BedüfBd&t. Plaatselijk Nieuws. Van onze adverteerders. door deze de school hebben verzuimd, te weten de kinderen: L. M. H., C. H., E. A., A. A„ G. M„ A. M„ D. V., K. v. d. W„ M. M„ M., M. M„ L. M., J. M„ J. v. D„ A. S. en S. Verd. zegt, dat dit een overtreding is, welke hij noodzakelijk moest begaan. Die kinderen hebben zaadbollen bij hem wezen snijden. Verd. kon geen menschen krijgen en het werk kon niet wachten. Dan had al het zaad verloren gegaan-. De Ambt. van het O. M.: Nu zijn de kinderen verloren gegaan voor de school. Als U geen menschen kan krijgen, dan gaat U dus de wet maar overtreden Hij eischt 50 boete subs. 25 dagen hechtenis. Veroordeeld tot 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. M. C., 43 j., slager te O. Tonge, wordt ten laste gelegd' te Stellendam met een auto de veiligheid in gevaar te hebben gebracht, waar door een motorrijtuig, dat hem wilde passeeren ernstig aan stuur en voorwiel en benzinetank werd beschadigd. Get. A. H., 39 te Stellendam, was de persoon die het motorrijwiel bestuurde. Get. was eerst e'en paar wielrijders gepasseerd en daarna de auto. Get. was met de treeplank van zijn motor tegen den kant van den dijk gereden en tengevolge daarvan voor de auto geslingerd. De auto maakte toen juist een zwenking naar links, waardoor get. werd aangereden. Verd. zegt die zwenking te hebben moeten maken, omdat de weg te dier plaatse smaller werd, ten gevolge van een oprit die een, eind in den weg loopt. Get. v. d. V., 20 j., landb. te Stellendam, be vestigt de verklaring van A. H. Get. Mej. J., 22 j,, zonder beroep te S'dijk, zegt dat de motorrijder voldoende signalen had gegeven. Get. C. v. d. B., 26 j., student te Utrecht, verklaart hetzelfde als de vorige getuigen. De ambt. v. h. O. M. acht het feit niet be wezen en vordert vrijspraak. Verd. wordt vrij gesproken. T. J., niet verschenen, wordt ten laste gelegd op den avond van 22 Sept. j.l. te hebben ge reden met een rijwiel, dat aan het achterspat bord niet voorzien was van een roode reflector. Eisch 4 boete subs. 4 dagen hecht. Ver oordeeling 4 boete subs. 2 dagen hechtenis, T. I. Z„ 46 j„ landb. te Den Bommel, zou op 21 Sept. te O. Tonge de veiligheid van het verkeer in gevaar hebben gebracht, door met zijn auto niet voldo'ende te hebben uitgeweken voor een met een paard bespannen wagen, bestuurd door M. K. Verd. ontkent het ten laste gelegde, hij reed rechts en bovendien was de wagen van M. K. niet van een voorlicht voorzien. Get. M. K., 40 j., te O. Tonge, zegt dat hij goed uitgeweken had. Hij liep naast den wagen. Verd. zegt dat dit niet waar is, want hij zag getuige van den wagen tuimelen. Verd. had het idee met een slapenden koetsier te doen te hebben. Enkele verklaringen van C. K„ 22 j., enA. K., 19 j., beiden te O. Tonge, en J. v. E., 48 j., landb. te Den Bommel, werpen weinig licht op deze zaak. De Ambt. v. h. O. M. vroeg vrijspraak. Verd. wordt vrijgesproken. Denzelfden verd. wordt ten laste gelegd aan recht wegen overtreding der Invaliditeitswet. In totaal 185 overtredingen. Het M. eischt 185 boeten van 0.50- subs. 185 X 1 dag hecht. Veroord. idem. Dezelfde verd. wordt ten laste gelegd aan hem toebehoorende koeien te hebben laten loo- pen in met bieten bezaaid land van P. v. E. Get. P. v. E., 36 j., landb. te Ooltgensplaat, zegt dat hij verd. meermalen heeft laten waar schuwen. Het is niet maar een enkelen keer ge beurd, maar vele malen. Get. A. O., 25 j., landb. te Ooltgensplaat, heeft gezien, dat de koeien van verd. er liepen. Eisch 4 boete subs. 2 dagen hecht., met betaling van 6 schadevergoeding. Verd. wordt veroordeeld tot 3 boete subs. 3 dagen hechtenis, met betaling van 5 schade vergoeding. Dezelfde verdachte wordt wegens het niet op eerste vordering toonen van rij- 'en nummer- bewijs veroordeeld tot 6 boete subs. 3 dagen hecht. De eisch was 8 subs. 8 dag'en. Als de verd. de rechtzaal verlaat, mompelt hij. „Ik ken 't er mee doewe." D. H„ niet verschenen, wordt conform den eisch veroordeeld wegens venten zonder ver gunning tot 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. M. K„ 36 j„ landb. te N. Tonge, wordt ten laste gelegd een aan hem toebehoorende koe te hebben laten loopen op land van een ander. Get. B. D. V., 33 j., te N. Tonge, zegt het te hebben gezien. Joh. B., 26 j., te N. Tonge, verklaart hetzelfde. Verd1. zegt, dat het dier niet in de wei te houden was. Verd. had de koe een paal van D/z M. aangedaan en toch is het dier nog ontsnapt. Eisch 2 boete subs. 1 dag hechtenis. Ver oordeeling idem. J. Fl. heeft op 2 Oct. te Goedereede gereden met een wagen, waarvan de wielen niet schoon gemaakt waren. Eisch 4 boete subs. 2 dagen hechtenis. Veroordeeling 1 boete subs 1 dag hechtenis. P. v. d. D„ 46 j., te N. Tonge, wordt wegens Overtreding der Leerplichtwet, overeenkomstig den eisch veroordeeld tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis. J. B. te Ouddorp wordt ten laste gelegd in den Staakweg te Dirksland niet voldoende te hebben uitgeweken met zijn auto voor fietsers. C. A„ 41 j., landarb. te Dirksland, bevestigt het ten laste gelegde. H. v. d. G„ 43 j„ landarb. te Dirksland, verklaart hetzelfde. Eisch 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Veroordeeling 8 boete subs. 4 dagen hechtenis. P. B., 51 j., te Oude Tonge, heeft op 29 Sept. aldaar een gevaarlijken hond los laten loopen, met het gevolg dat deze W. L, die als getuige was gedagvaard, aanviel en diens pantalon ernstig beschadigde. W. L., 22 j., te O. Tonge, zegt dat hij door den hond van verdachte is gebeten. De Kantonrechter: Is dat dier gevaarlijk Verd: Neen Het beest heeft het nog nooit gedaan. Als iemand voor het eerst een gulden steelt, is het toch nog geen gevaarlijken dief De Ambt. v. h. O. M.: Maar toch wel eeff dief. Eisch 10 subs. 5 dagen hecht. Verdachte wordt vrijgesproken. Tegen C. d. V., 25 j., chauffeur te O. Tonge, wordt wegens het ingevaar brengen, van de veiligheid geëischt 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. Verd. wordt veroordeeld tot 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. J. D., 39 j., landarb. te M'harnis, staat te recht wegens overtreding van de leerplichtwet. Eisch 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Veroordeeling 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. J. G., 50 landb., te Sommelsdijk, heeft met een wagen op den publieken weg gereden, waarvan de wielen niet van modder waren gereinigd. Get. K. Z., 19 j., te M'harnis, heeft vêrd. zien rijden. De wagen was echter niet vuil. Deze zaak wordt aangehouden tot 10 Jan. G. L. W„ niet verschenen, heeft op 21 Oct. twee koeien laten loopen op grond van een ander. Eisch 4 boete subs. 2 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. Tegen F. J., 39 j., arbeider te Den Bommel, wordt wegens overtreding der leerplichtwet ge- eischt 5 boete subs. 2 dagen hechtenis. Ver oordeeling 2 boete subs. 1 dag hechtenis. C. v. d. B„ wordt wegens hetzelfde feit ver oordeeld tot 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Eisch was 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. C. K„ 49 j., chaffeur te Dirksland, wordt ten laste gelegd de veiligheid in gevaar te hebben gebracht door op den Havendijk te D'sland plotseling met zijn auto achteruit te rijden, met het gevolg, dat hij^tegen een met paarden be spannen wagen opreed. Get. L. J. N. te Melisant bevestigt dit. Get. P. H. d. L. zegt ongeveer hetzelfde. Het O. M. eischt 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. J. S., 23 j., winkelier te Dirksland, wordt ten laste gelegd met zijn motorrijwiel de veiligheid in gevaar te hebben gebracht. Get. H. d. R„ 21 j., te Dirksland, zegt dat verd. links reed. Qet. D. M„ 45 j., te Dirksland, zegt dat verd. hard reed en links reed. Eisch 15 boete subs. 5 dagen hechtenis. Veroordeeling 10 boete subs. 5 dagen hecht. W. v. D., 21 j„ gasfitter te Stad aan 't H., wordt ten laste gelegd het bij nacht open laten van een opgebroken straat, zonder daarbij ver lichting aan te brengen. Eisch 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Veroordeeling 6 boete subs. 3 dagen hecht. I. J., 28 j., arb. te Sommelsdijk, zou te Stel lendam hebben gereden op een rijwiel, dat niet van een roode reflector voorzien was. Deze zaak wordt aangehouden tot 10 Jan. D. M., 45 j., koopman te Dirksland, wordt wegens het rijden met een auto zonder voorzien te zijn van een geldig rijbewijs veroordeeld tot een geldboete van 50 cent subs. 1 dag hecht. De eisch was 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Tegen A. B., te O. Tonge, eischt het O. M. wegens het rijden met een auto, die niet was voorzien van een achterlicht, een boete van 10 subs. 10 dagen hechtenis. Veroordeeling ƒ,8 boete subs. 8 dagen hechtenis. C. J. v. d. V., 43 j„ chauffeur te Melissant, wordt veroordeeld wegens het rijden met motor rijtuig zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs tot 50 cent boete subs. 1 dag hechtenis. Eisch was 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. P. v. d. D., C. J. d. V. en T. M. worden wegens het rijden zonder licht conform den eisch veroordeeld tot 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. S. G. wordt wegens het met een auto rijden zonder in het bezit te zijn van een geldig rij bewijs veroordeeld tot 2 boete subs. 1 dag hechtenis. A. B. wordt wegens het op den openbaren weg rijden met een wagen, waarvan de wielen niet waren gereinigd, veroordeeld tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Eisch was 2 boete subs. 2 dagen' hechtenis. Kippenteelt. DE VOEDING DER KIPPEN. We voeden onze huisdieren om ze te laten groeien. Wanneer ze nog jong zijn, om het lichaam te onderhouden en om ze te laten pro- duceeren. De kippen zullen we dus voedsel verstrekken om ze eieren te laten vormen. Het dier zelf en het te vormen ei moeten derhalve uit het voedsel opgebouwd kunnen worden. Wanneer we nu weten, dat een kip en ook het ei bestaat uitwater, vet, eiwit en zouten, dan volgt daaruit, dat ook in het voedsel deze stof fen voorkomen. Inderdaad blijkt dit het geval te zijn, maar bovendien bevat het voeder nog een andere stof n.l. zetmeel. In versche plantendee- len komt een hoog percent water voor, soms wel 90 in gedroogde niet meer dan 15 daar ze anders niet te bewaren zijn. Ook de granen bevatten nic. meer water. Wanneer we de kippen dan ook als hoofdvoeder hoendermeel (ochtendvoer) en hard voer (graan) geven, dan nemen ze met het voedsel niet voldoende water op. We dienen ze dan water te verstrekken. Dit is dus altijd het geval. Dit water moet frisch zijn, en we moeten er voor zorgen, dat de kip pen het niet uit plassen of slooten gaan drinken. Vooral in den zomer zijn daar bezwaren aan verbonden, 't Is niet hygiënisch, vaak bedorven en 't^jyerkt de besmetting bij voorkomende kip- penziêkten in de hand. Dit is lang geen denkbeeldig gevaar, wanneer men ziet, hoe achteloos doode dieren worden behandeld. Hoe vaak zien we ze niet in een sloot liggen. Die dieren gaan daar tot ontbinding over, en besmetten het water. Maar ook al ge- meel of erwtenmeel te voeren. Toch is het lang niet hetzelfde in welken vorm voedsel zetmeel geeft. Kaf, bijv. bevat een vrij hoog percent aan zetmeel, maar we rekenen dit nu niet direct on der de beste voedermiddelën. Hoe komt dat De planten bestaan uit een onnoemelijk getal zeer kleine hokjes, cellen genaamd. In die cel len is het zetmeel opgeborgen. Wanneer die al len opengebroken kunnen worden, komt het zet meel vrij. Maar dit openbreken gaat bij alle plantencellen niet even gemakkelijk Wanneer we zoon cel eens beschouwen als een kamertje dan zouden we ons kunnen voorstellen, dat bij sommige planten die kamertjes zijn gemaakt van krantenpapier, steek er je vinger door, dan is de wand aï stuk. Maar 't kan ook zijn, dat die kamers afgesloten zijn door een drie steensdikke muur van oude moppen. Dan heb je breekijzer noodig, om er in te komen, en dan lukt het soms nog niet. M.a.w. de verteerbaarheid van het voeder spreekt een geducht woordje mee. Nu zijn kippen zeer productieve dieren. Een kip, die 200 eireren op een jaar legt, produceert ruim 6 maal het lichaamsgewicht aan eieren. Verge- lijk daar eens de koeien mee Een onderzoek heeft bij het Yersey vee vastgesteld, dat het gemiddeld 2,4 maal het lichaamsgewicht in melk produceert. In verhouding heeft dan ook een kip veel meer voedsel noodig dan een koe. Maar dan is het ook noodig, dat we ze het voedsel verstrekken in een zeer gemakkelijk verteerbaren voorm. Z.g.n. ruwvoer is bij onze kippen uit den booze. Alleen krachtvoer kan ze tot dienst zijn. De door ons verbouwde gewassen bevatten alle een onvoldoende hoeveelheid aan eiwit voor de dieren. Want niet alleen hebben de kippen eiwit noodig om er eieren uit te maken, maar ook hebb'en ze 't noodig, om er vleesch uit te vormen en verschillende klierproducten af te kunnen scheiden. Nu is het niet als bij vet, dat we er iets anders voor in de plaats kunnen geven. Eiwit wordt alleen uit eiwit door het dier opgebouwd. Daarom is het noodig dit tekort aan te vullen door andere, eiwitrijke voe- dermiddelen zooals grondnotenmeel, vleeschmeel, diermeel, vischmeel enz. Geven we te weinig eiwit, dan benadeelen we het dier, en dus ook onszelf, daar dan de kip van haar eigen lichaamseiwit het tekort aanvult om eieren te maken. Het dier wordt mager 'en verzwakt, en valt spoedig in den rui. Geven we te veel, dan kunnen spijsverteringsstoornissen optreden, hoe- wel dat niet veel zal voorkomen. Maar dan be nadeelen we onszelf toch ook, daar het over- tollige eiwit door het dier wordt omgezet in vet. En om vet te vormen gebruiken we nu niet bij voorkeur het dure eiwitDaaruit volgt, dat in een goed rantsoen de hoeveelheid eiwit en zetmeel goed geregeld moet zijn. Er moet ook tusschen die twee een bepaalde verhouding be staan. Door nauwkeurige voederproeven is men er achter gekomen, hoeveel de kippen van elk moefen hebben en hoe dus die z.g.n. eiwitver houding moet zijn. Tenslotte blijft ons nog over -te spreken over de zouten of aschbestanddeelen. De beenderen van het dier, de kalkschaal en ook voor een gering deel het ei bestaat voor een deel uit aschbestanddeelen. Ook in het voeder, hetzij graa nof meelvoer, komen wat zouten voor. Door toevoeging vooral van vischmeel kan men ditg ehalte verhoogen, wat vooral voor jonge dieren van beteekenis is. Voor de vorming der kalkschaal geven we gemalen schelpen, z.g.n. grit. Hiermede hebben we de voornaamste bestand- deelen van het voeder besproken. Een is er nog buiten beschouwing gebleven, n.l. een stof, die in de voedingsleer een vrij groote verandering heeft gebracht, de vitaminen. Maar daarover willen we, evenals over de practijk van het voederen, in de volgende ar tikeltjes handelen. SOMMELSDIJK. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 3215 H.L. aardappelen en 150 H.L. peen. Een zoontje van den landarbeider H. B. kwam zoodanig bekneld te geraken tusschen een handkar en een-muur, dat zijn pols op twee plaatsen brak. Geneeskundige hulp was nood zakelijk. Vorige week werd een ingezetene dezer gemeente naar Rotterdam vervoerd tot het on dergaan van een operatie. Maandag 1.1. werden de laatste suikerbieten uit deze gemeente vervoerd per schipper P. Roukema naar de suikerfabriek te Dinteloord. De 2e helpster aan de Bewaarschool, Mej. M. Stoutjesdijk, heeft tegen 1 Februari a.s. ontslag gevraagd. Sollicitanten voor 4e helpster worden opgeroepen. Zie advertentie in dit blad. De bakkersknecht F. N. had het ongeluk ven we het water in bakken, dan is men er niet mee klaar. De drinkbakken moeten ook regel matig schoongemaakt worden met een harde borstel. Anders komt er gauw een groenen aan slag tegen de wanden en dat maakt het water weer niet frisscher. Zoo hier en daar ziet men wel emmers als drinkfontein gebruiken, zooals dit ook in kanariekooien worden gebruikt. Er is dan een stuk zink in aangebracht dat het water tegenhoudt. Deze drinkemmers lijken heel aar dig, maar de zindelijkheid laat er bij te wenschën over, ze kunnen onmogelijk van binnen gerei nigd worden. Overal is zindelijkheid noodig, maar bij de kippen is dat zeer zeker het geval. De meeste voedermiddelen bevatten een zeer gering gehalte aan vet, terwijl het dierlijk lichaam toch uit vrij veel vet bestaat. Zijn we nu verplicht dit klaarblijkelijk tekort aan vet in het voeder aan te vullen met ander dierlijk vet 1 Indien dit zoo was, dan zouden we de varkens met spek moeten voeren En dan zou het ons dus al niet veel baten, of we varkens gingen vetmesten Maar het zou ook erg onvoordee- lig zijn, want uit 1 K.G. vet in het voeder, mak'en de dieren nog niet een Yz K.G. lichaams- vet. Gelukkig komt er nu in het voeder een andere stof voor, waaruit de dieren ook vet kunnen maken, n.l. zetmeel. Onze granen zijn daar rijk aan. Ook mais. Verschillende koek- soorten, zooals cocoskoek en palmpitkoek, of het meel er van bestaan ook voor het grootste deel daaruit. Daardoor is het ook mogelijk var kens vet te krijgen door ze maismeel, gerste door een ruit te vallen. Hierdoor ontstond een dusdanige vleeschwond, dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen en deze de wond moest hechten. -De vereeniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landar beiders „Sommelsdijk" alhier, hield 1.1. Donder dag een algemeene ledenvergadering in de Be waarschool alhier. Door het Bestuur werden verschillende mededeelingen gedaan. Het Bestuur werd gemachtigd tot het in huur nemen voor de vereeniging van e'en perceel land. Als be stuurslid werd herkozen de heer Jb. Kieviet Cz„ als commissarissen van toezicht de heeren J. Holleman (aftredend) en Job Bom. Wij verwijzen onze lezers naar de ad- verteirftb voorkom'en'd in dit blad, waarin wordt medegedeeld, dat Ds. K. Schilder, Geref. Pre dikant te Rotterdam (Delfshaven) voor de Ge reformeerde Jongelingsvereen. hoopt op te tre den, met een rede getiteld„De Les van Thyatira". Ds. Schilder is een bekend en gevierd spreker, met groot redenaarstalent, iemand die een diep inzicht heeft in het Woord van God en een open oog heeft voor de groote gevaren van den tijdgeest. Wij hopen dat velen van deze gelegenheid ge bruik zullen maken om Ds. Schilder te hooren. De vergadering zal D.V. worden gehouden in het Zondagsschoolgebouw te Sommelsdijk, op Vrijdag 20 December, des v.m. om 7 uur. MIDDELHARNIS. De vorige week zijn aan de Kaai aangebracht en vervoerd 7000 balen uien en 600 H.L. aardappelen. Van schipper P. v. d. Gijze, die met zijn schip aan het Havenhoofd lag, is des nachts de roeiboot weggeslagen. Vrijdag kwam echter bericht, dat zijn boot te Zuidland aangedreven was en opgepikt. Zaterdagmorgen werd de groentenkoopman v. d. Boom met zijn wagen aangereden aan den Visschersdijk, waardoor hij viel en zijn pols heeft gebroken. Bij den correspondent der arbeidsbemid deling hebben zich de afgeloopen week als werkloos doen inschrijven: 17 landarbeiders, 5 transportarbeiders, 5 zeevisschers, 1 schilder en 1 timmerman. Totaal 29 personen. DEN BOMMEL, Bij ministerieele beschikking van 5 Dec. 1929 G. Th. no. 110 is aan de Chr. Landarbeidersvereeniging e'en voorschot ver leend ingevolge de landarbeiderswet, tot een maximum gewicht van 3395 voor het stichten van een plaatsje. De vorige week stonden hier 15 werk- loozen ingeschreven. Van het scheepsongeluk op het Haring vliet op 12 Dec. j.l. kan nader worden gemeld, dat van het sleepschip Nelly overboord gevallen 'en verdronken is Cornelis Wilhelmus Hartmans, geboren te Roosendaal (N.-Br.) den 12 Augus tus 1894, wonende te Oud- en Nieuw-Gastel. (Zie elders in dit blad). OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn van hier verscheept 7300 H.L. aardappelen, 15761 K.G. poters, 16798 uien en 42700 K.G. koe peen. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 19 December, des na middags ten 3 uur. In de deze week te houden vergadering van de Landbouwvereeniging zijn als bestuurs lid aan de beurt van aftreding de heeren A. J. G. van Rossum, L. J. Schilperoort en A. van den Tol A z. Algemeene vergadering van den Steen- kolenbond „Algemeen Belang" op Vrijdag 13 December in Hoitel Vinke. Voorziter de heer C. M. Breur. Present 56 leden. De Voorzitter heet de vergadering welkom en hoopt, dat de besprekingen van dezen avond in een goede richting zullen gaan. De secretaris C. de Vos leest de notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. De aftredende bestuursleden C. M. Breur en A. van Putten worden met algemeene stemmen herkozen. Van het aftredend bestuurslid G. Wielaard is bericht ontvangen, dat hij zich niet meer herkiesbaar stelt wegens zijn gezondheidstoe stand. Vanaf de oprichting 18 Mei 1916 was hij bestuurslid. Nadat de voorzitter eenige waardeer'ende woorden aan dhr. Wielaard gewijd heeft, wordt met meerderheid van stemmen in zijn plaats ge kozen Joh. Buscop. Als commissaris wordt in de plaats van C. D. Birkhoff (welke niet herkiesbaar is) gekozen met meerderheid van stemmen K. van Ree Jz. Tot leden van de commissie tot nazien der rekening over 1929 worden benoemd P. Vinke, A. Neels en P. van Putten Kz. De uitslag der besteding voor de te lossen brandstofen in 1930 is als volgt: C. van Dam Johz. e. a. 12 ct. per 1000 K.G., A. de Vos Jz. e. a. 12J/£ ct. per 1000 K.G. Het bestuur zal hierover beslissen. A. de Vos Jz. wil uitzien, dat door de in schrijvers zelf gelost wordt. De voorzitter brengt in het midden, dat door op het juiste oogenblik te koopen, de bond 350.— voordeel heeft. P. Troost wil vroeger brandstoffen inslaan en een grooter pakhuis. A. Neels wil ook een groote bergplaats, het kan gemakkelijk met 400 leden. De secretaris zegt, dat dit jaar 22 ton meer is verkocht dan voorgaande jaren. J. Birkhoff meent, dat een groote bergplaats voordeel brengt. De voorzitter zegt, dat het bestuur zich niet verantwoord acht, door een dure en ongeschikte bergplaats te koopen. Wannzer ieder een paar H.L. meer vooraad opdeed, zou de bergplaats voldoeende zijn, doch het bestuur blijft uitzien naar een goede bergplaats voor een aannemelijk bedrag. Op voorstel van Birkhoff wordt een regeling getroffen betreffende het presentiegeld. Niets meer te behandelen zijnde, dank de voorziter de leden voor de aanwezigheid en goede orde en sluit de vergadering. NIEUWE TONGE. Dit najaar werden aan de kaai te Battenoord 5.090.000 K.G. suikerbie ten aangevoerd. J.l. week werden van hier vervoerd 4690 balen uien en 400 balen peen en 2900 H.L. aardappelen. Tegen een persoon alhier is proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding van art. 56 3e lid der Algemeene Politie-verordening (niet straatschuren) De dienstplichtige van de lichting 1928, L. Oudzegel, is j.l. Zaterdag met groot verlof huiswaarts gezonden. De heer I. J. v. d. Broek, heeft een zijner woningen bewoond door den heer A. Kievit on derhands verkocht aan den heer P. Noteboom Cz., alhier. Volgens Prov. Blad no. 135 van 1929 is de ijk en herijk van maten en gewichten voor deze gemeente bepaald op 12 September 1930. In de Cichoreifabriek „De Onderneming" werden dit najaar 2.000.000 K.G. Cichorei aan gevoerd, DIRKSLAND. Teg'en iemand van Stellendam werd alhier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet. Uit de haven werden dit jaar 200.000 K.G. knolselderij verscheept. Naar wij verne men kan nu- reeds knolselderij gecontracteerd worden voor 50..per 1000 K.G. A.s. Vrijdag zal het jaarlijksche straat- schuren moeten plaats hebben. Verleden week Zondag is tijdens afwe zigheid der bewoners ingebroken in de woning van den heer G. Fr. Slechts een klein bedrag aan geld wordt vermist. HERRINGEN. Bij de gehouden inschrijving naar de beneficie van een 2-tal tuinen, eigendom van het algemeen armbestuur, zijn huurders ge worden L. Kievit 'en W. Bruqgeman, resp. voor 110 en 120. De aangifte voor jongelieden geboren in 1911 voor de Nationale Militie lichting 1931 zal gehouden worden in de maand Januari en meer bepaald op 13 Januari. De laagste inschrijver voor het vervoer van grond naar de Nieuwstraat is Jac. Drooger. De te verwerken grond zal worden afgegraven aan de haven alhier, onder toezicht van den Gemeente-Opzichter A. Doornhein. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 400 H.L. aardappelen, 300 H.L. uien en 400 H.L. peen. GOEDEREEDE. De vorige week werden door de garnalenvisschers de touwen niet los gemaakt vanwege den voortdurenden storm. Dit is in jaren niet gebeurd. Door den heer A. den Eerzamen is een huis, timmermanswinkel en erf onderhandsch aangekocht van F. van Kerkhoven. In de uien is meer handel, vorige week werden 800 balen vervoerd, in aardappelen en peen geen handel. OUDDORP. De garnalenvisschers hebben de vorige week niets verdiend. De zeevisscher A. Sperling heeft een losgeslagen gasboei opge- vischt, wat, door het stormweer, heel wat moei lijkheden opleverde. De „Eendracht" heeft 100.000 kilo ge droogde cichorei verkocht. PRIJSVRAAG FIRMA M. VAN OS TE ROTTERDAM. Bij de gehouden prijsvraag voor het beste vier-regelige versje, waarin een of meer arti kelen van de Firma Van Os werden aange prezen, werd de eerste prijs (een Barometer) toegekend aan Mej. De Waard, Wilhelmina- straat, Middelharnis, voor het volgende versje Pa kreeg den raad een bril te dragen. Een van Van Os sprak dokter Wijs, Dan zult ge zeker heel goed slagen En bovendien voor lagen prijs. De heer J, Geldhof te Middelharnis kreeg een troostprijs (een Thermometer). «en <a»ctiooi. SOMMELSDIJK. Donderdag 12 Dec. hield de chr. Jongelingsvereeniging „Spr. 23 23a' alhier in het gebouw Rehoboth haar 9e jaar vergadering. Vele personen waren tegenwoordig. De voorzitter vr. G. L. Born, opende de verg. door te laten zingen Ps. 119 5, las Prediker 12 en ging voor in gebed. Den aanwezigen werd^l een hartelijk welkom toegeroepen. Tevens werd^i door hem gekenschetst hoe moeielijk het is voor den jongeling in den tegenwoordigen tijd te le ven overeenkomstig Gods Woord. Aan de hand van verschillende plaatsen uit den Bijbel toont hij aan de noodzakelijkheid van de J. V. Wekt de oudren op tot medeleving der J. V. en noo- digt de jongeren uit alsnog lid te worden. Hierna worden de verslagen der verschillende functio narissen gelezen, waaruit blijkt, dat het ledental evenals het vorige jaar 21 bedraagt en dat het de vereeniging in hef* afgeloopen jaar naar wensch is gegaan. Alsdan verkrijgt vr. D. Mans het woord om zijn inleiding te leveren over Gew. Gesch. „Johannis' ergernis," beschreven in Matt. 11 1-6. Daarna werd pauze gegeven. Na de pauze verkrijgt vr. M. Knape Az. het woord ën levert een inl. over Cath. Zondag 49. „Uw wil geschiedde gelijk in den hemel als ook op de aarde." Daarna volgde nogmaals een korte pauze, waarna vr. J. van de Slik het woord verkrijgt om zijn vrij onderwerp te leveren over de maat schappelijke en politieke verhoudingen. Na in het kort te hebben weergegeven dat de zonde d'~Jfc oorzaak is van alle ellende, wijst inl. er opty dat alléén bij Christus redding te vinden is. Ook op maatschappelijk en politiek terrein is de in vloed der zonde groot. Vandaar dat de over heid in een christenland de taak heeft om in het bestuur en wetgeving de christelijke begin selen toe te passen. Verder toont inl. aan de groote verdeeldheid op politiek gebied vooral door de rechtszinnige christenen. Dit is zeer te betreuren, omdat hierdoor de vijand wordt versterkt. Na gewezen te hebben op de landen waar ongeloof en revolutie heerschen, wekt hij op tot éénheid van allen die den Christus Gods belijden. Op de inleidingen van vr. Mans en Knape werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt Van verschillende zustervereenigingen waren schriftelijke felicitaties ingekomen. In de pauzen werden de aanwezigen op een en ander getrac- teerd. Het zingen werd begeleid door orgelspel van vr. J. Bienefelt. De gehouden collecte bracht ruim 18..op. Nadat nog gezongen was Ps. 72 11 sloot de heer J. H. Dijkers op verzoek deze aangename en leerzame bijeenkomst met dank zegging. - Woensdag 18 Dec. 1929, des n.m. 6.30 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Rappard van Dinteloord, zulks met een rede voor den Gereformeerden Zendings- bond. MIDDELHARNIS. In de Geref. Kerk zijn we gens periodieke' aftreding van twee ouderlingen en een diaken de volgende tweetallen saamge- steld. Voor ouderlingen J. Verduin en A. Groen, A. Driesse en A. Nieuwland en voor diaken M. van der Slik en J. Verhage. Donderdag 7 uur zal de Jongedochters- vereeniging „Tabitha" haar 10e jaarvergadering houden onder leiding van Ds. Dekker van N. Tonge. Door haar, zijn weder evenals andere jaren een aantal kleedingstukken vervaardigd om aan behoeftig'en te worden verstrekt. Vrijdagavond 6.30 uur zal in het gebouw der geref. gemeente gepredikt worden door Ds. Van Dijke van Nieuw Beijerland. DEN BOMMEL. De catechisatien voor de jongens in de Ned. Herv. Kerk worden gehou den des Donderdags van 6--7 uur. OOLTGENSPLAAT. Zaterdag a.s. ten 3 uur wordt de jaarlijksche verkooping van zit plaatsen in de Ned. Herv. Kerk gehouden. NIEUWE TONGE. Als notabel in de Ned. Herv. Kerk is aan de beurt van aftreding de heer P. Keijzer, terwijl voorzien moet worden in de vacature van den heer J. van Vliet, die tot Kerkvoogd is benoemd. DIRKSLAND. Zondag v.m. zal in de Ned- Herv. Kerk een extra collecte voor de J. - worden gehouden, alsdan hoopt op te treden Ds. van der Wal van Wageningen.

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2