M mm GRATIS li 1 i feiiiiomiaai meemnerzicm Verkoopingen. Marktberichten. IbT HOEZ7E VOOS? VE50TE i Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. K Een klemmende eisch. Brieven uit Amerika. A. VERWAAL ROTTERDAM Za KEI 15- S f f:11 I i •i I C' i M T- - i Ml *i iiiii 113 I iWl f Daarover mag zeker in onze dagen gesproken worden ten opzichte van het Chr. beginsel voor het Maatschappelijk vraagstuk. Niet in dezen zin, alsof het er in vroegere tijden niet zoo precies op aankwam, of het le ven der Maatschappij zooveel doenlijk beant woorde aan het woord en den eisch der H. Schrift. Daar zijn tijden geweest, waarvan men niet geheel ten onrechte zou kunnen zeggen, dat het wel scheen, alsof de Maatschappij een levensterrein was, waar de Chr. beginselen zoo veel mogelijk buiten gehouden moesten worden. En al kunnen we nu niet meer spreken over tij den waarin zulks het geval was, toch schijnt het wel, dat nog niet alle Christenen overtuigd zijn van de waarheid dat we te zoeken hebben Gods Eer op alle terrein des levens, ook het terrein der Maatschappij. En als we innerlijk daarvan niet overtuigd zijn, dan spreekt het van zelf, dat dit in ons leven, in onzen handel en wandel openbaar wordt. In dien zin echter bedoelen we dit woord niet. Voor alle tijden staat vast dat de aarde des Heeren is, en dat een Christen nooit kan noch mag dulden, dat er ook maar iets aan het Ko ningschap van Christus onttrokken wordt. Hoe vinden we niet den ganschen Bijbel door die eene groote gedachte, dat alles Hem verheer lijken en prijzen moet. Hemel en aarde, de vis- schen der zee, gij stormwind die Zijn woord doet, alles wat adem heeft, love den Heere. En voor wie zou meenen dat we het tijdelijke, aardsche .lichamelijke leven, met al wat daarmee verband heeft, wel gering mogen schatten, zij het genoeg ter herinneren aan het feit, dat de Heerlijkheid van Gods volk na dit leven, pas volmaakt zal zijn, als de ziel weer met het lichaam vereenigd zal zijn. Als we spreken van een klemmenden eisch, dan bedoelen we in het algemeen, dat de cir kel, waarin we ons bewegen, kleiner wordt, dan de ruimte om onze christelijke beginselen te beleven enger wordt, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat we beklemd raken. Is het nu zoo voor het maatschappelijk leven Is er, waar het geldt de practijk van het Christendom in dezen, bij ons Christenen niet een te kort We bedoelen niet, laten we ons daarachter maar niet verschuilen, dat we een volmaakte, zondelooze maatschappij moeten hebben, laten we het propageeren daarvan maar over laten aan menschen die veel wijzer zijn dan de Bijbel, maar wier wijsheid dwaasheid is bij God. Als we eerlijk zijn, zullen we gevoelen en erkennen, hoe weinig we vaak beleven van wat we belijden. En nu heeft God, die de geschie denis maakt, dat doen geen menschen, al wanen sommigen zich daartoe in staat, nu heeft God het zoo geleid, dat, nadat Zijn Woord hier te lande weer in eere kwam na een tijd van doode vormendienst, ons christelijk volksdeel heeft mogen strijden voor de vrijheid en gelijkheid van het christelijk onderwijs ,een strijd die nog niet uitgestreden is. Een strijd die jaren achtereen onze chr. politiek als het ware beheerschte. Een strijd waarin de bekwaamste mannen die God ons in de chr. actie gaf, hun krachten verteerd hebben. En zie, nog nauwelijks heeft het chr. beginsel den strijd gewonnen, of een andere eisch van het chr. beginsel, is in weinige jaren in het centrum der belangstelling gekomen. Door den oorlog, door de techniek, en andere omstandigheden is het verhaast, God leidt de historie naar Zijn gemaakt bestek, is het nu zoo, dat het maatschappelijk leven voor een niet gering deel beheerscht wordt door het ar beidersvraagstuk, door de arbeidersbeweging, en of het christendom de kracht en den moed be zit om ook hier de eisch te stellen en te handhaven, dat Gods Woord regel en richt snoer zij. Een ontkennen van den stand van zaken als zoodanig, kan niet baten, en zou bovendien gelijk staan met struisvogelpolitiek. En waar het plaatselijk toch gebeurt, kan men de proef op de som reeds maken, m.a.w. daar blijkt reeds wat het gevolg is als het maatschappelijk vraagstuk niet in christelijken geest en naar christelijke beginselen wordt behandeld. Dat is de klemmende eisch. Voor elk chris ten, voor elk>n christelijken kring, voor geheel ons christelijk volk. Dat hij ons dringe tot ge bed. Dan zal God ons doen zien dat Zijn Woord ook voor dit levensterrein is een lamp voor den voet en een licht voor ons pad, om ook hier te vinden, hoe Hij wil dat we leven zullen. Trachten we dat te bezien in een volgend artikel. A. VINGERLING. Zuidland, December 1929. THANKSGIVING DAY. (Vervolg). Vóór de passagiers de „mayflower" verlieten en aan wal gingen, kwamen de mannen tezamen in het schip en stelden een contract op. Dit was een soort van Grondwet, waarin de hoofdlijnen aangegeven waren, waarlangs men gaan zoude. Ik behoef niet te zeggen, dat deze grondwet haar basis vond in het Boek der boeken. Van daar, dat nog vele van die wetten ons land tot rijken zegen zijn. Opmerkelijk is, dat deze oude settlers zulk een open oog hadden voor de democratie. Wellicht is dit in Engeland bij hen wakker geworden, toen zij door tirannen onder drukt werden. In deze Grondwet werd uitge drukt, dat de pelgrims God Almachtig dankten, dat Hij hun de gelegenheid schonk hun eigen overheid te kiezen. Een zaak die te begrijpen is, wanneer men de ontzettende tyrannie kent waaronder de Engelsche Vorsten gebukt gingen Hun constitutie ving aldus aan: „In den Naam van God, AmenEen der groote beginselen van deze in merg en been Calvinisten was, dat de Kerk volle vrijheid moest hebben om zich zelf te leven. Geen supprematie van de Kerk over den Staat en ook geen overheersching van den Staat over de Kerk. Een beginsel, dat recht streeks uit de Calvinistische levensbeschouwing voortvloeit. Misschien zijn er in Holland wel politieke menschen, die hieruit iets kunnen lee- ren. We leven nóg onder dezen grooten zegen. De Kerk heeft voor zichzelf te zorgen in Ame rika en zij komt niets te kort. Onze predikanten, vaii alle Kerkgenootschappen, hebben een best bestaan. En daarbij bleef de Kerk haar in vloed en greep op het publieke leven behouden. De Kerk staat bij ons in eere Het is een vrucht van de democratische opvatting der pelgrims Een democratie, die zij aan hun Calvinistische principes hebben ontleend Een van de Pelgrims werd gekozen tot gou verneur. Zijn'naam was John Carved. Van het laatst van November tot het volgend voorjaar was het voor onze Settlers een droeve tijd. Niet alleen, dat zij leven moesten van 't wild, dat zij schoten en de visch die zij vingen, maar deze eenzijdige voeding en andere ont bering waren oorzaak, dat bijna de geheele kolonie ziek werd. In Mei 1621 was meer dan de helft gestorven Ook John Carved, de pas gekozen gouverneur, stierf. Aan dezen godvruchtigen leider werd veel verloren. In zijn plaats werd William Bradfort gekozen en aan ouderling Brewster werd de zielenzorg opgedragen. Melis Standish werd legercomman dant. Ofschoon er nog maar weinig van een leger was, want de geheele.- kolonie was nu maar 52 personen meer Maar toch moest er nacht en dag gewaakt worden tegen invallen van Roodhuiden. Deze 3 groote leiders zijn in onze Amerikaan- sche geschiedenis mannen van groote beteekenis. Misschien was er niet veel van hun over gebleven, indien het niet God was geweest, die de Roodhuiden in dien tijd bezocht met een vreeselijke ziekte, waardoor er duizenden stier- Ven. Daardoor werden die stammen verzwakt en de betere verdedigingsmiddelen, die de Pel grims hadden, deed hun in den eersten tijd op een afstand blijven. Na eenigen tijd van oorlog kwam er vrede met de Roodhuiden. Gouverneur Bradford sloot een contract met den hoofdman van deze In dianen, genaamd Massasoit. Hij was het hoofd van een groote Wampanoag-stam. Deze vredes onderhandeling heeft 50 jaar stand gehouden. Door deze verademing kwamen onze pilgrim- fathers tot verhaal. Alle krachten konden ge bruikt worden om het land te ontginnen en voedsel te verbouwen voor de kolonie. Later, in 1628 en 1630, heeft de kolonie groote vorderingen gemaakt. Toen de Puriteinen in Engeland hoorden, dat de Pelgrims voet aan wal hadden gekregen, en dat het land als het van de boomen ontdaan was, goed was, 'en ook het klimaat even goed, zoo niet beter dan in Engeland was, gingen er geregeld schepen vol van Engeland met Puri teinen naar Amerika. Ook de Puriteinen waren vrome menschen, die echter wat langer dan de Pelgrims aan de Staatskerk van Engeland vast hielden. Zij meenden, dat de Kerk in de Kerk te reformeeren was, maar eindelijk zagen zij toch ook in, dat voor hun ideaal geen hoop was. Natuurlijk waren er bij de Pelgrims en ook bij de Puriteinen eenige afwijkingen. Er was wel iets, dat met ons denken van de 20ste eeuw niet harmonieert. Zoo hadden de Puriteinen b.v. een wet; die elkeen, die 21 jaar was, stemgerech- en franco zenden wij aan ieder 'die er om vraagt, het boek van Priester H a m o n, handelende over Kruiden geneeswijze Aanvragen te rich« ten tot de drogisterij der Fa. le Mlddellandstr. 49 n Telefoon 7959 20 tigd maakte voor politiek zaken, maar hij moest belijdend lid der Kerk zijn 1 Zoo zijn er meer dwalingen, die in het raam van dien tijd ver staanbaar worden.. Maar het kan met eere een roemrijk voorge slacht genoemd wordenZij bedoelden vóór alles en boven alles de eere Gods. Zoo ik reeds zeide, hebben wij aan hen onzen dankdag te danken. Die is door hen ingesteld. Eigenlijk was dat toen geen dankdag, maar zij hielden 3 of 4 dagen dankdienst. De tijd was toen, ook anders dan nu. Zij waren niet zoo haastig, waarom zouden ze oók Hun hui zen kostten niet dan wat arbeid." "En het land werd onder elkander verdeeld. Men werd eige naar zonder een cent te betalen. Dus zij be hoefden niet te zorgen voor interest of huur en ook niet voor belasting. En ik denk de „stijl", zooals wij' dat hier zeggen, jullie noemen dit: de mode, zal hun ook niet druk gemaakt heb ben. Wat dat betreft waren' zij beter af dan velen van ons. En boven dit alles hadden zij een bewust geloofsleven. Een leven, dat hen leidde in al hun verrichtingen. En daarin ston den zij hoog. Want wat is de mensch toch dom en onverstandig, die schier zijn nacht- en Zondagsrust opoffert voor een bestaan, voor het kleine poosje, dat wij hier zijn. De dankdag is bij ons nog in eere. Op dezen dag staat alles stil. En alle kerken hebben dienst. Bij bijna eiken' Amerikaan vindt men 's middags een gebraden kalkoen op tafel. Dit is in nayolging en herinnering aan onze Pel grims en Puriteinen; die toen zij zich in Amerika vestigden meest van de wilde kalkoenen moesten leven, die hier toen bij massa's waren. De groeten van je AMERIKAANSCHE VRIEND. Sedert het vrschijnen van ons vorig overzicht, is in den toestand van het beurswezen slechts zeer weinig verandering gekomen. Toch is men over het algemeen van oordeel, dat de ergste tijden achter den rug zijn. Terwijl vroeger het apathisch verloop van den handel niet zelden het kenmerk was van zorgvolle omstandigheden en ongunstige vooruitzichten, kan thans het stil verloop niet anders dan een bemoedigend verschijnsel genoemd worden en ligt daarbij een gunstige toekomst in het verschiet. Om te voorkomen dat de noodtoestand, welke nog pas geheerscht heeft, zich zal herhalen, neemt men allerwege maatregelen tegen een nerveus optre den van diegenen die door de jongste tegen slagen het meest gedupeerd zijn, en ook van hen die van den toestand van anderen partij willen trekken. Indien door hunnen acties inderdaad de noodtoestand zou herleven, was het kwaad dat daarvan het gevolg zou zijn, niet te overzien. De slagen zijn wel het grootst geweest aan de beurs te New York, en men verwacht, dat ook van daaruit, wederom de genezende kracht moet gaan, om de zuster-instellingen in het buiten land beterschap te verschaffen. Daartoe worden te New York alle maatregelen genomen, o.a. werd besloten de beurs gedeeltelijk gesloten te houden. Door deze maatregel kan zonder groote spanning de verdere ontwikkeling van den toe stand gevolgd worden, en inderdaad dient men toe te geven, dat de symptonen op verbetering wijzen. De onlangs door de regeering en de leiders in finantieele en zakenkringen vastge stelde steunmaatregelen, genoten een goed ont haal, en leidden niet tot excessen. Op sommige oogenblikken kreeg echter toch nog het aanbod de overhand, en kon Wallstreet zich niet hand haven. Gedrongen verkoopen of afwikkeling van zwakke posities kwamen echter niet voor, zoodat mag worden aangenomen, dat de markt daarvan gezuiverd is. Het is thans te hopen, dat door een geleidelijk terugkeerend herstel aan sommigen de gelegenheid geboden wordt, het hoofd boven water te houden. Ofschoon het een enkele maal voorkwam, dat baissiers de overhand gregen, omdat op dergelijke trans acties geen voldoende controle aanwezig was, deden toch regelmatig de gunstige factoren hun overwicht gelden, zoodat dit verschijnsel slechts yan korten duur was. Zooals hierboven geschreven, moeten de eer ste verschijnselen van verbetering uit Amerika komen, doch dit neemt niet weg, dat de toestand in Europa verre van rooskleurig is. De beurs te Berlijn o.a. toont een zeer onaangenaam aspect. Voor Duitschland blijven de zorgen verreweg het zwaarst in vergelijking met de an dere Europeesche landen. Men doet tot het uiterste zijn best om tot een opleving van den economischen toestand te geraken, doch de geweldige schuldverplichtingen vormen een zeer groote handicap. De jongste koersverliezen heb ben groote moeilijkheden in Duitschland te weeg gebracht, en deze zullen in de naaste toekomst niet gemakkelijk uit den weg geruimd kunnen worden. Slechts met de uiterste versobering had men er in kunnen slagen aan de schuld verplichtingen te voldoen. Dit nu schijnt men den laatsten tijd nog al eens uit het oog te hebben verloren, en thans openbaren zich de onaangename gevolgen. Faillissementen zijn in Duitschland aan de orde van den dag, en men begrijpt dat deze en andere finantieele moeilijk heden er het hunne toe bijdragen om den toe stand eerder te verslechteren. Aan de beurs te Amsterdam leidde de handel slechts een kwijnend bestaan. De levenskracht bleek ten eenenmale te zijn verdwenen, ook bij die fondsen, welke in haar koersbeweging tij dens de groote spanning veel opzien baarden. Weliswaar trokken Margarine linie en Phlllps- lampen nu en dan een oogenblik de aandacht, doch het bleek herhaaldelijk dat het publiek zich niet in het minst voor de markt interes seerde, Hoogstens werd nu en dan, indien de koersen iets aantrokken daarvan gebruik ge maakt tot winstneming. In de overige binnen- landsche industrieele waarden droeg de affaire eveneens een half karakter. Slechts Oliewaarden trokken nu en dan de aandacht. De jongste berichten maken thans weder melding van een toename der productie, terwijl juist de groote concerns onderhandelen over productiebeperking en het vormen van een verkoopsorganisatie, welke twee voorname fac toren de wereldpetroleummarkt tot verbetering moeten brengen. Het is wel een zeer teekenend verschijnsel, dat onder alle omstandigheden van den laatsten tijd de obligatiemarkt onaangeroerd is gebleven en dat de koersen zich eerder iets verbeterd heb ben. Dit toch demonstreert, dat het vertrouwen in een solide geldbelegging terugkeert, en dat het publek er genoeg van begint te krijgen om het risico van een bewegelijke aandeelenmarkt met al haar spanning en zorgen te dragen. Verhuring voor 10 jaren, dadelijk ingaande ten verzoeke van den Heer D. Breen te Goe» dereede, van 0.62.00 H.A, of 1 G, 105 R.V.M, haaigemeten in den Ouden Oostdyk, aan den Noordweg, zijnde 3 Meeden van de bameeten van »Maare« en van 0.67.35 H.A. of 1 G. 140 R.V.M. haaigemeten in den Ouden Oostdijk, aan den Noordweg, zijnde 2 meeden en de geer van de «Groote Hameete*, beide perceelen in pacht geweest bij Adr. Heerschap Czn. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vöór of op Dinsdag 10 December ten kantore van Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 11 December 1929, 's avonds 7 uur, te Sommelsdijk in Hotel Spee, veiling, en op Woensdag 18 December 1929, 's avonds 7 uur, te Sommelsdijk in Café de Harmonie, afslag, van 6 Huizen met erf en grond, genaamd „De Zes Azen", te Sommelsdijk aan den Oostelijken Achterweg, kad. Sectie B nos. 20322037, te zamen groot 2 Aren 65 c.A., in perceelen en combinatie. Ten verzoeke van de Erven van wijlen Mej. Wed. C. Korteweg. Notarissen VAN DER SLUYS en VAN BUUREN. Aangifte voor de gewone jaarlijksche hout' verkooping te Ouddorp, worden ingewacht vóór of op Woensdag 11 December ten kantore van Notaris VAN DEN BERG. Centrele Veiling ie Mlddelharnie, Veiling van Woensdag 4 December Savoye kool f 1,70 tot f 4,— per 100 stuks, Roode kool f 1.40. Knolselderij f 1,30 tot f 1,80 Spruiten f 13,— tot f 15,— per 100 Kg. Handperen f 8,— tot f 13,50. Bellefleurs f 3,50 tot f 6,20. Calvijn f 5,70. Zure appels f 5,10 Goudreinetten f 5,— tot f 14,30. Bloemzoete app. f 16,—. Coinpagners f 6,—* tot f 10.—, Tante Dora f 5,— tot f 6,—. Ponsperen f-3,60 tof f 6,50, Kleiperen f 4,80 tot f 7,— Mispel f 6,60 tot f 7,— per 100 pond. Boter f 1,07 tot f 110, per pond. Voortaan veiling alleen op Dinsdag en Vrijdag. m 'k Vond dezen keer in „De Rotterdammer" het volgende stukje over Lady Heath, 'k Dacht: 'k Zal het maar eens in ons hoekje overnemen. Dit avondtuurlijk vrouwenleven is toch heel wat anders dan ons eigen leventje binnen de be grenzing van ons huishouden. Ze zeggen wel eens: „Ieder z'n zin." Nu ik gun Lady Heath haar leven en vliege- nier'sroem. 'k Zou niet met haar willen ruilen. Zoo hier onder ons in ons Vrouwenhoekje kunnen we mekaar wel opbiechten, dat we in den regel niet veel medelijden hebben met de mannen, maar ik vind, dat we met den echtge noot van Lady Heath dan wezenlijk wel mede lijden mogen hebben. Maar oordeel er zelf over. LADY HEATH. Het doopceel van een befaamd vliegster. De vliegster Lady Heath, die tusschen twee haakjes van haar stevigen val in Amerika, die haar iaar het eerst heette, het leven en toen het gezichtsvermogen zou kosten, geheel hersteld is, blijkt er wel eigenaardige opvat tingen op na te houden. Sir James Heath, haar man, is een en twintig jaar ouder dan zij en heeft heel wat met haar te stellen wegens haar caprices op financieel gebied, 't Is vrijwel een huwelijk van kat en hond, doordat Lady Heath overal en altijd een massa schulden maakt, veel en veel te veel in verhouding tot het inkomen van haar man, die er dan voor moet opdraaien. Zoo heeft nu weer een modiste een proces tegen hem aanhangig gemaakt om 239 2868) voor japonnen van zijn vrouw. Door de getuigenverhooren kwam er toen van aller lei aan het licht. Voor het huwelijk had Lady Heath er op gestaan, dat Sir James op haar een jaarlijksch inkomen van 1000 12000) zou vastzetten en ze stelde den trouwdag uit, omdat de stuk ken betreffende deze transactie nog niet in orde waren. Sir James betaalde telkens en telkens haar beren en ook haar vliegtoestel, waar ze de halve wereld mee doorvloog en haar reputatie mee maakte. Hij had echter niet willen weten van haar uitstapje naar Amerika, maar had haar niet kunnen overreden het af te bestellen, aan gezien, zooals zijn advokaat zei, „ze niet de makkelijkste vrouw om te controleeren is". Lady Heath beloofde intusschen het uitstapje af te bestellen als haar man „een zeker he- drag" zou goedkeuren, zoo niet, dan zou ze zooveel geld uitgeven als ze maar kon en naar de Ver. Staten gaan, en in dit verband heeft ze o.a. gezegdIk zal 'dat arme varken wel krijgen. De advocaat had Sir James geadviseerd te adverteeren, dat hij zich niet langer aanspra kelijk stelde voor de schulden van zijn vrouw. Lady Heath had eerst opgemerkt, dat ze zich daar niets van aantrok, maar later getelefo neerd, dat als die advertentie verscheen, ze niet in Amerika zou worden togelaten. Daar om wachte haar man er mee tot eenige weken na haar vertrek. Toen eerst verscheen de ad vertentie in Engeland zoowel als in Amerika. Welke kennisgeving intusschen niet weg neemt, dat er al weer een heele reeks zaken aanhangig 'Is' gemaakt te.gen Sir James door lui in Amerika, die geld van zijn vrouw moe ten heben. Ook daar heeft ze links en rechts schulden gemaakt, tot bij het personeel van het ziekenhuis, waar ze verpleegd is, toe. Sir James is er wat dat proces te Londen betreft, goed afgekomen, doordat de rechter hem niet aansprakelijk heeft gesteld voor de schuld zijner vrouw. CORRESPONDENTIE. Lezeres te Ooltgensplaat. Gelijktijdig met de krant, wordt u het patroon voor een sprei toe gezonden. Om dit patroon, dat voor 't doel juist zoo aardig is, in ons hoekje over te nemen, zou den er heel wat onkosten voor1 gemaakt moeten worden. Daarom doe ik het nu zoo maar. Ik heb de sprei grootendeels afgezien en' 't staat verbazend aardig, 'k Heb 't patroon zelf geleend, dus als u het nagemaakt hebt, krijg ik het wel terug van u? 't Haast niet op een en kele week. Even zal ik u op weg helpen. Waar ik de veiligheidsspeld gestoken heb, is de begin- toer. De baan wordt in de lengte gehaakt. U neemt de maat van 't ledikantje en zet voor die lengte een lange rij lossen op. Laten we nu maar even zeggen van 200 lossen, ('t Is meer). Daar moet u dan omheen haken, zooals 't figuur aan geeft. 't Patroon voldoet werkelijk heel goed. 'k Hoop dat ik er u mee geholpen heb. „Vraagster" te S. Gelukkig kan ik u aan raad helpen, want ik heb binnenkort zelf een donker bruine fluweelen japon gewasschen. 'k Heb het maar heel gemakkelijk gedaan, en 't resultaat was schitterend, 't fluweel was weer heelemaal opgefrischt, of 't weer nieuw was. Neem een hoeveelheid regenwater, genoeg om de japon goed in te kunnen onderdompelen, en doe daar een theekopje ammonia in. Doe in dat ammoniawater de japon, en laat het zoo enkele uren staan. Haal de japon flink een paar keer op en neer door 't water, laat hem even uitdruipen en spoel dan ééns na in frisch water. Hang de japon dan druipend en wel op een kleerenhanger en laat buiten uitdruipen. Laat dan dagenlang de japon stil hangen ojg een stofvrije plaats, maar zoo dat hij nergens tegen hangt. Dan komt de japon weer geheel in orde, zon der strijken. Alleen denk er vooral aan, met 't wasscben niet wringen, zelfs niet heel voorzichtig, ook niet uitknijpen, zoo maar stillekens laten uitdruipen. Volgende week D.V. zullen we ons praatje over efficiëntie in de huishouding wel voortzet ten. 'k Heb nu eerst 't noodige afgedaan. M'n beste nichtjes en neefjes Dezen keer dacht ik al met het nalezen der briefjes: wat vreemd, nu klagen er een paar nichtjes en neefjes, dat de raadsels zoo moeilijk waren, en vooral nummer drie moest het ont gelden. 'k Ging het in de krant eens even na kijken, en wat bleek nu? De laatste regel was niet in orde. 'k Had het zelf niet meer nagezien en zoo. was er een vergissing in gekomen. Er moest staan: „Wie heeft in alle landen, geen kiezen, maar w e 1 tanden Nu heb ik alle antwoorden maar voor goed gerekend en zoo is de zaak weer in orde. 'k Moet nu nog vertellen, dat HENDRIK GROENENDIJK te Sommelsdijk een boek gewonnen heeft. Zoo, nu ga ik weer wachten op m'n stapeltje nieuwe brieven, waar ik vooral dezen keer heel erg nieuwsgierig naar ben, want ik wil zoo graag weten hoe St. Nicolaas jullie bedacht heeft. Allemaal heel veel groeten van jullie TANTE TRUUS. Pieter A. L. te Melissamt Je zult nu je boek wel ontvangen hebben, want ik heb er over gesproken en 't zou verzonden worden, 't Is nu hier ook echt prettig om eens winkels te kijken. Jij vindt het zeker ook wel een leuk werkje. Hartelijk dank voor je keurige teekening. Je hebt het precies afgewerkt, hoor. Doe je Vader en Moeder en broertje de groeten terug. Jacoba G. K. te Stad aan 't Haringvliet. Je hebt de kleuren van je kleedje goed gekozen, of heeft Tante een beetje geholpen met kiezen Jé hebt zeker wel fijn merkgaas gebruikt, dat het precies even groot wordt als in de krant. Wat heb jij toch al een massa gehandwerkt. Bij elkaar zal het wel een heel stapeltje wezen. Aren K. te Dirksland. Ik ben al een beetje nieuwsgierig maar je brief, waarin je alles van St. Nicolaas zult vertellen, 'k Geloof, dat al mijn nichtjes en neefjes er wel even hard naar verlangen. Ik natuurlijk ook een beetje. Riek P. te Numansdorg. O hé, nichtje, wat heb ji^een massa gehad met je verjaardag. Er schiet niets meer over om met St. Nicolaas naar te verlangen. Geen wonder, dat jij blij was. En dan nog zoon gezelligen avond er bij. Moe verwent je wel een beetje, hé Gerarda S. te Rotterdam, Dat noem ik nog eens pech hebben met je brief. Is die later nog terecht gekomen Ik zou die twee kleintjes wel eens willen zien als ze om een St. Nicolaas- cadeautje vragen. Wil je ze thuis allemaal deg roeten van mij doen. Sjaamtje S, te Rotterdam. Wat een uitgaanster ben jij om zoo laat pas thuis te komen, maar als het er zoo leuk was, had ik er ook wel bij willen zijn. Laat G. maar goed bewaren wat hij gemaakt heeft, want dat wil ik allemaal wel eens zien. Gretha van der K. te Andelst. Het weer is nu net als toen jij mij zat te schrijven, vreeselijk triestig, de regen klettert zoo maar neer en 't is heel den dag niet helder licht geweest. Wat troffen jullie het in Zetten. Ik vind het fijn voor je. Hoe ver is de kerk nu al klaar Tante en Oom zullen wel heel, heel blij zijn. Hendrik G. te Sommelsdijk. Wel neef, wat heb jij keurig geteekend en gekleurd. Hartelijk dank er voor. Veel nieuws weet ik ook niet in Sommelsdijk, maar ik weet ook wel graag wat van je zelf. In welke klas zit je op school Süeanie van der G. te Ooltgensplaat. Ja Corrie had een prijs, maar ze mag nu ook wel wat extra's hebben, hé Denk het maar even voor je zelf :n, als je zes weken zoo maar stil moest blijven zitten. Ik zou het heel erg vinden. Dank voor het mooie gedicht, 'k Zal het goed bewaren. Voor ons hoekje kan het nog wel eens te pas komen. Wat zal jij morgen hard loopen naar Opoe toe Corrie van dór G. te Ooltgensplaat Wel nichtje je wordt toch wel een beetje verwend geloof ik, nu heeft Tante weer zoo'n langeg brief geschreven voor je. Dat is echt voor je. De boeken heb je zeker al ontvangen 'k Heb er ten minste direct voor gezorgd. Ja hoor ik begrijp best, dat jij er heel netjes voor zult zorgen. Opoe en Opa te Ooltgensplaat, de hartelijke groeten van Corrie, die nu niet bij u kan komen. Voor het gevraagde patroon zal ik zoo gauw als ik kan zorgen. Dag nichtje, beter schap hoor. Gerrit P. te Numansdorp, Jij kunt nog eens fijn timmeren. Ik kreeg haast zin om mee te rijden in je eigen gemaakt rijtuig, 't Is leuk verzonnen om het zoo te doen. Ik hoop, dat je krijgen zult wat je zoo graag hebt. Het gedicht is heel mooi. 'k Zal het goed bewaren. In ons hoekje komt het nog wel te pas. Pieter R. te Melissant. Zoo nieuw neefje, jij bent ook welkom in onze krantenfamiliekring. Vond je het eerst niet moeilijk om een briefje te schrijven Rachel A. te Den Bommel. Gelukkig, dat broertje weer beter is. 't Is toch zoo naar als je het in de keel hebt. Vind je 't niet moeilijk om de mouwen te breien Maar misschien helpt Moe wel een beetje. Ja in deze avonden kun je heel wat werk verrichten. Doe Pa en Moe de groeten terug van mij. Henk S. te Middelharnis. Ik denk, dat je nog al eens moeilijke raadsels ingezonden hebt, en als ik die plaats kijken mijn jonge nichtjes en neefjes boos naar mij en dat zou je toch niet willen. Maar nu zal ik het dadelijk plaatsen, want dit is best. Abram W. te Stad aan 't Haringvliet. Wat zullen jullie wel blij zijn, dat het zoo goed gaat met Tante. Schrijf haar maar dikwijls lange brieven. Waar zijn jullie wezen varen Had mij maar komen halen. Varen vind ik fijn als het niet hard waait, anders sta ik maar liever op vasten grond. Nellie W. te Stad aan 'it Haringvliet. Jacob zal zich nu wel groot voelen als hij naar klein broertje kijkt. Wat aardig klinkt dat praten hé van zoo'n klein kereltje. Dat vind ik ook altijd echt grappig. Arie W. te Stad aan 't Haringvliet. Jij kunt al een flinke brief schrijven en heel knap de raadsels oplossen. Je doet op school zéker wel heel goed je best Als ik van den winter eens naar Stad kom, dan zul je me wel zien, hoor. Ik weet je al te wonen, dat is dus al makkelijk. Als broertje telkens zoo zoet slaapt, zal hij wel goed groeien. Kun je er al een heel klein beetje mee spelen Johannes R. te Melissant. Jij mag ook met ons meedoen. We vinden het altijd prettig als de familiekring heel groot is. Je hebt ook goed je best gedaan. De oplossingen zijn: I. Leeuw ar den. - Leeuwarden. II. Een tol. III. Een hooivork een kam. Nieuwe raadsels, 1. Ingezonden door Henk S. te Middelharnis: Het geheel bestaat uit 9 letters en is de naam van een klein land. Van 6, 2, *4, 5 maakt men schoenen. En 3, 2, 1 is een boom. Op een 6, 7, 9, 3, 4, 5 klimt men naar boven. 2, 4, 8 is. de. helft van 2. II. Met h is is 't tuingereedschap. Met B is 't een vaartuig. Met p is 't een groote tuin. III. Verborgen vruchtennamen Jo help die kamer opruimen. Jan, loop eerst naar den meester. Moe, de bakker staat al lang te wachten. De oplossingen kunnen, met vermelding van naam, voornaam, leeftijd en adres, tot Vrijdag 13 December worden gezonden aan TANTE TRUUS, Bureau „Maas- en Scheldebode", SOMMELSDIJK. Corresp De De vc inhoud (4 mal 1. 1. 1. Verd vluchtv door in 1. 1. Een den co: Men toetrede zet telt oplossii (minim delijksc punten Heeft ingezon mee te y Wit: I f6 en Zwarj b6, f5,[ Wit Oplo.J Over I beschik! Kerstdal rassing. I 1. KJ 4. d8D 1 Wit: Zwar| Wit In KL1 HULl 26) ,,'t zl schen w| is het wl veel geJ „Nu, van Sta bank vl inlichtinj notaris „O, a| er ander t Zijn ving vo. „Maal toch eei| Ontzef aan. „WaJ Zii vatte dil „Well hij nu Juffrol van eer| „Dat rendonkj. kom jij „Stil",J „ik zal huiten w k Acht dat het )e eigen

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2