PUROL c Officieel Gedeelte. Kerk en School. Pijnlijke Kloven Gemen Plaatselijk Nieuws» verzacht en tfeneeet vorst licht doode bruine plekken, waardoor het hout kan afsterven. Hoe staat het met uw bessenstruiken; hebt ge ze al bemest Ik hoop niet, dat u van die vraag vreemd op kijkt, evenals een kennis van me voor een paar jaar, die van meening was, dat de bessen het wel zonder mest konden stellen, 'en evenzoo de frambozen. Hij had in geen jaren mest aan zijn bessenstruiken gegeven, en toch droegen ze goed. Alleen wilde hij eens een betere soort aan schaffen, omdat de zijne te kleine vruchten gaf. Ik ried hem aan dit voorhands niet te doen, omdat de soort wel goed was, en zeker vroeger grootere bessen had gedragen (ja, ja, nu her innerde hij zich dit ook weldie van liever lede door 't niet bemesten kleiner waren ge worden. Hij luisterde naar mijn raad, gaf zijn struiken een flinke portie mengmest en daarbij kalkmergel plus superphosphaat en patentkali, en hij werd er voor beloond, 't Vorige jaar en ook dezen zomer moest ik zijn tuin zien: ver heugd toonde hij me zijn struiken, die er wel varend, als verjongd uitzagen, en rijk beladen waren met trossen vrij groote bessen. „Dit is iets anders hé, dan 2, 3 jaar geleden", zei hij tegen me, en zijn vrouw voegde er aan toe: „De bessen zijn niet alleen grooter, maar ze zijn ook veel zoeter." Misschien, lezer, kan deze mededeeling u tot profijt zijn. Is het ook noodig de schutting om uw tuin eens na te zien Ge kunt uw hof be schutten door aanplanting, b.v. door elzen, die gemakkelijk groeien, en bovendien, om de 3, 4 jaar gekapt, erwtenrijs leveren, dat een, twee jaar gebruikt kan worden. Maar een elz'en- aanplanting groeit niet heelemaal dicht en biedt vooral in 't voorjaar een onvoldoende beschut ting tegen de scherpe noorden- en oostenwin den. De beukenheggen voldoen in dit opzicht beter, ze groeien dichter en het oude loof valt eerst af als het nieuwe er aan komt. Maar noch els, noch beuk, noch wilg of populier, geeft een geheel voldoende beschutting. Wil men deze, dan is naast een aanplant, welke ook, e'en riet schutting wenschelijk, althans tot op een hoogte van één a anderhalve meter. Men kan hiervoor of los riet of twee-handsdekrietmatten bezigen. De tuinman zal hierbij meestal wel te pas moeten komen, maar denk er aan, dat 't staande hout en de latten geteerd moeten worden aleer de matten er tegen komen, dat het ondereinde dier palen dat in den grond komt, eerst flink met carbolineum wordt bestreken, of wel eerst in het vuur wordt aangebrand en dan, nog heet, in de teer gestoken. De carbolineum of teer strijke men niet enkel op het ondereinde in den grond, maar ook nog een decimeter er boven. Bij gunstig weer een begin maken met het snoeien in den bloementuin. Men heeft goed toe te zien of men met bloemheesters, dan wel met sierbladheesters te doen heeft. Het snoeien der eerste moet zich richten naar den bloeitijd. Naast kennis der soorten is voor goed snoeien ook noodig het doel in het oog te houden, waartoe de heesters of boomen zijn aan- geplant.Wie zichzelf niet vertrouwt, late snoeien door een deskundige. Anders loopt men b.v. gevaar tevergeefs op bloemen te wachten, wan neer men namelijk in den winter juist de takken of gedeelten er van wegsnijdt, die in den loop van 't jaar de bloemen moeten geven. Waarom moeten de heesters gesnoeid worden Ziehier eenige redenen: le. om het evenwicht in den groei te behouden, 'en den eigenaardigen vorm van sommige soorten te bevorderen; 2e. om de bloemvorming te bevorderen; 3e. om bij bont- bladige soorten krachtige scheuten met fraai gekleurde bladeren te verkrijgen; 4e. om bij groepsbeplanting te verhinderen, dat de sterk groeiende soorten de zwakke overvleugelen; om de oude exemplaren door een krachtigen snoei te verjongen, en het voortbrengen van jonge scheuten te bevorder'en. Men snoeit in de rustperiode, als het blad is gevallen, en de nieuwe knoppen nog niet be ginnen te zwellen, 't Is van belang niet te vroeg aan te vangen, in ieder geval niet vóór half Januari: bij strenge vorst kunnen gesnoeide struiken nog sterk invriezen. OPENBARE KENNISGEVING. Inlevering rekeningen. Burgemeesters en Wethouders van Sommels» dijk verzoeken degenen, die over het jaar 1929 iets te vorderen hebben van deze gemeente, hunne rekening zooveel mogelijk vóór 16 Januari a.s. ter gemeentesecretarie in te leveren, Sommelsdijk, 3 Januari 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd L. J. DEN HOLLANDER, Burgemeester. Iz. GEELHOED, Secretaris. INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat in Januari a s. voor den dienst, plicht moeten worden ingeschreven personen, die geboren zijn in 1911. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeentesecretarie op Vrijdag 10 Januari 1930, des voormiddags van 8,30—12 uur, (Zie verder aanplakbord). Sommelsdijk, 30 December 1929, De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. SOMMELSDIJK. L.l. Maandag stonden bij den Correspondent der Arbeidsbemiddeling de zer gemeente 13 werklooze landarbeiders inge schreven. De heer H. Ruitenberg heeft zijn woonhuis, staande aan den Oostdijk, ondershands verkocht aan den commissionnair L. D. Kastelein alhier. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 1050 H.L. aardappelen, 650 H.L. paardepeen en 500 H.L. ui'en. Dinsdag 21 Januari a.s. zal voor de af- deelingen Sommelsdijk en Middelharnis van den B. V. L. alhier de Landdagfilm worden ver toond. - Deze week wordt langs de huizen der in gezetenen een open schaal collecte gehouden voor de Commissie van Weldadigheid. Staat van bevolking over 1929. Bevolking op 1 Januari 1929 1788 Mannen en 1735 vrou wen, totaal 3523. Vermeerdering door geboorte 30 m. en 36 vr. totaal 66, door vestiging 83 m. eni 87 vr. totaal 170, Alzoo samen 113 m. en 123 vr. totaal 170 personen. Vermindering door sterfte 21 m. en 22 vr. totaal 43, door vertrek 132 m. en 118 vr. totaal 250, Alzoo samen 153 m. en 140 vr. totaal 293 personen. Aldus eene vermindering van 40 mannen en 17 vrouwen of in het geheel 57 personen, zoo dat de bevolking op 31 Dec. 1929 telde 1748 m. en 1718} vr. of in totaal 3466 personen. Gesloten huwelijken 27. Als levenloos aange geven kinderen 1. Elders overledenen alhier wo nende 5. Alhier overleden en elders wonende 1. MIDDELHARNIS. De vorige week zijn aan de Kaai aangebracht en vervoerd 1400 H.L. aardappelen, 500 H.L. uien en 200 H.L. koepeen. Vanaf het Havenhoofd zijn vervoerd 7000 balen uien. Bij den correspondent der arbeidsbemidde ling hebben zich als werkloos doen inschrijven: 42 landarbeiders, 4 transportarbeiders, 3 timmer lieden, 2 zeevisschers, 1 schilder. Totaal 52 personen. Onze vroegere dorpsgenoote, Zuster A. v. d. Gevel, thans te Dedemsvaart, slaagde dezer dagen voor het examen Angetrice. Loop der bevolking over 1929. Vermeerdering door geboorten 73, door ves tiging 193, totaal 266. Vermindering door over lijden 38, door vertrek 274, totaal 312. Alzoo een vermindering van 46. Zoodat de bevolking bedroeg op 31 Dec. 1929 4392 inwoners, na melijk 2237 vrouwen en 2155 mannen. De voorjaarshengstenkeuring voor Zuid- Holland wordt gehouden te Rotterdam op 13 Febr. voor het type tuig 'en trekpaard, 13 Maart voor andere typen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Aan C. Silvius alhier is vergunning verleend tot het ver richten van bakkersnachtarbeid. Ter gemeentesecretarie alhier ligt ter in- bizonder heette hij de heeren Veenstra en Ho- geweg welkom. Daarna kreeg de heer Hogeweg het woord. Deze zette uitvoerig uiteen de be langen van een B.V.L. In de pauze werden de aanwezigen op een verfrissching onthaald, waar na Majoor Veenstra het werk der B.V.L. nog- eens uiteenzette. Er gaven zich nog 12 man op als lid bij de 10 bestaande leden, zoodat de af- deeling Melissant thans 22 leden telt, met als leider M. Buis, bij wien alle gewenschte inlich tingen kunnen worden verkregen. Ook personen met een bewijs van voorgeoefendheid kunnen lid worden. HERRINGEN. Over het jaar 1929 zijn onze haven in en uitgevaren 172 schepen. Staat der bevolking op 1 Januari 1929 473 mannen, 465 vrouwen totaal 938, vermeer derd door geboorten 15 mannen en 7 vrouwen, totaal 22. Ingekomen 32 m. en 28 vr., totaal 60, totale vermeerdering 82 inwoners. Vermin dert door overlijden 9 mannen, en 6 vrouwen totaal 15, vertrek 16 mannen en 22 vrouwen totaal 38, alzoo e'en totale vermindering van 53 inwoners. Op 31 Dec, 1929 495 mannen en 472 vrouwen, totaal 967 inwoners. Totale vermeer dering dus van 22 m. en 7 vr. of 29 inwoners. In dit jaar werden geen levenloos geboren. Aan tal huwelijken 8. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de voricje week 1 a 2 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 35 kilo garnalen. SOMMELSDIJK. Dinsdag 7 Januari des avonds half zeven hoopt in de Ned. Herv. Kerk voor den Geref. Bond op te treden Ds. J. de Bruin van Rotterdam. A s. Woensdagavond 7 uur hoopt de Ned. Herv. Meisjesvereeniging «Lydia», onder leiding van Ds. v. Ameide, in het Zondags» schoolgebouw haar eerste jaarvergadering te houden. MIDDELHARNIS. Donderdagavond 6 uur zal in de Ned. Herv. Kerk optreden Ds. de Bruin van Rotterdam, ten bate van het Leer» stoelfonds. Evenals vorige jaren is door de M.V. «Dorcas» behoeftigen een gift in geld verstrekt. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Aan. staande Donderdagavond hoopt in de Geref. Kerk op treden Ds. Meijster van Rotterdam. Zie adv. in dit nummer. DEN BOMMEL. Heden Woensdag hoopt de beroepen predikant Ds. Koster van Mont» foort de gemeente te bezoeken en des avonds ten 6 ure in de Ned. Herv. Kerk op te treden. OOLTGENSPLAAT. Woensdag 8 Januari n.m. 6.30 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. de Bruin van Rotterdam, ten bate van het Leerstoelfonds, Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School No. 1 is benoemd dhr. M. R. Groene» wegen van Scherpenisse. Dat deed een moedige vrouw, K a p i o 1 a n 1 geheeten. Zij was de koningin van het eiland. Zij luisterde met groote aandacht naar de woorden van de zendelingen en zij bedroefde zich er over, dat haar onderdanen nog altijd Pele bleven dienen. Zij vatte het plan op den berg te bestijgen om aan te toonen, dat Pele niet bestond. De priesters vertelden, dat iedereen, die het waagde de woonplaats der godin te naderen, door haar met den dood zou gestraft worden. De koningin maakte zich gereed voor den tocht. Toen de priesters dat hoorden, kwamen zij haar ernstig waarschuwen. Pele zou haar zeker verschrikkelijk straffen, als zij den bera beklom. Maar Kapiolani liet zich niet afschrikken, zij vreesde Pele niet. Ze begaf zich naar den voet van den berg. Daar kwam haar een priesteres tegemoet; die hield een lapje dicht voor haar oogen en; pre velde eenige onverstaanbare woorden. Dat was de boodschap van Pele. „Wij kunnen die boodschap niet verstaan", zei de koningin en onbevreesd klom zij den berg op. Een zendeling en ongeveer tachtig Inlanders vergezelden haar. Bij den krater gekomen, zagen zij een kokende en loeiende vuurzee, waaruit blauwe en roode vlammen opstegen. To'en sprak de koningin: „De Heere is mijn God, ik vrees niet voor Pele. Laat ze mij straf fen, als ze machtig is Pele antwoordde niet, Pele strafte de moe- HOLLAND OP Z'N MOOIST. Een meer bijzondere vertegenwoordigster van echt karakteristieke Hollandsche schoonheid Is Oosthuizen, waar de bekende HoIIandsche properheid en eenvoud In eere Is. Een kl]k]e aan de dorpstraat waarlangs menige boerderij, die van Hollands welvaren spreekt. zage een verzoek van J. J. Nipius om vergun ning tot het plaatsen van een benzinemotor van 5 P.K. noodig voor het opwekken van stroom voor een radiocentrale. OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn ver scheept 83037 K.G. aardappelen, 37549 K.G. koepeen en 12272 K.G. uien. Zij die vorderingen hebben ten laste der gemeente over 1929, worden verzocht hun nota In 1929 zijn 300 aangiften voor huisslach tingen ten gemeenitehuize ingekomen. Dit jaar zijn voor het gemeentewerk aan gewezen Mosselman en Korteweg voor timmer werk, L. T. Ras voor schilderwerk, J. van Ree voor metselwerk, C. D. Birkhoff voor smids- werk. Voor het doktershuis 'en Groot-Armbe stuur L. Dorsman Lz„ timmerwerk, L. Dorsman Lz. schilderwerk, Gebr. van der Welle metsel werk, Risseeuw smidswerk, Openbare School en Galatheesche haven A. Bris timmerwerk, H. Camphens smidswerk, P. van Dongen schilder werk, J. van Ree metselwerk. NIEUWE TONGE. De vrouw van P. v. Z. had het ongeluk zoodanig te vallen, dat zij een hersenschudding opliep. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. J.l. week werden van hier vervoerd 4280 balen uien, 380 balen peen en 2870 H.L. aard appelen. in 1929 werden met de Flakkeesche Zie kenauto 54 personen naar een ziekenhuis te Rot terdam of elders vervoerd. In 1928 bedroeg het getal 48. Zij die nota's ten laste der Gemeente heb ben, worden verzocht deze in te dienen ter ge meente-secretarie vóór of op 1 Maart e.k. DIRKSLAND. De gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1930 is reeds goedgekeurd van Ged. Staten terugontvangen. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 4 werk zoekenden ingeschreven. Van uit deze gemeente werd'en verscheept 12100 K.G. aardappelen, 12100 K.G. peen, 137000 K.G. uien en 60.000 K.G. poters. Zij die vorderingen ten laste der gemeente hebben, moeten hun nota's hiervan spoedig ter secretarie indienen. De vrouw van J. H. had het ongeluk te vallen en haar pols te breken. Op den hoek Zomerstraat-Paardenmarkt straat kwamen een tweetal auto's met elkander in botsing, waardoor beide schade opliep'en. Staat der bevolking op 31 December 1929. De bevolking bedroeg op 31 December 1928 1300 M. en 1310 V.Totaal 2610. Deze vermeer derde door Geboorte met 28 M. en 25 V. en door vestiging met 77 M. en 93 V. Totaal 223. Verminderde door Overlijden met 13 M. en 13 V. en door vertrek met 84 M. en 89 V. Totaal 199. De bevolking vermeerderde dus met 24, zoodat de bevolking op 31 December 1929 be stond uit 1308 M. en 1326 V., is 2634 inwoners. Getal huwelijken 22. Echtscheidingen geen. Levenloos aangegeven 1. Kindserkenningen geen. MELISSANT. Maandagavond is voor e'en flink bezette zaal bij den heer v. d. Werf een Propaganda-avond gehouden voor de B. V. L. De Voorzitter, de heer Vogelaar opende de ver gadering met een woord van welkom en in 't De vorige week werden van hier verzon den 300 H.L. aardappelen, 400 H.L. peen en 400 H.L. uien. Tegen H. B. is door de gemeenteveld wachter proces-verbaal opgemaakt wegens het zingen op de openbare straat, de Voorstraat, op Zondag j.l. De inschrijving van dienstplichtigen voor de lichting 1931 zal in deze gemeente geschieden op Zaterdag 11 dezer des voorm. van 10 12 uur. Uitslag van de gehouden publieke verkoo- ping van de Wed. M. van Seters Lz. alhier 1, Een huis met schuur en erf en verder opstal én bouwland groot 2 gemeten 155 roeden V.M. gelegen in de 22e kavel van den Eendrachtspol- der, ingezet op 6350.gemijnd door D. Hu- man Az. op ƒ11000.— 2e een perceel bouw land groot 1 gemet 274 r. V.M. in dezelfde kavel ingezet op 3825.—- aangeloopen. Com binatie van perceelen 1 en 2 door G. van Oos- tenbrugge te Ouddorp op 11000.—, en een perceel bouwland groot 1 gem. 62 roeden in kavel 57 van den Eendrachtspolder ingezet op 1500.—, gemijnd door H. van Seters te Melis sant op 1540.—. GOEDEREEDE. Loop der bevolking over de maand DecemberVertrokken naar Melissant Maartje Tanis. Vorige week werden van hier verzonden 1500 balen uien. De werkzaamheden aan de cichoreidrogerij zijn Zaterdag j.l. afgeloopen. Dinsdag 14 Januari zal de ouderdomsrente uitgereikt worden. OUDDORP. De schietoefeningen door de le den van de B. V. L. zijn afgeloopen. Die alle keeren geweest zijn, hebben 40 schoten gedaan, die in twee deelen verdeeld zijn, elk van 20 schoten, waarmede ten hoogste 200 punten be haald konden worden. We willen hier opnoemen de scherpschutters, die minstens 180 punten moeten hebben. Het aantal staat achter d'en naam. M. C. Akerhoek 181, M. Tanis Tz. 188, J. Luime 190, Thans volgen de namen der schut ters le klasseE. Meijer 168, J. C. Mderop 176, W. Hameeteman Klz. 164, J. Both 178, A. C. Kaptein 158, K. Hameeteman 171, A. Boelaars 165, P. Pikaart 158, J. Bosland 162, G. Breen 172, M. Bruggeman 177, J. Grinwis 151, W. Hameeteman Jz. 173, P. Grinwis 150, L. Knape 161, G. H. Tanis 177. K. Grinwis 169, E. Flik- weert 155, en K. Bosland 169. De overige 144 leden hebben alle oefeningen niet medegemaakt. Woensdag 22 Januari n.m. half zeven hoopt men de nieuwe Gereformeerde Kerk in gebruik te nemen. NIEUWE TONGE. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor em. predikanten, weduwen en weezen heeft opgebracht f 15,40. DIRKSLAND. De heer J. de Snayer, onder» wijzer aan de O. L. School, is in gelijke be» trekking benoemd te Aalsmeer. HERRINGEN, In verband met de zeer drukke werkzaamheden van den consulent Ds. Polhuijs, zullen er deze week in de Ned. Herv. kerk geen catechisaties worden gehouden. J.L Zondag werd in de Herv. kerk een extra gift gecollecteerd groot f 50,—. De on» bekende gever of geefster hartelijk dank. A.s. Donderdagavond ten 6 ure, zal D.V. voor de Herv. Gemeente optreden de Eerw. heer De Jong van Nieuwveen. Er zal dan tevens een extra collecte worden gehouden tot dekking der kosten. A.s. Zondag zal D.V. des nam. in de Ned Herv. kerk de bevestiging plaats hebben van de herkozen ouderling en diaken, de heeren C. J. van Wezel en J. van der Wende. Als» dan hoopt voor de gemeente op te treden Ds. Vlasblom van Oude Tonge. STELLENDAM. De in de Ned. Herv. kerk alhier gehouden Oudejaarscollecte, ten bate van de Chr. Bewaarschool, heeft opgebracht f 76.1472- GOEDEREEDE. Dondei dagavond hoopt de heer Bouman van Stellendam, in de Ned. Herv. kerk op te treden. Volgende week Dinsdag zullen de cate» chisaties weer worden voortgezet. Zondag a.s. zal er gelegenheid zijn tot het toedienen van den Heiligen Doop. Aan» gifte Zaterdagavond 8 uur aan de pastorie. OUDDORP. De Zondagsschool inde Doops» gezinde kerk is opgeheven. EEN MOEDIGE VROUW. Ongeveer 100 jaar geleden, waren de be woners van het eiland Hawaï nog ruwe, woeste heidenen. Ze leefden voortdurend met elkaar in oorlog, offerden, menschen aan de goden en doodden soms hun eigen kinderen. Omstreeks 1820 kwamen er zendelingen op het eiland, die de menschen vertelden van een liefdevollen God in den Hemel. Hun werk was niet vergeefs. Vele bewoners van Hawaï keerden hun af goden den rug toe, verbrandden hun beelden en braken hun tempels af. Eén godin was er echter, waarvoor ze bleven vreezen. Dat was de godin Pele, die woonde in den vuurspuwenden berg van 't eiland. Voor haar had men veel ontzag, haar bracht men offers om het land voor ongelukken te bewaren. En de priesters van Pele deden hun best om den dienst der godin in stand te houden. Als het rommelde en kookte in den gloeienden krater, dan beefden de menschen 'en de priesters zeiden: „Hoort, Pele is vertoornd; brengt haar offers, anders zal zij het land verwoesten I" Wie zou de menschen van Hawaï verlossen van de vrees voor Pele fi '.n i hhap men mei DRIEëRLEI NOOD. Oproep ten gebede. Vóór hij verleden Zondag de Gemeente vóór ging in het gebed, heeft Dr. J. H. Gunning J.Hzn. het volgende gezegd, dat wellicht ook nu nog door anderen gelezen en overdacht mag mag worden, en daarom hier wordt opgenomen: „Eer ik u thans in gebed vóórga, Gemeente des Heeren, wensch ik drieërlei nood met een enkel woord u op de ziel te binden, opdat wij dan gemeenschappelijk die nooden mogen neer leggen voor den troon der genade. Het is nu wel bijna zeker, dat de Sadhoe Soendar Singh, de Indiër, die ook in Europa zulk een diepen indruk heeft gewekt door zijn ootmoedig en aangrijpend getuigenis van Chris tus, in Tibet door de dweepzieke Lama's is vermoord geworden. Eere zij zijner nagedach tenis Zij die het voorrecht hadden hem te zien te hooren, vergeten zijn gestalte nooit meer. In het groote Indië, evenals in de geheele wereld van het Oosten, gist en kookt het. Ontzaglijke dingen kunnen binnenkort daar ge beuren. Laat ons bidden voor al de volkeren in het Oosten In Rusland, ten tweede, vindt een geloofs vervolging plaats, als sedert de dagen van keizer Nero niet meer op aarde gezien werd. Met waarlijk satanische wreedheid worden door de Sovjets all'en, die aan het Evangelie vast houden, met meedoogenlooze, stelselmatige uit roeiing bedreigd. De Zondag is afgeschaft, ker ken worden tot bioskopen of kazernes gemaakt, alle kerstviering werd verboden en geen laag heid, geen wreedheid, geen machtsmisbruik wordt verzuimd om den hooggeloofden Naam van Jezus Christus uit Ruslandte verbannen. Een kleine bendevan goddelooze Joden, die met het geloof hunner vaderen alle geloof hebben verworpen, terroriseert een volk van honderden millioenen, dat met zijn diep godsdienstig gevoel roept en schreit om verlossing. Laat ons bidden voor de verdrukte en vertrapte volkeren van het onmetelijke Russische Rijk En dan ten slotte, laat de nood van Gods oude volk Israël ons wegen op de ziel. Wan neer de Jood den God zijner vaderen verlaat, wordt hij een vloek voor de gansche mensch- heid, wordt hij de naaste voorlooper van den Antichrist, ja het lijkt velen meer waarschijnlijk dat de Antichrist zelf, van wien het Boek d r dige vrouw niet, want Pele was niets. Het gezelschap knielde neer aan den rand van den krater; ze baden tot God en zongen samen een lied. Toen keerden allen terug en kwamen behouden beneden. Na dien tijd was de vrees voor de godin ge weken en begonnen de bewoners van Hawaï j met nieuwen ijver den; eenigen waren God te' dienen. Openbaring profet Israël wezen zal. aan de voorrechten gedacht, nu worde uit den afgrond, van uit Rusland tegen God en Z haar levenswortel bidden voor Gods spoedig aan'breke, kenne en zijne rech der volkeren innem God schenke on der smeekingen om Nu, laat ons bi< SOM Donderdagavom treden de Heer Ri Zondagsschoolgebi n: Neutraal Dat is: Dat hinkt van 't 't Is hot noch haa 't Is vleesch noch T Neutraal Neutraal Is 'n G Waar zonder merl Ersatzvervangsel-in 't Iswat in Kwakzalv Neutraal Dat zei Een vlaggestok is 't Is: „Hou je geir Kleur achterbaks I Is 'n leec Neutraal Dat is 't Is: „Sjokt maar Begins'lengoc Zelf denkenc I Is ant-dih Neutraalheefl Noch eigen beerie 'n Jan Klaassen is Bij 't stiekum trel I Is poppen Neutraalis b Zijn facie'n Aan 'n leiband hi: En linksch; en 't v 1 Is fopspe Neutraal Is 'n sl 't Is 'n bril, die 1( 't Is 'n gif, dat ic En 'n doofpot, di I Neutraal.. Neutraal Dat is 'n Amphibie, kouc Een kreeft is 't, r Enwordt ie IsWc Heerlen, Nieuwji BOND VAI HOUDERS De meeste wielr: reflector aan hui in vele gevallen sorteert, hetzij d de kwaliteit van groote gevaren de wielrijders zelv gebruikers. f De Bond van B< land heeft daarom titie het verzoek g nemen, opdat de plaatsing van refli mogelijk worden DE DOOD 3 Ar Uit Amsterdam In den Oudejaar tieagenten op den jongeman aan, ligg blijkbaar dronken i naar het politiebui overgebracht. Hij geven en werd ver lokaal geleid. Toe morgen 7 uur wou te krijgen. Men v digen dienst, en de aan, hem nog een p er geen veranderi werd tegen 11 uur van op de hoogte toen den toestand dat hij diens opnei huis noodzakelijk was, kon de auto v; eerst om tien min komen halen. Qe overleden. Het vermoeden, uitgesproken, dat zijn tengevolge vai door de agenten toe kennen dit echter dat de jongen zoo dat eenigerlei kra< was. Een getuige had, dat de jongen agenten. Daar dit v moest worden gee agenten niet gesche verbaal van het ge justitie gezonden en ingesteld. Naar ws bleken, dat de joi Door het gebruik kwaal zoo snel ver intrad. NOO Van een Maandagmiddag hculiere vliegtuig A ®nde, bestuurd door Hoofdplaat op het s zeven een noodlandi «en mist. Bij het ■n den modder gez; °P zijn kop kwam t vernield. Het vliegt Modder gesleept, kostende getelefonei

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2