Kerk en School. ingezonden Stukken. Plaatselijk Miew ook hard gewerkt om het coalitieverbod weg te krijgen en in zijn geschriften kan men na lezen hoe hij ijverde om het recht van vereeni ging en vergadering grondwettelijk vast te leggen. In dezelfde richting ging de Anti-Rev. partij. De S.G.P. oud-liberaal. Maar niet alzoo Ds. Kersten. De S. G, partij stelt zich" ten aanzien van het sociale leven ge heel op Jiet oud-liberalistische standpunt. Ds. Kersten wil* dat.de Overheid zich orithóticf Van het terrein van den arbeid. Doch dat is niet Calvinistisch, maar liberaal. Het blijft dan ook de eere der Anti-Rev. partij, dat Dr. Kuyper in de zeventiger jaren het eerst aan de over heid de plicht oplegde om een wetboek voor den arbeid te maken. De liberale heeren hebben hier toen den spot mee gestoken. Maar dat duurde niet langDe noodzakelijkheid drong spoedig. En al bewonderen we niet de leer plichtwet en moeten we er zelfs om principieele redenen deze wet afkeuren, toch stelt spr. de vraag, of men, wanneer men van de vreese- lijke toestanden der negentiende eeuw iets af weet, niet begrijpen kan, dat er een leerplicht wet gekomen is. En ook al keurt men niet alle sociale wtten goed en al zijn er voor verbete ring vatbaar, moet men niet, wanneer men van de toestanden der vorige eeuw afweet, toejui chen, dat de overheid eindelijk haar roeping is gaan verstaan om het schild op te heffen over 't zwakkere, dat uitgebuit werd door den sterke. De zegen van Patrimonium. Bij dit alles is de oprichting van Patri monium een groote zegen geweest Voor nu ruim vijftig jaren hebben Christenarbeiders en Christenpatroons ingezien, dat het sociale leven in Christelijke bedding moest geleid worden. Patrimonium werd het Christen-werkliedenver bond, waar patroon en arbeider elkander zoch ten en door samenwerking geestelijke en stof felijke verbetering zochten. Later zijn daar de Christelijke vakorganisaties bijgekomen, zoodat Patrimonium zich meer speciaal op de geestelijke nooden van den arbeider concentreerde. En als zoodanig is Patrimonium een grooten zegen voor ons volk geworden. Er werd kennis van de Christelijke beginselen voor het sociale en maatschappelijke leven onder den arbeidenden stand gebracht. En daarom is Patrimonium een bolwerk geworden tegen het socialisme, dat in revolutionairen weg een heilstaat wil bouwen. Met een opwekking om ook op Flakkee mee te arbeiden aan oprichting van afdeelingen voor Patrimonium, besluit spr. zijn rede, die met ap plaus beantwoord werd. Na een kleine pauze werd gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen 'en eventueel debat. Bespreking. Enkele vragen werden er gesteld in verband met Patrimonium, waarbij de heer Den Ouden verwees naar den heer Vingerling, die binnen kort op dit eiland speciaal voor deze organi satie zal komen spreken. De heer Deijs vroeg of het niet gewenscht zou zijn, dat Ds. Kersten eens in „De Banier" het A.-R. program van beginselen afdrukte. Hierop antwoordde de heer Den Ouden, dat het al een stap in de goede richting zou zijn, wanneer Ds. Kersten zijn eig'en program eens in „De Banier" afdrukte. Dat zou verschillende van zijn lezers misschien al de oogen kunnen openen. Want dan zou kunnen blijken, dat Ds. Kersten zich zelf niet houdt aan eigen program. Het is opvallend, dat zijn program grootendeels is over genomen van onze partij. Maar er komen toch enkele dingen in voor, die afwijken, maar juist op die punten houdt Ds. Kersten zich zelf niet aan zijn program. Dat program wil b.v. de Overheid opdragen, dat in alle samenkomsten te verbieden het verbreiden van beginselen, die de eere Gods en het gezbg der Overheid aan randen. Maar men heeft er nog nooit van ge hoord, dat Ds. K. een wet indiende om den moderne predikanten het prediken te verbieden. En dan zouden ook zijn menschen kunnen zien, dat hun eigen program niet staat op den grondslag van art. 36, want Ds. Kersten wil ook hebben (evenals wij), dat het bijzonder onderwijs (wat ook socialistisch en Roomsch onderwijs kan zijn) regel zij en openbaar on derwijs aanvulling wordt Maar dat is in strijd met artikel 36, dat spreekt van weren en uit roeien door de Overheid van alle afgoderij en valsche Godsdiensten. Ook in verband met nog andere vragen staat spr. stil bij de politiek van Ds. Kersten. Spr. wijst er op, dat Ds. K. wel met moties in de Tweede Kamer werkt. Maar dat staat ook niet in artikel 36. Daar leest men, dat de Overheid door wetten moet regeerén, maar niet door mo ties. Ook Ds. «Kersten heeft het recht wetten voor te stellen, maar waarom doet hij het dan niet Dan wijst spr. op de onwerkelijkheid van de actie van Ds. Kersten. B.v. bij de motie om alle treinen op Zondag stil te leggen. In Staatk. Geref. kring spreekt men van Zondags heiliging, welke de Overheid moet handhaven. Maar dat kan niet tot de roeping der Overheid behooren. Dan zou zij alle menschen dwingen om naar de kerk te gaan. De Overheid kan niet verder gaan dan de Zondagsrust zooveel mogelijk te bevorderen. Dat eischt ook de A.-R. partij. Maar wat zou er gebeuren, indien alle treinen door de regeering werden stil gelegd, stel al dat de Overheid hiertoe in staat was Dan zouden ook vele werken van noodzakelijk heid niet meer kunnen gebeuren, en dat ligt niet in den lijn onzer vaderen. Maar zou de Zon dagsrust er door bevorderd worden Spr. ge looft het niet. Men zou van het eenC kwaad in het andere, nog grootere vervallen. Dan wijst spr. op de wijze, waarop Ds. Kersten de armen zorg wil geregeld zien en op meer dingen, waar uit blijkt, dat Ds. Kersten absoluut geen oog heeft voor de werkelijkheid. Treurig is het, dat vooral op het terrein van het sociale, leven Ds. Kersten geheel de oud-liberalistische lijn volgt. Daartegen moet onzerzijds het Anti-Rev. beginsel, dat is naar den Woorde Gods, uitge dragen worden. Wij mogen zelfs niet blijven staan bij het standpunt der vaderen. Wanneer wij zien, dat dit in strijd komt met het Woord van God, dan moeten wij ook dat afkeuren. We zijn niet Roomsch, dat we een onfeilbaar heid van eenig mensch zouden leeren. In de gelijkenis van het onkruid in den akker heeft Christus ons geleerd, dat het niet de taak der Overheid is om het onkruid uit te roeien, want gevreesd moet worden, dat met het onkruid ook de tarwe wordt uitgeroeid. De kerk heeft de roeping om het Evangelie uit te dragen en het ongeloof te bestrijden. De A.R-v partij plaatst zich. hier. op het standpunt van het Woord van God, en hiervoor moet elk- mensch zich buig'en, ook Ds. Kersten. Spr. dringt er op aan, dat wij deze dingen onder zoeken, opdat tegenover dwaling en misver stand de waarheid aan het licht trede. Dan is er ook hope voor den groei der A.-R. partij, die naar art. 1 van haar program zich ten doel stelt het Calvinisme, dat in de bloeitijd der va deren zijn stempel drukte op het volksleven der vaderen, weer in het leven te doen wortelen. De Voorzitter dankte den spr. voor zijn gloed- vol betoog en wekte alle aanwezigen op om in de plaats waar God hen stelde, de dingen die zij hier hoorden, uit te dragen. Spr. wees er op, dat er verband bestaat tusschen de actie van Ds. Kersten en den groei van het socialisme. Juist in die plaatsen van ons land, waar Ds. Kersten zijn kiezers haalt, nam de groei der S.D.A.P. het meest toe. Dat feit moet ons wat te zeggen hebben. Spr. hoopte, dat ook deze I yergaderigger toe zal medewerken, dat wij ons I gevenaan beginselstudi'è ook" voor het maat-- schappelijke en socialeterrein des 'levenslTEn wanneer wij onzen plicht doen, en daarbij een biddend leven leiden, mogen we in het geloof staan, dat God ook op zijn tijd aan ons werken niet de vruchten zai onthouden. Hierop werd de goed geslaagde vergadering door den heer Den Ouden met dankgebed ge sloten. De copie van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven.Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Hooggeachte Redactie Van verschillende zijden heb ik hooren be weren, dat die Bond Voor blinden, die op ons eiland avonden organiseert, in 't geheel niet is samengesteld zooals wel door dien Bond voor gegeven wordt. Men vertelt, dat er maar één bond is, die alle blinden, van welke richting ook, verzorgt. Nu hoor ik, dat er meer bonden zijn; dat de ons bekende bond geheel neutraal, ja zelfs eenigszins rood is en dat men van christelijke zijde een anderen bond heeft. Is dit zoo Kunt U ons daar nader over in lichten Bij voorbaat dank ik U voor het antwoord en de verleende plaatsruimte. Een abönné. Stad aan 't Haringvliet, Januari 1930. Onderschrift der Redactie. Juist gisteravond stond in „De Standaard" een driestar die over deze kwestie „meer licht" geeft, hetgeen voor verscheidene plaatsen van ons land wel noodig bleek. We nem'en het hieronder over. Intusschen heeft de „Neutrale" Bond overai in den lande zijn kwaad gedaan. En niet alleen Anti-Rev. burgemeesters (op verscheidene plaat sen) en Geref. predikanten (eveneens op vele plaatsen) zijn er ingeloopen, maar óók de A.-R. pers. Onze A.-R. perszusters „Drie Provinciën" en „De Merwebode", zelfs het A.-R. orgaan, dat te Oosterbeek verschijnt (de plaats waar de heer v. d. Berg woont) werden de dupe Aan wien de schuld O.i. aan den Chr. Bond, die niets van zich laat hooren. Wij hebben dan ook persoonlijk het bestuur van den Chr. Bond op zijn feil gewezen, waarvan waarschijnlijk de driestar in „De Standaard" het gevolg is. Zij het een les voor onze Chr. organisaties, om wat actiever op te treden. Want het blijkt ook hier weer: de kinderen dezer wereld zijn voorzichtiger (en actiever) in hun qeslacht dan de kinderen des licht RED. Hier volgt de bedoelde driestar Niet de Nederlandsche, maar de Nederlandsche Christlijke Blindenbond. Ook in de blinden-wereld openbaren zich principieele tegenstellingen. Ook in de blinden-wereld kwam de drang naar organisatie tot uiting. Het kon niet anders, of de uiteenloopende levensbeschouwing leidde ook hier tot afzon derlijke organisatie. De Nederlandsche Blindenbond dient Zich ais neutrale organisatie aan en tracht zoowel door zijn orgaan de „Blindenbode", als door het gesproken woord belangstelling voor de zaak der blinden te wekken'. Vooral zijn propagandist, de heer Johs. van den Berg te Oosterbeek, reist met beschamenden ijver stad en land af om steun voor zijn bond te verwerven. Ook onze Christelijke kringen worden om die sympathie gevraagd en met zekeren nadruk wordt gewezen op het feit, dat hier en daar enkele plaatselijke leidslieden van Chr. levensovertuiging medewerking verleenden. Dat feit valt niet te loochenen, maar is wel te betreuren, gelijk het dan ook door sommigen betreurd wordt, dat zij uit onkunde zich lieten verleiden tot hulp voor eene schijnbaar sym pathieke actie, wier wezen zij ongenoegzaam doorgrondden. In naam toch is de Nederlandsche Blinden bond neutraal, maar in wezen worden door deze organisatie omtrent de taak der Overheid, de roeping der particuliere weldadigheid en onder scheidene andere belangrijke vraagstukken op vattingen voorgestaan, welke in onzen Chris- telijken kring contrabande zijn. Daarom wordt in het bekroonde Bondslied de philantropie gehoond met het Hoe walgt ons hart de bitt're bete Van 't lang geroemde genadebrood Daarom was op de jaarvergadering meer dan eenmaal een socialistisch Kamerlid de begeerde feestredenaar. Daarom gingen door het kloeke initiatief van Patrimonium in 1924 ook de blinde mannen en vrouwfen van Christelijke belijdenis over tot stichting van een vereeniging onder eigen ba nier, die ook een eigen orgaan „De Blindengids" uitgeeft Met volle overtuiging roepen wij onze geest verwanten op den arbeid onzer blinde mannen en vrouwen niet te schaden, door zich te geven voor eene organisatie, wier uitingen zeer beslist indruischen tegen onze antirevolutionaire over tuiging. Naar den Nederlandscheni Christel ij ken Blindenbond behoofen ons hart en onze gaven uit te gaan. Mijnheer de Redacteur Vergun ons s.v.p. een plaatsje in Uw veel gelezen blad, waarvoor bij voorbaat onzen op rechten dank. Met bevreemding namen wij kennis van het verslag van de op 17 Jan. j.l. gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Nieuwe Tonge, geplaatst in „Maas- en Scheldebode" dd. 22 Jan. 1930. Inzonderheid de uitlating van het geachte Raadslid.Van Alphen wekte onze verwondering. Deze heer n.l. verklaarde zich tegén alle mu ziek en zang, ja zou zelfs willen, dat Zulke vereenigingen maar niet vergaderden. Hij acht het dus wenschelijk, dat er geen vereenigingen bestaan, die tot doel hebben de verheffing van de zang- of muziekkunst. Hoe is het mogelijk, dat iemand, en dan nog wel een gemeenteraads lid, die de belangen van de geheele gemeente moet bevorderen, blijk geeft van zóó weinig gevoel voor het schoone, dat God ons te ge nieten geeft, ook in de beoefening van zang en muziek. Dat iemand er voor zichzelf weinig om geeft, kunnen we ons nog indenken, maar dat een Raadslid in den Gemeenteraad de wenschelijk- heid van het niet bestaan van zang- of muziek- vereenigingen bespreekt, geeft ons te denken, dat zoo iemand wel op een zeer eng standpunt moet staan. Een.kleine vergelijking: iemand lust b.v. geen soep, ja heeft er een afkeer van. Nu zóu bét tóch gek zijn en belachelijk tevens, wanneer die persoon wilde, dat niemand ooit soep at. Gelukkig echter voor zanglustig Nieuwe Ton ge, zitten er in onzen Gemeenteraad ook nog personen, wier blik breeder is dan die van sommige anderen en die liever de zang- en muziekkunst van gemeentewege gesteund zouden willen zien, dan dat aan alle zang- en muziek beoefening in Nieuwe Tonge een einde worde gemaakt, U, M. de Red., nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte, teekenen wij, Achtend, BESTUUR MANNENKOOR „ZANGLUST". Nieuwe Tonge, Januari 1930. Geachte Redactie Beleefd verzoek ik U plaatsing van onder staande om de heeren inzenders in Uw blad van Zaterdag j.l. van antwoord te dienen, waarvoar bij voorbaat dank. Met hetgeen de heer H. Boelaars schrijft kan ik mij volkomen vereeniging. Ik ben dan ook geen voorstander van kermisvermaak om de kermis zelf en geeft ook de voorkeur aan een Concours, zooals dit te Dirksland is gehouden. Als secretaris van het Uitvoerend Comité te Dirksland ben ik echter volkomen op de hoogte wat er voor noodig is, zoo'n Concours te houden en zal het in de-praktijk blijken, dat dit niet altijd zoo zal gaan, en gnen dus noodwendig gebruik moet maken van z.g.n. kermisvermake lijkheden. Het financieele vraagstuk is toch bij een Concours ook van groot belang, daar men toch eenige zekerheid moet hebben, geep financieele strop te halen. Is het mogelijk, zonder kermisvermakelijk heden een concours te organiseeren, dan kan ondergeteekende zich daar best mee vereenigen. Ik hoop, dat de heer Boelaars nu begrijpt, dat ik niet voor kermis ben; maar indien noodig er niet tegen. Wat de inzender van Nieuwe Tonge betreft het volgende Wat kermisvermakelijkheid met een concours uitstaande heeft, daarvoor verwijs ik U naar het antwoord aan den heer Boelaars. Achtend, M. DE BONTE J.Cz. Dirksland, Januari 1930. Van redactiewege verkort. SOMMELSDIJK, Vorige week stonden bij den correspondent der arbeidsbemiddeling de zer gemeente gemiddeld 5 werklooze landarbei ders ingeschreven. De echtgenoote van den landbouwer J. J. had het ongeluk te vallen en haar enkel te breken. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. De schietoefeningen van oen B. V. L. zul len in deze gemeente in plaats van Donderdag avond op dezelfde uren des Vrijdags worden gehouden. Op de paardenlijst dezer gemeente ko men 77 eigenaren voor met een totaal aantal paarden van 273. Maandag 27 Januari 1.1. vergaderde de kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier. Nadat eenige huishoudelijke zaken waren be handeld werd overgegaan tot bestuursverkiezing. De aftredende heeren J. H. Dijkers en A. Roet- man werden met algemeene stemm'en herkozen. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 4850 H.L. aardappelen en 800 JH.L. ien. Onze dorpsgenoot de heer A. W. van Beek, slaagde dezer dagen bij de vesting-artil lerie te Naarden voor Sergeant Administrateur. MIDDELHARNIS. Met' ingang van 1 Febr. a.s. is alhier aangesteld als brigade commandant der rijksveldwacht de heer F. Kleinjan uit Rot terdam. De vorige week zijn aan de Raai aange bracht en per scheepsgelegenheid verzonden ruim 2000 H.L. aardappelen en uien. Bij den correspondent der arbeidsbemid deling hebben zich als werkloos doen inschrijvén 24 veldarbeiders, 1 timmerman, 1 zeevisscher, 1 schilder, 1 transportarbeider, 1 metselaar, in totaal 30 personen. Terwijl A. Albregts bezig was een stukje ijzerdraad uit een varkens bek te verwijderen beet het dier hem een top van zijn vinger af. Hierdoor moest hij zich onder geneeskundige behandeling stellen. Onze dorpsgenoot, de heer H. Wilden- boer, slaagde dezer dagen voor het diploma Rond- factuur- en schoonschrijven voor de lee raren van de Z. O. W.-school te Amsterdam. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Wij brengen in herinnering, dat de rentekaarten en -boekjes van de arbeiders, die in Stad aan 't Haringvliet won'en en werken moeten worden ingeleverd bij den Raad van Arbeid te Brielle vóór 8 Februari a.s. Tegen de arbeider eventueel werkgevers die hieraan geen ge volg geven, zullen strafmaatregelen worden ge nomen. Tevens vestigen wij de aandacht van werk gevers er op, dat de Raad van Arbeid, indien de vreplichting tot premiebetaling (zegels pik ken) niet is nagekomen het bedrag van de eventueel in te stellen navorderingen zal ver- hoogen met 10 naar boven afgerond tot een bedrag van tenminste tien cent. DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 2226 H.L. aardappelen en 2275 H.L. uien. Door de conservenfabriek der firma A. J. Holleman Overbeeke is ingevolge de Hinder wet vergunning gevraagd tot het uitbreiden ha- rer inrichting met een ruwoliemotor. In deze gemeente is eén commissie gevormd tot het doen optreden van den Blindenbond, bestaande uit de heeren Dr. G. Kattewinkel, J, P. Mast, H. C. van Rossum, C. Westerweel, J. P. Verheul en A. R. Meulendijk. Volgens het programma zal deze avond plaats hebben) 5 Februari a.s. in de O. L. S. Door B. en| W. is aan W. Stoop te Ooltgensplaat vergunning verleend tot het bou- wen-van een woonhuis. De te bouwen woning zal met het nabijgelegen land een plaatsje vor men ingevolge de landarbeid'erswet. Naar wij vernemen zal op de plaats, waar de heer Konig zijn bakkerij uitoefende een nieuwe bakkerij verschijnen. OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn ver scheept 205.382 Kilo aardappelen, 33742 kilo peen ien 10400 kilo uien. Tot bestuursleden van de ijsclub „Voor waarts" zijn herkozen L. Hokke Lz„ L. T. Ras en P. J. F. Koster. De begrooting over 1930 der Ned. Herv. Kerk ligt gedurende 14 dagen voor een ieder ter inZage. NIEUWE TONGE. De collecte voor het Ned. Roode Kruis heeft alhier ruim 56.- opgebracht. Van den landbouwer J. C. N. stierf een paard. Het dier is onder politietoezicht begraven. - J.l. week werden van hier vervoerd 2475 balen uien, 380 balen peen en 1200 H.L. aard appelen. Bij de gehouden telling bleek, dat er in deze gemeente nog 28000 H.L. aardappelen aanwezig waren. DIRKSLAND. De rekening van de ijsclub „Dirksland" sloot met e'en' totale ontvangst over 1928 van 1105.77 en met een uitgaaf van lz45.31. Goed slot 60.45. Ten behoeve van den aanleg der nieuwe ijsbaan was aan vrije giften ontvangen 275.50 en 405.— als ren- telooze aandeelen a 5.per aandeel. Tot bestuursleden werden herkozen de heer A. Knops en Mej. Gestel-Grootenboer. HERRINGEN. In de vorige week gehouden vergadering van de landarbeidersvereen. „Her- kingen" is tot bestuurslid herkozen de heer P. N. Hogerwerf, welke deze benoeming heeft aangenomen. Vorige week werd van 't rijwiel van 4e heer H. v. d. O., staande voor de hoeve van den landb. K„ op klaarlichten dag een carbid- lantaarn ontvreemd. Van den dader geen spoor. Van Zaterdag- op Zondagnacht trof de gemeenteveldwachter alhier een rijwiel aan, het welk onbeheerd stond bij de woning van d. B. Het rijwiel werd voorloopig opgeborgen, totdat Maandag de eigenaar opdaagde. Het bleek toe te behooren aan den heer K. alhier. Vorige week werden van hier vervoerd een tweetal scheepsladingen aardappels, be nevens een tweetal ladingen uien en peen. GOEDEREEDE. Vrijdag reed de auto van J. A. van Ouddorp van den Hoofddijk. Aan de auto was eenige schade en de bestuurder brak een sleutelbe'en en moest 's avonds naar een ziekenhuis te Rotterdam gebracht worden. Van den vrachtrijder D. S. stierf Zondag een best werkpaard. Verzekering dekt de schade. De garnalenvisschers vingen de vorige week van 75 tot 90 K.G. garnalen per vaartuig. Vervoer van veldvruchten: Uien 2250 balen en aardappelen 400 balen. OUDDORP. De vereeniging „Draagt elkan ders lasten", ten doel hebbende geldelijken en ander'en steun te verleenen aan behoeftige we duwen en weezen van inwoners van Ouddorp, die bij overlijden gewoon lid der vereeniging zijn geweest, heeft Vrijdag 24 Januari in „Be" levue" haar jaarvergadering gehouden. Met den eere-voorzitter, onzen EdelachtL. Heer Burgemeester, waren slechts 21 leden op gekomen. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer S. Bezuijen, werd goed gekeurd. Het aantal leden bedraagt 123; dat der begunstigers is 66, die te zamen 720.60 heb ben gestort. Gekweekte rent'e bij de Boeren leenbank was 117.22. Het saldo van de vorige rekening was 275.15. Na aftrek der uitkee ringen en verschillende onkosten, bleef een batig saldo van 3298.87. Tot op heden verkeert de vereeniging in bloeienden toestand. De voorzitter der vereeniging, de heer T. Tanis, die aan de beurt van aftreden was, werd met 20 stemmen herkozen. De penningmeester deelde mede, dat iemand bij hem geweest was, om steun te vragen voor een behoeftig gezin, waarvan niemand lid der vereeniging is. Op zoo'n verzoek is afwijzend beschikt, als in strijd met het doel der ver eeniging. Een dergelijk gezin dient hulp te vra gen bij de armbesturen. De bode der vereeniging, W. Meijer, heeft voor zijn ambt bedankt, en zelf in zijn plaats gesteld A. v. d. Bok. De vergadering ging maar accoord met deze vreemde 'en ongewone ver wisseling. SOMMELSDIJK.* Donderdag 30 Januari a.s. des avonds 6.30 uur, hoopt in het Zondags- schoolgebouw alhier op te treden de heer Rustige. MIDDELHARNIS. De heer L. Koudijze., koster der Geref. Kerk, heeft als zoodanig bij den Kerkeraad ontslag aangevraagd tegen 1 Mei a.s. Ouders, welke Zondag in de Ned. Herv. Kerk hun kinderen wenschen te laten doopen, moeten hiervan aangifte doen Vrijdagavond 7.30 uur in de consistoriekamer. OUDE TONGE.* Verslag van de derde jaarvergadering der Ned. Herv. Jongelingsver- eeniging op Geref. grondslag „Timotheus" te Oude Tonge. 'Deze derde jaarvergadering werd gehouden in 't Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Kerk. Als de leider van dezen avond, onze pre dikant Ds. C. Vlasblom, om even over 7 uur de vergadering opent door te laten zingen, Ps. 25 vs. 2, is de zaal zoo goed als geheel bezet,' terwijl op het podium de jubileerende vereeniging heeft plaats genom'en. Als de laatste klanken van het psalmvers zijn weggestorven, gaat de voorzitter voor in gebed, waarna hij voorleest Psalm 119, van vers 1 tot en met 5. Aan de hand van dit Schriftgedeelte, spreekt zijn Eer waarde een openingswoord. Allereerst wordt ge wezen op de triomfantelijke vreugde, welke ons uit Gods Woord toestraalt, ook in dezen Psalm. Welgelukzalig^ hiermede begint deze Psalm. Voor de wereld is Gods Woord een duister, naargeestig, lastig Woord, maar voor Gods volk is het een blijde boodschap. Zij weten, dat Jezus niet is gekomen om te verdoemen, maar om te behouden. Het gaat om de eere van Zijnen Naam in het verlossen van Zijn men- schenkind uit de banden van Satan. Zeker, het woord leert ook een verwerping, een ramp zaligheid, maar dit is het deel van het volk, dat de genade verwerpt en zichzelf hardnekkig tegen God blijft handhaven. Tegenover de wel gelukzaligheid staat de rampzaligheid, opdat het heerlijke licht van het eerste des te duidelijker zou uitkomen tegen den donkeren achtergrond van het laatste. Wie zijn nu welgelukzalig? Die in de Wet des Heeren gaap, qn Zijne getuigenissen onder- houdeg. Spr: waarschuwt, inzonderheid de jon gelingen, tegen l^et oppervlakkig beschouwen van de Wet, zooals de rijke jongeling, die de geboden onderhouden had van zijn jeugd aan, maar die de Wet in zijn eigenlijke strekking nog nooit aanschouwd had. We moeten ze zien als de Wet Gods, als de volmaaktheid eischende en daarom verbrijzelende Wet, die ons alles ontneemt en ons aan onze armoede ontdekt. Dan drijft ze ons tot Christus, Die de Wet volbracht heeft voor arme zondaren. In die Wet moeten wij gaan, onze levenstrein moet binnen die rails blijven, willen wij niet te pletter loopen. Ten slotte wenscht spr. de jongelingen als vrucht van het onderzoek van Gods Woord toe, dat het: „Gij hebt geboden", ook bij h'en m&g ge volgd worden door de smeeking: „Och, dat mijne wegen gericht werden om uwe inzettingen te bewaren," De secretaris, de penningmeester en de biblio thecaris brengen nu achtereenvolgens hun jaar verslag uit. De eerste laat in korte trekken de werkzaamheden die verricht zijn en het lief en leed, dat ons te beurt gevallen is, aan onzen geest voorbij trekken. Een gevoelig verlies leed de vereeniging door het vertrek van dén op richter en eerste voorzitter, den heer M. Faas. De hierdoor ontstane moeilijkheden zijn echter gelukkig weer overwonnen. De penningmeester houdt zijn bekend geestig verslag, waaruit blijkt dat de ontvangsten bedroegen 376.29J^; de uitgaven 364.74, zoodat er een batig saldo is van 11.55^2- De bibliothecaris deelt mede, dat in 1929 bijna 100 nieuwe boeken zijn aan geschaft, en dat, hoewel de kas „op het vries punt" staat, toch binnenkort nieuwe catalogussen voor de begunstigers gratis verkrijgbaar zullen zijn. Dev oorzitter leest nu een schrijven van den oud-voorzitter, den heer M. Faas te Doornspijk, voor, waarin deze de vereeniging geluk wenscht met haar 3-jarig bestaan; haar opwekt het oog naar bovén' te slaan en het in de diepte te zoeken en ons de goede belijdenis niet te scha men. Ook van de vereenigingen te Dirksland en Sommelsdijk zijn schriftelijke felicitaties in gekomen, terwijl de M.V. „Dorkas" en de J.V. van Middelharnis bij monde van een der leden de gelukwenschen overbrengen. Hierna krijgt vr. H. Jonker gelegenheid zijn inleiding over: „De drie jongelingen in den oven", te houden. Hierin wordt stil gestaan bij den Koning Nebukadnezar, welke een gouden afgodsbeeld maakte en beval, dat ieder dit beeld zou aanbidden; bij de drie jongelingen, die wei gerden te knielen en tot straf daarvoor in den zevenmaal heeter gestookten oven werden ge worpen; bij hun wonderlijke bewaringen en uit redding door den Heere; terwijl ten slotte wordt opgewekt tot standvastigheid in het geloof. Na deze mooie inleiding wordt ter afwisseling getracteerd op thee en speculaas. Als allen hun deel hebben, leest vr. H. Hartman Jacz. een gedicht voor, getiteld: „De breede en de smalle weg", en krijgt de afgevaardigde van Ooltgensplaat gelegenheid tot het uitspreken van zijn goede wenschen. Nu is aan de beurt vr. H. Kievit, welke spreekt over: „Inwendige Zending". Inl. wijst er op, dat de inwendige zending wel eens over het hoofd wordt gezien, terwijl ze toch zoo noodig is. Als bewijs hiervoor wordt gewezen op den afval van God en geheele vervreemding van godsdienst in sommige kringen, op de gees telijke armoede en de daaruit voortvloeiende ellénde; op het werk der barmhartigheid, welke die arme afgedoolde schapen weer terug zoekt te brengen tot de Bron des Levens; terwijl enkele pioniers op het gebied der inwendige zen ding worden genoemd. Thans wordt een kwartier gepauzeerd, ter wijl nogmaals getracteerd wordt. Na de pauze wordt, onder het zingen van Ps. 103 vs. 1 en 3, gecollecteerd, welke collecte 22.68 opbrengt. Voortvarende tot verdere afwikkeling van het programma, krijgen we allereerst een; in leiding over: „De verloren zoon", door C. Hartman. Op duidelijke wijze wordt deze ge lijkenis uiteengezet, terwijl met e'en korte toe passing wordt besloten. Daarna houdt vr. H. J. van Noord een inlei ding over Art. 15 der Ned. Geloofsbelijdenis, handelende over de erfzonde. Geschetst wordt de ellende van den mensch, die reeds direct met zonde bevlekt is en verdoemelijk voor God en op den geestelijken Doop, waardoor de zon den worden uitgewischt. Ten slotte toont vr. H. Hartman Jerz.: „Het goed recht der Jongelingsvereeniging" aan, wij zende op de gevaren, die de jongelingen be- dreig'en en op het doel der J.V.: de leden te vormen tot mannen van karakter, die temidden der gevaren pal staan. De voorzitter brengt nu dank aan de bezoe kers voor hun opkomst en aan hen die mede gewerkt heben, dezen avond te doen slagen. Als daarna nog gezongen is Ps. 72 vs. 11 sluit de voorzitter deze welgeslaagde samen komst met dankgebed. H. DIRKSLAND. Zondag zal des v.m. en des avonds in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden Ds. Remme van Amsterdam. Des v.m. zal er een collecte worden gehouden voor het Zee manshuis te Amsterdam en des avonds de extra maandelijksche collecte voor de kerk. Voor de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de O. L. school meld- dén' zich geen sollicitanten aan. Zondag zal in de kerk der Geref. Gem. alhier de extra maandelijksche collecte ten bate der kerk worden gehouden. De heer J. J. Troelja heeft voor zijn be noeming tot diaken in de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. Bij de verkooping van enkele plaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier liepen deze op tot 90.— per plaats. HERRINGEN. Vorige week ontving de Ker keraad der Ned. Herv. Gem. alhier het teleur stellend bericht, dat de tot voorganger benoemde Eerw. Heer De Jong te Nieuwveen, voor deze benoeming bedankte. D.V. zal er a.s. Zondag des nam. 2 uur gelegenheid zijn tot bediening van den Heiligen Doop in de Ned. Herv. Kerk, waar dan hoopt voor te gaan Ds. vdn Ameide van Sommelsdijk. Aangifte' kan geschieden a.s. Woensdag in de consistoriekamer, des avonds om 8 uur. GOEDEREEDE. Zondag zal er in de Ned. Herv. Kerk alhier gelegenheid zijn tot het doen bedienen van den Heiligen Doop. Aangifte Zaterdagavond 7 uur aan de Pastorie. Donderdagavond 6 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan de heer Bouman van Stellendam,

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2