de NIEUWE, PIRATE IEDEREEN fcpnoniM uitöMHierzicDl jPUROL 'zeer vergroot fóiedé Uur ÏUctrlcoaJ- Hoe men de Kiezers voorlicht. Bevat zeer vele VliGUWG en moderne artikelen. Belangrijke reductie in coupon aantallen. Vraagt nog heden uw gratis Catalogus aan, teneinde lang wachten te voorkomen. Alle aanvragen zullen in volgorde behandeld worden. Hoogste kwaliteit in Sigaretten en Cadeaux BON (te posten in open enveloppe, ELECTRIFICATIE. ingezonden Stukken. Ruwe Huid Ruwe Handen een nieuwen grondslag worden opgetrokken. Precies als bij den Volkenbond. Maar zegt hij nuer is voor den christen geen plaats in het Nederlandsche Parlement Integendeel, hij probeerde alles om inplaats van twee, drie afgevaardigden te krijgen. Waarom mogen dan de Antirevolutionaire kopstukken, die met eere in het internationale leven genoemd worden, datzelfde niet do'en Waarom mogen zij hun invloed niet ten gun ste van het internationale leven aanwenden Er zou nog iets voor te zeggen zijn, wanneer onze leiders hun beginsel in de internationale vergaderingen verloochenden. Maar er is niemand die dat zeggen kan. Wie kennis heeft genomen van de redevoe ringen die onze mannen in de Volkenbondsver gaderingen hebben uitgesproken, weet, dat zij Zich hun Christelijk beginsel niet schaamden, dat ze er een positief geluid lieten hooren. En daarom niet in de negatie van het in ternationale leven ligt de kracht van ons be ginsel. Oók in de Volkenbondsvergaderingen moet onze stem gehoord worden en wij moeten dank baar zijn dat die gelegenheid aan groote chris tenstaatslieden geschonken wordt. En daarom is het dwaasheid om te zeggen „ondanks de mislukkingen van den Volken bond, blijven christenen, blijven leden der A.R. partij al hun krachten aan het werk van den Bond geven". Precies met hetzelfde recht kan men zeggen „ondanks alle mislukkingen bleef Groen zich maar met de Ned. Staatkunde bemoeien", en precies met hetzelfde recht kan men zeggen „ondanks alle mislukkingen, ondanks het niet krijgen van de toepassing van art. 36 in de Staatkunde blijft de heer Kersten maar lid van de Tweede Kamer. Ge gevoelt dat dat niet opgaat Maar laat men dan consequent en eerlijk zijn. En waardeeren wat er te waardeeren valt Negativisme is zoo gemakkelijk I Het is een kleinigheid om te zeggen, dit deugt niet en dat is verkeerd. En men kan er nog wel een wit voetje bij het domme publiek bij halen ook. Maar Christus trotseerde de publieke opinie als Hij voor de taak gesteld werd de positieve kracht van het waarachtig christendom te rea- liseeren. En het kostte Hem Zijn zondeloos leven aan het vloekhout. Maar het cristendom heeft het toenmaals hei densche Europa er door mogen overwinnen Gaan we in dit voetspoor biddend en wer kend verder. En God zal Zijn woord niet ledig doen we- derkeeren I UITKIJK. D e (Staatk. Gerei.) Banier geeft in haar nummer van 4 November j.l. antwoord op het geen ik schreef over het aandeel, dat de A.R. leden der S. G. zouden gehad hebben in de totstandkoming van het Vrouwenkiesrecht. Laat ik allereerst de mededeeling van D Banier doorgeven, dat niet Ds. Zandt de schrijver van het door mij gewraakte artikel was. Maar nu de zaak zelf. De Banier heeft niet het oog gehad op de stemmingen over het voorstel-Marchant tot invoering van het Vrouwenkiesrecht, waarin ik het zocht, maar het blad doelde op de behan deling der grondwetsvoorstellen van het min Cort van der Linden in 1916 en 1917. Had ik dat misschien moeten ruiken Wie zonder na dere aanwijzing over het Vrouwenkiesrecht schrijft, verwijst zijn lezers, dunkt mij, naar 1919. Edoch 't spijt mij wel, maar ook met het oog op 1916 en 1917 was, wat De Banier schreef, onjuist. En is 't latijnsche spreekwoord dat de schrijver op mij wil toepassen: wie niet goed onderscheidt, is geen goed onderwijzer, veeleer in dit geval voor hemzelf ter onder wijzing bestemd. Ik moge er aan herinneren, dat De Banier schreef „De Antirevolutionaire Tweede-Kamerleden stemden echter voor het Vrouwenkiesrecht in groote meerderheid, ten minste voor zoover zij tegenwoordig waren. In de Eerste Kamer heeft het lid 't Hooft zich tegen deze beginselver loochening verzet, doch tevergeefs; hij bleef alleen staan." Hoe ging het nu bij de aanvaarding dezer grondwetsvoorstellen. De Banier deelt het zelf omstandig mee. 15 Nov. 1916. Het kiesrechtsvoorstel bij eerste lezing in de Tweede Kamer aangenomen zonder hoofdelijke stemming. 12 Dec. 1916. Het geheel der grondwetsvoor stellen in de Tweede Kamer aangenom'en zonder hoofdelijke stemming. 16 Mei 1917. Het geheel der grondwetsvoor stellen in de Eerste Kamer aangenomen met al- gemeene stemmen. Op dit alles klopt reeds niet de mededeeling van De Banier: de Antirevolutionaire leden die belang stelt in de wonder, baarlijke GENEESKRACHT van de beroemde kan gratis een brochure krijgen bij FIRMA A. VERWAAL GEDIPLOMEERD DROGIST le Mlddellandatraat 49 b Telef. 44859 Rotterdam 20 i stemden vóör het Vróuwenkiesrecht. „In groote meerderheid, ten minste voor zoover zij tegen woordig waren. Maar bovendien en als De Banier nu eerlijk wilde voorlichten, had zij dat toch niet mogen verzwijgen van Antirevolutionaire zijde passeerden deze voorstellen toch niet den hamer zonder principieel verzet en zonder prin cipieel getuigenis. Er werd toch een amendement op art. 80 ingediend, onderteekend door de heeren Van Nispen (R.K.), Beumer, Duymaer van Twist, Van der Voort van Zijp en de Monté ver Loren, en strekkende om, zooals de Kamervoorzitter het uitdrukte, „de deur voor de invoering van het vrouwenkiesrecht, die de Regeering wil openen, weer te sluiten." Natuurlijk kreeg dit amendement ge'en kans van slagen. In de tweede plaats legde de voorzitter van PIRATE CATALOGUS 19 -TwSv,i' t" porto lucent) AS Aan PIRATE AMSTERDAM. Postbus 716. Naam: Adres Stad: Gelieve mij gratis en franco uw nieuwen Pirate Catalogus te zenden met HIJf VRIJE COUPONS. Van éénzelfde adres wordt slechts één deze: bons geaccepteerd. de Antirevolutionaire Kamerclub, de heer Van der Voort van Zijp, vóór de eindbeslissing de volgende verklaring af „Zoowel het individualistisch kiesrecht als de stemplicht en het openzetten van de deur voor het vrouwenkiesrecht blijven bij ons op prin- cipieele gronden bezwaar ontmoeten." De Antirevolutionairen achtten het echter in de gegeven omstandigheden nutteloos, stemming te vragen, daar zij op hun vingers konden uit tellen, dat dit niet baten zou. De tweede lezing. 25 Sept. 1917, Het geheel der voorstellen in de Tweede Kamer aangenomen met 71 tegen 2 stemmen, die der heeren Van Idsinga en Bichon van IJselmonde. Het voorstel tot wijziging der Additioneele artikelen aangenomen met 74 tegen 1, die van den heer Van Idsinga. (Men ziet, de mededeelingen van De Ba nier zijn ook op ondergeschikte punten niet juist.) 29 Nov. 1917. Het geheel der ontwerpen aangenomen met 42 tegen 1 stem, die van den heer 't Hooft. Het voorstel Add. artikelen met 41 tegen 2, die der heeren Stork en 't Hooft. Behalve de tendentieuze voorstelling, door De B a n i er gegeven, door te verzwijgen op welke wijze, ook van antirevolutionaire zijde, gepoogd is de deur voor het vrouwenkiesrecht weer te sluiten en hoe daartegen werd gepro testeerd ook in de redevoeringen, zelfs van Dr. Bavinck, al legde die zich er nu bij neer blijft haar mededeeling onwaar „de A. R. leden van de Tweede Kamerstemden voor het vrouwenkiesrecht in groote meerheid." De schrijver voelt ook zelf wel, hoe hij in dezen d# plank mis was, want hij vervangt het vo renstaande nu door de bewering „Ze stemden er ten minste niet tegen." „Wie niet goed onderscheidt, is geen goed onderwijzer," meneer Ook niet, omdat er nog meer op te merken valt., NI. dit: Al zette het nieuwe art. 80 der Grondwet d e deur voor het vrouwenkiesrecht open, daar mede werd het toch niet ingevoerd. Door de tegelijkertijd behandelde wijziging der Addi tioneele artikelen, reeds boven genoemd, werd slechts het mannenkiesrecht ingevoerd. Het luidde „De leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal worden gekozen door de manne- lijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders of door de wet als Nederlandsche onderdanen erkend, die den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt." Met te stemmen vóór het gewijzigde Grond wetsartikel, of met dat zonder stemming te aanvaarden, stemde men dus nog niet vóór het vrouwenkiesrecht. En met te stemmen vóór bet Ad. artikel of dat zonder stemming te aanvaar den, stemde men feitelijk te g e n het vrouwen kiesrecht Daarom waren de stemmingen in 1919 gehou den over het voorstel Marchant wel degelijk van groote beteekenls, al zegt nu ook D e B a n 1 e r „Wat beteekent dus dit tegenstemmen in 1919 door sommige antirevolutionairen?" In alle deelen is en blijft de voorstelling, wel ke De Banier gaf, onwaar en tendentieus. R. A. d. O. (Slot). Ethertrillingen kunnen ook worden opgewekt door radiolampen, zendlaxnpen. En deze worden gebruikt bij de uitzending van muziek. De door de muziek verwekte geluidtrillingen worden door de microfoon omgezet in wissel- stroomen, in aantal en sterkte gelijk aan die trillingen. Deze wisselstroomen worden door een kabel gevoerd naar een versterker en deze ver sterking is zoo groot, dat ze met voldoende kracht naar het zendstation kunnen gaan. Met behulp van den zender (audionlampen, spoelen condensatoren) wordt een wisselstroom van bui tengewoon hooge frequentie voortgebracht (de wisselstroom slingert eenige millioenen malen per seconde heen en weer). Daartegenover heb ben de door het geluid voortgebrachte wissel stroomen een zeer lage frequentie. Met bepaalde middelen is het nu mogelijk deze laatste laag- frequ'entie om te zetten. De laagfrequente spreek- stroomen worden ingeënt op den hoogfrequenten stroom, zoodat als het ware de hoogfrequente trilling als drager van de laagfrequente fungeert. De zendgolf wordt vervormd, gemoduleerd. We krijgen gemoduleerde golven, draaggolven ge noemd. Brengt men met kracht één toon te voor schijn, welke men plotseling afbreekt, dan hoort men de piano denzelfden toon e'en tijdje na zingen. De luchttrillingen, door de stembanden gevormd, waren van een bepaalde golflengte. Deze luchtgolfjes loopen langs alle snaren. Al leen die snaar, welke bij trilling dezelfde golf lengte heeft, gaat meetrillen; alle overige snaren blijven nagenoeg in rust. Bij de electrische tril lingen hebben wij iets dergelijks. Indien ergens een metaaldraad geheel vrij van de omgeving is opgesteld en met de aarde Verbonden, dan zullen ethergolven in die draad heen en weer gaande stroomen opwekken, mits deze lucht- draad eenzelfde golflengte bezit als de zend- antenne. Wordt dus muziek op een bepaalde golflengte uitgezonden, dan dient de luisteraar dén opvangdraad zoo te regelen, zoo af te stem men, dat hij die electrische golven kan opvan gen. Dit afstemmen geschiedt door middel van spoelen en condensatoren. Een condensator be zit de eigenschap electriciteit op te hoopen en wordt verkregen, warineer twee geleiders elkaar naderen. Er ontstaat dan een zekere capaciteit ten opzichte van elkaar en de capaciteit wordt des te grooter, naarmate de tegenover elkaar liggende oppervlakken grooter zijn en elkaar dichter naderen. Met gehulp van zoo'n conden sator nu kan de golflengte worden vergroot en verkleind. Waar de golflengte afhankelijk is van de lengte van den draad, begrijpt men, dat ook een spoel kan medewerken tot regeling der golf lengte. Daar het ontvangstation op alle golflengten moet kunnen worden afgestempeld, wordt ge bruik gemaakt van een regelbaren condensator. Door draaiing aan e'en knop worden de losse platen min of meer tegenover de vaste platen van den condensator gebracht. Heeft de luis teraar de gewenschte golflengte gevonden, dan is niets anders meer te doen dan de trillingen te leiden door een detector en de telefoon. De detector zal de snelle, hoogfrequente tril lingen gelijk richten op zoodanige wijze, dat door de telefoon slechts onderbroken pulseerende gelijkstroom loopt. We kunnen gebruik maken van een kristaldetector, welke bestaat uit een stukje kristal (lood-glans, silicon, enz. Evenwel is het om verschillende redenen beter gebruik te maken van een lampdetector, waarmede een vrijwel onbeperkte ontvangst kan worden ver kregen en die tegelijkertijd als versterker ge bruikt kan worden. De weergave der muziek i? dus beduidend luider dan bij gebruikmaking van kristal. Keeren wij terug. De z.g.n. primaire spoel dient dus voor afstemming van den eersten tril lingskring ongeveer op de gewtenschte golflengte. Door inductie worden nu de antennetrillingen van de primaire op de secundaire spoel over gebracht. Wij zijn gekomen in den tweeden tril lingskring. In dezen kring kan zich weer een condensator bevinden. Is toch de secundaire spoel te klein genomen, dan zal een conden sator den kring zoolang vergrooten, totdat hij eindelijk met den primairen kring gaat meetril len. In den secundairen trillingkring, dén rooster- kring, vindt men de ontvanglamp. In een radio lamp ziet men alleen een gloeidraad. Rondom den gloeidraad is een spiraalveer aangebracht (rooster) en daaromheen weer een metalen busje (plaat). Door een accumulator gaat de gloeilamp bran den. De gloeiende draad zal een hoeveelheid electronen de kleinst denkbare negatieve la dingen uitstooten. Sluiten we nu de plaat aan op de positieve pool van de anodebatterij en verbinden we de positieve pool van den accu mulator met de negatieve pool van de anode batterij, dan zal de positieve plaat op de nega tieve electronen een aantrekkende werking uit oefenen. Er ontstaat een strooming van nega tieve electriciteit van den gloeilamp naar de plaat. Alle lichamen, die wij door wrijving elec- trisch kunnen maken, gedragen zich of als ge wreven glas of als gewreven eboniet. Wat de gewreven glasplaat aantrekt, stoot de gewreven ebonietplaat af. De glaselectriciteit noemen we positief ebonietselectriciteit negatief. Gelijksoor tige electriciteit stoot elkaar af, ongelijksoortige trekt elkaar aan. En deze strooming treedt op in den derden trillingskring, den plaatkring. We zien dus, dat we in de lamp hebben een gelijk- richter of detector. In de derde electrode, het rooster van de lamp, bezitten we een middel om den electro- nenstroom te beïnvloeden. Het rooster ligt op den weg tusschen gloeidraad en plaat en kan beschouwd als een weerstand, welke grooter is naarmate het rooster van buitenaf sterkere ne gatieve ladingen ontvangt. In dit geval kan de plaatstroom niet zoo gemakkelijk door de lamp volei'en en wordt min of meer tegengehouden. Hij verliest afwisselend van kracht. De trilplaat van den telefoon in den plaatkring zal daar door beurtelings minder sterk of sterker worden aangetrokken. De plaatstroom loopt door een 3e spoel (terugkoppelspoel). Brengen we de 2e en 3e spoel dichter bij elkaar, dan zal de invloed van de terugkoppelspoel een heftiger trillen van den secundairen kring tengevolge hebben, de muziek wordt versterkt. Met behulp van de terugkoppelspoel brengt de detectorlamp dus versterking van muziek; ten tweede zorgt de lamp voor stroomen, die in staat zijn de telefoon te doen aanspreken. Hoe dichter men de 2e en 3e spoel bij elkaar brengt, des te grooter zal de versterking der muziek zijn. Maar we kunnen ze ook te dicht bij elkaar brengen. De lamp begint te genetee ren, dus de lamp wekt zelf hoofdfrequente tril lingen op, die kilometers ver gehoord kunnen worden; we zijn aan 't uitzenden. We moeten 't tot onzen spijt hierbij laten. Veel zou er na tuurlijk nog te zeggen zijn geweest. We hadden echter de bedoeling slechts een tipje van den sluier, die ligt over de wereld der electriciteit, op te lichten, den leek eens kennis der elec triciteit bij te brengen en hopen hierin geslaagd te zijn. (,De Merwebode"). De copie van ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggeven. Buiten •erantwoordelijkheid van Redactie es Uitgevers, Mijnheer de Redacteur Nogmaals vraag ik eenige ruimte in uw blad. De drang om de Christelijke vakorganisatie op Flakkee vooj-uit te brengen, is mijn inziens noodzakelijk voor werkgever en werknemer. Beiden hebben een eigen Christelijke vakbewe ging noodig. Immers God de Heere gaf Zijn ordinantiën voor elk levensgebied, en mitsdien voor eiken levenskring. Het levensbeginsel gaat over alles, wat wij zien en wat wij doen. Het is dan ook goed gezien van onze Chris tenmannen, dat men in ons land gesticht heeft den Christelijken .Boeren- en Tuindersbond en den Christelijken Landarbeidersbond. Het is dan ook voor onze mannen op ons eiland, die uit het Christelijk beginsel leven, be slist noodig in onzen tijd, dat zij zelfstandig optreden en niet loopen aan den leiband van de moderne vakbeweging, zoowel werkgever als werknemer. Maar waarin ligt toch het principieel verschil Hierin ligt het toch, al willen beiden hetzelfde tot stand brengen, is er verschil in 'het bewan delen van den weg. Hierin zoekt en tracht de Christelijke vakbeweging de oplossing der maat schappelijke vragen te verkrijgen door de toe passing van de beginselen van Gods Woord. Wij willen de vragen bezien bij het licht van dat Woord, en erkennen, dat in ons geen licht dan alleen door Gods genade. Dit nu moesten de ambtsdragers op Flakkee beter beseffen bij hun huisbezoek en het onder scheid zien tusschen Chr. en niet-Chr. vak beweging. Immers de laatste, meent daar wel buiten te kunnen, men oordeelt dat Gods Woord ons te dien opzichte niets te zeggen heeft. Da Costa schreef er reeds van, dat zij zeiden Geen nood, wij redden het zonder Hem, Maar, die het zeggen, Zinken. Er moet op ons eiland komen samenwerking tusschen patroon en arbeider. Komt die samen werking er, en zij is er, dan komt er ook een erkenning van elkanders rechten. Dan zullen werknemer en werkgevers elkander niet langer vijandig gezind* zijn, maar zullen op het stand punt staan, dat ïij gezamenlijk hebben te ar beiden aan een geme'enschappelijke taak. Die taak is om overeenkomstig de Goddelijke roe ping die aan den arbeid gegeven is, gezamenlijk te werken aan de voorziening wat de menschen- gemeenschap voor haar onderhoud noodig heeft, Daarom erkent de Chr. vakbeweging vol mondig de taak van den werkgever en de be drijfsleiding. Omdat deze zulk een groote be- teekenis heeft voor heel het maatschappelijk leven. Daarom vraagt de Chr. vakbeweging de er kenning, dat de arbeid een niet minder gewich tige factor is in het productie-proces, en voor de samenleving van onschatbare waardij. Daaruit volgt, dat bij de vaststelling der ar beidsvoorwaarden voorzeker eisch is, dat de arbeiders medespreken. Als vanzelf is het daar om roeping van onze Chr.» arbeiders zich te organiseeren in onzen Nederlandschen Christe lijken Landarbeidersbond. Zullen de arbeiders goede arbeidsvoorwaarden bedingen en een be hoorlijke geregelde rechtspositie, is organiseeren eerste eisch. Om te verkrijgen een voldoend loon, waarvan de arbeider met zijn gezin leven kan, zonder al te groote materieele zorgen, als mede om zijn roeping als m'ensch Gods in deze wereld te vervullen, ook om niet rechteloos te zijn sluite hij zich aan bij de Chr. vakbeweging. Langs den weg der vakorganisatie alleen kan een regeling van arbeidsvoorwaarden en loon tot stand komen die houdbaar is. Zij wil dit bereiken in onderling overleg tusschen werk gever en werknemer. Verbetering van positie is voor meer dan één, maar voornamelijk voor de arbeiders op 't land dubbel noodig. Hoevelen uwer zijn niet, 't .zij langer of korter, werkloos. Wat is er dan niet een schier niet te dragen last te torsen. Waar blijft dan de levensvreugde van den arbeider en zijn gezin Daarom gaat het ook in de Christelijke vakbeweging om gees telijke waarden. De arbeider moet van het zijne iets af kunnen zonderen voor kerk en zending, voor de zaak van het Koninkrijk Gods. Hij moet, geroepen zijnde, de gelegenheid hebben op het breede terrein de zaak van Gods Koninkrijk te dienen. De Ghristen-arbeider moet op het ter rein van het maatschappelijk leven zich kunnen ontplooien en dat terrein opeischen voor de eere zijns Qods. Bedenk het wel, dat alle tijd, dat gij u niet aansluit en lid wordt, verloren tijd is. Laten Christen-werkgevers en Christen-arbei ders zich spoedig organiseeren. De winter staat te kom'en, dan is er tijd voor rustig te werken. Dan kunt gij, neen dan zijt gij geroepen te doen, wat uw hand vindt om te doen met alle macht. Hartelijk dank voor de plaatsing, teeken ik, Uw lezer, Middelharnis. A. KRIJGSMAN Pz. Na het groote liquidatieproces, dat zich op de Amerikaansche beurs heeft voltrokken, had men gevoegelijkerwijze mogen veronderstellen, dat eindelijk een toestand van stabiliteit te New- York zou intreden. Nadat de beurs te New- York enkele dagen was gesloten bleek echter duidelijk, dat men nog niet bekomen was van de ontsteltenis, veroorzaakt door de plaats ge had hebbende debacle. Met geen mogelijkheid kan dan ook worden gezegd, op welke wijze de beurzen zich zullen gaan ontplooien. Leek het er sommige oogenblikken op, alsof men te New-York het vertrouwen absoluut heeft verloren, later werden we verblijd met een vaste beurs, al hadden dan ook verschillende fondsen wederom aanzienlijke koersverliezen geleden. In den tijd, dat de koersen zich allerwege in een opwaartsche richting bewogen, werden uit Ame rika vrijwel niets anders dan berichten van een gunstige strekking ontvangen. Nu was het al gemeen zakenverkeer dan ook voorspoedig. Door een aantal ondernemingen werden winsten gemaakt, die de verwachtingen verre overtrof fen. Als gevolg hiervan werden hoogere divi denden uitgekeerd, hetwelk de speculatie-zucht prikkelde. Verschillende fondsen waren op een niveau aangeland, dat niemand aankoop dorst adviseeren, omdat er toekomstkansen in de koer sen waren verdisconteerd, welke niet mogelijk werden geacht. Het lijdt geen twijfel (al wordt zulks door velen ontkend) dat de crisis zijn in vloed zal doen gelden op het economische leven. Men zal er zich op moeten prepareerën, dat wij voorloopig pessimistische berichten uit de Ver- eenigde Staten zullen ontvangen. In de aller eerste plaats zal de automobielnijverheid sterk verminderen. De bedrijvigheid in dezen tak van industrie was veel en veel te hoog opgeschroefd. Handelaars zitten vol met tweedehandswagens. De rubberindustrie in de Ver. Staten is ten nauwste verbonden met de automobielnijverheid, zoodat ook de bandenfabrieken hun productie moeten inkrimpen. Waar verder de automobielnijverheid sterk geïnteresseerd is bij de staalindustrie, zal bij een teruggang der auto-industrie ook de staal industrie beïnvloed worden- Ook de bouwnij verheid vertoont teekenen van teruggang, en daarom verwachten wij een langzame teruggang van aandeelen van automobielfabrieken etc. etc. Het een is een gevolg van het ander. Nu is het best mogelijk, dat het koerspeil van veel fondsen teveel gedrukt is, doch dat herstelt zich wel. Aankoop van Amerikaansche shares moet men zooveel mogelijk met contanten doen. Tijdens deze berichtsperiode had de Amster- damsche beurs een aarzelend voorkomen. Het vertrouwen van het publiek is sterk geschokt, 'en tot dusverre niet teruggekeerd. Weliswaar bestaat er niet meer zoo'n verkoopsdrang als eenigen tijd geleden, doch er hangt meer aan bod boven de markt, dan meenigeen denkt. Er behoeft dan ook niet veel te gebeuren om een verdere koersafbrokkeling te veroorzaken. Ver schillende fondsen hebben wederom een niveau bereikt in overeenstemming met de intrinsieke waarde en waarbij de rendementsoverweging wederom kan worden aangevoerd, doch de al- geheele beurs-situatie is nog onbehaaglijk 'en de noodige voorzichtigheid blijft geraden Groote omzetten vonden pl.aats in Philips en Margarine-Unie. Philips kwaï tien in de nabij heid van 500 en zelfs daaron'der, terwijl Mar garine zelfs tot 360 terugliep. Kunstzijde-aan- deelen aangeboden. Onze verwa chting, dat voor al kunstzijde-aandeelen gedeukt zullen worden, is bewaarheid geworden. Petroleum-aandeelen konden zich vrij goed handhaven. Koninklijke bewoyen zich tusschen 390 en 400 De berichten uit Amerika zijn gunstig, 'en men verwaciht, da t men daar de productie van ruwe olie zeer spoedig onder controle zal hebben. Rubber-aandeelen zijn nog steeds aan aanbod onderhevig. Van de plannen der Nederl. Rub bercommissie hoort men niets meer. Suiker-aandeelen en ook Tabaks-aandeeleö aangeboden. Hetzelfde dient gezegd te worden van Scheep- vaart-aandeelen. Toch kan men een fonds als Scheepvaart-Unie niet duur noemen. Amerikaansche fondsen werden op lagefe koersen druk verhandeld.

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2