tode. rs> Werk esi School. Marktberichten. Burgerlijke Stand V erkoopingen. van wij in het Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken. Boekbespreking. poedermassa, de machine proces be- Iroop tot een |erkt. Na het machine d'en Jrmen vol met per seconde, thine met he le in hetzelfde |aten, naar de ons éven in |n geïsoleerde temperatuur noodzakelijk /ij noteerden word'en ge- ht te houden. ms gevulde nieuw vult. inhoud van ïgende hitte llings"proces gaan de bak- automatisch scheidt en |k zichtbaren "worden ze die daarna stoom ten- /ijderen en (maken. Dat ■noodzakelijk pgen", waar- sport-banden >erd worden |rettige oran- bestond, dat vaaraan het; vernamen overwogën, ïft bewezen ld ook bui- fctandddeelen ptrijding van len, zoodat [behoefde te San ook het Is meer dan fakkelijk. en wij niet tbare, maar ooral in het ;n chronisch an het ver- den tijd. verstrekte,. Iers te doem enden kran- Adv. Q u SOMMELSDIJK. Tegen een inwoner uit Dirksland is alhier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het Motor- en Rijwiel, reglement. De machine-smid P. M. had het ongeluk bij het verrichten zijner werkzaamheden zijn hand zoodanig te klemmen, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Op de 1.1. Woensdag gehouden weekmarkt waren eenige manden met pluimvee aangevoerd Dinsdagavond a.s. om 7 uur zal in de Bewaarschool dezer gemeente vergadering wor den gehouden van de B. V. L. tot uitreiking van de prijzen van den schietwedstrijd in 1929. Van den landbouwer J. J. stierf dezer da gen een best werkpaard. Het dier is voor de consumptie afgekeurd en onder politietoezicht begraven. De aardappelen worden in deze gemeente verkocht voor 0.70 en de paardepeen voor 0.30 per H.L.. In de uien is momenteel geen handel. MIDDELHARNIS.* Mej. A. B. had het on geluk bij het verrichten harer werkzaamheden een looden buis op haar neus te krijgen. Dit lichaamsdeel werd dusdanig verwond, dat zij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. DEN BOMMEL, Uit deze gemeente werden vervoerd: 8000 H.L. aardappelen, 900 H.L. uien en 300 H.L. koepeen. Bij den correspondent der arbeidsbemid deling staan 42 werkloozen ingeschreven. - De dienstplichtigen I. W. de Graaff, J. de Jong en C. van Putten, verlofgangers der lich ting 1924 en behoorende tot het Regiment Kust- Art, moeten op 11 September a.s. voor herha lingsoefeningen onder de wapenen komen te Den Helder. Loop der bevolking Ingekomen A. Tok- ker van Rotterdam en P. Vervloet en gezin van Ooltgensplaat. Vertrokken D. de Leeuw en gezin naar Mid- delharnis en W. J. Kerpel naar Rotterdam. OUDE TONGE*. De motorrijder C. v. M. reed met zijn motor, doordat hij achtervolgt werd door een kind tegen de auto van burge meester van Sch. aan. De berijder werd aan het hoofd en beenen gewond. Bij A. v. P. werd hij binriengedragen en door Dr. Parree verbon den. De motor was geheel stuk. Door het inslaan van de vlam in een pan met vet ontstond brand bij D. H. Door toege schoten hulp was men het vuur spoedig mees ter en kon erger voorkomen worden. Van den landbouwer W. J. Geruis is'een koe uit nood geslacht en in de slachtplaats uit verkocht. Sinds 20 Jan. j.l. zijn in de haven bin nengekomen 25 schepen, waarvan 10 geladen en f ledig. Vertrokken 24 schepen, waarvan 21 ^geladen 'en 3 ledig. De vraag naar aardappelen is nog steeds groot, maar de prijs blijft laag, n.l. van 0.70 tot 0.90 per H.L. Kort verslag van de 24ste algemeene jaarvergadering van het Begrafenisfonds „On derling Belang" te Oude Tonge op Dinsdag 11 Febr. des n.m. 7 uur in de Oude School, alhier. De Voorzitter, de heer W. Los opende de vergadering met een woord van dank aan de leden voor hun groote opkomst (de presentielijst was door 79 personen geteekend) en vertrouwt dat de leden hem bij het afwerken der agenda behulpzaam zullen zijn. De Secretaris leest de notulen van de vorige Algemeene Vergadering voor, welke onveran derd worden vastgesteld en geteekend. Uit het jaarverslag blijkt dat de vereeniging steeds in groei toeneemt. Er waren op 31 Dec. 1929: 28 1ste klas, 701 2de klas en 119 3de klas leden. In totaal 848 leden. De rekening over het afgeloopen boekjaar sloot in ont vangst en uitgaven met de som van 7201,50J^. Hoewel de vereeniging dit jaar een groote uit gaaf aan overlijden heeft gehad, was het batig .ildo toch nog ruim 800. De bezittingen waren "in totaal 18529.14. De bestuursleden W. Los en A. van Markensteijn werden met respectieve lijk 73 en 72 stemmen herkozen, eVenals de le den van den Raad van Toezicht, H. Beijer en M. Fluit, die met dezelfde stemverhouding wer den herkozen. De aanwezige leden namen hun herbenoeming onder dankzegging weder aan, de afwezige leden zullen met hun herbenoeming in kennis worden gesteld. Aan het bestuur werd machtiging verleend tot het huren en verhuren van onroerende goeder'en, eveneens werd mach tiging gegeven om bij een volgende jaarverga dering ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum, de leden een attractie aan te bieden in den vorm van een versnapering. Daar er niemand meer het woord verlangde, sloot de Voorzitter na het uitreiken van het presentiegeld, de vergadering met den wensch allen op de 25ste jaarvergadering weer aanwe zig te zien. NIEUWE TONGE. Het zoontje van den heer B. H. had het ongeluk in de Kerkgracht te val len. Door toegeschoten hulp was hij spoedig op het droge. Prijzen der veldvruchten Uien 0,70, koepeen 0,30, aardappelen 0,80 per H.L. De handel is traag. De prijs der Roomboter alhier is 2,40 per K.G. Tegen een persoon alhier, is proces-ver baal opgemaakt wegens het niet vertoonen van het Rijbewijs. DIRKSLAND. Verleden week werden vanuit deze gemeente verscheept 4485 H.L. aardappelen 1240 balen uien en 6040 balen peen. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 3 werk zoekenden ingeschreven. Bij de publieke verkooping is het woon- 'en winkelhuis van H. van den Doel afgemijnd doi w D. Gestel op 5600.—. V IE LISSANTDe heer Leiders werd aan, ■den Molendijk door verkeerd uitwijken aange reden door een auto. Hij bracht het er echter met ei m beschadigd rijwiel af. L ^oor de gemeente is een perceel bouw grond i terfpacht uitgegeven aan P. Groenen dijk. Bij de onderling gehouden schietwedstrijd der B. V. L. zijn prijzen gewonnen door P. Groenend'ijk, le prijs met 46 punten, W. van der Werf 2e prijs met 43 punten, A. Troost 3e prijs met 42 punten 'en A. Meilissant 4e prijs met 40 punten. HERRINGEN. De gezinnen van A. Oorbeek en J. Logmans zijn goedgekeurd voor emigratie naar Amerika en hopen begin Maart hun be stemming te volgen. Ondanks de lage prijzen der veldvruchten worden hier regelmatig scheepsladingen aardap pelen en uien verzonden. Hedenmorgen had er een autobotsing plaats tusschen de wagtens van de heeren S, en B. beiden alhier. De auto van den heer S werd aan de radiateur vernield. Hedenmorgen is door tot op heden onbe kende oorzaak de auto van den 'heer S. van der Velde in brand geraakt. Van de wagen kon niets gered worden en is in zijn geheel een prooi der vlammen geworden. Wij brengen in herinnering, dat de rente- kaarten en -boekjes van de arbeiders, die in deze geme'ente wonen en werken, moeten wor den ingeleverd bij den Raad van Arbeid te Brielle vóór 27 Februari a.s. Tegen de arbeiders —eventueel werkgevers die hieraan geen ge volg geven, zullen strafmaatregelen worden ge- nomen. Tevens vestigen wij de aandacht van werkgevers er op, dat de Raad van Arbeid, in dien de verplichting tot premiebetaling (zegels plakken) niet is nagekomen, het bedrag van de eventueel in te stellen navorderingen zal ver- hoogen met 10 naar boVen afgerond tot een bedrag van ten minste 10 cent. STELLENDAM. De vorige week hebben de garnalenvisschers slechts gedurende 3 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 70 kilo garnalen. De publieke verhuring van zitplaatsen in de Geref. Kerk alhier heeft voor 12 zitplaatsen opgebracht 45.25 in totaal. Van uit deze gemeente werden de vorige week verzonden 200 H.L. peen, 500 H.L. uien en 300 H.L. aardappelen. Met den aanleg van de radio-centrale en distributieinrichting werd de vorige week een aanvang gemaakt.. Tot op heden zijn reeds een kleine 30 abonné's aangesloten. Een 20-tal aan vragers wachten nog op aansluiting. De aan geslotenen zijn zeer in hun schik. GOEDEREEDE. Voor het volgen van de Huishoud- en kookcursus hebben een 17-tal zich aangemeld. -De uienprijs is van 0.80 per 60 kilo gedaald op 0.60. Naar peen en aardappelen geen' vraag. Bij het uitoefenen van zijn bedrijf, ving visscher C. Lokker een zalm van 18 pond, die aan het Kralingsche veer de som van 50. op bracht. De garnalenvisschers vingen van 100 tot 120 kilo per dag en per vaartuig. De visschers J. van Dam en J. Tanis had den elk een schade van 25.— aan hunne net ten. OUDDORP. Uitslag aanbesteding voor de levering van kunstmeststoffen voor de land- bouwvereeniging, secretaris de heer J. Lodder J.Cz. Chilisalpeter 10.88, Zwavelzure amm. 10.30, Superfosfaat 2.78, Patent kali 7.02 alles per 100 kilo. De B. V. L. houdt weder schietoefeningen a.s. Dinsdagavond van half 7 tot 9 uur. Aan de beurs deden de uien 50 a 60 cent per baal, de blauwe aardappelen 1.50 a 1.60, eigenheimers 70 a 85 cent per mud. De gedroog de cichorei deed 7.75 de 100 kilo. Van den landbouwer C. Vlietland slikte een tweejarige vaars, met een waarde van 240 gulden en scherp voorwerp in, waardoor het dier is bezweken. Het was niet verzekerd. NIEUW-HELVOET, Bij 't heden gehouden eindexamen van den cursus voor Eerste Hulp bij Ongelukken, welke drie achtereenvolgende win ters gehouden werd', eerst onder leiding van Dr. H. C. Sauer, daarna onder die van Dr. E. Ree dijk werd het diploma met insigne van den Kon. Nat. Bond „Het Oranje Kruis" uitgereikt aan de dames M. Emmerzael. B. Kastelein. J. Lee ring, A. Linthout, M. Peters, en J. Stoel en aan de heeren A. Dangeman, C. B. Leering 'en A. Visser. De roodvonk, die voor eenige weken aan de Westdijk voorkwam schijnt thans tot staan gekomen te zijn. MIDDELHARNIS.* Woensdagavond hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden de be roepen predikant, de Weleerw. Heer Ds. J- Ozinga van Bennekom. DEN BOMMEL. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbares chool aan de Zuidzijde hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. DIRKSLAND. Met het aanleggen van de ziekentelefoon vanuit de Ned. Herv. Kerk is thans een aanvang gemaakt. Voor de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de O. L. school meld de zich slechts 1 sollicitant aan. MELISSANT.* In de Chr. School alhier werd op Woensdagavond 12 Febr. j.l. een Ouder avond gehouden. Deze vergadering opende de voorzitter van de Chr. Schoolvereen. door te laten zingen Ps. 1 1 en 2 en gebed. Naar aanleiding van den eersten Psalm gaf hij hierna een inleiding, waarin hij wees op het noodzakelijke van de Wet des Heeren te be peinzen bij dagen 'en bij nachten. Dat daaraan ook ongetwijfeld verbonden is 't groeien als de boomen aan de waterstroomen. Hierna wordt gezongen van denzelfden Psalm het vierde vers. Het hoofd der school, de heer van der Wal, sprak vervolgens over: „Frontmakers". Met dit woord werden door hem bedoeld de voorvechters van de O. L. school. Dit zijn in vroeger dagen geweest de Ned. Regeering, die in haar Grondwet alleen sprak van het open baar onderwijs, dat een voorwerp was van haar aanhoudende zorg. Ook dragen en droegen zich als frontmakers voornamelijk op'enbare onder wijzers en moderne predikanten enz. De mid delen, die ze bezigden, waren echter altoos niet van de beste. Zoo werd soms verteld, dat er ook op school gebeden werd, evenwel met de weglating, dat dit op moet houden, wanneer ook maar één vader een klacht indient ten gemeentehuize. Ten slotte las hij een gedeelte voor uit een leesboek, vermoedlijk uitgegeven ten dienste van het openbaar onderwijs, om aan te toonen, hoe men daar Bijbelsche Geschiedenis leert. Aan de orde was thans het onderwerp van het bestuurslid M. W. Struik, getiteld: „Een vergeten jubileum". Na gewezen te hebben op het feit, dat tegen woordig bijna alles feestelijk herdacht wordt, bepaalde hij het gehoor bij het ruim 29-jarig bestaan der school. Dit was evenwel vergeten te vieren, omdat dit ook niet zoo de gewoonte is. Hieraan knoopte de inl. een beschouwing vast over het 20-jarig tijdvak der dienstbaarheid van Jacob bij Laban. Ook wees hij in dit verband op de zonde van het liegen de straf, die daarop volgt. Daarbij stond hij ook stil bij de aan deze zonde nauw verbonden meineedigheid en dat de kinderen Israels hunne eeden steeds hebben ge houden. Zelfs Jefta hield immers zijne belofte. Op dit onderwerp volgde nog al eenige be spreking, waarbij het vooral ging over de be- teekenis van de Schrift ten aanzi'en van het offeren van Jefta's dochter. Daar de Schrift hier tweeërlei uitlegging toelaat, kon men niet tot overeenstemming komen. Hierna werd gepauzeerd, gedurende welke ge legenheid was om het werk der leerlingen te be zichtigen, waarvan door vele ouders gebruik werd gemaakt. Na de pauze was aan de orde een onderwerp van Mej. L. van Wouwe over: „Christelijk Be- waarschoolonderwijs". Op duidelijke wijze schet ste de inl. ons de inrichting van bovengenoemd onderwijs. Daar zij de eenigste deskundige in deze ge meente is, waagde zich niemand om met haar van gedachten te wisselen. De heer Grootenboer sprak daarna ons toe over: „Huisgezin en school". Met aandacht werd deze goede inleiding aan gehoord, waarin de inl. vooral liet uitkomen den plicht, die de ouders zelf hebben te be trachten. Men mag alles niet van de school verwachten, maar deze moet slechts beschouwd worden als een schakel in de opvoeding. In het gezin moet het fundament worden ge legd, waarop school en jeugdvereeniging kun nen bouwen. Door een der aanwezigen werd naar aanlei ding van dit onderwerp nocj een enkele opmer king gemaakt. Als laatste punt vermeldde de agenda een inleiding van M. Visbeen over: „In hoe signo vinces". De geschiedenis van de oud-Christelijke Kerk werd door hem behandeld, waarbij hij zich inzonderheid bepaalde bij de bekende ge beurtenis, waardoor Constantijn het kruis ver hief tof zijn veldteeken. Ook op dit onderwerp volgde nog eenige be spreking. Aan het einde gekomen dankte de Voorzitter allen, die hadden medegewerkt om dezen avond te doen slagen, inzonderheid de jonge dames, die zich beijverd hadden de aanwezigen ruim schoots te voorzien van chocolademelk en koek. Hij verzocht den heer A. Baart thans te ein digen, waaraan deze voldeed door een kort slotwoord te spreken en dankgebed. HERKINGEN. De vergadering van stemge rechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk, waar in verkiezing zou worden gehouden van een Notabel, kon wegens onvoltalligheid niet door gaan en is uitgesteld tot later. Mej. de Visser, voorheen onderwijzeres aan de Chr. school alhier, is in gelijke betrek king benoemd aan e'en school voor zwakzinnigen te Dordrecht. In verband met het houden van de eerste jaarvergadering van de Ned. Herv. Meisjes- vereeniging op G. G. „Dorcas", zullen de cate chisaties in de avonduren niet worden gehouden. De middagcatechisaties zullen echter wel wor den gehouden. D.V. zal er a.s. Zondag des voorm. Zon dagsschool worden gehouden: zulks in verband met de namiddags te houden predikbeurt in de Ned. Herv. Kerk. Winterteenen S Dl 113? {01 Winterhielen De copie van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven.Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. MEDELANDBOUWERS. Als we de beraadslagingen en besprekingen aandachtig volgen, betreffende het groote vraag stuk, wat landbouw en handel dagelijks bezig houdt, hoe komen we uit en door de malaise; dan mogen wij misschien .deze gevolgtrekking maken, dienaangaande. Ieder is het er volkomen mee eens, producent of zakenman, dat de eco nomische toestand veel zorg baart 'eii ieder op zijn eigen terrein de directe gevolgen reeds zeer goed gevoeld. Hieruit vloeit vanzelf voort, dat ieder voor zich de oorzaak tracht op te sporen en zich afvraagt, op welke wijze kan ik hieraan het hoofd bieden, om er met zoo min mogelijk kleerscheuren af te komen. En als dan de ver schillende groepen bewust en overtuigd van den ernst der tijden, bij elkaar komen, staan ze allen voor dezelfde vraagstukken, doch kan men uit de besprekingen al gauw afleiden, dat ze zich eigenlijk in twee groep'en onderscheiden. De eene groep die de oorzaak eerst grondig wil onder zoeken en een tweede die aan de hand van het geen zich dagelijks laat zien en ook dagelijks weer verandert, direct ingrijpen noodig vindt, omdat we in het drijfzand zijn aangeland en daar niet stil kunnen staan, zonder er in te verdwij nen en te stikken. En als we nu voorop stellen, dat beide groe pen hetzelfde doel^beoogen, dan zou ik aan de eerste groep willen vragen: stel dat een com missie, sam'engesteld uit vooraanstaande land bouwers en handelaars, een onderzoek zuilen gaan instellen en over hun bevindingen rapport uitbrengen; wanneer zullen en kunnen die heeren daarmede gereed zijn en is er wel één commissie in staat een juist rapport te kunnen geven, in omstandigheden als heden, waar de algemeene toestanden zich dagelijks (op gebied van den handel vooral) zoo zeer wijzigen. Dat wat van daag van grooten invloed is, telt soms morgen niet meer, mee. En daar de verschillende groote organisaties op handelsgebied, nog nooit aan de hand van de schattingen en ramingen van productie-, export- en importcijfers, een zuivere basis hebben kunnen vaststellen of bewerkstel ligen, daar zal dit voor een commissie zeer zeker een moeilijke taak zijn, en zullen de hee- fen misschien met hun rapport klaar zijn be treffende den ouden oogst, als deze geheel ver geten is. Een voordeel'kan dit hebben, dat de heeren dan tegelijk de proef op de som hebben en desnoods hun rapport nog wat kunnen wijzi gen. Of zoon rapport voor den nieuwen oogst van invloed kan zijn, moeten we toch ten zeerste betwijfelen, en al komt ons zoo'n rapport na afloop van het seizoen vertellen, wat we hadd'en moeten doen en laten, en dat dit de oorzaak hiervan en dat de oorzaak daarvan is geweest, heeft voor niemand waarde, want de heele wereldoogst waarmede we te maken hebben is nooit zuiver te schatten en wijzigt zich ieder jaar, en ook de handelsgeest der menschen spreekt een woordje mede. De tweede groep, die in hoofdzaak van het standpunt uitgaat, dat vooral de handel in sei- zoenproductep geen tijd laat tot beraadslaging'en die enkele maanden tijds vergen, zijn oordeel dat zoodra het tij verloopt de bakens verzet moeten worden, en dit nooit te vlug kan gebeuren. De handelaars, die dit 't vroegst inzagen, hebben zich aaueengesloten, om meer kracht te kunnen ontwikkelen, gebruik makende van de tijdsomstandigheden, groote productie 'enz. en zij zijn tot heden in hun handelingen geslaagd. Ik laat buiten beschouwing of deze fair zijn te noemen. Hun speculatie is tot heden gelukt en landbouwers en vele handelaars zijn de dupe. Dat behoeven we niet meer te onderzoeken En als we nu als enkelingen gedupeerd worden in onze productie, prijzen en handel, door enkele organisaties op handelsgebied, vooral in uien en peulvruchten, dan is toch zeer zeker de eenige kans om hiertegen het hoofd te kunnen bieden, doen wat zij deden, en dat is organiseeren. Organiseeren, zoo vlug mogelijk en trachten meer kracht te ontwikkelen dan onze tegen standers, die ons te vlug af waren. Laten we zonder naijver en met vertrouwen onze voor mannen terzijde staan, en volgen die zich willen geven, om onze belangten te behartigen. Zeer zeker zullen zij dan met medewerking en ver trouwde voorlichting veel kunnen bereiken. Mag dit dan voor dezen oogst geen vruchten af werpen, welnu, dan staan we zeker klaar voor den komenden. SIJMEN. Mijnheer de Redacteur 1 In Uw no. van 5 Febr. is een verslag op genomen van een propaganda-vergadering voor Patrimonium te Middelharnis, waarin als spreker optrad de heer Vingerling van Zuidland. Vanzelfsprekend werd het zware geschut te gen de socialisten gekeerd, wat die echter weinig kan en zal hinderen. Maar van een voor een Christelijke organi satie optredend spreker zal men toch minstens mogen verwachten, dat hij niet met opzet leugens debiteert, door n.l. te beweren, dat de socialisten tegen de Landarbeiderswet hebben gestemd. Wij zeggen hier „met opzet", omdat hij in deze streek die leugen voor zijn betoog noodig had, om daarin aan te toonen, dat de socialisten altijd tegen verbetering der maatschappelijke toestanden der arbeiders hebben gewerkt, om daardoor de arbeiders ontevreden te houden, enz. enz, 't Is voor de bezoekers van die vergadering te wenschen, dat zij over meer logica beschikken, dan die spreker bij hen verondersteld heeft. Intusschen zal de heer Vingerling goed doen in 't vervolg een strookje papier voor zich te nemen, waarop de inhoud van Deut. 5 20 staat te lezen U, Redactie, dankend voor de opname. Achtend, J. C. DE BONTE. Dirksland, 10 Februari 1930. Onderschrift. Op het z a k e 1 ij k e van bovenstaand inge zonden stukje antwoord ik gaarne, dat ik me niet herinneren kan in hoeverre ik me uitgelaten heb over het stemmen in de Tweede Kamer van S. D. Kamerleden, betreffende de Land arbeiderswet, w e 1 over het feit, dat onder de leidende personen in sociaal-democratischen kring de bewondering voor de Wet zeer gering was, en daar ging het over. Dit handhaaf ik onverkort en is door den heer De Bonte niet bestreden. Gaarne geef ik hem toe, dat op dit punt de voorstelling niet juist was, zooals trouwens ook de passage over het toezenden van het Program van Wenschen van het C. N. V. aan de Regeering, dit moet zijn: aan de verwante politieke partijen. Overigens make hij zich niet a 1 te bezorgd, noch over het een noch over het ander, want bedoelde vergaderingen worden in het open baar gehouden. A. VINGERLING. Oude Boerenhofsteden in Zuid-Holland, door J. Verheul Dzn., Architect B.N.A. Uitgegeven bij W. L. en J. Brusse's Uitgeversmaatschappij N.V. te Rotterdam. In de voorrede van den schrijver zelf zegt hij: Wanneer ik op mijn zwerftochten door ons land in de vrije natuur vertoefde, werd ik, waar ik mij ook bevond, veelal getroffen door het liefelijke, het mooie en het indrukwekkende, dat van vele, meestal verspreid liggende oude boe renhofsteden uitging. Ze zijn in hooge mate de coratief en geven aan het landschap een aan trekkelijkheid, die gelukkig meer en meer be langstelling wekt. Bekoord door knusse landelijke schoonheid en e'envoud, begon ik indertijd de meest ken merkende voorbeelden op simpele wijze te schet sen, en zoo werd de lust om meer uitvoerige teekeningen daarvan te maken voortdurend sterker." De heer Verheul heeft dat voornemen ten uitvoer gebracht en zoo hebben we deze fijne bundel gekregen. Na een korte, prettige beschrijving over het ontstaan en de ontwikkeling van de Neder- landsche boerenhoeven, en nadat ook gewezen is op details in de bouwwijze, zijn hier ge bundeld 36 reproducties naar auquarellen van oude boerenhofsteden. Het is een genot die platen van onze mooie oude hofsteden te vekijken. De hofsteden, welker afbeelding we bewonderen kunnen, zijn allen uit Zuid-Holland. - Ook van Flakkee vinden we enkele boeren hofsteden er in terug, n.l. een boerenhofstede aan den Kleiburgschen weg te Sommelsdijk en e'eri uit Oude Tonge, de hofstede „Bouwlust". Dat maakt voor ons vanzelf dit werkje dubbel aantrekkelijk. De uitgever zorgde voor keurige uitvoering van dit boekje. We kunnen ieder aanraden dit werkje aan te schaffen. Centrale Velling te Middelharnis» Veiling van Donderdag 13 Febr. Kipeieren 50—5? kg. f 4 4"? tol f 5.25. 58-62 kg f 5 85 tot f 6,30. bruin 60-61 kg f 6 30 tot f 6,45. Eendeieren f 5,60 tot f 5,90 Aanvoer 12.000 stuks. SOMMELSDIJK. GeborenGrieta Leentje, d. v. H. Vogelaar en M. van DelftAbraham, z. v. M. Stoutjes. dijk en A. Vroegindeweij. MIDDELHARNIS. Geboren: Jannie, d. v. P. Jordaan en C. Bakelaar: Jan Hendrik, z. v. A Krijgsmanen J, v. d. Valk: Tannetje Gerardina, d. v. D. Buijsse en S. v. d. VeldeHendnkje d. v. C. Groen en J. Troost. DEN BOMMEL. Geboren: Theodorus Adrianus, z. v. Th. van Everdink en A. LegierseDitk Johannes z. van J. v. d. Zanden en E. van der Sluijs. NIEUWE TONGE. GetrouwdD. de Wilde j m. 22 jaar alhier en R, J. Gerntse j.d. 20 jaar te Gonnchem. DIRisSLAND. Ondertrouwd: leunis Wesdijk 26 en Hen. drika de Bruin 26 j. „DE MACHT VAN HET KLEINE". Gedurende de maanden September, October en November 1929 werd voor de Suppietiekas van de stichtingen voor on- en minvermogende lijders, aan vallende ziekten te Haarlem en Heemstede, ontvangen uit de gemeenten Den Bommel 23.40, Brielle 19.50, Dirks land 63.07, Herkingen 19.68, Meiissant 21.70, Middelharnis J 49.58, Nieuwe Tonge 22.25, Oude Tonge 8.95, Rockanje 14.20, Sommelsdijk 56.77, Spijkenisse 25.35, Stad aan 't Haringvliet 16.26, Stellendam 3.30. Op Maandag 17 Februari 1930, des namid dags 2 uur, te Ouddorp, aan het tramstation, van een groote partij timmerhout, als planken, delen, geschaafd hout, schroten, ribben, latten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Dinsdag 16 Februari 1930, des namiddags 2 uur, te Oude Tonge aan het tramstation, van een groote partij timmerhout, als planken, deien, geschaafd hout, schroten, ribben, latten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Woensdag 19 Februari 1930, des na? middags 2 uur, te Dirksland aan het tramstation, van een groote partij timmerhout, als planken, delen, geschaafd hout, schroten, ribben, latten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Donderdag 20 Februari 1930, des na middags 2 uur, te Stellendam aan het tram station, van een groote partij timmerhout, als planken, deien, geschaald hout, schroten, ribben, latten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Vrijdag 21 Februari 1930, des namiddags 2 uur, te Meiissant aan het tramstation, van een groote partij timmerhout, als planken, delen, geschaald hout, schroten, ribben, latten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Openbare verhuring bij inschrijving naar de pacht voor het jaar 1930 van 3 H.A. 4 A. 24 c.A. of 6 Gem. 26 R. P. M. bouwland, ge legen nabij de Groote Kreek en Zandweg te Den Bommel, in 2 perceelen. Ten verzoeke van den heer J. van Weel G.Gzn. te Den Bommel. Inschrijvingsbiljetten worden ingewacht vóór 24 Februari 1930, ten kantore van notaris J. VAN ISPELEN te Oude Tonge. Inschrijving naar de jaarlijksche pacht van 0.45.92 H.A. (V. G.) van 2.34.98 H.A. (5 gem. 35 roeden V. M. Bouwland (zijnde 12 meeden) te Sommelsdijk nabij Dirksland, in den polder het Oudeland aan dén Staverschenweg, in 6 perceelen, ieder van 2 meeden, te beginnen met de 4e meed vanaf den weg. De verhuring ge schiedt voor 2 jaar, dadelijk ingaande. Vrije cultuur. De jaarlijksche pacht moet bij voor uitbetaling worden voldaan. Ten verzoeke van den heer F. Nieuwland te Hilligersberg. Inlichtingen te bekomen bij ondergeteekende. Inschrijvingsbiljetten uiterlijk Zaterdag 22 Fe bruari 1930 in te leveren ten kantore van Notaris VAN DER SLUYS. Hoe men de Kiezers voorlicht. De onbekende schrijver in De Banier is in gebreke gebleven het bewijs te leveren, dat we hem vroegen. We wisten dat wel van te voren, want we wisten, dat de heer Rutgers nimmer in de Kamer eenig pleidooi heeft ge houden voor de opheffing van het processie verbod. Integendeel dat het voorstel tot op heffing van dat verbod indertijd uit de voor stellen tot grondwetsherziening, tegelijk met het geheel der voorgestelde wijzigingen in het hoofd stuk „Van den godsdienst", door het Kabinet- Ruys de Beerenbrouck werd teruggenomen, was het is in de ministrieele redevoering duidelijk genoeg gebleken omdat de A. R. fractie zich tegen de wijziging van dit voorstel had verzet. En toen was de heer Rutgers voorzitter dier fractie. We wisten echter ook wel, waarmee De Ba- n i e r-schrijver als bewijsgrond zou komen aan- drag'en, n.l. met een stuk uit een redevoering van den heer Rutgers, dd. 27 October 1921, waarin deze allereerst betoogde, dat hij evenmin bewondering heeft voor het gebruik van de publieke straat om „devotie" te demonstreeren, wanneer die devotie niet geldt den Middelaar Gods en der menschen (processies), als hij be wondering heeft voor het gebruik van den pu- blieken weg om „macht te suggereeren" (socia listische optochten). Waaraan de heer Rutgers dan toevoegde „Maar dat gebrek aan instemming, die af keuring, die wij onbewimpeld uitspreken, is nog niet een reden om te wraken, te verbieden de demonstraties, welke zoodanige afkeuring geldt." Hierop nu beroept zich de man van D e Banier. Maar is dat nu een gerechtvaardigd beroep Ons dunkt van neen. We geven toe, dat de heer Rutgers zich duidelijker had kunnen uitspreken. Maar dat hij hier „opheffing van het processieverbod heeft bepleit" hetgeen D,e Banier zijn le zers „suggereert" - daarvan is géén woord waar. R. A. d. O.

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 5