PB i II ém 1 1 jfjj B r* BIGGEL/W, STEYAER Dit nummer Desiaat uil drie Bladen m Am A mgmm f Winterhanden^ Kloosterbalsem TNvrnc-STGNOWSES Zaterdag 14 December 1929. No. 3598 IrWEEDE BLAD. SCHAAKRUBRIEK. Gemeenteraad. DAAR GAAT DE HUWELIJKSBOOT! PER/aPOND „Geen goud zoo goed" Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning Middeiharnis. No. 130. Probleem no. 150 heeft enkele verrassende schijnoplossingen, waarvan eenige oplossers dan ook de dupe zijn geworden. De ware sleutel- zet is 1. Lf4. Een keurig tempo-probleem met eenige verrassende matveranderingen. 1Lh2; 2. Pf2 mat. 1Pd2 enz.; 2. Pd2 mat (Nu kan niet gelijk in den voorstand Te3). 1Pa7 enz.; 2. Pd6 mat- (Nu niet Td4). 1c5; 2. Ld5 mat. 1T onv.; 2. Lg6 mat. Bovendien een variantenwinst in 1gf4: 2. Te6 mat. Hier volgen de weerleggingen van eenige fou- tieve oplossingen 1. Tf2 faalt na 1Lh2! 1. Te6 faalt na 1Pd4. Probleem voor den wedstrijd. No. 153. J. TOTH. Ie Prijs La Nau 1929, afd. Tweezetten. Zwart (8). Wit (9). Wit: Kc7, Da8, Tb5 en f3, Lbl, Pd7 en e2, pi. e5 en g2. Zwart: Ke4, Da2, Tc2 en g6, Pc6 en h8, pi. a5 en b3. Oplossing inzenden vóór Donderdag 2 Ja nuari. Wit geeft mat in twee zetten. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Oplossing Eindspel no. 160. Wit aan zet: 1. e8 D, Db7-J; 2. Kd8, Da8t; 3. Ke7, De4f; 4. Kf8, Df4f. Zwart aan zet: 1. Db5-j-; 2. Kd8, Db6f; 3. Kd7 1 Eindspel no. 162. Keemink en Fahrni 77. Wit: Kh2, Df6. Zwart: Kc5, Tg8. Wit speelt en wint. Eindspel no. 163. Graaf de Villeneuf. C Wit speelt en wint. Oplossing: 1. Pb4, Kb4; 2. h7, Le5; 3. Ke5, a3; 4. Lel-f, Kb3; 5. Lc3, Kc3; 6. h8D, alD; 7. Kfd-j en wint. Engelsch pionspel. Schoonheidsprijs van het tournooi van Rohitsch-Sauerbrunn. Wit: A. Takacs. Zwart: A. Rubinstein. 1. c2c4, Pg8—f6; 2. Pgl—f3, c7—c5; 3. Pbl~c3, d7d5; 4. c4,Xd5, Pf6Xd5; 5. e2-e4, Pd5-.b4; 6. Lfl—c4, Pb4-d3f? 7. Kel-e2, Pd3Xcl|; 8. TalXcl, a7-a6; 9. d2—d4! c5Xd4; 10. DdlXd4, Dd8Xd4; 11. Pf3Xd4, e7—e6; 12. Pc3_a4U Pb8—d7; 13. Thl—dl, b7b5. Dwint tot het navolgende offer. Zwart had bi) nadere beschouwing echter geen goede voort zetting meer tot zijn beschikking. B.v. Tb8 17 T^'-V kbc5:'rb6; 16' Tc8:t> Tc8: 17 Ld7:f en wint. Of: Le7 en hetzelfde offer volgt als in de partij, tfiHf f7d4^46! lflXer (°f: Tb8; 15" Pc7t> KdS; 16. Lf7:, ba4: 17. e5! Tb2:f 18. Kfl en wint 15' pc4Xe6, b5Xa4; 16. TclX ktTa,^rc8; 17' Le6Xd7f, Ke8~d8; 18. Ld7 ~g4f! (Wint het geofferde stuk terug). 18.. Lf8_d6; 19. Lg4Xc8, Kd8-e7; 20. Lc8 Aaö (ongelijke loopers) maar met drie pion nen meer voor wit, en dat wint) 20Th8—b8; 21. Tdl~bl, g7~g5; 22. b2-b3, h7—h5; 23 La6d3, a4^a3; 24. Ld3c4, h5-Xh4; 25. h2 h3, Tb8-f8; 26. Tbl-dl, Tf8^f4; 27. f2 -f3, Tf4-f8; 28. Tdl—d5, Ld6—f4; 29. Ke2 d3, Lf4—cl; 30. b3—b4, Tf8—b8; 31. Kd3 c3, Ke7—f6; 32. b4b5. Zwart geeft het op (Telegraaf). CORRESPONDENTIE. F. C. L. No. 722. 1. c4. No. 723. 1. Da5. D. H. Bittere poeders zijn gezond Jos. Duv» No. 81. 1. Da5 dreigt 2. Dd8f. 1Lel; 2. Kf5. 1Ke6; 2. Db6. 1b4; 2. Dc5. WEDSTRIJD „ONS GENOEGEN". Stand na de 5e ronde, Nanning 4; Seters 3H; Verbrugge 3; de Jager 3 (1); Weeda 3 (1); Mooiweer 3; van Gelder 3 (2); Viser 3; Hoek 3 (1); D. Bund 2J-2 (2)Tiemens 2; L. Bund 2; v. d. Wende 2; Nieuwland 2; Zaaijer 1 (1); Braber 0; Jacobi 0 (2); Hartog 0 (2). Het cijfer tusschen haakjes geeft het aantal niet gespeeldep artijen aan. Vergadering van den Gemeenteraad van MIDDELHARNIS, op Donderdag 12 December, nam. half drie. De Voorziter, burgemeester Den Hollander, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken Timmerman Noordijk' klaagt over onbillijke verdeeling van het ambachtswerk door de ge meente. De VOORZITTER zegt, dat dit punt al meer ter sprake gekomen is en weet geen andere oplossing dan iedere ambachtsman achtereen volgens voor drie a vijfhonderd gulden werk te doen verrichten. De h'eer VAN DER MEIDE: Maar daar is deze ambachtsman niet mee geholpen, wat den ken B. en W. ten zijnen opzichte te do'en De heer STRUIJK: Eens moet toch de kabel doorgehakt worden en dan wordt er allicht de een of ander de dupe van; het beste is maar om te doen zooals de Voorzitter voorstelt. Met algemeene stemmen wordt besloten ad- haesie te betuigen aan een adres van een ambte- narenorganisatie, waarbij aan de Regeering wordt verzocht het financieel verschil in sala- heering tusschen platteland en steden wordt op geheven. De VOORZITTER voelt er in het algemeen niet veel voor aan allerlei adressen adhaesie te betuigen, maar hier geldt het inderdaad een nuttige zaak, b.v. door verschil in standplaats (groote steden zijn eerste klas) worden de beste onderwijskrachten door -die steden aan het plat teland onttrokken. De heer KOOTE: Het kost niets, dus kunnen we het allicht doen. Ingekomen is een bezwaarschrift van den heer Bergman naar aanleiding van de verbou wing van zijn woning. Besloten wordt dit adres in geheime zitting te behandelen. De kas van den gemeenteontvanger is nage zien en in orde bevonden, In kas was 5137.27®. T, v. d. Valk vraagt bij zijn woning de weg te bestraten. B. en W. stellen voor hierop niet in te gaan. De heer VAN DER MEIDE is het hiermede niet eens. Spr. vraagt waarom er aan het ver zoek van de bewoners van den Steenenweg ook nog geen gehoor gegevfen is, om er zink putten te plaatsen enz. Spr. stelt voor met spoed dit werk te doen uitvoeren en ook tot bestrating bij van der Valk over te gaan. B. en W. zullen het nader onder de oogen te zien. Albrechts vraagt tegen een geringe vergoeding de gemeente-plantsoenen te mogen onderhouden. De VOORZITTER merkt op, dat dit niet noodig is, omdat men iemand in gemeentedienst heeft, die hiervoor zorg draagt. De heer KOOTE zegt, dat het een soortgelijk verzoek is als in de vorige vergadering van Van Zetten binnenkwam. Besloten wordt afwijzend te beschikken. Van den Raad van Sommelsdijk is bericht ingekomen, dat hij de begrooting der gasfabriek niet heeft kunnen goedkeuren, omdat Middelhar- nis geen definitief besluit genomen heeft het aanbrengen van de wisselplaats in 1930 uit te voeren. De VOORZITTER zegt, dat deze zaak thans bij de gascommissie aanhangig gemaakt is. De heer STRUIJK: Het doet me genoegen. Voorzitter, dat de gascommissie in deze zaak nu toch eens erkend wordt. De VOORZITTER merkt op, dat, wanneer er tusschen de Raden geen overeenstemming komt Ged. Staten uitspraak zullen moeten doen. Met algemeene stemmen wordt besloten een wijziging aan te brengen in de gemeentebegroo- ting 1929. Vastgesteld wordt een rooilijnbesluit langs de Provinciale wegen. Ingevolge een aanvrage der landarbeidersver- eeniging „Vooruitgang", om voorschot voor d'en koop van land aan den. Boomgaardweg, ten be hoeve van leden harer vereeniging, stellen B. en W. voor dit te verleenen. Het totaal-bedrag is f 18087.25. De grootte van het land is 3 H.A. 68 A. 60 c.A. De heer STRUIJK wil in verband met de heerschende malaise in den landbouw tot groote voorzichtigheid aanmanen. Spr. vraagt of het niet beter ware geweest, het eerst nog eens een poosje aan te zien. Spr. is wel een voorstander van deze wet, -die sociaal heel goed werk ver richt, maar spr. gelooft, dat de tijd niet ver meer is, dat het land een derde goedkooper verkocht zal worden. De heeren die nu aan het roer zitten dezer landarbeidersvereenigïng hebben daarvan zoo geen verstand. De heer KOOTE is het volkomen met den heer Struijk eens en vreest ook, dat het een strop zal worden. Hierop wordt met algemeene stemmen be sloten het gevraagde voorschot toe te staan. Dan wordt ter bespreking van de sollicitanten voor de openbare school en enkele andere zaken de deuren gesloten en gaat de vergadering voor ruim vijf kwartier in geheime zitting. Na heropening der deuren deelt de VOOR ZITTER mede, dat de volgende vacature is opgemaakt Voor vacature wijlen H. de Voogd No. 1 P. Verbiest te Lonneker, no. 2 J. Deur- loo te Tholen, no. 3 J. Kooiker te Ooltg'ensplaat. Voor vacature M. Holleman No. 1 J. W. de Bonte te Dirksland, no. 2 J. Deurloo te Tholen, no. 3 M. R. Groenewege te Sommelsdijk. In de vacature wijlen H. de Voogd wordt benoemd P. Verbiest te Lonneker. In dev acoture M. Holleman wordt benoemd J. Deurloo te Tholen. B. en W. stellen voor te besluiten tot open bare verhuring van een perceel weiland in huur geweest bij den heer K. Doornbos. De heer DOORNBOS, hierover het woord verkrijgend, zegt te adviseeren deze wei niet meer uitsluitend als wei te verhuren, maar be schikbaar te stellen voor alle doeleinden, om dat, nu er weer een stuk afgegaan is, het land voor wei te klein geworden is. Aldus wordt met algemeene stemmen be sloten. Aan de orde is de benoeming van een regent voor het burgerlijk weeshuis wegens periodieke aftreding van L. Vroegindeweij Wz. Aanbeveling luidt: L. Vroegindeweij Wz. no. 1, L. Peeman Dz. no. 2. L. Vroegindeweij krijgt 7 stemmen, D. A. Schellevis 3 stemmen en stem blanco. De heer Vroegindeweij is be noemd. Aan de orde is de benoeming van een Sas- knecht. Ingekomen waren 32 sollicitaties. Bij eerste stemming had D. Vroegindeweij 3 stem men, J. Bouman 4 stemmen, K. de Keijzer 3 stemmen en J. Viskil 1 stem. Bij tweede stem ming: D. Vroegindeweij 2 stemmen, J. Bouman 5 stemmen, K. de Keijzer 3 stemmen en Jonge- jan 1 stem. Bij herstemming tussch'en J. Bouman en K. de Keijzer krijgt eerstgenoemde 6 stemmen, K. de Keijzer 4 stemmen en blanco 1 stem, zoo dat J. Bouman benoemd is. Aan de orde is de benoeming van een lid der schoolcommissie wegens periodieke aftreding van A. J. Dijkers. De aanbeveling luidt: No. 1 A, J. Dijkers, no. 2 J. v. d. Meide. No. 1. wordt met algemeene stemmen benoemd. Aan de orde is vaststelling van de rekening van de gasfabriek over 1928. De VOORZITTER vraagt het rapport der commissie. De heer KOESE: We hebben de rekening nog niet na kunnen zien. De VOORZITTER: Wat zeg je, nu nog niet nagezien. De heer KOESE antwoordt, dat de directeur der gasfabriek niet genegen is de bescheiden ten gemeentehuize te deponeeren. Hij wil ze op het kantoor der gasfabriek houden. Spr. be grijpt niet wat er achter kan zitten, want de zelfde bescheiden heeft hij wel opgezonden naar Rotterdam voor accoutantsonderzoek. De VOORZITTER merkt op, dat er Vrijdag een vergadering is van de gascommissie, dan zal deze zaak besproken worden. De heer DOORNBOS zou graag door den Raad bepaald zien waar in de toekomst het onderzoek van de rekening der gasfabriek moet plaats hebben. Spr. kan zich niet voorstellen, wat de reden is, dat de commissie niet op het kantoor der gasfabriek de bescheiden wil na zien. Het is toch veel gemakkelijker om dit op het kantoor der gasfabriek te doen, daar men dan den directeur en den boekhouder er bij heeft. De heer VAN DER MEIDE vraagt waarom het niet in het gemeentehuis kan plaats hebben. De heer J. VROEGINDEWEIJ Wz. zegt, dat de directeur den Raad onder curateele wil stellen. De VOORZITTER antwoordt, dat het beter is de bescheiden op de gasfabriek te gaan na zien, omdat men daar alles bij de hand heeft. Veel kleiner dan de Statendam Is d'Huwelijksboot van Pijpeman. En Besteva-er is Kapitein, Het -geluk kan dus niet grooter zijn! De heer en mevrouw Pijpeman- Bestevaer zeggen U allen vrien delijk dank voor de betoonde belangstelling. Zij w-ensc-hen dat alle Pijpewannen spoedig een „Bestevaer mogen trouwen. Aan bovenstaanden wensch van Pijpeman hebben wij niets toe te voegen. De Fabrikante. Spr. raadt de commissie aan maar over het be zwaar heen te stappen. De heer VAN DER MEIDE meent, dat het onderzoek der bescheiden ten gemeentehuize moet plaats hebben. De stukken zijn ook wel voor het accountantsonderzoek te Rotterdam geweest. Spr. raadt-den Voorzitter aan nu niet te gaan capituleeren. De heer VOGELAAR gelooft ook niet, dat er bezwaar tegen kan bestaan de bescheiden ten gemeentehuize te deponeeren, de directeur kan er toch zelf bij blijven. De heer STRUIJK zegt, dat de directeur van verschillenden kant redeneert, maar het slot is, dat de Raad moet zwichten en u ook, zegt spr. tot den Voorzitter. Weth. ZAAIJER zou door de meerderheid der commissie zelf willen laten uitmaken waar zij de rekening der gasfabriek wil nazien. Wil zij het ten gemeentehuize, dan moeten de be scheiden hier komen en neemt zij er genoegen mee het op de gasfabriek te doen, dan kan zij het daar doen. Wethouder VROEGINDEWEIJ zegt, dat de directeur volgens de gemeenschapelijke regeling der gasfabriek de bescheiden ten kantore van de gasfabriek voor den burgemeester, de ge meente-secretarissen, de leden der gascommissie, de leden van den Raad en voor een daartoe door den Raad benoemde commissie ter visie moet leggen. De VOORZITTER leest de desbetreffende clausule uit de gemeenschappelijke regeling voor waaruit dit inderdaad blijkt. De heer STRUIJK zegt, dat de clausule al leen bedoeld het „ten allen tijde" ter visie leggen., maar niet voor een speciaal daartoe benoemde commissie. Spr. wil stemming in den Raad over de vraag waar dat voortaan de com missie de bescheiden zal nazien. De Raad die moet niet den directeur de lakens laten uitdeelen, maar zelf het heft in handen houden. De heer SLIS merkt op, dat de commissie een schrijven heeft gehad van het secretarie om de bescheiden ten gemeentehuize te komen na zien, daar waren echter maar twee boekjes en- anders niets. De heer DOORNBOS merkt op, dat hier geen „baas zijn" bij te pas komt. Vroeger gebeurde het altijd op het kantoor der gasfabriek. Waar om kan dat nu niet. Spr. zou willen opmerken, dat wanneer dit het eenigste bezwaar is, dat de commissie fen gemeentehuize uitgenoodigd was het maar het beste is de commissie thans uit te noodigen het in de gasfabriek te doen, dat is J behoeft niet bang te zijn, ook 's win ters Uw handen te laten zien, want winterhanden zijn te voorkomen. Akker's Kloosterbalsem verzacht, herstelt en voorkomt erger. Neem, zoodra zich de eerste verschijnselen voordoen, Akker's in ieder geval conform de gemeenschappelijke regeling ook. De meer STRUIJK: Hoe oud is die gemeen schappelijke regeling, Voorzitter 200 jaar De VOORZITTER antwoordt, dat wanneer de heer Struijk dat denkt, hij toch niet goed op de hoogte is. De heer STRUIJK: Ja, m'n geheugen is wel eens lek. De VOORZITTER: De gemeenschappelijke regeling is nog van zeer recenten datum. Ten slotte wordt besloten de commissie uit te noodigen de rekening in het kantoor der gas fabriek te gaan nazien. Een erfpachtsaanvrage van A. W. Bouman wordt toegestaan. Aan de orde is de benoeming van een afge vaardigde voor de N.V. Electriciteitsmaatschap- pij „Goeree en Overflakkee". Bij eerste stem ming krijgt de heer Vogelaar 3 stemmen, de heer v. d. Meide 2 stemm'en, de heer Koote 1 stem, weth. Vroegindeweij 4 stemmen en 1 stem van onwaarde. Bij tweede stemming krijgt de heer Vogelaar 5 stemmen en weth. Vroegin deweij 4 stemmen (de heeren Vogelaar en Vroegindeweij moesten zich van stemming ont houden. De heer Vogelaar neemt zijn benoeming aan. Rondvraag. De heer STRUIJK zegt, dat hij zooeven op merkte, dat zijn geheugen hem wel eens in den steek laat. De heer VAN DER SLIK: Nee, je hebt ge zegd, dat je geheugen wel eens lek is. De heer STRUIJK erkent dat, maar gelooft dat er niet zoo heel veel verschil in is. In ieder geval is spr.'s geheugen nog niet zoo zwak, of hij weet zich heel goed te herinneren, dat in Mei 1928 e'en raadsbesluit genomen is om grond in huur te geven aan de gasfabriek. Spr. heeft er nooit van gehoord, dat die grond in erfpacht aan de gasfabriek is uitgegeven, en daarom be vreemdt het spr., dat de directeur der gasfa briek op dienzelfden grond een gebouw heeft laten plaatsen. Spr. zou aan den Voorzitter wil len vragen: wie heeft de teekening voor dat gebouwtje gemaakt, en in de tweede plaats wil spr. vragen of de commissie van beheer met de geheele situatie op de hoogte gehouden is. In het huurcontract is duidelijk omschreven, dat de grond alleen als tuingrond gebruikt mag worden, maar de directeur is begonnen om er eerst e'en kolenopslagplaats van te maken, toen is er een welput gemaakt, en ten slotte heeft hij er een gebouw op gezet. Dat is in strijd met het huur contract. Of dat de gasfabriek, dan wel een particulier een huurcontract schendt, dat blijft in principe hetzelfde. Een zeker deel der gas commissie speelt onder één hoedje met den directeur, een ander deel in de gascommissie is wel tegen al dat eigenmachtig optreden van den directeur, maar laat het toch op zijn beloop, terwijl er ten slotte een derde deel is, dat stel selmatig overal buiten gehouden wordt en niets van de zaken afweet. Spr. acht den tijd ge komen om aan dezen wantoestand nu eens voor goed een einde te maken en daarom wil spr. in deze raadsvergadering nu eens spijkers met koppen slaan. De directeur moet thans maar eens komen te voelen, dat hij geen heerschende, maar e'en dienende macht is. Er is te veel ge passeerd. Als spr. enkele dingen noemen wil, dan wijst hij op de huisjes aan het Zandpad, toen den directeur er op gewezen werd, dat deze huisjes goed te gebruiken zouden zijn door de gasfabriek, antwoordde deze, dat de gasfabriek er niets aan had; maar toen later deze huisjes in handen van een ander gekomen waren, bleek dat de directeur ze wel noodig had en toen moesten zij uit de handen van particulieren ge broken worden en kwamen ze een dertienhon derd gulden duurder. Dan wijst spr. er op, dat de directeur eigenmachtig een heele electrische installatie gemaakt heeft, niettegenstaande hij sterke propaganda tegen de electriciteit maakt en dan zal spr. nog maar zwijgen over al die reizen naar Zierikzee, dat is hier al meer ter tafel gebracht. Nu pas weer heeft de directeur een toonkamer laten inrichten, waar -hij voor het raam een scheiding maakt en eenerzijds gaslicht en anderszijdt electricsch licht te laten branden, om de menschen te laten zien, dat gaslicht toch wel beter is. Dat is een concurrentie tegen de electriciteit die er komen zal, hoewel hij in zijn eigen woning alles electrisch verlichtte en een stofzuiger gebruikt. Hij heeft alles gedaan om de electriciteit tecjen te houden, terwijl hij er zelf aan alle kanten volop gebruik van maakt. Nu wordt er weer door hem een gebouw ge zet, dat onnoodig is. Spr. stelt daarom voor om dat stuk land voor 1 Maart a.s. te laten ont ruimen, omdat in strijd met het huurcontract gehandeld is. De heer VAN DER MEIDE wil hulde bren gen aan de Raadsleden van Sommelsdijk Blok qji le Comte, De VOORZITTER; Je moet niet vergeten, dat we hier in Middeiharnis zijn. De heer VAN DER MEIDE antwoordt, dat er een gemeenschappelijke regeling voor het gas bedrijf bestaat en daarom kan spr. de houding dier Sommelsdijksche raadsleden inzake het gas. bedrijf wel huldigen. In de tweede plaats brengt spr. hulde aan de pers, die voor een breedvoerig verslag zorgde. Thans komt spr. aan het eerste bedrijf. (Gelach). Spr. merkt op, dat er 4 Mei 1928 een raadsbesluit genomen is voor ver huring van tuingrond aan de gasfabriek. In strijd met dit raadsbesluit hebben B. en W. toestemming gegeven aan den directeur der gas fabriek om daar een gebouw te plaatsen. Eerst was er toestemming gegeven voor het plaatsen van een houten loods, maar dat wilde de direc teur niet en daarop is er een steenen gebouw geplaatst, waarvan de teekening in het gemeente huis bezorgd werd toen het gebouw al half klaar was. Dat de wethouders voor dezen bouw ver gunning gegeven hebben is niet in den haak, hier hebben zij in strijd gehandeld met het be sluit van den-Raad. Spr. keurt 't ook af, dat het huurcontract van den grond nog steeds niet geteekend is terugontvangen. Spr. becritiseerd vervolgens het optreden van den directeur. Spr. heeft den Voorzitter er op gewezen dat er bij van Wezel in de Kaaidreef een lekkage in de gasleiding was. Den anderen morgen heeft de Voorzitter den Directeur opgebeld, spr. was er zelf bij, maar tot heden is de lekkage nog niet hersteld. Spr. merkt op dat wanneer de Voorzit ter als hoofd der gemeente en Voorzitter der Gascommissie aan den directeur een opdracht geeft, dan moet deze zorgen dat zij zoo spoe dig mogelijk wordt uitgevoerd doet hij dat niet dan negeert hij den Burgemeester in beide kwali teiten en dat is een fout van den directeur. Dan zegt spr. er in de vorige vergadering er op ge wezen te hebben, dat de straatlantaarns er zoo onbeschoft vuil uitzien. De directeur der gasfa briek is hiermee in kennis gesteld, maar al is dat ook al weer eenige weken geleden, aan de straatlantaarns wordt niets gedaan. Ook hier dus weer dat zelfde negeeren van het hoofd der gemeente. En daarom geeft spreker den gemeen teraad in overweging om aan den Burgemeester als het hoofd der gemeente den grootst mogelij ken zedelijk'en steun te verleenen. Spr. is het met den heer Struijk eens dat aan dezen wan toestand eens en voor goed een einde dient ge maakt te worden. Spr. wil de groote kennis van den directeur erkennen, maar dat rechtvaardigt zulk een optreden niet. Menschen met een hoe veelheid kennis als deze directeur bezit zijn er nog wel duizenden in Nederland. De directeur moet beseffen dat hij geen heerschende maar een dienende macht is. Het raadsbesluit betref fende de verhuring van den bedoelden tuingrond is van Ged. Staten goedgekeurd terugontvangen. Spr. stelt voor om dit raadsbesluit nu ook te handhaven en geeft daarom den raad in overwe ging te besluiten dezen grond binnen drie maan den te doen ontruimen en weer beschikbaar te stellen voor de gemeente, opdat de weg die er achter ligt kan worden doorgetrokken en de menschen die daar wonen niet meer gedupeerd worden door al het gescharrel en den vuilen rommel bij de gasfabriek te bestendigen. De heer SLIS is het volkomen met den vori- gen spreker e'ens. Er is gehandeld in strijd met bet huurcontract en spr. stelt ook voor dat con tract te handhaven. De VOORZITTER antwoordt dat wanneer de raadsleden die hier aan het woord geweest zijn meenen, van den Voorzitter een definitief antwoord op hun vragen te krijgen, hij hen zal moeten teleurstellen. Spr. draagt als Voorzitter en lid der gascommissie geenerlei verantwoor delijkheid voor hetgeen door den directeur is gedaan. Er zal morgen een vergadering der gas commissie gehouden worden en spr. stelt voor om een brief aan deze commissie te richten met het verzoek de hier besproken punten nader toe te lichten. De heer STRUIJK merkt op, dat hij het be treurt dat de Voorziter zoo zoetsappig over deze zaak denkt. Wanneer de Voorzitter eerst nog vergadering der gascommissie wil afwachten, dan stelt spr. voor dat er na die vergadering weer een spoedeischende vergadering van den gemeenteraad zal worden gehouden om te beslui ten het gebouw af te breken, al kost het ook 5 of 10.000 gulden. De Voorzitter zegt wel dat hij niet verantwoordelijk is voor hetgeen hier ge beurd is, maar de Voorzitter draagt heelemaal geen verantwoordelijkheid, want die wordt hem door den directeur der gasfabriek wel ontno men. En de raadsleden zitten hier ook niet om als kwajongens behandeld te worden. Spr. geeft in overweging den tuingrond met spoed te doen ontruimen. De heer VAN DER MEIDE constateert dat de gascommissie in overtreding is geweest. Spr. zou niet willen afwachten wat de gascommisie nu schrijft maar zelf een brief aan deze commis sie willen richten met de mededeeling dat de grond binnen drie maanden ontruimd moet zijn. Wanneer de raad nu eerst weer af moet wach ten wat de gascommissie schrijft noemt spreker dat het paard achter den wagen spannen. De heer STRUIJK zegt wanneer het eerst weer op een stemming in de gascommisie moet aankomen, weet hij wel hoe dat gaat, dat ziet hij wel aan de raadsleden in de andere geme'ente ook die hebben zich weer teruggetrokken, de raden worden door de gascommissie genegeerd. De heer VOGELAAR zegt, dat de verhuur van den tuingrond tot de competentie van den raad behoort. De raad heeft besloten, en dat is ook in het huurcontract vastgelegd, dat de grond niet bebouwd mag worden. Spr. zou dit aan de gascommissie willen berichten en dan wil hij van deze commissie wel eens weten wat zij er op antwoordt. De VOORZITTER merkt op, dat het huur contract door de gascommissie nog niet is ge teekend. De heer VAN DER MEIDE weet ook wel dat dit contract nog niet terug is, het is een heele nonchalante rommel, zegt spreker. De VOORZITTER zegt niet te weten wat er gebeurd is. De heer STRUIK Dat is het nou juist net, u wordt overal buitengehouden. De heer KOOTTE merkt op, dat de gascom missie gevraagd heeft dezen gtond in erfpacht te mogen hebben, de prijs die den raad voor dien grond berekende is ook een erfpachtprijs en geen huurprijs. De heer STRUIK Daar hebben we niets mee te maken, de prijs doet er niets af of toe. De heer KOOTTE Daar hebben we wel mee te maken, wanneer het in huur was zou het te gen een prijs van ƒ4.per vierkante meter moeien zijn en het is maar berekend tegen 10 cent per vk. meter. De heer VAN DER MEIDE Dat doet niet ter zake, de raad heeft besloten het land niet in erfpacht uit te geven. De heer KOOTTE Waarom wil de raad dat niet, het is een negeeren van de gasfabriek, en niet in het belang der fabriek. De heer STRUIK De directeur zou, als hij zijn zin kreeg het geheele Tpindorp wel in den stinkenden rook willen zetten, en op die plek een geheel nieuwe gasfabriek willen bouwen, maar spr. is daar niet voor te vinden, als hij

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 3