ÖGGELAARV, STEVAER PU ROL M gumd enSnyutnden. Langs een diepen weg PERDE BLAD Voor allen die Sukkelen FEUILLETON Zaterdag 16 November 1929. No. 3590 Buitenland. Gemengd Nieuws. SERENADE Uit de Pers. Mijnhardt'sLaxeertabletten PERftPOND IN HOC-SIGNO WSES Da laarmarkt te Sommelsdljk. Woensdag 6 November j.l. was het Veemarkt te Sommelsdijk op het eiland Flakkee. De aanvoer was niet bijzonder groot, doch over het algemeen was de kwaliteit van het vee vrij goed te noemen. Het aantal bedroeg plm. 200 stuks en wegens de hoogere prijzen van het vee in de laatste weken, was de handel niet vlot. Toch waren er sommige kooplieden, die zoo goed als los kwamen, zooals men dat in de Veehandelswereld noemt. Voorheen was die markt veel drukker, om reden de aanvoer toen veel .grooter was en het gebeurde zelfs wel, dat haast alles, wat aan gevoerd werd, een anderen baas kreeg. Dat de handel dit jaar niet zoo vlot was, heeft verschillende oorzaken. Het gaat de landbouwers dit jaar financieel bijzonder slecht. De opbrengst" aan K.G. en H.L., H.A. is dit jaar bijzonder groot en overschrijdt ver het middelmatige, vandaar: veel werk aan den winkel en vanzelf sprekend ontstaan daardoor dure werkloonen. De pachten zijn reeds hoog, dus een Flak- keesche Landbouwer moet veel ontvangen, wil hij het noodige voor zich en de zijnen kunnen verdienen. Nu doet zich dit najaar helaas iets voor, dat bijzonder schadelijk is, en wel d i t, dat schier alle landbouwproducten zeer laag in prijs staan. Ja zelfs zoo, dat die prijzen vóór den oorlog, toen pacht, werkloonen, eigen le vensonderhoud en uitgaven enz. veel en veel minder waren, ook nog niet voldoende waren geweest, om de zaak te laten rendeerén. Daarbij denkt ieder landbouwer op Flakkee nog aan de laatste winters, toen hij aan 't vee, dat hij opstalde, óf niet gewonnen, óf verloren heeft. Maar hoe het ook zij, een feit is, dat er dit jaar op Flakkee aanmerkelijk minder vee aan gekocht, dus ook minder opgestald wordt, dan vorige jaren. Vroeger moest een landbouwer op Flakkee vee houden om mest te maken, momenteel zïjn er vele landbouwers, die als het ware de stalmest geheel uitschakelen (dit ziet men voor al onder de jonge landbouwers) en alleen hulp-kunstmeststoffen gebruiken. M. i. is dit beslist niet goed, niet voor- deelig, doch daar zal ik hier niet verder over uitweiden. Aan deze veemarkt is ook een verloting ver bonden van vee, paarden, landbouw- en huis houdelijke artikelen, welke verloting zeer gunstig bekend staat. Alleen zouden wij gaarne zien, dat de Com missie van aankoop meer rekening hield met degenen, die in hoofdzaak deze veemarkt in stand houden en dat zijn de veehandela ren, die daar met groote kwantums vee ver schijnen, waardoor door hen dikwijls een groot finantieel offer gebracht wordt. Wij vertrouwen, dat deze kleine opmerking een goed'erf weerklank moge vinden. Zeer gaarne wil ik hier nog aan toevoegen, dat de landbouw op Flakkee op hoog peil staat, doch de finantieele uitkomsten der landerijen zijn oor zaak, dat door de meeste Landbouwers in Flak kee de veestapel niet zoo waardevol meer be schouwd wordt als voorheen. ■"Moge degenen, die dezen winter op Flakkee vee opstallen, daarmede goede finantieele resul taten bereiken, mogelijk komen er dan aldaar in 't vervolg weer meer weiden en neemt het opstallen van vee dan vanzelf toe. „Een oude Sommelsdijker". („De Vee- en Vleeschandel") manie ongerust maakt. De neurologen krijg'en te doen met vrouwen, die haar zenuwen met langdurige uithongering verwoest hebben. In vele gevallen is de schade niet meer te herstellen en tal van bekende vrouwen in de uitgaande kringen te Londen worden gewaar, dat zij behalve haar gezond heid, ook haar knappe uiterlijk kwijt zijn. Haar holle oogen en uitgeteerde lichamen zijn niet meer met schoonheidsmiddelen te camoufleeren. Zij lijken wandelende geraamten. In haar hartstochtelijk verlang'en naar mager heid hebben ook jonge vrouwen van de aris tocratie tijdens het vasten azijn bij liters ge dronken en op vruchtensappen het leven trach ten te houden. Eén meisje heeft maanden lang op rauwe appelen geleefd. Zulke vrouwen grijpen naar cocktails, de vergiftigste vorm van alcoholhoudende dranken, DRAISMA-VANVALKENBURG'S DE VERMAGERINGSKUREN DER VROUWEN. De geneeskundige medewerker van de Sunday Express slaat alarm' over de noodlottige ge volgen van de felle vermageringskuren waaraan zoovele vrouwen en meisjes zich onderworpen hebben, om een „jongenslijn" te krijgen of in stand tp houden. Hij verzekert, dat men zich in geneeskundige kringen ernstig over deze als opwekkingsmiddel en eindigen met morphine én cocaïne. Het is hoog tijd, meent de geneeskundige me dewerker, om een kruistocht te gen vermage ringskuren, cocktails en verdoovende middelen onder de vrouwen te beginnen. GEVAARLIJK SPEELGOED. In de gemeente Aracs had een veertienjarig meisje op het veld een onontplofbare granaat gevonden en mee genomen naar huis. Haar moeder wees haar op het gevaarlijke van het projectiel, waarop het kind de granaat weg gooide. Deze ontplofte en het meisje, haar moe der en een achtjarig broertje werdén doodelijk gewond. Vijf andere menschen in de nabijheid liepen eveneens min of meer ernstige verwon dingen op. ZIJN VROUW VERBRAND. Bewoners van een huis te Montauban vonden in den kelder het geheel verkoolde lijk van een bewoonster van het huis. Zij stelden onmiddellijk de politie in kennis van hun vondst en na eenig onderzoek werd de echtgenoot van het slacht offer gearresteerd. De man ontkende eerst, iets van de zaak af te weten, doch legde eindelijk een volledige bekentenis af. Hij verklaarde, eenige dagen tevoién dronken te zijn thuisge komen, waarover zijn vrouw hem verwijten maakte. Hij geraakte daardoor zoo in woede, dat hij zijn vrouw doodsloeg. Ten einde zijn daad te verbergen bracht hij het lijk naar den kelder, begoot het met petroleum en verbrandde het. GROOTE BRAND IN CANADA. Te Three Rivers, in de provincie Quebec, is een gedeelte van het St. Jozef-seminarie door brand verwoest. De schade wordt op een half millioen dollars geraamd, maar er is niemand omgekomen. VANDALEN IN AUTO'S. In een Engelsch blad wordt bitter geklaagd over het vandalisme van week-end-menschen, die er met auto's op uittrekken en het hout gewas van bessen en Warén berooven en op an dere wijze ontheisteren. Op mooie plekjes als Burnham Beeches Hayes Common en Ashridge Forest moeten beuken en hulsten het zwaar ontgelden. Het ergste is de plundering van azalea-struiken, waarvan het blad om de roode tint een bijzondere aantrek kelijkheid voor deze menschen heeft. Nadat alle takken er af gerukt zijn, kunnen deze struiken niet meer op hun verhaal komen en moeten zij stervén. Men spoort alle vrienden van de natuur aan, de nummers van auto's op te nemen, waarmee zulke vandalen rondtrekken. De Automobile Association denkt er ook over een oproeping te verspreiden om hare leden om medewerking te vragen en tot beteugeling van het euvel op te wekken. „WAT ZULLEN DE BUREN WEL ZEGGEN 3" Ik bezit een groote aardige tasch voor bood schappen, van peau de Suéde. Men kan haar héél klein opvouwen, door een kunstig knoo- pen-arrangemént, want zij is het handig werk van nijvere handen voor een liefdadigheids ba zaar. Maar óók kan men haar héél groot en wijd maken, indien ze véél moet bergen. Vanochtend nu had ik haar in de hand, in hare volle breedte en lengte; en ze was dik- uitgezet óók. „Maar zóó kunt u toch niet op straat gaan", zei mijn gedienstige, die met mij op goeden voet is, en zich dus wel eens een extra woordje ver oorlooft. „Waarom niet?" vroeg ik verbaasd. „Is er iets niet in orde aan me „Die tasch bedoel ik", zei ze, bijna ver wijtend. „Daarmee kunt u toch niet loopen, zoo overdag! Wat zullen de buren wel zeggen?!" Ik geloof, dat er geen stad is in ons land, waarin de menschen zóó bang zijn voor wat „deb uren zullen zeggen", als Den HaagIn dat speciale opzicht zijn we nog wel echt dorpsch Waarschijnlijk komt het, omdat de menschen hier zoo ontzettend véél tijd hebben om elkaar te begluren liefst nog door het typisch- Hollandsche spionnetje Ik zei haar, dat ik er precies dezelfde om ben, of ik met een groote of met een kleine tasch uitga, en vertrok. Des middags vroeg de. gedienstige me een paar uren vrij. Er warén nu zulke voordeelige uitverkoopen. En ze moest volstrekt 'n nieuwe japon hebben. Ik zag haar uitgaan. Natuurlijk zóó naar de allerlaatste mode als alleen een Haagsch dienst meisje het maar zijn kanfijn-leeren lage schoentjes, in de kleur van haar met een hoogen namaak-bont-kraag versierden mantel, en een coquet soort Lindberg-hoedje op het wel ver zorgde bobby-kapsel. In haar hand droeg óók zij een vrij groote tasch. Maar deze was beschilderd met groote letters: „Muziek Daarin wordt straks geheimzinnig het japon netje thuis gebracht. En misschien nog méér inkoopen. Want, in een tasch, waarop „Muziek" staat, kan je, hier in Den Haag, gerust alles ver stoppen, al heeft het ook meer te maken met aardappelen en groenten, dan met muziek. Dón moeten „de buren" zwijgen. Dan is de s c h ij n gered Dan ben je-een Haagsche „dame". Msb. ANTHRACIETLOODS IN BRAND. In den nacht van Woensdag op Donderdag tegen 2 uur is te Amsterdam brand uitgebroken in de opslagplaats van brandstoffen van de Ne- derl. Anthracietmaatschappij, aan den Schinkel, op de emplacementen van het station Willems park. Hoe de brand ontstaan is, is niet bekend; in zeer korten tijd had het vuur, voedsel vindend in deo pgeslagen voorraden turf en steenkolen, zich over het grootste gedeelte van de 40 meter breede loods uitgebreid. Hoog sloegen de vlam men uit het dak z.oodat de hemel aan de Zuid- Westelijke zijde der stad in een rossen gloed stond. De brandweer, die met veel materiaal was uitgerukt, kon het fel brandende gebouw over de spoorrails moeilijk met de motorspuiten be reiken, zoodat de slangen over grooten afstand moesten worden uitgelegd. In den laaienden vuurovén zijn ontzaglijke massa's water gewor pen, waarmee het vuur bijna even snel bedwon gen was als het om zich heen had gegrepen. Van de loods is slechts een derde gedeelte over; groote hoeveelheden turf en steenkolen zijn ver loren gegaan. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Op den onbewaakten overweg aan den Has- selaarweg gte Heer Hugowaard werd een auto, bestuurd door een reiziger van den fourage- handelaar Timmerman te St. Pancras, door een trein gegrepen en vernield. De bestuurder kwam er met verwondingendoor glasscherven af. Niet vanTosselli maar van Pijpeman Mijn lieve Juffrouw Bestevaer, Ik sta hier weer te smachten. Toe, mijn lieve schattebout, Laat me toch niet wachten! Zeker, er zijn heel wat vrouwen. Die ik óók zou kunnen trouwen. Doch beminnen doe ik maar Mijn geliefde Bestevaerl Het vervolg op dit verhaal Vertellen we een andermaal. U moet ook* eens Bestevaer's Rooktabak rooken, om Pijpeman's voorliefde te begrijpen. FURI ëN. Te Amsterdam ontstond in een huis aan den O.Z. Voorburgwal twist tusschen twee vrouwen. De eene, die dronken was, gaf de andere een vuistslag. De aangevallene greep een mes en bracht haar tegenstandster een steek toe, welke niet heel ernstig was. De gestokene werd ver bonden en de steekster moet later brommen. EEN DOODE GAST. Toen een hotelhouder te Sluis (Z.) een lo geergast ging wekken, die den avond te voren in het hotel was aangekomen, kreeg hij geen gehoor. Men gaf daar verder geen acht op, denkende, dat de man nog sliep, doch toen men eenigen tijd daarna nog geen gehoor kreeg, waarschuwde men de politie, die bij het betreden van de logeerkamer den man, geheel gekleed, dood op het bed vond. Uit geen enkel stuk kon men de afkomst van den vreemdeling gewaar worden. Uit alles kon men opmaken, dat hij uit zeer gegoeden kring moet voortkomen. Bij zijn komst sprak hij Fransch, zoodat het den kelijk een Belg of Franschman is. EEN DAG VOL ONGELUKKEN. Tengevolge van het spoorwegongeluk te Uit geest kwam te Den Helder de trein van 9.37 nagenoeg leeg aan. Hij werd te 11.26 gevolgd door eén volgtrein, die een aantal reizigers aan bracht. Deze volgtrein heeft nabij Noord-Schar- woude een auto aangereden, welker bestuurder licht verwond werd. Het merkwaardige is, dat op dezen trein dezelfde hoofdconducteur dienst deed, die des morgens het spoorwegongeluk te Uitgeest medemaakte. DOOR DE TRAM GEDOOD. Te Nijega (Smallingerlanr) is de 20-jarige mej. T. Deelstra door een tram van de Ned. Tramweg Mij. overreden en gedood. ERNSTIGE BEDRIJFSSTORING. Tengevolge van het afscheuren van een fléns- kraag in de hoofdstroomleiding liep Maandag avond tegen half zeven op de mijn Laura de stoom uit de ketels weg, waardoor het geheele bedrijf kwam stil te liggen. Het duurde tot omstreeks 11 uur voor het werk met behulp der bestaande reserve-leiding kon worden hervat Voorzichtigheidshalve had men de arbeiders van den middagdienst naar boven laten komen. De nachtdienst daalde slechts ten deele af. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. 'T LANDHUISJE. De federatie van de S. D. A. P. heeft het besluit der Raadsfractie, dat de heer J, ter Laan den heer Heykoop als Wethouder zou op volgen, goedgekeurd, na heengestapt te zijn over het bezwaar, dat het op treden van p.g. Ter Laan als Wet houder met zich zal brengen, dat hij als lijstaanvoerder bij de Kamerver kiezingen voor het district Rotterdam Dordrecht en als leider der Rotter- damsche Raadsfractie voortaan gemist zal moeten worden. („Voorwaarts"). In het „Friesch Dagblad" schreef eenige jaren geleden „Uitkijk" het volgende ,,'k Zal nu es gratis les geven. En wel, hoe men als publiek persoon de publieke zaak gebruiken kan, om privatelijk uit 't publieke melkbeest 'n eerlijk-verdiénd em mertje-vól te melken, levenslang en zóó, dat het „vetgehalte" steeds hooger wordt. Ge voegt u natuurlijk bij de S.D.A.P.o p- komende partij; wordt meegerekend; heeft be trekkelijk weinig beschikbaar bestuursmateriaal en dus wel goede kansen. Ge begint als ambtenaar van den Staat. Zijt ge daar eenige jaren geweest en hebt ge u vijtig er in geoefend alles te zeggen, wat u voor den mond komt, dan wordt ge Kamerlid. Ambtenaars-wachtgeld: 'n dikke 2000 pop. Ge vestigt u in een provincie-stad; wordt er wethouder ad en zijt jarenlang als amb tenaar Kamerlid wethouder een echte vergulde „proletariër". Straks verlaat gij uw burcht. Verhuist naar de residentie; maar neemt mee een levenslang wethouderspensioen van ruim 1500 pop, terwijl inmiddels 't Kamergeld op vijfduizend is gebracht. Het leukste, van het heele geval is Gij geniet geen centtraktement 1 Reken maar na en tel maar op Gij geniet 2000 gulden „wachtgeld". Gij ontvangt 1500 gulden „pensioen". Gij krijgt 5000 gulden „schadeloosstelling". Gij kost 880 gulden „abonnement": eerste klasse op 't spoor, gij kunt dus niet zeg gen, dat de publieke zaak u windeieren legt; integendeel, echte Barneveldsche met gele schaal maar -salaris krijgt gij niet 1 En wat wel 't mooiste is Gij kunt nu in het Haagje opnieuw beginnen: 't Volgend jaar Raadslid worden; u tot wet houder gekozen zien, als een der andere partij- genooten achter de groene tafel misschien wat hooger opschuift; gij kunt na een bepaald aan- met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. tal jaren 'n twééde wethouderspensioen hebben ingeschoten en als dan de Staten van Zuid- Holland es ooit naar Links mochten omgaan, dan kunt gij, wijl gij de publieke koe vróég begonnen zijt te melken nog 'n poos „Gede puteerde" zijnnet zoolang tot gij ook d i e betrekking met pensioen verlaat én uw laatste levensjaren op 'n lief „landhuisje" in het Gooi maar vér van De Miranda's toekomstige proletariërs-stad af doorbrengen gaat. Mijn liefste wat wilt ge nog meer „Uitkijk's" gratis les is uit. Een beroemd rood wethouder-reiziger-op- stadskosten-Kamerlid-jurist-thans bood hem er toe de stof. Natuurlijk is het met p.g. Jan ter Laan heel anders. De federatie, heenstappende over de bezwa ren verbonden aan het aftreden van Ter Laan als Kamerlid-lijstentrekker-fractieleider, heeft grootere arbeidersbelangen volkomen bewust aangevoeld in het wethouderschap-Ter Laan. Overigens, „Uitkijk", indien hij nog leefde, zou opnieuw gratis les kunnen gevén: Ambte naar op wachtgeld, oud-Kamerlid met vol pensioen, wethouder met 8000 pop salaris en een aardig pensioen reeds na vier jaar, nou, 't is nog niet zoo slecht in deze verrotte ka pitalistische maatschappij. 't Landhuisje is reeds in 't zicht. („De Standaard"). door H. ZEEBERG. 21) II. De telefoon op het kantoor rinkelde. „Meerendonk", zei de bediende en luisterde. „O ja. Wacht u even En tot Meerendonk: „Notaris Struman, mijn heer." Meerendonk schrok er van: wat had notaris Struman met hem te maken Maar dan lachte hij inwendig. Wat 'n gek heid. De man belde zoo vaak op in verband met „Boschzicht". O, „Boschzicht"! De kas! Alle kleur week uit zijn gezicht. Hij wankelde ïjna naar het toestel. Het was zóó opvallend, L bediende er van opkeek. Maar Meerendonk herstelde zich. „Hallo, mijnheer de notaris." Hij luisterde naar wat deze zeide. „Neen, neen, ik heb er geen bezwaar tegen. Waarom zou ik Dus dan wordt de vergadering drie weken vervroegd Dat wil dus zeggen: over twee weken bijeenkomen Is er dan nog behoorlijk tijd voor convoceering „O, als u denkt, dat het nog kan, ik vind het best, notaris." „Ja, dat begrijp ik. Eerst nog bestuursver gadering is zoo gewoonte. Maar deze week past het mij toch niet. Wat zegt u „Pas Maandag Ja, maar ik ben deze week erg druk bezet. Wat dacht u van volgende week Woensdag „Goed, dan zal ik het daarop houden, notaris. Stel u den secretaris er wel mee in kennis „Afgesproken dus. Mijnheer Struman." Gejaagd legde Meerendonk den haak op het toestel. De algemeene vergadering van „Boschzicht" drie weken vervroegd. Wat bezielde notaris Struman Hij moest eenigen tijd de stad uit. Nu, dan had hij de vergadering toch wel kunnen uitstellen Dat was toch meer gebeurd Waar om nu die haast Meerendonk lachte. Och kom, waarom 't Was een samenloop van omstandigheden. Maar die hem leelijk te stade kwam, over legde hij. Deze vervroeging beteekende, dat over twee weken de kas aangezuiverd moest zijn, in plaats van over vijf. Op de algemeene ver gadering werd een commissie voor controle be noemd, die, dat was gewoonte, reeds enkele dagen later de bescheiden op zijn kantoor kwam nazien. Weer een moeilijkheid. Maar hier was geen pardon. Van uitstel kon geen sprake zijn. Verstrooid gaf hij een heel verkeerd antwoord aan den bediende, die wat vroeg. „Meent u dat, mijnheer vroeg deze, ver baasd. „Wat De bediénde herhaalde het antwoord. „Dat kunt u toch niet meenen „Natuurlijk niet. Maar nu vroeg je ook naar den bekenden weg, niet?.Val me met zulke fratsen niet lastig De klerk haalde lichtelijk de schouders op wat de patroon tegenwoordig mankeerde was hem een volslagen raadselzou het dan tóch waar zijn, wat men mompelde waarom gingen die wissels dan onbetaald terug dat was nog nooit gebeurd Meerendonk zag niet eens het verbaasde ge zicht van den bediende; hij zat weer in het ge sprek met notaris Struman. Over twee weken moest de zeshonderd gulden in kas zijn Waar moest hij ze halen Wacht, hij zou deze week bankdirecteur Sanderse op bellen en vragen, voor enkele weken zijn crediet te mogen overschrijden. Die zou dat wel toestaan Hij was zoo kwaad niet. En al die jaren stond hij met de Bank in relatie. Maar dwaas, driedubbel dwaas, die hij was Sanders zat in het bestuur van „Bosch zicht" Het zou toch dom zijn, om juist tegen de algemeene vergadering geld op te vragen Hij moest eens het een met het ander in verband brengen. Neen, dat was uitgesloten. Maar hoe dan Des avonds had Meerendonk weer eén van zijn trieste buien, die het samenzijn in den hui- selijken kring drukten Maar toen, op de slaapkamer, zijn vrouw hem naar de reden vroeg, zeide hij„Niets bij zonders, Bet. 't Gaat wel weer over. 't Komt wel in orde." Het was het stereotiepe antwoord. Het maakte geen indruk meer op Mevrouw Meerendonk, die al den dag gedrukt werd door den somberen gemoedstoestand van haar man, die maar geen verklaring gaf. III. „Heeft iemand op- of aanmerkingen, of iets te vragen naar aanleiding yan het verslag van den penningmeester vroeg de Voorzitter, no taris Struman. Ja, men had énkele vragen. Maar ze waren van ondergeschikten, niet beteekenisvollen aard. En Meerendonk beantwoordde ze afdoende. „Dan spreek ik zeker namens u allen, als ik den penningmeester dank zeg voor het accurate beheer Tot leden der commissie voor het na zien der rekeningen en de kasopname benoem ik de heeren Aartsen, Van Velden en ons be stuurslid, mijnheer Sanderse. Ik vertrouw, dat zij spoedig hun werk zullen verrichten, dan is dat ook weer afgedaan. Mijnheer Meerendonk wil met de heeren wel een dag bepalen Meerendonk knikte. De verdere werkzaamheden hadden een vlot verloop. Niet heel veel later liepen de heeren Struman en Sanderse op straat, in druk gesprek gewikkeld. „Het loopt deze week af, niet waar vroeg de eerste. „Zeker, zeker, 'k Heb met Meerendonk afge sproken, dat wij Zaterdag op zijn kantoor zullen komen." „O, dan is het in orde. Ge weet, waarom ik op spoedige afwikkeling prijs stel." „Ik kan het niet gelooven," zeide de heer Sanderse. ,,'k Zeg immers niet, dat het zoo is. 'k Ge loof het ook niet. Maar dat neemt niet weg, dat goede controle noodzakelijk is. Dat is het altijd, maar nu speciaal. Hoe gaat dat, u weet het ook wel Meerendonk heeft het volle vertrouwen allicht geschiedt het onderzoek vluchtig. Dat mag nu niet. Vandaar, dat ik u in de commissie heb benoemd." „U dénkt „Ik denk niets, heusch. 'k Heb niet één ver moeden. Maar het is een feit, dat Meerendonk finantieel in moeilijkheden verkeert, dat is mij bekend. De man heeft er zelf geen schuld aan. dat staat vast. Tenminste niet direct. Wel in direct. Hij was te goed van vertrouwen. Dat heeft reeds menig zakenman den nekslag ge geven. En waar hij nu penningmeester is van een instelling als „Boschzicht", daar kon hij in verleiding komen. Vandaar is controle gewenscht Hij moet dat voelen, zonder dat er één woord over valt. Ik verdenk hem niet. Er is niet de minste reden toe. Ik spreek alleen uit voorzorg." ,,'k Begrijp er alles van, notaris." „Hij heeft ruim duizend gulden in kas. Ik kreeg den indruk, dat hij dat thuis heeft en niet geheel of ten deele op de Bank. Zulk een bedrag is veel te hoog." ,,'k Zal het nazien, notaris. Als het zoo is, zal ik hem in overweging geven, het bedrag naar de Bank te brengen." „Goed, goed. Maar natuurlijk voorzichtig, nietwaar „Jawel, dat komt wel goed." ,,'k Zou niet gaarne willen, dat hij maar eenig vermoeden ging koesteren." ,,'t Zou jammer zijn, als Meerendonk er onder ging," meende de heer Sanderse. „Kom, kom. zoo'n vaart loopt het niet. De moeilijkheden zijn maar van tijdelijken aard. Hij moet oppassen, dat is de chose." De bankdirecteur ging er niet verder op in. Alleen knoopte hij de overigens vage mede- deelingen van notaris Struman in zijn oorhij was verantwoordelijk voor de Bank Meeren donk kreeg, voorloopig althans, vast niet meer crediet, dan hij had. IV. „Nu heeren, nu de sigaren aangestoken zijn. kunnen wij zeker wel beginnen vroeg Meeren donk. Hij haalde de boeken en een stapel rekeningen en kwitanties, alles betrekking hebbende op „Boschzicht", voor den dag en legde ze neer voor den heer Sanderse. Ruim twee uren waren de leden der com missie bezig. De heeren Aartsen en Van Velden wilden het met een Franschen slag doen, maar de Bankdirecteur keer alles, onverstoorbaar, met pijnlijke nauwgezetheid na. „Men kan wel zien, dat het uw dagelijksch beroep is", merkte de heer Aartsen, schertsend op. „Waarom vroeg de heer Sanderse. „Zoo moet het altijd gebeuren. Mijnheer Meerendonk ziet er ook geen bewijs van wantrouwen in. Natuurlijk stelt hij het, als penningmeester, op prijs, dat de zaken nauwkeurig worden gecon troleerd. Het is zijn geld niet." „Natuurlijk niet", haastte Meerendonk zich te zeggen. „Hoe nauwkeuriger het nagezien wordt, hoe liever het mij is. Dan ben ik eerst goed ver antwoord. Bovendien is een vergissing mijner zijds altijd mogelijk." (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 9