•voer nr \ch 'ck 00N GELS voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Wonden door hei Bietensteken h o - GOES Antirevolutionair Orgaan Geen Goud zoo Goed IN HOG SIGNO YINCES Uw huis No. 3583 WOENSDAG 23 OCTOBER 1929 44ste JAARGANG Gemeenteraad. Babies teere huid ^smering il de wereld rWE TONGE SRKERKE. W. BOEKHOVEN ZONEN Brieven ttit Amerika. Prijs per pol f 0,60. arde krukas is druksmerinj», in geen enkele fcze prijsklasse se. en oliever- fan exploitatie Jng, terwijl de i onderhouds- ie Willys Over- >onen, dat de >ix Truck de voor snel, eco- -baar vervoer. ÏSSI'S - fl. 2475.- pss/s - fl. 1510- AJ A'datn. Tel. 28400 m HDige dagen orgelspelen, te zingen 1 it den kooper, Jhun groote tevredenheid, w adres op, en wij zenden aet de verlaagde prijzen. LAT1ES. Hersteilen van >ORZIENING voor vee iwe zware GASKETELS LANGEN, enz., enz. ÏE DRAINEERBUIZEN iet waterpas ■instrument. 16. Aanbevelend) era «Federkrachtc de anmolens, Zaalmachl' Transportkarren voor s, Fornuizen, um, Lampen met auto> tventiel en manometer, erlichting enz. Deze Courait vei schijnt eiken WOENSDAG en ATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franc per post f 1.— b| vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per Jaar, AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. latere. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zj beslaan, AdvertentlCn worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. 4 91e stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiëu en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers VAN ROSE NAAR ROOD. Groen van Prinsterer, de kenner der Revo lutionaire beginselen, heeft in de dagen toen het liberalisme nog oppermachtig heerschte, en er van het Socialisme in de practische politiek schier nog geen spoor te vinden was, gezegd, dat eenmaal het liberalisme voor het Socialisme zou moeten plaats mak'en. Mr. Diepenhorst schrijft in zijn naschrift op Groen's werk: „Ongeloof en Revolutie" „Nog lag het socialisme in zijn eerste windselen. Nog werd de vertegenwoordiger van het socialisme in het publieke leven nauwelijks geduld. Nog was het de gouden eeuw van het liberalisme. Ir, die dagen sprak Groen zijn woord, dat het conservatisme zou worden vernietigd, dat het liberalisme voor het socialisme zou plaats ma ken en dat het socialisme aan de zuigkracht van de meest revolutionaire strooming zich niet zou kunnen onttrekken. Toen alles bij het libera lisme schitterde van zonnige kracht, zag Groen ïveds het „Mene, mene, tekèl Upharsin" op de wanden van het liberalistisch gebouw." Groen's profetie is in onze dag'en volkomen vervuld. Het armelijk restje, dat de Vrijheidsbond uit de eenmaal machtige liberale partij heeft over gehouden, is er het levendig bewijs van. Het gaat van rose naar rood. Daaraan moesten we dezer dagen denken, toen we in ons zusterblad „Onze Eilanden", eenmaal het vurig liberale orgaan op Flakkee, een uitknipsel uit..'.... „Het Volk", het socialis tisch hoofdorgaan, lazen. 't Was hetzelfde, dat we in onze driestar van de vorige week bespraken, en dat onze lezers zich nog wel herinneren zullen, 't Ging over een lid van de Gereformeerde Kerk te Nieuwer- brug, die lid van de S.D.A.P. geworden was, en deswege door zijn kerkeraad kerkelijk werd behandeld. DiC stuk wordt door „Onze Eiland'en" uit „Het Volk" letetrlijk overgenomen, zonder eenig commentaar, waaruit natuurlijk blijkt, dat de redactie van dat blad het met „Het Volk" eens is. Te meer daar het als gewoon artikel in de redactiekolommen een plaats vindt en niet voorkomt in de rubriek „Uit de Pers". En dan neemt deze redactie ook voor haar verantwoording wat „Het Volk" aan het slot van zijn artikel zegt: „Dit voorbeeld werpt wel een schel licht op het politieke karakter van de kerk, waarin zij zoo duidelijk optreedt als pro motor (bevorderaar) van het kapitalisme En er dan nog aan toevoegt: „Men weet echter, hoe zij met één handomdraai de bakens kan ver zetten, als het getij verandert." Wel een snelle afloop der wateren. Eenmaal werd in „Onze Eilanden", toen „De Vooruit" genoemd, de liberale beginselen week aan week verdedigd 'en gepropageerd. Daar leest men niets meer van Maar allengs gaat het blad om en verkleurt Van rose naar rood Meermalen hebben we de toenemende sym pathie voor het socialisme in dit blad geconsta teerd en thans gaat het al artikelen uit het socialistische hoofdorgaan zonder commentaar van redactiewege overnemen En zoo vinden we ook hier Groen's profetie bewaarheid: van liberalisme naar socialisme is slechts één stap Rose en Rood, zij hebben slechts één grond- kleur Beste vriend Zooals je wel gemerkt zult hebben, ben ik dezen zomer een „trip naar Holland" wez'en maken, zooals wij Amerikanen dat noemen. Misschien interesseert het je wel om iets van mijn reis te hooren en wat te weten van mijn indrukken, die ik in Holland, nadat ik achttien jaar weg geweest ben, heb opgedaan. Terwijl ik je dit schrijf zit ik met mijn vrouw op de „Veendam", die ons weer naar ons Home terug voert. Een mooie gelegenheid dus om je er een en ander van te vertellen. Reizen is tegenwoordig een genot. Als men een Oceaanreis van de twintigste eeuw verge lijkt met die van vroeger, b.v. toen onze „Pil- grim-fathers" zich in 1620 op het zeilschip „The May-flower" in scheepten naar het onbekende verre Westen dan is het verschil schier voor geen vergelijking vatbaar. Het is alles hoogst comfortabel ingericht. Uit alles blijkt, dat de maatschappij, die voor den overtocht zorgt, het haar reizigers zoo gemakkelijk en genoegelijk mogelijk maken wil. Voor de Amerikanen, die uit het hartje van Amerika komen, is het al een dagenlange reis eer men in New-York aankomt. Komt men dan in Hobok'en en ziet men zoo'n Oceaanstoomer in het dok liggen, dan is je eerste indruk: pre cies een eilandjeen je gevoelt je volkomen veilig De kleine rivierbooten, die er omheen zwermen, lijken er wel nootendopjes bij. Bij de aankomst aan het schip bemerk je al' gauw v/aar je bagage, die je een paar dagen eer per trein verzonden hebt, ligt; een bediende brengt het voo'i- je aan boord en belast en beladen zegt hij: volgt mij maar en dan brengt hij je naar de hut, die je tien dagen lang tot nachtverblijf verstrekken zal. Ik wilde hem helpen dragen aan de zware bagage (Amerikan'en zijn gewoon alles zelf te doen), maar daar komt niets van in. Ook de trappen af, waar hij werkelijk wel hulp noodig heeft, wijst hij deze af en dat komt me wel wat overdreven voor Wanneer hij bij de hut is zet hij alles neer en blijft wachten en mijn vrouw zegt: that man is waiting for a tip die man wacht op z'n fooiEn ja, dan schiet mij opeens weer te binnen, dat we met Euro- peesche gewoonten te doen krijgen. Het fooien stelsel overrompelt ons. Een allerellendigste ge woonte, waarmee wij Amerikan'en afgerekend hebben. Het is een stelsel, dat je op je geheele reis achtervolgt en voor een Amerikaan veel bederft van zijn overigens zoo genotvolle reis. Want het blijft niet bij iederen dienst, die men op de boot voor je doet, maar het achtervolgt je overal: in restaurants en hotels en musea, tot zelfs in de streetcar (de tram) toe. We hebben er echter in te berusten De boot vertrekt te middernacht en wij leggen ons te rusten. Den volgenden morgen worden wij door de zware gong gewekt en maken ons voor het ontbijt gereed. We zijn dan reeds op den Oceaan Het groote Amerikaansche Vrijheidsbeeld en de vuurtoren (licht-tower) zijn reeds uit het gezicht. We zijn ze slapend voorbij gevaren We kijken als reizigers elkander een oogen- blik verwonderd aan Is die boot nu dat mach tige lichaam, dat ons een eiland toescheen te midden van al de andere bootjes in de haven Men ziet alles is betrekkelijk Want dit groote monster is op den Oceaan ineens zoo klein geworden In vergelijking tot de geweldige wa termassa's die zij te trotseeren heeft is zij nietig Mijn vrouw en ik gaart achter op het schip staan aan het uiterste einde en dan zien we, dat het groote gevaarte eerbiedig zijn hoofd buigt voor de groote golven die het omspoelt. Het verheft zich weer, maar dan buigt het zich opnieuw en zoo gaat het door; ontelbare malen herhaalt zich die buiging; het is alsof dat groote lichaam zijn nietigheid belijdt voor de grootheid van Gods schepping en ook wij kunnen den uitroep niet bedwingen: „Zijn is de zee, ze is door Zijn kracht, met al het droge voortge bracht, 't moet alles naar Zijn wetten hooren." In negen volle dagen zien we niet anders dan zee én lucht en soms rechts of links een stoomboot. Ieder neemt zijn kijker en we trach ten den naam van het schip te lezen, wat soms ook wel lukt. Ook zien we zwermen visschen, die telkens uit het water springen. Soms blaast een walvisch het zeewater als een fontein om hoog. Deze visschen zijn heel logge lichamen, die van verre wel gelijken op omgeslagen boo ten, waarvan de kiel even boven de waterlijn zichtbaar is. Overigens is het iederen dag hetzelfde, één groot watervlak, ona'fzichtbaar in witte en blau we kleurschakeering. En wie Bettex gelezen heeft, denkt onwille keurig aan zijn boeken over de schepping terug. Zou het waar zijn, dat de zee alle dieren heeft welke ook op het land zijn, zooals Bettex schrijft Zou het waar zijn, dat op den bodem der zee bergen en bosschen zijn, grooter en hoo- ger en machtiger dan wij ze op de aarde ken nen Zou 't waar zijn, dat in die stikdonkere, schier peillooze diepten visschen zijn, die hun omgeving verlichten met een eigen uitstralend licht weshalve zij zonnevissch'en genoemd wor den Bettex vertelt ons van God s wondere schepping der zee. Wie zijn winteravonden eens nuttig en leerzaam wil doorbrengen, leze er maar eens vanGods schepping is groot en ach wij weten er nog zoo heel weinig van. Maar hoe meer we er van lezen en weten, hoe dieper wij beseffen moeten, dat God ook voor die schepping moet worden toegebracht de lof en de eere en de aanbidding door den mensch, die toch de koning der schepping is. De eere Gods wordt beluisterd in het ruisch'en der baren, het rollen der machtige golven, eeuw in eeuw uit. Wat komt de mensch hierin tekort Dan op een dag, terwijl wij in de diningroom de eetzaal zitten, roept plots iemand „land en ja wij zien de kust van Engeland Vanaf dit oogenblik is het onrustig aan boord. Het eind komt in 't zicht en allen_ beginnen nu hard naar het einde te verlangen Gedurende den tocht door het Engelsche Kanaal zijn de meesten aan dek. En we turen uit naar naar het eindeGinds zien we de kust van Frankrijk, wat verder Duinkerken en de slag bij Duinkerken komt ons in de gedachten. En dan eindelijk zien we Hoek van Holland En de onrust onder de passagiers wordt grooter. En 't gaat ieder te langzaam Een klein bootje komt in volle zee ons tegemoet; zij brengt den loods en dan gaat het den Waterweg op. We zien over het Westland heen met zijn glazen- zee en we zien Deiftland met zijn weiden en koeien. Een echt Hollandsch landschap. Ginds draait een molen. We wijzen elkander op Delft, Maassluis en in de verte Den Haag. We zijn in eens midden in ons oude vaderland Het is moeilijk te beschrijven wat er dan iru een emigrant, die jaren lang in den vreemde ver- toefde, omgaat. En allerlei gedachten bestormen je. Daar ligt m'n lieve moeder begraven, en een broer en een zus. Ze zijn gestorven terwijl ik in Amerika was. 'k Zal ze niet meer terug zien onder de oude bekenden. Misschien heb ben ze in hun laatste oogenblikken nog aan mij gedacht. Eén groote troost hebben we. God nam ze in Zijn eeuwige heerlijkheid op Zij weten in Wien zij geloofd hebben en hun leven heeft er getuigenis van afgelegd En daarom, al zie ik ze niet meer, ons past dankbaarheid er, niets dan dankbaarheid Men begrijpt, dat als zulke gedachten je be stormen, je weinig meer van de omgeving ziet. De geest wordt op zulk een moment meer in beslag genomen dan het vleeschelijk oog Zonder dat ik er erg in heb, heb ik mijn vrienden in mijn persoonlijke overdenkingen in geleid. Vergeef het mij Ik hoop volgende week te schrijVen over mijn indrukken van Nederland na achttien jaren Van huis tot huis groetend. Je AMERIKAANSCHE VRIEND. Vergadering van den Gemeenteraad van OUDDORP, op Vrijdag 18 October, des nam. half 3 uur. De Voorzitter, burgemeester Gobius du Sart, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. Afwezig met kennisgeving de heer Masten broek. De begrooting van het Vleeschkeuringsbedrijf sluit in ontvangsten en uitgaven met 4751.25. Zij wordt goedgekeurd. Van Ged. Staten zijn enkele goedkeuringen over genomen raadsbesluiten ingekomen. Op een verzoek van ouders van schoolgaande kinderen, hetwelk reeds in de vorige vergadering besproken is, wordt een definitief, afwijzend be sluit genomen, dit om een beroep op Ged. Staten mogelijk te maken. De gemeentebegrooting is door een commis sie, bestaande uit de heeren Tanis en Masten broek, nagezien en in orde bevonden. De be grooting sluit in ontvangsten en uitgaven met f 69175.455. De commissie zag gaarne, dat de post rioleering van een sloot bij de openbare school, niet op onvoorziene uitgaven werd ge bracht. De VOORZITTER zegt, dat dit toch op het zelfde neerkomt. B. en W. weten nog niet wat het zal kosten' en dan komt er later toch een af- en overschrijving. De heer TANIS meent, dat het 1600.kost. De heer BREEN is bevreesd, dat de post onvoorziene uitgaven niet hoog genoeg zal zijn. De kosten voor electrisch licht komen er ook bij. De SECRETARIS merkt op, dat de kosten voor electriciteit op den kapitaaldienst komen en die hebben dus met de begrooting niets te maken. De VOORZITTER zegt, dat de heer Breen de kosten voor electrische straatverlichting zal bedoelen, deze komen wel op den gewonen dienst. Maar de electriciteit zal er wel niet vóór volgend jaar September komen en dus is het dan maar een paar maanden meer, dat de kosten eener electrische straatverlichting op de begroo ting zullen drukken. Weth. VOOGD wijst er nog op, dat de lan taarns gezet worden door de N.V., daar staat deg emeenteb uiten. Overigens komen de kosten per licht, per jaar op 26.50. Besloten wordt om de post te houden zooals zij is. De begrooting wordt met algemeene stemmen vastgesteld. De; VOORZITTER zegt, dat B. en W. voor stellen een wijziging in de salarisregeling der ambtenaren ter secretarie aan te brengen. Van Noord heeft 800.— en Kaptein 700.—. Er bestond reeds lang in deze salarieering een eigenaardige verhouding en er is al meer over gesproken hierin verbetering te brengen. Van Noord is 80 jaar en is nu van plan zich te laten afkeuren, waardoor hij pensioen zal krijgen. Hij blijft dan nog wel werk verrichten op het secre tarie, maar met een tegemoetkoming van ge meentewege van 300.heeft hij dan toch hetzelfde inkomen wat hij nu heeft. De 500.— die dan vrij komen, willen B. en W. dan aan Kaptein geven, zoodat diens salaris verhoogd wordt tot 1200.Deze is 27 jaar oud, zoo dat dit salaris hem wel toekomt. Beide ambte naren namen met deze regeling genoegen en het is een oplossing, die de gemeente geen geld be hoeft te kosten. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. De schoolschoonhoudster der openbare lagere school no 2, L. van Splunter, vraagt salaris- Zijn door het bietensteken Uw handen ge barsten, ruw, gewond, pijnlijk en ontstoken? Doen Uw handen pijn bij het werken en verhinderen zij U zoo flink aan te pakken als gij wel zoudt wenschen? Bedenk dan, dat naast deze ongemakken elke open wond een open deur is voor bloedvergiftiging en infectie, (besmetting). Wanneer gij Uw eenvoudige verwonding, schijnbaar niet ernstig maar toch zoo lastig, open en ontstoken plekken, Uw hinderlijke bloedblaren, Uw kloven, Uw open vingers, dadelijk behandelt met AKKER'» Kloosterbalsem, zult ge in 9 van de 10 gevallen niet het gevaar loopen, dat kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben. En hebt gij oude wonden, die om zoo te zeggen een erfenis zijn van vroeger verwaar loosde kwetsuren, dan zult gij in AKKER's Kloosterbalsem het jarenlang beproefde middel vinden, dat diezelfde wonden, waarmee gij al zoo lang sukkelt, bijna ziender oogen zuivert en geneest. Verzorg daarom het klein ste onbeteekenendste wondje met AKKER'» KLOOSTERBALSEM waarvan tallooze jarenlange gebruiker» onveranderlijk en opgetogen zeggent f» verhooging. Het salaris wordt met gemeen goed vinden gebracht van 75.op 100.— Benoemd wordt een helpster bij de nuttige handwerken aan de openbare lagere school. De voordracht door B. en W. opgemaakt, luidt: no. 1 N. Westhoeve, no. 2 A. v. d. Klooster. Laatstgenoemde wordt met 5 stemmen tegen 4 op no. 1 en én onthouding gekozen. Machtiging wordt verleend tot het doen van enkele af- en overschrijvingen. In de rondvraag wijst de heer TANIS er op, dat de havenmeester er over klaagt, dat er schepen boven de 40 M. de haven inkomen. Besloten wordt de politieverordening art. 35 mete en clausule aan te vullen, waardoor ver boden kan worden, dat schepen grooter dan 40 M. in de haven komen. B. en W. zullen hiervan dan ontheffing kunnen verleenen als het noodig is. De heer TANIS zegt dat de havenmeester hem er complimenten over wilde maken en hij heeft toegezegd: gaat maar naar den burge meester. De VOORZITTER zegt, dat de raadsleden van den havenmester geen complimten behoeven af te wachten en spr. doet het evenmin. De havenmeester weet op welke uren de burge meester te spreken is en dan moet hij maar komen om er over te spreken. Dat is de aan gewezen weg. Dan sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente GOEDEREEDE op Vrijdag 18 Oc tober 1929, des nam. 7.30 uur. Aanwezig alle leden. De vergadering wordt geopend door den Voorzitter, Burgemeester CharBon, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken a. Proces-verbaal van de opneming der boe ken en kas van den gemeenteontvanger op 26 September 1929, waaruit blijkt dat de ontvang sten hebben bedragen 59985.37 en de uitga ven 58998.34)^, zoodat in kas was en moest zijn 987.02j/2- b. Missive van Heeren Ged. Staten, dd. 23-25 September 1929, B. no. 9194-12 (3e afd.) G. S. no. 37 daarbij godgekeurd terugzendén'de een raadsbesluit van 15 Augustus 1929, model D. tot wijziging der begrooting dienst 1929. c. Missive van idem, dd. 24-27 September 1929 B. no. 9809-93 (3e afd.) G. S. no. 21 daarbij goedgekeurd terugzendende het raads besluit van 3 September 1926 20 September 1929 tot het aangaan eener gemeenschappelijke regeling voor den bouw en de exploitatie eener waterleiding met andere gemeenten op het eiland Goedereede en Overflakkee, bij welke regeling eene stichting in het leven geroepen wordt. d. Schrijven van B. en W. van Goedereede, dd. 30 September 1929, no. 12-67, waarbij wordt aangeboden de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1930. e. Schrijven van het bestuur der muziekver- eeniging „Appollo" alhier, dd. 8 October 1929, daarin hun hartelijken dank betuigende voor de wederom verleende subsidie aan hunne vereeni- ging. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Wordt voorlezing gedaan van de missive van Heeren Ged. Staten, d.d. 3/17 December 1928, B No. 4384 (2e afd.) G. S. No. 301, daarbij verzoekende wel te willen bevorderen, dat de rooilijnen langs de Provinciale wegen op Goeree en Overflakkee word'en vastgesteld overeen komstig een daarbij gevoegd uittreksel uit het ontwerp, opgemaakt door den Hoofd-Ingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zuid-Hol land. B. en W. stellen voor bedoelde rooilijnen nog niet vast te stellen, doch hiermede te wachten Wrijft de gesmette en ontstoken deelen voor» zichtig in met Purol, en houdt het huidje steeds droog, door bij het verwisselen van den luier telkens te bepoederen met Purolstrooipoeder. Purol doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Purol bus 60 ct. toe de verbeteringsplannen zijn opgemaakt en dus officieel bekend zal zijn hoe bedoelden weg deze gemeente zal doorsnijden. Hiertoe wordt eenparig besloten. Komt in behandeling de begrooting der in komsten ei; uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1930. De Heer Troost als oudste lid der Commissie belast met het nazien dier Begrooting, zegt de Commissie zich met de aangeboden begrooting kan vereenigen, met uitzondering, dat zij den post volgno. 87 „Jaarwedde van den Nacht wacht" (tevens lantaarnopsteker) zouden wil len verhoogen met 100.—, aangezien deze na aftrek van pensioen slechts 600..geniet, en er bij zijn benoeming veéi is beknibbeld op de bijverdiensten, die vorige nachtwakers wel had den. De VOORZITTER zegt dat hij er niet tegen

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 1