Ingezonden. Gemengd Nieuws. landarbeiderswet. Ingezonden Stukken. burgerlijke DE STORM. ZWARE BRAND TE RHOON. GRUWELIJKE SLUIPMOORD. We verwachten, dat velen opkomen. De J.V., M v en de Zangvereeniging tellen bij elkaar 1 35'leden Die hebben we vast dien avond. Nu'zou ik zeggen: Laat iedere jongen en ieder M> ;:n ouders, broers en zusters en vrienden meisje meebrengen en .je opkomst is in eli ,^ricen jeder is welkom, ook buiten den kring e'vereenigingen. Zoo zoetjes aan begrijpen e nu al het doel 'en het werk van een J.V. Op voortreffelijke wijze heeft de heer J. van Oük dat pas uiteengezet in zijn twee ingezonden stukken. Laten we God danken, dat er nog een trina van joagensj is, die, Gods Woord willen onderzoeken'. Weet ge, hoe ge bi] die jongens den moed er uit haalt Door niet mee te leven, door niet ter vergadering te komen. Als de ouderen meeleven wekt dat de leden, IV. zoo op. Laat de een voor den ander met wegblijven. Er wordt vaak geredeneerd: Och, op Melissant voel'en ze niet veel voor zulke dingen, en dan blijft men weg. Maar neen! wekt mekaar op! 't Is uw roeping ten opzichte van de jeugd. Juicht het toe, als er jongens zijn, die des Hei- lands woord willen opvolgen: „Onderzoekt de Schriften 1" en luisteren naar Paulus woord aan Timotheus: „Niemand verachte uwe jonk- 'k Hoop, dat niemand zich er aan ergere, dat de vergadering in de Geref. Kerk gehouden wordt Van alle kerken hebben we leden op de TV. Laten we dit afspreken: Er komen er zóó veel, dat de Geref. Kerk te klein blijkt, en we wel een andere lokaliteit, een grootere moeten opzoeken. Laat vooral vrouwen wat meer op komen. HERRINGEN. Onze vroegere dorpsgenoot K. Eelderink, thans hoofd der Chr. School te Burg Texel, is als zoodanig benoemd aan een te Vianen te openen school. Vorige week meldde een onzer zuster- bladen, als zou bij de Ned. Herv. Gemeente alhier benoemd zijn tot voorganger de Eerw. Heer de Jong te Nieuwveen. Dit bericht was wel wat voorbarig, daar van een dergelijke benoe ming bij den Kerkeraad niets bekend was. GOEDEREEDE. Tot kerkmeester is herkozen de heer F. Luime en gekozen zijn tot notabelen de heeden A. de Vries en L. v. d. Wende Kz. Donderdagavond 6 uur hoopt in de JNea. I Herv. Kerk op te treden de heer Bouman van I Stellendam. De verkooping van zitplaatsen m de iNea. Herv. Kerk zal plaats hebben op 20 Januari, des nam. 3 uur. OUDDORP. A.s. Zondagnam. wenscht Ds. van Ameide als ouderling in de Ned Herv. I Kerk te bevestigen br. J. Grinwis Kr. lhz. en als diaken br. C. Pijl. Ds. J. Bus, thans emeritus-predikant, die 15 Juni 1924 van hier vertrok, hoopt zijn in- I trede te Wouterswoude te houden op 2 Fe bruari a.s. L LIJST 21. - van de 51ste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 20 f 83038 66 Oudeschip}~i Sappemeeer'3 Baijum19 45 Valtermond IDl 50 Diepenveen_;*3.7/ Enschede59- 95 HeinoJ*® 61 Holtenll'sn Sibculo65.80 Wilsum193- Heerde Il'in Benschop66.60 Diemen'68.85 Opperdoes2°5.25 Westzaan69.49 Mijnsheerenland,7971 NumansdorpJ222' Oegstgeest195 48 Papekop57 51 Poortvliet„i.,,,1 Rijnsburg357.14 R euwijk113 75 iferkewerve295. ^Nieuwdorp 51.47 Lage Vuursche3 Totaal van 525 Loc. com.86978,75 Te Diepenveen (Ov.) werd dit jaar door een eigen Locaal comité gecollecteerd. Te Diemen en Numansdorp was de opbrengst der collecte aanzienlijk hooger dan in 1928, Indien Locale comité's naglften hebben ontvangen, zien wij die gaarne tegemoet. Mr J. J. HANGELBROEK adj secretaris van de Unie »Een School met den Bijbel NIEUWS VAN HET ZENDINGSVELD. Het Zendingsbureau Oegstgeest meldt ons Merkwaardige berichten komen nog steeds in van het Oosten van Nieuw-Guinea. Daar is in het jaar 1928 een grooteb eweging naar het Christendom ontstaan onder de Papoea's aan het entanimeer tengevolge van de prediking van een hunner volksgenooten. Deze beweging heeft stand gehouden en in alle veertien dorp'en om het meer heeft de Zen ding aanraking gekregen. Nu heeft er zich on geveer vier maanden geleden in het grootste dorp Ifar een merkwaardig voorval afgespeeld. De bewoners bleken, toen Zendeling Schneider er op bezoek kwam, een groote menigte heiden- sche voorwerpen, vooral zulke, die bij hun hei- densche dansen gebruikt worden, te hebben verzameld, om zich daarvan te ontdoen. Hoewel zij door den Zendeling gewezen werd'en op de moeilijkheden, waarin hen dat kon brengen en op het onverplichte van deze daad, bleven zij bij hun plan en de heele hoeveelheid, met uit zondering van een paar voorwerpen, die bizon- dere ethnologische beteekenis hadden, is ver brand. En nu bij zijn laatste tournee is hetzelfde ook in twee andere dorpen Asee en Dojo gebeurd. Een van de meest beteekenisvolle bij-omstandig heden is, dat hierbij de oude mannen de drij- vendek racht vormden in tegenstelling met wat gewoonlijk bij dergelijke gebeurtenissen gezien wordt. Deze uitbreiding van het werk maakt dringend de vestiging van een eigen Zendeling voor dat gebied noodzakelijk. En vooral zijn er ook voor de verschillende dorpen goeroes noodig. Er is dus arbeidsgelegenheid in overvloed. sb 4i-.)i .v4ah Het is mij gebleken, dat niet alle Besturen van Vereenigingen en Stichtingen ter bevorde ring van de verkrijging van onroerënd goed door landarbeiders en Gemeenten volledig op de hoogte zijn van de bepaling, opgenomen in Artikel 42 der Wet van 20 April 1918, Staats blad No. 259 (Landarbeiderswet)luidende „Alle stukken uit deze wet voortvloeiende, zoomede die, welke betrekking hebben op hare uitvoering, zijn vrij van zegel en worden, voor zooveel zij aan registratie onderhevig zijn, gratis geregistreerd." Het komt mij daarom gewenscht voor in het kort mede te deelen, welke stukken op grond van genoemd wetsartikel vrij van zegel zijn, en voor zooveel zij aan registratie onder hevig zijn, gratis geregistreerd wor den, 3 16877 IS! m ,03l}9ir afated 79 nfisVosrfl A. 1. Akten van aankoop en alle andere ver- krijgingen van plaatsjes en los land door de in de Landarbeiderswet genoemde Vereenigingen, Stichtingen en Gemeenten. Ruilt een Vereeniging of Gemeente reeds door haar, in uitvoering der Landarbei derswet, verkregen onroerend goed tegen ander, dan is de akte van ruiling ook v r ij van zegel en wordt die akte" gratis geregistreerd. Het afschrift van het vonnis van ontei gening wordt eveneens gratis gere gistreerd. Dit afschrift is v r ij van zegel. 2. Akten, waarbij land verpacht wordt aan de in de Landarbeiderswet genoemde Vereenigingen, Stichtingen en Gemeenten, welke daarna het door haar gepachte land weer aan landarbeiders verpachten. B. 1. Akten van eigendomsverkrijging van een plaatsje door den landarbeider. 2. Akten, waarbij de landarbeider ingevolge Artikel 36 der Landarbeiderswet hypo theek verleent aan een in de Landarbei derswet genoemde Vereeniging, Stichting of Geme'ente op het plaatsje, dat den landarbeider in eigendom is overgedragen. C 1. Akten, waarbij los land verpacht wordt aan den landarbeider door een in de Landarbeiderswet genoemde Vereeniging, Stichting of Gemeente. De in de Landarbeiderswet genoemde Ver eenigingen, Stichtingen en Gemeenten kunnen bij aankoop van onroerend goed het benoodigde geld in voorschot krijgen. Hypotheek kan daar voor niet worden verleend. Wordt deze hypo theek toch verleend, dan is zij niet krachtens de Landarbeiderswet aangegaan en is de hypo theekakte dus niet vrij van zegel 'en wordt dus niet gratis geregistreerd. M. M. SCHUT. Ontvanger der Registratie en Domeinen te Sommelsdijk Sommelsdijk, 10 Januari 1930. De copie van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven.Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur 1 Mag ik beleefd een klein plaatsje in Uw veelgelezen blad. Zooals de lezers wellicht bekend is, zal het Bondsconcours van Muziek» en Zanggezelschap pen op Goeree en Overflakkee in Juli e k. alhier wordep gehouden. Op zich zelf is er niets tegen een Concours, tenminste als het hoofddoel daarvan is, ver» hooging van de kunst. Het voorloopige Comité van Uitvoering schijnt echter pog ngen in het werk te stellen, om toestemming te verkrijgen om op het Concoursterrein kermis vermakelijkheden te krijgen en daartegen dient van rechtsche zijde krachtig geprotesteerd te worden Het Bondsconcours bestaat toch niet alleen uit rooie vereenigingen Er zijn toch ook Chr. vereenigingen die aan het Concours deelnemen Iedereen weet, dat Nieuwe Tonge een or« thodoxe gemeente is en dan daar dergelijke vermakelijkheden toestaan Is het Concours te Dlrkaland zonder de Kermis niet goed geslaagd Wil men naast het Concours de Kermis, dan dient men een andere gemeente te kiezen Van Kermis is men hier niet gediend De stembus verleden zomer heeft ons laten zien dat de rechtsche partijen in Nieuwe ToDge nog de meerderheid hebben, en is en wordt op kerkelijk gebied niet duidelijk getoond, dat men alleen predikanten wil, diexcer rechtzinnig in hun leer zijn en tot den Ger. Bond behooren De Kermis eenmaal afgeschaft, mag haar intrek in deze gemeente niet meer nemen. Rechtsche leden van den Gemeenteraad, denkt om Uw begins 1, wendt U tot den Burgemees'er en adviseert hem het verzoek af te wijzen. Onze A.R. Burgemeester zal zeker met Uw advies rekening houden. Met dank voor de plaatsing. EEN A.R. KIEZER. Nieuwe Tonge, 14 Januari 1930. SOMMELSDIJK. Geboren: Adriana, d. v. J v. Wezel en A. Schol OndertrouwdJ. v. Groningen 29 j te M<ddelharnis en N. Hartensveld, 23 j.B Bette 24 j en L Troost 23 j GehuwdJ v d Bos, 25 j te Vlaardingen en L. Hanenberg 23 j. DEN BOMMEL. GeborenAagje d. v. L. A. B<-eeman en S v. Gelder; Leuntje d v. A VervIoetenW KievitAntbonius Luvinus, z. v. A. J de Weerd en C H v. Vugt; Jacob Adrianus z. v C v. d. Sluijs en T Snijder; Willem z v. G. Kroon en J Maliepaard Nelis Louis z. v. J. P Mast en A. Vermaas. Ondertrouwd P v. Hooff en M. v. Aart. Gehuwd C M Polbuijs 29 en B. Smits 21 j. OverledenC Verkerke oud 7 weken z v. W. Verkerke en J. v. d. Wende. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: D. v. Helden j m. 20 j en A. Felsbourg j.d. 16 jaar; H Kolbach, j m. 38 j. te Poederooijen en F W. v Vliet j d. 32 j. alhier. DIRKSLAND Overleden Elsje Kaslander, 65 j. echtgen. v. C. Guldemeester. HERRINGEN Geboren Johanna Lena, d. v. C d Ouden en G M MelissantAdrianus z. v. G. I. Dorst en G. v. d. ValkAdriaan Mathijs z. v. A, J. den Boer en L. van Putten. Te Rotterdam. De zware storm, welke Zondagavond en ge durende een groot gedeelte van den nacht heeft gewoed, heeft te Rotterdam op tal van plaatsen schade veroorzaakt. In de Meent is de schutting, welke staat voor de in afbraak zijnde panden tot tweemaal toe ingewaaid. Personeel van de aid. JBrandblusch- middelen heeft hier hulp verleend. Voorts hééft deze afdeeling de reclame voor Watt en Half Watt, welke hangt voor de Cinema Royal aan den Coolsingel en welke in stukken dreigde te waaien, verwijderd. In het Jaffa is een schil dersstelling verwijderd. Aan een bouwwerk op den hoek Veemarkt-Hugo de Grootstraat is veel schade veroorzaakt. O.a. is daarbij een muur voor een groot gedeelte ingewaaid en terecht gekomen op het dak van een daarnaast gelegen pand. Tengevolge daarvan is een groot stuk van den zolder en de opgang naar den zolder versperd. Ook hierbij heeft de afd. Brandblusch- middelen hulp verleend bij het opruimen. Op den Noordsingel is omstreeks 1 uur een zware boom omgewaaid en terecht gekomen op de bovenleiding van de tram. Enkele draadmas- ten zijn zwaar beschadigd. Remisetrams hebben stagnatie ondervonden en moesten via Zomer- hofbrug en Noordsingel Westzijde hun weg vervolgen. In de havens en op de rivier zijn laat in den nacht verschillende zee- en binnenschepen los geslagen en op drift geraakt. In de Waalhaven zijn de stoomschepen Hilversum en Taifun van hun boeien geslagen; door sleepbooten zijn zij weer op hun plaats gebracht. In.de Maashaven is het s.s. Made of Psara van boei twaalf los geslagen; het sjs. Dorothea, dat op de rivier aan boei 9 gemeerd lag, is eveneens op drift geraakt en in de Eerste Katendrechtsche haven tegen paal 2 gevaren, waardoor deze werd be schadigd. Boven de bruggen heeft de wind ver schillende binnenschepen door elkaar gejaagd. Deze zijn dwars in- het vaarwater terechtge komen. Het lichterschip St. Jozef, schipper H. Rooz'enboom uit Heumen, is zwaar beschadigd en maakte water in ruim vijf. Korenmolen boven op een huis gewaaid. Door den hevigen storm is Maandagochtend ongeveer 5 uur de korenmolen van den heer Stabedissen te Siddeburen (Groningen) omver gewaaid en op het daarnaast gelegen huis van den eigenaar terecht gekomen. De molen en het huis zijn grootendeels vernield. De bewoners van het huis hebben geen letsel gekregen. Twee jongens sliepen in een bed, dat op geringen af stand stond van de plaats, waar de molen op het huis is terecht gekomen. Tjalkschip op den dijk geslagen. Tijdens den storm van Zondag op Maandag nacht is het tjalkschip Nieuwe Zorg, van schip per J. B. Gulien, van Amsterdam, bij Elburg op den zeedijk geslagen. Het vaartuig zit geheel droog. De opvarenden zijn aan boord gebleven. Schepen gestrand. Het Engelsche stoomschip Thala, van Rot terdam op weg naar Newcastle, is Maandag ochtend nabij Texel gestrand. Het van Brake gekom'en Italiaansche stoom schip Valentino Coda is Maandagochtend nabij Vliebors gestrand. Een reddingboot is, naar men uit Vlieland meldt, naar de strandingsplaats ver trokken. Te Leiden. De storm heeft te Leiden boomen ontworteld, telefoonpalen en schuttingen omver geworpen, uithangborden afgerukt en enkele groote spiegel ruiten ingedrukt. Een vliegtuig ernstig beschadigd. De storm heeft een vliegtuig, dat op het vlieg veld te Vaals stond, opgenomen en in het bosch nabij den uitzichttoren neergesmakt. Het toestel kwam onderstboven neer en werd ernstig be schadigd. Te Hengelo. In den nacht van Zondag op Maandag heeft een hevige stormwind te Hengelo van vele huizen een aantal pannen en ruiten vernield. Een huis aan de Deurningerstraat werd zoo goed als geheel tegen den grond geslagen. DE GEWELDIGE STORM IN ENGELAND. De hevigste storm sedert menschenheugenis, zoo meldt men uit Londen, heeft Zondagmiddag en -avond over het Zuiden van Engeland en de aangrenzende wateren gewoed. Er zijn op zijn minst twee menschen omge komen. Er is ontzaglijke schade aan eigendom men toegebracht, maar tot dusver is het on mogelijk geweest den omvang er van te ramen, aangezien honderden telegraaf- en telefoonlijnen vernield zijn. Te Londen zijn vele huizen verwoest, voet gangers bij tientallen door neerploffende voor werpen gewond, dozijnen groote winkelruiten in gedrukt en de uitgestalde goederen over straat verstrooid. Vele groote wegen die naar Londen leiden, waren Maandagochtend door omgevallen hoo rnen versperd. De reddingbooten hadden groote moeite om aan schepen, die in nood verkeerden, hulp te verleenen. De passagiersbooten van de Kanaaldiensten hadden vreeselijke overtochten, maar alle diens ten werden onderhouden. Nader meldt men nog Hevige regen en sneeuw waren Zaterdag aan den storm voorafgegaan, die nieuwe overstroo mingen veroorzaakfen. Het verkeer op den weg werd bemoeilijkt, omdat het in den nacht op Zondag vroor. Maan dag bereikte de wind op sommige plaatsen een snelheid van ruim 160 K.M. Hier en daar was het spoorwegverkeer ook ontredderd door boomen, die over de rails ge vallen waren. Een seintoestel, dat op den North Eastern-spoorweg omwoei, veroorzaakte eenige schade aan een locomotief en drie passagiers werden licht gewond. In den nacht van Zondag op Maandag om streeks 12 uur is een zware brand uitgebroken op de grens van de geme'enten Rhoon en Poor- tugaal. Aangezien de brand al spoedig een ernstig karakter aannam, en men mede in ver band met den feilen wind voor groote uitbreiding vreesde, heeft de burgemeester van Rhoon om 1.27 de asistentie ingeroepen van de Rotterdam- sche autospuiten, welke kort daarna is ver trokken. Toevallig was dit dezelfde spuit, welke ook in Middelburg hulp heeft verleend. De brand woedde aan Albrandschen dijk, vlak bij de haven van Rhoon. Daar woont de kruidenier J. Heeze, die achter zijn winkel een schuur heett staan. Deze schuur was voor een gedeelte ingewaaid en toen hij naar de schade ging kijken en tevens zijn paard uit den stal wilde halen, is zijn lantaarn gevallen, waardoor de brand is ontstaan. Het vuur greep snel om zich heen en in korten tijd stonden schuur en winkel in lichte laaie, waarna de brand zich ook meedeelde aan het belendende perceel, waarin de graanschipper van Bokkum woont, die het voorgedeelte van zijn huis tot pakhuis had in gericht 'en achter woont. De Rhoonsche brand weer heeft met twee stralen op de waterleiding den strijd tegen het vuur aangebonden, maar zij stond vrijwel machteloos. De brandweer van Poortugaal heeft met een straal op de pomp geassisteerd. De Rotterdamsche autospuit heeft met twee krachtige stralen ingegrepen, waarna het pleit snel beslecht was. De kruidenierswinkel en de schuur lagen, toen de brand was gebluscht, ge heel tegen den grond. De woning van van Bok kum is uitgebrand. De in de Rhoonsche haven liggende booten zijn haastig verhaald om over slaan van den brand te voorkomen. Een be woner van de overzijde van de haven heeft het dak van zijn woning nat gehoud'en met behulp van een slang met welke hij anders zijn auto schoonspuit, omdat dit dak telkens in brand dreigde te geraken door den feilen vonkenregen. Ook de graanmalerij van de fa. Veldhuizen-heeft dikwijls groot gevaar loopen. Het paard van Heeze en een geit zijn in de vlammen omge komen; een vrachtauto heeft men nog -bijtijds naar buiten kunnen brengen. De burgemeesters van Rhoon 'en Poortugaal, de heeren J. C. van Es en v. d. Poest Clement, waren bij den brand tegenwoordig. Het blusschingswerk stond onder leiding van den opperbrandmeester B. Bouwman; van de Rotterdamsche brandweer waren aan wezig hoofdman W. A. Keeman, de hoofdop zichter van de afd. Brandbluschmiddelen J. Pel- lenkoft en den len technischen opzichter van den Vervoer- en Motordienst W. Maller. Verzekering dekt de schade. De brand was omstreeks half drie gebluscht. Behalve autospuit 1 was ook een van de reserve-auto's naar Rhoon gezonden. TWEE AUTO'S TEGEN ELKAAR GEREDEN. Op de brug aan de Zweth op den Rotter- damscheweg tussch'en Rotterdam en Delft zijn Zondagavond omstreeks half acht twee luxe auto's, van de heeren Groenhuizen uit Den Haag en Van Buren uit Delft, met een snelheid van 40 a 50 K.M. per uur tegen elkaar gereden, doordat de eene bestuurder van de andere dacht dat hij zou stoppen. Beide wagens werden totaal vernield. De inzittenden kregen geen ernstig letsel. DRAMA TE VOORBURG. EEN VADER VAN ACHT KINDEREN LAAGHARTIG VERMOORD. Vrijdagavond is het anders zoo stille Voor burg plotseling opgeschrikt door een vreeselijk drama. Omstreeks kwart voor 9 reed de heer Van der Drift, een 40-jarige manufacturier uit de Voorhofstraat, met zijn zoontje, allebei per fiets, over den Vlietweg, geme'ente Stompwijk, bij de Kerkbrug. Plotseling riep de jongen: Vader, pas op, ze schieten. Doch op hetzelfde oogen- blik vielen er vier schoten en stortte de heer Van der Drift doodelijk gewond ter aarde. Voorbijgangers konden nog constateeren, dat twee onbekende personen op fietsen zonder licht zich haastig verwijderden in de richting Leid- schendam. Het zoontje heeft onmiddelijk de politie ge waarschuwd, die spoedig verscheen om foto grafische opnamen te maken. Ook de Burgemees- tei van Stompwijk en de Officier van Justitie war'en weldra ter plaatse. Het slachtoffer was vader van acht kinderen, van welke de oudste 15 jaar is. Uit het aan wezige publiek werd de veronderstelling geuit, dat een oude veet de aanleiding is geweest. Van andere zijde wordt nog gemeld Van der Drift werd, terwijl hij zich per rijwiel huiswaarts begaf naar Voorburg, op den Vliet weg nabij de brug naar Leidschendam juist op de grens van Voorburg, achter de buitenplaats „Vreugde en Rust" door twee onbekende per sonen doodgeschoten. Een paartje, dat op den donkeren weg liep te wandelen, hoorde plotseling vier schoten los sen i nzijn onmiddelijke nabijheid. De jongeman begaf zich onmiddellijk naar de plaats, waar de schoten vandaan kwamen 'en bij het flauwe licht van een lantaarn onderscheidde hij een fiets, dwars over den weg liggend en in het gras een mansgestalte. Hij probeerde den man op te tillen, die nog de kracht had te zeggen: „Ze hebben op mij geschoten". Kort daarop gaf hij den geest. Juist passeerde een autobestuurder en de jongeman ging in de auto de daders achterna, die zich vliegensvlug per rijwiel in de richting Leidschendam begaVen. In het duister kon hij nog zien, dat zij bloots hoofds waren, doch een nauwkeurig signalement kon hij niet opgeven, daar de daders door de duisternis spoedig uit het gezicht waren ver dwenen. De burgemeester van Leidschendam, de heer Keizer, was spoedig ter plaatse en belde dirept het parket in Den Haag op. De politie van Voorburg verleende assistentie en bewaakte het lijk, dat men in het gras liet liggen tot het parket was aangekomen. Uit Den Haag verscheen de substituut-officier van Justitie, Mr. Blok, 'en uit Leiden de politie-deskundige Dr. Hulst. Voorzichtig werd de vrouw van het slacht offer gewaarschuwd, moeder van acht kinderen, van wie de jongste U/i en de oudste 15 jaar. Zij was natuurlijk hevig ontsteld. De schoten troffen het slachtoffer in den rug en doorboorden de longen, zoodat de dood spoe dig intrad. Men vermoedt, dat de beide daders het slachtoffer hebben opgewacht. De getroffene stond zeer gunstig bekend en had in Voorburg geen vijanden. Omtrent de motieven tot den moord tast men in 't duister. Men dacht eerst aan een roofmoord, omdat het bekend was, dat de getroffene door zijn manufacturenhandel nog al eens veel geld bij zich had. Maar nadien zeide men aan roof moord moeilijk te kunnen denken. Immers de weg is wel uitermate slecht verlicht en van de weinige lantaarns is er regelmatig één uit; maar de afstand tusschen de huizen en het brugwach terskantoortje is toch te gering en het verkeer is te druk, dan dat m'en zelfs op donkere avon den gelegenheid zóu hebben om iemand eerst met knallende revolverschoten te vermoorden en daarna te plunderen. Wel staat vast, dat twee person'en den moord gepleegd hebben en dat ze daarna, blootshoofd en per fiets naar de Wijkerbrug gereden om in 't dorp een schuilplaats te zoeken, wat hun helaas wonderwel gelukt schijnt te zijn. Wie alle omstandigheden nagaat, rekening houdt met het bovenstaande en met het feit, dat niemand ook maar het minste vermoeden heeft, waarom de zeer oppassende man uit wraak ver moord kan zijn, neigt wel tot de veronderstelling dat er een vergissing in 't spel is. Het is een los vermoeden, niets meer, maar menigeen denkt aan stroopers, die gestratt zijn en nu hun woede op een boschwachter wilden koelen. De politie is nog steeds druk bezig een onder zoek in te stellen. In verband met dezen moord heeft de burge meester van Leidschendam -een bekendmaking verspreid, waarin een ieder, die op den avond van Vrijdag 10 Januari tusschen 7 en 9 uur op den West-Vlietweg tusschen Kerkbrug en Wyc- kerbrug is geweest, wordt verzocht, zich zoo spoedig mogelijk ter secretarie te Leidschendam te melden. Naar wij vernemen, hebben zich Zondag zoo wel bij de Voorburgsche als bij de Leidschen- damsche politie verscheidene personen vervoegd, die de twee verdachte personen aldaar gezien hebben. Het onderzoek wordt nog steeds met kracht voortgezet, doch tot nu toe is er nog geen lichtpunt in deze duistere zaak gekomen. Zondag en Maandag heeft de politie nogmaals de plaats, waar de moord is geschied, afgezocht, en Maandag hebb'en zij nog drie hulsen ge vonden. Zondagmiddag heeft de burgemeester van Voorburg, jhr. C. W. Stern, een bezoek van rouwbeklag bij de weduwe afgelegd. Er is een comité gevormd voor een steun regeling ten behoeve van de nabestaanden. De uitvaart van het slachtoffer is bepaald op Woensdagmorgen 9 uur in de Kerk van O. L. Vr. Hemelvaart aan de Laan van N. O. Einde te Voorburg. DE AUTORAMP TE SLOTEN (N.H.) Het derde slachtoffer gestorven. De 64-jarige P. v. d. Voort, de eenige van de drie inzittenden van de vrachtauto die gered werd, toen de auto Donderdag j.l. in de ringvaart te Sloten reed, is Zondag aan de gevolgen van het ongeval in het ziekenhuis te Amsterdam overleden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE NAUERNA (ASSENDELFT). Twee dooden. Zondagavond ongeveer kwart vóór 8 heeft te Nauerna (gemeente Assendelft) een ernstig auto ongeluk plaats gehad, dat aan -twee personen het leven kostte. De heer L. Tabak, groententeler en bloem- bolienkweeker te Wijk en Duin, die met zijn vrouw en zesjarig dochtertje een bezoek had gebracht aan zijn schoonouders te Zaandam, ge raakte, toen hij de sluis te Nauerna gepasseerd was, door den storm en den striemendén regen voor een oogenblik het spoor bijster. Hij stopte daarom en bemerkte, dat hij even achteruit moest rijden. Terwijl hij op de treeplank staande, deze beweging wilde uitvoeren, ontwaardde hij tot zijn schrik, dat hij den motor verkeerd had ingesteld en in plaats van achteruit, vooruit reed, met het gevolg, dat de auto den dijk af gleed en in het diepe water terecht kwam. Zelf kon de heer Tabak nog juist van den auto springen. Met behulp van een kraanwagen van de firma Steemeyer te Zaandam werd'en da delijk krachtige pogingen in het werk gesteld tot redding van de inzittenden. Toen de auto boven water was gehaald, waren de levens geesten van de 44-jarige echtgenoote van den heer Tabak en die van zijn zesjarig dochtertje echter reeds geweken. Dr. van Roojen, directeur van den geneeskundigen dienst te Zaandam, en dr. Onderwater uit Assendelft, konden slechts den dood vaststellen. ONGELUK MET EEN GELADEN REVOLVER. Zondagmorgen wilde de heer C. Balvert, te Uithoorn, zijn revolver schoonmaken. In de onderstelling, dat deze ongeladen was, verzocht hij zijn 14-jarig dochtertje hem het wapen te willen aanreiken. De revolver ging plotseling af en het schot trof den heer Balvert in de hand, terwijl zijn dochtertje door den kogel in de buik werd getroffen. In zorgwekkenden toe stand werd het meisje naar Amsterdam over gebracht, waar het in het Maria-Pavillioen is opgenomen. HEVIGE VECHTPARTIJ. Verschillende personen verwond. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in een café aan de Waterstraat nabij de mijn werkerskolonie „Lindenheuvel" te Lutterade, een hevige vechtpartij plaats gehad, die in een waar bloedbad eindigde. Tegen sluiten waren in het café mijnwerkers van verschillende nationaliteit aanwezig. Onder hen ontstond na een korte woordenwisseling een verwoed gevecht, waarbij met messen gewerkt werd, terwijl revolverscho ten klonken. In korten tijd verdrongen zich honderden menschen voor het café, waar de strijd hevig toeging. De politie werd in allerijl gewaarschuwd, doch toen deze verscheen was de twist beëindigd. Een Pool en een Amsterdam mer heeft men naar de verbandkamer van de Staatsmijn Maurits moeten vervoeren. Beiden hadden meststeken en revolverschoten opge- loopen. Na middernacht vond men voor de wo ning van dr. van Eys in bewusteloozen toestand een Rotterdammer, welke tal van verwondingen had opgeloopen. Ook deze werd naar de ver bandkamer vervoerd. De toestand van deze drie is redelijk wel. Verschillende gasten, die ook in het café vertoefden, hadden minder ernstige verwondingen opgeloop'en. MOORDAANSLAG. Een persoon door messteken ernstig gewond. Zaterdagavond omstreeks half elf heeft in het huis van A. van der B. te Aarle Rixtel een moordaanslag plaats gehad. De chauffeur G. van D., wonende in het huis, grenzende aan dat van v. d, B„ was des avonds na een vermoeiden dag per vrachtauto thuis ge- komen, vergezeld door éen vriend C. Gruiter uit Lieshout. Nadat in de woning van D. koffie was gedronken, zou men naar Lieshout rijden. Voordat men echter hiertoe overging, begaf van D. zich naar het huis van van der B„ waarna na herhaald kloppen de voordeur ge opend werd. G. was van D. op den voet ge volgd, niet wetende naar zijn zeggen ten minste wat van D. wilde gaan doen. Na een woordenwiseling richtte van D. zich in de woning van v. d. B. weldra tegen Frans Weiten, kostganger bij v. d. B., met wien hij reeds lang een appeltje wenschte te schillen. Weiten trachtte daarop aan vaaKED^e ont komen, tijdens welke handeling hij verschillende ernstige messteken opliep. De huisgenooten dach ten aanvankelijk, dat de worsteling niet zoo ern stig was. doch na eenige oogenblikken bleek, dat van Weiten ernstig was gewond tengevolge waarvan hij het bewustzijn verloor. Men had hem een breede wonde in de borst toegebracht. Geestelijke en medische hulp werd ontboden.

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 3