IEDEREEN Zenuwstillend Gemeenteraad. Gemengd Nieuwe WIST U???? Posterijen. 'til ;1 Mijnhardt'sZenuwtabletten FIRMA A. VERWAAL dat da RADIO KONING ZOO NIET???? Informeert dan O. Binnenweg 105, Rdam fH Voor kinderen uitnemend studiemateriaal. Gulden Klanken is een tekstboekje, dat in handig formaat, van ruim 200 liederen de woorden geeft. Dit is weikelijk een aardige verzameling. Vele bekenden troffen we er onder aan, maar daar naast toch ook een groot aantal die we niet kenden en waaronder weer velen waren, die we heel mooi vonden. Voor school en huis kamer een heel geschikte bundel. „Wat iedere Koorzanger weten moet" geeft zeer beknopt de theorie over de stem, adem haling, spraakklanken uitspraak, en dan de muziektheorie. Wat hier gegeven wordt moet iedere koor zanger inderdaad weten. Kort, zakelijk en dui delijk is de theorie gegeven. Voor 't gebruik e'en handig boekje. VERGADERING van het Groene Kruis en Wijkverpleging aid. MiddelharnisSommelsdijk, op Dinsdag 22 October 1929, in de zaal van den heer Jacobi te Middelharnis. De Voorzitter opent de vergadering met een welkomstwoord en deelt mede, dat de Wijk verpleegster vertrokken is, en een zwarte vlek in onze geschiedenis na laat, en voorts, dat het kringconsultatie-bureau voor t.b.c. bestrijding door de Prov. Zuid-Hollandsche vereeniging tot bestrijding der t.b.c. geopend en e'en groote hulp voor de medici is. Hierna worden de no tulen der vorige vergadering na voorlezing on veranderd vastgesteld. De beschrijvingsbrief der algemeene vergade ring te Rotterdam wordt behandeld. Als afgevaardigde wordt benoemd H. van Es. De penningmeester van het Gr. Kruis doet rekening en verantwoording over het jaar 1928. De ontvangsten waren 1456.75, uitgaven 1724.70®, nadeelig slot 267.95. De rekening wordt goedgekeurd, waarna- de penningmeester onder dankzegging wordt ge dechargeerd. Tot bestuurslid wordt herkozen de heer J. A. Slis te Middelharnis. De Voorzitter deelt mede, dat hij den laatsten tijd ziekelijk is, reden waarom hij op staanden voet ontslag neemt als bestuurslid, waarna hij overgaat tot benoeming nieuw bestuurslid. Wordt gekozen de heer P. Knöps te Middel harnis. Hij verlaat de bestuurstafel en het nieuw benoemde lid neemt plaats. De waarnemend voorzitter, burgemeester Den Hollander, neemt de leiding en zegt, dat het niet aan d'en heer Knöps te zien is, dat hij wegens gezondheidsredenen plotseling ontslag moet nemen en dankt hem voor wat hij in zijn zittingsperiode voor de vereeniging gedaan heeft. Het aantal uitgeleende verplegingsartikelen uit het magazijn was542 terug ontvangen werden 541 en bij de leden op 31 December in gebruik 206 stuks. Er werden 6 zieken in de ligtenten verpleegd en in 1929 zijn 4 nieuwe ligtenfen aangeschaft. Door de wijkzuster zijn 3840 bezoeken afge legd. •n Zenuwsterkend Is de werking van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten De penningmeester van de Wijkverpleging doet rekening en verantwoording over het jaar over het jaar 1928. De ontvangsten waren 1974.70, uitgaven 2659.34, nadeelig saldo f 684.64. Ook dezen penningmeester wordt voor zijn gedaan werk door den Voorzitter dank ge bracht. Daar er dus ruim 900.tekort is en het vorig jaar een kleine 900.—, wordt door de vergadering den wensch uitgesproken, dat de leden hun contributiën vrijwillig zullen ver- hoogen. Wegens vertrek van de zuster is in haar plaats benoemd Zuster Brinkman. De Secretaris deelt mede, dat het vorig jaar door de verlotingscommissie een gift van 929.90 geschonken is en dankt burgemeester Den Hollander 'en de verlotingscommissie, maar inzonderheid den burgemeester voor zijn speciale medewerking en spreekt den wensch uit, dat de vereeniging zich in een toenemende belangstel ling bij hem mag verheugen. De Burgemeester zegt: Zooals de heeren be kend zal zijn wordt in November voor het Gr. Kruis een bazar gehouden om de financiën te versterken en spreekt den wensch uit, dat alle ingezetenen van Middelharnis en Sommelsdijk mede zullen werken om de bazar te doen slagen tot heil der lijdende menschheid. De vergadering sloot zich hierbij aan. De heer Knape meent gehoord te hebben, dat op de bazar voordrachten gehouden zullen worden en zou dit betreuren, daar toch voor zoon nuttige instelling alle mensch'en moeten kunnen komen, zonder iemand te kwetsen. De Voorzitter antwoordt, dat er een dames comité is, dat alles regelt, en er zeker niets gedaan zal worden, wat iemand aanstoot kan geven. Daarna wordt de vergadering, met dank voor de trouwe opkomst, door den Voorzitter ge sloten. Vergadering van den Gemeenteraad van NIEUW-HELVOET op Woensdag 16 October 1929, nam. 2 uur. Voorzitter de heer F. W. van Driel. De heer Touw is afwezig met kennisgeving. De volgorde der stemming wordt door loting aangewezen als volgt: de heeren Spuijbroek, Kramer, J. van der Ban, W. van der Ban, de Jonge en Langerveld. De VOORZITTER opent de vergadering en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen. Na lezing worden deze onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een dankbetuiging van het bestuur der V.I.Z. te Hellevoetsluis voor de toegekende 75. subsidie. Van den heer E. Reedijk een dankbetuiging voor zijne benoeming tot gemeentearts. Het schoolrapport van laatstgenoemde over het 3e kwartaal 1929. Van het gemeentebestuur van Hellevoetsluis de rekening over 1928 betreffende den Keurings dienst ingevolge de Vleeschkeuringswet, waar uit blijkt, dat er een batig saldo is van 722.71. De VOORZITTER stelt voor deze rekening goed te keuren. Aldus wordt besloten. Van Ged. Staten een schrijven, houdende mededeeling, dat ingevolge de wet van 1897 de Rijksuitkeering over het 4e kwartaal 1929 779.14 bedraagt. De VOORZITTER deelt mede, dat binnen kort e'en vergadering zal worden gehouden te Rotterdam, waarbij alle raadsleden en verdere belanghebbenden zullefi worden geïntroduceerd, ten einde een bespreking te houden naar aan leiding van de overname door Rotterdam van de Electriciteits-Maatschappij „Voorne en Put ten" te Brielle. Een adres van eenige ingezetenen aan den Moriaanschen weg, houdende verzoek de straat lantaarn bij de Geref. Kerk niet te verplaatsen. Het Dag. Bestuur stelt voor het in de vorige vergadering genomen besluit om deze lantaarn wel te verplaatsen, niet uit te voeren met het oog op de overname door Rotterdam van de Eelectr. Maatschappij te Brielle. Waarschijn lijk zullen na overname de lantaarns een meer dere lichtsterkte verkrijgen. Na discussie wordt dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Adres van W. van Es te Rockanje, waarbij deze vraagt van zijn huurcontract inzake huur van land ontslagen te worden, voor zoover be treft de jaren 1930 en 1931. Adressant verklaart het land niet voldoende te kunnen bewerken, omdat hij te ver afwoont en omdat hij genoeg ander land in huur heeft. Het Dag. Bestuur stelt voor te voldoen aan het verzoek van adressant en het land opnieuw voor 7 jaren te verhuren op de gebruikelijke wijze. Aldus wordt besloten. De heer J. VAN DER BAN stelt voor de gunning op te dragen aan B. en W. Dit voorstel wordt eVëneens aangenomen. Een adres van den Bond van Politiepersoneel in Nederland houdende verzoek het salaris van de gemeenteveldwachters aanmerkelijk te ver- hoogen. Dit verzoek, zijnde pas ingekomen, wordt overgelegd aan B. en W. Benoeming Gemeentebode. De VOORZITTER zegt, dat zich 21 solli citanten hebben aangemeld. De meerderheid van B. 'en W. heeft besloten de volgende aanbeveling den Raad voor te leggen: 1. Iz. Aandeweg, 2 P. van Herwaarden en 3. A. A. den Boer. Voor deze betrekking zal een instructie worden opgemaakt. Na stemming blijkt, dat no. 1 is benoemd met 4 stemmen. Op no. 2 waren 2 stemmen uitgebracht. De VOORZITTER stelt voor, daar het nu 5 uur is geworden, uiteen te gaan en te half zeven weer met de werkzaamheden voort te gaan. Aldus wordt besloten. Te half zeven wordt de vergadering weer geopend. Ook nu is de heer Trouw afwezig. Behandeling Begrooting 1930. De VOORZITTER zegt, dat deze door de commissie is onderzocht en vraagt of iemand algemeene beschouwingen wenscht. De heer W. VAN DER BAN vraagt en ver krijgt het woord. Hij vestigt de aandacht van het Dag. Bestuur op het brandbluschmateriaal. Men beweerde, dat er een beste brandspuit was aangeschaft. Bij de laatste beproeving bleek echter, dat niet hoog genoeg opgespoten kon worden. Bij brand zou de ramp niet te overzien zijn, wanneer in de nabijheid niet genoeg water aanwezig was. Spreker zou er voor zijn of met een andere gemeente gecombineerd, of voor de gemeente alleen een motorspuit aan te schaffen. De VOORZITTER zegt, dat de van de Di rectie der Rijkswerf te Den Helder betrokken spuit te klein was en daarom terug was ge zonden. Spr. acht de toezegging van het gebruik der stoombrandspuit van de Rlijkswerf te Hel levoetsluis beter dan een eigen spuit. Na verdere discussie zegt de VOORZITTER dat post voor post van de begrooting zal voor gelezen en behandeld worden. T uinbouwonderwijs. De VOORZITTER deelt mede, dat slechts 6 leerlingen zich hiervoor hebben opgegeven. Het betrokken hoofd heeft medegedeeld, dat dit getal te klein is en dus geen cursus zal worden gehouden. Volgno. 61. Presentiegeld Raadsleden. De heer DE JONGE zag het presentiegeld gaarne weer op de begrooting gebracht met in gang van 1930. Spr. stelt dit voor en het be drag evenals voorheen op twee gulden per ver gadering te bepalen. De heer SPUYBROEK steunt dit voorstel. Na stemming blijkt dit voorstel met 5 stemmen te zijn aangenomen. Tegen stemde dhr. Kramer. Volgno. 62. Jaarwedden ambtenaren ter Secre tarie. Deze post wordt met algemeene stemmen met 200.verhoogd. - Volgno. 92. Gratificatie volontair ter Secre tarie. De VOORZ. stelt voor met het stelsel tot het verleenen van deze gratificatiën te bre ken. Dit voorstel, in stemming gebracht, geeft tot resultaat, dat de stemmen staken. Vóór stem den de heeren J. van der Ban, de Jonge en Langerveld. De overigen stemden tegen. In de volgende vergadering zal over dit voorstel op nieuw gestemd worden. Volgno. 126. Uitzending van kinder'en in ge zondheids -en vacantiekoloniën. De heer W. VAN DER BAN stelt voor het bedrag van 10.— te verhoogen en te brengen op 25.—. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Na verdere discussie wordt de begrooting met algemeene stemmen aangenomen. In de rondvraag vestigt dhr. SPUYBROEK de aandacht van het Dag. Bestuur op het vullen der putjes in de wegen. De VOORZITTER zegt, dat hij Bongers ver wezen heeft naar den heer Langerveld en Bon gers wilde wachten tot het regende. De heer Langerveld zegt medegedeeld te hebb'en, dat voor hem de droogte geen bezwaar was. In middels is Bongers reeds met het vullen be gonnen. De heer W. VAN DER BAN vraagt, of wanneer de Electriciteits Maatschappij bij Rot terdam overgaat, de contracten geannuleerd worden of bestendigd blijven. De VOORZITTER antwoordt, dat hij zich niet kan voorstellen, dat annuleering kan plaats hebben, daar de zaak overgaat met alle rechten en verplichtingen. Sluiting, GROOTE BRAND TE SCHIEDAM. Breeuwwerkfabriek aan den Buitenhavenweg totaal uitgebrand, Dinsdagavond om ongeveer 7 uur is een felle brand uitgebroken in de Breeuwwerkfabriek van de N.V. v.h. J. Smit aan den Buitenhavenweg. Een voorbijganger zag een smalle rookkolom opstijgten uit het dak van het gebouw en waar schuwde dadelijk de politie. Het duurde niet lang of de vlammen sloegen hoog uit het dak en e'en geweldige vonkenregen verspreidde zich over de omliggende gebouwen. De brandweer verscheen spoedig en heeft ge werkt met motor-, auto- en stoombrandspuit. Het vuur werd in hoofdzaak aangevallen van de zijkanten uit de werktuigenfabriek „De Ko meet" aan de linker- en de Schied. Ketting- fabriek, dir. Heyermans, aan de rechterzijde. Beide gebouwen zijn door een open gang van de Breeuwwerkfabriek gescheiden. Aan de achterzijde werd het vuur voorname lijk met slangen op de waterleiding bestreden. In het geheel tastte men toen het vuur op zijn hevigst was, de brand met 15 strafen aan. De capaciteit van het materiaal Was toen 5000 L. per minuut. Om kwart over 7 viel het dak met donderend geraas naar beneden. En om kwart voor acht was een 33 M. lange loods aan de achterzijde, die van hout met ijzeren binten was opgetrokken, geheel met den grond gelijk. Het vuur was toen in de fa briek zelf aan het minderen, maar werd nog steeds gevoed door de groote voorraden touw, die door 'het geheele gebouw lagen opgeslagen. Telkens stortten de houten binten en vloeren naar de grondverdieping 'en om half negen waren slechts de buitenmuren van het 2 verdiepingen en een zolder hooge gebouw blijven staan. De regen van vonken verminderde snel en ook het gevaar voor de omliggende gebouwen was toen geweken. Op nog geen 25 M. afstand van de houten loods stond een gebouw, waarin door een Rot- terdamsche firma teer was opgeslagen. In het gebouw zelf (een oude branderij van 17 M. bij 9 M.) wai'en behalve de touwvoor- raden nog verschillende machines aanwezig, die alle waardeloos zijn geworden. Over de oorzaak valt nog niets te zeggen. Een der directeuren heeft om half zeven nog een rondgang door het gebouw gedaan, de lich ten uitgeschakeld en alles in orde bevonden. In de fabriek werkten een -20-tal arbeiders en ook het kantoor was in hetzelfde pand ge vestigd. rl« a a! 4 f ft* <4a die belang stelt in de wonder* baarlijke GENEESKRACHT van de beroemde kan gratlS een brochure krijgen bij GEDIPLOMEERD DROGIST le Middellandstraat 49 b Telef. 44859 Rotterdam Om half negen was men het vuur zoo goed als meester en bleef men nog nablusschen met een slang, of 6. Het blusschingswerk stond onder leiding van den commandant ir. Alkema; terwijl ook eenige hoofdmannen van de Rotterdamsche brandweer werden opgemerkt. Op het terrein van den brand, dat dadelijk door de politie doelmatig was afgezet, waren verder nog aanwezig de burgemeester de heer H. Stulemeyer, wethouder P. de Bruin, de commissaris van politie, de heer Ellenberger en verschillende andere plaat selijke autoriteiten. De schade wordt door een verzekering op beurspolis gedekt, terwijl naar men mededeelde de N.V. ook tegen bedrijfsschade is verzekerd. ONGELUK AAN BOORD VAN Hr. Ms. HERTOG HENDRIK. Bij het departement van defensie is bericht ontvangen, dat Zondagavond aan boord van Hr. Ms. Hertog Hendrik te Willemstad (Cura sao) vermoedelijk door eigen onvoorzichtig om gaan met een geweer, de marinier Manus ge dood is. Het stoffelijk overschot is te Willem stad begraven. Aan de te Doesburg wonfende familie van den overledene is van de droeve gebeurtenis vanwege het departement van defensie kennis gegeven. HET EUVEL VAN LICHTVAARDIGE SCHEIDING VAN TAFEL EN BED. Een medewerker van de Daily Mail laat het licht vallen op het hand over hand toenemend kwaad van de scheidingen van tafel en bed, die de politie-hoven gemakkelijk verleenen, zoo dra een vrouw zich over mishandeling, dronken schap of andere slechte gedragingen van haar man komt beklagen. De kosten bedragen voor haar niet meer dan 2 sh. voor de dagvaarding. De man krijgt zelden een kans. Hij is er niet bij wanneer de dagvaarding wordt toegestaan. Hij is dikwijls niet in de rechtzaal, wanneer de zaak di'ent en hij krijgt daarna te hooren, dat hij aan zijn vrouw die van hem af is, een groot deel van zijn loon moet afstaan. De gevangenis van Brixton zit op het oogen- blik vol mannen, die hun vrouwen de weke- lijksche toelage onthouden welke de magistraat haar heeft toegewezen, dikwijls op weinig om het lijf hebbende gronden. Betaalt hij niet, dan wordt hij gevangen gezet. Betaalt hij, dan is zijn vrouw vrij om met zijn geld haar eigen leven te leven. Hij mag haar niet lastig vallen, hij mag niet in haar nabijheid komen, maar hij moet haar onderhouden. Ieder jaar word'en er ongeveer 30.000 getrouwde paren in de politie hoven van tafel en bed gescheiden ten koste van een dagvaarding van 2 schillings. De vrouw is voor haar leven pensioentrekster en de man heeft geen wettelijke redres tenzij hij een echtscheiding kan verkrijgen. Onder de arme klassen wordt het huwelijk nu gaandeweg geen loterij, maar een veilige „belegging" voor vrouwen voor wien een man, op wi'en een en ander aan te merken is, een bron van inkomsten beteekent zonder dat zij aan de verplichtingen van een huisvrouw be hoeven te voldoen. Deze vrouwen kennen haar recht. Zij weten heel goed dat de wet aan haar kant staat en het bewijsmateriaal dat vereischt wordt, is zoo onbeteekenend, dat het geen wonder is, dat zij iederen ochtend bij twintigtallen voor den po- litie-rechter verschijnen. Tenzij men tegen het euvel iets doet, zal het huwelijk een vorm van chantage worden voor hebzuchtige vrouwen, en, in plaats van de openbare zeden te beschermen, zal het kwaad willige en luie vrouwen de gelegenheid ver schaffen om haar gang te gaan. De medewerker van de Daily Mail zegt, dat er geen week voorbijgaat waarin hij niet brie ven van mannen krijgt, die hem zeggen, dat hun vrouwen opzettelijk het huiselijke leven tot een hel maken om scheiding van tafel en bed te verkrijgen. Er is ten minste één magistraat te Londen van het politie-hof Maryiebone, die de eische- ressen scherp ondervraagt, als zij bij hem met klachten over kwaadwillige verlating of mis handeling aankomen. ALCOHOL EN SNELVERKEER. De kwestie van het verband tusschen alcohol en snelverkeer is tegenwoordig wel actueel. Geen wonder; want in alle landen wordt het publiek telkens opgeschrikt door ongevallen, die het gevolg zijn van roekeloos rijden onder in vloed van alcoholgebruik. De autoriteiten nemen wel maatregelen; straffen worden verscherpt, rijbewijzen ingetrokken. Maar het inzicht groeit dat dit alles onvoldoende is, dat elke automo bilist dient te gaan inzien, dat zelfs de kleinste hoeveelheid alcohol gevaarlijk voor hem zelf is, en voor anderen. Er dient in dit opzicht opvoedend werk te geschieden. In Nederland is de V.A.S. diligent. In Zweden is het de Vereeniging van geheel onthouders-motorbestuurders, die in de drie ja ren van haar bestaan met vrucht op dit terrein arbeidt. De vereeniging begon in 1927 met ruim duizend leden, een jaar later bedroeg dit reeds 3357, en op 31 December 1928: 4360, verdeeld over zestig plaatselijke afdeelingen. De vereeniging deelt in de bijzondere gunst van de pers, van de vakorganisaties onder chrauffeurs, en van de autoriteiten. De Staat verleende eerst een subsidie van 3000 kronen, toen nog duizend, en naar alle waarschijnlijkheid zal dit over 1930'31, tien duizend kronen be draden. Bovendien stond het parlement over 19291930 een bijdrage toe van 25.000 kronen voor de verspreiding van een brochure over alcohol en snelverkeer. KOPPENSNELLERS. Een correspondent van het Soer. Hbl. schrijft: Eind Juli kregen we bericht, zoo spoedig mogelijk met de Dennep van Makasser naar Ambon te stoomen. Berichten waren binnengekomen uit Merauke, dat koppensnellers op Frederik-Hendrik Eiland bezig waren geweest. Van de twee te Ambon thuis behoorende schepen, was de Fomalhaut te Soerabaja voor periodieke herstellingen en de Sirius met den Gouverneur Tideman op dienstreis naar de Noordkust van Nieuw-Gui- nea, zoodat er geen ander schip beschikbaar was. Te Ambon kregen we de opdracht naar Me rauke te gaan voor het afhalen van den aldaar geplaatst zijnden gezaghebber B.B. en een pa trouille gewapende politiedienaren en wat Pa poea's, die als gids en dragers moesten dienst doen. Tusschën Frederik Eiland en den vasten wal van Nieuw-Guinea, heeft men de Prinses-Ma- rianne Straat. Het Zuidelijke gedeelte van de Straat is aan groote veranderingen onderhevig, dus zonder voorafgaande verkenning,' niet als vaarwater aan te bevelen. Twee en een half jaar geleden was het de laatste maal, dat de Straat van om de Zuid door het G(vts. s.s. Hazenwind werd aange- loopen. We vertrokken dus van Merauke om het heele eiland heen, om zoo bezuiden de Digoel- monding het Noordelijke gedeelte van de Straat binnen te loopen, een zeereisje van 2J^ dag, dat door de gewapende politiedienaren niet zoo gauw vergeten zal worden. In de maanden Juni, Juli en Augustus, is dit gedeelte berucht om de hooge zee en deining, die er meestal zijn. Geankerd werd in het middengedeelte van de Straat bij het eiland Boe. Afs uitgangspunt van de patrouille was genomen het oude bivak Damboe, aan de kreek van dien naam gelegen. Met motorboot en twee sloepen werden de mensch'en en goederen daarheen gebracht. De tocht over het eiland naar de kampongs, waar de koppensnellers wonen, was ontzettend zwaar. Van paden was geen sprake. Dagen lang liep men tot aan de knieën in het water en door de modder. De kampongs Ter' Soeboedom, Sigat en Kolma, alle dicht opeen gelegen, met een gezamenlijke bevolking van ca. 200 zielen, was het doel van de tocht. Deze vier kampongs lagen als eilandjes in het omliggende land. Een groot gedeelte van de bevolking verdween op het eerste gezicht van de patrouille. Met veel moeite gelukte het 10 koppensnellers te pakken te krijgen, die deelgenomen hadden aan den sneltocht naar Wangambi, een kam pong, waarvan de ligging bij het bestuur nog niet bekend is. De mannelijke bevolking van bovengenoemde kampongs was naar Wangaubi getrokken en nad daar 3 koppen buitgemaakt. De afstand van de kreek, waar de patrouille werd afgezet, tot aan de vier kampongs, be draagt slechts 50 K.M., doch daar wegen ont breken, vergde de tocht het uiterste van de patrouille. hoogste handelskorting verstrekt De bevolkina van het Frederik-Hendrik Ei land staat in beschaving nog stukken achter bij die uit de buuurt van Merauke. Ze leven 's nachts in bijenkorfvormige huis jes, waarin een soort zoldertje is aangebracht. Als eenige ingang is er een kleine opening van pl.m. Yi M. hoog aangebracht, welke 's nachts geslotén wordt. Onder het zoldertje wordt dan gestookt, dit om de muskieten te verdrijven. Overdag leeft men onder afdakjes van atap. De lieden, die we aan boord kregen, waren absoluut naakt, zoowel de mannen als de vrou wen, die als getuige in de zaak mede moesten. Intusschen werd door de motorboot van het schip de Zuidelijke ingang van de Prinses-Ma- rianne Straat opgelood, en bleek het, dat bij hoog water de mogelijkheid bestond, met het schip hierdoor naar Merauke te varen, hetwelk een tijdsbesparing van 2 dagen gaf. Den 19den Augustus werd de patrouille met de gevangenen goed en wel te Merauke ge- debarkeerd. Den volg'en'den dag zagen we onze vrienden de koppensnellers reeds in de kolenprauwen langszij meehelpen met kolenladen. Nu wachtte ons nog het 1400 mijlen lange traject, om op onze standplaats Makasser terug te komen. EEN MENSCHENETENDE TIJGER IN DE ZOO. Woensdag is in de Zoo te Londen voor het eerst een menscheten'de tijger te zien geweest, die vóór hij op Sumatra gevangen werd, ver scheidene inlanders had gedood en verslonden. Hij is de eerste werkelijke menschenetende tij ger, dien de Londensche dierentuin ooit bezeten heeft. Hij was den vorigen dag met een ver zameling zoogdieren en reptielen uit Singapore aangekomen, allen een geschenk van Sir Alban Smith daar ter stede, die den Londenschen die rentuin al meer bedacht heeft. Het dier is buitengewoon woest en vliegt naar de tralies, zoodra iemand zijn hok nadert. Deze tijgers, zoo vertelt een Londensch blad, is waarschijnlijk de laatste die Sumatra verlaten heeft, aangezien de Nederlandsch-Indische au toriteiten kortgeleden den uitvoer van de dieren verboden heeft. Dr. ASUERO. Wij lezen in het Vaderland Dr. Asuero geeft zich uit voor rheumathiek- specialist en hij zou wonderlijke genezingen hebben bereikt door het electrisch wegbranden van een bepaalde zenuw in den neus. Als de methode tegen rheumathiek te kort mocht schie ten, dan zou toch resultaat worden bereikt te gen doofheid en vooral allerlei zenuwaandoenin gen. Dr. Asuero houdt consult in het hotel del Principe te San Sabastian en het doktersbedrijf schijnt nauw verbonden met het hotelbedrijf. Een paar Haagsche dames zijn ook heil gaan zoeken bij den wonderdokter. Een van de twee mevrouw K., ging in gezelschap van een er varen pleegzuster, die natuurlijk goed haar oogen den kost gaf. Een langdurig onderhoud, dat wij met me vrouw K. en de pleegzuster, in tegenwoordigheid van den dokter hadden, noopt ons zeer ernstig tegen dr. Asuero te waarschuwen. De patiënte lijdt sinds 3 jaar aan rheumathiek en de kwaal wordt steeds erger. Ten einde raad besloot ze de groote reis te do'en. Haar trouwe verpleegster ging mee. Te San Sebastian gekomen moesten de twee zevendagen wachten, voor dr. Asuero tijd had. Men voelt de combinatie van de twee bedrij ven, waarop we reeds wezen. Toen Dr. A. de patiënte en haar reeds ernstige vergroeingen zag, legde hij weinig zin voor behandeling aan den dag. Dien indruk kreeg althans mevrouw K. Eindelijk had de dokter dan een oogenblik je. Hij kwam binnen met een glazen bakje, waar in een paar instrum'enten lagen. Hij nam daaruit 'een 5 knoppige soude, hield deze even boven een spiritusvlammetje en porde daarmee eenige oogenblikken in d'en neus der patiënte. Daarna gaf hij haar een tikje tegen het voorhoofd en onder de kin. Met zijn vingers bewerkte hij ver volgens even het gelaat, waarna hij de verlam de arm en hand schudde onder hevige pijn der patiënte. Daarna liet hij haar eenige gymnasti sche bewegingen maken of, beter gezegd, hij maakte die zelf 'en beval den volgenden dag terug te komen. Aldus geschiedde. Na een heele poos wachten verscheen dr. A„ een paar assis tenten en een pleegzuster in zeer opgewonden toestand, waaraan alcohol en morfine vermoe delijk niet vreemd waren. Dezelfde behandeling werd, alleen eenigszins ruwer, herhaald en daar na werd - de genezing zou zeker volgen -~ een rekening van 300 peseta's gepresenteerd. Mevrouw K., die we aan haar ziekbed be zochten, verklaarde dat zij niet de minste baat bij de behandeling gevonden heeft. Zij is in tegendeel pijnlijker geworden, maar zij wil daar van het ziekteproces en niet Dr. A. de schuld geven. Volgens haar kan men niet genoeg tegen den wonderdokter waarschuwen. Hij heeft haar alleen een stuk armer gemaakt. De pleegzuster, die jarenlange ervaring heeft, is nog veel minder over Dr. A. te spreken. Van de toegezegde electrische neuszenuwontbran- ding is niets gekomen. Een kliniek of labora torium kan zij, bij navraag, niet te zien krijgen, daar die eenvoudig niet bestaan. Dr. A. zou ook doofheid behandelen, maar, hoewel ze zelf aan doofheid lijdt, zal ze zich, verklaarde ze ons, voor 100.000 gulden aan dezen kwakzal ver onderwerpen. Diep teleurgesteld en met zeer verlichte por- temonnaie het hotel rekende per persoon 1 j| gulden per dag is het tweetal teruggekeerd*» Toen zij vernamen, dat een andere dame in onze stad ook wilde gaan, hebben zij die andere dame van de heele zaak verteld. Zij is toch ge gaan, maar ze heeft den voorzorg genomen Dr. A. dadelijk en in den morgen te kunnen raad plegen, hetgeen voor de noodige peseta's extra altijd te bereiken moet zijn. De dame onderging de zelfde behandeling. Wij vernamen echter, dat haar kwaal met ze nuwen in verband moet staan. De Haagsche dokter, die het intervieuw bijwoonde, merkte op, dat Dr. A. wellicht door suggestie op dat ter rein iets kon bereiken, maar overigens hecht hij aan Dr. A. en zijn reflex-theorie absoluut geen waarde. Hoe het zij, de tweede dame meent zich eenigszins verlicht te voelen. Dr. A. zond haar huiswaarts met de boodschap dat zij zich maar goed moest „oefenen". Een vergissing. Bij de na den brand van het stadhuis te Leiden gehouden volkstelling en het recon< strueeren van het verbrande bevolkingsregister, hebben de gemeentebesturen van Amsterdam Rotterdam, den Haag en Utrecht 24 ambt naren voor assistentie beschikbaar gesteld? Aangezien het Leidsche gemeentebestuur deze ambtenaren gaarne voor de goede diensten, welke vaak buiten den gewonen arbeidsdag werden verricht, in een of anderen vorm wil' den beloonen, werd geïnformeerd, welken vorm de besturen van de genoemde gemeenten het meest geschikt achtten, en welke den betrok' ken ambtenaren het aangenaamst zou zijn. De ambtenaren uit Amsterdam, Rotterdam en 'sGravenhage bleken prijs te stellen op een belooning in geld; de vier ambtenaren uit Utrecht gaven de voorkeur aan een vulpotlood, Hiermee rekening houdend, werd besloten, aan de eerstbedoelde 20 ambtenaren een be< looning in geld te geven en aan elk der vier ambtenaren uit Utreeht een verguld zilveren potlood met inschrift aan te bieden, ter waarde van f 18,— per stuk. Tengevolge van een vergissing is echter in den brief, waai bij het geschenk werd aange' boden, melding gemaakt van een gouden, in plaats van een verguld zilveren potlood. Het gemeentebestuur van Leiden heeft, toen het van deze vergissing, welke het ten zeerste betreurt, hoorde, besloten, den betrokken amb' tenaren ten spoedigste alsnog een gouden potlood te doen toekomen, ter vervanging van het verguld zilveren. RIJKSTELEFOONDIENST. Kantoor Middelharnis. Middelharnis. No. 86x. D. Zeedijk, landbouwer. No. 86ij. J. Slis Dzn. (de Geer). No. 88. J. Nipius, Koopman in confectie. No. 89. C. Bresijn, Autoverhuurder, No. 168. A. P. Buth (Dirksland). No. 169. J. Keur (Dirksland). Den Bommel. No. 21. G. van der Welle, Aannemer. No. 22. Th. J. Segers, landb. en veeh. No. 23. Joh. de Bakker, Auto vrachtrijder, No. 24. R. Bakelaar, Aannemer. Nieuwe Tonge. No. 31. Ds. A. Dekker, Herv. Pred. No. 32. W. Kievit, Slager. Ooltgensplaat. No. 47. K. Korteweg, Gem. Secr. No. 48. C. de Vos—Kamp; Zaadhandel. No. 50. J. van Putten, Vrachtrijder. Onde Tonge. No. 50. J. Noordermeer, landb. (Acht» huizen). Stad aan 't Haringvliet. No. 22, J. Trommel, Vrachtrijder. I gesticb Dirkslan| leesdie Herkingd Somm| Melissan wijk al Stellendq Ouddorp Somml MiddelhJ van Stad aai de Grl Den Boif Oolgensa de Lal Melissan Stellenda senburj Ouddorp Middelhi Dinsdagl delburf Dirkslan Herkingl leesdia Ouddoru Herkinga Van Welli| bekend Heere nood, tq komst Zijne k| digen leven alle beid vat te ontelbad alle eeul den wel roept Jq leven David mondig in de mij lev| zoeter Wij van Isr| tuigt men de I zooveel! vanuit terd enl zij God[ eu in wij vliel De Heel mocht het harl| tot de Daviq minde standig I len wetfl namaal/ hem „ed te vreel roeping Op de alles ge- hij er n l blikken die schil bcvindiil liike vri te level gehoor/ denken! en da; staan te va: Hij tof de Hij toch niet. vid uit en er als bedrog den nat Paulus, ook nij taamt, mocht Geest,

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 6