Ingezonden Stukken. Plaatselijk Nieuws. VISé): De gevom Kei Daarvan is de gescheidenis het klaar bewijs Vooral ook in de vorige eeuw was het Chris tendom niet veel meer dan een vormendienst, geworden en het had geen kracht om het leven te doorzuren. De Fransche Revolutie had haar stempel op het Nederlandsche volk gedrukt en we leefden onder de gematigde toepassing dier beginselen zooals de liberalen die omhelsden. Van eenige invloed op het sociale en maatschappelijke le ven van het Christendom was geen spoor meer te vinden. En toen werd de bodem klaar gemaakt voor het socialisme. Karl Marx werd de geestelijke vader van een maatschappelijk stelsel dat weldra tot weten schappelijk stelsel werd verheven en gepropa geerd als e'en nieuw evangelie dat der mensch- heid verlossing zou brengen en het zou voeren tot den heilstaat. Spr. staat bij het socialisme breedvoerig stil en wijst er op dat het stelsel van Marx in dezen tijd wel geen grooten aanhang meer vindt en zelfs door socialisten als De Man bestreden is als ondeugdelijk voor het practische leven. Het Marxisme heeft fiasco geleden. Maar daarom leeft de geest van den klassestrijd wel voort. Het socialisme verwacht alle heil van dezen onheiligen strijd tegen het kapitaal, maar wat hij brengt is slechts onheil. Waar onze maat schappij behoefte aan heeft is zeker niet aan strijd, maar aan vrede, ook aan socialen vrede. Dat heeft de staking te Groningen, waar de socialisten zich in een communistisch avontuur gestoken hadden wel heel duidelijk geleerd. Het socialisme is dan ook niet tot heil van de eenvoudigen. Dat kan het ook niet zijn, want het staat niet op den bodem van het Woord van God. Het verwerpt dat Getuigenis om bij het menschelijk dwaallicht den weg te vinden tot het geluk. En wanneer men dat niet direct zoo inziet, dan is het werpen van den blik naar het buitenland voldoende om van de waarheid hier van overtuigd te worden. Er is geen 'enkel land dat zoo gezegend is, ook op sociaal en maat schappelijk gebied als Nederland. De socialisten zelf moeten dat erkennen. De woningtoestanden en de arbeidsvoorwaarden en de positie van den arbeider in het algemeen alsmede van den klei nen burgerstand en den kleinen boer is nergens zoo goed als in Nederland. Ook niet op plaatsen waar het socialisme de baas speelt. Zie maar vlak over onze grenzen en naar Oostenrijk waar men ook de gelegenheid gekregen heeft om de socialistische beginselen toe te passen. En in ons eigen land hebben de socialisten nooit anders ge daan dan de arbeidswetgeving tegengestaan. Op één uitzondering. Bij de wet op de kinderarbeid hebben ze inderdaad meegewerkt om deze wet vroeger in werking te doen treden. Maar anders hebben ze steeds hun stem tegen de wetten, die de verbetering van den arbeid bedoelden, uit gebracht. Zelfs tegen een wet als de Land- arbeiderswet, die op zoovele plaatsen zulk een zegen werd voor den arbeider, doordat zij hem in staat stelde om een stukje land voor zichzelf te verkrijgen en hier en daar ook een eigen plaatsje. Zelfs tegen die wet hebben de socia listen gestemd. Wanneer we ons de vraag stellen hoe dat mogelijk is, is slechts één antwoord mogelijk. Ze zijn n.l. te bang, dat de arbeider het te goed krijgt en dus zijn ontevredenheid zou verliezen, waarvan natuurlijk het socialisme leven moetWanneer het zoover zou komen, dat de arbeidersstand niet meer ontevreden is, dan is het met het socialisme gedaan. Dat be grijpen ze wel, en daarom hebben ze alle wetten die de bescherming van den arbeid bedoelden tegengewerkt En als men de roode heeren spreekt, dan zeggen ze, dat wat er gebeurd is, onder de zweep van Troelstra tot stand kwam. En dan wijzen ze bijzonder op hetgeen er gebeurde onder den drang van de Troelstra vergissing in 1918. Maar ook hier hebben de heeren het bij het verkeerde eind, want wat er na de Troelstra-vergissing op sociaal gebied tot stand kwam, was reeds vóór de Troelstra- vergissing in de Troonrede van 1918 opge nomen en was ook reeds vóórdien o.m. door het Chr. Nat. Vakverbond als zijn wensch aan de regeering voorgelegd. Van het socialisme is geen heil te verwachten, voor de eenvoudigen, En het kweekt een ver- derfelijken geest. De klassenstrijd kweekt haat en onvrede. En laat men nu niet denken, dat het ooit tot een volmaakten heilstaat komen zal. Dat leeren de socialisten wel, omdat zij méenen, dat de mensch van zich zeiven wel goed is, doch dat de omstandigheden hem ver keerd maken. Neemt die verkeerde omstandig heden weg, zoo zeggen zij, en de mensch leeft in een aardsch paradijs, want van zichzelve is hij goed. Dat is de grondslag, waarop het so cialisme staat. Maar het is een drogreden. Want men zal op deze aarde geen heilstaat krijgen. Wanneer de socialisten hun wensch verkrijgen en door de macht in handen te krijgen de baas worden, dan zal er geen vrede komen, want wie dan het goed ontnomen is zullen de bezit- loozen zijn en die zullen op hun beurt weer den klassenstrijd aanbinden en zoo zal het een on heiligen krijg worden, waarbij dan weer deze en dan weer die partij onderligt. Zie het maar aan Rusland. Het kan ook niet, dat er zonder te luisteren naar Gods Woord dageraad zal zijn. En daarom hebben wij, zondige menschen, het oor te luisteren te leggen bij het Woord van God. En dat Woord leert, dat we ook op het maatschappelijke en sociale terrein van het leven te zoeken hebben naar toenadering tus- schen patroon en arbeider. In dien geest wil Patrimonium werken. Deze vereeniging staat op den grondnslag van het Woord van God en het zoekt den socialen vrede. De oprichters, mannen die nu voor vijftig jaren reeds de roeping gevoelden om iets te doen voor den socialen vrede, Hovy en Kater, waren patroon en knecht, rijk en arm, en bei den hebben in Patrimonium vereeniging van standen gezocht onder den band van Gods Woord. Deze vereeniging, de moedervereeniging van het nationaal verbond, te Amsterdam, heeft tot grooten zegen gewerkt. Men ging de maat schappelijke verschijnselen bestudeeren en ge- zamentlijk naar de oplossing van het sociaal conflict zoeken. Later zijn er de Christelijke vakvereenigingen bijgekomen en kon Patrimo nium zich meer geven aan de beginselstudie. En nu werken er over het geheele land vele af- deelingen onder degelijke leiding en voorlichting van het orgaan tot verdieping van kennis van de vele vraagstukken, die zich op het terrein van het sociale leven voordoen, en er wordt onderzocht wat het Woord van God voor deze veelheid van verschijnselen te zeggen heeft. Spr. gelooft, dat dit ook voor een eiland als Flakkee hoog noodig is. Er is zooveel onkunde en zooveel misverstand. Het stembuscijfer be wijst wel, dat ook op Flakkee het socialisme veld wint en onder die socialistische stemmers zijn er velen met een orthodoxe opvoeding. We zullen hard te werken hebben in onzen kring om te houden wat we hebben en terug te winnen degenen die van ons zijn gegaan. Patrimonium kan hiervoor een goed middel zijn. Door gemeenschappelijk onderzoek onder degelijke voorlichting kan men een rijk inzicht krijgen van hetgeen het Christelijk beginsel eischt voor dit breede levensterrein. Spr. wekt hiertoe op en wijst er op, dat als wij doen wat er op onzen weg ligt, God op Zijn tijd dat werk ook bekronen zal met Zijn onmisbaren zegen. Dan werd er gelegenheid gegeven tot het stel len van vragen en eventueel debat. Verscheidenen der aanwezigen maakten hier van gebruik. In zijn beantwoording zette spr. nog eens in den breede de werkwijze van Patrimonium uiteen. Dan werd overgegaan tot het institueeren van een afdeeling, waartoe aanvankelijk 15 personen toetraden. Er werd een voorloopig bestuur sa mengesteld en de leden zullen in hun omgeving anderen opwekken als lid toe te treden (er wa ren er, die niet aanwezig konden zijn, maar van hun instemming hadden doen blijken) en binnen enkele dagen zal er opnieuw een vergadering gehouden worden, waar het definitieve bestuur zal worden gekozen en de statuten zullen wor den vastgesteld. Het was een geanimeerde vergadering én uit de bespreking bleek, dat verschillende der aan wezigen de dringende noodzakelijkheid van Pa trimonium inzagen. Het begin stemt tot tevredenheid. Moge het stekje dat geplant werd groeien en eenmaal ook in Middelharnis en Sommelsdijk er de gezegende werking van blijken De heer Vingerling sloot de vergadering met dankgebed. De copie van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven.Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur Vergun mij s.v.p. een plaatsje in ons blad. Het is naar aanleiding van de heldendaad van den gemeenteraad van Middelharnis in ge heime zitting, dat wel eens openbaar gemaakt mag worden, omdat de heeren, die het gedaan hebben, daarvoor gedecoreerd kunnen worden. Wie het doen zullen en het ontvangen zullen bedoelde decoratie, komt later aan de orde. De heeren van den Raad hebben n.l. besloten om het loon van twee gulden voor 8 uren werken te verlagen met 50 cent per dag. De heeren vinden een loon van 18)^2 cent per uur voldoende voor levensonderhoud van een ge middeld gezin. Dat zijn dus .heele knappe finan ciers, van wien ik gaarne eens les ontving. Die voorstemmers zou ik willen vragen, of zij toen werkelijk hebben beschikt over hun denkver mogen Denken de heeren soms, omdat het niet hard vriest van den hemel, dat de armoede in de gezinnen minder is Dan zijn zij absoluut verkeerd. Doch er is nog e'en ander motief, en wel dit, dat het loon van de gemeente niet gaan mag boven het loon in publieken dienst gegeven. Ook dan zijn die heeren de plank mis. Niet als de loonen stonden op voldoend peil, maar nu de loonen beneden peil zijn, zeker mis. Ik zou deze heeren willen vragen: als in het maatschappelijk leven, naar luid van Amos profetie, den nooddruftigen verkocht wordt voor een paar schoenen en de ellendigen des lands verdrukt worden, moeten de gemeenteraadsleden daaraan mededoen Schaamt gij U niet, om de ambtenaren der gemeente zulk een boodschap als Zaterdag uit uw naam te laten zeggen tegen werkloozen, die misschien tweemaal vijf dagen in één winter aan de gemeente werken op toerbeurt: u krijgt 50 cent per dag minder, wij zullen voor u voor e'en hongerloon zorgen En dan wellicht te staan op den grondslag van 's Heeren Woord, u daarop beroemend Want mijnheer de Redacteur, er zijn van de onzen bij geweest, de heer Vogelaar was er niet en het is een besluit met meerderheid van stemmen genomen. Toen ik dan ook Zaterdagmiddag met den heer Gerrit van der Kooi bij onzen Burgemees ter aan huis er over ging spreken, schaamde de man zich over die daad van zijn raad, waarom wij spoedig vertrokken. Wij hebben dat aan hem gemerkt en hadden beiden de over tuiging, dat het voorstel niet van onzen Burge meester was. Menig burger schaamt zich dan ook voor die daad van onze vroede vaderen. gemeenteraadsleden, omdat zij u de oogen open braken voor het gevaar dat dreigt. Aan de leden uit den raad nog dit woord, die mede hebben gewerkt aan die daad, wat de Heiland gezegd heeft: „Wat in het heimelijke geschiedt, zal op de daken gepredikt worden". Daarom heeren, behandelt het nu maar eens in het openbaar, dan weten wij christen-ar beiders, wie wij in 1931 zullen afvaardigen voor diegenen, die de Heere in het leven laat. U, mijnheer de Redacteur, hartelijk dank voor de plaatsing. Uw lezer, Middelharnis. A. KRIJGSMAN Pz. Het lijkt ons niet in den geest van art. 44 der Gemeentewet om deze zaak in gesloten zitting te behandelen. Bovendien ware het ook uit tactische overwegingen beter geweest dit punt in openbare beraadslaging te nemen. Im mers dan hadden de betrokkenen van de mo- tievén, die tot deze daad geleid hebben, kunnen kennis nemen. RED. gedrukt, doch naar beneden getrapt De grootste knoeiers beweerden reeds weken geleden „de bruine boonen krijgen we wel op 12.de groene erwten op 10.— en de schokkers op 14.—" (d.i. alles per 100 k.g. br. incl. zak franco R'dam) en het wordt be waarheid, d.w.z. als u nog langer met uwe goederen laat smijten. Hoe grooter de aanvoeren hoe lager de prij zen de aanvoeren worden steeds weer door dezelfde baissiers opgenomen, niettegenstaande ze steeds beweren, dat het zoo buitengewoon flauw is i Ze hebben maar steeds beneden de markt afgegeven, gezien het feit dat er bij de boeren genoeg voorraad zat Ze geven maar af op levering 'Febr., Mrt., April, Mei. Juni, Juli en n.b. eenige guldens beneden de prijzen welke thans in het land bij den boer worden betaald Duizenden balen moeten er worden geleverd en gekocht, landbouwers, houdt hiermede re kening en laat u niet langer afleggen. MEERDERE LANDBOUWERS VAN SCHOUWEN Den Bommel, 1 Februari 1930. Mijnheer de Redacteur 1 Wil s.v.p. onderstaand ingezonden een plaats je geven in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat dank. Zooals reeds op vele plaatsen in ons land geschied is, zal ook in onze gemeente de Neder landsche Blindenbond op Woensdagavond 5 Febr. a.s. een Propaganda-kunstavond geven en het programma voor dien avond wordt nu reeds te koop aangeboden. Het ligt echter niet in onze bedoeling, om over de samenstelling daaivan ook maar de minste critiek uit te -oefenen. Toch meenen wij, om op een daarop voor komende onjuistheid de aandacht te moeten ves tigen. Op dat programma toch wordt vermeld, dat ook de Christelijke Zangvereeniging „Hal leluja" alhier haar „welwillende medewerking' zal verleenen. En wordt dan in de punten 2 en 10 medegedeeld waarin die medewerking be staat. Dit nu is onjuist. Nimmer is het onze bedoeling geweest, om als Zangvereeniging daar onze medewerking aan te verleenen. Dat zij, die daar eenige zangstukjes ten ge? hoore zullen geven, leden van genoemde Zang vereeniging zijn, doet niets ter zake. Dat zij dit doen, is meer uit persoonlijke belangstelling, dan wel als zouden zij daar de Zangvereeniging vertegenwoordigen. U, mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte. Namens het bestuur der Chr. Zangvereen. „Halleluja", W. BAKELAAR Pz., Voorzitter. Geachte Redactie 1 Dezer dagen namen we kennis van een in gezonden bericht in Uw blad, betreffende de propaganda van onzen Bond o.m. op het eiland Flakkee. In bedoeld stuk worden wij er van verweten, ons voor te doen als een neutrale organisatie, terwijl wij echter eenigszins rood getint zouden zijn. Voorts zouden wij den in druk vestigen, dat wij de eenige blindenorgani- satie in ons land zijn, terwijl er toch ook een Chr. Blindenbond is. Helaas wordt de strekking van bedoeld stuk door onderschrift Uwerzijdsch bevestigd. Dit laatste vooral betreuren wij zeer, overtuigd zijnde dat U beter weet. Bij ons eerste tournee op het eiland hebben wij ons met U in verbinding gesteld en her haaldelijk hebt U opwekkende stukken voor onze avonden geplaatst en ten slotte een zeer uitvoerig verslag, wat vólkomen doel en stre ven van onzen Bond weergaf. U weet zeer goed, dat wij een neutrale organisatie zijn en dat onze Bond absoluut onafhankelijk is van alle politieke of kerkelijke partijen. Wij voeren onzen strijd voor verbetering van het lot der blinden geheel zelfstandig en eerbiedigen daarbij zeer nadrukkelijk alle beginselen. Met ons op treden te Sommelsdijk, alwaar U zelf aanwezig waart, kon U volkomen instemmen, terwijl U tevens weet, dat ons programma bij alle aan wezigen zeer in den smaak viel. Voorts weet U zeer goed, dat wij nimmer hebben doen voor komen, dat wij de eenige blindenorganisatie in ons land zijn.1) Integendeel, U weet dat wij voortdurend met lof spreken over alle ver- Voor doofheid is slechts cén afdoende hulpDe ACOUSTICON. Nieuwe Plein 34, Arnhem Zullen de arbeiders nu nog langer blind blij- v'en voor het goede van onze Christelijke or ganisaties Die stap zal door andere en meer dere in het maatschappelijk leven gevolgd wor den en gij staat weerloos. Bedenk het toch, welk gevaarlijk spel er met uw belangen ge speeld wordt, zelfs in geheime zitting, wat van zelf openbaar moest komen. Want bedenk, dat gij de grootste risico dragers van het bedrijf zult worden. Immers, gij krijgt heel de, n u a 1, heel de uien- en peen- teelt voor uwe rekening. Een onderzoek door mij ingesteld, heeft uitgemaakt, dat minstens 60 van de uien en koepeen in handen is van den kleinen boer en den werkman. De werk man heeft er van, van de 35% tot 40 45%, om den derden en om de helft van de productie en ik reken niet te veel: de kleine boertjes en kleingrondbezitters 20 van het totaal. Ik stond dan ook verbaasd over het inge zonden stuk van j.l. Vrijdag, om den groot grondbezitter, die alles weggeeft en niets voor eigen rekening teelt, een plaats te geven in het U.C.B, Was het zoo, dan kwam de werkman en de kleine landbouwer er een plaats in toe. Deze zullen dus voornamelijk mede te werken hebben, dat onze vruchten wederom met eere hun plaats kunnen innem'en op de wereldmarkt. Dan zal er sprake van zijn, als het terrein her wonnen is, flinke prijzen voor de producten te ontvangen. Laten de kleine boeren, kleingrond bezitters en de werkman zich nauw aaneen sluiten en samenwerken om het doel van het U.C.B. te verwezenlijken. Laat het Veilingbestuur zijn deuren van lid maatschap tegen geringen prijs openzetten, dan kan er voor Flakkee nog iets goeds uit groeien. Breng de producten naar den eisch van het U.C.B. aan de markt en gij zult er wel bij varen in de toekomst. Is nu de arbeider geen mededrager van de bedrijfsrisico en moet daar nu nog loonsver laging bij op den koop toe, te beginnen bif het gemeentebestuur van Middelharnis. Arbeiders, organiseert U Wat de gemeente- \raad van Middelharnis doet in geheime zitting en door de toepassing naar buiten komt, gebeurt op veel plaatsen achter de schermen. Wap'en u tegen zulke praktijken in uw organisatie; komt voor het recht, dat God u gaf, op, ook in het maatschappelijk leven. Laat die stem tot u doordringen, en wordt lid van onzen Neder- landschen Christelijken Landarbeidersbond. Dan kunt gij medewerken aan het decoreeren dier eenigingen op blindengebied. Wij voeren geen concurrentie, noch in de eene noch in de andere vorm. Er isinderdaad de laatste jaren een Chr. Blindenbond, doch dat neemt niet weg, dat zeer vele blinden van Christelijken, zelfs van Gereformeerden huize lid van onzen Bond zijn. We noemen slechts ia dit verband de Colportrice van het Blindeninstituut Bartimeus te Zeist. Deze, die dagelijks collecteert voor genoemde instelling, is een ijverig lid van onzen Bond. De Voorzitter van de afd. Zeeland van onzen Bond, iemand van uitgesproken Chr. be ginselen, is een actief Bondslid. We zouden nog verschillende andere namen kunnen noemen, maar ons lijkt dit hier de plaats. Met groote voorzichtigheid handhaven we onze neutraliteit en laten ons door niemand, noch in de eene noch in de andere hoek dringen. Wij wenden ons tot gansch het Nederlandsche volk, ten einde sympathie en belangstelling voor ons streven op te wekken. Wij zijn overtuigd, dat we met ons eerste optreden op het eiland een gunstigen indruk hebben achtergelaten. Overal was men zeer ingenomen met de leer zame, kunstvolle en afwisselende avonden, die wij gegeven hebben. De belangen der blinden zijn te ernstig dan dat zij geschaad mogen worden op de wijze als in Uw blad is geschied. Inmiddels hoogachtend, Uw dw. dnr., JOH. VAN DÉN BERG. Onderschrift der Redactie. 1) Dit is juist. Maar als men zegt, dat de Neutrale Bond op zeer sympathieke wijze sa menwerkt met Barthimeus en Zonneheerdt, dan geeft dat den out-sider onwillekeurig den in druk, dat er maar één landelijke Blindenbond is. Dat overigens verschillende vooraanstaande Christelijke menschen den Neutralen Bond steu nen, zegt alléén den niet-ingewijden véél, maar als men weet, dat deze medewerking verleend wordt als vrucht van onkunde met de Blin- denactie, zooals op Flakkee en elders geschied is, dan is het niet correct wanneer de Neutrale Bond met deze onkunde speculeert op andere plaatsen. Overigens verwijzen we naar onze desbetreffende driestar. RED. H. H. LANDBOUWERS. De prijzen uwer bruine boonen, groene erw ten en schokkers worden niet meer naar beneden MEDE-LANDBOUWERS Als wij geen maatregelen nemen gaat het met de schokkererwten denzelfden weg op als die van groene erwten en bruine boonen. Door de groote angst bezield, dat alles op een nul zal uitloopen en dit dagelijks aan buurman te getuigen, door- geloof te hechten aan alle praatjes en leugens die sommige kooplieden opdissen, die graag in troebel water visschen, geven wij die handelaars het juiste wapen in de hand en de gelegenheid om onze producten tegen steeds lagere prijzen in voorkoop aan te bieden en te verkoopen. Moeten we hieraan geen paal én perk stellen of staan we allen onder curateele van eenige gokkende kooplieden Alles wijst er op. Zouden de consumenten minder verbruiken als zij een redelijken prijs voor groenten, brood en peul vruchten moeten betalen Is de winst die tus- schenhandel zich permiteert gerechtigd Zou deze winst het geheele verbruik van vele pro ducten niet verminderen Hebben ze soms onze peulvruchten, gezien de uitvoercijfers van 662230 balen groene erwten tegen 545910 balen vorig jaar en 54160 balen bruine boonen tegen 30390 in het vorig jaar niet noodig Is de vraag'naar aardappelen en uien niet groot ge noeg om een redelijken prijs te mogen ontvan gen Zeer zeker zouden de prijzen bij een over- vloedigen oogst niet zoo hoog kunnen zijn als bij een middelmatig of kleinen oogst, doch als vraag en aanbod de prijzen regelen is hiervan ook geen sprake. Doch nu is vraag en aanbod uitgesloten. Door angst bezield en geloof hech tende aan alles, als hierboven gemeld, heeft al leen aanbod plaats met het noodlottig gevolg waarvan het einde niet is te overzien, als geen paal en perk wordt gesteld. Daarom, mede-landbouwers, laten we de han den ineen slaan en trachten met de bonafide handelaren en commissionnairs den handel in betere banen te leiden en om het moordend sy steem ten einde te brengen. Zeer zeker zouden bonafide handelaars in staat zijn onze produc ten tegen hoogere prijzen te verkoopen, zoo wij 3 a 4 weken geen schokkers ter markt voerden. Dan waren er geen goederen aanwezig om de ■contracten op termijnen (Februari-levering) te dekken en konden die heeren niet leveren. Gevolg zou zijn dat bij een niet-levering vraag zou ontstaan uit het buitenland bij dén vrijen handel. Zouden we in deze richting in samen werking met bonafide handelaars niet iets kun nen bereiken Minder en slechter als nu kan het niet. Zou er nu niet een onzer organisaties zijn die de koe bij de horens durft te pakken. De tijds omstandigheden leiden toch zeker wel tot mede werking en belangstelling. Het buitenland, voor al Italië en Frankrijk geven ons goede lessen. Tot verhooging der productie in Italië is voor den kamp tusschen provincies 7 millioen en voor den Rijkskampprijs 1 millioen lire uitge trokken en heeft Frankrijk heden de invoerrech ten voor het nieuwe gewas aardappelen met 100 verhoogd. Het is niet te verwonderen, dat men toch genegen is die invoerpremie gaarne te betalen, door den prijs onzer producten te ver lagen. De Fransche Staat wordt er dus beter van, de Fransche consument blijft denzelfd'en prijs betalen. En wij landbouwers kunnen er ons al vast op verlustigen, dat binnen enkele da gen duizenden vaten nieuwe Malta's worden ingevoerd. Misschien komt onze regeering nog wel met een voorstel tot een invoerpremie. SIJMEN. SOMMELSDIJK. In de maand Januari 1.1. vestigden zich alhier 11 personen, 24 ingeze- tenén vertrokken, 7 kinderen werden geboren, 1 persoon stierf, terwijl 3 huwelijken werden voltrokken. - De commissionnair L. D. Kastelein heeft zijn woonhuis, staande aan den Westdijk alhier, ondershands verkocht aan den heer H. Baars alhier. Vorige week stonden bij den correspondent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente gemid deld 8 werklooze landarbeiders ingeschreven. Thans is ook het gedeelte van het door de gemeente van den heer J. C. Wessels aange kochte deel van het pakhuisje achter de Kaai, afgebroken, waardoor de rijbaan aldaar belang rijk is verbeterd. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 3900 H.L. aardappelen, 1200 H.L. uien én 160 H.L. peen. MIDDELHARNIS. Van de lichting 1931 heb ben zich alhier aangegeven voor de Nat. Militie' 45 jongelingen waarbij 12 broederdiensten zijn. Voor ophaler bij het onderling Begrafenis fonds alhier, zijn bij loting aangesteld R. Al- bregts, J, Bakker en M. Koole. Vrijdag van 2— 7 uur, stemming voor een commissaris. Can- didaten zijn L. Kootte en L. Verolme. Vorige week zijn aan de Kaai aangebracht en verzonden 1920 H.L. aardappelen en uien. DEN BOMMEL. In de vorige week zijn ver voerd 4100 H.L. aardappelen en 800 H.L. uién. Van de 14 jongelieden ingeschreven voor den dienstplicht der lichting 1931 hebben er 7 vrijstelling wegens broederdienst aangevraagd. Het bouwen van een nieuwe bakkerij aan den Molendijk is bij onderhandsche aanbeste ding gegund aan G. van der Welle en R. Ba- kelaar, eerstgenoemde het metselwerk, de andere het timmerwerk. In deze gemeente staan thans 33 werk loozen ingeschreven. Door Burgemeester en Wethouders zijn de volgende bouwvergunningen verleend Aan J. Stoop te Ooltgensplaat, het bouwen van een landarbeiderswoning aan den Lageweg; Aan J. de Bakker, alhier, het bouwen van een schuur achter zijn woningAan R. Bakelaar, alhier, het bouwen van een aardappelbewaarplaats Aan A. Buijs alhier het verbouwen van zijne woning, gelegen aan den Bommelschendijk te Achthuiz'en. De heeren L. Driesse en N. A. Jochems, groot verlofgangers der lichting 1927 moeten op 11 September a.s. voor 17 dagen te Breda voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. Z. Jansen eveneens, doch op 21 Aug. OOLTGENSPLAAT. Aan Kaai- en haven gelden is in 1929 ontvangen 10124.50. In 1928 werd ontvangen 8368.70, dus nu 1755.80 méér. Vorige week zijn verscheept 156787 kilo aardappelen, 87000 kilo peén en 38500 kilo uien. Door den rijksveldwachter is tegen N. H. proces-verbaal opgemaakt wegens ordeversto ring en zoodanig rijden met zijn rijwiel dat de veiligheid in gevaar werd gebracht. Van de lichting 1931 hebben 19 personen een verzoek ingediend om vrijstelling wegens broederdienst. -Het bouwen van een nieuwe woning voor het Hoofd der Bijzondere School is opgedragen aan L. Dorsman Lz. timmerwerk, L. Dorsman Sr. Schilderwerk, C. D. Birkhoff, smidswerk, terwijlhet metselwerk opnieuw wordt aanbe steed. De volgende bouwvergunning is door B. en W. verleend Aan C. A. Braber voor een schuurtje. Aan Gebr. van Hassent voor een wagenhuis en aan P. van Dravik voor een schuur. Bevolking Ingekomen F. P. van Wes- tenbrugge van Zaamslag, Jac. Buteijn van Ril- lant-Bath, Maatje Tiggelman van Middelharnis, M. R. Groenewegen van Middelharnis, Leentje J. van den Heuvel van 's-Gravendeel, Lamberta E. J. J. Jansen van Zwolle. VertrokkenS. Korteweg naar Deventer, Jan Kooikes naar Steeenwijkerwold, Cornells Braber naar Middel harnis, M. van Zanten naar Ermelo, D. Kerp naar Den Bommel, Anna Verdun-Poortvliet en gezin naar Leiden. Het bestuur van het wit-gele Kruis te Achthuizen heeft tot wijkzuster benoemd mej. L. E. J. Jansen te Zwolle. - Aan den heer H. C. G. Landheer is door B. en W. vergunning verleend voor het uitbrei den van zijn maalderij met een haverpletmachine. OUDE TONGE. Deze week zal er tusschen de werkgevers en werknemers in het landbouw bedrijf een conferentie plaats hgbben om zoo mogelijk e'en collectief contract af té sluiten, wat het vorig jaar niet heeft plaats gehad. De woningen van de Gebr. A. en G. van Noord zijn aanbesteed aan C. de Looze en P. Snijder, timmerwerk; S. Kanters, metselweik, en D. van Noord, Schilderwerk. NIEUWE TONGE. Het dochtertje van C. Dekker, alhier, had het ongeluk te vallen en haar arm te breken. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. J.l. week werden van hier vervoerd 5800 balen uien, 380 balen peen en 1850 H.L. aa- dappelerf. «k De dienstplichtige verlofgangers C. van der Kroon en A. van Alphen Lz. zijn opgeroe pen om op li)26 Februari a.s. te Venlo voor herhalingoefeningen onder de wapenen te komen. Bij de gehouden verhuring werden percee- len bouwland verhuurd aan de wed. A. Looij, aan den heer K. de Jong en aan P. Noteboom Mz. De dienstplichtigen C. v. d. Kroon en A. van Alphen Lz. zijn opgeroepen om van 10 tot en met 26 Februari a.s. te Venlo voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te ko men. Bij den heer M. Kieviet, alhier, ontstond schoorsteenbrand. Gelukkig werden bijtijds maatregelen genomen en werd erger voorko men. Verzekering dekt de schade. Bij Provinciaal Blad is bekend gemaakt, dat door den Kooiman de Kooieenden moeten opgesloten of opgehokt worden van 1 Juli tot en met 15 September 1930. De heer A. Tieleman zal zich alhier ves tigen als slager in de zaak van dhr. W. Janson, die naar elders is vertrokken. DIRKSLAND. Maandagmiddag geraakte ee.4? zware vrachtauto aan den Philipshoofjesweg in de sloot. Met behulp van een kraanwagen werd de auto weer op den weg gebracht. Thans is alhier een afd. van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken opgericht. Tegen een inwoner werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der motor- en rijwielwet. Op de beurs besteedde men voor de veld vruchten als volgt: aardappelen 0.70 tot 0.80, uien 0.50, peen 0.30 per H.L.; tarwe 9. tot 10..schokkererwten 13.tot 13.50, bruine boonen 13.tot 13.50 per 100 K.G. HERRINGEN, Door B. en W. dezer ge meente is aan dhr. J. L. Coenradi te Melissant vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis met schuur aan de Nieuwstraat alhier. Zaterdag sloeg door schrikken een span paarden van de Wed. Kardux op den Kaaidijk op hol. In de vaart sloeg de wagen het onderst boven, tegelijk een wagen van den landbouwer v. d. Sluijs omver werpend. De wagen van de Wed. Kardux werd zeer zwaar beschadigd. De paarden werden een eindje verder gegrepen Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal het jaarlijks onderzoek der lichtinngen 1918 en 1921 plaats hebben in de maand Juni. GOEDEREEDE. In de maand Januari is in gekomen van Dirksland Aagtje Hakkenbrak. De lijst van eigenaars en houders van paarden, ligt gedurende de maand Februari ter Secretarie ter inzage. Voor de lichting 1931 van de Nationale' Militie zijn 16 jongelingen ingeschreven. Vorige week werden van hier 800 balen uién vervoerd. De vorige week vingen de garnalenvis- schers van 80—90 kilo per vaartuig. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden "j.l. Za terdag 13 arbeiders en 1 timmerman als werk zoekenden ingeschreven. Het onderzoek van verlofgangers der lich ting 1918 en 1921 zal in Juni plaats hebben. Waar en wanneer zal later worden bekend ge maakt. Vorige week is schipper J. Tanis ter Noordzeevissi vangst redelij met hem uitg< Verbete van den Hoo man maar y< naam van de huis werd vt OUDDOR Kriekel", eig< groot „Ware teelt van gro 8 M. De rij\ Goudmijn, di voor goed m voor voetgai blijft. De vis: kilo garnalen Van J. slacht. Het v gekeurd. De wer bij de Opent zijn Maandai er langs kor Wie(n) kc In de Ma; 1930 komt man, die ii verrichtte bankbiljettei dat nog ni wie de eign We zulle schen kant t de wetgever Ter bean komen deze trachten na biljetten in zijn. Heeft de eigenaar var in boerenleg Of vond hi waarin het vermeerdere of roof vri bankbiljettei Is dit het verstopte d Vooraf zal eigenaar van geld is; en wel een aan geen voor eigen verged Heeft wea het huis eq ét zijn spaardu dezelfde po De huurdei het geld in j Is de eig biljetten in zijn recht bankbiljettei louter toevaT worden do<i geld en de de bankbiijj Is de vu; is de geheel huis>eigenaa gen zij elk Hiermede! barnis geve orie ontsluil SOMMEll Ned. Herv heid van d| gehouden. DEN BC te Renswoi| van 1901- redenen md aangevraagd DIRKSL; Kerk alhier Ds Aj naar Riddq bedankt. De caj deze week Zij dij belijdenis kunnen zic| den in de Nu zil wijzer met citanten aa| stuur de ja HERKIf gekeurd te] opheffing van de opt de Ned. De in dikbeurt Herv. Kerlj heden niet heer Over| voorgaan, van Ds. va( D.V. bij de Ge| bedienen hoopt op Doopvader gifte te do) OUDDC slag »Timi haar derde De samen] geleid doe dam. Met zing van opend. De er op, dat zoeken va het nog te] het doen, deren doe Mozes een niet alleer ook het ge in het N. sche brievi er op hebl te leeren kennen, e jongelingei werd geuit) tot bloei Uit de

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2