Prob'er toch tok eens Zaterdag 21 December 1929. Mo. 3600 TWEEDE BLAD. Wegers Invallende Feestdagen zal ons aanstaande Woensdagnummer NIET verschijnen. SCHAAKRUBRIEK. Rechtzaken. De veelbesproken loods der Gasfabriek. Gemeenteraad. TN HOC STGNO WSES „ONZE EILANDEN" TOCH WEL ROOD? We hadden voor eenigen tijd een schermut seling met onze perszuster „Onze Eilanden", die er tegenop kwam, dat we haar „roodachtig" noemden. We wisten wel, dat we later wel weer eens in de gelegenheid gesteld zouden worden om op haar roode jasje te wijzen. Maar we dachten toch niet, dat die gelegenheid zich zóó spoedig zou voordoen Dinsdag j.l. stond er namelijk een stukje in de redactiekolommen, dat een zéér passend fi- guur gemaakt zou hebben in de kolommen van „Het Volk" of „Voorwaarts". Luister slechts BIJ DIRKSLAND BEGINT DE VICTORIE, De Nederl. Herv. Kerk te Dirksland wordt gemoderniseerd en promoveert tot bioscoop Vrijdag zal er n.l„ zoo annonceert een secteblaadje, tegen een entree van 35 cent, een film vertoond worden als propaganda middel voor den Landstorm. Dat is zooiets als vroeger de Rotterdamsche schutters. Jammer, dat men hierbij echter begrippen als tempel en christelijke liefde wil vereenigen met dat van soldaatjes-pelen. Doch dit kan men verontschuldigen, als zijnde toe te schrij ven aan onwetendheid. Als straks in de ker ken de films worden vertoond uit den laatsten oorlog, dan hebben wij alle hoop, dat de bekoring van soldaatje-spelen wel wat zal bekoelen en het zelfs zoover komt, dat even als in Duitschland, elk weldenkend huisvader zijn kinderen verbiedt ook sdechts met tinnen soldaatjes te spelen, daar dit telkenmale weer de herinnering wakker roept aan de gruwelen van den oorlog. Zuiver rood We zijn gewend, dat de Bijz. Vrijw. Land storm door de Sociaal-democraten op precies dezelfde wijze wordt verdacht gesteld én be lasterd Maar de B. V. L. bedoelt niets anders dan den vrede en wel den binnenlandschen vrede, •die door de S. D. A. P. in 1918 zoo ernstig bedreigd werd, te handhaven. Van soldaatje spelen is geen sprake. Zijn ontstaan is louter gevolg van de oorlogszuchtige neiging der So ciaal-democraten en zijn voortbestaan is ge volg van de onbetrouwbaarheid der S.D.A.P., wie als het haar noodig blijkt „niets te dolis Maar fappeert het niet, dat juist „Onze Ei landen," zulke roode taal. uitslaat Het bloed kruipt er waar het niet gaan kan Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F, W. Nanning Middelharnis. No. 131. De sleutelzet van probleem no. 151 is 1. Ld5. Er is geen dreiging, zoodat we hier met een tempo-probleem te maken hebben, 't geen het oplossen niet vereenvoudigt. Er zijn 4 econo misch reine matstellingén. 1Kd4; 2. Df4f, Kc5: 3. De3 mat (ec. rein). 12Kc3; 3. Dd2 mat. 1ed5: 2. De3f, Kf6; 3. Tf8 mat (ec. rein). 12Kf5; 3. Tf8 mat (nu niet ec. rein). 1Pf2; 2. Df2: ed5: 3. Te8 mat(ec. rein) 1Pg3; 2. Le6: Ke6: 3. Te8 mat (ec. rein). 12P onv.; 3. Df5 mat. De varianten no. 3 en 6 vormen een cameleon echo. Een gelijsoortige matstelling door Dame en Toren, doch de Koning staat telkens op een ander gekleurd veld. Een schitterend probleem van dezen 'Beroem den componist. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Problemen voor den wedstrijd. No. 154. F. W. NANNING. 2e Prijs La Nau 1929, afd. driezetten. Zwart (9). Wit (10). Wit: Kh2, Dc6, Tb5, Pc2, g7, pi. d3, e3: g2, g4, g5. Zwart: Ke5, Lb3, e7, Pa4, d5, pi. b6, e6, f3, f7. Wit geeft mat in drie (3) zetten. Oplossingen inzenden tot en met 2e zet van wit. No. 155. Deze opgave vormt de Kerstverrassing. De oplossers kunnen nu zelf aan 't „componeeren" slaan. Hieronder wordt de volledige oplossing gegeven van een tweezet. Voor 't terug vinden van de opgave (voorstand) kunnen 4, punten behaald worden, mits deze oplossing vrij van nevenoplossingen is. Voor iedere nevenoplossing wordt een punt afgetrokken, echter kan men met dit probleem niet achteruit gaan. Dus 5 of meer nevenduivels tellen ook voor 4. Dit om niet te ontmoedigen. De bedoelde opgave is natuurlijk vrij van iedere smet. Een beredeneerde oplossing is niet noodig. Sleutelzet 1. Kg7^g8. 1Tb7; 2. Dc8 mat. 1Tc7; 2. Pc7: mat. 1Td7; 2. Df7 mat. 1Te7: 2. De7: mat. 1Ta8; 2. Pc7 mat. 1Lb7; 2. Pc7 mat. 1Lc8; 2. Dc8: mat. 1L onv.; 2. Dc8 mat. 1Pfóf; 2. Pf6: mat. 1P onv.;'2. Pf6 mat. Ter vergemakkelijking diene Wit heeft 5 stukken, Zwart ook 5. Er zijn geen duals, d.w.z. op geen enkele zet van zwart kan wit op 2 manieren mat geven. De oplossingen van no. 154 en no. 155 worden ingewacht vóór Donderdag 16 Januari. Daar de volgende week geen rubriek ver schijnt, geeft de stand na no. 155 de beide prijswinnaars over December aan. Stand van den ladderwedstrijd na probleem no. 151. 150 151 Totaal. F. C. Laas 40 2 3 45 A. Verbrugge 34 2 3 39 D. Hofland 32 2 0 34 (1) A. Visser 24 2 3 29 W. Nieuwland 20 2 3 25 J. P. Coppens 13 2 3 18 C. Hofland 17 —1 0 16 (1) G. van Gelder 10 2 3 15 A. van Dijk 10 —1 0 9 (1) „Pim" 9 1 0 8 (1) A. v. d. Veen 2 0 0 2 (2) „Udi" 2 -1 0 1 (1) De Novermber-prijs is gewonnen door F. C. LAAS. Oplossing Eindspel no. 162. 1. De5|, Kb4!2. Dd4f, Ka3!; 3. Dc3f, Ka2; 4. Dc4+, Kb2; 5. Dg8: en wint. Eindspel no. 164. Keemink en Fahrni no. 78. Wit: Kgl, De6. Zwart: Kf8, Th7. Zwart forceert remise. Zwart begint. Eindspel no. 165. Uit een partij SteinitzZukertort. Oplossing: 1. Pel, Lb4; 2. Pd3, Lc3; 3. Pf4, Ke7; 4. Pd5 en wint, want na cd5 volgt 5. c6 enz. een doosje Genius Wondbal» sem Voor springende handen, ruwe buid, schrale lippen. tenminste. 25 en 50 ets. WEDSTRIJD „ONS GENOEGEN it Stand na de 6e ronde. Punten. Gesp. part. Gem 1. D. Bund 3M 4 0.88 2. Nanning 4^ 6 0.75 v. Gelder 3 4 0.75 Seters 4^ 6 0.75 3. de Jager 3H 5 0.70 4. Verbrugge 4 6 0.67 Mooiweer 4 6 0.67 5 Hoek 3 5 0.60 Weeda 3 5 0.60 6. Visser 3H 6 0.58 7. L. Bund 3 6 0.50 8. Tiemens 2 6 0.33 Nieuwland 2 6 0.33 v. d. Wende 2 6 0.33 9. Zaaijer 1H 5 0.30 10. Jacobi 1 4 0.25 11. Braber 0 6 0. Hartog 0 '4 0. CORRESPONDENTIE. Jos. Duv. 1. d4 (No. 82). F. C. Laas. 725. 1. 0-0, 0—0; 2. Kh8, Tal; 3. Ta8, Ta8 mat. 124. 1. Dgl. Gaarne hield ik „Die Schalbe" nog een week. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Zitting van Dinsdag 17 December. BRANDSTICHTING Terecht heeft gestaan de 50-jarige S. T. K„ los werkman te Sommelsdijk, gedetineerd, ver dacht van opzettelijke brandstichting, gepleegd in den nacht van 25 op 26 Juni. Verdachte zou in dien nacht brand hebben gesticht in een schuur aan den Langen Achterweg eigendom van C. Timmerman, door een prop papier tusschen de planken te stoppen en die prop met lucifers aan te steken. Door die brandstichting was gemeen gevaar voor de goederen in de schuur ontstaan en voor de schuur, grenzende aan de schuur van Timmermans. Verdachte gaf toe in 1917 reeds tot 6 jaar gevangenisstraf te zijn veroordeeld. Die straf had hij op 8 maanden na uitgezeten. In 1923 is hij in vrijheid gesteld en tot 1929 is hij niet in aanraking met de justitie geweest. De president: Dronk je veel in dien tijd Verdachte: Soms heb ik wel eens een borrel te veel genomen. In den laatsten tijd vooral heb ik het te kwaad gehad over mijn dochter, die bevallen moest. Hij was op den avond van 25 Juni in het café van Van Meer geweest, was daar om elf uur uitgezet, naar huis gegaan, maar later nog even naar het café van Huisman gegaan, waar hij nog iemand wou spreken over een geit. Dat café was gesloten toen hij er kwam, en daarom was hij naar huis getrokken. Maar noch in dronkenschap, noch nuchter heeft verdachte het feit gepleegd, zoo houdt hij vol. Hij weet zeker, dat hij het niet gedaan heeft. Zoo waar als hij hier gezond voor de rechtbank staat. Hij is in het geheel niet bij den Langeweg geweest. De president: Ik zeg dit nu niet, om u een bekentenis af te dwingen en u dan zwaar te straffen. Maar we willen nu eens precies weten, wat er gebeurd is. Verdachte, huilende Ik ben onschuldig. President: Misschien gelooft u, dat u het niet gedaan hebt. Het is mogelijk, dat u het niet her innert. Maar u kunt dan toch niet ontkennen, in die buurt te zijn geweest, Nog eens: we willen niet zoo maar, zooals dat in 1917 is gebeurd, zeggen: Verdachte heeft den brand gesticht, hij krijgt dus zes jaar gevangenisstraf. Verdachte blijft evenwel ontkennen. Hij is onschuldig. De president houdt hem voor, dat er bij de schuur stukken Rotterdamsch Nieuwsblad van April zijn gevonden. Verdachte las toen die krant. Bovendien zijn er afgebrande Zwaluw lucifers gevonden, en verdachtes vrouw ge bruikte die. Als eerste getuige werd gehoord de rijksveld wachter M. van Es, die het eerste onderzoek had geleid. Getuige had stukken papier bij de schuin- gevonden, maar veronderstelde, dat die pepieren van de mestvaalt afkomstig waren. Getuige verklaarde, dat de heele afstand van het café van Van Meer, waar verdachte 's av. te 11 uur was uitgezet, tot aan het café Huisman waar hij voor een gesloten deur was gekomen. De agent J. Uijl vreklaarde als de vorige ge tuige. De 69-jarige nachtwaker K. Zaaijer had den brand in de schuur van Timmerman ont dekt. De prop papier was aan den buitenkant tusschen de over elkaar schuivende planken van de schuur 'geduwd. De vlammen lekten al naar buiten. Als getuige 5 minuten later was gekomen, was gewis de heele schuur uitgebrand. Getuige J. Vis had den brand helpen blus- scben. Getuigen H. Fris, nachtwaker te Middelhar nis had verdachte 's nachts te half één in de buurt van den Langenweg gezien. Hij was hem kwijt geraakt. Verdachte had klompen aan. De caféhouder F. van der Meer verklaarde s avonds te half elf den verdachte buiten te hebben gezet. In het laatste uur had getuige zelf den verdachte een borrel of vier getapt. Toen verdachte buiten stond, ging hij in de richting van zijn huis, niet in de richting van het café Huismans. De presidentNu wordt het voor verdachte nog erger Getuige L. D. Kastelein had 's avonds in het café van Van der Meer gezeten. Volgens getuige had verdachte een goeden borrel op, maar hij kon nog heel goed loopen. Getuige had niet over brand hooren spreken dien avond. Getuige I. Vis van Heemst had 's nachts te 12 uur iemand op klomp'en langs zijn huis hooren komen. Even later kwamen motorfiet sen voorbij, die na korten tijd weer terugkwa men. Het O. M. verzocht aanhouding van de zaak ten einde alsnog de vrouw van verdachte te hooren, die door ziekte vandaag haar verkla ringen niet had kunnen afleggen. De verdediger, Mr. H. Pot legde zich hierbij neer. Verdachte vroeg in vrijheidsstelling, waarte gen het O. M. zich verzette. De rechtbank achtte geen redenen voor schor sing aanwezig. Het O. M. daarop requisitoir nemende wees er op, dat in den nacht van 25 op 26 Juni twee branden te Sommelsdijk hebben plaats gehad, een in de schuur van Timmerman, de andere in een schuur van Slis. De eerste brandstichting is verdachte alleen ten laste gelegd. Vast staat, dat er opzettelijke brandstichting heeft plaats gehad. Dien nacht is verdachte op straat gezien. Het O. M. ging vervolgens na, welke aanwijzin gen er tegen verdachte zijn. Verdachte is niet naar huis gegaan, na zijn bezoek aan het café Van der Meer. Alle verklaringen zijn in strijd met 's mans verklaringen. In de anderhalf uur, dat verdachte op straat is geweest, is de brand bij Timmerman geweest. Verdachte las het Rot terdamsch Nieuwshlad en gebruikte Zwaluwlu cifers thuis. Verdachte is door psychiaters onderzocht. On der invloed van alcohol raakt hij zijn remmen kwijt en komt de neiging tot misdaad. Verdachte weet dat, daarom achten de doktoren hem ver antwoordelijk. Op dezen bepaalden avond was verdachte sterk onder den invloed. Ook bij zijn vorige veroordeeling heeft verdachte ont kend hij is herhaaldelijk verdacht van brand stichting en is de schrik van zijn woonplaats. Eisch 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. H. Pot meende, dat er te weinig aanwijzingen waren om te kunnen con- cludeeren tot verdachte's schuld. Hij pleitte vrijspraak. Wij zijn nog eens op informatie uitgegaan inzake de veelbesproken steenen loods bij de gasfabriek. Men meldt ons het volgende In het begin van het jaar droeg de Gascom- missie den directeur der gasfabriek op zoodanige maatregelen te nemen, dat de weg langs de fabriek zou kunnen afgegraven worden zonder daarbij belemmering door het gasbedrijf te on dervinden. Derhalve is in Augustus (op huur- grond) een nieuwe wel gemaakt voor fabrieks water. De oude wel die nog dienst doet, staat namelijk in een houten schuurtje precies midden in den later te maken rijweg. Omdat de nieuwe wel met het daarbij aan te brengen pompwerk beschut moet zijn, heeft de directeur aan de gascommissie voorgesteld er overheen een loods tc bouwen, teVens te gebruiken als een berg plaats, welke de gasfabriek zeer noodig heett. De gascommissie stemde toe in het bouwen van een loods, die 8J/£ bij 10 meter groot zou wor den, en wenschte die van hout te doen maken omdat men niet in de toekomst kan zien en een steenen loods wellicht later een sta-in-den-weg zou zijn. Het bouwen van deze houten loods werd door den directeur opgedragen aan den timmer man van dit jaar, die daar recht op had. Metsel werk kwam er weinig bij te pas, alleen een lage steenen voet. Toen de plaats der loods met plankjes en touw aangegeven was, bleek zij voor alles wat er in opgeborgen moest worden, wel wat klein te zijn en werd daarom door den directeur iets grooter uitgezet, namelijk 10 bij 12 meter. Hiervan gaf hij geen kennis aan den voorzitter der gascommissie, maar het staat wel op de aanvraagteekening, bij B. en W. ingediend en gedagteekend 21 October. Met den bouw werd terstond begonn'en om voor de vorst klaar te zijn. Toen alleen nog maar de gleuf voor de fundeering gegraven was en een rand van beton en metselwerk daarin was gelegd, maar nog niets boven den grond was, werd den directeur telefonisch me degedeeld, dat de bouw gestaakt moest worden, omdat een wijziging verlangd werd. Den directeur werd voorts medegedeeld, dat B. en W. geen bouw in hout konden toe staan, omdat zij ook anderen daartoe nooit toe stemming geven. Tegen de plaaats van het ge bouw was geen bezwaar, als er maar in steen gebouwd werd, was de zaak in orde. Er is niet gewaarschuwd, dat daar niet gebouwd mocht worden wegens de huurvoorwaarden. Ook ten opzichte van de wel was voorheen door B. en W. of den gemeenteraad geen be zwaar tegen de plaats gemaakt. Alzoo maakte de timmerman, die tevens bouwkundige is, een nieuwe teekening, ditmaal van een steenen loods, diende "die 18 November bij B. en W. in, zij werd 25 November - door den gemeente-bouw kundige goedgekeurd en 26 November gaven B. en W. de vergunning. De reeds bestelde en ontvangen planken voor de houten loods kon de timmerman zelf gebruiken, inmiddels was, na de bovenvermelde verzekering, dat de zaak in orde was mits er in steen gebouwd werd, de bouw met het oog op vorst voortgezet en het steeenwerk was bijna af, toen de gemeente raad den bouw deed staken. Over den grond werd in Mei 1928 besloten, dat de huur, die voorheen voor den tuingrond vier cent per vierkanten meter bedragén had, verhoogd zou worden tot tien cent, den prijs van grond in erfpacht. Een huurcontract is van gemeentewege -den directeur eerst later over handigd. Deze heeft het niet onderteekend, om dat het slechts een afschrift was van het huur contract, zooals dat steeds aangegaan was tus schen de gemeente en huurders van hofland, terwijl de gasfabriek den grond natuurlijk niet als hofland noodig had of althans wenschte te reserveeren, maar als fabrieksgrond. Wel is natuurlijk de huur betaald. Zie hier een zakelijke beschouwing van de veelbesproken kwestie Vergadering van den Gemeenteraad van OOLTGENSPLAAT, op Donderdag 19 December, nam. 3 uur. Afwezig met kennisgeving wegens ongesteld heid de heer Van Nieuwaal. De Voorz. burgemeester Donkersloot, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergaderingen worden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken bevindt zich een schrijven van Mej. L. v. d. Heuvel te 's-Gravendeel, dat zij haar benoeming tot onder wijzeres aan de O. L. S. reeds met 1 Januari a.s. kan aanvaarden, daar zij thans zonder be trekking is. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen bericht, dat deze gemeente in de verrekening der onderwijzersjaarweden nog een tegoed heeft te ontvangen van 324.55. De vereeniging van burgemeesters en secre tarissen, afd. Hoorn, bericht, dat zij een adres aan den Minister van O., K. en W. en aan de Staten-Generaal heeft gericht, waarin zij wijst op de onbilliijkheid, welke gelegen is in de classificatie van onderwijzers, waardoor de onderwijzers eerste klasse (de groote steden) 8 salaris meer genieten/ dan de derde klasse en 4 meer dan de tweede klasse. Het gevolg hiervan is, dat de groote steden, die toch reeds zoovele voordeelen boven het platteland bieden, en waar het levensonderhoud in doorsnede be slist niet duurder is dan ten plattelande, de beste onderwijskrachten van het platteland steeds weer naar zich toehalen, wat ten gevolge heeft dat het platteland op den duur met minderwaar dige onderwijskrachten blijft zitten. In het adres wordt gevraagd het klasseverschil op te heffen, opdat het onderwijs ten plattelande niet gedu peerd worde. De VOORZITTER deelt mede, dat deze zaak in B. en W. ampel besproken is. Zij gaan met de tendenz van het adres volkomen accoord, maar zijn wat huiverig om adhaesie te betuigen aan allerlei adressen, die telkens weer binnen komen. Spr. meent, dat het niet tot de compe tentie van den gemeenteraad behoort zich hier aan over te geven. De heer VERMAAS merkt op, dat hier ook een groote moeilijkheid aan verbonden zou zijn voor den Minister van O., K. en W., omdat niet alle'en de onderwijzers in klassen ingedeeld zijn, maar alle rijksambtenaren. Met algemeene stemmen wordf besloten geen adhaesie te betuigen. Het Centraal Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon in Nederland meldt, dat de con tributie, verbonden aan'het lidmaatschap, voor gemeenten is teruggebracht van 10 op 5 per jaar. Het vraagt om te besluiten alsnog als lid toe te treden. De VOORZITTER deelt mede, dat het hier wel een nuttige instelling betreft, omdat er tel kens meer verzoeken bij den burgemeester ko men voor allerlei doeleinden langs de deuren tc mogen collecteeren. Spr. wijst op het arrest van den Hoogen Raad in zake het beroep van het blindeninstituut te Wolfhezen, welk college besloot de besluiten van B. en W. van groote gemeenten, welke weigerden collecten voor dit instituut toe te staan, te handhaven, omdat dit instituut niet minder dan 25 der -gaven als collecantenhonoraria aftrok. Dit Centraal Bu reau geeft over al dergelijke instituten aan de burgemeesters desgewenscht breedvoerige in lichtingen. Spr. meent, dat dit wel 5 per jaar waard is. Met algemeene stemm'en wordt besloten als lid toe te treden. Ged. Staten berichten, dat zij een nadere regeling der jaarwedde van den gemeente-ont vanger vastgesteld hebben. Zijn jaarwedde wordt met 60 verminderd, omdat hij zijn ambt niet meer ten eigen huize, maar ten gemeente huize uitoefent. De inspecteur der belastingen bericht, dat er over het afgeloopen jaar 1600 aan kwade posten geboekt moet worden. Van het desbetreffende Ministerie is bericht ontvangen inzake voorschotten voor de 18 ar beiderswoningen, welke van gemeentewege ge bouwd worden. De buitengewone jaarlijksche bijdragen voor den rentevoet is nihil en voor wat betreft materieele bijdragen 1400. De kassen van den gemeente-ontvanger en het burgerlijk armbestuur zijn nagezien en in orde bevonden. Resp. waren in kas een bedrag van 2811.77 'en 747.36. De VOORZITTER deelt mede, dat ten ge volge van het royale aanbod voor eenige maan den gedaan door den Ambachtsheer, bij monde van notaris Akkerman (bouw van een nieuw gemeentehuis en restauratie van het huidige tot inrichting van een museum), B. en W. zich in verbinding gesteld hebben met notaris Akkerman, die op het verzoek om een mon delinge bespreking te houden, de eerste keer wegens afwezigheid verhinderd was, en de tweede keer (11 December) wegens ongesteld heid niet aanwezig kon zijn, schriftelijk bericht gedaan heeft, dat hij opdracht ontvangen heeft van den Ambachtsheer om het gemeentebestuur mede te deelen, dat deze ten gevolge van ge dane stappen bij Monumentenzorg van uitvoe ring der gedane offerte afziet. De VOORZITTER zegt, dat het B. en W. spijt, dat het zelfs niet tot een mondelinge be spreking heeft kunnen leiden. Intusschen moeten de raadsleden, die zich reeds een mooi, nieuw gemeentehuis in gedachten voor oogen gesteld zagen, zich deze desillusie getroosten. Besloten wordt de aanvrage om salarisver- hooging door den doodgraver gedaan, aan te houden. Ingekomen is een verzoek van het bestuur der Chr. school om gelden beschikbaar te stellen voor een nieuwe overdekte speelplaats, of her stelling van de tegenwoordige. De VOORZITTER zet uiteen, dat door den gemeentearchitect, die tevens architect van het schoolbestuur is, een bestek van een nieuwe speelplaats is gemaakt. Kosten kwamen op on geveer 4000. B. en W. vonden dit echter veel te veel, niet voor den bouw, maar voor het doel, dat beoogd wordt. Het is nog maar zes jaar geleden, dat de tegenwoordige speel plaats gebouwd werd. Daar is veel geld voor geleend. En daarom hebben B. en W. gevraagd om een goedkooper plan. Dit is thans gemaakt en hoewel dit op 1700 komt, meerien B. en W. toch niet hooger te mogen gaan dan 1400 hoogstens 1500. Zij stellen voor dit bedrag toe te staan. De heer VAN ES betreurt het dat de bestaan de speelplaats nu reeds onbruikbaar is. Spr. zal thans laten rusten waar de fout schuilt, maar spr. vindt 1700 te veel en vraagt of er dan ook een kap over de speelplaats komt. De heer DORS1MAN antwoordt ontkennend, in dat geval zou het bedrag op 2000 komen. De heer VAN ES begrijpt niet dat het zoo veel kost. Voor 2000 bouwt men een klein huisje. De heer BRINKMANWanneer men den grond heeft kan men voor dat bedrag een flink huis zetten. De VOORZITTER zegt dat het een groot ding is, het is wel 130 vierkante Meeer. De heer VAN ES vraagt of het dan niet veel economischer is om het af te breken en een kleinere speelplaats te bouwen. De heer DORSMAN ontkent dit en zegt dat dit -de goedkoopste weg is. De heer HOBBEL zegt zich er volkom'en mee te kunnen verzoenen dat de Roomsch-Katho- liken hun Roomsche school en de Protestanten hun Protestantsche school hebben. Spr. gelooft dat het vroeger van de ouders inderdaad een principe was om hun kinderen bijzonder onder wijs te geVen. Maar tegenwoordig is dat anders. Verscheidene ouders halen hun kinderen van de Openbare school omdat deze niet aan verschil lende door hen gestelde faciliteiten wil voldoen. Er heerscht op de Chr. School een ware Babylo nische beginselverwarring. Gold het een zuiver principe dan zou spr. er zich nooit tegen ver zetten, maar nu is het een geldwegsmijterij zon der doel en spr. zal zich ook tegen deze uitga ven verzetten, al is het dat zijn stem is als die des roependen in de woestijn. De VOORZITTER zegt dat hetgeen de heer Hobbel opmerkt buiten de orde is. B. en W. nemen het standpunt in dat de Wet-De Visser royaal uitgevoerd moet worden. De gelijkstel ling is eenmaal wet en deze moet gehandhaafd worden, ook al zou het boven de finantieele draagkracht der gemeente gaan. Toch is het twijfelachtig of de bouw van een overdekte speelplaats door de wet geëischt wordt, want men kan niet zeggen dat het hier de goede voort gang van het onderwijs betreft. Maar B. en W. willen zoo royaal mogelijk optreden en 1500 beschikbaar stellen. Het kolenhok moet het schoolbestuur maar probeeren uit eigen midde len te betalen. Er is ook nog een art. 101 der L.O.-Wet dat toestaat dat verschillende door den gemeente-architect in zijn rapport genoemde verbeteringen onder onderhoud rangschikt. De heer VAN ES is uit de bespreking niet tot de conclusie gekomen dat dit bedrag voor het onderwijs beslist noodzakelijk is. Wanneer op dit oogenblik het geld gevoteerd wordt, zal het schoolbestuur straks weer om gelden voor een kolenbergplaats komen. Spr. stelt voor deze zaak weer terug te wijzen naar B. en W. voor een goedkooper plan. Wethouder NOORDIJK zegt dat B. en W. voorstellen niet meer dan 1400 te geven. De heer DORSMAN zegt deze zaak op zijn gemak nagezien -te hebben, kosten komen op een 2000, maar dan is de gemeente er voor een 25 jaar af. Wanneer de gemeente het goedkoo per doen wil, moet men zich over 6 jaar een nieuwe uitgave getroosten. Bovendien moet er toch volgens de wet een plaats voor lichamelijke oefeningen zijn. De VOORZITER waarschuwt den heer Dors man dit niet te zeggen, want daarmee zal hij zijn eigen zaak afbreken. Met lichamelijke oefe ning heeft met deze speelplaats niets te maken. De heer BRINKMAN zegt weinig van deze zaak te begrijpen. Er wordt gesproken over 4000, 2000, 1700, 1500 en 1400. Spr. weet niet waar hij zich aan te houden heeft. De VOORZITTER zegt dat B. en W. willen gaan tot een maximum van 1500. De heer VAN ES meent, dat de speelplaats zoo groot niet behoeft te zijn. De VOORZITTER zegt, dat er 229 kinderen schoolgaan. Het is een groote school. De heer VAN KEMPEN zou liefst als voor zitter dezer schoolvereeniging 2100 willen heb-

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 3