Merk en School. Binnenland. Gemengd Nieuws. Adres van de H.M.V.L. aan den Minister van Waterstaat. nelschendljk te N. A. Jochems, |ng 1927 moeten dagen te Breda Ider de wapenen poch op 21 Aug. I Kaai- en haven- 110124.50. In 1928 lus nu 1755.80 |eept 156787 kilo en 38500 kilo fcr is tegen N. H. Igens ordeversto- Ijn rijwiel dat de lacht. pben 19 personen Tijstelling wegens uwe woning voor lol is opgedragen lerk, L. Dorsman |hoff, smidswerk, wordt aanbe- nning is door B. |Braber voor een assent voor een pravik voor een P. van Wes- I Buteijn van Ril- lan Middelharnis, pelharnis, Leentje jendeel, Lamberta VertrokkenS. Kooikes naar □er naar Middel- ïrmelo, D. Kerp /erdun-Poortvliet l'it-gele Kruis te Ir benoemd mej. Landheer is door Ivoor het uitbrei- |averpletmachine. zal er tusschen In het landbouw- lhgbben om zoo iif té sluiten, wat Jts gehad. Ir. A. en G. van 1de Looze en P. I metselwerk, en pchtertje van C. te vallen en ndige hulp was I vervoerd 5800 1850 H.L. aa; bangers C. van Iz. zijn opgeroe- I. te Venlo voor Ipenen te komen. werden percee- wed. A. Looij, |n P. Noteboom d. Kroon en poepen om van te Venlo voor vapenen te ko- |alhier, ontstond verden bijtijds erger voorko- lekend gemaakt, fiéenden moeten van 1 Juli tot Izich alhier ves- phr. W. Janson, pg geraakte ee.jr bshoofjesweg in aanwagen werd Jcht. van de Ned. |lcoholhoudende proces-verbaal |der motor- en voor de veld- 10.70 tot 0.80, tarwe 9. tot 13.50, per 100 K.G, W. dezer ge- i te Melissant twen van een wstraat alhier, ken een span den Kaaidijk en het onderst n landbouwer wagen van de eschadigd. De der gegrepen gelukkig niet mdigheden zal ngen 1918 en uni. Januari is in- lakkenbrak. houders van Februari ter de Nationale' threven. ier 800 balen garnalenvis- Jig. onden 'j.l. Za- ïan als werk- tgers der lich- ilaats hebben. :n bekend ge' J. Tanis ter' Noordzeevisscherij uitgevaren. Doordat de vangst redelijk was, zijn er Maandag een viertal met hem uitge9aan- Verbetering. De auto, die de vorige week van den Hoofddijk afreed, was niet van Ale- man o,aar van v' Linde van Ouddorp. De naam van chauffeur, die naar een zieken huis werd vervoerd, is H. Zandburg. OUDDORP. Op een stuk grond van „de Knekel", eigenaar de heer Vink, zal een zeer groot „Warenhuis" worden gebouwd voor de teelt van groenten enz.; lengte 40 M., breedte 8 M. De rijweg over de landbouwstelling de Goudmijn, die particulier eigendom is, is thans voor goed met hekken afgesloten. De overgang voor voetgangers, tusschen twee heggen door, blijft. De visschers vingen de vorige week 200 kilo garnalen per vaartuig. Van J. Tanis is een rund uit nood ge slacht. Het vleesch is voor de consumptie goed gekeurd. De werkzaamheden van demping der sloot bij de Openbare School I, en bijkomende zaken, 2ijn Maandag begonnen. Ieder, die in den avond er langs komt, zij voorzichtigheid aangeraden. De te Middelharnis gevonden bankbiljetten. Wie(n) komt het gevonden geld toe In de Maas» en Scheldebode van 1 Februari 1930 komt het bericht voor dat een timmer, man, die in een ledig huis werkzaamheden verrichtte aldaar bij toeval een zakje met bankbiljetten vond. Tevens is medegedeeld dat nog niet uitgemaakt is kunnen worden wie de eigenaar van de bankbiljetten is We zullen deze zaak eens van den juridi» schen kant bekijken en nagaan welke oplossing de wetgever ons aan de hand doet. Ter beantwoording van de vraag: Wie(n) komen deze bankbiljetten toe moeten we trachten na te gaan hoe de gevonden bank» biljetten in het nu leege huis terecht gekomen zijn. Heeft de vroegere of de tegenwoordige eigenaar van het huis weinig vertrouwen gehad in boerenleenbanken en andere spaarbanken Of vond hij een »zakje« de beste brandkast, waarin het geld wel verminderen doch nooit vermeerderen kon Wilde hij zich voor verlies of roof vrijwaren, en heeft hij daarom de bankbiljetten ergens in huis verstopt? Is dit het geval, dan is degene die het geld verstopte de eigenaar van al het gevondene. Vooraf zal hij moeten bewijzen dat bij de eigenaar van het verstopte en nu teruggevonden geld is en achteraf zal hij den eerlijken vinder wel een aandeel in het gevondene geven, het» geen voor den »verstopper« een boete op eigen vergeetachtigheid is. Heeft wellicht een vroegere huurder van het huis een zoo eigenaardige plaats voor Czijn spaarduitjes gekozen, dan verkeert hij in /dezelfde positie van den eigenaar»verstopper. De huurder zal, zijn eigendom bewijzende, het geld in eigendom moeten ontvangen. Is de eigendom van de gevonden bank» biljetten in vergetelheid geraakt, kan niemand zijn recht van eigendom op de gevonden bankbiljetten bewijzen,, dan moet de door louter toeval ontdekte »sehat« eerlijk gedeeld worden door den gelukkigen vinder van het geld en den eigenaar van het huis, waarin de bankbiljetten gevonden zijn. Is de vinder tevens de huis«eigenaar, dan is de geheele schat voor hem zijn vinder en huiseigenaar verschillende personen, dan krij» gen zij elk de helft van het gevondene. Hiermede is het geheim van cie in Middel» harnis gevonden bankbiljetten althans in the orie ontsluierd! SOMMELSDIJK. De catechisaties bij de Ned. Herv Kerk zullen, wegens ongesteld» beid van den leeraar, deze week niet worden ~j gehouden. DEN BOMMEL* Ds. L. Emmen, predikant te Renswoude, die de Ned. Herv. Gemeente van 1901—1915 diende, heeft om gezondheids» redenen met ingang van 1 Mei a.s. emeritaat aangevraagd. DIRKSLAND. Tot diaken in de N. H. Kerk alhier is gekozen den heer H. Klootwijk. Ds A. de Blois heeft voor de beroepen naar Ridderkerk, Oostkapelle en Meiiskerke bedankt. De catechisatiën in de N. H. Kerkzuilen deze week niet worden gehouden. Zij die in de kerk der Geref. Gemeente belijdenis des geloofs wenschen af te leggen kunnen zich daarvoor Dinsdagavond aanmel» den in de consistoriekamer. Nu zich voor de betrekking van onder» wijzer met verplichte hoofdakte geen solli citanten aanmeldden, besloot het gemeentebe» stuur de jaarwedde met f 200, - te verhoogen HERKINGEN. Van Ged. Staten is goed» gekeurd terug ontvangen het raadsbesluit, tot opheffing der O. L. S, op denzelfden datum van de opening der Bijz. Lagere School voor de Ned. Herv. Gem. De in ons vorig no. aangekondigde pre» dikbeurt op Donderdag 6 Febr. in de Ned. Herv. Kerk zal wegens gewijzigde omstandig» heden niet plaats hebben, aangezien de Eerw, heer Overweel, welke in dezen dienst zou voorgaan, reeds j.l. Zondag 2 maal in de plaats van Ds. van Ameide is voorgegaan. D.V. zal er a.s. Zondag des nam. 2 uur bij de Ger. Gem. gedegenheid zijn tot het bedienen van den H. Doop, in welken dienst hoopt op te treden Ds. R. Kok van Gouda. Doopvaders worden verzocht deze week aan» gifte te doen bij den Kerkeraad. OUDDORP. De Chr. J.V. op Geref. grond» slag »Timotheus«, hield Donderdag 30 Jan. haar derde jaarvergadering in de Geref. kerk. De samenkomst werd op uitstekende wijze geleid door den heer de Goede van Stellen» dam. Met het zingen van Ps. 84 3 en de le« zing van Deut. 31 1—19 en gebed werd ge» opend. De leider wees in zijn openingswoord er op, dat er niets liefelykers is dan het onder» zoeken van Gods Woord. In onzen tijd is het nog te meer noodig, dat vele jongelingen het doen, nu de zedelijke en geestelijke goe» deren door velen worden prijsgegeven. Als Mozes eens in onzen tijd had geleefd, nu we niet alleen de vijf boeken van Mozes, maar ook het geheele Oude Testament bezitten, met, in het N. T. de Evangeliën en de Apostoli» sche brieven, wat zou hij dan nog krachtiger er op hebben aangedrongen, om Gods Woord te leeren kennen, de zondige wereld te leeren kennen, en ieder zich zelf. Zijn dit al de jongelingen werd gevraagden de wensch werd geuit, dat deze avond moge medewerken tot bloei dezer vereen. Uit de jaarverslagen vermelden wij, dat door de leden, er zijn er maar zes, zeer veel onderwerpen zijn behandeld, als: 36 gewijde geschiedenis, 8 vad. gesch., 7 maatschapp., 5 Nederl. geloofsbelijdenis en 3 A.»R. begin selen. De bibliotheek telt 40 studieboeken en 70 deelen voor ontspanningslectuur. Voor nieuwe leesboeken is uitgegeven f 23,60. Op de vorige jaarverg. is gecollecteerd f 19,25van begun, stigers is ontvangen f 25,25aan contributie is geïnd f 29,10. Het saldo op heden is f 3,96. Ten slotte laten we volgen de onderwerpen, die volgens het programma zijn behandeld, met de namen der leden ernaast Geloofsbel. art. 26, A. A. van Pernis; Ontstaan van vol» keren en vorsten, M. AkershoekGedicht: In Dagon's tempel, J. TanisHet huisgezin, W. VisserNaaman de Syriër, D. SpeeGe» dichtHet oproer, A. A. v. Pernis De over» heid en de Sabbath, KL Padmos. Daarna zijn de afgevaardigden van de hier bestaande meisjesver. en van de Herv. Jong. Ver. aan het woord geweest. Het is een goede avond geweest. Er was veel bezoek, maar, zooals dat hier de gewoonte is, grootendeels bestaande uit jonge menschen. De collecte op dezen avond bracht ruim f 17,— op. Het bezoek in de Herv. Kerk op Zondag' middag, waarbij voorging Ds. Remme van Amsterdam, was zoo groot, dat alle nog be. schikbare stoelen de paden vulden en buiten de kerk moesten worden aangedragen. Ia de ruimte om den kansel hadden 16 doopouders plaats genomen. Voor de Geref Gem. hoopt a.s. Vrijdag, avond op te treden Ds. de Blois van Dirks. land en a.s. Zaterdagavond Ds. Kok van Gouda. LIJST 26 Laatate lijst. van de 51ste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 25 Holwierde Nw. Pekel» III Roode School St. Anna Parochie Appelscha Gorredijk Hoornsterzwaag Leeuwarden Pingjum Dwingeloo Emmen Dalfsen Den Hulst Kamperzeedijk Slagharen Lutten a/d Dedemsvaart Zwartsluis Heelsum Opheusden (Kerkcoll.) Cukmburg Kockengen Maartensdijk (Kerkcoll,) Overberg Egmond aan Zee Landsmeer Bergschenhoek (Herv. Kerk) Hoek van Holland Lisse (Kerkcoll.) Warmond Haamstede Vrouwenpolder Sprang Zwingelspaan Lunteren (nagiften) Eibergen Akkerwoude Emmer.Erfscheidenveen Arnhem (nagift) Totaal van 661 Loc. com.106927,85 De lijsten zijn hiermee afgesloten. Ver> geleken met het vorige jaar is het totaal ver» minderd met f 4000,—. Dit geeft ons nog geen reden tot klagen, daar verscheidene Loc. com. die dit jaar de Uniecollecte niet konden houden, ons toezegging gedaan heb» ben, het volgend jaar zeker weer onder de werkzame Loc, com. hun plaats zullen in» nemen. Aan de gevers en aan de correspondenten voor hun ijver, betuigen wij onzen hartelij» ken dank. Evenzoo aan de Chr. Pers voor de bereidwilligheid waarmede zij onze lijsten opnam. Mr. J. J. HANGELBROEK, adj.'secretaris van de Unie t>Een School met den Bijbel.t 102399,32 97,- 35,- 200,- 131,— 7860 70, 77,80 527,50 47,80 168, 97.10 238,46 82,40 82, - 43,50 155, 150,78 154,45 34,- 290,- 162,09 110,- 11,- 21,50 230, 102,43 162,15 107,20 85,20 29,50 21,64 11,50 150,93 28,50 325,- 71,40 123,- 25,- Op initiatief van de Holl. Mij. van Landbouw werd onderstaand adres verzonden aan den Minister van Waterstaat 27 Januari 1930. H./J.B. Rijkshaven, Middelharnis. Aan Zijne Excellenxtie den Minister van Waterstaat, 's-Gravenhage. Excellentie, Hiermede hebben wij de eer het volgende onder de aandacht van Uwe Excellentie te brengen. Naar aanleiding van een dringend verzoek van het eiland Goeree-Overflakkee, hebben wij een onderzoek doen instellen naar de grieven, welke van landbouwerszijde worden geuit tegen de bestaande wijze van vervoer van die pro ducten, welke voor export (meerendeels naar Engeland) zijn bestemd. In de toelichting, welke dit schrijven ver gezelt, is op grond van genoemd onderzoek, de bestaande toestand uiteengezet en worden we gen aangegeven, welke tot een economischer vervoer kunnen leiden. De vergadering van het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, ge houden op 9 Januari j.l., heeft zich hiermede vereenigd. Op grond hiervan doen wij een be roep op Uwe Excellentie de volgende drie wen schen ernstig te willen overwegen le. Wij zullen het zeer op prijs stellen, indien naast den steiger, waar thans de N.V. J, A. Vonk vergunning tot het laden van zeeschepen heeft gekregen, ook voor zoodanige doeleinden beschikbaar wordt gesteld een ligplaats aan de kade der Rijkshaven, (aan de overzijde), be houdens ten tijde der bietencampagne. 2e. Ten einde aanvoer aan het schip per vrachtauto mogelijk te maken, zal de grond tus schen de rails der tram, aan weerszijde van de haven, moeten worden opgehoogd en verhard, terwijl verharding en ophooging van d'en grond gelegen tusschen de rails en de haven hiermede gepaard dient te gaan. 3e. Indien het onder 2e gevraagde van prac- tische beteekenis zal zijn, zal toestemming ver leend moeten worden per vrachtauto's produc ten naar schepen, in de Rijkshaven liggende, aan te voeren. In het vertrouwen, dat Uwe Excellentie aan vorenstaande, alsmede aan de toelichting, welke hierbij gaat, zijne volle aandacht zal willen schenken en gaarne Uwe berichten vernemend. Met de meeste Hoogachting, Het Hoofdbestuur, Voorzitter. Secretaris. TOELICHTING op het schrijven van 27 Januari 1930 aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat. Exporif van Landbouwproducten van het eiland Goeree en Overflakkee. Tegenwoordige toestand. Op het eiland Goeree-Overflakkee worden veel gewassen verbouwd, die hoofdzakelijk voor den export zijn bestemd; uien, paardepeen en aardappelen. De handel van deze gewassen is in handen van commissionairs, die het gekochte gewas gedeeltelijk per beurtschipper, gedeeltelijk per tram vervoeren. De producten worden per wag'en of per vrachtauto van het land af naar schip of wagon vervoerd en daar overgeladen Schip en tram beide vervoeren ze naar Rotter dam, waar ze overgeladen worden in zeesche pen, voornamelijk weekbooten. De laatste twee jaar laten enkele exporteurs ook een zeebootje komen naar de tramhaven van Middelharnis (Rijkshaven). Daar de aan legplaatsen zoo gemaakt zijn, dat men alleen per wagon (der R.T.M.) nabij de booten kan komen, is m'en verplicht de producten bestenfd voor deze rechtstreeksche export, vanaf het land naar de tram te vervoeren en daar over te laden. De tram vervoert ze verder naar de Rijkshaven, waar opnieuw overgeladen moet worden in het zeebootje. Bezwaren) aan dezen toestand verbonden. Aan dezen toestand -zijn verschillende bezwa ren verbonden. le. Wanneer geleverd wordt aan een beurt schipper, dan is op vrijwel alle havens de ou tillage zoo gebrekkig, dat de aanvoerende land bouwers vaak urenlang moeten wachten, eer ze aan de beurt van aflevering komen. Met een recent geval mogen we dit verduidelijken. Voor enkele dagen stond te Middelharnis een land bouwer' met uien te wachten 's morgens om 7 uur; om 11 uur was hij nog niet geholpen. We mogen veilig dit tijdverlies op 1.— per uur stellen. En dit is niet één enkel geval, het doet zich zoo herhaaldelijk voor, dat de vrachtrijders van Dirksland het vorig jaar gezamenlijk be sloten voor het tijdverlies wecfens wachten 1 per uur in rekening te brengen. Ditzelfde tijdverlies komt eveneens voor bij levering aan wagon. Ook daar is de outillage zeer primitief. Wat dus gezegd is over levering aan beurtschipper geldt ook hier. 2e. Het vervoer vanaf Flakkee naar Rotter dam, en inzonderheid het telkens overladen der producten kost geld, dat tenslotte door den ver bouwer moet worden betaald. 3e. Aanvoer naar de Rijkshaven te Middelhar nis is alleen mogelijk per tram. Daardoor komt men tot het absurde geval, dat landbouwers, die vlak bij de haven hun land hebben liggen, eerst "naar Middelharnis moeten om daar de producten aan de wagon af te leveren, die ze dan na 5 minuten rijden weer overlaadt in een schip. Daardoor worden onnoodig de kosten vergroot, hetgeen op den prijs drukt. 4e. Het vervoer van de handelsgewassen per tram heeft alleen plaats met de personentreinen. Deze.komen 5 maal per dag aan de haven. Het gevolg daarvan is, dat men opeens een opeen- hooping van goederen krijgt, die snel verwerkt moeten worden en daarna weer uren, dat geen aanvoer* kan plaats hebben. 5e. De dorpen Stad aan 't Haringvliet en Herkingen, die niet aan een tramhalte gelegen zijn, moeten eerst over vrij groote afstanden de producten naar een station vervoeren, om ze daar aan de wagon af te leveren, welke ze naar de tramhaven vervoert. Voordeeliger was, wan neer van deze gemeenten rechtstreeks per vrachtauto kon worden aangevoerd naar de haven. De gemeenten Sommelsdijk en Middel harnis, die dicht bij de tramhaven gelegen zijn, zijn gedwongen van de tram gebruik te maken. Ook hier zou rechtstreeksche aanvoer bezuini gend werken. 6e. Door dit herhaalde overladen wordt de kwaliteit der producten er niet beter op. Om een goede kwaliteit te behouden, is het noodig on noodig overladen te voorkomen. Becijfering, In 1928 werdln op Goeree-Overflakkee ver bouwd 1250 H.A. uien. De gemiddelde opbrengst mogen wij stellen op 560 balen a 50 K.G. per H.A., zoodat de totale opbrengst was 700.000 balen. Er werden verbouwd plm. 350 H.A. paar de peen a 1100 balen a 50 K.G. per H.A. maake 385.000 balen. Er werden verbouwd 2909 H.A. aardapeplen a 378 H.L. per H.A. maakt 1.099.602 H.L. De uien worden even als de paardepeen voor tenminste 2/3 naar En geland verkocht. Dat wordt totaal 723.332 balen. Van de aardappelen is dit ongeveer een vierde deel, of 274.900 H.L. Voor export naar Enge land zijn dus bestemd -geweest 998.232 balen en H.L. of rond 1 millioen balen en H.L. Doordat dit kwantum grootendeels over Rot terdam vervoerd wordt en vandaar met lijn- booten verzonden, worden de vervoerkosten zeer hoog. De kosten bedragen naar Rotterdam 10 cent per baal. Wanneer een zee bootje in de Rijkshaven te Middelharnis laadt, komen de vervoerkosten per zeeboot 15 cent per baal lager dan vanaf Rotterdam. Dit maakt samen 25 cent. Op 1 millioen zakken wordt dat 250.000.—. Bestond er gelegenheid voor de landbouwers uit Middelharnis, Sommelsdijk, Stad aa n't Haringvliet en Herkingen en omgeving om rechtstreeks naar de haven te Middelharnis te leveren, dan zou ook dat kosten uitsparen, terwijl een meer regelmatige aanvoer kon plaats hebben en het tijdverlies derhalve geëlimineerd kon worden. De kosten van aanvoer thans van 't land naar de tram begrooten we op gemiddeld 5 cent per zak (tijdverlies buiten beschouwing gelaten), het laden in de wagon 1 cent per zak, terwijl de R. T. M. 5 cent per zak rekent voor vei voer naar de haven. Dat maakt 11 cent. Rechtstreeksche aanvoer per vrachtauto vanaf t land naar de haven kost gemiddeld 6 a 7 cent per zak. Dat is dus 4 a 5 cent minder. Het is niet wel doenlijk te begrooten hoe groot in totaal minder zou moeten worden betaald, indien rechtstreeksche aanvoer mogelijk was. De situatie aan de haven. Ter verduidelijking voegen wij een schets kaartje bij. Hieruit blijkt, dat er naast elkaar een gemeentehaven en e'en rijkshaven bestaan. De op 't kaartje dik geteekende lijnen zijn mu ren. Ook is er uit te zien, dat langs de rijks haven de rails der tram onmiddellijk langs het water liggen. De afstand der rails tot de ge meentehaven is ruim 30 M. De ruimte tusschen de rails en de gemeentehaven is niet verhard, 't gedeelte, dat Rijksgrond is, is ten deele slecht bestraat. De rails liggen ruim 20 C.M. boven den beganen grond. Aan de andere zijde der haven ligt het ponton, waar de tramboot een ligplaats heeft. Ongeveer 75 M. verder bevindt zich een steiger, die vanaf den wal ruim 10 M. in de haven vooruit steekt. De afstand van den steiger tot de rails is eveneens ruim 10 M. Er moet dus ongeveer 25 M. gedragen worden. Ook hier liggen de rails ruim 20 c.M. boven den beganen grond. De grond is onverhard en week. Door het Rijk is aan de R. T. M. het gebruik afgestaan van de Rijkshaven, de kade muur, het ponton en den Rijksgrond. Met toe stemming van den Minister, kan ook door derden van een en ander gebruik gemaakt worden. Aan de kade is ligplaats voor 3 zeebooten. Deze wordt gebruikt voor den aanvoer van steenslag en voor 't vervoer van suikerbieten. De diepte van de haven is 4J»£ M. beneden het laagwater- peil. Daardoor kunnen vrij groote zeebooten binnenkomen. De gemeentehaven van Middel harnis biedt aan haar kade ligplaats voor 2 kleine zeebootjes, met niet te groote diepgang, immers is de diepte daar 3 M. beneden het laag- waterpeil. De ruimte aan de houten beschoeiing langs d'en Rijksgrond aan die zijde is onvol doende, om er een zeebootje te meeren. Middelen tot verbetering. Oo grond van het besluit van 9 Juni 1909 art. 3 c. St.Bl. 139 kan de Minister van Water staat vergunning verleenen tot het verladen van producten aan de Rijkshaven. Aan de fa. N.V. J. A. Vonk, Rechter Rottekade, Rotterdam 101 105 is reeds zoodanige vergunning verleend aan den steiger. Naar de meening der Com missie kan het grootste deel van het jaar aan dek ade der Rijkshaven één ligplaats disponibel gesteld worden. Alleen gedurende de bieten campagne zal die bezwaren opleveren. Daar tijdens de bietencampagne de levering der han- delsgewass'en niet groot is, kan die ligplaats ook zonder bezwaren aan de R. T. M. worden af gestaan. Moet toch per zeeboot verzonden wor den, dan kan in dien tijd gebruik gemaakt wor den van den steiger, eventueel van de gemeente haven van Middelharnis. Om het mogelijk te maken, dat ook anders dan per tram wordt aan gevoerd, zou der uimte tusschen de rails aan beide zijden der haven moeten worden aange vuld met zand en verhard. Ook de grond aan weerszijden der rails en inzonderheid tusschen rails en haven dient te worden verhard, temeer daar dit wenschelijk is om opslagplaats te hebben. Conclusies. Uit vorengaande blijkt, dat het volgende zeer wenschelijk is a. een ligplaats vrij te krijgen aan de kade der Rijkshaven te Middelharnis (waarbij aan genomen 'wordt, dat ook de steiger zooveel mogelijk beschikbaar is); b. de ruimte tusschen de rails op den Rijks grond voor die kade en aan de andere zijde der haven (bij den steiger) op te hoogen en te verharden c. de Rijksgrond langs de kade en bij den steiger te verharden d. vrijheid van aanvoer en aflading aan de haven voor vrachtauto's. Sneeuw. In de Noordelijke provincies van ons land heeft het Zondag flink gesneeuwd. Tegen den avond begon het te dooien en viel ereenige regen. In het duister. Door een defect aan den stroomkabel van het electriciteitsbedrijf hebben de gemeenten Alphen aan den Rijn, Aarlanderveen en Zwam» merdam, Zaterdagavond anderhalf uur in het duister gezeten. De kellner Van R. te Alphen is hiervan het slachtoffer geworden. Per fiets naar huis keerende, is hij met een of ander voorwerp in botsing geraakt en bewusteloos opgenomen. De man, die ernstig werd gewond, is per brancard naar zijn kosthuis vervoer^. Bultenlandsche wlsselvervalschers gearresteerd. Maandagmorgen is de politie te Amsterdam er in geslaagd, twee buitenlandsche wissel» vervalschers te arresteeren, die een poging hebben gedaan om het reisbureau van de firma Cook voor 16000 dollar op te lichten Het Amsterdamsche filiaal van dit reisbureau ontving verleden week een aankondiging, dat het dezer dagen een wissel zou worden aan» geboden, ten bedrage van 16000 dollar, uit te betalen aan toonders, de heeren Nigil en Ernandes. Tegelijkertijd ontving de firma Cook een wissel van de Bank te Montreal te Mexico City, ter dekking van het aan genoemde heeren uit te betalen bedrag. Men vond het eenigszins vreemd, dat het origineel en het duplicaat niet, zooals unance is, afzonderlijk waren verzonden, doch in één brief waren gesloten, en men vond het al buitengewoon merkwaardig, dat deze brief niet aangeteekend was. Men waarschuwde het hoofdkantoor te Londen, dat bij de betrokken bankinstelling informeerde, en daardoor bleek, dat de wissel vervalscht was. Men waarschuwde de recherche en trof tijdig maatregelen. Van morgen verscheen de heer Vigil met een anderen vreemdeling aan het reisbureau Cook aan den Vijgendam te Amsterdam. Ter» wijl de man aan den praat werd gehouden verzocht men eenige politieagenten, voor de deur post te vatten, en onderwijl werd de recherche gewaarschuwd, die spoedig meteen auto ter plaatse was. De mannen werden ingerekend. Beiden spreken Spaansch en een weinig Ergelsch; het zijn vermoedelijk Mexicanen. De recherche heeft de zaak verder in onderzoek Nader wordt nog gemeld, dat de aange» houdenen ook wissels hadden afgegeven op de Twentsche Bank en de Incasso-Bank te Amsterdam, benevens op de American»Express te Rotterdam. De aangehoudenen kwamen uit Parijs. Hoofdinspecteur Broefhof heeft, als hoofd van de sentrale voor valsch geld, het politic» onderzoek in handen. EEN BAMILIE-DRAMA. Een vader vermoorde zijn zoon en dochter werpt zichzelf onder een trein. Zaterdagnacht heeft de landbouwer Boelsing te Stallupoenenz zijn 13-jarige dochter en zijn 24-jarigen zoon met een bijl neergeslagen en hun daarna met een schermes de keel afge sneden. Na zij gruwelijke daad heeft de man zich onder een trein geworpen. Hij was op slag dood. Het motief van de daad is niet bekend; men vermoedt, dat Boelsing uit wanhoop over den slechten gang van zaken heeft gehandeld. DE PROMOTIE VAN H. K. H. PRINSES JULIANA AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT TOT EERE-DOCTOR IN DE LETTEREN EN WIJSBEGEERTE. Vrijdag was het een gewichtige dag voor de Leidsche Universiteit. Immers een harer leer lingen H. K. H. Prinses Juliana, bestemd om eenmaal den troon te bestijgen, is Vrijdagmid dag, na een studie van ongeveer 2J»2 jaar aan deze Universiteit, bevorderd tot doctor honoris causa in de letteren en wijsbegeerte. Dit is de bekroning van haar studietijd te Leiden, een studie, die zich niet alleen tot de letteren heeft bepaald, doch ook andere vakken omvatte, zooals het volkenrecht. De jaren die de prinses als studente te Lei den heeft doorgebracht zullen voor haar on vergetelijke jaren zijn. Immers in volkomen vrijheid en als een echte meisjes-studente heeft zij gedurende haar studententijd zich onder haar studiegenooten bewogen. Dit bleek nog dezer dagen bij de lustrumfeesten van de Vereeniging voor Vrouwelijke Studenten, toen zij arm in arm met andere meisjesstudenten in optocht door Leiden's straten trok. Die tijd heeft thans een eind genomen. Heden verlaat de prinses voor goed Katwijk, waar zij gedurende haar studietijd heeft gewoond, om, na in. Beieren eenigen tijd vacantie te hebben genomen, wellicht binnenkort een eigen paleis aan den Kneuterdijk in den Haag te betrekken. Doch niet alleen voor de Prinses zullen haar Leidensche jaren onvergetelijk zijn. Dit geldt ook voor de Leidsche Universiteit, die er zich op beroemen kan reeds eerder prinsen uit ons Vorstenhuis onder haar alumni te hebben ge had en ook voor de vereeniging voor vrouwe lijke studenten, waarvan Prinses Juliana een der meest actieve leden was en niet het minst voor de Leidsche burgerij, welke de Prinses vrijwel dagelijks op straat in haar eenvoud kon gadeslaan. Thans is dan de studietijd van de Prinses ten einde, al zal zij, naar verluidt, binnenkort nog enkele colleges gaan volgen. De belangstelling was Vrijdagmiddag in Leiden bijzonder groot. De bul. De in het Latijn gestelde bul is op perka ment geschreven, in een renaissance hand, door den heer J. van Krimpen te Haarlem, het groot zegel der Universiteit in roods was hangt uit aan een moiré oranjelint en is besloten in een zilveren doosje, vervaardigd door „de Leidsche Goud- en Zilverhandel". De bul wordt ge borgen in een wit-marokijn lederen koker, ver vaardigd door den heer J. H. J. de Vries Jr., leeraar aan het Instituut voor Kunstnijverheid- onderwijs te Amsterdam. Nadat Prinses Juliana het doctor-diploma was overhandigd, sprak zij een woord van dank tot den Senaat. In het bijzonder sprak H. K. H. haar erken telijkheid uit jegens de hoogleeraren, die haar de tentamina hadden afgenomen en haar studies hadden geleid. Zij sprak voorts dankwoorden tot alle hoogleeraren bij wie zij de colleges had gevolgd. De Prinses verklaarde het eere-docto- raat hoogelijk te waardeeren en zeide zich bewust te zijn van de verplichtingen, welke dit eere-doctoraat voor haar in de toekomst zou meebrengen. Mijn streven, aldus de Prinses, zal zijn mij deze onderscheiding waardig te toonen. H. K. H. besloot met de verklaring, dat zij zich met groote dankbaarheid in het hart immer haar studiejaren aan de Leidsche universiteit zou blijven herinneren. De Rector-Magnificus, prof. dr. H. N. van Wijk, sprak daarop namens den Senaat als volgt Toespraak Rector-magnificus. Ik kwijt mij van een aangenamen plicht Zeer geleerde Vrouwe, door U ook namens den Se naat der Universiteit met de verkregen waar digheid geluk te wenschen. Koninklijke Hoogheid, evenals de jonge doctor bij een eerepromotie het recht heeft om na de toespraak van den promotor zelf het woord te voeren, zoo heeft ook de rector het recht aan de officieele woorden, die tot eiken jongen doctor worden gericht, nog eenige andere toe te voegen. In de eerste plaats zij dit thans de eerbiedige gelukwensch namens den Senaat aan Uwe Ko ninklijke Ouders en Grootmoeder, voor wie deze dag in niet mindere mate een bekroning is van daden en verwachtingen, dan voor U zelf. En daarnaast een betuiging van eerbie digen dank voor de schoone en vriendelijke woorden, die gij tot den senaat hebt willen richten, daarmee toonend, hoezeer gij den band, die LI en de universiteit verbindt, voelt als een hechten band. Uwe Koninklijke Hoogheid moge overtuigd zijn, dat de senaat zijnerzijds den levensgang van de eere-doctor van heden met zeer bijzon dere gevoelens van verknochtheid zal blijven gadeslaan, den wensch koesterend, dat, zoo zonnig als haar welbestede studietijd was, ook haar verdere leven zijn moge. En hiermede, aldus besloot de rector, ver klaar ik deze plechtigheid geëindigd. Hierna verlieten de Prinses en haar para- nymphen de Senaatskamer; voorafgegaan door den pedellus major. In het Klein Auditorium. In de gang werd aan de Prinses een bouquet aangeboden door een dochter van Prof. van Eijsinga. De Prinses en haar paranymphen begaven zich dan naar het Klein Auditorium, waar de jonge doctor verwelkomd werd door de dames van Eijsinga, Vogel en Krom en door een aan tal vrouwelijke studenten. Hierna kwamen ook de Koningin, de Konin gin-Moeder en de Prins naar het Klein Audi torium, waar bij de Prinses gelukwenscbten. Ook de andere in de senaatskamer bij de plech tigheid aanwezig geweest zijnde personen, kwa men hierheen. Vervolgens werd een thee aan geboden door den Senaat. De vorstelijke per sonen onderhielden zich met tal van aanwezigen. Omstreeks half vijf zijn de Koningin, de Ko ningin-Moeder en de Prins naar Den Haag teruggekeerd. Toen de Vorstelijke personen het voorplein verlieten, werden zij aan de overzijde van het Rapenburg, waar duizenden zich hadden op gesteld, luide toegejuicht. Het promotiediner s avonds te half acht in het Paleis in aan, waarbij geheel volgens ving het Noordeinde gebruik de oudste paranymph in een toespraak de ouders van de jonge doctor geluk wenschte. De promotietaart. Zooals bij promoties gebruikelijk is heeft ook H. K. H. Prinses Juliana ter gelegenheid van hare promotie e'en taart gekregen. Zijn

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 3