ill m ili] \M r If Officieel Gedeelte. Kerk en School. I Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij Plaatselijk Nieuws» Propaganda Kunjstavond i"! m s ;f rr 1: t r vi I TTJ I 1 M3 ■i ■T ■H ben. Maar spr. zit ook voor de belangen der gemeentefinanciën en daarom kan hij wel met het voorstel-B. en W. accoord gaan. Maar vol gens den architect was er 2100 noodig. De VOORZITTER begrijpt niet dat de ar chitect aan zoo'n bedrag komt. Tegen spr. had hij gezegd, dat het 4000 kost. De heer DORSMAN zegt, dat het dit zou wezen wanneer er een kap opkomt. De heer VAN ES wil het terugwijzen naar B. en W. Het moet beschouwd worden als onderhoud en is niet overtuigd, dat er zulk een groot bedrag voor noodig is. De heer BRINKMAN ondersteunt dit voorstel. De heer HOBBEL wil Ged. Staten vragen of zij toestaan, dat de gemeente zulk een bedrag ,voor dit doel, dat niet door de wet geëischt wordt, gegeven wordt. De VOORZITTER zegt, dat Ged. Staten daarop geen antwoord geven. Het is dubieus of Ged. Staten het zullen toestaan. En in dit geval moet het schoolbestuur er rekening mee houden, dat ze het zelf betaalt. Maar B. en W. willen royaal zijn. De andere scholen hebben het ook. En ze houden van gelijkstelling. De heer VAN GURP zegt, dat het schoolbe stuur erg zuinig is. Had men den zin van den inspecteur gedaan, dan zou er weer voor een 30.000 verbouwd moeten worden. De lokalen zijn op 36 kinderen berekend en er gaan er nu 45 in ieder lokaal. De inspecteur acht ook een lokaal voor lichamelijke oefeningen noodzakelijk. Maar het schoolbestuur houdt het nog tegen. Maar dit is noodzakelijk, want de steenen ko men naar beneden vallen. De heer DORSMAN zegt: 1700 is onze raming. De VOORZITTER antwoordt: dit kan niet. Want er is over dit bedrag geen overleg ge pleegd. B. en W. willen 1500 geven. De schoolfinanciën staan er veel beter voor dan het geweest is. Spr. wil dit nu niet nader ont hullen, maar het bestuur behoeft het niet zoo donker in te zien. De heer DORSMAN: We zullen het hopen. De heer VAN KEMPEN zal zich bij het voorstel van den Voorzitter neerleggen en trach ten het op die -goedkoope wijze in orde te krij gen. Met den heer Brandsma, inspecteur, is breedvoerig over deze zaak gesproken. En toen ik zei: Wie betaalt het als de school weer ver bouwd moet worden, zei hij: „Wel de gemeente!" De heer DORSMAN zegt: Minster Terpstra was nog scherper, die zei kortweg: afbreken. We hebben er lang genoeg over geconfereerd. Er wordt nog lang over deze zaak gediscus sieerd, waarop het voorstel in stemming wordt gebracht (1500 gulden beschikbaar te stellen) en dit wordt aangenomen. Tegen stemden de heeren Van Es, Brinkman 'en Hobbel. Vastgesteld wordt de rekenng van het dokters huis. Ontvangsten zijn 400, uitgaven over 1928 207.17. Er is een nadeelig saldo van 21.31. De rekening van het huis is met 185.86 vooruit gegaan. De VOORZITTER dankt de commissie voor het nazien en deelt mede, dat de verbouwing 1977.31 gekost heeft. De begrooting was 1800, maar deze is noodzakelijk overschreden, o.m. door aanleg gasleiding enz. De dokter be taalt in de verbouwing 600 over 2 jaar. En de gemeente krijgt 100 uit de rekening van het huis terug, zoodat de 1300, welke de gemeente voorgeschoten heeft, binnen 13 jaar weer terug zijn. Drie sollicitaties zijn er ingekomen voor de betrekking van helpster bij de handwerken in de plaats van Mej. Wouters, die wegens on gesteldheid van haar moeder met ingang van 1 Jan. a.s. ontslag heeft genomen. De sollicitan ten zijn: Mej. Vetter, die in het bezit is van een getuigschrift modevakschool, te Dordrecht; Mej. Joh. Bruggeman, naaister, en Mej. Joh. Kroon Jd. B. en W. hebben geen voordracht op gemaakt. Het salaris is 100 per jaar voor 2 lesuren per week. De heer DORSMAN zegt: ik verdien het niet. De heer HOBBEL hoopt maar, dat de be noemde niet de eerste jaren om salarisverhooging zal komen vragen. Met -9 stemmen wordt Mej. A. M. Vetter benoemd. Mej. Bruggeman had 1 stem. In de commissie tot wering van schoolverzuim worden de aftredenden herbenoemd. Dit zijn de heeren G. N. Breur en C. van Eek. In de rondvraag deelt de VOORZITTER mede een schrijven gehad te hebben van den heer v. d. Berg, propagandist van den Ned. Blindenbond. Deze wil te Ooltgensplaat een propaganda kynstavond organiseeren, waarin drie blinden als spreker, zanger en declamator zullen optreden. Spr. zal trachten hiervoor de Kerk te krijgen, maar als dit niet gaat, vraagt hij om de openbare school voor dit doel. Hiertegen heeft niemand bezwaar. De heer VAN GURP wil het bord bij den molen opruimen, opdat het verkeer daar beter geregeld kan worden. Het kan daar zoo niet blijven. De VOORZITTER zegt, dat dan de politie verordening veranderd moet worden. Er zal in B. en W. over gesproken worden. De heer VAN ES vraagt de gasfabriek op te dragen beter voor de straatlantaarns te zorgen. Op de Kaai is er met den storm een stuk ge waaid en is nog niet hersteld. De VOORZITTER zegt hierover al stappen gedaan te hebben. Maar de fitter schijnt er geen nota van te nemen. Spr. zal ter bevoegder plaatse moeten beklagen. De heer HOBEL zou een lantaarn in de Nieuwstraat willen plaatsen. Het is daar altijd erg donker. De VOORZITTER stemt het toe, dat het daar donker is. Maar toch staan er in verhou ding op het heele eiland nergens zooveel lan taarns als in Ooltgensplaat. De begrooting wordt ieder jaar grooter door toename der straatver lichting. Het is nu voor dezen post alleen al f 1500, terwijl het 800 geweest i"\ Aan de gasfabriek wordt slechts 1J4 cent per urn- be taald. Maar als de fabriek in eigen handen genomen wordt, zal dit bedrag nog wel ver dubbelen. Al is spr. voor goede verlichting, toch moet er eenige zuinigheid betracht worden. De heer VAN ES vraagt of een grootere brander niet helpen zal. De heer HOBBEL vindt het dan maar beter de bestaande lantaarn te verplaatsen. De heer DORSMAN geeft in overweging een lamp midden aan het ziekenhuisje te bevestigen. Dat spaart e'en lantaarnpaal. De heer VAN KEMPEN vindt het wel goed, maar als het niet noodzakelijk is, is het beter 't niet te doen. want het kost veel. De VOORZITTER zal er in B. en W. over spreken. De heer VAN KEMPEN zegt: die lantaarn bij mij brandt dag en nacht door. De heer DORSMAN vraagt of v. d. Tol, de weger, nog steeds ziek is. De VOORZITTER antwoordt, dat volgens geneeskundiae verklaring v. d. Tol ongesteld is. De heer BRINKMAN zegt: Hij weet Zater- daaavonds al als hii 's Maandags ziek is. De heer VAN KEMPEN vraagt of hij zijn plaatsvervanger betaalt, anders wordt het een dure geschiedenis; De VOORZITTER antwoordt ontkennend. De heer DORSMAN zegt, dat hij heeft hoo- ren zeggen, dat hij altijd ziek is in dezen tijd van het jaar en als zijn boekje klaar is, is hij weer beter. De VOORZITTER zegt, dat hij volgens ge neeskundige verklaring ziek is en dan houdt alles op. De heer VERMAAS zegt, dat hij een zwakke man is. De -heer VAN KEMPEN zegt, dat er in de vergadering der Landbouwvereeniging gesproken is over de hooge weegloonen. In Oude Tonge zijn de .tarieven veel voordeeliger. De VOORZITTER zegt, dat er in 1930 een groote brug moet komen, die wel een 4000 zal kosten. Er is geen reden de tarieven te verdagen. Er wordt op de weegloonen niet over gehouden. Daarvoor zorgen trouwens Ged. Sta ten wel. Maar de brug moet niet afzonderlijk beschouwd worden. De weg er heen wordt door de gebruikers der brug stuk gereden. De heer VERMAAS zegt, dat wegen geen geme'entebedrijf moest zijn. Dat is particulier werk. De VOORZITTER is het hiermee eens. Ook spr. had liever gehad, dat de gemeente er nooit aan begonnen was. De heer VAN ES zegt, dat het betreurd moet worden, dat de heer van Kempen een zaakje in gesloten huishoudelijke vergadering in de Landbouwvereeniging besproken, hier in het openbaar ter sprake brengt. Wanneer dat zoo maar gaat, kunnen de vergaderingen der Land bouwvereeniging voortaan wel in het openbaar gehouden worden. Er is over gesproken, dat de weegloonen te hoog zijn. Het beste is, dat er advies ingewonnen wordt bij andere gemeenten. Het is er nu den tijd voor om er over te praten. En het had in de vergadering der Landbouwver eeniging moeten blijven. De heer VAN GURP vindt het niet goed, dat de gebruikers van de brug ook het onder houd van den weg moeten betalen, daar is den hoofdelijken omslag toch voor De VOORZITTER antwoordt: Ja, voor zoo ver de ingezetenen hierin betalen. Er zijn ech ter wel gemeenten, die een rioolbelasting hebben ingevoerd. Er steekt niets onbillijks in, om de verbruikers te laten betalen, temeer, daar er wel gebruikers zijn, die niets in de belasting betalen. De heer WALINGI zegt, dat ten slotte het octrooi door de schippers betaald wordt. Die den weg kapot rijden betalen het octrooi niet.,Spr. vindt het maar 't beste over dit punt te zwijgen. De vergadering wordt gesloten. R OOILIJN VERORDENING. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat het ontwerp van een rooilijnver» ordening voor den Spuidijk, het Kortewegje nabij Dirksland, den Oudelandschen dijk (gedeeltelijk) en den Langeweg (gedeeltelijk), ter Secretarie dezer gemeente ter inzage van een teder is nedergelegd van 13 December 1929 tot en met 26 December 1929 en dat belanghebbenden vóór 27 December 1929 hun bezwaren tegen het ontwerp schriftelijk kunnen inbrengen bij Burgemeester en Wethouders. Sommelsdijk, 9 December 1929. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER, Op het desbetreffende verzoek van de Ver» eenning »Goedereede en Overflakkee's Be» lang«, is heden van de Directie van de Rot» terdamsche Tramweg Mij, bericht ingekomen dat de dienst met den tram van 7 uur 's mor» gens uit Mtddelharnis, op Maandag en Dins» dag, die slechts tot 31 December 1929 was ingelegd, ook na 31 December 1929 wordt voortgezet. SOMMELSDIJK. Op de 1.1. Woensdag ge houden beurs bood men voor de aardappelen 1.10, voor de uien 0.90 en voor de paarde- peen 0.60 per H.L. Woensdagmiddag kwam de auto van den heer L. N. uit Nieuwe Tonge en V. D. uit Dirksland op den hoek Oranjestraat-Westelijken A.chterweg met elkander in botsing. De auto's werden zoodanig beschadigd, dat ze met een andere auto moesten worden weggesleept. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Tet bevordering van de kennis die een vrijwilliger van het vrijwillig landstormkorps mo- tordienst dient te hebben van de rangen, het geweer, het schieten, enz, van het Nederlandsche leger, zal de commandant hierin onderricht ge ven iederen Zaterdagmiddag van 2.30—4.30 uur in het hotel Spee, te beginnen met Zaterdag 21 December 1929. e Zanguitvoering van het Dameskoor „Sur- sum Corda" in het Zondagsschoolgebouw. Woensdagavond 18 December werd in het Zondagsschoolgebouw alhier een uitvoering ge geven door bovengenoemd koor. Het is de tweede zangavond welke door dit koor hier gegeven werd. Het programma beloofde veel en er is inder daad ook. veel gegeven. De heer Weeda is directeur en heeft in het 2-jarig bestaan van dit koor, waaronder zich uitstekende krachten bevinden, veel mogen be reiken. Voor dezen avond was weer de welwillende medewerking verleend door den heer J. W. van der Meer te Spijkenisse (tenor) en de heer Th. Boekhoven te Sommelsdijk (orgel). Boven dien zong in het groote partituur na de pauze het kinderkoor van het Provinciaal Geref. Wees huis .fe Middelharnis. Wij zullen niet treden in een bijzondere be oordeeling der verschillende nummers, maar be palen ons tot een algemeen recensie. En dan kunnen wij niet anders dan met lof over de prestaties van dit koor spreken. Maat en ex pressie, zoowel als gevoelvolle vertolking, zijn onberispelijk weergegeven. Wie het koor hooren mocht, en het waren er velen, want het gebouw was totaal bezet, verwondert het niet, dat het dezen zomer te Utrecht op het bondsconcours, ondanks zijn kort bestaan, reeds een tweeden prijs in de tweede afdeeling behalen mocht. De heer v. d. Meer zong enkele nummers met begeleiding van het orgel. Wij kunnen hier niet anders dan in herhaling treden van hetgeen we reeds een vorig jaar gezegd hebben: de heer v. d. Meer beheerscht zijn stof meesterlijk en biedt zuiver kunstgenot. Ook het orgelspel kwam hier goed tot zijn recht. De heer Boekhoven weet zich volkomen aan te passen bij de op vatting van den heer v. d. Meer. Het nummer waarmede „Sursum Corda" ons na de pauze vergastte, was een nummer, dat op ons eiland nog nimmer is geaeven. „Jefta's doch ter van H. M. Schletterer. Het was de clou van den .avond en de vereen, heeft met de opvoering van deze cantate getoond, dat zij zich plaatst in de rij der groote koren. Als medewerkenden aan dit deel van het programma noemen we allereerst weer de heer v. d. M., die de solo tenor partijen op de bekende, onberispelijke wij ze ten gehore bracht. Ook mag naast hem niet vergeten worden Mej. E. Deijs van Sommelsdijk, die als sopraan de roem der vergadering oogstte. Naast deze twee belangrijke krachten, was een der meest succesvolle medewerksters het hier boven reeds genoemde kinderkoor, welk onder deel, met hunne teere stemmetjes zoo'n gevoel vol geheel bracht aan de uitgevoerde cantate. He„t geheele nummer ontleden en weer te geven wat wij gevoelden in den lyrischen vorm, zoowel als in de dramatische tendenzen, is ons uiterst moeilijk. Het overmeesterde ons en voor namelijk de passage waarin Jefta de belofte deed, dat „Wie het eerst mij zal begroeten „Zal U 't leven off'ren moeten „Zonder morren, wel gezind Wee Erbarmen Heer des Hemels Moet ik zoo mijn roem betalen 't Is mijn dochter, 't is mijn kind was zoo expressief, en de gewillige overgave van Debora, met hare Beklaag mij niet, neen, doch God zij geloofd; Die 't zoo beschikt heeft was een zóó gevoelvol gedeelte, dat de spanning bij het auditorium merkbaar was. Doch ook de partijen van het forto fortissimo, zooals de Strijdmarsch, waarmede Israel's doch- teren Jefta ten strijde brachten, en het gebed van het volk Jehova, Jehova, onze God Behoeder, Wachter Israels, Zie genadig op ons neder, was een massaal geheel van geweldige impressie, toen de ongeveer 70 medewerkenden invielen. Ook het orgel was in het geheele stuk in volle harmonie en ofschoon de technische moei lijkheden, die er in groot waren, werden zij op schitterende wijze overwonnen. Ook de heer Boekhoven had de stof volmaakt in 'zijn macht. Het slotstuk, dat het geheel afsloot, was een zeer ingewikkeld gedeelte, dat bij de minste hapering in de techniek een mislukking had kun nen brengen. Het was een groot succes en het dankbaar applaus, dat de vereeniging mocht inoogsten, was hier méér dan vorm. Het koor onze hartelijke gelukwenschen. MIDDELHARNIS. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat door hem eene ver gadering van den Raad der geme'ente is belegd tegen Maandag 23 December 1929, des na middags 3.45 uur. Behandeld zullen worden Aankoop grond Nieuwstraat. Ingekomen stukken. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Donder dag 2 Januari a.s., des n.m. 2 uur, zal gelegen heid bestaan tot kostelooze in- en herinenting ten huize van den gemeentegeneesheer. Door bijzondere omstandigheden kon Maandag j.l. de Landstormfilm niet worden ver toond en zal dit nu Maandagavond a.s. plaats hebben in de O. L. School. OUDE TONGE. De rekeningen ten laste der gemeente moeten voor 15 Jan. a.s. bij den ge meenteopzichter C. Snijder -ingeleverd zijn. For mulieren zijn verkrijgbaar ter secretarie. De prijzen der veldgewassen zijn als volgt: Uien 1.aardappelen 1.20 en koepeen 0.50, met veel vraag. Het schuren van straten en pleinen in deze gemeente zal op Zaterdag a.s. publiek worden aanbesteed. Van den heer T. van Noord sloeg een span paarden met slede op hol. De dieren renden het dorp in en driemaal den Kerkring rond. Zij werden, doordat een auto van J. K. den weg versperde, gegrepen. W-onder boven wonder zijn er geen persoonlijke ongelukken gebeurd. NIEUWE TONGE. Het woon- en winkel^ huis van dhr. J. C. Holleman, staande aan de Voorstraat alhier, is ondershands in eigendom overgegaan aan de firma K. Vermaas Zonen, Grossiers te Middelharnis. Het huis bewoond door dhr. B. v. d. B., is voorzien van het kenmerk, dat de besmette lijke ziekte Roodvonk er in voorkomt. Op 1 Januari a.s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat dhr. K. Prince alhier in functie trad als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand dezer gemeente. Gedurende al die jaren heeft de heer P. heel wat akten gepasseerd. Waar de jubilaris deze betrekking steeds naar behooren' en op keurige wijze heeft bijgehouden, hopen wij, dat hij nog vele jaren als zoodanig mag werkzaam zijn. Bij de vele felicitaties die hem te wachten staan, voegen wij ook gaarne de onze. Prijzen der veldvruchten: Peen Ó.50, uien 1.— en aardappelen f 1.10 per H.L. De uiemhandel is zeer levendig. Door den Res. 2de Luitn. Ca. der Sectie Goeree van het V. L. K. Motordienst, zal te beginnen met Zaterdag 21 December en ver volgens iedere week, een cursus worden gegeVen voor niet-dienstplichtigen bij den Motordienst. DIRKSLAND. Van uit deze gemeente werden verscheept 3785 H.L. aardappelen, 840 balen uien, 3840 balen peen en 730 H.L, poters. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 4 werk zoekenden ingeschreven. Door de Coöp. broodbakkerij „Volharding" ingevolge de Hinderwet vergunning gevraagd tot het oprichten van een banketbakkerij, waar- te plaatsen een gasoven. Aan den heer Van der Spek is op zijn verzoek wegens vertrek met ingang van 1 Jan. a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Bijz. school. HERRINGEN. A.s. Dinsdag zal de jaar- lijksche straatreiniging plaats hebben. Een ieder wie dit aangaat zal dus goed doen te zorgen, dat alles op tijd goed is schoongemaakt. Door de afd. „Herkingen" van den B.V.L. zal getracht worden dezen winter de Landstorm film alhier te vertoonen. PROPAGANDA VERGADERING gehouden voor den Chr. Landarbeidersbond te Melissant. Dinsdag 17 December werd te Melissant een propagandavergadering gehouden voor den Chr. Landarbeidersbond. De heer Krijgsman van Middelharnis liet zin- gén Ps. 25 4, las Ps. 128. Spr. zei, dat de sociale strijd gaat tusschen geloof en ongeloof. De Christen erkent het feit der zonde en wil samenwerking tusschen boer en arbeider. Spr. gaath ierna voor in gebed. Dan verkrijgt de heer Drevel het woord. Uit de zoogenaamde neutrale arbeidersver- eenigingen zijn de Christen-arbeiders verdreven weggestuurd. Wat toen De Christenen pakten toen zelf aan. Nu is daar de Chr. vakvereeni- ging gekomen. Ze strijdt omdat God alle onrecht haat, omdat de arbeider zichzelf en zijn gezin tot bloei, geestelijk en stoffelijk, brengén moet. Dr. Kuyper was de eerste, die plm. 1870 arbeidswetten in de Tweede Kamer bepleitte. Toen werd hij uitgelachen. Arbeid was koop waar volgens de Liberalen, en arbeiders waren marktbeestjes. Nu hebben we wetten, die de arbeiders be schermen. De Regeering rekent op U, arbeiders, helpt U. Maardan moet ge zelf aanpakken. De regeering bemoeit zich niet met arbeiders, die niet georganiseerd zijn, men handelt zonder U alles af. Dat is uw eigen schuld. Ge zijt zelf verantwoordelijk. De werkgever, in dit geval dé boer, hoeft niet in de eerste plaats voor LI te zorgen, de regeering evenmin, maar de regeering rekent op de arbeiders zelf. Allereerst is daar de wet op de arbeids contracten. De georganiseerde arbeiders en de georga niseerde werkgevers sluiten, in den weg van overleg, een overeenkomst betreffende loon, werktijd enz. Misbruiken bij 't aangenomen werk en derde juin kunnen daarin afdoende be streden worden. Beide partijen zijn wettelijk verbonden na te komen waarvoor ze teekenden. Dat is geen mondeling afspraakje, maar een of ficieel bindend stuk, waar een proces op kan worden aangegaan als 't moet.En het hoofd bestuur doet het alles voor de arbeiders hier, kauwt hem alles voor, als hij maar georgani seerd is. Alle willekeur wordt uitgesloten. Zoo'n contract kan allerlei misstanden wegnemen. In de bespreking noemden enkele arbeiders: le. vele) arbeiders werken voor 2 dagen op 1 dag en gunnen anderen niets, dénk aan „dorde juun", aan 't aangenomen werk. De wangunst is de eenige hinderpaal hier, zei een arbeider. Dan noemde spr. de ongevallenwet en de ziektewet. De Regeering heeft de arbeiders mon dig verklaard en wil dat de georganiseerde arbeider gelijk in rechten, ziting neemt in de bedrijfsorganisatie. Maar vereenig U dan ook. Denk niet, dat je morgen lid, overmorgen 10 cent meer hebt. Wonderboomen verdorren. We stellen arbeiders geen hemel op aarde voor als de Socialisten. De zonde blijft en wij zijn on volmaakt. Maar strijdt tegen alle verkeerdheid, 't Is b.v. schande, dat er per dag hier nog 1.40, 1.50 enz. verdiend wordt. De heer Vogelaar acht, dat de boeren dit jaar geen hooger loon kunnen geven wegens de lage prijzen. De heer Drevel zegt, dat zulks kan liggen aa n't verkeerde voeren van 't bedrijf. De arbeider moet ook daarop letten. Hij is be- drijfsgenoot. Hij moet zich met hart en ziel geven aan het bedrijf, alsof het zijn eigen was. Al is de uitkomst dit jaar slecht, het loon mag niet op en neer gaan met de prijzen op de markt. De arbeider is geen marktbeestje. Het bedrijf drage de risico. Is in betere jaren, in de dagen der oorlogswinst naar verhouding der hooge prijzen het loon uitbetaald-? Als de prijzen dubbel zijn, wordt dan dubbel loon ge geven En als er verlies -te boeken is, moet dan minder dan de helft gegeven Neen, een vast redelijk loon, onafhankelijk van de bedrijfs- uitkomsten. Zoo kan er ook samenwerking ko men. De arbeider geve zich aan 't bedrijf, hij arbeide in de verhouding waarin God hem ge steld heeft, geen geluier of gekanker. Dan neemt de welvaart voor allen toe. Op plaatsen waar een sterke landarbeidersorganisatie is, willen de boerfen heusch die niet missen. De heer Vogelaar zei dan ook, dat de boeren van 't Schoolbestuur ook juist nu vóór orga nisatie waren, immers als er niet meer betaald kan worden, dan juist moet er organisatie zijn om botsingen te voorkomen. Als er volop is komen er geen botsingen. Ja, de heer Vogelaar verzekerde, dat dé boeren, als ze schriftelijk uitgenoodigd waren, gaarne gekomen waren ter vergadering. Tegen de toetreding als lid werd bezwaar ge maakt vanwege de contributie. We moeten niet eerst vragen: wat kost het. Dat vroeg je ook niet toen je ging trouwen. Maar vraag: wat is mijn taak, wat eischt mijn Christelijk beginsel. Nu is de contributie 25 cent voor dén Bond er: 21 cent voor de werkloozenkas voor losse arbeiders en 3 cent voor vaste arbeiders. Neem b.v. de werkloozenkas, Is 't niet mooi te kun nen zeggen in dagen van werkloosheid: Ik ga om 1.20 per dag, waar ik recht op heb. Ik hoef me er niet voor te schamen, k Heb er zelf voor mogen zorgen, 'k Hoef niet te gaan smeeken met mijn petje onder mijn arm. De arbeiders moeten zich mondig voelen, ze zijn schepseleen Gods, ware, echte, volle menschen. Dat is ge'en hoogmoed, maar opkomen voor de rechten die God gaf. Niet organiseeren is zondev oor God en tegen ons gezin. Bovendien: 't Socialisme trekt en lokt, voert van God af. Wij zullen 't terrein van den arbeid niet aan hen geven. De Christe nen knappen dat zelf wel op. Daarom alle Christenen er bij. Wij zeggen niet: jij bent niet Christelijk genoeg, maar samen strijden we om den vrede in 't bedrijf, 't Is toch vreeselijk, dat e'en boer en een arbeider, die 's Zondaos aan één Avondmaalsdisch zitten, door de week niets anders zoeken dan hun eigen belang. Vrede is 't doel, maar als 't moet, dan een oorlog, 't Recht laten we niet verkrachten. Na de rede gaf niemand zich als lid op. Men achtte de contributie een bezwaar, of men achtte dat de vereeniging te klein zou zijn. Maar ook dat is geen bezwaar. Als er maar een stuk of wat flinke kerels zijn, dat is beter dan 100 slappelingen. Dan verzocht de heer Vogelaar dit volgende op te nemen Het meerendeel der Christelijke boeren is in der schik, als ze mogen zitten in 't bestuur van een neutrale Boerénbond. De heer Krijgsman zei: Ik ben blij, dat Voqelaar dat zélf zegt. Evenmin als Christelijke arbeiders lid moaen zijn van neutrale vakvereenigingen, mogen Chr. boeren knusjes bij mekaar gaan zitten praten met hun liberale collega's. Je moet kunnen zien, dat het Christelijke boeren zijn, en ze hooren in hun eigen Christelijken Boerenbond. Na de rede en de bespreking eindigde de heer Drevel met gebed. Ev>en nog eenige opmerkingen over deze ver gadering. le. 'k Heb zoo mogelijk van alles wat ge zegd is de hoofdstrekking weergegeven en daar bij rede en bespreking door mekaar behandeld. 2e. Laat niemand den moed opgeven. De heer Krijgsman was in 't begin alléén op heel Flakkee als georganiseerde arbeider en thans zijn reeds afdeelingen in Ooltgensplaat, Den Bommel, Middelharnis enz. Praat er over Geeft U op als lid aan den heer A. Krijgsman of schrijft hem, ook als ge U wilt abonneeren op de „Chr. Ladarbeider". Lees vooral de ingezonden stukken van den heer Krijgsman in de „Maas- en Scheldebode" er over en verder alle/sociale artikelen. 3e. Resultaat van de vergadering was a. de noodzakelijkheid eener vereeniging is door allen toegestemd; b. we behoeven heusch niet Socialist te stemmen om wat gedaan te krijgen voor de arbeiders; de Chr. Landarbei dersbond strijdt voor alle rechten; c. eenige weg is zelf als arbeiders aanpakken. 't Gebeurt zelden, dat op de eerste vergade ring al een vereeniging wordt opgericht. Houdt dus vol GOEDEREEDE, Door J. den Eerzamen is het huis van de erven D. van Asperen onders hands aangekocht. In uien en aardappelen is deze week weer wat handel. De prijs is van beide 1.— per H.L. Voor jongelingen, geboren in 1911 of lichting 1931, zal er de volgende maand ge legenheid zijn zich ter secretarie aan te melden voor het inschrijven der nationale militie. OUDDORP. Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer P. Hanson in dienst trad bij de Maatschappij „Automaat" voor d'en verkoop van petroleum en benzine. Dinsdagavond was het lokaal „Oudie School" zoo goed als geheel gevuld met toe schouwers van de filmen van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Wij kregen te zien de aankomst van den B. V. L. te Den Haag in 1928; het marcheeren der mannen door de stad; de reus achtige drukte op Houtrust; het defileeren der ruim 20.000 personen voorbij onze Koningin enz. En vervolgens: de portretten der voorouders van H. M.; en verschillende tafereelen uit haar regeering enz. 'enz. Er is door de aanwezigen volop genoten. De vergadering werd door onzen Burgemester geleid. Na het staande zingen van twee verzen van het Wilhelmus gingen allen zeer voldaan huiswaarts. ZUIDLAND. Bij de op 9 dezer gehouden hondenkeuring zijn twee van negentien honden die ter keuring werden aangeboden afgekeurd. De inschrijving voor den dienstplicht zal op Woensdag 8 Januari a.s. plaats hebben. SOMMELSDIJK De collecte voor den Gereformeerden Zendingsbond, gehouden ge» durende de godsdienstoefening 11. Woensdag in de Ned. Herv. Kerk alhier, door den Weleerw. Heer Ds Rappard van Dinteloord, heeft ruim f 60,— opgebracht. MIDDELHARNIS. De heer L. Vroeginde» weij heeft zijn benoeming als kerkvoogd en de heeren K van der Sluis en S. Verhage hebben hun benoeming als notabelen in de Ned. Herv. Kerk aangenomen. Door de M V »Tabitha« zijn vervaar» digd 180 kleedingstukken, welke Vrijdagavond onder de behoeftige gezinnen verdeeld zullen worden. STAD AAN 'I HARINGVLIET. In de Geref. Kerk zijn de volgende dubbeltallen opgemaaktvoor Ouderling A. van Ginneken (aftr.) en C. S. Koole en voor Diakenen C. van Biert Im.z. en M. W. Keijzer (aftr.). OUDE TONGE. De heer L. Kardux is gekozen tot Ouderling in de Ned. Herv. Kerk en heeft zijn benoeming aangenomen. Naar men ons mededeeïd, zal Zondag a s. de Ned. Herv. Kerk centraal worden verwarmd. Een belangrijke verbetering. NIEUWE TONGE Als Administreerend diaken der Ned. Herv. Kerk, alhier, treedt per 1 Januari e.k. op diaken C. Brooshooft. In verband met de a.s feestdagen zijn de catechisaties in de Ned. Herv. Kerk ver» daagd tot 16 Januari as. Ook de avonddien» sten, des Woensdags, zullen eerst 114 nieuw» jaar weder aanvangen. Als Kerkvoogden, in de Ned Herv. Kerk alhier, zijn aan de beurt van aftreding de heeren J. Niekerk en J. Prince. DIRKSLAND. Tot Diaken in de Ned. .1^ Herv Kerk is gekozen dhr A de Ruiter Wz. Door de M V. »Dienf den Heere« werden dit jaar 131 kleedingstukken onder behoeftige gezinnen verdeeld. MELISSANT. Donderdag 16 Jan. 1930 zal D.V. de J. V. «Ora et Labora» haar jaar» vergadering te houden. HERRINGEN. De heeren C. J. van W-zel en J. v. d. Wende, resp. gekozen tot Ouderling en Diaken in de Ned. Herv, Kerk, hebben beiden hun benoeming aangenomen. OUDDORP. In de plaats van Mej. Ver» maas, die deze gemeente gaat verlaten, is als presidente van de Herv. Meisjesver »Tabitha« gekozen Mej. L. v. d. Klooster. In haar plaats werd als penningmeesteresse gekozen Mej. J. v. Koppen. Naar wij vernemen heeft de collecte bij den dankstond in de Geref. Gem. gehouden opgebracht f 369,—. ZUIDLAND. Vrijdag 27 Dec. nam. 7 uur hoopt alhier op te treden Ds. W. J. van Ree van Barendrecht. Het nieuwe kerköebouw zal dan in gebruik genomen worden. te Middelharnis-—Sommelsdijk, „Nederlandsche Blindenbond". Goedgekeurd bij Kon. besluit. Opgericht 1895. Uitgaande van bovengenoemde organisatie zal op Dinsdag 7 Januari 1930 een Propaganda Kunstavond worden gehouden. Welwillende me dewerking voor dezen avond zal worden ver leend door den heer H. J. Bresser, bariton te Arnhem; den heer Piet van 't Hof (orgel) te Middelharnis; den heer Henry v. d. Heuvel, declamator te Utrecht, leden van den N.B.B., voorts door de Zang vereen. „Volkszang te Mid delharnis en het Dameskoor „Sursum Corda" te Middelharnis, terwijl als spreker zal optreden de Bondspropagandist, de heer Joh. van den Berg van Oosterbeek. Van harte hopen wij, dat voor dezen avond groote belangstelling zal bestaan, immers heeft de N.B.B. in zijn streven zoozeer van noode, de belangstelling en sym pathie van allen, die met 't lot der blinden begaan zijn en die mede willen werken hun toe stand te verbeteren. Tot dusver verkeeren de blinden over het algemeen nog in zeer ongunstige omstandig heden. Zij hebben dikwijls een driewerf kruis te dragen, dat der blindheid, der armoede en ten slotte, dat der diepe afhankelijkheid. De oor zaak van deze toestand is, dat in ons land tot nog toe de blindenverzorging geheel wordt over gelaten aan de particuliere liefdadigheid. Of schoon hierdoor veel goeds voor de blinden tot stand is gebracht, kan de liefdadigheid ten eenen

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 4