SI. K Gemeenteraad. Kerk en School. Woc TW jc Plaatselijk Nieuws. cent, 15 cent en 35 cent, per iedere 3 minu'ent, terwijl dan voor het telefonisch verkeer buiten den kring van 35 K.M. het bestaande tarief van 50 cent per 3 minuten gehandhaafd zal blijven. Voor de aangeslotenen bij het telefoonnet, is het, in verband met deze nieuwe tariefrege ling, van belang te weten, welke plaatsen bin nen de gestelde kringen van 10, 15 en 35 K.M. vallen. Gerekend is van uit het kantoor Middelharnis. Kring van 10 K.M. Volgfens de hierboven uiteengezette nieuwe tariefregeling zal het tarief van 10 cent per 3 minuten gelden voor het verkeer met de vol gende kantoren of bijkantoren Battenoord, Den Bommel, Goudswaard, Hel- ievoetsluis, Herkingen, Nieuwe Tonge, Nieuw- Helvoet, Oudenhoorn, Oude Tonge, Simons- haven, Stad aan 't Haringvliet en Zuidland. Kring van 15 K.M. Abbenbroek, Achthuizen, Anna Jacoba Polder, Bruinisse, Dreischor, Geervliet, Goedereede, Heenvliet, Heenvliet 2e vlotbrug, Hekelingen, Nieuw-Beijerland, Nieuwenhoorn, Nieuwesluis- Heenvliet, Oostdijk (gem. Ouddorp), Piershil, Rockanje, Sirjansland, Stellendam, Tien Geme ten, Zuid-Beijerland, Zwartewaal en Zijpe. Kring van 35 K.M. Annaland (St.). Barendrecht, Benedensas, Bergen op Zoom, Bergschenhoek, Berkel (Z.H.) Blaakschedijk, Bolnes, Bosschehoofd, Bovensas, Brielle, Brouwershaven, Burgh Haamstede, Burghsluis, Capelle a.d. IJsel, Colijnsplaat, Delft, Dinteloord, Dintelsas, Droogendijk (gem. Din- teloord), Duivendijke, Ellemeet, Fijnaart, Goes, Goeschesas, 's-Gravendeel, 's-Gravenzande, Hal steren, Heen (de), Heenweg, 's Heer Hendriks kinderen, Heerjansdam, Heerle (N.B.), Heinen- oord, Heiningen (N.B.) Hendrik-Ido-Ambacht, Hoek van Holland, Hoeven bij Etten, Honse- laarsdijk, Hoogvliet, IJsselmonde, Kapelle-Bie- zelinge, Kats, Katscheveer (Zuid-Beveland), Kattendijke, Kerkwerve, Kethel, Kinderdijk, Klaaswaal, Kloetinge, Klundert, Kortgene, Kort- geenscheveer, Kralingscheveer, Krimpen aan den IJsel, Kruisland, Kwintsheul, Lepelstraat, Lier (de), St. Maartensdijk, Maasdam, Maasdijk, Maasland, Maassluis, Mijnsheerenland, Moer dijk, Monster, Mookhoek, Naaldwijk, Nieuw- Borgvliet, Nieuwerkerk (Z.Nieuw-Vosmeer, Noordgouwe, Noordwelle, Numansdorp, Ooit gensplaat, Oosterland, Oostvoorne, Oud-Beijer- land, Ouddorp, Ouddorp-haven, Oude Leede, Oudemolen (N.B.), Oudenbosch, Oud-Gastel, Oud-Vossemeer, Óud-Vossemeer-veer, Ouwer- kerk, Overschie, Pernis, St. Philipsland, Pijn- acker, Poeldijk, Poortugaal, Poortvliet, Putters- hoek, Renesse, Rhoon, Ridderkerk, Rijsoord Roosendaal, Rotterdam, Rozenburg, Scharen- dijke, Schelphoek, Scherpenisse, Schiedam, Schipluiden, Schore, Schuddebeurs, Seroos kerke (Schouwen), Slikkerveer, Spijkenisse, Stampersgat, Standaardbuiten, Stavenisse, Sta- venisse-veer, Steenbergen, Ste'enbergsche brug Stougiesdijk (Greup), Strijen, Strijensas, Tholen Viane (gem. Ouwerkerk), Vierpolders, Vlaar- dingen, Wateringen, Wemeldinge, Westen- schouwen, Westmaas, Wilhelminadorp (gem. Kattendijke), Willemsdorp, Willemstad, Wisse- kerke, Wolphaartsdijk, Wolphaartdijksche-veer, Wouw, Yerseke, Zegge, Zevenbergen, Zierik- zee, Zinkwegschendijk, Zonnemaire en Zwet (gem. Overschie). Tot goed begrip stellen wij nog even vast, dat deze plaats'en gelden vanuit het kantoor Middelharnis. Daaronder natuurlijk begrepen Sommelsdijk, Dirksland en Melissant. VERSLAG van de vergadering van den Gemeenteraad van SOMMELSDIJK op Maandag 30 December 1929, des non. 3 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter is de burgemeester L. J. den Hollander. De notulen der vorige vergadering worden na 'voorlezing goedgekeurd. De VOORZITTER doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken Een besluit van den Minister van Financiën, waarbij een voorschot van 9200.wordt toegekend ter verstrekking van een gelijk voor schot aan de Vereeniging ingevolge de Land- arbeiderswet alhier ten behoeve der stichting van een viertal plaatsjes aan den Langeweg. Enkele brieven van Ged. Staten, waarb.j raadsbesluiten goedgekeurd worden teruggezon den. Het Centraal Archief en Inlichtingenbureau in zake Maatschappelijk Hulpbetoon bericht, dat de contributie op 5.— zou kunnen worden gebracht, indien meerdere gemeenten tot aan sluiting besloten. B. en W. stellen voor tot het Centraal Archief 'en Inlichtingenbureau toe te treden, indien de contributie inderdaad tot 5.wordt verlaagd. De VOORZITTER licht toe, dat genoemd bureau inlichtingen verstrekt over verzoeken om inzameling van gelden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. De R.K. Volkszangvereen. vraagt subsidie. B. en W. stellen voor afwijzend op dit ver zoek te beschikken. Aldus wordt besloten De Dorpsvereeniging Landbouwbelang zendt een adres, waarin geklaagd wordt over den last dien de landbouw ondervind van de auto's, speciaal wat betreft de overtreding van de maximum-snelheid, het niet voldoen aan het voorschrift van lichtdemping in de bebouwde komm'en en het gebruiken van de openbare straat als parkeerterrein. De VOORZITTER zegt, wat dit laatste be treft, dat reeds maatregelen zijn genomen om hierin te voorzien. Zooveel mogelijk worden de auto's thans op het Marktveld geplaatst en voor zoover daar geen plaats is aan één zijde van de Voorstraat. B. en W. stellen voor dit adres aan hen te renvoyeeren. Aldus wordt besloten. De Gascommissie zendt een antwoordt op de grieven in een vorige vergadering te berde ge bracht. De heer LE COMTE (S.G.P.) zegt naar aan leiding van dit schrijven, dat de Raad nu nog even ver is als te voren. De Gascommissie schrijft, dat het gebouw te Middelharnis is gezet buiten haar om op last van den Directeur. Deze is daaromtrent verantwoording schuldig aan de Gascommissie en niet aan den Raad. Maar heeft de Gascommissie nu maatregelen genomen om te voorkomen, dat zich zooiets herhaalt. Daar ging het om. De VOORZITTER antwoordt, dat de Direc teur vastgelegd is en geen uitgaven meer mag doen buiten de Gascommissie om. De heer LE COMTE: En als nu blijkt, dat de begrooting overschreden is De VOORZ.: Dan zullen we verder zien. De heer LE COMTE wil, dat op een vol gende begrooting de post „onkosten" gespecifi ceerd wordt. Dan kunnen uitgaven als deze niet meer zoo maar worden gedaan. De heer BLOK (S.D.A.P.) gelooft -niet, dat de Gascommissie zoo naïf geweest is om te denken met dit schrijven de zaak af te doen. De Gascommissie zegt in den brief, dat de Di recteur opdracht heeft gekregen voor het bouwen van het pakhuis aan het Zandpad. Hij vraagt zich ^u af wie die opdracht heeft verstrekt. Volgens de gemeenschappelijke regeling wordt de fabriek beheert door de Gascommissie. Het gebouwtje staat daar nu en het is niet onmo gelijk, dat het binnen een paar jaar zal moeten worden afgebroken. Hij zou aan de Gascom missie willen vragen wie anders dan zij op dracht aan den Directeur kan.geven. Wat de toonkamer betreft meent hij stellig te weten, dat daartoe reeds opdracht was ge geven voordat de Gascommissie er iets van af wist. De post voor inrichting van een electrische installatie is met 2500.— overschreden, zon der dat de Gascommissie dit wist. Wat de reis naar Ziefikzee betreft van den Directeur met fitters der fabriek zonder voor kennis der Commissie, wordt gezegd, dat de telefoon gesloten was. Hij heeft dit in de vorige vergadering terloops aangehaald, maar deze ver dediging is een uitvlucht. Spr. heeft gezegd, dat er cokes te weinig was Toch zijn er 3000 H.L. naar. elders verkocht, Nu zijn er weer 1000 H.L. ingekocht geworden. De vraag waar het om gaat is deze: is de Gascommissie bevoegd om uitgaven te doen zon der voorkennis van de beide Raden. Spr. meent in de vorige vergadering een mo tie te hebben ingediend. Hij heeft die toen op geschort. Men heeft het blijkbaar niet noodig gevonden om die op de agenda voor deze ver gadering te plaatsen, maar spr. handhaaft toch die motie. De VOORZITTER antwoordt, dat er mo menteel voldoende cokes in voorraad is. Met betrekking tot het verleenen van opdracht voor den bouw van het pakhuis licht hij toe, dat deze opdracht niet aan maar door den Di recteur is verleend. De heer LE COMTE vraagt of de Directeur daartoe bevoegd was. Weth. MIJS zegt, dat de Directeur daarin eigenmachtig handelde. De heer BLOK: En welke maatregelen zijn er nu genomen om herhaling te voorkomen. De heer LE COMTE zegt, dat het gebouw er nu staat op huurgrond. De huur daarvan kan met 3 maanden worden opgezegd. Als het ge bouw nu moet worden afgebroken wie betaalt dat dan. De Gascommissie heeft er geen op dracht toe gegeven. De heer SLIS brengt in het midden, dat de Gascommissie besloten had tot het bouwen van een houten loods, omdat verschillende artikelen konden bevriezen. De fout is, dat de Directeur de Gascommissie hierin had moeten kennén. De heer LE COMTE antwoordt, dat een houten loods daar ook niet gebouwd had moeten worden. De heer BLOK geeft niet veel voor de toe zegging, dat hetgeen gebeurd is, zich niet meer zal herhalen. Hij heeft in de Gascommissie geen vertrouwen meer. De Gascommissie is nu reeds zoover, dat het gewoonte geworden is, dat be- giootingsposten overschreden worden. De Directeur kon weten, dat er beneden aan het Zandpad niet gebouwd mocht worden en ondanks dat waagt men het er maar op. Een houten gebouw daar neer te zetten was al fout, maar nu zet men er een steenen gebouw. De Gascommissie heeft geen ruggegraat genoeg om aan de wantoestanend een einde te maken. Spr. wil, dat de Raad de Gascommissie verzoekt er voor te waken, dat herhaling niet meer plaats vinde. Weth. MIJS zet de geschiedenis nog eens uiteen. Er was besloten om een houten gebouw te zetten. Daarvoor was de Gascommissie ver antwoordelijk. Nu staat er een steenen gebouw. Dat is het gevolg van een niet nauwkeurige behandeling der zaken. Ook B. en W. van Middelharnis zijn daar verantwoordelijk voor. Die hebben gezegd, dat het gebouw in steen moest komen. Ze hadden moeten zeggen, dat daar geen gebouw mocht worden neergezet. B. en W. van Middelharnis zijn natuurlijk te goe der trouw geweest. Nu wordt die goede trouw van de Gascommissie en B. en W. van Middel harnis aangenomen, maar, wordt er gezegd, de Directeur had dit moeten weten. Dat is niet billijk, de directeur zegt er geen oogenblik aan te hebben gedacht. Zoolang er geen dringende redenen zijn om de bedoelde grond aan het gasbedrijf te onttrekken, vertrouwt spr. dat de huur van het bedoelde terrein maar zoo niet zal worden opgezegd. De heer ROETMAN (A.R.) vraagt of het niet goed zou zijn te trachten dit terrein op erfpacht te krijgen. De VOORZITTER antwoordt, dat de Raad van Middelharnis besloten heeft om dit voorals nog niet te doen. Besloten wordt om aan de Gascommissie een brief te richten in den zin als besproken is, zoodat geene uitgaven meer zullen worden ge daan buiten de begrooting om. Een verzoek van de Vereen, ingevolge de Landarbeiderswet om doorhaling van de hy potheekstelling ten behoeve der gemeente met betrekking tot eene strook grond bestemd voor den aanleg van den Provincialen weg, welke Veagadering van den Raad der gemeente STAD AAN 'T HARINGVLIET op Maandag 23 December 1929, des v.m, 10.45 uur. Aanwezig met den Voorzitter alle leden. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een missive houdende mededeeling dat de beslissing op het raadsbesluit tot conversie der leening groot 1200-is verdaagd en een missive ten geleide van een besluit tot nadere regeling van de jaarwedde van den gemeente ontvanger betreffende kantoorhuur, welke stuk ken voor kennisgeving worden aangenomen. Pensioengrondslag L. van Antwerpen. Naar aanleiding van een schrijven van den Pensioenraad wordt de pensioengrondslag van L. van Antwerpen als veldwachter vastgesteld op 1625.- over 1922-1924 en 1674 met ingang van 1 Januari 1925. Radio-centrale. Op een verzoek van J. J. Nipius om vergun ning tot het in bedrijf stellen van een radio centrale wordt op voorstel van B. en W. be sloten tot wederopzegging vergunning te ver leenen draden aan te brengen boven den ge meentegrond. V erkeersspiegels. Naar aanleiding van een ingekomen prijsop gaaf van verkeersspiegels, wordt na eenige be spreking besloten voorloopig een spiegel te be stellen en te laten plaatsen op de bocht bij Kamerling. Indi'en dit een gunstig resultaat oplevert, kan later bij de Burg. Sterkstraat eveneens een spie gel worden geplaatst. Art. 13 L. O. Wet. Op een verzoek van Wed. C. Helms en M. Koppenaal om de kosten, verbonden aan het be zoeken van de U.L.O. school te Middelharnis door hun kinderen, te vergoeden, wordt op voor stel van B. en W. besloten 50.— per jaar per leerling bij te dragen. Classificatie volgens Bez. besluit 1928. Naar aanleiding van een verzoek van de ver eeniging van B. en S. in de kantons Hoorn enz. om adhaesie te betuigen aan hun adres tot op heffing der classificatie der gemeénten volgens het Bezoldigingsbesluit 1928, stellen B. en W. voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Na eenige bespreking wordt besloten met 5 tegen 2 stemmen adhaesie te betuigen. Tegen de heeren Arensman en van Sprang. Bij de gebruikelijke rondvraag worden door den heer BERK eenige inlichtingen gevraagd over het verzoek van de landarbeidersvereeni- ging tot het plaatsen van een brug, welke door den VOORZITTER worden gegeven. Niets meer te behandelen' zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Openbare vergadering van den Raad der gemeente DEN BOMMEL op Vrijdag 27 December des nam. 3 uur. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. Een vacature. De Voorzitter opent de vergadering met ge bed, waarna de notulen der vorige verg. worden gelezen en onveranderd goedgekeurd en vast gesteld. Ingekomen stukken Ingekomen is o.m. een proces-verbaal van opname van kas en boeken van den gemeente ontvanger waaruit blijkt dat op heden in kas is een bedrag van 2394.20 Een schrijven van Ged. Staten van Z. H. waarbij wordt medegedeeld dat de conversie- leening in de vorige vergadering aangegaan is goedgekeurd. Een schrijven van den officier van Justitie te Rotterdam betreffende den toestand van de cel, welke moet dienen voor voorloopige be waring van gearresteerden. De cel in deze ge meente is niet voldoende. Besloten wordt de cel te verbeteren. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot vaststelling van een verordening op de hef fing van haven- 'en kaaigeld. Onderzoek geloofsbrief H. van Gent. Vervolgens wordt de geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid H. van Gent onder zocht en in orde bevonden. Besloten wordt aan de vereen, van Ned. Ge meenten te 'sGrav-enhage een bijdrage van 5.te verleenen ter tegemoetkoming in de kosten van het «installeeren van een bestuurs kamer in het nieuw te stichten verenigingsge bouw. Met algemeene stemmen wordt besloten tot vaststelling van een wijziging van de veror dening op de heffing van keurloonen, ingevol^: de Vleeschkeuringswet. Vastgesteld wordt een suppletoir kohier hon denbelasting over 1929. Daarna deelt de Voor zitter mede, dat G. van der Welle .metselaar alhier heeft verzocht e'en stukje tmrein van Lombok te kunnen huren. Besloten wordt het verzoek toe te staan, doch ouder bepaling van opzegging der huur van week op week. Bij de rondvraag wijst de heer JONGELING er op dat er bij een regenperiode veel water op den Molendijk blijft staan, De menschen hebben daar veel last van. De VOORZITTER zegt dat het mogelijk is Voor doofheid is slechts één afdoende hulp 1 De ACOÜSTICON. Nieuwe Plein 34, Arnhem aan de Provincie zal worden verkocht, wordt toegestaan. Een voorstel tot wijziging der gemeentebe- grooting 1929 wordt aangenomen. Dan komt ter tafel een verzoek van de Cen trale Esperanto Propagandacommissie te Nij megen om alhier een Esperantocursus in te voeren. B. en W. hebben het advies ingewonnen van de Schoolcommissie. Deze adviseert hierop niet in te gaan, vermits zij het aanleeren van deze taal te moeilijk acht en het vinden van een geschikte onderwijskracht moeilijkheden zal op leveren. B. en W. vereenigen_zich met dit advies Diensovereenkomstig wordt besloten. De N.V. American Petroleum Company te 's-Gravenhage vraagt een terrein aan de Haven in gebruik te verkrijgen vooroprichting van een ondergrondsche petroleumbergplaats. B. en W. stellen voor dit verzoek toe te staan behoudens nader overleg met de directie der Maatschappij en de voorwaarden, welke het Polderbestuur verbindt aan de vergunning tot graven in den dijk. De jaarlijksche recognitie wordt voorgesteld op 75.—. Diensovereenkomstig wordt besloten. Punt 7 der agenda: Aankoop strookje grond aan de Kaai van J. C. Wessels wordt aan gehouden tot na de geheime vergadering. B. en W. vragen machtiging tot uitvoering van raadsbesluiten betreffende burgerrechterlijke handelingen. De VOORZITTER licht toe, dat deze mach tiging wordt gevraagd ingevolge een uitspraak van den Hoogen Raad. De gevraagde machtiging wordt verleend. - (Slot In een volgend nummer). door middel van een gootje het overtollige water weg te leiden. Den Voorzitter wordt machtiging verleend om een en ander in orde te doen brengen. De heer ROSMOLEN informeert of er al iets bekend is omtrent de boomen op de be graafplaats, waarover in de vorige vergadering is gesproken. De VOORZITTER zegt dat nog geen de finitief aanbod is gedaan. Daarna geheime vergadering. PROP AG AND A'KUN ST AVONDEN NEDERL. BLINDENBOND. Zooals in het vorig nummer reeds is mede gedeeld, zal de Nederl. Blindenbond op Dinsdag 7 Januari in het Zondagsschoolgebouw te Som melsdijk een propaganda-kunstavond geven. Een viertal blinden- zullen dezen avond optre den n.l. de heer H. J. Bresser, Bariton van Arnhem, de heer Piet van 't Hoff Organist van Middelharnis, de heer Henri van der Heuvel Declamator van Deventer, terwijl als spreker zal optreden de propagandist van de N. B. B., de heer Joh. van den Berg. Welwillende mede werking zal verder worden verleend door de gem. Zangvereen. „De Volkszang" en het Da meskoor „Sursum Corda" Wij hopen zeer, dat dezen avond, welke gewijd zal zijn, aan de be langen der blinden in alle opzichten, goed mag slagen. Niet slechts in Middelharnis en Sommelsdijk hoopt de Ned. Blindenbond op te treden, maar in meerdere plaatsen op het eiland zullen deze avonden plaats vinden. Sommelsdijk heeft gevormd, teneinde aldaar den avond voor te bereiden, bestaat uit vele per sonen wier namen de vorige week in ons blad zijn mede gedeeld. Ook te Dirksland, Goedereede, Oude Tonge, Ooltgensplaat en wellicht ook te Den Bommel hebben zich dergelijke comités gevormd. Reeds zijn voor verschillende dezer plaatsen de voor bereidende maatregelen getroffen, zoodat thans kan worden medegedeeld dat de Ned. Blinden bond zijn propaganda-avonden zal geven met dezelfde medewerkers als hierboven genoemd, te Dirksland op Maandag 6 Januari, in het Koor der Ned. Herv. Kerk, te Goedereede op Woensdag 6 Januari in de zaal van het loge ment „De Gouden Leeuw", te Ooltgensplaat op Donderdag 9 Januari, te Den Bommel op Vrijdag 10 Januari, te Oude Tonge op Zaterdag 11 Januari in de Gem. vergaderzaal School straat. We hopen zeer dat al deze plaatsen groote belangstelling voor de blinden en hun organisatie zullen geven. In het volgend nummer zullen we nadere bijzonderheden omtrent de comités, en- tree's 'enz. mede deelen. Het is echter goed, wan neer men zich nu reeds voorneemt, deze goed verzorgde avonden bij te wonen. Het zullen genotvolle en leerzame uren worden. Het is te wenschen dat ons eiland toont een warm hart voor de belangen der blinden te bezitten. Moge de overkomst van genoemde blinden naar Flakkee niet tevergeefs zijn. tot groote tevredenheid stemt. Ook de belastinq- druk is lichter geworden. En zoo gaan wij hoopvol de toekomst tege moet en wénschen, dat burgemeester Donker sloot nog eenige zestallen jaren zijn gestadigen arbeid, die het lichaam jong en den geest frisch houdt, onder Gods zegen in het belang der meente mag verrichten. ge- SOMMELSDIJK. Woensdag 1 Januari 1930 zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. C. de Gast, ontvanger dezer gemeente, als zoo danig in functie is getreden. Een zoontje van H. G. F. zou op aan raden van zijn zusje zoogenaamd schuim ophalen boven kokend water. Het ventje kreeg zooveel stoom binnen, dat hij inwendige brandwonden opliep. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Hij maakt het thans goed. Vorige week werden uit deze gemeente ruim 250 H.L. paardepeen en ruim 200 H.L. aardappelen verscheept. De correspondent der Arbeidsbemiddeling dezer gemeente zal te beginnen met Donderdag 2 Januari ten gemeentehuize zitting houden tot stempeling door de werkeloozen en wel eiken middag van 1.301.45 uur. Tegen een inwoner dezer gemeente is pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 184 Wetboek van Strafrecht. Donderdag 2 Jan. a.s. zullen wederom schietoefeningen worden gehouden in de Bijzon dere Lagere school. De schietoefeningen zullen op eigen kost'en worden gehouden. MIDDELHARNIS. Het zoontje van M. Looij had het ongeluk in de Kreek aan den Oostdijk te vallen'. Door spoedige hulp mocht het geluk ken hem op het droge te brengen. Vrijdag j.l. had de dekknecht J. van Hoften aan boord van de motor van Bol en Born in de Vlaardingsche haven het ongeluk met zijn been tusschen een staaldraad bekneld te ge raken, waardoor dit lichaamsdeel zoo goed als afgeklemd werd. Hij werd naar het ziekenhuis te Vlaardingen vervoerd. Bij den correspondent der Arbeidsbemidde ling hebben zich als werkloos doen inschrijven: 32 arbeiders, 4 visschers, 5 transportarbeiders, 2 schilders en 2 timmerlieden. Totaal 45 per sonen. De collectebus op het Raadhuis, welke bij het trouwen dienst doet, heeft over 1929 Op gebracht 122.60. Onze dorpsgenoot de heer J. van Dongen is geslaagd voor boekhouder. DEN BOMMEL. Het aantal werkloozen be droeg de vorige week 24. Vorige week werden vervoerd 980 H.L. aardappelen en 760 H.L. uien. Op 15 Januari'a.s. zal in de Openbare lagere school schietwedstrijd van den B. V. L. worden gehouden, terwijl op 22 Januari in het zelfde gebouw en voor dezelfde vereeniging de Landdagfilm zal worden vertoond. OOLTGENSPLAAT. Loop der bevolking. Ingekomen: H. Noordijk van Hellevoetsluis, G. D. van Putten van Den Haag, A. M. de Ruijter van Muiden, C. M. Padmos van Oud dorp, A. C. M. Bové van Halsteren. Vertrokken: J. F. de Lange naar Rotterdam, L. Buscop en gezin naar Vlaardingen, A. en S. Kamp naar Zwijndrecht, B. J. Dorsman naar Eindhoven. Heden 1 Januari is het 25 jaar geleden, dat de heer B. Dorsman als klokluider en klok kenist werd aangesteld. Het is nu al 175 jaar lang, dat deze familiestam deze betrekking waar neemt. Vorige week zijn verscheept 121.298 K.G. aardappelen, 25190 K.G. peen en 4500 K.G. uien. Bij Koninklijk Besluit van 21 December is de Eedelachtb. Heer W. J. Donkersloot her benoemd tot burgemeester dezer gemeente. Burgemeester Donkersloot heeft gedurende zijn eerste regeeringsperiode getoond in alle opzich ten de rechte man op de rechte plaats te zijn. Natuurlijk heeft hij het niet allen naar den zin kunnen maken. Een overheidspersoon staat aan een onafgebroken critiek bloot. Hoe zwaar het ook is een gemeente te besturen, ten spijt van een algemeenen bekenden regel, meent ieder daarvan verstand te hebben en wat nog slimmer is aan zijn opvatting uitdrukking te moeten geven. Vandaar zoovele bestuurders, wier zenuwgestel niet tot de sterkste behoort, die het moeten afleggen. Ook in gemeentezaken overtreffen de bet weters steeds aanmerkelijk degenen, die loven den moeitevollen arbeid door den burgemeester en de beide andere bestuursorganen in de ge meente verricht. Als hoofd der plaatselijke politie heeft de burgemeester altijd getoond een man van ka rakter te zijn. Te allen tijde heeft hij het justitieel gedeelte van zijn burgemeesterschap serieus op gevat, maar hierin openbaarde hij zich nooit als de man van bruut geweld, om de meest drastische maatregelen toe te passen. Ook in het financieel beheer der gemeente bleek de burgemeester iemand van inzicht te zijn. Karaktervastheid, belijndheid en inzicht ver- hoogen de waarde der prestaties, dié men ten bate van het gemeentebelang verricht. Ofschoon het gemeentebestuur te kampen heeft gehad met moeilijkheden in zijn zwaar belaste gemeente, ziet m'en sedert 1924 den palm, die onder het gewicht blijft groeien, een krachtig bestuur, dat zich geen duimbreedte laat afdringen van het pad, dat het zich gebaand heeft. Dit krachtig bestuur openbaarde zich vooral hierin, dat in de laatste 6 jaar van gemeente wege aanzienlijke bedragen werden besteed voor belangrijke openbare werken, zonder dat de fi- nancieele toestand der gemeente uit het oog verloren werd. Thans kan'geconstateerd worden OUDE TONGE. Dezer dagen overleed de heer J. Dingenouts, echtgenoot van C. Polle mans, welke 66 jaren in den echt verbonden zijn geweest. De rekeningen van de verschillende polders moeten voor 5 Januari a.s. bij den secretaris ingeleverd zijn. Bij een publieke verhuring van bouwland van de Diaconie-arm'en, waren T. van Noord voor 400,—, T. Vogel voor 330.— en v. d. Welle voor 380.— per gemet de hoogste bieders. NIEUWE TONGE. J.l, week werden van hier vervoerd 2000 balen uien, 600 balen peen en 200 H.L. aardappelen. Zeer tot leedwezen van het reizend pu bliek moet worden medegedeeld, dat de Veer dienst BattenoordZijpe is opgeheven. Met het oog op de treurige verbinding van ons eiland, o.a. ook met de Zeeuwsche eilanden, is het zeer te bejammeren, dat dze dienst is opge heven. Tegen een persoon van hier is proces verbaal opgemaakt wegéns het rijden zonder licht. De IJsclub „De Vlakte" heeft voor het onder water zetten van de ijsbaan een centrifu- gaalpomp aangekocht, waardoor het mogelijk is de baan in enkele uren onder water te zetten. Uitslag schietwedstrijd B. V. L. H. Kievit 37 p., K. Kievit 37 p., M. Zwee- rus 35 p., T. Polder 35 p., A. K. Niekerk 34 p., H J. Vreeswijk 34 p., M. W. Volaart 31 p., M. Breur 26 p., D. Slinger 20 p. en A. van Alphen Lz. 14 punten. DIRKSLAND. Van uit deze gemeente wer den verscheept 5200 H.L. aardapelen, 600 H.L. poters, 5600 balen peen en 2800 balen uien. De dienstplichtige der lichting 1930 C. Nagtegaal zal 2 Januari a.s. voor eerste oefening bij zijn korps te 's-Gravenhage worden inqe- lijfd. De wijziging der algemeene .politieverordwx ning ligt gedurende 3 maanden ter secrets J)} ter inzage. Bij publicatie is bekend gemaakt le. dat alle bedelarij, hoe ook genaamd, ver boden is volgens de wettelijke bepalingen, waar onder ook valt het z.g. om geld Nieuwjaar wenschen 2e. dat de bestaande Commissie van Winter- bedeeling aan zoodanige huisgezinnen, waar werkelijk behoefte bestaat en die niet in de ge legenheid zijn geweest, voorraad voor den win ter op te doen, ondersteuning zal verstrekken. In de Maandagavond gehouden raadsver gadering werden tot leden van de gascommissie benoemd de heeren J. C. de Bonte en C. Zoete- man. Aan de heeren L. Touw en M. Brooshooft is op hun verzoek eervol ontslag verleent als onderwijzers aan den Winteravondcursus. Ver der werd besloten tot aankoop van een per ceel bouwgrond aan de Burgem. C. Zaaijerlaan van Mej. D. A. Werner te 's-Gravenhage voor 6100.—. Als vertegenwoordiger fn de electri- citeitscommissie werd benoemd de heer C. Zoe- teman. De heer J. W. de Bonte is benoemd tot tijd. onderwijzer aan de O. L. school. MELISSANT. In een alhier gehouden spoeJ eischende vergadering is door den Raad als af gevaardigde in het electriciteitsbedrijf gekozen Weth. J. A. van Nieuwenhuijzen. -* Óp Maandag 6 Januari, des avonds half zeven, zal een propaganda-vergadering worden gehouden voor den B. V. L„ met het doel te komen tot oprichting van een afdeeling. Als spreker treedt op de heer A. A. Hogeweg van Stad aan 't Haringvliet, secretaris van de ge westelijke commissie voor de Monden der Maas. OUDDORP. De Raad dezer gemeente kwam heden Maandag in spoedeischende vergadering bijeen. Eenig punt op de agenda was de be noeming van een afgevaardigde naar de ver gadering van de commissie voor electriciteits- voorziening van West-Flakkee, op 31 Dec. Na eenige stemmingen, die liepen over de heeren K. Voogd, C. Breen en T. Tanis, werd eerst genoemde met 6 van de 10 stemmen aangewezen. De Voorzitter wist den benoemde tot het aan nemen over te halen. Daarna had in de Raadszaal nog een bijzon- dere plechtigheid plaats. De heer Van Noord I werd binnengeroepen en hem werd door den I burgemeester medegedeeld, dat het H. M. onze I geëerbiedigde Koningin heeft behaagd, hem voor zijn 50-jarige getrouwe en ijverige plichtsbc- I trachting te beloonen met een medaille van de Oranje Nassauorde, en wel in goud. „Waarlijk I Van Noord, gij hebt die orde verdiend". D£ I heer Van Noord bracht zijn dank uit, eerst aan de Koningin, daarna aan den betrokken Minister I en vervolgens aan den burgemeester, die zoozeer I het zijne er toe had bijgedragen, dat hem deze eer werd aangedaan. De visschers vingen de vorige, week aan I garnalen omstreeks 60 kilo per dag en p*' schuit. MIDDELHARNIS. In het kerkgebouw c Geref. Gemeente hoopt Vrijdagavond 6 uur te treden Ds. Kok van Gouda. Met het Kerstfeest zijn de kinderen d Zondagsscholen ruim onthaald op versnaperin'I gen en zijn er vele boeken als prijzen uitgedeeld'I Bij de gehouden stemming voor ouderlinj lingen en 1 diaken in de Geref. Kerk zijn her-| kozen als ouderlingen Joh. Verduin en A. DriesT se en als diaken M. van der Slik. DEN BOMMEL. Bij de Ned. Herv. Kei*| alhier is beroepen Ds. Koster van Montfoor'l MIJ EEN Bi Donderda| teerde de ka weg binnen Westen var moedelijk et. Dadelijk zij[ Humber va Sleepdienst van den lo uitgevaren, dende schip| kijker goed Tegen ruimen tijd hel rood gek men begreep schip een natuurlijk ml rust over d| booten, welk van het braij keerde de rapporteerde boot in de boord van niemand mee beurde, was; terugreis. Op tegen half weer binnen j redden aan Dadelijk houd gehad j die ons het Van den dracht gekrei schip, dat te: gen. Toen ren, zagen drijven en w< zet. Onderwi welke we hi IP wenscht geaclf kenden een gj Sommelsdij| J. VJ Sommelsdijk, Sommelsdijk, Clientèle, gelukkig Nieul Bij voortdul Winkel in artikelen enz| Middelharnis. Sommelsdijk Tl Sommelsdj Aj Vleeschho Sommelsdijkl JA^ Kreeksfc wenscht vriencL lukkig Nieuwj Je adres vooj prijzen voor Te bereiken Compliment Sommelsdijk, 1 J. Sommelsdijk, 7} Sommelsdijk, Veel heil en den en Begunsf Iz. I In Manufai Sommelsdijk, li NIEUWE TONGE. A.s. Woensdagmorf I zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de bevestigiwl _- aplaats hebben van de gekozen ouderling £'i net Comité wat zich te Middelharnis en dat de bereikte saneering der gemeentefinanciën j diaken, de heeren L. Zweerus en J. Breur.

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2