ICerk en School- Burgerlijke Stand Verkoopingeti* Gemengd Nieuws. Buitenland. Marktberichten. Ruwe P 8J R O L Handen jrUI%yi. Ingezonden Stukken. Laatste Berichten. Als ze dat doen loopt het op een ruïne uit. Vooral de nieuwe woningen zijn allemaal te duur. Spr. had graag gezien, dat B. en W. met een voorstel waren gekomen om de gezond heidscommissie 'enkele huizen te laten afkeuren, om dan in den geest als door spr. wordt be doeld te handelen. Nu dat niet gebeurd is stelt spr. voor de post met 200.te verhoogen en daarbij uit te spreken, dat B. en W. een onderzoek naar den toestand moeten instellen en met desbetreffende voorstellen zullen komen. De VOORZITTER antwoordt, dat B. en W. de zaak overwogen hebben. Er zijn in 1928 en 1929 30 nieuwe woning'en gezet, waar van 20 arbeiderswoningen. De gemeente heeft ook ter rein aangekocht met de bedoeling om zoo goed koop mogelijk bouwterrein te kunnen geven, bv. de Oude Wei. De woningen, die de heer De Bonte bedoelt zijn niet geschikt voor ge zinnen met 5 en 6 kinderen, maar wel voor gezinnen van 2 personen. Daarvoor kunnen ze nog best dienst doen. Gezien den uitbouw der gemeente komt het spr. het verstandigst voor den particulieren bouw aan te moedigen. Dat kunstmatig ingrijpen van gemeentewege heeft meestal eigenaardige gevolgen. Men krijgt de menschen, die de slechtste betalers zijn in de gemeentewoningen. De woningbouwvereeniging wil ze niet hebben, de particulieren zetten ze op straat en de gemeente blijft er mee zitten. Ze weten wel, dat de gemeente er niet zoo gemakkelijk toe overgaat om de menschen op straat te zetten. Dat zijn de resultaten waartoe men komt. De heer DE BONTE zegt, dat de gewone arbeider geen 4.— voor een woning kan be talen. Dan mag hij wel een klein boertje zijn met nog. iets anders dan zijn arbeidsloon om op te steunen en ook dan moet het nog niet eens zoo slecht gaan. Wanneer er weer van het type gebouwd wordt als er voor een paar jaar zijn gebouwd, dan is er doen aan. Maar de particulieren bouwen die huizen niet. De heer GESTEL zegt: Die huizen zijn ook veel te klein. De menschen hebben er niets aan. Men komt er weer mee bij de oude type's van vroeger terecht. In de slaapkamertjes stoot je je hoofd. De heer DE BONTE vindt het ook nog geen ideaal type, maar de particulieren bouwen ze zoo niet. De heer GESTEL zou ze ook zoo nooit willen bouwen, want de menschen willen er niet in. De heer DE BONTE zegt, dat ze op voor schriften der regeering zoo gebouwd zijn, ideaal woningen zijn het niet, maar het zijn toch betere woningen dan die van vroeger met een bedstee, waarvoor ze ook veel geld betalen moesten. Weth. VAN DER POEL zou het particulier initiatief in geen geval willen tegenwerken. Spr. Bwst op Melissant, waar de arbeiders een hy- ®H|eekje en dus een huisje in eigendom zien te mjgen. Dat vindt spr. een veel betere toestand. De heer DE BONTE zou wel eens willen weten hoe ze dat doen moesten. De VOORZITTER zegt, dat heel de Nieuwe weg in Melissant zoo gebouwd is en op het oogenblik hebben de arbeiders zelf daarachter ook weer 6 woningen gezet. Dat is toch veel beter. De heer DE BONTE stelt voor de post met 200.te verhoogen. De heer ZOETEMAN zegt: De heer De Bonte is nog al gematigd. Wat begin je nou met 200.— De heer DE BONTE bedoelt die post als toeslag als de menschen achterstallig zijn. De heer ZOETEMAN: Dan begin je met 200.— nog niets. Het voorstel-De Bonte komt in stemming en wordt verworpen. Alleen de heer De Bonte stemde voor. De heer ZOETEMAN wijst er op dat er veel geld weggaat aan de gaslampjes in de school, die 's avonds aan diverse vereenigingen verhuurd wordt. Spr. heeft overleg gepleegd jt den directeur en deze meent, dat het ver fden kan worden als de lampen aan den kant Bracht worden. De heer BUTH zou het heele lokaal willen verbieden, als er zoo ruw mee gehandeld wordt. De VOORZITTER vindt dat een paarden middel. Er zal over gesproken worden wat er aan te doen zij. De heer DE BONTE stelt voor, evenals vorige jaren, een post op de begrooting te bren gen voor kleeding en schoeisel voor de school gaande kinderen, die dat noodig hebben. Spr. heeft er al meer over gesproken, maar dan stelde de heer Warnaer het altijd voor alsof het een echt antirevolutionair principe was om dat te weigeren. Maar spr. heeft dat eens onder zocht en nu is hem gebleken, dat er toch wel antirevolutionairen zijn, die daar anders over denken. Spr. wijst op de gemeente Emmen, waar aan de 10 christelijke scholen, bestaande uit Hervormden en Gereformeerden, waaruit de antirevolutionairen hun kiezers halen, wel schoeisel en kleeding aan arme schoolgaande kinderen worden verstrekt van gemeentewege. De VOORZITTER vraagt of er nu nog een ongelukkiger vergelijking te maken is dan tus- schen Emm'efl en Dirksland, een plaats die midden in de hei ligt. Weth. VAN DER POEL zegt, dat als het noodig is het armbestuur er voor zorgen kan. De heer DE BONTE antwoordt: Ja, maar bij het eene is het een gunst, maar bij het an dere een recht, dat is het verschil. Spr. zegt, dat de wet er de bevoegdheid toe geeft. Ook in vele steden wordt er gebruik van gemaakt. Wanneer blijkt, dat de school er door verzuimd wordt, dan is het niet overbodig, dat ook deze gemeente van die bevoegdheid gebruik maakt. Spr. betreurt het, dat de wet het niet verplicht. In stemming gebracht wordt het voorstel ver worpen. Vóór stemde de heer De Bonte. Dan wordt de begrooting met algemeene stem men goedgekeurd. Machtiging wordt verleend tot het doen van eenige af- en overschrijvingen. Idem tot wijzi ging van de begrooting van het algemeen arm bestuur in verband met de opneming eventueel belegging van kasgeld bij de Boerenleenbank. In de rondvraag wijst de heer DE BONTE op een gedempte welput, waar beter toezicht op gehouden moest worden in verband met het verkeer. De heer ROODZANT zag in den tuin van het postkantoor, dat de achtergevel van dit gebouw er haveloos uitzag en noodig geverfd moet worden. De heer GESTEL bepleit de invoering van een schoonheidscommissie voor woningbouw, anders komt er van een regelmatig bouwplan niets terecht. Dirksland komt in dat opzicht bij andere dorpen veel ten achter. Ieder bouwt maar zooals hij zelf wil. Nu wordt het weer een ongelijke boel op den diaconalen grond. De VOORZITTER zegt een en ander toe en wat het laatste betreft wijst; spr. er op, dat de bouwverordening het recht geeft om aanwijzingen te geven. Maar het is soms moei lijk een vaste grens te trekken. Dan zitting met gesloten deuren. De verslagen worden STEEDS het EERST en het BREEDVOERIGST in de Maas- en Scheldebode geplaatst. NIEUWE TONGE. De heeren A. van Alphen Hz„ C. Kievit en J. Keijzer hebben hun benoeming tot lid van het Kiescollege der Ned. Herv.JKerk aangenomen. HERRINGEN. In verband met het op» treden van Ds. van Ameide des nam. in de N. H. Kerk, worden de leerlingen der Herv. Zondagsschool weder voormiddag verwacht, kleine kinderen van 9,30 tot 10,30 uur en grooteren van 10,30 tot 11,30 uur. MELISSANT.* In een der laatste vergade» ringen van de Ger. J.V. »Ora et Labora« werden ge» of herkozen: tot Voorzifter J. van Dijk, tot .Secretaris E. Struik, tot Penning» meester P. Wiegel, tot Algemeen Adjunct J. L. Struik en tot Bibliothecaris A. Grooten» boer. In de kort daarop gehouden bestuursver» gadering werd o m. besloten de propaganda krachtig ter hand te nemen en ook dezen winter weder een lijst te laten circuleeren ter verkriiging van de gelden, benoodigd voor studieboeken enz. Ten slotte kunnen we melden dat in overleg met de Meisjesvereeniging een spreker zal worden uitgenocdigd om een lezing te houden in het belang van beide vereenigingen. Waar er te dezer plaatse nog velen zijn die tot eigen schade alleen blijven staan en geen lust gevoelen tot den zoo hoog noodigen vereenigingsarbeid, daar mogen deze pogingen met zegen bekroond worden. STELLENDAM. Tot hoofd der openbare lagere school alhier werd met 5 tegen 1 stem (1 vacature) benoemd de heer M. Brooshooft te Dirksland. LIJST 8 van de 51ste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 7 f 26216,44 Munnekezijl145, Opende101,50 Schouwerzijl138,50 Wildervank 380. Koudum195,25 Oudega (W.)75, Sexbieium (Fr.)101,48 Twijzel61,50 Zwagerveen194,85 Erica72,50 Hoogeveen145,50 Bruchterveld83,60 Ittersum 30,66 Ermelo 565,20 Oosterbeek (Kerkcoll.)136.48 De Bilt140.82 Nieuwer Amstel328,40 Hoofddorp213,80 Alblasserdam231,38 Nieuwerkerk a/d IJssel243,51 Rotterdam IV (Geref, kerk) 238,92 Borssele47,58 Scharendijke65,64 Genderen 106,50 Nieuwendijk (N.Br.)124,37 Totaal van 200 Loc. comf 30384,38 Te Oudega (W.) was in 1928 de collecte niet gehouden. De Collecte is bij deze 200 Locale comité's tot onzen spijt f 700 lager dan in 1928. Men late zich echter niet ontmoedigen. Wij zien met hoopvolle belangstelling de komende opgaven tegemoet. LIJST 10. Transport van lijst 9 f 37878,71 Aduard154,45 Kloosterburen124. Oldekerk117,10 Bozum90,45 Gerkesklooster158,60 Gramsbergen69,90 Steenwijk179,66 Vroomshoop303,25 Bennekom253,90 Oldebroek295,28 Wapenveld I33, Harmeien133,17 Tienhoven70,26 Vreeswijk158,90 Zeist466,11 Midsland op Terschelling 6,25 Leimuiden63,69 Lexmond (Kerkcollecte)44,80 Ouddorp (Ned. Herv. Kerk) 86,50 Schoonrewoerd94,55 Ridderkerk (dorp)375, Tinte bij den Brielle90,57 Waarder83,80 Geersdijk100, Zoutelande45, Totaal van 250 Loc. com. f 41496,90 Mr. J. J. HANGELBROEK, adj-secretaris van de Unie »Een School met den Bijbel De copie van ingezonden (tukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggeven. >- Buiten verantwoordelijkheid van Redactie tn Uitgevers. Mijnheer de Redacteur, Andermaal vraag ik een plaatsje in uw ge» eerd blad. Reeds bij voorbaat mijn oprechten dank. Het is naar aanleiding van de Ziektewet, die straks, 1 Maart, in werking zal treden. Die kostelijke sociale wet, is te veel onbekend onder onze landarbeiders, Verschillende vragen zijn mij toegestuurd en wensch Jeze door middel van ons blad te beantwoorden. Hoe staat het met de uitvoering der wet, ziedaar de eerste vraag. Deze is gelegd in handen van de Raden van Arbeid en van de Bedrijfsvereenigingen. Er is bij deze Wet de voorkeur gegeven aan het particulier initiatief, en daarom wordt de bepaling opgenomen, dat de besturen bestaan zullen uit evenveel werkgevers als werknemers, terwijl de premie door ieder de helft betaald moeten worden. Terwijl de werkgever jaar» lijks_ f 4,— per f 1000,— loon zal moeten stor» ten in het fonds. Nu spreekt het dus vanzelf, dat in de be» sturen benoemd zulien worden de georgani» seerde arbeiders. Dat kan onmogelijk anders, om reden de Minister niet dan over de or' ganisaties werken kan.. Ieder arbeider zal nu toch wel gevoelen, dat hy geroepen is zich te organiseeren, tegenover zijn gezin, maar bovenal, omdat ook zijn belangen op het spel staan. Immers, wij hebben de roeping en taak mede te werken dat deze sociale wet zoo goed mogelijk worde uitgevoerd. Niet de zelfzucht, maar het recht te laten zegevieren, is onze dure roeping en taak, maar ook om mede te werken dat deze sociale maatregel zoo goed en goedkoop worde uitgevoerd. Te helpen waken tegen kwade praktijken. Om in de afdeelingen en in den bond met elkander de belangen te bespreken en in de praktijk in beoefening zien te brengen. Immers, deze wet vraagt van onze patroons een offer, ook het offer van uwe medewerking in den meest royalen vorm. En waar onze patroons, en daar geef ik hun groot gelijk in, flink georganiseerd zijn in hun landbouwvereenigingen, daar is, voor een goede samenwerking noodzakelijk dat gij hun eigen voorbeeld volgt. Uw eigen patroons hebben op dit terrein, zij het dan ook door de wet verplicht, meer voor u gedaan, dan gij voor uzelf en gezin. Met schelden op hoek en kaai op uw patroons komt gij er niet. Dit verraadt niet anders dan uw armoedelijke kortzichtigheid. Er ligt nog zooveel braak op het terrein van het maatschappelijk leven, dat in samen» werking, ieder in eigen organisatie, op het maatschappelijk erf verbeterd kan worden. Daarom, cbristen»arbeiders, die geroepen zijt naar uw belijdenis en 's Heeren Woord, te doen wat uwe hand vindt om te doen organiseert u in onzen Chrlstelijken Neder» landschen Arbeidersbond! Daar zijn uw be- langen veilig en wordt gerekend met het recht Gods, De staking in Oost'Groningen heeft dit duidelijk aan het licht doen treden. Mag ik u eens vragenwaarom blijft gij staan buiten de organisatie, wat zijn uw motieven daar' voor Gevoelt ge niet, dat gij met buiten te blijven staan uzelf en uw gezin afbreekt? Als men uw loon verlaagt of uw premie straks afhoudt ten rechte of ten onrechte, w&ir is het orgaan dat voor u pleit en de belangen behartigd? Hebt gij er dan geen belang bij dat de patroons nu zoo spoedig mogelijk hun formu» lieren invullen en opzenden Kunt gij daartoe niet medewerken? Het is onze dure plicht mede te werken aan de dingen van het maat» schappelijk leven. Er zijn in deze wet zooveel bepalingen die u er buiten kunnen houden en waar zult gij dan uw recht zoeken Immers dat hooger beroep heeft voor ons maar betrek' kelijke waarde. Individueel, dat is persoonlijk, komt daar meestal zeer weinig van terecht. En bedenkuw werkgever heeft niet alleen het recht, maar de dure plicht, zoowel voor losse als voor vaste arbeiders de premie in te houden, omdat hij er verantwoordelijk voor is. Ook hij staat machteloos als men u niet om de een of andere reden niet uitkeert, dat soms komt door verkeerde inlichtingen of invullen van het formulier. Zie hier enkele bepalingen der wet, die u uitsluiten, de andere loopen wel vanzelf. Geen ziekengeld ontvangt gij als verzekerde, als gij nog zijt ingeschreven in een bij de wet toegelaten Ziekenfonds, indien de ziekte ver' oorzaakt is door opzet, den tijd dat een ver» zekerde is in de gevangenis, werkinrichting, tuchtschool of rijksopvoedingsgesticht, als men zegt dat gij een onzedelijk gedrag leidt, als men niet bij redelijken tijd de hulp inroept van den geneesheer, en men zich niet gedu' rende het geheele verloop der ziekte onder geneeskundige behandeling blijft stellen, of de voorschriften van den behandelenden genees» heer niet opvolgt. Als men u beschuldigt dat uw gedrag uwe genezing in den weg stond, bv. als u iets gebruikt wat de dokter verbo» den had en men betert niet, dan kan het zie» kengeld worden ingehouden (en uw recht verviel dan geheel). Als gij in een inrichting u onbehoorlijk gedraagt, als gij u niet houdt aan de centrale voorschriften enz. Uw werkgever kan een verzoek doen tot vermindering of staking der uitkeering, dan wordt door de Bedrijfsvereeniging of Raad van Arbeid er over beslist. Dat laatste zal nog al eens moeilijkheden opleveren. Daarom is georganiseerde samen» werking zoo noodig. Christen>arbeiders, komt eens ieder in zijn plaats op Flakkee bij elkander, richt een af» deeling van onzen Bond op en stuur mij daartoe een brief en ik ben dan bereid u persoonlijk van advies en voorlichting te dienen. Immers het gaat niet alleen en enkel om wat meer of minder loon, maar om de hooge geestelijke goederen ook in den tijd, dien wij doormaken. De eere en het recht Gods op het terrein van den arbeid, daarvoor te staan is uw, is aller roeping, die belijdt: »Ik geloof in God, den Vader, Schepper van hemel en aarde*. Nogmaals, mijnheer de redacteur, mijn dank en teeken ik uw. dw. dienaar en lezer van uw blad, A. KRIJGSMAN Pz. Middelharnis, Molenstraat 207. H.H. Winkeliers van Flakkee, Heeft U al overdacht hoe moeilijk 't zal worden, als 1 Januari de51»uren»werkweekin werking zal gaan? Zou 't niet noodig zijn, dat in alle plaatsen een vereeniging met een hoofdbestuur van geheel Flakkee worde opgericht? Vraagt aan alle B. om een sluitingsuur. Is U in deze de stadswinkelier niet ver vooruit, vooral die winkeliers die met personeel werken Of moeten de vele lasten die U al drukken nog vermeerderd worden? Komen de meerdere uitgaven die op Uw zaak drukken ook niet ten laste van den kooper Heeft ook de winkelier geen recht om 's avonds rustig in zijn gezin te zijn? Is 't op vele plaatsen niet bewezen, dat de tegenstanders van 't sluitingsuur groote voor» standers geworden zijn? Zoo U raad noodig heeft, vraag het aan de drie groote Middenstandsvereenigingen in Uw land, die U in deze gaarne van dienst zijn. Wacht niet tot de Regeering U dwingt, maar begrijpt als middenstanders Uw eigen belang en werkt met Uw overheid samen tot opbouw van Uw plaatselijke belangen. Uw abonnè L. SOMMELSDIJK. Geboren Cornelia Huibertina, d. v. Adriaan Simarinus Kramer en Hillia van Prooijen. GehuwdArie Leendert Bardinus Leeuwen» burg, 45 j., te Geervliet en Pleuntje Schelling, 40-j., alhier. OverledenMaatje Kievit 89 j., laatstelijk weduwe van Jacob van den Nieuwendijk. MIDDELHARNIS. GeborenArend, z, v. C. Groen en A. v. d. PolderJohanna, d. v. M. Bakelaar en G. Breen, DEN BOMMEL. Geboren: Leonardus, z. v. Abr. Vervloed en J. Tuns. GehuwdChr. IJpelaar, 22 jaren, en Apl. M. Braber, 19 jaren. Overleden: Johanna Aaltje Brijs, 35 jaren, echtgen. van H. J. Kraak. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Jacoba Pieternella, d. v, B. Gootjes en P. M. StamBastiaan, z. v. P. de Vos en B. de Vos. Ondertrouwd: Gerardus A. Jansen 29j.en Pie Marcus 21 j.Cornells van der Vliet 21 j. en Neeltje Kameraad 20 j. OverledenJohanna de Vos 89 j. OUDE TONGE. Geboren Johanna Cornelia, d. v. Adrianus Tuns en Dingena Maria van der MadenJa» cobus, z. v. Homme Terpstra en Murkje de VlugtAdrianus Mattheus, z, v. Willem Huijs» mans en Maria Wilhelmina van EsTannetje Jannetje, d. v. Jan Les en Jannetje van Kern» pen; Pieter Jan Baptist, z. v. Jan Baptist de Jong en Jannigje Christina van Dam Daniel Lijte, z. v. Marinus van Kempen en Teuntje Luijendijk; Jan, z. v. Jan Buscop en Teuntje van DamCornelia Jozina, d. v. Adrianus Legierse en Catharina Anthonia van Otzel. Gehuwd Jan van Dam, jm. 24 j. en Maria Kievit, jd. 24 j Gerrit Cornells de Korte, jm. 27 j en Pieternella Catharina Quist, jd. 21 j.; Marinus Osseweijer,jm.23j.enPietertje E. de Vos, j.d. 22 j. Overleden; Pieter van Sint»Annaland, 52 j., echtgen. van Cornelia WittekoeLevenloos kind van Pieter Vis en Jacoba Thielman Pieter Jan Baptist de Jong, oud 16 dagen; Jacob Barnat, oud 75 j., wednr. van Dirkje van ErkelJohannes Jacob Vogel, oud 34 j., echtgen. van Jannetje KievitJoannes Jacobus Esser, oud 77 j„ wednr. van Johanna Catha» rina Philomina Aertsen. DIRKSLAND. GeborenPieter, z. v. Bastiaan Oorbeek en Cornelia Struijk. HERRINGEN. Overleden: T. C. Bouwens 83 j. weduwe van C. Witvliet. Op Donderdag 31 October 1929, des nam. 2 uur te Sommelsdijk, in het hotel Spee van meubilaire goederen en andere huishoudelijke goederen. Ook kunnen goederen worden bij' gebracht. Deurwaarder GROENENDIJK. AUTO'ONGELUK. Hedenmiddag ongeveer 1 uur had op den overweg der R. T. M. aan het Marietjespad een vrij ernstig ongeluk plaats, waarbij ge» lukkig geen menschenlevens te betreuren zijn. Juist op het moment dat de extra dienst der tram (bietentram) van de richting haven naar het station»dorp kwam en den overweg op het Marietjespad passeerde, kwam de heer T. van Sommelsdijk, uit de gemeente Middel» harnis gereden. Hoewel een aldaar aanwezige tweede auto» mobilist hem duidelijk trachtte te maken dat hij den overweg niet kon passeeren, reed hij door, het teeken öf niet begrijpend óf het nog willende probeeren. Hoe het zij, een botsing met de tram was onvermijdelijk. De machinist die uit alle macht remde, kon niet voorkomen, dat de auto (een oud»model ForcL vracht wagen) op het linker voorwiel werd gegrepen en langs het hekwerk dat daar ter plaatse aanwezig is om den tramweg af te sluiten, geduwd werd tegen de paal der tram» wegmaatschappij die op alle overwegen staan. Door de schok én tegen den tram èn daar» na, nog heviger, tegen de paal werd de chauf» feur door de voorruit geslingerd en bewuste» loos en hevig bloedend opgenomen. Door de glasscherven in zijn gezicht gewond, maar bovenal doordat hij met de borstkas op het stuur was gevallen en daarna door de ruit geslingerd, klaagde hij over inwendige pijnen. De medische hulp, die onmiddellijk inge» roepen werd, heeft de ongelukkige doen ver» voeren en hem verder verbonden waarna hij per auto huiswaarts werd gebracht. De auto werd totaal vernield. Voor zoover wij hebben kunnen nagaan, treft den machinist geen schuld en heeft deze voor den overweg voldoende signaal gegeven DE MOORD IN DEN BLIJDORP. POLDER TE ROTTERDEAM. De verdachte ia naar het hals van bewaring overgebracht. Als vermoedelijke dader van den moord op Marietje van Os is de 33»jarige bloemen» koopman W. Visser, zonder vaste woon» en verblijfplaats, naar het Huis van Bewaring overgebracht. Met het feit van deze insluiting in de ge» vangenis is tevens het voorloopig onderzoek, dat door de politie van het Bureau Groote Pauwensteeg geleid werd, afgesloten. Een nieuwe getuige. Bij de politie heeft zich een man aangemeld» die heeft verklaard, dat hij den verdachte W- V. van vroeger kende en dat hij hem op den avond van den moord heeft gezien, om kwart over zes, in de urinoir, welke staat op het pleintje tusschen West-Kruiskade en Eerste Middellandstraat, dus vlak bij de Coolsche» straat. In enkele bladen heeft Woensdag een foto gestaan van W. V., alias W. Huisman, W. Brouwer of Tijs de tuinman. Getuige heeft deze foto gezien en toen de opmerking ge» maakt, dat hij dien man wel kende. Toen hij kort daarop las, dat de te Heerlen gearres» teerde man en deze W. V. een en dezelfde persoon zijn, heeft hij zich dadelijk bij de politie gemeld om de verklaring af te leggen, dat hij V op den avond van den moord bij de Coolschestraat heeft gezien. Bij confrontatie heeft getuige den verdacopn kelijk herkend. De rivierpolitie is aan het dreggen in de daarvoor in aanmerking komende wateren, omdat het niet totaal uitgesloten wordt ge» acht, dat de flets van den dader in het water is geworpen. De rapporten van Dr. Hesselink zullen ter» stond worden doorgezonden aan den rechter' commissaris. Zeer waarschijnlijk zal de inhoud niet ter publicatie aan de bladen worden af< gestaan. De commissaris van politie in de eerste afd. verzoekt uitdrukkelijk|aan de depothouders van rijwielstallingen bij de stations in Nederland die op den dag van de moord of daarna een fiets in bewaring hebben gekregen van een man, die aan het signalement beantwoordt, zich ten spoedigste hetzij schriftelijk ofmon» deling te wenden tot het bureau aan de Groote Pauwensteeg te R'dam of tot de politie in de plaats van hun inwoning. Uitslaande brand te Lelden. Donderdagavond ruim acht uur is een felle uitslaande brand ontstaan op de bovenver» dieping van het pand Haarlemmerstraat 232 hoek Leege Werfsteeg te Leiden, waarin ge» lijkvloers gevestigd is een winkelzaak in speelgoederen, terwijl de zolder evenals de tweede verdieping als bergruimte voor speel» goederen in gebruik is genomen. De oorzaak van den brand is onbekend. De eigenaar der zaak, de heer P. J. Duiverman, had met zijn knecht het pand om acht uur verlaten. Er was voor een waarde van ongeveer f 15.000 aan goederen aanwezig. De voorraad was voor f 20.000 verzekerd. De politie-brandweerspuit gaf het eerste water, terwijl spoedig daarop de brandweer met twee groote motorspuiten aanwezig was waarvan slechts een spuit be» hoefde dienst te doen. Ongeveer kwart over negen was men den brand meester. De bo» venverdieping was geheel uitgebrand. Het blusschingswerk stond onder leiding van den commandant van de brandweer. Verder waren op het terrein van den brand aanwezig de burgemeester mr. A. v. d Sande Bakhuyzen de wethouder J. Splinter en de commissaris van politie R. J. Meyer. Doordat de electrische geleiding van de Haagsche tram uitgeschakeld was, stond het tramverkeer op dat gedeelte van de Haarlemmerstraat stil. Bij de Hartebrug moesten de trams naar den Haag terugkeeren. Het winkelpand behoorde in eigendom aan mevr. de wed. Dekker, ge boren Zuiddam en is ook verzekerd. Ongeveer tien uur kon de brandweer inrukken. EEN VEERBOOT OP DE GROOTE MEREN VERONGELUKT. 52 menschen omgekomen. Men ma» kt zich ernstig ongerust over een veerboot uit Grandhaven, die zich tijdens een hevigen storm op het Micbiganmeer bevond. Naar nu uit Milwaukee wordt gemeld, be» schouwt men de boot als verloren, daar de stuurhut, verschillende lijken van lieden, waar» van men wist, dat zij zich aan boord bevon» den en een boot zijn aangespoeld. Een horloge op een der slachtoffers gevonden, was te mid» dernacht, waarschijnlijk op 22 October blijven stilstaan. Er waren 52 personen aan boord, die dus waarschijnlijk allen zijn omgekomen. De kapitein van een ander schip deelde mede, dat bij wrakstukken had gevonden, een leege reddingsboot en een matras De wrak» stukken droegen evenwel geen enkel kenteeken. Een veel geopereerde vrouw. Bij de gerechtelijke schouwing van het lijk van een vrouw te Huil werd medegedeeld dat zij in de laatste twaalf jaar 41 operaties ondergaan had. Een dokter zeide dat tenslotte een klein stukje hydrophilgaas, dat in de operatie»wond was achtergebleven, te voorschijn gekomen was en later nog een. Dit had pyaemie ver» oorzaakt. De jury besliste dat de vrouw tengevolge van een ongelukkig toeval gestorven was. Centrale Velling te Mlddelharnle. Veiling van Donderdag 24 October 1929 Kipeieren 45-47 Kg. f 6,25—f 6,55 p. 100 st' 60-62 Kg. f 9.75—f 9,95. bruin 62 Kg. f 10,—. Eendeieren f 7,75—f 8,30. Poelpetaateieren f 5,—. Landbouwveiling te Dirksland. Op de eerste landbouwveiling te Dirksland werden ter veiling aangeboden 43000 kg. aardappels 43600 kg. poters 21900 kg. Uien 28800 kg. Koepeen 6000 kg. Erwten en 2400 kg. Haver. Verkocht werdenPoters voor f 1,30 tot f 1,40 Koepeen f 1,40 tot f 1,45 Erwten f 20,60. Alles per 100 kg. DAT KWAM UIT. De meester keek Jantje's huiswerk na. „Jantje", zei hij, „dit werk lijkt mij verdacht veel op het schrift van je zusje." „Dat kan", zei Jantje, „ik heb met haar pen geschreven." DAT KAN UITKOMEN. Twee zakenm'enschen spreken over hun employe's. „Ik heb er een in dienst", zei de een, die bij mij grijs is geworden. „Dat is nog niets", merkte de ander op, „ik heb een meisje op kantoor, die achtereen volgens blond, zwart en rood haar heeft ge kregen." HET WACHTWOORD. „Mijnheen, telephoon voor u", zei de be diende. „Wie is 't vroeg de chef. „Uw vrouw, mijnheer." „Wat moet ze hebben „Ik weet het niet, mijnheer; ik hoorde alleen het woord „idioot" „Ga weg Heb je dan niet begrepen, dat zij mij persoonlijk moet spreken DE VERSTROOIDE PROFESSOR. „Is dat de goedkoopste parapluie, die u hebt „Ja, mijnheer, dat is de allergoedkoopste die wij hebben." „Dan neem ik ze. Ik heb ze alleen noodig, om ze in den trein te laten liggen."

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 9