3 ANK I Antire volutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. OER IN HOC SIGNO VINCES No. 3587 WOENSDAG 6 NOVEMBER 1929 44ste JAARGANG OOlTfiMSfLMT Vergadering van Het Groene Kruis te M iddelh ar nis-Sommelsdi jk. enhouwerfj 175 - R'dam ng-Courant Y POTHEEK 50 ct. nkerfransstr. 72 30 voer voor Varkens W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te aenden aan de Uitgevers Brieven uit Amerika. Een rumoerige vergadering. Overtreding van de Statuten. Dr. S. Knöps weer in het bestuur. Beschouwingen over het gebeurde. drossier: Firma A. L. VERBRUGGE middelharnis. 408 'ELEF. 1005 en 1946 TTEN AKEN 4°l 10 e maand, des middags JDE TONGE iederen ERD. lekten. Bloedarmoede, gedeponeerde middelen 'GENEESMIDDELEN Deze Coura it vei schijnt eiken WOENSDAG en 1 AT ERD AG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franc per post f 1.- b| vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIjKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Tele!. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zf beslaan. Advertentlgn worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. ONKUNDIG ANTIPAPISME! Een interessant artikel bevat De Heraut -van deze week. Een Antipapistisch blad had zijn „diepe droef heid" uitgesproken, omdat H. M. de Koningin Kardinaal van Rossum bij zijn bezoek aan Ne derland ontvangen heeft. Het blad, dat een „warm kloppend hart voor Oranje" heeft, is diep geschokt en ze ziet in deze daad der Ko ningin een verzwakking, zoo niet verzaking van het Protestantsche geloof Al heeft H. M. de Koningin geen verdediging noodig tegen dit geschrijf, waar het Antipapisme dicht op ligt, zoo wil De Heraut toch de historie laten spreken en wijst er op, dat in 1533 de Paus Vergerio als Nuntius naar Duitschland zond. Deze gezant bezocht op zijn reis Wittenberg. Hij kwam hier binnen met groot gevolg, werd schitterend ontvangen door den Hoofdman Metzsek en geherbergd in de Kamer voor de vorsten bestemd in het slot. Hij noodigde Luther uit bij hem het middagmaal te komen gebruiken, waaraan Luther ook voldaan heeft. En deze gezant kon zijn Paus schrijven, dat de officieele ontvangst door de ketters hem bereid zijn verwachting verre overtroffen had In Mei 1553 bezocht Kardinaal du Bellay, Bisschop van Parijs, met twee bisschoppen Genève. Hij was op weg naar Rome en nam zijn route naar deze stad. De Protestantsche Raad van Genève besloot den Kardinaal een geschenk te zenden van 6 groote kruiken met wijn en deputeert den burgemeester met enkele raadsleden om den Kardinaal gezelschap te gaan houden bij den avondmaaltijd. En Calvijn keurde dat alles opperbest Dat was in een tijd toen de Roomsche Kerk nog druk bezig was de ketters uit te roeien i Terecht kan De Heraut-schrijver eindigen met deze woorden: „Onze Koningin heeft door kardinaal van Rossum met welwillendheid en hoffelijkheid te ontvangen, volkomen in de lijr. gehandeld van onze „Hervormde Voorouders". De fout ligt alleen maar daarin, dat antipapis tische drijvers van de historie zoo bitter weinig afweten" Zoo is het juist. Antipapisme is vrucht van onkunde. En Rome lacht om dat gezwam. Want het weet, dat op die manier zijn hartader met wordt aangetast. En de onkundige lezers van die antipapis tische bladen .schudden het hoofd en roepen ach en wee over het „verval van onzen tijd Antipapistisch gedrijf en demagogie, zouden ze niets met elkander te maken hebben TELEURSTELLING. Ged. Staten hebben het raadsbesluit van Mid- delharnis omtrent de stichting eener Chr. U.L.O. school voor Flakkee vernietigd. Wel e'en teleurstelling De rapporten van inspecteur en hoofdinspec teur waren gunstig. Waarschijnlijk is de zaak op het twijfelachtige van één of twee handteekeningen afgestuit. De eenige lichtzijde van deze zaak is, dat de verdachtmaking en laster, welke deze vereeni- ging van Vrijzinnige zijde te beurt viel, door de zakelijke rapporten van inspecteur en hoofd inspecteur helder aan de kaak gesteld zijn. De inspecteur heeft de ouders, die geteekend hadden, persoonlijk gesproken en aan den tand gevoeld en daarbij is gebleken, dat al hetgeen door de vijanden van het Christelijk onder wijs tegen de vereeniging is ingebracht, op leugens en verdachtmaking berust. De ouders die teekenden zijn voorstanders van de school met den Bijbel. Jammer is, dat men in Ooltgensplaat niet voorzichtiger is te werk gegaan en den goeden naam op de lijst geplaatst heeft, dan ware het vereischte minimum misschien wel bereikt. Intusschen: uitstel is hier geen afstel HET GROENE KRUIS TE MIDDEL- HARNIS- SOMMELSDIJK. Een zwarte vlek in de historie van deze zoo mooie en nuttige instelling is wat de vorige week gepasseerd is. Jammer dat dit moest voorvallen Ongetwijfeld is het nooit goed te keuren om nde de vergadering, waarin een bestuurs- vacature ontstaat, hier in te voorzien, ook al hadden de statuten hierover ge'en instructies gegeven. Immers dat strijdt met de eerste beginselen van het organisatieleven Een rotsvaste usantie is altijd geweest: be langrijke zaken voor vergaderingen moeten ge convoceerd worden. Overigens heeft natuurlijk deze kwestie een achtergrond, anders zou zóóveel rumoer on verklaarbaar zijn. Daarom zal het wellicht goed zijn, dat er een wijziging in de statuten worde aangebracht. Men zie hierover ons artikel over Het Groene Kruis. Beste Vriend Wanneer men achttien, jaar Amerikaan ge weest is, is men aan veel in Holland ontwend. Ik sprak reeds over d'en eeredienst in de ker ken in het publieke leven is ook veel dat frap peert. Nu zou men kunnen zeggen dat als men als volwassen persoon uit Holland vertrekt, men die toestanden dan toch niet meer vergeet. Maar dat is toch onjuist.. Vergeten doet men ze wel niet in dien zin, dat men wanneer men weer in het oude Vaderland terug is spoedig aan het oude weer gewoon raakt en mén telkens zegt„O ja, dit was zóó en dat was zóó. Maar men is, in het nieuwe land langzamerhand ingegroeid, ongemerkt schier nam men de gewoonten en gebruiken over en na verloop van jaren leeft men er zoo in dat men onwillekeurig de- toestanden in het oude vaderland uit de gedachten kwijt raakt. Daaruit verklaar ik dat ik telkens door Hol- landsche toestanden weer getroffen werd, toe standen: ,die vroeger ook wel zoo waren, maar wier markante omtrekken door mij toch niet meer helder voor d'en geest stonden. Om. slechts iets te noemen daar hebt ge het groote standsverschil, welke de geheele maat schappij doortrokken is. Ge stapt nauwelijks aan wal of men wordt er al door getroffen. Op het veerbootje van Fijenoord naar het Maas station hebt ge twee klassen, een eerste en een tweede klas De vaart duurt hoogstens tien mi nuten, dat vindt een Amerikaap ongelooflijk Ge kunt in Amerika dagen en nachten sporen van het Oosten naar het Westen en omgekeerd, maar ge reist er in dezelfde coupé met d'en mi- lionair en den werkman. Daar wordt geen on derscheid gemaakt. En dat is in de geheele sa menleving zoo. Men heeft evenveel respect voor den handwerkman als voor den grooten meneer. Beiden worden overal en in alles op voet van volkomen gelijkheid geholpen en bejegend. Na tuurlijk wortelt dat in de geschiedenis van het volk. De Pilgrim-fathers waren menschen die om vrijheid des geloofs e'en nieuw vaderland zochten. Zij deelden in één lot en stonden on afhankelijk naast elkander. Daaruit is de Ame- rikaansche geschiedenis voortgesproten. Europa heeft een andere historie, daar had men in de middeleeuwen de graven en ridders en de edel lieden, met groote eigendommen, en onder hen stonden de hoorigen en lijfeigen'en. Het dateert al uit de oudheid. De Romeinen hadden al hun Patriciërs en Plebejers. Nu is daarin natuurlijk later wel groote verandering gekomen, maar men leeft toch onder den druk der geschiedenis. Dat treft men nog vooral aan in landstreken als de achterhoek, waar de „heerendiensten" het langst in stand gehouden zijn. Uit die gegevens is het groote standsverschil voortgekomen en tot op dezen dag in stand ge houden. Ook dat standsverschil is in Europa gedegenereerd, het is een caricatuur geworden van wat het geweest is. Onder het regime van de Ridderschap had het natuurlijk reden van be staan. Maar nu is er in sommige kringen al van standsverschil sprake wanneer de één honderd gulden meer inkomen per jaar heeft dan de ander. En de eene wordt met „mevrouw" en de ander met „mejuffrouw" aangesproken De een reist derde en de andere reist tweede klas Zoo gaat men maar voort. Ik geloof dat aan dit groote kwaad verderfe lijke maatschappelijke toestanden zijn voortge sproten. Want er is in Nederland een zucht naar hooger en naar meer. Ik krijg den indruk dat vele menschen ver bov"en hun „stand" leven. Dat heeft allerellendigste gevolgen. Het ligt niet op mijn weg die hier nader uiteen te zetten. Ieder die even door denkt begrijpt me. Amerika kent dat niet. De President staat naast den werkman. Hij is even goed voor ieder te spreken en te berei ken als ieder ander. Dat aandienen door allerlei bediendens 'eri bodes en wat dies meer zij, men schen die leven op kosten van de gemeenschap, kent Amerika niet. De publieke gebouwen zijn voor ieder vrij toegankelijk. Al die bordjes die mij ook in Nederland weer zoo .gefrappeerd heb ben met „Verboden Toegang" bestaan in Ame rika niet. En geloof nu niet dat iemand daarvan mis bruik zal maken Er bestaat bij iedere Ame rikaan een sterk ontwikkeld gevoel voor de ge meenschap. De gemeenschapszin is een speci- is. dat wij weinig belasting betalen Het zou in fieke trek van den Amerikaan. Hij gevoelt dat de gemeenschap vóór hem en van hem isPGaat het die gemeenschap goed, dan gaat het vanzelf ook hem goed Daarom ijvert hij er voor die geme'enschap te doen welvaren In Amerika ziet men ook lang zooveel politieagenten niet als in Holand. Toen ik pas in Rotterdam kwam ont stelde ik van de groote hoeveelheid agenten die deze gemeente er op na houdt. Wat een kapitaal kost dat niet aan de gemeenschap Bij ieder veerbootje staan aan beide einden een politie man, die de menschen er op laat en het „ver keer" op en af dat bootje regelt 1 Het is een bespotting Bij de bruggen is het evenzoo. Al les wordt door de politie geregeld Het schijnt alsof het publiek onmondig is en van stap tot stap aan de hand geleid moet worden Maar het publiek moet die „weelde" zelf betalen Natuurlijk heeft een stad als New-York een leger politie-agenten. Maar naar verhouding toch zeker veel minder dan een stad als Rot terdam. Het verkeer wordt op drukke punten ook door de verkeerspolitie geregeld, maar op vele punten zooals de drukste punten in Rot terdam ze heeft vindt men geen politie. Daar staat bijvoorbeeld op viersprongen waar de straten elkander kruisen, midden op het kruis punt een groot bord, dat electrisch en automa tisch behandeld wordt. Om de twee minuten draait dat bord om met het roode licht een halven slag om. De eene twee minuten gaat het verkeer van oost naar west door en de an dere twee minuten -van noord naar zuid. Zoo eenvoudig mogelijk Het kost geen geld er is nooit stoornis. Het publiek wacht zich wel om zich niet aan dat bord te storen. Zoo iemand zou geen gemakkelijke rechter in het overige publiek hebben en wetsovertreding wordt in Amerika veel zwaarder gestraft dan in Neder land, waar men in dit opzicht wel wat al te laks is 1 Men begrijpt dat waar zoo voordeelig en practisch de publieke zaak geregeld wordt het niet alléén aan de „oorlogswinst" (waar men in Holland den mond zoo vol van heeft) te danken Nederland ook wel wat minder kunnen. De idee voor de gemeenschap is den Ameri kaan in het bloed gegotenEn dat is een prachtige eigenschap. In Amerika denkt men er b.v. niet over om wanneer er een weg aan gelegd wordt grond te onteigenen. De boeren begrijpen dat het hun belang is dat dien weg vlak langs hun deur komt en ze geven wat graag den grond er voor gratis. Zij hebben niet die idee om zooveel mogelijk van de „gemeenschap te trekk'en". Men helpt de gemeenschap omdat men weet dat men dan zich zelf helpt. Zou de Hollander hier niet wat kunnen leeren Maar deze mooie eigenschap kan natuurlijk ook alweer alleen dan bloeien wanneer er geen standsverschil is Wanneer de maatschappij in klassen en lagen moet verdeeld worden, dan is het te begrijpen dat de laagste stand zich tegen over den hoogeren stand plaatst en zooveel mo gelijk zoekt dien stand te benadeelen. Dan redeneert m'en als ik de gemeenschap help dan help ik dien stand En dus doet men het anders om en zegtIk zal er van halen wat ik kan. Alles wat ik er van haal is winst Dat is.een verderfelijk iets voor het maat schappelijk leven. Daaruit is ook het socialisme te verklaren. Het socialisme ziet in zijn naasten zijn vijand. De kapitalist is zijn vijand zegt hij en dus tracht hij hem te benadeelen. Deze rede neering is in Amerika ondenkbaar. Hier dient het kapitaal den arbeid. Er is hier samenwer king voor een gemeenschappelijk doel. Het ka pitaal ziet dat als het den arbeider goed gaat het 't kapitaal ook goed zal gaan. En de arbeider redeneert precies zoo. Er is geen stand. Ame rikanen beschouwen elkander als broeders Ik zei, dat is historisch te verklaren. Europa heeft een andere geschiedenis. Maar dat neemt niet weg, dat de toestanden daar toch wel wat al te ver op den spits gedreven worden. Vooral de Amerikaan die Europa bezoekt, wordt hier dagelijks door getroffen Volgende week wil ik iets schrijven over mijn terugreis. JE AMERIKAANSCHE VRIEND. Vrijdagavond acht werd in hotel „Spee" te Sommelsdijk een algemeene ledenvergadering ge houden van het Groene Kruis in verband met de benoeming van Dr. P. Knöps in de plaats van diens vader Dr. S. Knöps, die om „gezond heidsredenen" meende tusschentijds te moeten bedanken. Op de vergadering waar die tusschentijdsche aftreding en vervulling der vacature plaats had den waren, als gewoonlijk slechts zeer weinig leden aanwezig (zestien). Gewoonlijk bestaat er voor deze zoo nuttige instelling aan de zijde van het publiek heel weinig belangstelling. Een dag nadat deze benoeming had plaats gehad merkte het bestuur- (Dr. S. Knöps was voorzitter geweest en diens plaats zou nu in genomen zijn geworden door diens zoon Dr. P. Knöps) dat de benoeming van Dr. P. Knöps in strijd was met de statuten, welke in art. 12 zeggen: „Het bestuur bestaat uit 5 leden: twee uit Sommelsdijk en drie uit Middelharnis", ter wijl Dr. P. Knöps in Middelharnis woonachtig is en zijn vader in Sommelsdijk woont. Doch ook met art. 5 van het Huishoudelijk reglement kwam deze verkiezing in strijd, daar hier toch wordt voorgeschreven: „In een tusschentijds ont stane vacature wordt op de eerstvolgende ver gadering voorzien." Dit had hier niet plaats gehad, daar staande de vergadering, waar Dr. S. Knöps zijn functie had neergelegd, in deze tusschentijds ontstane vacature voorzien is Het bestuur, dat te laat op deze clausulen attent gemaakt werd, had geen vrijmoedigheid om de zaak op haar beloop te laten. De benoe ming van Dr. P. Knöps werd als in strijd met statuten en huishoudelijk reglement ongeldig ver klaard en nu werd tegen 1 November een al gemeene ledenvergadering uitgeschreven om in deze zaak te voorzien. En Vrijdag is nu deze vergadering gehouden De zaal van hotel „Spee" te Sommelsdijk liep stampvol. Niet minder dan 180 leden en ook nog heel wat bezoekers waren aanwezig Aan de bestuurstafel hadden plaats genomen de heeren Burgemeester Den Hollander (tijdelijk voorzitter), Van Es (secretaris), Dr. Arends (Middelharnis) en J. A. Slis (Middelharnis). De Voorzitter zeide in zijn openingswoord, dat het hem eenerzijds verheugde, dat men in zoo groot getal was opgekomen, moge het zijn met de bedoeling om het algemeen belang te dienen. Hierop zette spr. uiteen wat het doel van deze buitengewone ledenvergadering is en releveerde het verloop van de verkiezingskwes- tie, zooals wij die hierboven hebben uiteengezet. Namens het bestuur bood spr. Dr. P. Knöps exuus aan voor hetgeen er gebeurd was door de nalatigheid van het bestuur. Voorts ontzegde spr. ieder het recht om achter deze zaak een persoonlijk feit te zoeken tegen den heer P. Knöps. Dat het bestuur niets tegen den persoon van Dr. P. Knöps heeft, moge voldoende blijken uit het feit, dat hij, nadat hij gekozen was, direct door het bestuur als voorzitter werd aan gewezen. Spr. hoopt, dat alle aanwezigen alleen het mooie doel der vereeniging zullen in het oog houden, welk doel omschreven staat in art. 2 van het reglem'ent. De benoeming toetsend aan het reglement en aan de statuten meent het bestuur deze onwettig te moeten verklaren. Spr. heeft er een juridisch advies over ingewonnen en daaruit valt af te leiden, dat wanneer deze benoeming werd ge handhaafd men zich op een zeer glibberig pad begeeft. De statuten zijn Koninklijk goedgekeurd en in verband met de subsidie welke het Groene Kruis geniet zou het roekeloos zijn om op deze basis voort te gaan. De vereeniging zou er door in groote moeilijkheden kunnen komen. Hierop werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen en onveranderd vastge steld. Dan vraagt de heer Schut te Sommelsdijk het woord en spreekt zijn genoegen uit, dat de voorzitter in zijn openingswoord elk persoonlijk element uit de zaak geweerd heeft. Spr. betreurt het, zooals hem ter oore kwam, dat het bestuur den heer P. Knöps niet terstond op de hoogte gebracht heeft van het feit, dat zijn benoeming onwettig was, en dat er in het dorp reeds over gesproken werd voor Dr. P. Knöps er iets van wist. Spr. had dan ook graag gewild, dat de voorzitter niet alleen had meegedeeld wat er op 22 October is gebeurd, maar ook wat daarna had plaats gehad. Het bestuur heeft toen toch een bestuursvergadering belegd zonder Dr. P. Knöps, die toch door de leden der vergadering als bestuurslid gekozen was. Dat was beleedi- gend voor Dr. P. Knöps. Wat art. 5 van het reglement betreft gelooft spr., dat dit zeer op de spits gedreven is door het bestuur. Wat toch is de bedoeling van de bewuste clausule Er staat: In een tusschentijdsch ontstane vacature wordt op de eerstvolgende vergadering voorzien. De klaarblijkelijke bedoeling van deze clausule is, dat er niet te lang een vacature onvervuld mag blijven, doch dat hierin zoo spoedig moge lijk moet worden voorzien. Dat nu is op deze vergadering gebeurd en heeft het argument van den voorz. dus weinig waarde. Wat het Kroon- argument betreft, ook dit neemt spr. niet zoo zwaar op. Aan twee voorname eischen heeft Dr. P. Knöps voldaan. In de eerste plaats was hij lid der vereeniging en in de tweede plaats is hij gekozen door een vergadering, die volgens het reglement tot verkiezen bevoegd is. Dr. P. Knöps is dus door de 'instantie gekozen, welke hem verkiezen moet. Dat is het voornaamste en wat het voorschrift betreft van de statuten, dat er twee leden uit Sommelsdijk en drie uit Middelharnis gekozen moeten worden, dat geldt zegt spr. niet den persoon van een gekozene, doch wordt collectief aan het bestuur opgelegd. Daarom beschouwt spr. de benoeming van Dr. P. Knöps wettig, en meent, dat het bestuur een macht aan zich getrokken heeft, die de leden vergadering toekomt. Immers deze had moeten beslissen over de benoeming van Dr. P. Knöps en niet het bestuur. Spr. kan begrijpen, dat Dr. P. Knöps zich door deze handelwijze beleedigd gevoelt. Spr. zou de kwestie thans zoo willen oplossen, dat het geheele bestuur aftreedt. Het is ook niet gewenscht, dat er -slechts twee dok ters van de drie in het bestuur zitting hebben en daarom stelt spr. e'en bestuursuitbreiding voor tot negen leden, waarvan vijf uit Middelharnis en vier uit Sommelsdijk. Hierin zouden dan alle drie de dokters zitting kunnen nemen. De Voorzitter zegt zich in zijn beantwoording van den heer Schut tot de hoofdzaak te willen bepalen. Spr. merkt op, dat de duidelijke bedoeling van art. 5, dat zegt: „In een tusschentijds ontstane vacature wordt op de eerstvolgende vergadering voorzien", niet anders kan zijn dan dat er staat. Wanneer er mee bedoeld zou zijn wat de heer Schut zegt, zou het artikel anders geredigeerd moeten zijn. Het bestuur bevindt zich echter bij zijn interpretatie van dit artikel in goed gezel schap. Het heeft namelijk het advies ingewonnen van een jurist en deze onderschrijft hetgeen spr. gezegd heeft fen volle; er ligt in opgesloten, schrijft deze jurist, dat wanneer er door uit treding van een lid uit Sommelsdijk een vaca ture ontstaat, er weer een persoon uit Sommels dijk gekozen moet worden. Ook is het onjuist, dat Dr. P. Knöps laat zou zijn gewaarschuwd. Spr. heeft hem telefo nisch met de zaak op de hoogte gebracht. Spr. heeft altijd vriendschappelijk met hem omge- Ruwe Huid Ruwe Handen gaan en meende, dat wanneer hij op vriend schappelijke wijze deze zaak hem mededeelde, dit ook wel voldoende zou zijn. Had spr. ge weten dat Dr,. Knöps er op gesteld was, dat deze zaak officieel behandeld werd, dan zou spr. het hem natuurlijk wel schriftelijk hebben laten weten .Spr. zou de heeren willen afvragen of zij het voor hun rekening durven nemen om op deze wijze de zaak te continueeren in strijd met de statuten. En wat het voorstel betreft van den heer Schut om het bestuur uit te breiden, zegt spr., dat dit een wijziging in de statuten beteekent en deze slechts mogen gewijzigd wor den wanneer het voorstel een maand voor de algemeene ledenvergadering er over beslist bij het bestuur zijn ingediend. In deze vergadering kan hierover dus niet beslist worden. Hierop ontstaat een zeer rumoerig debat, waarbij Dr. P. Knöps zegt, dat hij zich gekrenkt acht door de handelwijze van het bestuur en niemand der aanwezigen aanraadt om zich tot bestuurslid te laten verkiez'en, want men weet niet wat men te wachten staat. Dj, Arends merkt op, dat het beslist niet de bedoeling van het bestuur geweest is om Dr. Knöps te kwetsen. De heer Van Loo, hoofd der openbare school te Middelharnis, zegt, dat hij de vergadering, waarin Dr. P. Knöps benoemd werd, onwettig acht, omdat zij niet schriftelijk was uitgeschre ven, zooals het reglement voorschrijft. De Voorzitter antwoordt, dat als de leden nu op deze wijze beginnen, spr. den voorzitters hamer neerlegt. Het is juist de heer S. Knöps

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 1