Bil nummer Dcsiaai uil Brie Blaflen «i gg§ tl 111 ill B ill nu 22® ^IP i H! FEUILLETON Langs een diepen weg Zaterdag 8 Februari 1930» No. 3614 TWEEDE BLAD. ™UOCSÏGN0W£ES SCHAAKRUBRIEK. DRAGEN DER KOSTEN VAN VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Plaatselijk Nieuws» Correspondentie deze Rubriek betreBende te zenden aan F. W. Nanning Middelharnis, No. .137. De sleutelzet van probleem no. 158 is 1. Dg2 dreigende 2. Pf6 mat. De pareering van deze dreiging bestaat nu in 't pennen van het witte paard door de zwarte dame of toren. Doet de dame dit, dan geeft dit aanleiding tot drie blokkeeringsvarianten r 1Dd5; 2. Dg4 mat. 1Dd4; 2. Te3 mat. 1Dd3; 2. Tf4 mat. Ook zijn er nog de varianten 1Kd5; 2. Td3 mat. 1Pd5; 2. Dg6 mat. Een schitterend geheel met aantrekkelijke stra tegische inhoud. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul)Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Probleem voor den wedstrijd. No. 162. J. P. COPPENS - Amsterdam. Eerste plaatsing. Zwart (5). wÊk, wÊk, WW, ém Wit (6). Wit: Kdl, Db7, Td4, Ld3 en f6, Pc2. Zwart: Kc3, Dd8, Ld5r pi. c5 en f3. Wit geeft mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden vóór Donderdag 27 Febr. Oplossing Eindspel no. 172. Wit wint als volgt 1. De7-f, Ka4; 2. Ld7, Ka5; 3. Da3 mat, of: 1Ka2; 2. Le6f, Kal; 3. Da3f, Kbl; Lf5 mat, of: Kbl; 3. Dh7f, Kal; 4. Dhl-J, Dbl; 5. Da8-j- enz. Zwart speelt aan zet zijnde 1. Da5f, Kd4; 2. Df5: remise. Eindspel no. 174. Keemink en Fahrni no. 88. Wit: Kd5, Tdl. Zwart: Kd8. Wit geeft mat in 3 zetten. qauqnj ui öuiqrarado uaa ^aui pueqjaA nj no. 132 ontleen ik 't volgende aan de schaak rubriek vai „De Tijd", redacteur de heer Jos. Duvergé. EEN 75-JARIGE. Door een toevallige omstandigheid is ons ter oore gekomen, dat de nestor der vaderlandsche probleemcomponisten, deh eer J. H. Swebilius, te Achteveld bij Amersfoort, in den loop van Februari zijn 75-jarigen leeftijd zal bereikt hebben. Gelet op den grooten eenvoud en beschei denheid van den jubilaris, vreezen wij den heer Swebilius geen onverdeeld genoegen te doen, door in de rubriek, die hij zoo dikwkijls met zijn composities vereerde, een woord van hulde te wijden aan dezen in goeden zin eenvoudigen man, die op een leeftijd, dat slechts weinigen in staat zijn tot intens hersenwerk, nog steeds schaakproblemen vervaardigt. De heer Swebilius heeft een aparten stijl, die in den loop der jaren weinig veranderd is. De meeste problemen van den jubilaris hebben tot sleutelzet een figurenoffer, gepaard aan het geven van een of meer vluchtvelden, dat altijd een prettigeni indruk maakt. Gedurende zijn lange leven heeft de heer Swebilius op allerlei manier jacht gemaakt op den armen veel vervolgden zwarten koning. De jubilaris deed dat vaak op de meest geraf fineerde wijze, door Z. M. eerst meer vrijheid van beweging te geven. Wij plaatsen vandaag nogmaals den fraaien driezet, welke de Kerstrubriek van 1926 sierde. Deze compositie heeft terecht bij zaakkundige oplossers levendigen bijval gevonden. Hoeveel problemen de heer Swebilius gemaakt heeft, weten wij niet. Wel, dat de jubilaris - wellicht uit te groote bescheidenheid heel weinig van zijn werk bewaard heeft. Wij hopen niet indiscreet te zijn, door het volgende te vertellen. Op het verzoek om het geen hij van zijn vroegere problemen bewaard had, naar het Nederlandsch probleemarchief te zenden, antwoordde de heer Swebilius, dat hij er „eens wel aan zou denken". En dat schrijft een man van 75 jaar Van harte hopen wij, dat de heer Swebilius nog een kwart eeuw dezelfde gezondheid van geest mag behouden, die hij thans geniet. Maar, de jubilaris houde het ons ten goede, dat wij nu openlijk zeggen, dat zijn problemen niet in het archief mogen ontbreken. Laat de heer Swebilius nu zijn werk van vroeger inzenden. Anderen zullen wel zorgen dat de problemen, die de jubilaris in de vol gende 25 jaar maakt, in het archief word'en opgenomen. No. 163. J. H. SWEBILIUS. Zondagsblad v. „De Tijd" en „De Amstelbode". 25 December 1926. Wit geeft mat in drie zetten. Oplossing: 1. Pe5! dreigt 2. Pd7f, Kb4; 3. Db3 mat. KXd4; 3. P geeft mat. 1KXd6; 2. Pe4f, Ke7; 3. Lg5 mat. 1KXd4; 2. Pe4, c3; 3. Dd3 mat, anders: 3. Pf3 mat. 1Kb4; 2. Pd3f, Ka3; 3. Da2 mat, KXc3; 3. Db2 mat. 1Lc6; 2. Tc6f, Kb4; 3. Db3 mat. 1Lc8, KXd4; 3. P geeft mat. Eindstand itournooi te San Remo. 1. Aljechin 14 pnt.; 2. Nimzowitch 10Y; 3. Rubinstein 10; 4. Bogoljubow 9j/>; 5. Yates 9; 6. Ahues 8]/2\ 7 en 8. Vidmar en Spielmann 8; 9 en 10. Maroczy en Tartakower 7Yi\ 11 en 12. Colle en Kmoch 613. Araiza 4J/;; 14. Monticelli 4; 15. Grau 3]/2; 16. Romi 2Y2 pnt. De wereldkampioen is als ongeslagen eerste uit dezen wedstrijd getreden Stand van den ladderwedstrijd na probleem no. 158. 157 158 Totaal. D. Hofland 39 2 2 43 W. Nieuwland 37 2 2 41 J. P. Coppens 34 0 2 36 G. van Gelder 31 2 2 35 C. Hofland 19 2 2 23 F. C. Laas 16 2 2 20 A. van Dijk 12 2 2 16 „Pim" 8 0 0 8 (8) 8 „Udi" 4 2 2 A. Verbrugge 2 2 2 6 A. Visser 2 2 2 6 C. van Gelder 2 2 WEDSTRIJD „ONS GENOEGEN" Stand na de 11e ronde. Punten. Gespeeld. Gem. 1. de Jager 7Vi 10' 0.75 2.Nanning 8 11 0.73 3. Seters 8 11 0.73 4. Verbrugge 8 11 0.73 5. Mooiweer IVi 11 0.68 6. v. Gelder 6 9 0.67 7. Hoek 6 10 0.60 8.Visser 6 10 0.60 9. D. Bund 11 0.59 10. L. Bund 5H 10 0.55 11. Zaaijer 4^ 9 0.50 12. Weeda '4H 10 0.45 13. Jacobi 3 7 0.43 14. v. d. Wende iy2 10 0.25 15. Tiem'ens 2 9 0.22 16. Nieuwland 2 9 0.22 17. Braber 10 0.05 18. Hartog 0 8 CORRESPONDENTIE. J. P. C. Dank voor bijdrage. Brief volgt. F, C, L. Ja, er is een drukfout ingeslopen. Bij plaatsen zw. pion op 16. Rectificatie komt in no. 15. Oplossingstermijn wordt verlengd. Ziekte van den heer Nievelt oorzaak van schrik barende vertraging. Het koopen en verkoopen, het pachten en verpachten van onroerende goederen brengt uit de aard der zaak kosten met zich. Wij denken hier aan registratie-rechten, rechten van over schrijving, zegelrechten, en kosten van opmaken der koop- of huurakten. Het is thans niet onze bedoeling nader in te gaan op de hoegrootheid van deze rechten en kosten. Wij willen alleen de vraag beantwoor den: Wie moet deze rechten en kosten dragen 7 Ter beantwoording van deze vraag onder scheiden wij A. Openbare verkoopingen en verpachtingen, waaronder men verstaat verkoopingen en ver pachtingen teH overstaan van het publiek ge houden bij opbod, afslag of inschrijving, waarbij vrije mededinging bestaat tusschen twee of meer personen, die met de verkooping of verpachting in kennis zijn gesteld (b.v. door aanplakbiljetten, advertenties, omroepen). B. Niet-openbare verkoopingen en verpach tingen!, zijnde alle verkoopingen en verpachtin gen, niet vallende onder A. Ten laste van welken persoon komen nu de kosten A. 1. Bij openbare verkooping. Alle kosten komen ten laste van den koo- p e r. De kooper draagt dus de rechten van registratie, de zegelrechten, de rechten van over schrijving der koopakte in de openbare registers ten hypotheekkantore, en de kosten van op making der koop-akte. De kooper 'en de verkooper hebben echter het recht een andere regeling te treffen. Zij mogen dus overeenkomen, dat alle rechten en kosten geheel of ten deele ten laste van den B. 2. Bij niet-openbare verpachting. De pachter en de verpachter kunnen met el kaar overeenkomen wie de kosten moet dragen. Een beding, waarbij de kosten geheel of ten deele ten laste van den pachter of van den verpachter worden gebracht, is volkomen rechts geldig. Het is opvallend, dat de wetgever partijen bij alle verkoopingen en bij de niet- openbare verpachtingen geheel vrij laat zelfstandig te bepalen wie de kosten van de verkooping of de niet-openbare verpachting moet dragen, terwijl de wetgever bij de o p e n- bare verpachtingen ingreep en bepaal de, dat alle kosten op een openbare ver pachting vallende ten laste van den verpach ter moeten komen. Oorspronkelijk wilde men op dit terrein nog meer geregeld zien; de wet gever heeft zich tot de openbare verpachtingen beperkt. Bij alle verkoopingen en bij niet-openbare ver pachtingen kan men „doen wat men wil"; bij de openbare verpachtingen moeten alle rechten en kosten ten laste van den verpachter komen. SOMMELSDIJK. Het bouwen van een vier tal plaatsjes ingevolge de Landarbeiderswet, aan den Langeweg alhier, is voor wat het metsel- timmer- en smidswerk betreft, gegund aan W. van der Welle te Stad aan 't Haringvliet en het schilderwerk aan R. A. van Splunter alhier. De heer G. Camphens alhier, heeft onder hands een stuk land gekocht van den landbou wer J. van der Meide Lzn., tot uitbreiding van zijn pluimveehouderij aan den Langeweg. Op de 1.1. Woensdag gehouden beurs ■werden de aardappelen gekocht voor 0.70 de uien voor 0.60 en de paardepeen voor 0.25 per H.L. De op Donderdag 1.1. ten overstaan van den Burgemeester dezer gemeente op de oude begraafplaats plaats gehad hebbende verkoop van hout, heeft 23.90 opgebracht. In de maand Januari 1.1. passeerden 37 schepen de Wilhelminabrug dezer gemeente. Op Zaterdag 15 Februari a.s. n.m. 2 uur zal in Hotel Spee alhier een vergadering worden gehouden welke van groot belang is voor de landarbeiders op Flakkee. Deze vergadering wordt samengeroepen door het Centraal Verband van Landarbeidersver- eenigingen op Goeree- en Overflakkee en is toegankelijk voor allen die belang stellen in de uitvoering en toepassing van de Landarbeiders- wet. Ook leden van vereenigingen niet aange sloten bij het Centraal Verband zullen welkom zijn. Op die vergadering zal de voorzitter van het Centraal Verband, de heer Baart van Middel harnis de beteekenis van het Centraal Verband uiteen zetten. Mr. Nijgh van Hellevoetsluis zal spreken over de Landarbeiderswet en de heer Smits, hoofd der landbouwschool alhier zal een onderwerp behandelen van praktische betee kenis voor de landarbeiders. Het belooft dus een belangrijke vergadering te worden. Waar de uitvoering van de Land arbeiderswet op ons eiland steeds meer in betee kenis toeneemt, wekken wij allen die daarin be lang stellen op om deze vergadering bij te wonen. MIDDELHARNIS. Bij de publieke verkoo ping van twee woonhuizen van Mej. de Wed. Kastelein, zijn deze ingezet Koop 1 100.—, koop 2 100.'Een woonhuis van wijlen den heer P. Pieterse voor 1100.—. Bij den Correspondent der Arbeidsbe middeling stoncfen als werkloos ingeschreven 51 personen, waarvan 36 arbeiders, 4 transport arbeiders, 4 zeevisschers, 4 timmerlieden, 2 schilders, 1 metselaar. De heer P. van der Haart heeft zijn woon huis met bakkerij ondershands verkocht aan Voor doofheid is slechts één afdoende hulp I De ACOUSTICON, Nieuwe Plein 34, Arnhem verkooper komen. Een dergelijk beding is vol komen rechtsgeldig en komt in de praktijk ook wel voor. (B.v. koop „vrij op naam"). B, 1. Bij niet-openbare verkooping. Het onder A. 1. vermelde geldt hier vol ledig. A. 2. Bij openbare verpachting. Alle kosten vallende op een openbare ver pachting komen ten laste van den verpach ter. Het is niet mogelijk, dat pachter en ver pachter anders overeenkomen, daar de wet elk strijdig beding nietig verklaart. Komen dus pachter en verpachter overeen, dat de pachter de geheele kosten of een deel der kosten, val lende op een openbare verpachting, zal dragen, dan is dit 'beding niet rechtsgeldig. De pachter heeft er zich niet aan te houden; de verpachter moet ondanks dit beding alle kosten dragen. Van den pachter kan niemand een cent kosten vorderen. den heer Crezee uit Barendrecht. -De dienstplichtige A. van den Berg, van de lichting 1930 is tegen 3 Maart a.s. ter in lijving opgeroepen bij het korps Luchtdoel-ar tillerie, te Utrecht. OOLTGENSPLAAT. Uitslag herbesiteding van het metselwerk voor een onderwijzerswo ning bij de Bijzondere school op 5 Febr. J. van der Ree 2488, K. van Ree 2448, A. van der Welle 2370. A. Oosters 2265. Begroo ting 2600.De inschrijving op 30 Sept. '29 was J. Oosters 2895, A, van der Welle 2887. Niet gegund. OUDE TONGE. De huisvrouw van H. O. had het ongeluk in een sloot te vallen, tenge volge van den slechten toestand daar, waar door zij haar bril en haar broche in den modder verloor. De heer C. de G. kreeg een zoodanigen klap van een paard, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Met de prijzen der veldvruchten gaat het nog steeds dalende Uien 0.50, aardappelen 0.70 en peen geen vraag. Op Woensdag 5 Febr. j.l. des nam. 2.30 uur hield de Landbouwvereeniging „Ons Be lang" haar algemeene vergadering in het hotel Van Veen. De voorzitter P. van Schouwen opende met een woord van dank aan de leden die slechts matig waren opgekom'en. De reke ning sloot zich met 73857.73 in ontvangsten en 73034.86 in uitgaven, alzoo een goed slot van 822.87. Aan kunstmest was ontvangen over 1929 voor de som van 56078.26 en aan palen pongerboomen, smetpoeder, grint en zak ken, 7656.86. De aftr. bestuursleden G. C. van Schouwen en G. Verweij werden met al gemeene stemmen herkozen. Het salaris van den secr.-penningm. werd evenals vorige jaren op van de ontvangsten gehouden. De ge noemde secr.-penningm. werd met bijna alge meene stemmen herkozen. De bestuursleden ne men allen hun herbenoeming weer aan. Door enkele leden werden nog draadpalen e.a. opge geven, terwijl bij de rondvraag J. de Leeuw voorstelde om 1.— contributie te heffen tot vorm'en van een kas. Dit voorstel vond nog al tegenspraak, zoodat het rqet 11 tegen 13 stem men werd verworpen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. NIEUWE TONGE. Tegen een persoon al hier is proces-verbaal opgemaakt wegens be- leediging. -- De landbouwstelling „Zorgwijk" alhier, is ondershands verzocht aan den heer I. J. van den Broek alhier. De dienstplichtige van de lichting 1930 J. Verseput, is dezer dagen ingelijfd bij het reg. Huzaren te Den Haag. Prijzen veldvruchten Uien 0.60, peen 0.30 en aardappelen 0.70. De handel is traag. DIRKSLAND, Bij de arbeidsbemiddeling ston den deze week 3 werkzoekenden ingeschreven. Op de wekelijksche beurs besteedde men Donderdag voor de veldvruchten als volgt aardappelen 0.80, uien 0.50 peen 0.30 per H.L. Tarwe 9.tot 10.schokkers 11.— tot 12.haver 6.en bruine boonen 11.per 100* kilo. De heer J. Vis alhier is benoemd tot op zichter bij het marktwezen te Amsterdam. Bij de publieke veiling is het woon- en winkelhuis van den heer H. van den Doel aan de Voorstraat ingezet door D. Gestel Pz op 3300.en de tuin door J. Both op 840. De dienstplichtigen der lichting 1930 S. A. Brooshoofd, A. Grootenboer, W. van Okken- burg en J. van den Tol zullen op Donderdag 20 Maart a.s. voor eerste oefeningen bij hun korps te Bergen op Zoom worden ingelijfd. Dinsdagmiddag viel van den landbouwer R. van P. een paard plotseling neer en was en kele oogenblikken daarna dood. Op den hoek van het Korteweegje geraakte Donderdagmorgen een vrachtauto in de sloot. Verleden week werden van hier verscheept 3000 H.L. aardappelen, 5700 balen peen en 1500 balen uien. Voor een leegkomende woning in het tuin dorp melden zich 13 gegadigden aan. Wel een bewijs dat hier nog woningnood is. Tegen een chauffeur van uit Rotterdam werd hier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet. Door de N.V. Bloembollenkweekerij en -handel Gebr. Bader te Sassenheim werden op de veiling alhier een belangrijke partij tulpen en narcissen aangevoerd. MELISSANT. Schietoefeningen van den B. V. L. worden gehouden iederen Woensdag des avonds 6.30 uur in de O. L. S. Het aantal leden neemt nog steeds toe. De afdeeling telt thans 30 man. Bij publicatie is bekend gemaakt dat kooi eenden moeten worden opgesloten of opgehokt van 1 Juli tot 15 September. HERRINGEN. A.s. Dinsdag 12 dezer zal er ten hulppostkantore uitbetaling van ouderdoms rente plaats vinden. Donderdag 7 dezer werd door d'en heer Bartels, Commercieel propagandist der N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven in een lokaal der O. L. S. alhier een lezing ge- door H. ZEEBERG. 37) Met gebogen hoofd had Meerendonk deze lange aanspraak, die op radde wijze gedaan werd, omdat 't gewoontewerk was, aangehoord. De helft had hij niet verstaan, maar het kon hem ook weinig schelen. Over enkele dagen mocht hij naar huis schrijven, dat was hem veel meer waard Overigens waardeerde hij het, dat de bewaar der het goed met hem meende. Toen deze vertrokken was en de eenzaamheid hem omhulde, beving een onverklaarbare angst hem. Moest hij hier anderhalf jaar doorbrengen? Bij zijn klaptafeltje viel hij op de knieën, niet wetend, dat hij door het kijkglas in de deur werd bespied. Dat was voorschrift, om de ge dragingen, van het eerste moment af, der ge vangenen te leeren kennen. Maar onkundig daarvan stortte Meerendonk het hart voor God uit, smeekend om bijstand voor den bangen tijd, die komen ging, den tijd van ontzettende eenzaamheid, achttien maanden lang NEGENTIENDE HOOFDSTUK. I. Het duurde lang, zooals gewoonte was, ook in het Huis van Bewaring te Midstad, eer Mee rendonk dien avond den slaap kon vatten. Bij het heldere licht van de electrische gloeilamp, die boven het klaptafeltje hing, had hij in den Bijbel zitten lezen, wat hem uitermate ver kwikte. Maar om half negen had men met vervaarlijk geluid de bel door de gebouwen doen galmen, dat het tijd was om het bed op te maken en om negen uur klonk het belbevel: in kooi. Vijf minuten later ging het licht uit en was het donker in de cel. Met geen mogelijkheid had Meerendonk den slaap kunrien vatten, omdat zijn gedachten hem thuis deden vertoeven. Maar eindelijk, eindelijk, hij wist niet hoe laat het toen was, was hij ingedommeld; om verschrikt wakker te worden, weer van de ver vaarlijke bel, die verkondigde, dat het half zeven was: tijd van opstaan, wasschen en bed op maken. Volgens 't reglement moest hij dan van zeven tot acht uur arbeiden. Maar aangezien hem nog niets was opgedragen had hij een uur van ledig heid, daar eerst te acht uur brood werd be zorgd. Meerendonk deed zijn morgengebed en nam daarna den Bijbel. Psalm 130 was in deze dagën zijn lievelings psalm geworden „Een lied Hammaalpth. „Uit de diepten roep ik tot U, o Heere. „Heere, hoor naar mijn stem; laat Uw ooren opmerkende zijn op de stem mijner smeekingen. „Zoo gij, Heere, de ongerechtigheden gade slaat; Heere, wie zal bestaan „Maar bij U is vergeving, opdat Gij gevreesd wordt. „Ik verwacht den Heere; mijne ziel verwacht, en ik hoop op zijn woord. „Mijne ziel wacht op den Heere; meer dan de wachters op den morgen; de wachters op den morgen. „Israël hope op den Heere; want bij den Heere is goedertierenheid, en bij Hem is veel verlos sing. „En Hij zal Israël verloss'en van alle zijne ongerechtigheden." Als Meerendonk dit gelezen had, kwam er rust in zijn ziel. Het gesprek met dominé Minnaar in het Huis van Bewaring te Midstad had hem geestelijk verkwikt. Met ernst en liefde had deze er op gewezen hoe bij den Heere vergeving is voor de zwaarste zonde. Meerendonk moest het oog van menschen aftrekken en alleen op God richten, Die zijn Zoon had gezonden tot een rantsoen voor al onze zonden. Daarna was er geleidelijk licht gekomen in het geprangde gemoed van hem, die de laatste maanden met zijn moeilijkheden buiten God had geleefd. Meerendonk was gaan beseffen, dat hij zich nooit zoo volkomen aan 's Heeren dienst had gegeven als God dat van hem vraagde. Hij was er nu van overtuigd, dat hij, in zijn hart, zich te veel op zijn voorspoed had laten voor staan; dat hij zulk een goeden naam had; dat hij zooveel menschen hielp, 't Was wel goed geweest. Maar in zijn hart was trots gekomen. En dien trots had de Heere willen breken. Zóó zag Meerendonk zijn toestand in. En toen hij voor zichzelf die zekerheid had ge kregen, kon hij ook oprecht om vergeving van zijn zonde bidden en voelde hij, dat die ver geving ook gekomen was. Wat hem alleen nog benauwde was de toe stand thuis en het leed, dat hij over de zijnen had gebracht. En daarmee hing dan samen, dat hij hier achttien maanden zou moeten verblijven, alvorens vrouw en kinderen terug te zien II. Klokslag acht uur werd het valluikje aan den buitenkant van de zware met ijzer beslagen celdeur weggeschoven en reikte de bewaarder hem het brood over. „Ge hebt zeker nog wel water vroeg hij. „Ja, cipier", antwoordde Meerendonk. „En dan heb ik nog e'en mededeeling te doen. Anders doe ik het nooit. Het mag misschien niet eens. Maar alleen in dit geval maak ik voor u een uitzondering. Er is voor u een brief uit Midstad gekomen." Gebogen voor het valluikje staarde Meeren donk met blijdschap in het glundere gelaat van den cipier, die er schik in had, dat hij zoo'n goede boodschap brengen kon. Gisteravond had hij nagegaan, wat het misdrijf van den nieuwen gevangene was. Het had hem met medelijden vervuld toen hij de ware toedracht had ver nomen. En hij had zich voorgenomen, voor zoover het niet in strijd was met het reglement en met zijn consignes, no. 58, onder welk nurn- .mer Meerendonk ingeschreven stond, het ver blijf in de gevangenis zóó te maken, dat het hem niet al te moeilijk viel. „Een brief van huis 1" riep Meerendonk, vragend. Het was een juichkreet. „Ja", antwoordde de bewaarder. LMag ik hem 7" „Ho, ho. Zoo gaat het niet. Wees blij, dat ik het gezegd heb. Maar eerst leest de directeur den brief en dan kunt gij hem krijgen. Het zal zoowat tien uur worden, denk ik." Meerendonk voelde weer pijnlijk zijn gemis aan vrijheid: de directeur las alle inkomende en gaande brieven. „Dan zal ik nog wat geduld moeten hebben", zei hij, berustend. „Maar ik dank u vriendelijk voor uw mededeeling." Het luikje was al dicht geschoVen. Met het brood in de hand stond Meerendonk in diep gepeins verzonken; zou het een brief van Trude zijn Of zou zijn vrouw al in staat zijn, te schrijven Het was hem onmogelijk, te eten. Hij snakte naar den brief, die eerst om tien uur komen zou. Gelukkig voor hem kwam er om negen uur afleiding, toen iemand binnentrad, die zich be kend maakte als de werkmeester. Hij kwam in- formceren, wat vak of beroep Meerendonk ver stond, opdat hij zoo spoedig mogelijk aan het werk kon worden gezet. De crolossing was niet zoo eenvoudig, daar Meerendonk reeds van zijn vijftiende jaar in den manufacturenhandel was werkzaam geweest. Maar toen hij mededeelde, dat hij van zijn twaalfde tot zijn vijftiende jaar in het kleer makersvak was geweest, glimlachte de werk meester. „Wel", zei hij, „dan moet ge hier maar tot uw oude liefde terugkeeren." Ook over het ingevallen gelaat van Meeren donk trok even een glimlach, zij het dan een droeve. „Dat is dus afgesproken. Vandaag wordt nog verstelwerk bezorgd. Op het reglement vindt ge de uren van werken aangegeven. Daarvan mag niet worden afgeweken. De controle is streng, ook al bespeurt ge die niet." Meerendonk zeide, dat hij zijn best zou doen, van het werk wat te maken. Het lokte hem sterk aan, omdat hef d'en tijd doodde. Toen de werkmeester vertrokken was, leefde hij weer maar in spannende afwachting op den brief, die dan eindelijk om half elf hem ter hand werd gesteld in de enveloppe, die opengescheurd was. III. Met handen die beefden van ontroering haal de Meerendonk den brief uit het couvert. Hij herkende het schrift van Trude. Toen hij het opschrift las, maakte diepe ont roering zich van hem meester. Maar hij ver mande zich en las den brief, al gauw onder het storten van heete tranen. „Lieve, lieve vader. Wat zijn Wies en ik blij, dat wij nu eindelijk, eindelijk eens met u kunnen praten, al is het dan per brief. Henk vertelde mij, dat u 's Zondags schrijven moogt. Daarom dachten wij u vóór te zijn. U kunt dan dez'en brief beantwoorden. En u zult trouwens wel verlangen, hard verlangen, iets van ons te hooren. SSKsst (Wordt vervolgd). a

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 3