Bieten rooien PUROL Oil nummer Desiaal uil drie Bladen Zaterdag 16 November 1929. No. 3590 TWEEDE BLAD. ™WOC5TGN0WSES SCHAAKRUBRIEK. Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. De Groene Kruis Bazar fRhevmatiek Kloosterhalsem „Geen goud zoo goed" Fa. P. WIELHOUWER Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F, W. Nanning Middelbarnis. No. 126. Probleem no. 146 is weer een probleem vol verrassingen, zooals we dat van Loyd gewend zijn. Een ieder voelt, dat in de Noordwesthoek iets moet gebeuren, 't Is alleen de vraag wat De sleutelzet is 1. ba8:P Zwart heeft slechts een antwoord, n.l. 1Kg2. Nu speelt wit 2. Pb6 Speelt zwart nu Kf3 of 2Khl, dan volgt mat door a8D (L.) Na 2L onv. idem. We weerleggen hier de zet 1. b8D, daar deze eenige malen is ingezonden. Na. lb8D volgt 1Lf3. Betreedt nu wit de diagonaal a8—hl, dan slaat zwart wit eenvoudig weg. Op 2. Dc8 volgt 2Lg4! Op 2. Dh8 volgt 2Lh5 enz. Vooral de motiveering van wit's 2e zet, n.l. het afsluiten van den looper, is zeer mooi ge vonden. Dit verklaart, dat wit een paard moet vragen. Alleen 't nemen van een stuk op den eersten zet en daarbij nog wel een promotie, strijdt wel eenigszins met ridderlijke begrippen. Zooals ik al meer dan eens schreef is zulks veroorloofd, doch komt het weinig voor. Men zij op zijn hoede voor een probleem van Sam. Loyd Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Probleem voor den wedstrijd. No. 149. A. MARI. 2e Prijs 5e Grantham Tournooi. Zwart (5). Wit (12). Wit: Kd8, Dg5, Tf8,- gl, Lc4, Pe3, f7, pi. e4, e5, f2, h3 en h5. Zwart: Kf3, Dh4, Pg8, pi. e6 en h6. Wit geeft in twee (2) zetten mat. Oplossing inzenden vóór Donderdag 5 Dec. Oplossing Eindspel no. 153. 1. Kg3, h5; 2. e4, Kgl; 3. e5, de5: (pat). Goed opgelost door J. P, Coppens. De prijs over October is gewonnen door „UDI Eindspel no. 155. ^(Keemink en Fahrni 73). Wit: Kc7, Db7. Zwart: Kbl, pi. a2. Zwart houdt remise. Eindspel no. 156, (S a 1 v e d r a). Wit begint en wint. Oplossing: Ki Td6; 2. Kb5, Td5f; 3. Kb4, Td4; 4. T=r' d 5- Kc2' Td4! 6- c8T!! (Dreigt 7- mat 6Ta4; 7. Kb3! en mat of I orenverhes is niet te verhinderen. (Euwe en Hartog). WEDSTRIJD „ONS GENOEGEN". Stand na de tweede ronde. Visser 2; Nanning 2; Setera iy2; Verbrugge 1; lemens 1 (1) Weeda 1; Mooiweer 1; Van Gelder 1 (1) Nteuwland 1; Hoek 1(1); D. Bund n Brfb®rT0: de Ja9er 0 (1); L. Bund n m V'^ n Oi Zaaiier 0 (1); Jacobi 0 (1); v. d. Meide 0 (2). Tweede cijfer beteekent het aantal niet ge speelde partijen. CORRESPONDENTIE. Jos. Duv. No. 76. 1 d4. A. v. d. V. De cijfers achter de namen be- ee enen het aantal punten behaald voor t. oplossen der problemen. Leest U de krijgsarti kelen: Men kan... enz., maar eens na. F. C, L. U kunt gelijk hebben. Zwart heeft echter het veilige antwoord 120-0 in petto. Na 13. Tabl kan volgen 13a6. (Nadruk verboden). BOOMWONDEN. Weinig boomen zijn er, die in hun levens, periode niet meermalen wonden krijgen, 't zij deze gevolgen van ziekten zijn, 't zij ze ter wille van zijn vorm, van zijn voortbestaan, noodzakelijk geslagen moesten worden. In den tijd, dat de boom als het ware zijn winterslaap houdt, kan men het best op zijn wonden letten, en dewijl juist in dien Tijd de meeste wonden opzettelijk gemaakt worden, moet men er wel acht op slaan. Voorts moet men bij wonden die ziekteverschijnselen zijn, alle niet gezonde deelen verwijderen, door de wonden glad uit te snijden. Let wel: glad uitsnijd'en; dit wordt helaas zoo dikwijls tot eigen schade verzuimd, ook bij het verwijderen van overbodige takken. Is een boom tengevolge van verkeerden snoei of anderszins te vol van hout, dan moet dit er maar uit, en niet zelden zet men dan 'de bijl er maar in, en hakt, alsof het eikenhakhout gold; met de bijl hakt men dan wel zoo'n beetje gelijk, maar meer niet. Men dient echter zorg vuldig dikkere takken met een scherpe zaag af te zagen en dan ook met een v 1 ij m- scherp mes glad te snijden; geen richeltje moet er blijven. Dat is het ware. Zoodoende belet men sneeuw, vochtigheid, etc. een gunstige gelegenheid met succes rotplekken te doen ont staan. Iedere wond, hoe klein ook moet glad gesneden worden; wie dit verzuimt, zal er ver driet van ondervinden. Vervolgens komt het bestrijken met een of ander mengsel, zooals er vele worden toegepast. De meening, dat dit de spoedige genezing bevorderen zal, is in 't al gemeen verkeerd. Het doel der bedekking is niet de spoedige genezing der wonden, maar om de invloeden van warmte en koude, vocht en droogte, insecten en planten, te keeren. Klei nere wonden bijv. van 3 tot 5 c.M. middellijn, behoeven niet noodzakelijk een bedekking, het callus heeft daar spoedig de geheele wond over groeid; maar grootere hebben ze om genoemde redenen wel noodig. Waarmee bedekt men ze Men ziet veel teer, carbonileum e. d. gebruiken. Teer is een uitstekend dekmiddel 'en werkt bo vendien desinfecteerend; het heeft ook een ver nietigende werking. Bij ziektewonden komt dit ten goede aan het dooden van mogelijk over gebleven aangetaste deelen, maar die inwerking op het levend weefsel heeft als gevolg een minder spoedige callusvorming. Daarom moet men de teer niet aan de randen der wonden strijken. Een andere bedekking is die met 'ent- was. Waar men dit gebruikt is warme boven koude aan te bevelen, omdat het eerste beter over de wonde gestreken kan worden; men heeft niet zooveel noodig en men is er spoedig mee gereed. Met olieverf ziet men de wonden ook wel bestrijken. Ten slotte noemen we nog: een mengsel van 2 deelen koedrek en 1 deel leem achtigen grond als dekmiddel. Deze ingrediën ten worden tot een kneedbaar deeg bereid; er wat houtasch door te mengen, is aan te be velen. Het gebruik van zoodanig mengsel geeft een spoediger genezing der wonde, wordt be weerd. De wonde wordt aan alle kanten goed dicht bestreken; een stuk paklinten met een touw er om behoedt het deeg voor afrollen. GEBRUIKT UW HERSENEN EN NOOIT MENGMESTSTOFFEN. Jaren geleden, toen de kunstmeststoffen nog weinig of niet ingeburgerd waren ën de meeste land -en tuinbouwers ze nog niet met oordeel wisten toe te passen waren, er vele mengsels in den handel, bevattende zóóveel procent stik stof, zóóveel phosphorzuur en zóóveel kali, be rekend naar 't heette, naar de behoeften van de gewasseri. 't Was voor den gebruiker zeer gemakkelijk; hij hoefde van de moderne be mestingsleer niets te weten, maar bestelde slechts volgens prijscourant de noodige hoe veelheid aardappelmest, roggemest, knollenmest aarcL ppelen rooien en andere landarbeid, ver» oorzaakt kloven in de handen en maakt ze ruw en pijnlijk. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, 60 en 90 ct. enz. Van lieverlede is dit anders geworden. Boer 'en tuinder ontwikkelden zich en kregen betere kennis van de voeding der planten, en van de uiteenloopende eischen der grondsoorten. Zoo leerden zij zelf bepalen, hoeveel stikstof, phosphorzuur en kali zij voor ieder hunner ge wassen, op him grond en, in de gegeven om standigheden, zij noodig hadden. Nu kochten zij geen mengsels meer, die ook veel te duur uitkwamen, omdat 't mengen den prijs niet onbelangrijk verhoogde, en dit bemesten met oordeel leidde tot betere resultaten. Daar zijn maar weinig boeren meer, die nog hun toevlucht nemen tot mestmengsels; wel tuinders, die nog gebruik maken van het mengsel —6—8, d.w.z. bestaande uit plm. 25 K.G. zw. ammoniak, plm. 40 K.G. super en plm. 35 K.G. patentkali. Wat kennis van de moderne bemesting betreft, staat over 't algemeen de tuinder achter bij den land bouwer. Den laatsten tijd is er een streven bij den handel om boer en tuinder weer op het oude pad terug te voeren. Men biedt b.v. aan ni- trofoska, Leuna-salpeter enz., bevattende meer dere voedingsstoffen in bepaalde verhoudingen. De geschiedenis herhaalt zich dus. 't Is goed hiertegen te waarschuwen, zooals onlangs nie mand minder dan Prof. dr. J. H. Aberson heeft gedaan, die er terecht op wees, dat de bemes ting onzer cultuurgewassen geen receptenwerk is. Het is onmogelijk bij het gebruik van meng sels rekening te houden zoowel met gewas als met den grond, alsook met den aard der meststoffen. Ja, ook met dit laatste, want nu het de laatste jaren tot ons is doorgedrongen van welke beteekènis voor de vruchtbaarheid de kalktoestand van den grond is, nu weten we, dat: op sommige gronden zwavelzure am moniak schitterende resultaten kan geVen, op andere daarentegen zeer nadeelig kan zijn, ter wijl op de laatste een andere stikstofmeststof, n.l. Chilisalpeter of kalksalpeter prachtige uit komst kan opleveren. Het meest is Prof. Aber son tegen mestmengsels, omdat het de land- en tuinbouwers tot onnadenkende menschen ver laagt. Dank zij ons uitstekend landbouwonder wijs hebben de boeren en tuinders, en vooral de jongere, leeren denken. Zou men ze nu opknappen met mengsels, d.w.z. zou de mest stof fenf abrikant voor hen "denken, dan deden we een grooten stap achteruit, hetgeen in dezen tijd, nu zoo zeer op de kleintjes moet worden gelet, totaal mis zou zijn. Daarom klinkt Prof. Aberson's waarschuwing: „Gebruikt uw her senen en gebruikt nooit mengmcststoffen." WENKEN EN MEDEDEELINGEN. Het s t ij f zijn der aardappelen is, zoo we weten, bijna altijd een gevolg van te groote vochtigheid. Wanneer men nu de aardappelen, die voor de huishouding gebruikt moeten wor- d'en, een dag of acht van te voren op een droge en warme plaats legt, zijn ze in dien tijd beter en melig geworden. Voederen van versch hooi alleen is niet aan te raden, men vermenge dit liefst met oud hooi. Wanneer men den die ren hooi geeft, dat nog lang genoeg gelegen heeft in den stal en niet uitwasemde, dan krij gen ze licht koliek en hersencongesties, en ont staat een verwerping en storing in de verschil lende levensfuncties, ja, zelfs de dood kan er het gevolg van zijn. De verdoovingen, die vooral bij paarden voorkomen, zijn toe te schrijven aan de vluchtige stoffen (etherische oliën enz.) die het hooi bevat. De spinnen, die men in den tuin dikwijls over den grond ziet wandelen, zijn zeer nuttig; ze verdelgen heel wat schadelijk gedierte, alsmijten, pissebedden, schadelijke vliegen, larven van motten en wespen enz. We zagen in het voorjaar een bak, die wemelde van allerlei ongedierte. De eigenaar zette daarin een paar bloempotten met mos ge vuld, waarin hij een groot aantal gevangen spinnen had gedaan. Eenige dagen later was het ongedierte zichtbaar verminderd. Men moet voor gewoonte houden nooit een spinneweb te vernietigen, als dat zich op een plaats bevindt, waar 't geen hinder doet. E'en vrucht boom plante men liefst niet op een plaats, waar jarenlang een andere boom heeft gestaan; doet men dit wel, dan verzuime men niet den grond te voren goed om te spitten, of er nieuwe aarde aan te brengen, en rijkelijk te bemesten. Bij het verpotten wordt dikwijls de fout begaan dat hi,ertoe oude potten zonder voorafgaand zorgvuld.ig schoonmaken, gebruikt worden. De gevolgen hiervan zijn dat de ver,- potte planten niet groei'en en dikwijls na korten tijd beginnen te kwijnen of dood te gaan. Oude potten zijn daarom niet onbruikbaar; het is slechts noodzakelijk, ze met warm water en een boender of borstel zorgvuldig te reinigen. Men kan ze ook uitkoken. Bepaald noodzakelijk is het, als de potten lang in den kelder gelegen hebben. Na gereinigd te zijn, dienen ze een poosje te blijven liggen. Wanneer de Evonymus en de Y ucca, twee veel voor- komënde tuinplanten, laat in 't najaar worden opgepot en fn een koude kamer geplaatst, dan verliezen ze een groot aantal der oude bladeren. De koude kamer is daarvan niet de oorzaak, maar de storing, welke het wortelgestel van het oppotten ondervindt. Het afvallen der bladeren is dan een natuurlijk verschijnsel en er is niets tegen te doen. Men kan 't echter voor 't volgend jaar voorkomen,, als men de planten reeds in Augustus of September oppot en dan 'n poos in re schaduw plaatst. Ook kan men 't voor komen, door de planten in 't vroege voorjaar in grootere potten op heur plaats in den tuin in den grond te brengen. Wanneer men dan pij droog weer het gieten niet vergeet, missen de planten niets en ontwikkelen zich even goed als in den vollen grond. Br. SOMMELSDIJK. De ontvanger dezer ge meente zal op 19 November a.s. zitting houden voor het ontvangen van schoolgelden. De dienstplichtige dezer gemeente J. van der Stoep, van de lichting 1930 is nader toe gewezen aan de 2e schoolcomp. 14e Reg. Inf., 2e ploeg te Bergen op Zoom, tijdvak van inlijving 1-10 October 1930. De prijzen welke in deze geme'ente voor de landbouwproducten worden besteed, zijn aardappelen 1.10, paardepeen 0.60 en uien 1.50. Zaterdagmorgen ten half tien zal er een spoedeischende vergadering worden gehouden van den gemeenteraad. In behandeling zal wor den genomen de statuten 'en gemeenschappelijke regeling der N. V. Flakkeesche Electriciteitsbe- drijf en in de tweede plaats een aanvrage der commissie van de waterleiding op Flakkee om toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling voor een waterleidingbedrijf op Goedereede en Overflakkee. Dr. S. Knöps heeft zijn herbenoeming tot lid van het bestuur van het Groene Kruis weder aanvaard. MIDDELHARNIS. De werkman H. Wervers had het ongeluk van den zolder te vallen waardoor hij zich inwendig zoo ernstig bezeerde dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Woensdagavond is alhier opgericht een kinderkoor, onderafdeeling van het dameskoor „Sursum Corda", waarvan als leidsters zullen optreden de dames C H. Wielaard. F. Rosmolen en R Sonn.eveld. De repetities zullen plaats heb ben Maandagsavonds te 6.30 uur. Bij het bestuur der vereeniging ter be vordering voor de verkrijging van onroerend goed voor landarbeiders „Vooruitgang", geves tigd te dezer plaatse is bericht ingekomen van de Koninklijke goedkeuring der gewijzigde sta tuten en zulks bij besluit van 5 November no. 29 en de toelating der vereeniging is gehand haafd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Donderdag middag reed de M., knecht bij de fa. Witvliet met zijn auto, komende uit de Burg. Sterkstraat met volle vaart op een passeerende vrachtauto van A. v. R. alhier. Aan de vrachtwagen was het voorgedeelte geheel vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Ford Service was spoedig ter plaase om het wrak naar de hal te brengen. DEN BOMMEL. De besmettelijke ziekte Roodvonk in het huis wijk B. no. 14a is ge weken. Aan de haven werden de vorige week ver voerd 5056 H.L. aardappelen, 200 H.L. pe'en en 300 H.L. uien. -* Maandagavond zal D.V. alhier de eerste Ringvergadering van den Flakkeeschen Ring van Ned. Herv. J.V. op G.G. worden gehouden onder leiding van den WelEerw. Heer Ds. C. van der Wal van Dirksland. NIEUWE TONGE. Bij de gehouden ver- kooping bij afslag werd het woon -en winkel huis annex slagerij, laatst bewoond door den heer W. Janson, afgemijnd door den heer P. Vreeswijk alhier op 3950.—. -Bij den landbouwer Chr. B. zijn door een hond konijnen doodgebeten, terwijl bij den land bouwer A. J. K. onder deze gemeente de kip pen het moesten ontgelden. Wie de eigenaar van den hond is, is onbekend. -Tegen een persoon alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet. DIRKSLAND. Verleden week werden van hier vervoerd 8000 H.L. aardappelen, 1500 H. L. poters, 6000 balen peen en 1200 balen uien. Bij publieke verkooping werden de 2 woon huizen aan de Winterstraat afgemijnd door den heer J. Rooij op 6000.--. Op de wekelijksche beurs besteedde men voor de veldvruchten als volgt uien 1.40, aardappelen 1.10, poters 0.80, peen 0.65 per H.L.. Schokkererwten 17.50.18..tarwe 11.-11.25, haver 7.75 per 100 kilo. Het woonhuis van den heer W. Zoon aan de Burg. C. Zaaijerlaan is onderhandsch verkocht aan den heer M. Knops Cz. MELISSANT. In de woning van den land- bouwer A. E. S. ontstond een schoorsteenbrand. Met eenige emmers water was echter het vuur dra gebluscht. De weledele zeergeleerde heer W. Huis mans, arts alhier is met ingang van 1 Jan. 1930 voor vast benoemd te Herkingen. HERRINGEN. Donderdagmiddag geraakte de hit en kar van J. M., geladen met poters, nabij de weegbrug, achteruit van den dijk in de sloot. Door spoedig toegeschoten hulp van P. D. welke de strengen lossneed, kon de hit vrij spoedig bevrijd worden. De kar beliep evenals het tuig belangrijke schade. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. A.s. Dinsdag zal de uitkeering der Ouder domsrente ten Hulppostkantore plaats hebb'en. Voor de aardappelen besteedt men op 't oogenblik 1.10 en voor de uien 1.25 per H.L. Men verzocht ons te willen melden, dat de opbrengst der tuinen van de diakonie der N. Herv. Kerk niet was voor perc. 1 200..doch 222.en perc 2 niet 176.doch 150.—. Huurders resp. H. Kieviet Lz. en J. A. v. d. Velde Jz. We waren het slachoffer van onjuiste voorlichting. OUDDORP. A.s. Maandag en Dinsdag wordt de ouderdomsrente uitgekeerd. Het meisje Jaantje KI. is van den zolder gevallen 'en heeft daardoor een arm gebroken. Woensdagmiddag half drie werd de Groene- Kruis-Bazar in de concertzaal van Hotel Meij er officieel geopend door den burgemeester, den heer Den Hollander, die als volgt sprak Als gevolg van ons besluit in de bestuurs vergadering van de Vereeniging het Groene Kruis afd. Middelharnis-Sommelsdijk op 11 Juli 1929 en als vrucht van de met zooveel ijver en toewijding verrichten arbeid van het dames comité onder presidium' van mevrouw Mijs, bij gestaan voor de administratie door mevrouw Kodde 'en voor de financiën door mevrouw Tim- mers en de vice-presidente mevrouw Van Paas- sen, kan thans worden overgegaan tot de ope ning der bazar, welke gehouden zal worden ten bate van het Groene Kruis. Dank zij de krachtige medewerking van de met zooveel kunstzin bezielde heer en mevrouw Bergman, getuige thans weer de keurige inrich ting der zaal, dank zij de milde gevers, die door geldelijken steun 'en vele en verlerlei geschen ken op zoo ondubbelzinnige wijze blijk gaven van hünne belangstelling, zijn wij daartoe in staat gesteld. Wij vergeten daarbij niet de vele dames, die gereed staan het damescomité krachtig ter zijde te staan bij den verkoop. Dank aan den secretaris onzer vereeniging, den heer Van Es, die de werkzaamheden voor het Groene Kruis als zijn dagtaak beschouwt. Namens het bestuur allen onzen hartelijken dank Onze vereeniging, die zich ten doel stek het bevorderen der volksgezondheid, verspreiden van kennis dienaangaande, verbetering zieken verpleging en inzonderheid de bestrijding der tuberculose onder alle lagen der bevolking zon der onderscheid van godsdi'enstige of politieke richting, had financieele hulp noodig. Niettegen staande de verhoogde bijdragen van gemeente, Burgerlijk Armbestuur en kerkelijke Armbesturen moest de kas worden aangevuld en is het door uw aller medewerking, dat het doel thans wordt bereikt. Een heerlijk werk liefde te betoonen tot den naaste, steun te verleenen aan de zieken en zwakken en hulpbehoevenden, mede te wer ken tot bestrijding der tuberculose, die gevrees de ziekte, waaraan jaarlijks in ons land dui zenden sterven. En om U dit duidelijk voor oogen te stellen verzoek ik LI mij in uwe gedachten te volgen naar de ziekenkamer. Een kind, jonge man of jonge vrouw met een leven vol idealen ligt daar ter neder, aangetast door die gevreesde ziekte. De zieke is zijn toe stand niet volkomen bewust, maar begrijpt toch wel, dat een slepende ziekte de lichaamskrachten ondermijnt. De behandelende geneesheer constateert geen beterschap, de zieke gaat achteruit. De dokter weet maar al te goed, dat de patiënt zoo niet genezen kan. Betere verpleging en frissche lucht is voor de zieke een eerste eischt. Verpleging in e'en sanatorium is noodzakelijk, maar daarvoor is geld noodig. De penningmeester overziet de kas, maar niet tegenstaande financieele steun van de Prov. Vereen, voor t.b.c.-bestrijding is de kas niet toereikend. De dokter kan en mag niet anders adviseeren dan naar een sanatorium. Hiertoe wordt be sloten in de hoop, dat door middel van een bazar of op eenige andere wijze buiten de ge wone inkomsten de financiën kunnen worden aangevuld. Een ander geval. Enkele patiënten, waarvoor verblijf in een sanatorium, nog niet zoo strikt noodzakelijk is, moeten in ligtenten verpleegd worden en daarom moeten er door het bestuur tenten worden aangeschaft. Ook dat kost geld, veel geld Gevoelt ge het, dames en heeren, welk heer lijk voortreffelijk werk der barmhartigheid ge De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, is nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akker's Kloosterbalsem in staat is, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te worden, voordat ge oud zijtl verricht door het bestuur finantieel hiertoe in staat te stellen. Die arbeid is gegrond op naastenliefde en medegevoel. Dat zijn de pilaren waarop deze bazar steunt. Ons leven wordt door dit medegevoel en be oefening der barmhartigheid verwarmd. Er is nog zooveel onbegrepen leed, nog zoo veel opgekropt lijden, nog zooveel onverstane smart. Maar te werken door woord 'en daad, een voorbeeld om de menschelijke ellende te verminderen, is een schoone taak. Zulk een leven is een bloem, die slechts groeien en bloeien kan op den bodem van een fijn en ontwikkeld medegevoel. Als wij zoo de bazar mogen bezien, dan zal de uitkomst alle verwachtingen overtreffen, want dan is het e'en vreugde om te mogen bijdragen. Met blijdschap mag worden vermeld, dat het ten vorigen jare opgericht Consultatiebureau voor t.b.c.-bestrijding blijkt een zeer nuttige in stelling te zijn voor onze streek. Zeker, er zijn ook moeilijkheden te overwin nen in onze vereeniging, docht met krachtige samenwerking hopen wij ernstig er naar te streven onze vereeniging aan het doel te doen beantwoorden en gaan wij moedig voorwaarts. En daarom mogen wij het den dichter na zeggen Wat vraagt het licht, Gereed ter kim te dalen Of iets gewrocht werd door zijn stralen Het gaf zijn glans en deed zijn plicht. Wat vraagt de bloem, Wanneer haar bladen welken Of honing werd gedronken uit haar kelken. Zij heeft gebloeid, dat is haar roem. Kust de avondrust Het blad nu moe gefluisterd, Wat vraagt de nachtegaal of iemand luistert Hij zingt zijn lied, dat is zijn lust. Werk, mijmer niet, Werk, wat ook 't loon moog wezen. Gestrooid is 't zaad. Wie zal de vruchten lezen Hij, die de blanke velden ziet. Hierop werd tot verkoop overgegaan. Direcht al was van de zijde van het publiek veel animo. Naar wij vernemen stemde de eerste dag reeds tot groote dankbaarheid. Er is wel gezorgd om van deze bazar iets moois te maken. Onder de leiding van den aestheticus, den heer Bergman was de zaal in een prachtige Groene Kruis-zaal herschapen witte beklee ding met groene garneering. E'en aardige attractie vormden de twee kleine kleuters, meisjes van misschien 4 a 5 jaar, die W &EV0EL1GE HUID EISCHT EH1BEPAALD SOORTZEÏP, B*J OÜSVIMDT D DIE XEEP! Pt PVflUHQDWFtt M7 Bij ieder stuk Klaverblad»zeep een kaart voo een aardig kinderspel cadeau zoolang de voorraad strekt. in complete Flakkeesche kleederdracht lange rokken 'en keuvel het publiek bloempjes te koop aanboden. Veel animo was er ook voor de pakjes dragende hoepelrok van een dame in de kleeding van de jaren 1840—1850. Voorts waren er gewone aantrekkelijkheden, met smaak opgemaakt. Verschillende mooie stukken en handwerken werden verloot. De volgende stukken vielen op de hier na genoemde nummers Een sprei op 81. Een Canapékussen in ketimwerk op 19. Een dito in Richelieuwerk op 45. Een gebreid sa lontafelkleed' op 171. Een wit theekleedje in doorstopwerk op 31. Een canapékussen in zijde op 12. Een geborduurd canapékussen op 7. Een levend konijn op 44 (serie 4) en een levenden haan op 42 (serie 5). Het damescomité verzocht na inlevering der loten de prijzen (vooral de haan en het konijn) zoo spoedig mogelijk te komen afhalen. Door verschillende firma's was in verschil-

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 3