omt zillero van tuinen, PECItLE HIE! :kens ieders! Zwaan" de Winter /ordt gij gekweld door gewrichten Lijdt gij Inezing Besteedde U n thans vol vertrouwen luiden van den kruid- jenezing vinden, zelfs |ezondheid te hergeven, waaronder van velen, herstelden. 2n zonder eenige ver- Irstaanden bon in en kampen heeft. Oude Tonge en heele komijne id. Oude Tonge Steenhouwerij IELWEISS" Zaterdag 21 December 1929. No. 360Q Land- en Tuinbouw. FTERDAin, Tel. 10345 PRIJZEN 5.75 tot 25,- 5 75 enhooger 6 75 en f 7.75 cent ^CHADIGDE PRIJZEN ÈN. 32100 ndel JACOB VISSER, Bon A 4. ;hting, gratis en franco w geneeskrachtige krui> Bon A 4. Mine Haas |ke Gortepap JD, •au i. BOER 13,173 - BOTTEEl 16. TELEF. No. 1005 en 1946 i winter Uw Vruchtboomen iea met oas Ged. Merk Carbolineum SIMPEN 99 U.A.F., dat geeft de beste Oplossing 8—10 dan oende. s Brochures over deze be< en van sproetwerktulgen op aanvrage franco toege' or de alleenverkooper voor Oveiflakkee HE SMIELSÜ Vetten en T'erproducten Land, en Tuinbouw. U? hen en middagmalen in de Rotterdamsche restaurants estie van vertrouwen is. U? dit vertrouwen vindt in rger«affaire \URANT P. SIMONS oerenvischmarkt 12 Iroote Kerk, Telef. 56341 U? r prima kwaliteit en ook telt gegeven wordt. U? de oudste zaak is van am cu dat u daar net en k tegen matige prijzen kunt NU1 commentaar overbodig. lor het behandelen srer WASCH is rasch* en Strijkinrtchting enstraat 1018. SCHIEDP TN HOCSTCrNO VNSES derde blad WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (2e helft December). In moes- en bloementuin, keuken en kelder. (Nadruk verboden). Een goed tuinder verzuimt niet om elk jaar, wanneer de gelegenheid er toe is, een hoop op te zetten van gevallen blad, dat later, ver mengd met andere bestanddeelen, goede b a k- aarde kan opleveren. Zulk een hoop kan men, zoo mogelijk opzetten met verteerden koemest of oude broeimest uit de bakken. Nu er buiten niet veel te zien is, loop'en we er van zelf een keertje vaker langs de bakken; dat is goed, want we moeten zorgen voor lucht- verversching en voor het verwijderen van t onkruid. Wondt de lucht niet voldoende ver- verscht, dan krijgt men schimmel en rotting in den bak. In de jonge slaplanten ziet ge wellicht plekjes die rot lijken. Dat is de „valsche meel dauw", een schimmelziekte, die ontstaat als het in den bak vochtig is. Alle aangetaste deelen moet ge verwijderen. En ga ook eens na of er aan den buitenkant der kropblaadjes zich zeer fijne schimmeldraadjes ontwikkelen; dat zijn de sporen, die de ziekte zullen verbreiden. Veel vuldig komt dit ook voor in de bakken, waar de planten worden overwinterd, om in het voor jaar te poten. Voor 't nazien der slaplanten kieze men als men namelijk te kiezen heeft -een drogen, niet-vorstigen dag, uit: alle even tueel weggevallen koolplanten kunt ge dan tevens inplanten. Weer de koude van uw bakken Bij koude nachten kunnen stroomatten onder de rietmat worden aangebracht, en is het zeer koud, dan verdubbele men het stroodek. Wil men vooral ook de reten der bakken goed toestoppen, dan kan de moscovische mat dienst doen: men legge dan eerst de moscovische mat, dan de stroo- mat en vervolgens de rietmat, of soms ook houten luiken, die de matten tegen het regen water beveiligen. Zoo door uw tuin wandelende, blijft ge wel licht staan op één of meerdere plekjes, waar zelden of nooit de zon komt, waardoor ook bloemheesters slecht of heelemaal niet tieren, en waar misschien zelfs het gras niet voort wil. Toch behoeven zulke plekjes niet onbegroeid te blijven, want er is gelukkig nog een vrij groote verscheidenheid van planten, die op schaduwachtige plaatsen wel kunnen gedijen. Laat ik u er eenige noemen: Cornus of Kor- noeli-soorten, de Sneeuwbes, verschillende Vlier soorten, de Kardinaalsmuts, de Prunus Padus, Tanus baccata, Rhododendrons, Aucuba japo- nica, e. a.; voor zandgronden nog de Duin doorn. Niet alleen, dat deze soorten het op on gunstige plaatsen nog wel doen, maar ze zijn dan ook zeer geschikt voor onderhout, dat wil zeggen: om onder grootere boomen gezet te worden, indien men daar om de een of andere reden heesters -vvenscht te plaatsen. Maar als er zelfs geen gras wil groeien, wat dan Dan kan men zijn toevlucht nemen tot de gewone Klimop (Hedera Helix); in een paar jaar tijds zullen de ranken de oppervlakte geheel hebben ingenomen, en men heeft een altoos frisch-groen dek, dat weinig onderhoud ver- eischt. Wij naderen Kerstmis, de gezelligheid viert in deze maand hoogtij, waartoe de huisvrouw het hare bijdraagt o.m. door de bereiding van een extra-schoteltje. Zoo worden kastanjes op verschillende wijzen voor een feestmaal bereid. In Parijs is dit algemeen. Hier volgt een recept:' De buitenste schil van de kastanje wordt ver wijderd, waarna men ze (de kastanje namelijk) in koud water opzet; koken laten, tot ze ge makkelijk stukgedrukt kunnen wordendan wordt de tweede schil verwijderd. Vervolgens fijndrukken en door een paardeharen zeef drij ven. Voor een half Kilogram purée neemt men vervolgens 3]/2 ons suikèr en \y2 ons glucose, die men met een stukje vanille parfumeert en laat inkoken. Dan neemt men 't vanillestokje weg 'en giet de suiker bij kleine hoeveelheden bij de kastanjepurée, welke men er aldus mee aanlengt, en nu nog heel eventjes opkookt. Men giet alles in potjes, die gesloten worden als alles volkomen koud is. Bij het maken van gebak worden de vaak dure amandelen wel ver vangen door hazelnooten(wie denkt hier niet on willekeurig aan den distributietijd In zeer vele gevallen kan dit ook heel goed, voorname lijk dan, als men niet bepaald witte, gepelde amandelen heeft; men krijgt dan een aanmer kelijke besparing. Om het „bedrog" volkomen te doen zijn, kan men de hazelnoten vóór 't ge bruik met een paar droppels bittere amandelolie behandelen, waardoor ze geheel den smaak van amandelen aannemen. Met Kerstmis ver sieren we onze huiskamer gaarne met Kerst- planten: Kerstroos, Mistel, Hulst. Van de Kerst roos vertel Ik u tot slot de volgende vrome legende: Toen Jezus in den stal van Bethlehem geboren was, snelden de herders toe, om Hem te aanbidden. Onder hen bevond zich een jonge herderin, die aan den weg eenige bloemen had geplukt, welke zij als bewijs harer liefde op de kribbe legde. Een milde blik trof schenkster en gave. En de bloem werd gezegend; zij ontving de gave, om te bloeien, wanneer de Kerstklokken het „Eere zij God" verkondigen. ze groeiden onvoldoende met kali bemest was. Dat het dit jaar zoo erg is, moet waarschijnlijk geweten worden aan de slechte werking der bodemkali onder den invloed der droogte. De werking van in oplosbaren vorm gegeven kali in ruime hoeveelheden springt dit jaar dan ook in bijzondere mate in het oog. Uit de resultaten der proefvelden blijkt dan ook de gunstige wer king der kali, niet alleen door verhooging der opbrengst, maar ook door het oogsten van gave, gezonde knollen. Bij het inzenden der proef veldresultaten wordt dan door de proefnemers de opmerking bijgeschreven: „de aardappelen van het perceel zonder kali waren sterk „blauw" De proefmonsters van het centraal proefveld te Hedel geven buitengewoon opvallende re sultaten: de aardappelen met kali zijn hard en mooi gaaf, die zonder kali zijn sponsachtig en thans reeds zeer sterk blauw. Wij hebben hier dan ook weinig meer aan toe te voegen. Het middel ligt voor de hand, n.l. bemest Uwe aardappelakkers ter voorko ming van „blauw" rijkelijk met kali. Wij raden aan dit te doen in den vorm van 40 kali- zout, patentkali en zwavelzure ammoniak. De eerstgenoemde meststof, het 40 kalizout, geve men voor 1 Januari, de andere kan men gedu rende het geheele voorjaar verstrekken. Men vergete ten slotte niet, dat de kali niet alleen het blauw worden der aardappelen sterk tegen gaat, maar dat het ook een planfenvoe- dingsstof is, onmisbaar voor het geven van vol ledige oogsten. Wie nog meerdere inlichtingen aangaande deze zaak wenscht, kan ze verkrijgen bij N.V. Ver- eenigde Kalimaatschappij, Heerengracht 342, Amsterdam. Aan dit adres is tevens gratis te verkrijgen een leerzame en rijk geïllustreerd ge schrift over het blauw worden der aardappelen. Iedere landbouwer, welke nog meer over deze zaak weten wil, verzuime niet dit aan te vragen. elkaar, als ze daar tenminste aan geen vervol ging blootstaan. Vandaar verspreiden ze zich over het open veld, om ijverig naar voedsel te zoeken. De bonte kraaien weten bij hun aankomst hier te lande, dat er in de duinen een lekkernij voor hen te vinden is, en wel de rijpe vruchten van den Duindoorn. Reeds vrij spoe dig na hun aankomst zijn dan ook de meeste Duindoornstruiken van de mooie roode vruchten ontdaan. Zoodoende dragen de kraaien weer bij tot de beplanting der duinen, omdat zij met hun uitwerpselen de rijpe zaadjes van den Duindoorn verspreiden. Andere kraaien zoeken op akkers en weiden naar voedsel, en volgen den ploeg om de door het ploegen blootgelegde insecten te verorberen. Weer anderen staan op den loer bij een muizengat, zoeken naar vogelnestjes, on derzoeken de oevers van beken en rivieren, in- specteer'en de tuintjes kortom alle zijn steeds ijverig in de weer. Is gras nadeelig voor de boomen Volgens de tuinbouwtelling in 1927 wordt 80 van de fruitcultuur in ons land gevormd door grasboomgaarden, en 20 door fruit- aanplantingen, welke zwart worden gehouden. Men hoort vaak beweren, en men heeft meer malen kunnen lezen, dat gras nadeelig is voor de boomen. Wat is daarvan waar 't Is veelal gebruikelijk, vooral in Utrecht en Gelderland, om hoogstamboomen in bouwland te plaatsen, dat dan na 6 a 10 jaar in gras wordt gelegd. Dan is het verschijnsel waar te nemen, dat de groei der boomen 1 a 2 jaar stil staat, en de bladstand te wenschen overlaat. Maar is dat HET MIDDEL TEGEN „BLAUW" WORDEN DER AARDAPPELEN, Belangrijk voor aardappelverbouwers. Van verschillende zijden vernemen wij, dat het zoo zeer gevreesde euvel, het „blauw" wor den der aarappelen, reeds nu weer in sterke mate optreedt. Waar moet dat heen, vragen wij ons af, als straks in het voorjaar de fac toren voor blauw worden eerst recht komen. Reeds vroeger hebben wij dit gebrek, welke de aardappelen voor een groot deel waardeloos maken, en al zooveel schade en ergernis bij boer, burger en koopman teweeg heeft gebracht, besproken. Het heeft- daarom geen doel hierop nog eens uitvoerig terug te komen: Welke aard appelverbouwer heeft niet reeds tot zijn nadeel er kennis mee gemaakt Wel achten wij het zeer géwenscht nog eens uitdrukkelijk te wijzen op de oorzaak van het kwaad. Uitvoerige proefnemingen hebben dan uit gewezen, dat aardappelen in hevige mate „blauw" worden, wanneer de akker waarop OVER VRUCHTEN-, GROENTEN- EN BLOEMENKWEEK. Nadruk verboden. De Kraai. Tot de herfst- en wintervogels behoort al lereerst genoemd te worden de bonte of grijze kraai, die voor ons land trekvogel is. Daar de bonte kraaien over 't algemeen slechts voor kleine dieren gevaarlijk zijn, en ze in den broed tijd der vogels in ons land niet voorkomen, ^overtreft het nut, dat ze stichten, verre de door hen aangerichte schade. Ditzelfde geldt voor de zwarte kraai, die bij ons standvogel is, want ontelbare insecten en hun larven, en ook de zoo schadelijke veldmuizen vormen het dage- lijksch voedsel der kraaien. Zeker zal het wel eens voorkomen, dat een kraai zich verstout een zieken of een jongen haas, 'n patrijs of fazant buit te maken dat zij in tuinen een of ander kattekwaad uitvoertdat zij in streken waar zij veel voorkomt het rijp geworden graan een onwelkom bezoek brengt, dat alles wordt haar echter zeker niet kwalijk genomen, wanneer men in aanmerking neemt het nut, dat zij ons brengt door het verdelgen van allerlei ongedierte. De kleine boer, wiens graanakkers de kraaien op brutale en goed zichtbare wijze plunderen, heeft het recht deze ongewenschte gasten op afdoende wijze te verjagen, en de jager zal zeker niet nalaten het roer nu en dan op ben te richten. Landbouwers en houtvesters daarentegen zullen wèl doen de kraaien in hun eigen belang, te beschermen. Men wachte zich er vooral voor om enkele waarnemingen, als overal voorkomen te constateeren. Evenals de spreeuwen, zeker, één onzer nuttige vogels, zeer schadelijk kan zijn in kersenboomgaarden en bessentuinen, zoo kunnen ook de kraaien in 't algemeen, en dus ook de bonte kraaien, hier en daar in bepaalde streken schadelijk zijn, maar nu gaat het toch niet aan alle kraaien waar deze ook voorkomen, te wreken. Het da- gelijksche leven eener kraai is ongeveer als volgtNog vóór de dag is aangebroken, komen de kraaien in een bosch op hooge boomen bij de schuld van het gras, of zijn hiervoor andere oorzaken aan te wijzen Ons dunkt, dat dit laatste wel 't geval is. In den zwarten grond, die geregeld werd bewerkt, werden hierdoor de oppervlakkige wortels der boomen voortdurend vernietigd, de wortels gingen dieper den grond in. en vonden ook daar voldoende lucht, door dat de bouwvoor flink los werd gehouden. Dit wordt anders, als de boomgaard in gras wordt gelegd; dan blijft de bovengrond gesloten en in den ondergrond heeft niet meer als tevoren de luchttoetreding plaats, terwijl hij ook langer koud blijft, 't Gevolg van een en ander is, dat de wortels minder goed functioneeren, en tijd behoeven, om zich aan dezen nieuwen toestand aan te passen. Daarbij komt, dat de boomen te voren mede profiteerden van de bemesting van het bouwland; na 't in gras leggen wordt de bemesting nagelaten: de boomen dragen nog weinig en men acht bij zulke jonge boomen een bepaalde bemesting veelal nog overbodig; ze moeten het meestal stellen met de uitwerpselen van het vee, dat in den bongerd loopt. Er zou in dit verband nog meer zijn te noemen, maar het zal duidelijk zijn, dat het wortelgestel eerst de gelegenheid moet hebben om zich uit te brei den, alvorens de boomen hun normalen groei kunrien hervatten, 't Is niet te ontkennen, dat in den zwarten grond de vruchtboomen in de eerste jaren sterker groeien dan in 't gras, maar hoe gaat het later Dan ziet men, vooral bij appels, den stand der boomen gaandeweg slech ter worden. De grond wordt in den regel diep bewerkt, en dit heeft een slechten, ja nood- lottigen invloed op het wortelgestel. Juist in de goed onderhouden fruitaanplantingen gaan na verloop van jaren, wanneer men zou meenen rijkere oogsten te mogen verwachten, de appel doornen sterk achteruit. Kanker treedt zeer sterk op, niet enkel bij zwakkere variëteiten, maar ook bij die, welke in de boomgaarden gezond blijven. De appel speciaal schijnt een diepe grondbewer king niet te kunnen verdragen, 't Is 'n feit, dat vooral de appels, maar ook andere fruitstruiken in 't gras veel gezonder blijven, dan wanneer de bodem steeds wordt bewerkt. Een vergelij king is niet zoo gemakkelijk, omdat en dit is heel jammer de struikaanplantingen heel vaak onvoldoende worden verzorgd en bemest. Wenken en Mededeelingen. Keuze van pootaardappelen. Vaak gebeurt het dat de poters worden gezocht uit de geheele massa, waardoor de kans groot is, juist poters te gebruiken van die planten, welke het vorige jaar de meeste middelgroote aardappels hebben geleverd. Wordt dit jaren achtereen gedaan, dan zal dit natuurlijk van invloed moeten zijn op de opbrengst. Wil men de aardappels ver edelen, dan moet men de poters nemen van gezonde, groote aardappels opleverende planten. En niet te weelderig loof en krachtige stengels zijn van die planten de uiterlijke kenmerken. - Er zijn tal van lieden, die de wegeworpen bollen der bloemisten van den vuilnishoop opzoeken, en uit die afgekeurde bollen de eenigszins gaaf lijkende uitzoeken, om die voor weinig geld aan den man te brengen. Het is duidelijk, dat der gelijke bollen nooit gelukken, 't Is geld weg werpen, terwijl men vaak aan eigen verkeerde behandeling toeschrijft, wat niet anders dan gevolg van bedrog is. Betaal liever een paar centen meer en koop bij betrouwbare bloemisten en zaadhandelaars. Wanneer men konijnen wil mesten, zijn gerst en mais uitstekend voor het doel geschikt. Brood, ook oudbakken, is een goed droogvoeder voor de konijnen. Ais zacht- voeder geett men grutten en zemelen in heet water ol melk gebroeid met wat aardappels en wortels 'en een weinig zout. Het zout werkt gunstig op de spijsvertering en op de werkzaam heid van de huid, waardoor een schoon uiteriijk bij de dieren wordt bevorderd. Conileren worden door de sneeuw licht uiteengedrukt. Waarom het aanbeveling verdient, ais men dit wil voorkomen, om ze te voren samen te bmden. Slanke conileren beschut men tegen den lateren sneeuwlast, door er c .paal bij te zetten. B-r. HYGIëNE EN HET SCHOOLKIND. G. de V. waarschuwt in „Voeding en Hygiëne" tegen het te iaat naar bed gaan van schoolkinderen. De schuld ligt of aan de zelf zucht van de ouders, die als zij zelt willen uit gaan en niemand hebben om op de kinderen te passen, ze medenemen en veel te laat naar bed gaan, of aan gebrek aan tucht, omdat de kinderen den baas spelen en eenvoudig het ver zoek of 't bevel naar bed te gaan niet opvolgen. Schr. wijst daarbij op het gemis aan inzicht van de ouders en de urgentie van dit vraag stuk en op de slechte gevolgen: algemeene zenuwverslapping, uitputting enz. Het kind heeft een geregelde nachtrust van 10 of 12 uur noodig, getuigt hij en hij vraagt hun die kinderen aan dienstboden overlaten als zij zelf uitgaan, of zij er van overtuigd zijn, dat 't personeel den kinderen de baas is. In elk geval besluit hij met de ernstige opwekking: „Prent u zeiven terdege in, dat er geen beter middel is, om de voort schrijdende zenuwachtigheid van onzen tijd, ten minste bij onze kinderen, te voorkomen, dan door hun een geregelden, Jangdurigen, zenuw sterkenden slaap te doen genieten." -Indien gij het leven liefhebt, verbeuzel den tijd dan niet, want dat is de stof, waarvan het leven gemaakt is. Wie alles op de toekomst schuift En aan de toekomst overlaat, Heeft op het laatst geen toekomst meer, Staat zonder toekomst naakt op straat. Het zijn niet alleen de grootste smarten, die het zwaarst te dragen vallen, maar de kleinere, die telkens terugkeeren. EEU HOEKJE VOOS TT £5i©l"U" "W EU KI1TD Voor de Vrouw. Binnen enkele dagen zullen we hef Kerstfeest vieren. Wat kunnen we dat op verschillende wijze doen. 'k Las dezer dagen een advertentie in een der groote linksche bladen. Daarin werd ver teld hoe 't hest en aangenaamst het Kerstfeest zou gevierd kunnen worden. „Kerstmis op het Kasteel" stond er boven de advertentie. Dan werd in uitgezochte bewoordingen ver teld over de heerlijkheden van 't Kasteel Ooud- Wassenaar. Nu daarvan kan ook inderdaad niets te veel gezegd worden. Meermalen ben ik er langs gereden of gewandeld, 't Is een van onze mooie oude kasteelen, en ik geloof gaarne, dat de inrichting van dit kasteel geheel zal voldoen aan de verwachting, die reeds 't voorname uiter lijk bij ons wekt. Trouwens er wordt genoeg van verteld in de advertentie. Alles centraal verwarmd, overal licht, heer lijk licht weer van de nieuwste vinding. En dan de muziekHet zal er mooi en heerlijk zijn, maarwat heeft dat alles met het Kerstfeest te maken Wel heel eenvoudig. Dit kasteel is ingericht voor hotel (helaas) en nu raadt de advertentie aan daar in aangename rust van dit voorname gebouw uw Kerstdagen door te brengen. De prijs isacht wat gaat ons de prijs ook verder aan. Als een extra aantrekkelijkheid wordt nog vermeld, dat er gedanst zal worden door 'n beroemd danspaar. Dat is danspaar beroemd is wil ik gaarne op gezag gelooven, want op dit gebied moet ik wel een schromelijke on wetendheid belijden. Het is toch veel beter daar te logeeren, dan zelf anderén te moeten ontvangen, wordt er nog ten overvloede bij gezegd. Kijk, dat is één manier, neen ik zal niet zeggen van Kerstfeest vieren, maar van Kerst dagen door te brengen. Van Kerstfeest vieren is dan geen sprake. De vacantiedagen worden enkel maar zoo door gebracht. Of het zomer of winter is, dat maakt dan geen verschil. „Toevallig" vallen nu deze vacantiedagen in mid-wintertijd en kunnen zoo t best worden benut. Muziek, dans, 'n mooie omgeving en gedistingeerd interieur. Maar als we nu Kerstfeest willen vieren. Dat beteekent heel wat anders. O zeker, dat kunnen we vieren in e'en kasteel, als daar ons thuis is, maar dan niet met dans en vermaak. Kerstfeest kunnen we overal vie ren. Dat hangt niet van 't uiterlijke van de omgeving af, maar enkel van ons innerlijk. Hoe 't daar is. Dan bekoort mij meer de andere wijze om inderdaad Kerstfeest te vieren. Zeker, we kunnen ons klaar maken om elderê in intiemen familiekring Kerstfeest te vieren, of we bereiden ons huis, om hen, die ons zoo lief zijn, maar vaak zoo ver af, nu bij ons te ontvangen, doch alles wordt toch dienstbaar gemaakt aan dat ééne, ons Kerstfeest te vieren. En al zijn we druk om met bereidwillige han den alles in gereedheid te brengén voor hen, die komen zullen, dit blijft de blijde grond toon: „We zullen samen Kerstfeest vieren." Dat maakt ons blijde met die echte stille blijdschap. Kerstfeest is ook 't feest van blijdschap. De engelen zeggen 't ons immers al voor: Want ziet ik verkondig u grootet blijdschap, want heden is de Zaligmaker geboren. Dat is onze Kerstvreugde, als we thuis allen bij elkaar gezeten hooren lezen de blijde bood schap van Kerstmis of we hooren 't van den kansel weer verkondigen: Zoo lief had God de wereld, dat Hij Zijn Zoon gaf. Dat is Kerfstfeest, als ons hart dat beaamt. Wat is 't toch heerlijk, als we zoo Kerstfeest mogfen vieren. CORRESPONDENTIE. Lezeres te Oolgensplaat. Hartelijk dank voor uw schrijven en uwe inzending. Plaatsgebrek is oorzaak, dat die nog een week moet wachten. Zoo spoedig mogelijk hoop ik aan uw verzoek te voldoen. Gelukkig heb ik daar een aardig patroon voor. Voor de Jeugd. M'n beste nichtjes en neefjes 'k Had graag een poosje met jullie gepraat, maarer moeten bijna dertig brieven be antwoord worden, dus 'k heb enkel maar plaats om te vertellen, dat GRETHA VAN DER KEMP te ANDELST een boek gewonnen heeft. Verder wensch ik jullie allemaal een gezegend Kerstfeest en een heel prettige vacantie. Jullie TANTE TRUUS. Adriana R. te Ooltgensplaat. Zoo, weer terug in onze krantenfamilie. Je hebt er een paar weekjes vacantie van genomen, merk ik wel. Je moet mij niet weer zoo lang in den steek laten hoor. Wat heb jij een massa gehad. Fijn hoor. Hartelijk dank voor dat gedicht. Hendrik G. te Sommelsdijk. Jongen, wat kreeg ik nou een fijnen langen brief. Dat is een heele stapel cadeaux van jullie vijf. Leuk die cadeaut jes van de zusjes op de Bewaarschool. Dank voor je raadsel en keurige teekeningen. Vooral dat schip was prachtig. Henk S. te Middelharnis. Het is maar goed, dat je al een poosje in onze familie bent, want ik kreeg je brief uitede groote couvert, waar ik ze allen in berg, en daar zag ik, dat er geen naam onder staat, maar ik weet toch precies dat de brief van jou is, hoor, zoo goed ken ik je briefjes al. Moe heeft dan een fijn St. Nicolaas-cadeau gehad. Als ik langs kom zal ik nu eens goed luisteren of ik de radio hoor. Jaap L. te Den Bommel. Van dien chocolade- naam van jou had ik ook best mee willen eten. Maar daar heb ik nu toch zeker geen kans meer op Is het erg geweest met dien brand Jaapje A. van Z. te Middelharnis. Ja, als Tante eens even flink helpt is zoo'n sprei gauw af. Ik denk, dat je het wel fijn vindt nu zoo'n groot werk af is. Wat heb jij 't druk gehad van de week, maar 't is niets erg hoor, ik heb 't ook wel eens druk, daar kom je wel weer door. Jacoba G. K. te Stad aan 't Haringvliet, Zoo'n borduurdoos is nog eens een welkom geschenk voor zoo'n handwerkstertje. Ik zie wel, dat je er een goed gebruik van gemaakt hebt. Dat boek heb ik wel eens gelezen, maar 'k weet er toch niet zoo veel meer van. Je moet er mij maar eens wat van vertellen, Jacob L. te Dirksland. Ja hoor, St. Nicolaas heeft ook goed om mij gedacht, net als om jou merk ik wel. Om 's winters binnen leuke spel letjes te doen, is ook echt gezellig, hé, buiten is 't nu niet veel gedaan. Rachel A. ten Den Bommel. Wat een ver bazend leuk cadeau heb jij gehad. Hoe groot is 't zoo wat Dat moet je maar eens vertellen. Je hebt dapper je best gedaan, dat die mouwen nu al af zijn. Zoo'n kraag is ook nog een precies werkje, hé Maatje P. te Ouddorp, Als je trouw meedoet, kom je vast aan de beurt voor een prijs hoor. Wat aardig, dat jij die Plaatsche nichtjes zoo goed kent. Corrie's been is gelukkig weer haast beter. Riek P. ite Numansdorp. St. Nicolaas heeft je dan wel terdege bedacht. Wat aardig, dat je toen naar de radio geluisterd hebt. Als jij met Kerstmis hierheen komt,' zal ik misschien net uit zijn. Dat is wel jammer, want nu krijg ik zeker geen kans om jullie te zien. Ik vind het aardig, dat ik op zoo'n manier de groeten kreeg van Mijnheer van der S. Ja die ken ik heel goed. Eerst was Mijnheer op school vlak bij mijn huis. Doe je de groeten terug. Stienie van der G. te Ooltgensplaat. Ik wil graag gelooven, dat je o zoo blij zult zijn als je zusje weer beter is. Dan kunnen jullie weer samen gaan. Heb je al gebruik gemaakt van je borduurdoos Het is er nu een echte tijd voor, buiten koud en nat en binnen gezellig. Ik wil graag doen wat je gevraagd hebt. Oom en Tante te Slikkerveer, de hartelijke groeten van Corrie en Stiennie. Corrie van der G. te Ooltgensplaat. Wil je me als je mij weer schrijft even de titels van de boeken schrijven, want ik weet niet meer pre cies wat ik je gezonden heb en de prijs is er op 't bureau van de krant bijgepakt, zoodat ik daar de titel niet van gezien heb. Als jij mij nu al de titels schrijft, dan zal ik je wel melden, welke je prijs is. Ik ben erg blij, dat het zoo goed gaat met je been. Cornells V. te Sommelsdijk. Zoo, nieuw neefje je bent welkom in onze familie. Je hebt het er voor den eersten keer al best afgebracht. Piet V. te Ooltgensplaat. Jij mag ook met ons meedoen. Dat is nog eens de moeite waard om een fiets cadeau te krijgen, maar als je zoo ver moet Ioopen naar school, heb je die ook wel noodig. 'k Hoop, dat zus gauw beter zal zijn. Arie W. te Stad aan 't Haringvliet. Wel neefje, wat vond ik dat naar, toen ik 't las van jou keel. Gelukkig,dat 't haast geen pijn deed. Is het nu weer heelemaal beter Je hebt je chocolade nu zeker een paar dagen moeten bewaren Kom je mij eens halen voor een ritje met je auto? Nellie W. te Stad aan *f Haringvliet. Hoe ver sta je al met je orgelles? Als je het goed kent mag je bij mij wel eens een stukje komen spelen, wanti k hoor graag orgelspel. Heb je 't boek al uitgelezen Vertel me dan maar eens gauw hoe je het vindt. Abram W. te Stad aan 't Haringvliet, Als er nu bij mij een kast of stoel kapot is, kom jij ze dan maken met je timmerdoos Zoo iets kun je nog eens fijn gebruiken. Je hoeft je nu van den winter niet te vervelen, daar heeft St. Ni colaas wel voor gezorgd. Echt hé, dat die kleine broertjes zoo lief zijn. Gerarda S. te Rotterdam. Als er bij jullie nog zooveel visite bijkomt is er niet veel 'tijd om een langen brief te schrijven, daar begrijp ik alles van. Maar je hebt het er toch nog wel aar dig afgebracht, de brief was gelukkig niet zoo erg klein. Sjaantje S. te Rotterdam. Wat leuk, dat die kleine Co de groeten liet doen aan ons. Heb je 't kleurboek al gebruikt? Kleuren is wel een heel voorzichtig werkje, je kunt je teekening er heel mooi mee maken, en soms ook zoo gauw bederven. Werk maar voorzichtig en precies, dan zal 't wel mooi worden. Jan D. te Melissant. Wel Jan, daar heb ik van jou twee brieven om te beantwoorden. Het is prettig, dat je zoo'n aardigen meeester hebt. Dan leer je vanzelf graag. Je mag natuurlijk ook aan onzen wedstrijd meedoen. Doe maar goed je best, dan maak je best kans voor een prijsje. Ik zou best eens naar je tooverlantaarn willen komen kijken, als ik in Melissant kom, maar ik kom er niet zoo heel dikwijls. Pieiter A. L. te Melissant. Wat een fijnen dikken brief kreeg ik van jou. Ik ben blij, dat je den prijs zoo mooi vindt. Ja, nieuwe raadsels kan ik wel gebruiken, soms moet je wel een poosje geduld hebben eer het geplaatst wordt, maar datg eeft niets. Die keurige teekeningen zijn nog eens de moeite waard. Hartelijk dank er voor. Cornelis D. te Den Bommel. Dat is een eind uit de buurt, dat jij woont. Ik vind het een heel eind, dat jij loop'en moet naar school, vooral in den winter lijkt me dat erg. Het is wel echt als je 's avonds wat te doen hebt thuis, want als je zoover buiten 't dorp woont, zul je wel niet veel speelkameraadjes bij je hebben wonen. Willem D. te Den Bommel. Jullie hebt thuis al een aardig clubje bij elkaar. Eigenlijk heb je geen speelkameraadjes meer noodig. Ik denk, dat die kleine broer van twee jaar wel een leuke speelpop van jullie allemaal is. Als jullie nog eens met z n achten op 't portret gaan, moet je er mij maar eens een van geven. Dan ken ik jullie allemaal. Johan R. te Melissant. Houtsnijden vind ik prachtig werk. t Spijt me echt, dat ik dat niet kan, anders zou ik wel een heeleboel mooie dincjen maken. Ik wou, dat ik jou klokje maar eens kon zien. Leuk, dat m'n raadselneven naast elkaar zitten op school. Dank voor je teekening. Piet R. te Melissant. Ik ben best tevreden over je brief hoor. Wat jammer, dat je zoo weinig naar school kunt gaan. Maar ik denk, dat je thuis toch ook je best nog wel doet, want ik vond heusch geen fouten in je brief. Pas nu maar op met dit koude weer. Gretha van der K. te Andelst. Het was leuk verzonnen om je pakje over de post te sturen, maar Moe was je toch te slim af. Je had zeker wel lang gespaard om voor allemaal zoo'n leuke verrassing te kunnen koopen. Help Moe maar flink, nu 't meisje ziek is. Dat boek heb ik gelezen, 't Is fijn hoor. Aren K. te Dirksland, Ja ja, jij bent ook goed bedacht geworden. Heb je dat boek al uit gelezen Hoe heet het Is Is nu de tijd om boeken te lezen. Buiten is 't nu niets gedaan. Gerrit P. te Numansdorp. Zoo'n mecanodoos kun je heel den winter genot van hebben. Kon je er maar een auto van maken, dan konden we nog een een toertje maken. Dank voor je nieuwe raadsel. De oplossingen zij'n I. Nederland, leer, den, ladder, een. II. Hark, bark, park. III. Pruim, peer, kers. Nieuwe raadsels, I. Met st is 't in de locomotief. Met b is 't in bosch. Met r hoort 't bij melk. II. Ingezonden door Abram W. te Stad aan 't Haringvliet Verborgen meisjesnamen. Gaat Jan naar huis. Die noot is erg hard. III. Zet Ieters in det plaats der puntjes, dan krijg je een bekend spreekwoord. e m g s o d ,cf g i d m d. De oplossingen kunn'en, met vermelding van naam, voornaam, leeftijd en adres, tot Vrijdag 27 December worden gezonden aan TANTE TRUUS, Bureau „Maas- en Scheldebode", SOMMELSDIJK. .31

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 9