunnen worden begonnen. Het is te hopen dat dit belangrijke plan tot heil van de gemeente Dirksland in het bijzonder maar ook tot heil van het geheele eiland strek ken mag. Enkele ingekomen stukken worden ter kennis der vergadering gebracht. B. en W. deelen mede dat bij gebrek aan sollicitanten met hoofdacte door de gemeente een toelage van 200.is vastgesteld. Betreffende punt 3 der agenda voorstelling ontheffing hondenbelasting 1929 aan C. Both van 7.50, merkt de heer ROODZANT op, dat diens hond nog steeds langs den weg loopt. De heer ZOETEMAN vindt het een gevaar lijk beest voor het verkeer, vandaag of morgen wordt het overreden en kunnen er ongelukken gebeuren. Spr. stelt voor bij ontheffing den heer Both te verzoeken den hond niet op den weg te laten loopen. Hiertoe wordt besloten. Besloten wordt teruggaaf van schoolgeld ad 7.01 aan C. J. Geluk. B. en W. stellen voor aan den directeur der gasfabriek een tantième van 2Yz der bruto

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2