Plaatselijk Nieuws. EMIGRATIE. DRAiSttlA-vANVALKEMBURGrS-- e .'iLEVERTRy G emeenteraad. Parlementaire Snufjes. Ingezonden. Waterleiding, j Boekbespreking. Ver L. Ond Om ADR seerd, hij heeft zijn eigen organen, die voor zijn belangen opkomen, maar waar zijn nu de Chr. arbeiders Hij verwaarloost zijn eigen be langen door niet te organiseeren. Zal de Maat schappij echter in staat zijn naar recht en orde haar taak te vervullen, opdat de Overheid terug kan treden, dan hebt gij daartoe mede te wer ken. Die terugtreding der Overheid, dat be ginsel wordt door de overgroote meerderheid van ons volk begeerd en gehuldigd. Dat komt uit in het doen der keuze, Staatsorgaan of be drijfsorgaan, gegroeid in de Maatschappij, en teekennend is het, dat men bijna altoos voor het laatste kiest. Zelfs van de overzijde beseft men heel goed, dat dit nog geen Staatssocialisme is. Heeft het uw opmerkzaamheid niet getrokken, Chr. arbeiders, dat hieruit blijkt, dat de op vatting der Christelijke politieke partijen omtrent de taak van Staat en Maatschappij in de theorie wel hard bestreden, maar in de praktijk als juist aanvaard en uitgevoerd wordt Dat is toch zeker voor u niet zonder beteekenis. Doch er is meer. De groote beteekenis in de uitvoering der sociale wetten is deze, vooral de Ziektewet, dat het contact tusschen de Maat schappelijke groepen versterkt en de samen werking bevordert en dus beslist leiden zal tot toenadering. Toenadering, welke Gods orde en der tijden nood eischt De plaats, die de orga nisatie straks volkomen gelijk berechtigd in de bedrijfsvereenigingen zal innemen, moet niet en kel worden beschouwd als een uitsluitend wer ken voor de rechten der arbeiders of de ver zekerden. Het gaat niet enkel over premiebe taling en uitkeering, maar veeleer en veel meer gaat het er om, dat wij ons hebben te betoonen waardige leden, die toonen zich te beijveren om in de Maatschappij gegroeide bedrijfsorga nen uit te bouwen tot zoodanige gezonde or ganisatie, dat al wat het bedrijfsleven raakt, door haar en door haar alleen wordt geregeld. Voor het slagen hiervan zal Overheidshulp zeker noodig zijn. Dat terrein, noodig voor de ontwikkeling, zal zij moeten effenen, en voor de Maatschappelijke organisaties staketsels weg nemen. Zij zal, door aan deze bonafide or ganisatie wettelijke bevoegdheid toe te kennen, deze organen tot rechtsinstituten dienen te ver heffen. Want waarom zou aan deze Maatschap pelijke organisatie niet een autonomiteit kunnen worden verleend, met het recht eigen regelen te treffen, gelijk ten onzent waterschappen en pol derbesturen De wijze van uitvoering der Ziektewet lijkt mij een stap in die richting. Ook is het een feit, dat er absoluut meer contact voortdurend komt tusschen werkgevers en werknemersorganisatie. Dat samen regelen en beslissen en het goede zoeken voor de ver- eeniging zal er toe medewerken, om elkander te waardeeren. Prikkele het onze Chr. arbeiders, om in den weg van Chr. organisatie den onnoodig op geworpen klassenstrijd weg te werken, ja geheel doen verdwijnen. Dan is er geen sprake meer van een productie-object zonder meer, dan zijt gij volkomen gelijkwaardig met den patroon, is de arbeider dit geworden onder Gods zegen, dit geworden door zich te organiseeren. Het gaat naast de stoffelijke dingen om het „mensch"-zijn, ook van den arbeider als schepsel Gods. Neem dan, Chr. arbeiders, spoedig uw plaats in, uw plaats is in den Nederlandschen Chris- telijken Arbeidersbond. Met hartelijken dank voor de plaatsing, teeken ik, uw lezer, A. KRIJGSMAN Pz., Middelharnis. Algem. Bestuurder N.C.L.B. SOMMELSDIJK. In de maand November 1.1. passeerden 79 schepen de Wilhelminabrug dezer gemeente. Hiervan zijn uitgezonderd de beurt schepen en schepen met abonnement. Tegen een tweetal ingezetenen is proces verbaal opgemaakt wegens het in hun dienst doen verrichten van werkzaamheden door leer plichtige kinderen. De vrachtauto van den grossier A. T. uit Middelharnis reed tegen een betonnen paal aan voor de woning van den winkelier J. T. Deze knapte af, terwijl de stoep en een ijzeren hekje eveneens werden beschadigd. De auto bekwam geen schade. De werkloosheid heeft in deze gemeente zijn intrede gedaan. Verschillende landarbeiders en ook ambachtslieden zijn werkloos. Evenals andere jaren zullen de kinderen der Gemeentelijke bewaarschool ter gelegenheid van St. Nicolaas op een en ander worden ont haald. Ook de kinderen der Openb. lagere school zijn getrakteerd. Aan den timmerman I. Mosselman uit Nieuwe Tonge is door B. 'en W. vergunning verleend tot het verbouwen van een vijftal woningen aan de Oost-Krakeelstraat. Op de beurs van 1.1. Woensdag werden de uien gekocht voor 1.— en de aardappelen voor 1.10 per H.L. De erwten voor O.I6J/2 en de tarwe voor 0.11 tot O.llJjj per K.G. Tegen een winkelier te Sommelsdijk is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Invaliditeitswet. MIDDELHARNIS, Bij den Kolenbond „Ons Belang" zijn als bestuursleden aan de beurt van aftreding de heeren G. van Eek en J. Timmers 'en als commissaris de heer C. v. d. Vlugt. STAD AAN 'T HARINGVLIET Gedurende de afgeloopen bietencampagne zijn alhier aan de haven gebracht 9j/j millioen K.G. suikerbie ten. Gedurende de maand November zijn op het postkantoor alhier behandeld 10 telegrammen 1036 gesprekken en 9 oproepberichten. Vertrokken personen A. Los naar Oude Tonge, P. G. Konings naar Rotterdam. Ingekomen S. Donkersloot van Piershil, P. J. Goumare en gezin van Ouddorp. Tot secretaris van de stichting Waterlei ding „Goeree en Overflakkee" is benoemd de Edelachtb. Heer F. Nieborg, burgemeester alhier DEN BOMMEL. Tijdens de bietencampagne zijn aan de fairbank no. 1 aangevoerd 3.600.000 K.G. bieten. In het vorig jaar 4.300.000 K.G. De schietoefeningen van den Bijz. Vrijw. Landstorm in December zullen gehouden worden op Donderdag 5, Dinsdag 10, Dinsdag 17, Maan dag 23 en Maandag 30. A. v. N. reed met zijn auto tegen een boom, waarbij de auto aanzienlijk werd be schadigd. OUDE TONGE. Oprichting eener A.R. Kies- vereeniging. Alhier werd Woensdagavond in de Oude School een vergadering gehouden om tot oprichting te komen van een Anti-Rev. kiesver- eeniging. Deze vergadering slaagde zeer goed. Er was groote eensgezindheid, zoowel bij het verkiezen van een bestuur als bij het vaststel len der ijtatufen. Besloten werd nog dezen winter elke maand te vergaderen en daarbij door een der leden een inleiding te doen voordragen tot vermeerdering der kennis aangaande de de A.R. beginselen. NIEUWE TONGE. De paarden van den landbouwer W. D. alhier, bespannen voor een boerenwagen, gingen op hol. ueiukkig werden de dieren spoedig tot stilstand gebraent, waar door het ongeluk goed afliep en erger werd voorkomen. Het huis bewoond door S. H. is voorzien van het kenmerk, dat de besmettelijke ziekte Roodvonk er in voorkomt. Tegen een persoon alhier is proces-ver baal opgemaakt wegens het rijden zonder licht, De echtgenoote van den heer A. V. kreeg een opgezette hand. De ontboden geneesheei constateerde bloedvergiftiging. De scholieren D. en J. V. wierpen na trium in vat water, hetwelk ontplofte. De kin deren die er te dicht bij stonden, werden totaal verblind. De hulp van den geneesheer was drin gend noodzakelijk. Gelukkig kunnen ze nu weer zien. DIRKSLAND. Van uit deze gemeente werden verscheept 2145 H.L. aardappelen, 2020 balen uien, 4980 balen peen en 400 H.L. poters. De prijzen dier producten waren Donderdag nog steeds dalende uien 1.—, peen 0.60, en aardappelen 1.10 per H.L. Er is niet veel handel. - Tegen enkele ingezetenen is proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding van art 9 van de Motor- en Rijwielwet. Het woonhuis van de hofstede „Akkerle ven" zal herbouwd worden. Een bestelwagen met brandstoffen geraakte in de Kerkgracht. Het paard zwom naar den anderen kant en kon daardoor weer op het droge komen. Aan den dienstplichtige der lichting 1930 C. Poortvliet is uitstel van eerste oefening ver leend. Tegen een ingezetene dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Invaliditeitswet. HERRINGEN. Verslag propaganda-vergade- ring van de B.V.L. Op Dinsdag j.l. vergaderde de afd. der B. V. L. in een lokaal der O. L. S. alhier, voor dit doel door de gemeente ter be schikking gesteld. Vertegenwoordigd was de Secretaris van de gewestelijke commissie luit. Hoogeweg, het lid der gew. Commissie de heer A. W. Keijzer en het lid der plaatselijke comm. de heer M. van der Vliet, benevens een groot aantal leden der afd. en ook enkele belangstel lenden.'Bij afwezigheid van den voorzitter der plaatselijke comm. berustte de leiding voor dezen avond bij den heer A. W. Keijzer, die op de hem eigen manier met een zeer passelijk woord deze vergadering opende, waarna het woord werd gegeven aan luit. Hogeweg tot het houden van zijn propagandarede. Spr. begon met te zeggen le wat voor instel ling het instituut van de B. V. L. is en of deze reden van bestaan had, wat niet anders dan be vestigend moest worden beantwoord. 2e Stond spr. stil bij hetgeen in de jaren die achter ons liggen is gebeurd, inzonderheid 1918, toen Troel stra geprobeerd heeft het roer van Staat in handen te krijgen. Op zeer kernachtige wijze schetste spr. het wezen der revolutie. Verschil lende menschen denken dat het zoo erg niet is. Spr. noemde verschillende partijen waar we degelijk e'en open oog voor dienen te hebben o.a. de communistische partij, maar ook niet te ver geten de S. D. A. P. Daarom allen paraat en wakker blijven. Geen slapende B, V. L. maar een die klaar wakker Is. Met een leve de B. V. L. besloot spr. zijn onder ademlooze stilte aangehoorde rede. Ver volgens werd er even gepauzeerd. Door de goede zorg van een ons onbekende, werd door eenige jongedames thee met een stukje speculaas rond gedeeld, terwijl ook onder de aanwezigen een sigaar werd gepresenteerd. De heer Keijzer het woord nemend bedankt in de eerste plaats den geacht'en spr. van dezen avond voor zijn schitterende causerie, de hoor ders voor hun stille aandacht en verzocht allen met al de kracht die in hun is, de B. V. L. te steunen. Mochten er, zoo zeide hij, nog en kelen geen lid zijn dan was daartoe thans de gelegenheid. De plaatselijke leider is ten allen tijde bereid nieuwe leden te boeken, al was het midden in den nacht. Ook zij die nog geen abonnement op het Landstormblad hebben kun nen dit nu opgeven. Enkelen gaven aan dit laatste gehoor terwijl één nieuw lid zich opgaf. Ook werden enkele vragen gesteld. De heer Keijzer memoreerde ook nog even den toestand van voor ruim 10 jaren, het ge boortejaar der B. V. L. In dien tijd was spr. dikwijls 4 of 5 dagen op reis van de 7 dagen. Zoodoende kwam hij van zeer nabij in aan raking met de revolutionaire partijen. Spr. haal de eenige voorvallen aan uit dien tijd. Meer malen werd hem een krant of pamflet in de hand gedrukt, waar de gemeenste taal, die men zich kan indenken, uit sprak. Spr. had nog zoon pamflet bewaard en las daarvan eenige krasse staaltjes voor. Eenige jaren later werd spr. be noemd tot lid der Gew. Comm. Een oogenblik was er twijfel zei spr., of ik 't wel aan zou nemen. Bij mijn toch al drukke werkzaamheden ook' nog deze functie. Doch slechts een oogen blik van twijfel. Ik mocht het niet laten. Spr. wekt daarom de aanwezigen op, zijn voorbeeld te volgen en zich aan te sluiten bij de B. V. L. Daarna werd nog een kopje thee rondgediend en deelde luitenant Hogeweg eenige bijzonderhe den mede, benevens over de nationale schiet wedstrijden het volgende jaar. Ook werd nog medegedeeld, dat er thans plannen bestaan vol gend jaar een landdag te houden van het ver band Monden der Maas. Of het hier op ons ei land of op Voorne en Putten zou gebeuren is nog niet bek'end. Ook werd nog een oogenblik gesproken over de waarde van het legitimatie bewijs. Spr. wekte de leden op dit toch vooral goed te bewaren. Mochten er soms zijn die het niet meer in hun bezit hadden, deze konden nog eenmaal bij den leider een nieuwe bekomen. Tenslotte werd overgegaan tot het uitreiken van de foto's van den nationalen landstormdag. Er was echter voor enkelen een tegenvaller. Momenteel waren er te weinig. Er zijn 4 weken geleden meerdere aangevraagd doch nog niet in 't bezit. Degene nu die er hedenavond geen kunnen ontvangen, zullen zoodra mogelijk in 't bezit daarvan worden gesteld. De pl. leider serg. Witvliet dankt vervolgens luitenant Hogeweg voor zijn mooie en leerzame lezing, den heer Keijzer voor zijn bereidwillig heid om dezen avond te leiden en den heer v. d. Vliet voor zijn tegenwoordigheid en ten slotte alle aanwezigen voor hun opkomst en de dames voor hun bediening. Spr. noopte dat een volgende maal de pl. comm. beter zal ver tegenwoordigd zijn als nu het geval is geweest. Op verzoek van den heer Keijzer wordt staande gezongen de beide coupletten van het Wilhel mus. De heer Keijzer nogmaals het woord nemend, dankt den spr. van dezen avond en roept een hartelijk tot weerziens toe Hiermede was deze gezellige bijeenkomst ge sloten. Mej. N. Klem behaalde bij een schrijf wedstrijd, uitgeschreven door Cursus Postma, een prijs. Ook de Chr. School verwierf e'en eer volle vermelding. Die jaar zijn op de fairbank alhier ge wogen 5.285.477 K.G. suikerbieten. STELLENDAM. Bij beschikking van den Minister van Financiën is aan de gemeente Stel lendam een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van 27138,34 ter verstrek king aan de vereeniging in de gemeente uit sluitend werkzaam ter bevordering van de ver krijging van onroerend goed door landarbeiders, voor den aankoop van onroerend goed, om dit, hetzij dadelijk, hetzij later, als los land in pacht uit te geven, welk voorschot in 75 jaren zal worden afgelost. De aanvoer van suikerbieten aan de haven alhier is geëindigd. Aangevoerd werdén in to taal 9.078.583 K.G. suikerbieten. Bij de gehouden openbare verkooping van een huis met erf en grond te Stellendam in de 11e kavel, groot 1 A. 4 c.A. van Joh. van Oostenbrugge, werd dit gemijnd door C. Zeedijk op 650.—. Maandagmiddag liepen de vaartuigen „S.L. 11", schipper A. van Dam, en „S.L. 29", schip per J. L, Troost, bij het binnenkomen der haven zoo op elkander, dat het vaartuig S.L. 29 averij bekwam en water begon te maken. Met groote moeite wist men het vaartuig op de blokken te zetten, en het lek voorloopig te dichten, waarna het ter reparatie naar de werf is vertrokken. OUDDORP. Aanstaande Zaterdag, des av. van 6 tot 8 uur, zullen door den Bijz. Vrijw. Landstorm in de openbare school schietoefenin gen worden gehouden. Dinsdag traden in hotel Spee te Sommels dijk een paar heeren op om te spreken over Emigratie. De leiding berustte bij den burgemeester, den heer Den Hollander. De zaal was goed- bezet. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer van Lier, Referendaris bij den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling, die een referaat hield over emigratie naar Duitschland, België en Frankrijk. Spr. wees op de bevolkingsaanwas in Neder land en de daarmede verband houdende werk loosheid. De beste oplossing van het vraagstuk is emi gratie, hetgeen dan ook door velen met succes isgaan, wat spr. wat enkele voorbeelden toe licht. Vooral voor landarbeiders is er in Duitsch land en Frankrijk, een gunstig perspectief. Er wordt goed betaald. België vraagt meer indu striearbeiders, die, mits ze verstandig leven, ook een onbezorgd bestaan kunnen hebben. De hoofdzaak is natuurlijk, dat er een goede wil is om te werken 'en op te passen. Wanneer dit wordt opgevolgd, is er op 't oogenblik in België zeker een equivalent te vinden voor wat Duitschland biedt. De heer Hartland, directeur van de Emigratie Centrale Holland sprak over de emigratie naar Canada en Australië. Spr. begon met een uiteenzetting van de oor zaken, die tot emigratie naar de Vereenigde Staten in 1840 en 1850 geleid hebben, 't Was een gevolg van de onderdrukking der afgeschei denen. Thans emigreert men om andere oor zaken. Tot 1921 liet Noord-Amerika alle emi granten, die geneeskundig onderzocht waren, on verlet toe. Maar in dat jaar is er onder de pressie van de Amerik. arbeidersbeweging een eind ean gemaakt. De emigratie is stop gezet en onder controle gesteld. Jaarlijks werden er van ieder land een bepaald aantal ingelaten. Neder land mocht er 3700 leveren. In 1924 is dat getal weer veranderd, tien is 't teruggebracht op 1648. Geregeld stonden er een 12 a 14000 op de lijst, die emigratie naar NoordA-merika hadden aan gevraagd. Dit jaar is het toelatingscijfer door Nooréj-Amerika weer verhoogd en gebracht op 3153. Het is niet aan te raden naar Zuid-Amerika, Brazilië en Argentiennië te emigreeren. Zeker niet voor landarbeiders. Landbouwers met eenig' kapitaal kunnen er wel terecht, maar die kunnen op andere plaatsen ook nog wel een bestaan vinden. Beter is het naar Australië te vertrek ken. Daar kan een arbeider, mits hij goed op past en aanpakt, het vrij spoedig tot deel pacht en binnen enkele jaren tot vrij landbouwer brengen. Canada is ook een goed land, dat zich voor emigratie aanbeveelt. De regeering helpt emigranten, die daarheen willen zoo noodig aan een gedeelte van de reis kosten. In overleg met verschillende gemeenten leent de Nederlandsche regeering 200. (De volledige reiskosten zijn 350). Alleenstaande personen moeten dit bedrag binnen één jaar terugbetalen (uiterlijk binnen 2 jaar)Dat kan heel goed, want er wordt daar veel geld verdiend. Personen met gezinnen kun nen over het terugbetalen 5 jaar doen. Vooral gezinnen met groote jongens en meisjes kunnen in Canada veel geld verdienen. Men behoeft niet verstoken te blijven van het kerkelijk leven. Er zijn zoowel R.K. als Protestantsche Kerk genootschappen, welke laatsfe overeenkomen met de Ned. Herv._en Geref. Kerken in Neder land. De Gereformeerde Kerken in Canada be- hooren tot de Chr. Geref. Kerkgroep van Mi chigan en worden van uit Grand-Rapids be zocht, door daartoe aangestelde predikanten. Hierna werd pauze gehouden en daarna het gesprokene met lichtbeelden toegelicht. De burgemeester dankte de sprekers en sloot de vergadering. VERSLAG van hot verhandelde in de openbare vergadering van den Ge meenteraad van DIRKSLAND op Dinsdag 3 Dec. 1929, des avonds 6 u. Afwezig Wethouder van der Poel. Nadat de vergadering met gebed was geopend werden de notulen van de vorige' vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken Een schrijven van Ged. Staten, waarbij zij goedgekeurd terugzonden het raadsbesluit van 25 October j.l. tot verhuring van de tuinen bij de algemeene begraafplaats. Als voren een schrijven, waarbij de ontvangst wordt bericht van de nieuwe brandweerveror- dening. v Wordt mededeeling gedaan van de beschik king van den Minister van Financiën, waarbij aan de gemeente een voorschot van hoogstens 23.500.-- wordt toegekend voor den aankoop van een perceel land, om dat ingevolge de Land- arbeiderswet als los land in pacht uit te geven. Een schrijven van Qed. Staten, waarbij zij machtiging verkenen, dat door het algemeen armbestuur met de Coöp. Boerenleenbank een overeenkomst wordt aangegaan tot opneming van hoogstens 3000.kasgeld. De VOORZITTER doet vervolgens mede deeling, dat de winteravondcursus zoowel aan de openbare als aan de bijzondere school geen doorgang heeft, wegens gebrek aan deelneming. Voor kennisgeving wordt aangenomen een adres van het Comité der Vereenigingen van Burgemeesters en Secretarissen in de Kanton Hoorn enz., gericht tot den Minister van Onder wijs, om te bevorderen, dat voor het onder wijzend personeel de classificatie der jaarwedden wordt veranderd. Een suppletoir kohier der hondenbelasting over 1929 wordt vastgesteld met een totaal be drag van 39.75. Daarna komt in behandeling de benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School in de vacature Brooshooft. De voordracht luidt: no. 1 M. van Immerzeel te Stellendam, no. 2 M. Ha- gens te Dirksland, no. 3 J. W. de Bonte te Middelharnis. Ter bespreking van de sollicitanten gaat de vergadering in geheime zitting over. Nadat de vergadering is heropend wordt tot stemming overgegaan, waaruit blijkt, dat met 5 stemmen is benoemd de heer M. van Immer zeel te Stellendam. De heer J. C. de Bonte blijft buiten stemming. De benoeming zal uiterlijk 1 Februari 1930 ingaan. De pensioensgrondslag voor den benoemde wordt bepaald op het bedrag zijner jaarwedde. Op voorstel van B. en W. wordt in de al gemeene politieverordening een nieuw artikel 51 c ingevoegd, luidende als volgt: „Het is ver boden op de straten genaamd Kaai en Trechter, op het gedeelte rijweg gelecjen tusschen op of in die straten aangebrachte banden van duidelijk afstekende kleur, zonder noodzaak stil te staan of te verblijven of zonder noodzaak aldaar goederen of voertuigen te plaatsen of te doen verblijven." Daarna wordt met ingang van 24 November 1929 de belooning voor de Brandweer als volgt geregeld: machinist 20.— en assistent-machi nist 5.per jaar en 0.50 per uur wanneer bij brand dienst wordt gedaan. Wordt besloten om aan de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten een bijdrage van 6.50 te verleenen voor de inrichting van een nieuwe bestuurskamer. Vervolgens worden enkele pensioensgrond slagen van de gemeenteambtenaren, wier jaar wedden na de benoeming wijziging ondergingen, vastgesteld. De begrooting voor 1929 werd gewijzigd. In behandeling kwam daarna het voorstel om een afgevaardigde der gemeente-aandeelhoudster aan te wijzen in afwachting van de officieele totstandkoming van de N.V. Electriciteitsmaat- schappij, opdat de electriciteitscommissie reeds thans contact met die afgevaardigde kan houden. Uit de verschillende stemmingen blijkt, dat ten slotte, wegens het staken der stemmen, het lot moet beslissen. Bij loting blijkt de heer Zoeteman benoemd te zijn, die evenwel voor de benoeming bedankt. Besloten werd, dat dit punt in de volgende vergadering op de agenda geplaatst zal worden. Daarna ging de vergadering over in geheime zitting. Water in den wijn? Bij het groote politieke debat der algemeene beschouwingen over de Staa>sbegrooting, zeide de afgevaardigde der Staatkundig»Gereï. Partij op 7 Nov. 1929 o. m. «De strijd gaat tegen de revolutie, maar ook tegen Rome. Beide moeten teruggedron, gen van onze Nederlandsche erve, want noch de revolutie, noch Rome heeft feite' lijk in deze gewesten bestaansrecht.* De rede, daarop eenige dagen later door den Antirev. afgevaardigde Prof. Visscher, uitgesproken, heeft blijkbaar wel uitwerking gehad, zoo niet op de beschouwingen van Staatk. Geref. zijde, dan toch op de wijze van die beschouwingen te formuleeren. Immers lezen we op 25 Nov. in «De Banier*, ineen artikel van den hoofdredacteur «Het worde Rome niet vergund zijn af' goderij openlijk in onze Noordelijke ge» westen te bedrijven.* Openlijk in onze Noordelijke gewesten 1 Dat is heel wat gematigder dan «terug' gedrongen van onze Nederlandsche ervegeen bestaansrecht in deze (d. i. de Nederlandsche gewesten 't Lijkt ook niet meer in overeenstemming met den strengen eisch van «Artikel 36.* En aangezien de Antirev. Partij niet geneigd is, aan de opheffing van het processieverbod mede te werken, is er, doordat de leider der S. G. Partij ook in dit opzicht Wat water in zijn wijn gedaan heeft, weer een der geschil* punten tusschen beide partijen weggevallen. Pot en Ketel. In de avondvergadering der Tweede Kamer van 26 Nov. maakte de tweede afgevaardigde der S. G. Partij, de heer Zandt, zich boos op zijn Antirev. collega, den heer Duymaer van Twist, omdat deze zich had veroorloofd, de motie der S. G .ers inzake het stopzetten der openbare middelen van vervoer op Zondag, «reclame* te noemen. De heer Zandt verweet den heer Duymaer van Twist, dat deze «zich hedenavond opwierp als een kenner der harten en proever der nieren,* en voegde daaraan toe «In het bewustzijn van eenmaal te staan voor een heel wat hooger rechter dan de heer Duymaer van Twist is en zich waant te zijn, wraak ik diens hedenavond gedane uitspraak.* De heer Zandt achtte zich dus gerechtigd, in deze kwestie zich te beroepen op God, Die alléén de harten kent en de nieren proeft. Wat in dezen echter zéér merkwaardig is In de dagvergadering aan de hier bedoelde avondbijeenkomst .voorafgaande, was o. m, aan de orde een denkbeeld van den heer Van den Heuvel, om een wijziging van de ver» kiezing voor de Tweede Kamer tot stand te brengen in soortgelijken zin als voor de Eerste Kamer geldende is. De Vrijz'Dem., de heer Oud, was de eerste, die zich hierbij waagde aan de poging om het hart te kennen en de nieren te proeven van den Antirev. ontwerper van dit idee. Bij de interruptie voegde hij den heer Van den Heuvel, toen deze zijn denkbee'den ontwikkelde, toe: «en dan is de heer Kersten ook weg.* Een interruptie, die geenerlei zin had, omdat, indien de S. G. Partij niet in stemmental daalt, dat gevolg van het voorstel—Van den Heuvel geenszins is te duchten. Maar de heer Kersten, de eerste afgevaar' digde der S. G. P., ging denzelfden weg op en zeide in zijn daarop Volgende rede: «De heer Van den Heuvel bewijst wel welke gedachten heerschen in het brein van hen, die a«n het beginsel geen voldoende kracht ontleenen kunnen om staande te blijven. De heer Oud heeft de redeneering van den heer Van den Heuvel doorzien en naar waarheid gezegd, dat de bedoeling is de S. G. Partij den nek om te draaien. Moeten we hier nu aan het spreekwoord van den pot en den ketel denken Of is het zoo, dat de Staatk. Geref. wel gerechtigd zijn, zich op den rechttrstoel van Hem, Die de harten kent en de nie. en proeft, te zetten en ze d&irom het in andeien mogen wraken'? R. A. d. O. RIJBEWIJZEN. Bijna op geheel ons eiland hoort men de automobilisten klagen, dat ze bekeurd zijn of kans loopen een procesverbaal te krijgen voor het niet in bezit zijn van een wettig rijbewijs, Enkele Burgemeesters en politie'agenten schijnen nu gebruik te willen maken van hun macht (misbruik om processen»verbaal rond te strooien. Zeker, het recht is aan hun om dat te doen, maar een andere vraag is het, of dit nu goed beleid is, en of de Nederl, burger op deze manier gedupeerd mag worden. Wordt hiermee juist geen haat gewekt tegen het gezag, omdat alles op onbillijkheid berust. Enkele Burgemeesters voelen dit zelf ook, en trachten door achter op het vervallen rij» bewijs het stempel van de gemeente en den datum van aanvraag van het nieuwe rijbewijs te zetten, den houder te vrijwaren van een bekeuring. Dit vind ik zeer welwillend e medevoelend van zulk een buigervadci, maa. mijns inziens wordt hiermede het oude rij» bewijs niet geldig gemaakt, en loopt men bij een processen.jager toch gevaar, er m te loopen. Ik wil hopen dat ook de heer Kantonrechter zulk een proces naar werkelijke waarde zal taxeeren. Officieel weet de automobilist niet hoeveel tijd voor dat zijn rijbewijs vervalt bij een nieuwe moet aanvragen. Er is in ver» schillende couranten aangeraden, dit ongeveer een maand voor den vervaldag te doen. Een goede officieele publicatie is er echter niet aan gegeven. Nu blijat het echter dat men in den Haag tot over de ooren in het werk zit, en de rijbewijzen zelf langer dan drie weken wegbiyven, maar boven alles de wet, en die wet geeft het recht aan de heeren die daarvoor gesteld zijn de motorrijtuigbestuur» ders te verbaliseeren, maar nogmaals heeren burgemeesters en agenten, voelt gij niet dat men op deze manier de burgers tot verzet prikkelt. Zulk gezag doet haten. Daarom blijft mensch, en regeer met verstandelijk beleid. Heden hield de stichting «Drinkwaterleiding voor Goedereede en Ovetflakket* te Middel» harnis haar eerste officieele vergadering. Tot Voorzitter werd gekozen de heer L. J. den Hollander, Burgemeester van Middelhar» cis en Sommelsdijk. Secretaris de heer F. Nieborg, Burgemeester van Stad aan 't Haringvliet. Een dagelijksch bestuur werd gekozen, waar» in elk der tot de stichting toegetreden ge» meenten is vertegenwoordigd, bestaande uit de volgende heeren J. H. Dijkers, Wethouder, Sommelsdijk. D. Visscher, Burgemeester, Dirksland. J. M. van Eek, Wethouder, Herkingen. J. A. van Nieuwenhuijzen, Wethouder, Me» lissant. M. Jansen, Raadslid, Stellendam. J. A. Charbon, Burgemeester, Goedereede. P. van Schouwen, Burgemeester, Oude Tonge. R. Sterk, Burgemeester, Nieuwe Tonge. W. j. Donkersloot, Burgemeester, Ooltgens» plaat. J. P. Mast, te den Bommel. Van de N.V. Stoomtab'akfabriek v.h. Th. Niemeijer ontvingen we de Plaatjesalbum „Hoe ontstaat onze Courant V Met groote belangstelling hebben we van dit album kennis genomen. De album is versierd met 120 plaatjes, en bij de plaat is een interes sante beschrijving gegeven over het ontstaan van de courant, 't Begint bij 't begin, n.l. bij het kappen van de boomen, waaruit later in de fabriek 't papier vervaardigd wordt. Verder zien we heel den loop, totdat de courant thuis bezorgd wordt. Met groot genoegen hebben we deze album kennis genomen. Het is een reclame, die alk fj opdringerige reclame-idee gelukkig mist. Het is ii een reclame, waarmede de firma eer inlegt. De verbruikeers van Niemeijers producten kunnen successievelijk in 't bezit van al de j J plaatjes komen. Prettig deed het vooral ons aan op de laatste I bladzijde, waar ruim veertig differente kranten-^ koppen gefotografeerd zijn, ook de kop va»r ons blad te vinden. Van „De Wandelaar", uitgave van A. 6 Schoonderbeek te Laren, geven we heel kort den inhoud weer, ieder kan dan zien hoeveel mooit dit blad verschaft voor Natuurvrienden. Prof. dr. A. M. Brouwer doolde door LiflW burg's dreven en werd daar getroffen door eenjj ongeëvenaarde vlinder- en bloemenweelde. Jan P. Strijbos beleefde een klein, fijn avoU'I tuurtje met een egel en vertelt daarvan op onj derhoudende wijze. Over di J. L. A. Op welf schonden, duidelijk. A. E. <j 9* I hoofdstad Voor aeving is I P. K schoonhei'. N. Tinij? vogels, wj Rinke ZwitersclJ Van dj LevensveJ Maandka| goed geti Voedin wijd aan Dit tlj< velen gel voudig de gezon< artikel o< telijke hyi ons leert; Wat mal Iets over teiten va. enz. Vooral; dames in wordt er schreven, We kui bij uitzon algemeen nementsp De W ongeveer schrift. '<t hartensw: Van d ontvinger dagschool Direct want het! we de 1 prettigen Jeanne we niets zorgde v druk. Met Ti Dit is wijze 't watersge ons uit d gefemel gedischt. van de b zin heers de figuur kunnen 1 Mïentj Daar natuurlijl kinderen in onze tegenove deren be De sc Zeeuw, kundig gaarne Kees Schippei ook z'n streek 1 berouw schrevei Brami Bram d boven DEN 1 STAD geven voorge voltrel derdag MIDD OUD MIDI Thuis te Mi, OUD OUD Huwt

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 4