Ruwe Handen Bij Gevatte Koude CoMsnirin- Kerk en School* Uit de Pers. Brieven uit Amerika. Ruwe Huid-Schrale Lippefi Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken. Rneumatiek Wettig beschermd tegen Vervalschmgen HOOldpijn en Kiespijn Pr^i to cn 75 Ct- Bij Apoth* en Drogisten „CHICAGO BANKROET". Beste Vriend De tweede stad in ons groote land komt al 16 jaar ieder jaar geld tekortNu zal je mis schien zeggen: „kunnen die Amerikanen hetzelfde niet toepassen in him stedelijke geldzaken, wat de kerken doen» die komen immers nooit tekort?" Ja dat kan wel, maar de zaak is deze: er is in Chicago te veel zwendel. Er zijn er te veel, die staan naar een politieke positie,.om het geldelijke voordeel, dat er van te maken is. Toen ik vanmorgen mijn ochtend paper kreeg, stond er met groote letters bovenaan op het eerste blad: „Chicago Wallows en dept and Snow Blizzard Paralyzes City already. Crip plet by extravagance, Dit wil zeggen: Chicago vroet in schuld en sneeuw, den vorigen sneeuw storm verlamt de stad door de noodzakelijke uitgaven om de stad schoon te maken, en nu is zij geheel kreupel door onverstandigheid en zorgeloosheid' 1 Ik geloof, dat het zoo ongeveer het beste vertaald is. Geen geld in kas om de tweede zending sneeuw op te ruimen I En wat dit beteekent voor een stad als Chi cago is niet te zeggen. De schuld van de stad is zoo groot, dat er geen geld meer door leening kan verkregen worden. De groote zak'enmenschen dreigen het stadsbestuur te zullen verhuizen buiten de stads grenzen, als zij nog zwaarder belast worden en dit zou tengevolge hebben werkloosheid voor de arbeiders. De burgemeester heeft 500 politie agenten ontslagen om zoodoende wat geld te besparen, maar zij moesten weer spoedig op hun werk terug komen, want de rooverijen na men hand over hand toe 1 De stad is e'en en al sneeuw. Vuilniskarren kunnen niet rond ko men op tijd. In gangen en sloppen staat het vuil hoog opgestapeld. Vrachtwagens moeten op de rails van de tram blijven, omdat er an ders geen opening is. Schoolkinderen met hun moeders loopen tot aan de knieeh door de sneeuw, melkboeren en groenteboeren kunnen hun klanten niet bedienen. Werkelijk e'en onbeschrijfelijke toestand Verscheidene brandspuiten waren, om geld te besparen, gesloten, maar de verzekerings maatschappijen hebben hun polishouders laten weten, dat zij onder die omstandigheden de pre mie moeten verhoogen Daarop dwong het pu bliek het stadsbestuur die beschermingsmiddelen weer te heropenen Ik dacht toen ik dat las: ik wilde niet graag burgemeester wezen ..onder zulke condities !- Ik dacht ook tegelijk: hadden ze daar nu maar een C o 1 ij n, dan zou dat wel weer in orde komen Maar dat is het juistZij missen beginsel- politiek, het gaat daar om 't geld, 'en alleen' om 't geld. Elkeen die een kaffs heeft plukt van de publieke kas zooveel hij kan. En daarom die catastrophe. Ik vermoed, dat de staat wel zal ingrijpen en een groep mannen naar huis zal sturen. Dan eerst is er voor de stad Chicago verbetering te wachten 1 In datzelfde ochtendblad las ik een ander be richt, dat mijn aandacht trok. Edward W. Bok een man van 66 jaar, is in zijn winterverblijf Florida aan e'en hartkwaal gestorven. Bok was als jongen met zijn vader en moeder uit Neder land naar Amerika gekomen. Is geheel van den grond af op, een schatrijk man geworden. Hij was redacteur van e'en vrouwenblad, dat eens in de maand uitkwam. Hij heeft een eigen levensbeschrijving uitgegeven. Onder anderen deelt hij daarin mede, dat hij in den zomer als het heet was, ijswater verkocht in New York aan menschen, die bij een tramhalte op de tram stonden te wachten. Hij verkocht dit water voor een cent per glas en kon zoo van 1.50 tot 2.00 dollar per dag verdienen. Dat was toen een goed daggeld. En hij voegt er aan toe, dat hij dat zeven dacjen in de week deed. Daaruit is af te leiden, dat Mr. E. W. Bok geen Chris telijke opvoeding heeft gehad. Soms achterin zijn boek noemt hij den Naam van God „ons aller Vader", maar ook die algemeenheid zegt ons, clat hij nooit een zondaar voor God is geweest. En met al zijn millioenen, die hij heeft verdiend, geen kennis-heeft van zichzelf. Natuurlijk past het ons niet te oordeelen, maar ik dacht: is dit nu zoo imposant, dat iemand omdat hij mil lionnair is, met portret en beschrijving een eerste klas plaats krijgt in onze bladen Als men alles kan doen en als doet om die dollars machtig te worden, dan is het toch niet zoo'n kunst die te verkrijgen Daar behoeft men werkelijk niet zoo'n groot man voor te zijn I Ik ken een man, hij was boer. Zijn boerderij kwam aan een van de drukste wegen te liggen, doordat er een nieuwe weg aangelegd werd. Hij was een wereldsch mensch en liet een speeltuin van zijn farm maken, met een groot zembassin enz., en natuurlijk zeven dagen in de week open Dui zenden jonge menschen gaan daar nu heen. En hij verdient hoopen geld. Als het zoo doorgaat, dat wil zeggen, als er geen concurrentie bij hem in de buurt komt, wordt hij ook millionnair. Maar wat is dat dan nog Al wat hij doen' is: eten, zooveel als zijn lichaam toelaat; maar dat doet elkeenAlleen zijn erfgenamen kunnen er wat mee gebaat worden, en daar offert hij zich dan ook geheel voor op Dat dit leven, een voorbereiding is voor een eeuwigheid, wordt door dit soort van menschen niet bedacht. En nu zal ik je als nummer drie ook nog mededeelen, wat er nog meer in dat ochtend blad stond. Je weet, Amerikanen houden van reclame 1 Men weet soms niet meer wat te bedenken, om de aandacht van het publiek te trekken. Een meelfabrikant in New York heeft een appeltaart laten bakken, waarvoor 60 pond meel noodig was en 125 bussel appelen, ik denk, dat is zoowat 45 mud, 500 pond suiker, 450 pond vet en dan nog wat citroensap en zout. Dit was voor het adverteeren van die bloem niet slecht uitgedacht, want duizenden gingen er naar kijken. En die er kwam kreeg er een stukje van. En er bleef ook nog een stukje over 1 Natuurlijk stond er met groote letters boven: the worlds largest apple pic, of in goed Hollandsch: de grootste appeltaart der wereld Zie, dat is Amerikaarisch 1 Je AMERKAANSCHE VRIEND echter op, of de concoursen, die op ons eiland gehouden worden, wel beantwoorden aan de eischen, die aan de kunst, als gave Gods, moeten worden gesteld. We kunrien de kermis vermakelijkheden gerust buiten beschouwing laten; het behoeft geen comentaar, dat deze niet christelijk zijn. Maar nu het concours zonder kermis Het is en blijft toch een concours, dat ge organiseerd wordt door een neutrale Bond van muziek- en zangvereenigingen Vertoonen de vermakelijkheden van onzen tijd, ook op ons eiland, niet de trekken van het beeld in Dura's dal Is het niet vaak: „opdat alle knie zich buige voor kunst en spel Wie niet buigt voor dat beeld staat in vele gevallen aangeschreven als een „domper" of een zwart gallig pessimist Hoe komt het toch, dat de vermakelijkheden, hetzij fijn of grof van aard, zoo onrustbarend toenemen, ook op Flakkee? In Gods Woord lezen we zoo treffend, dat de uitgevaren booze geest, het huis met bezemen- gekeerd, maar ledig vindende, zeven geesten, vraag om los land in pacht. Nu door het aan bod van het Burgerlijk armbestuur weer een tweetal perceelen zijn verkfegën, üetwelk resp. in 1930 en 1931 aan de vereen, komt, zullen weer een IJj-talmenden gunnen worden ge holpen. De'sécr. besluit zijn overzicht met een woord van -leedwezen over .den ondervonden tegenstand, welke belrókken personen moesten ondervinden bij de uitvoering van hun voor nemen om e'en plaatsje te bouwen. Spr. hoopt, dat deze zaafcmief zéf ^fbrden opgegeven, aan gezien de wet hjer yoor den landarbeider een mooie toekomst biedt. Spr.'s verwachtingen voor de toekörnst* der éèreeniging zijn hoopvol. De voorz. zegt een woord van dank voor het uitgebrachte vefslag en voor hetgeen door den secr. in het afgeloopen mar iS gepresteerd. Daarna brengt .de comfniSsu?" ydntpntrole rap port uit. De heer M. Loóij, rapporteur, betuigt dat boeken en kas van den' penningmeester .in de beste orde zijn aangetroffen.. De heer Baart, teverfë penningmeester, toont aan, dat de vereen, in 1929 niet nadeelig heeft gewerkt. Hij betoogt, dat de pacht evenwel zal boozer dan hij zelf, met zich neemt, en weder intrek neemt in den mensch van welke hij uit gevaren was. Zou dat ook in dit geval niet van toepassing zijn Vroeger was er op verschillende dorpen van ons eiland kermis. Deze is, gelukkig, ef^schaft Maar is men niet te veel blijven staan bij het „raak niet, smaak niet en roer niet aan" Heeft m'en niet verzuimd in de plaats van de kermis te stellen de vruchten van het positief christelijk leven Heeft men zich niet te weinig met de jeugd bemoeid Is men niet te veel negatief geweest tot op dit oogenblik Ik meen: ja Hebben de belijders van den Christus in deze hun roeping niet verzaakt en vergeten, dat de ledigheid des duivels oorkussen is? Ik meen: ja Want het is toch niet goed te praten, dat vele gedoopten en belijders van den Christus zich opmaken om zulke vulgaire feestjes te gaan bij- worien En dat gebeurt I Zou het niet mogelijk zijn, wanneer zulke concoursen worden gehouden, -hier iets tegen over te stellen, opdat ook op dit terrein het onderscheid gezien worde tusschen Kerk en wereld Laten we als Christenen toch in het licht wandelen en laat ons oogmerk in den dag zijn 1 J. LUGTENBURG. Dirksland, Februari 1930. Oude Tonge, Februari 1930. Geachte Redactie 1 Mag ik s.v.p. een plaatsje in uw veelgelezen blad Bij voorbaat onzen dank. Vrijdagavond a.s. hoopt in de oude school voor ons op te treden de Weled. Heer Vinger ling van Zuidland, die zal spreken over „Pa trimonium". (Aanvang 7 uur). Wij wekken hierbij alle Christenen, die de belangen van ons Oude. Tongensche volk be hartigen, op om te gaan hooren wat de heer Vingerling, tot ons te zeggen heeft. Daar Oude Tonge over het algemeen maar weinig afweet van het werk van Patrimonium, moet men er zich maar niet, zonder te weten wat het is,- met een schouderophaling afmaken, maar komen. Wij hopen dan ook, dat a.s. Vrijdagavond ons Christenvolk, zoowel werkgever als werk nemer, zal toonen, dat zij niet onverschillig staan tegenover haar eigen belangen. Namens het voorloopig Comité, H. K. De copie van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven.Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur Mag ik s.v.p. een plaatsje in Uw blad voor onderstaande Bij voorbaat bank Met belangstelling heb ik kennis genomen van de ingezonden stukken over het Muziek- en Zangconcours, dat in Nieuwe Tonge staat ge houden te worden. Nu wil ik allereerst mede deelen, dat ik geen vijand ben van muziek en zang 1 Integendeel 1 Ik bewonder het schoone in de kunst. De kunst is immers een gave Gods, die we moeten waardeeren De vraag rijst SOMMELSDIJK. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 1725 H.L. aardappe len, 975 H.L. uien en 825 H.L. paardepeen. De dienstplichtige G. Verbiest, van de lichting- 1930, is nader toegewezen aan de 2e Schoolcompagnie., 14e Regt. Inf„ 2e ploeg te Bergen op Zoom. Tijdvak van ihlijving 110 October 1930. Tot bestuursleden van de afdeeling Schut- tevaer alhier, zijn herbenoemd de heeren L. J. den Hollander en M. Joppe Jzn., terwijl in de vacature van den heer H. Ruitenberg is benoemd de heer M. van de Gevel te Middelharnis. Vorige week stonden bij den correspon dent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente ge- mideld 13 werklooze land- en transportarbeiders ingeschreven. MIDDELHARNIS, De lijst van eigenaars of beheerders van paarden ingevolge het inkwar- tieringsbesluit ligt gedurende deze maand voor- I belanghebbenden ter gemeente-secrëtarie ter in zage. De afgeloopen week zijn aan 't Haven hoofd aangebracht en gescheept 7000 balen uien. Bij den correspondent der Arbeidsbemid deling hebben zich als werkloos doen inschrijven 43 personen, n.l. 32 arbeiders, 3 transportar beiders, 4 visschers, 2 timmerlieden, 1 schilder en 1 opperman. Bij de gehouden stemming voor een com missaris bij het Onderling Begrafenisfonds zijn uitgebracht 157 stemmen. Van onwaarde 1 stem. Daarvan verkreeg L. Koote 141 stemmen en L. Verolme 15 stemmen. Gekozen L. Koote. -* L.l. Vrijdagavond hield de Landarbeiders- vereeniging „Vooruitgang" alhier haar jaar vergadering. Na 'opening door den voorzitter.iwerden en kele ingekomen stukken medegedeeld. O.a. een schrijven van het bestuur van het Burgerlijk Weeshuis alhier, waarin aan de vereen, werd aangeboden aan haar te verpachten eén tweetal perceelen bouwland, liggende aan den Boom- gaardweg, thans in huur bij den heer J. Kabos, en aan den Rottenburgschen weg, thans in huur bij de wed. J. Mastenbroek. Bedoeld land zou kunnen worden aanvaard met het einde van de loopende huurovereenkomsten. De huur zal moeten bedragen resp. 70 en 75 per Voornsche gemet. Met algemeene stemmen werd besloten op dit aanbod in te gaan. Daarna verkrijgt de secr. der vereen., de heer Baart, het woord om zijn jaarverslag uit te brengen. Spr. deelt mede, dat door het vrij komen van twee perceelen bouwland van het Burgerlijk Weeshuis weder aan 14 leden een perceel land kon worden toegewezen. Een per ceel land werd aangekocht van het Burgerlijk armbestuur, hetwelk is uitgegeven aan 7 leden. Het perceel genaamd .de Hooge Werf werd door middel van onteigening verkregen. Dit land werd verdeeld onder 17 leden. Thans wachten nog 24 leden op eene beschikking op hunne aan moeten worden gebracht op 35 cent per roede Voörnsche maat. Spr. brengt een woord van dank aan het bestuur van het Burgerlijk Wees huis, dat tegen een matigen pachtprijs een groote hoeveelheid bouwland aan de vereen, verhuurde, zoodat het eigen land der vereen, dar meer op zou moeten brengen, toch nog voor 35 cent per roede kon worden verhuurd. Daarna heeft bestuursverkiezing plaats we gens periodieke aftreding van de heeren v. d. Velde én Verduin en wegens bedanken van den heer J. van Dijk. De beide aftredenden worden weder herkozen, terwijl gekozen wordt de heer M. Looij. De secr. wekt ten slotte de leden op om a.s. Zaterdagmiddag om 2 uur op te komen naar de vergadering van het Centraal Verband voor Goeree en Overflakkee in hotel Spee te Som- melsdijk. Als sprekers zullen daar optreden de heeren Mr. Nijgb van Hellevoetsluis met een onderwerp „Grondslagen der Landarbeiderswet" en de heer Smits van Somnielsdijk met een cul tureel onderwerp. Spr., die voorz. is van het Centraal Verband, zal het doel van dit Verband nader uiteen zetten. Daarha wordt de vergadering door den voorZ. gesloten. OOLTGENSPLAAT. Vorige week werden verscheept 464379 K.G. Aardappelen, 118708. K.G. Koepeen en 12400 K.G. Uien. De heer A. W. van Kempen alhier, is vorige week naar Frankrijk vertrokken om zich daar als landbouwer te vestigen. Bij de arbeidsbemiddeling stonden de vorige week slechts 8 werkloozen- ingeschreven.' Dit is gevolg van het feit, dat wederom velen tewerk kodden worden gesteld bij de verzending van aardappelen 'en uien. De Gebroeders van der Welle geraakten aan den LangeV eg met hun vrachtauto in de sloot. Zij wisfceii.. zichzelf te redden. De firma A. van Dam en Zonen werd opgedragen den auto op te halen, hetwelk met veel moeite is gelukt. - B. en WChebben bouwvergunning ver leend aan de -firma Mosselman en Korteweg ar 'Y iy- Jaarvergadering der coöp. bakkerij vereen. „Tot Nut van 't Algeme'en" te dezer plaatse op Vrijdag 7 Febr. De voorzitter opent de ver gadering op de gewone wijze, heet allen welkom bespreekt even in 't kort het verloopen boek jaar, dat, gezien de omstandigheden waarin de vereen, verkeert, een gunstig verloop had. Volgens het jaarversslag van den secretaris gaat het ledental nog steeds in stijgenden lijn. Het broodverbruik der leden bedroeg 12920.69 Van niet leden 2774.91 In totaal dus 15695.60 De leden kunnen verblijd worden met een dividend van 10 wat gemiddeld vijf weken vrij brood zou kunnen bedragen. De bestuursleden welke voor periodieke af treding in aanmeiking kwamen zijn allen met algemeene stemmen herkozen. Er zal dit jaar weer gelegenheid gegeven worden aan de leden, om turf te betrekken, bij aankomst der lading. Voor trouwe opkomst en medewerking der leden, spreekt de voorz. zijn voldoening uit, en sluit hij met een woord van dank de vergade ring. Terwijl hij aan tafel zat te lezen in d'en Bijbel en zijn vrouw even buiten de kamer ver toefde, stierf plotseling de heer C. Tanis K.Pz. De overledene heeft vele jaren zitting gehad in het bestuur van de Boerenleenbank en was nog kerkvoogd bij de Herv. Gem. Als zoodanig heeft hij een paar jaren geleden den eersten steen gelegd van de nieuwe pastorie. De visschers vingen de vorige week van 4060 kilo garnalen per vaartuig en per dag. Een wezel, die het op de kippen van L. A. had voorzien, is door den eigenaar van de kip pen doodgeschoten. SOMMELSDIJK. Voor de betrekking van onderwijzer aan de Bijzondere School alhier hebben zich 40 sollicitanten aangemeld. De catechisaties der Ned. Herv. Kerk al hier zullen deze week weder worden hervat. MIDDELHARNIS. Bij de Geref. Gemeente zullen deze week de catechisaties gehouden worden op Donderdag inplaats van Woensdag doch op dezelfde uren. Maandag heeft er een vergadering plaats gehad van leden der Geref. Kerk. Er waren 79 leden opgekomen. In die vergadering is met algemeene stemmen besloten Ds. Ozinga van Bennekom te beroepen. Door het bestuur der Chr. U.L.O.school is tot hoofd dier school benoemd de heer Wes- tra van Amsterdam, thans leeraar aan een Kweekschool. Behalve de hoofdacte is de be noemde in het bezit vap de middelbare akten Fransch, Duitsch en Engelsch (A. en B.) DEN BOMMEL.* Bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen Ds. M. Ottevanger te Pa- pendrecht. NIEUWE TONGE. De lijst der lidmaten van de Ned. Herv. Kerk ligt gedurende acht dagen voor een ieder ter inzage ten huize van den Kerkelijken Ontvanger. De Leer P. Stabij, onderwijzer aan de O. L. School alhier, is in gelijke betrekking be noemd te Abbenbroek. De benoeming is aange nomen, DIRKSLAND. Ds. A. de Blois alhier is be- roep'en bij de Geref. Gemeente te Benthuizen. -De in de Ned. Herv. Kerk gehouden col lecte voor het Zeemanshuis te Amsterdam bracht 55.op en de extra maandelijksche collecte 35.-. De heer H. Klootwijk heeft zijn benoeming tot diaken in de Ned. Herv. Kerk alhier aan genomen. MELISSANT.* Op Donderdag 6 Febr. j.l. werd de eerste jaarvergadering der M.V. „Helpt Elkander" alhier gehouden. Deze Vergadering was buitengewoon druk bezocht. De Geref. Kerk was tot in de uiterste hoeken bezet (zelfs het middenpad der kerk was van Voor doofheid is slechts één afdoende hulp 1 De ACOUSTICON. Nieuwe Plein 34, Arnhem '''--Vii studie en werd met aandacht aangehoord. Tus schen de onderwerpen werden door de leden der M. V. gezongen „Het Bondslied" en „Avondzang.' Ook zongen een paar leden der vereen, een tweetal liederen werlke op het orgel begeleid werden door mej. Sieling. Deze stukjes vielen zeer in den smaak van het publiek, getuige het luidde applaus. We vermelden voorts het voordragen van eenige stukjes Varia van de leden A. Goedegebuur, W. van der Wal en A. van Es. Aan het eind der vergadering gekomen ver zocht de presidente den voorzitter der J. V. een slotwoord te spreken en de vergadering te ein digen. Deze drukte zijn blijdschap uit over het geen de M. V. in slechts één jaar had weten tot stand te brengen en vroeg ook over dezen avond een oordeel der liefde' te vellen. Verder wenschte hij dat de opgekomen jeugd zich na afloop der vergadering ordelijk naar huis zou begeven. Verder riep hij de aanwezigen op om propa ganda te maken voor de M.V. en wees ook op de noodzakelijkheid van deze organisatie. Hij drong er op aan zijn beginsel niet te schamen en steeds dicht te leven bij de H. Schrift. Vooral drukte hij op het gevaar van de jeugd zonden, waartegen we geroepen zijn met al de kracht die in ons is, den strijd aan te binden. De lichamen der Christenen zijn tempelen des Geestes en deze Geest is een H. Geest en kan niet wonen bij degenen die zich overgeven aan allerlei gruwelen. Daarna eindigde hij door te laten zingen Ps. 55 3 en dankzegging. Het was- voor de M.V. e'en avond van bij zondere beteekenis. HERKINGEN. A.s. Woensdagavond 8 uur zullen stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk trachten te voorzien in de vacature van notabel wegens periodieke aftreding van den heer J. van Wageningen. De rekening over 1929 van het beheer der kerkelijke goederen en fondsen der Ned. Herv. Kerk ligt gedurende 8 dagen ter inzage bij den presidentkerkvoogd H. Dorst. ,ts A.s. Zaterdag des nam. 4 uur zullen eenige 'Vrijgêkömen plaatsen in het kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk worden verkocht. f..De; in het afgeloopen jaar door de Ned. Herv. M. V. op G. G. „Dorcas" alhier, ver vaardigde goederen op haar wekelijksche bijeen komsten zullen a.s. Vrijdagavond van 68 uur in de consistoriekomer ter bezichtiging zijn. In de komende dagen zullen deze- aan behoef tige gezinnen worden uitgereikt. GOEDEREEDE. In de vergadering van de leden der Bijz. School aan het Havenhoofd wer den Zaterdag j.l. de heeren K. van Heest eni A. Redert herkozen als bestuursleden. Donderdagavond 6 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden de heer Bouman van Stellendam. DE VREES. voor het bouwen van een houtbergplaats aan het Weespad en pam-W. de Waal voor het verbouwen van twee -woningen tot een. OUDE TONGE. J.l. week is men het niet eens geworden op de conferentie van werk gevers en werknemers in het landbouwbedrijf, daar de werkgevers een loonsverlaging voor stelden in den herfst van ongeveer 3 cent per uur. Tevens wilden ze den werktijd per uur geregeld zien. Het blijkt, dat de vorst invloed op de prijzen der landbouwgewassen heeft. Voor de uien besteedt men I.-—, koepeen 0.40 en aardappelen 0,70 met veel vraag. NIEUWE TONGE. J.l. week werden van hier vervoerd 4800 balen uien, 800 H.L. aard appelen en 200 balen peen. De heer A. Th. Schipper heeft vergun ning gevraagd tot het bouwen van een woon- en winkelhuis aan-den Molendijk alhier. De repitities van de verschillende ver- eenigingen, zullen voortaan alle in het Wees huis worden gehouden, welk gebouw daar spe ciaal voor in orde. gemaakt is. DIRKSLAND. Aan den heer M. Rooij is vergunning verleend tot het verbouwen van een woonhuis aan de Wintertraat. De lijst van eigenaars of beheerders van paarden ligt gedurende, deze maand ter secretra- rie ter inzage. Het totaal aantal paarden be draagt 207. De prijs der uien liep alhier op van 0.50 tot i.pér H.L. MELISSANT. De. prijzen der veldvruchten zijn thans stijgende. Men besteedt voor uien 1.aardappelen J fL90, en peen 0.35 per H.L. 'Sk|.- Het dochtertje-jyan B. T. brandde zich zoodanig aan haar 'béen, dat geneeskundige hulp moest wordep ingeroepen. GOEDEREEDE, Zaterdag werd het recht van huur en feenificée,-onderhands verhuurd aan K. Troost. Eigenaar delheer D. Lodder en vo rige huurder H. Soeté^ian. Vorige weekji^lrd door de garnalenviss- schers van 60—80 'kilo. gevangen. Bij de arBéidsbetrfddeling stonden Zater dag 12 arbeiders^'Jytimmerman als werkloos ingeschreven. Vorige w.e«&.~«Sierden ruim 2200 balen uien vefvoerd. De voorraad gaat' sterk vermin deren. In aardappelen geen handel. OUDDORP, .Ons is verzocht het volgende onder deze, rubriek Dp te nemen. achter tot voren gevuld) toen de Presidente, Mej, van Wouwe, de vergadering opende door te laten zingen Ps. 146 1 en 3, de lezing van Ps. 103 en gebed. In haar openingswoord sprak de Presidente haar blijdschap uit over de reusachtige opkomst, heette verder welkom den Kerkeraad, de leden der J.V. en verder de afgevaardigden van na burige gemeenten. Daarna bracht de secretaresse, Mej. L. C. Struik, haar verslag uit. We nemen hieruit op, dat door de vereeniging in het afgeloopen jaar bijna iedere week is ver gaderd en dat op deze vergaderingen een uur wordt besteed aan Bijbelonderzoek en de rest aan het vervaardigen van verschillende kleeding- stukken. Ook dat het ledental momenteel 15 is. Vervolgens kwam de penningmeesteresse, Mej. A. Wiegel, ons vertellen, dat het met de geld middelen niet al te ruim was. Geen vreemd ver- „Het Vaderland" schreef onlangs een interes, sant artikel over het gebeurde in November 1918, daartoe geprikkeld door de „Voorwaarts". Daaraan ontleeneri wij het volgende Wie de historie van November '18 schrijft, Zal nooit mogen vergeten, dat de heer Troel stra toen niet meer op volle kracht was hij was in den oorlog reeds seen jaar buitens lands geweest, om herstel te zoeken voor zijne overwerktheid en zijn terugkeer in de Kamer werd, toen hij naar het buitenland vertrok, zelfs door de velen, die dezen vurig wensch- ten, niet zeer waarschijnlijk geacht. In de tweede plaats benauwde hem de verkiezing van de H.H. Wijnhoop en Van Ravensteyn en niet minder het feit, dat op de SX>.P„ de partij van de in 1909 uitgestooten leden, dit tot nog toe vrijwel voor de S.D.A.P.yf quantine negligeable geweest was, meer da: 30.000 stemmen waren uitgebracht. Een van de voormannen van de S.D.A.P., met wien wij in die dagen de verkiezing van den heer Wijnkoop bespraken, zeide ons: Wat mij betreft, hij kan in de Kamer tegen ons zoo hard te keer gaan als hij wil, het laat mij koud, maar ik vrees dat dit van Troelstra wel wat al te zeer zelfbeheersching zal kosten, vooral omdat de burgerlijke pers zal gnuiven over het geval. De indruk, dien deze woorden op ons maakten, was niet van aangenamen aard en dat werd er niet beter op, toen wij kort daarop den heer Troelstra zelf tegen het lijf liepen. Deze stelde ons toch al zeer spoedig de vraag, of wij van plan waren mee te doen in „Het Vaderland" met de bla den. die eventueel hunne vreugde zouden be- toonen over de „afstraffingen", hem door Wijnkoop toegediend. Wij beantwoordden die vraag ontkennend, zeggende, dat zoo iets nooit in 's Lands belang kon zijn, en spraken -hem van ons voornemen om in ons blad onzen burgerlijken collega's tegen dergelijke houding té waarschuwen. Wij zijn als de beste vrien den toen gescheiden, en hebben den heer ■KVifcbnil aCSar-tabletten schijnsel in onze dagen 1 Daarop volgde een onderwerp door de vice- presidente, Mej. Ekelmans, over „Ruth's keuze". Op duidelijke wijze werd dit onderwerp be handeld, waarop ook een paar vragen werden gesteld. Daarna werden verschillende felicitaties door de onderscheiden afgevaardigden aan het adres der vereeniging gericht. Namens den Kerkeraad sprak ouderling Wie gel een woord van waardeering en drukte zijn blijdschap uit over het bestaan der M.V. j. Struik sprak namens de J.V. en ook een lid der pas opgerichte K.V. liet zich hooren door een felicitatie. Mej. Koese bracht den gelukwensch over van de zustervereeniging uit Stellendam en ook de oprichtster der vereeniging Mej. van Loon van Den Bommel sprak haar vreugde uit over den bloei der M.V. Daarna hield de presidente e'en inleiding over: „Onze roeping op de M.V.". Op heldere wijze schetste de inl. den plicht van de leden op de vergaderingen. Het ideaal wenkte ons uit dit onderwerp tegen 1 Ook op dit onderwerp volgde een geanimeerde bespreking. Vervolgens kwam aan de orde het onderwerp van mej. Vogelaar over „De boetvaardigie zon dares." Ook dit onderwerp getuigde van goede Troelstra sinds dien nooit weergezien. En het bewuste artikel is verschenen in „Het Vader land" van 10 Augustus 1918 en was getiteld: „Wijnkoop in het Parlement". Het blad citeert dan uit dit artikel, waarin het waarschuwde om niet te lachen, wanneer de staatsman Troelstra door het warshoofd Wijnkoop gehoond zou worden. Maar„drie maanden later kwam Troel-- stra, in hoofdzaak uit vrees dat Wijnkoop hem vóór zou zijn, tot zijn vergissing". Ongetwijfeld heeft die vrees veel invloed uit geoefend. Vooral in dien tijd, toen velen hun evenwicht hadden verloren. Alles wat liberaal was, scheen de vastheid kwijt. Men denke aan de redevoeringen van Rink, Treub, Dresselhuys e. a. Men herinnere zich de houding van Mr. Zimmerman en van de „Nieuwe Rott. Crt." Vrees, zij het niet voor Wijnkoop persoonlijk, maar toch wel voor de linksche en communis tische elementen, beheerscht ook nu weer de houding van de Albarda's en de Crowers in de Indische aangelegenheden. De leiders zien heel goed in, welke nood lottige gevolgen, zoowel voor onze arbeiders als voor de Indische bevolking, zouden voort vloeien uit de verbreking van den band tusschen Nederland en Indië. Maar zij durven niet flink positie kiezen tegen de revolutionaire agitatie. Dan zouden zij mannetjes verliezen aan de

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2