il ill Ji pi A fc>cl Lj-si roop. 1:1 it II. II II I' I II I r II I ■t Liw ademKc Kerk en School. LkZ^=3|E>y om IS Buitenland. uiai Gem lit ft fill If Plaatselijk Nieuws. op, Fa. P. Wieihouvver Land- en Tuinbouw. S: ifs tv a! il f a| ti I I I :fj i l|i] It i j m 0 r*l m •-1' j V'- triciteit, hoe meer het stadsleven (verlichting, verwarming, industrie) van d'en electrischen ■stroom afhankelijk wordt. Des te grooter wordt het verlangen om aangaande deze zaak eens iets meer te weten. Het is natuurlijk onmogelijk om in een cou rant eene ook maar eenigszins op volledigheid aanspraak makende verhandeling over electri citeit te geven. In de eerste plaats is daarvoor de plaatsruimte te beperkt, in de tweede plaats hetg ebied te lastig, dan dat de lezer ons zou willen volgen. Afgezien nog van de vraag of het ons mogelijk is. We kunnen daarom eener- zijds slechts enkele grepen doen, anderzijds die nen we zoo eenvoudig mogelijk te zijn. Laten we ons, om een begin te maken, eerst eens bezig houden met de begrippen stroom- sterkte, weerstand en spanning. Men hoort ge regeld spreken van: de stroomsterkte is zoo en zooveel ampères, de weerstand zooveel ohms, des panning zooveel volts. Wat wil dit alles zeggen. Iedereen behoort toch waarlijk wel te weten, wat men onder deze dingen verstaat. Doorgaans vergelijkt men den electrischen stroom met den stroom in een waterleidingbuis. Wanneer de watertoren 50 Meter hoog is, dan weten we, dat het water in de buizen ongeveer 50 Meter wordt omhoog gedrukt. Het is de kwestie der communiceerende vaten. Er ont staat e'eri druk door het verschil in hoogte. Deze druk brengt een stroom in het water te weeg. Zoo ontstaat er een warmtestroom, wanneer we een metalen draad aan een einde verhitten. Een warmtestroom naar het niet verhitte einde. De stroom wordt veroorzaakt door het tem peratuursverschil. Iets dergelijks hebben we ons voor te stellen bij de electriciteit. Er heerscht daar ook een zekere druk. Spanning noemen we dit. Deze spanning nu wordt uitgedrukt in volts. Ten gevolge van die spanning kan er een stroom ontstaan, een electrische stroom. Die stroomsterkte meten we en zeggen, dat ze zoo of zooveel ampères is. Het begrip weerstand moet ge U aldus voor stellen. Ik zeide zooev'en, dat wanneer de toren 50. M .hoog is, het water in de buizen onge veer 50 Meter wordt opgedrukt, 't Is iets min der dan 50 Meter. De oorzaak van dit verschil is de weerstand, dien het water in de buizen ondervindt, b.v. door wrijving langs de wanden. Het electrische leidingnet biedt ook een ze keren weerstand aan den doorgang van den electrischen stroom. Wij noemen dezen factor"' weerstand, hij wordt gemeten en uitgedrukt in ohms. Zoo kunnen we nu bijv. zeggen, dat bij een spanning van 110 volt en een weerstand van den koperdraad van 11 ohm, de stroomsterkte 10 ampères bedraagt. Zooals U ziet: 11 X 10 110; weerstand X stroomsterkte is spanning. Hier blijkt dus uit, dat er een zeker verband bestaat tusschen weerstand, stroomsterkte en spanning. De stroomsterkte wordt b.v. grooter, wanneer de spanning grooter wordt en de weer stand gelijk blijft. Wordt bijv. de weerstand kleiner en blijft de spanning gelijk, dan wordt de stroomsterkte grooter. De weerstand hangt af van het soort van de stof, waaruit de draad vervaardigd is, van de lengte en de doorsnede van den draad. Hoe dikker de draad, hoe kleiner de weerstand. U kunt zich dit het gemakkelijkst voorstellen door op te merken, dat hoe breeder een weg is, des te gemakkelijker kan zich. de electriciteit ver plaatsen (kleine weerstand). Dat de weerstand grooter wordt met de lengte van den draad spreekt welhaast vanzelf. De stroom beweegt zich met een buitenge wone gewilligheid in zijn baan. In zeker op zicht is dit een nadeel. Want hij gaat iederen weg, die voor zijn kringloop geschikt is en niet altijd is deze weg voor ons doel gewènscht. Hoe verkrijgt men nu, dat de stroom den hem aan gewezen weg volgt Daartoe moet men weten, dat de electrische energie zich door verschillende stoffen gemak kelijk, door andere daarentegen bijna in 't ge heel niet verplaatst. Anders gezegd, de eene stof heeft een groo- tere of kleinere weerstand dan de andere. Stof fen, welke den electrischen stroom goed ge leiden, noemen we electrische geleidersalle metalen, de koolstof, veel vloeistoffen zijn goede geleiders. Stoffen daarentegen, welke den electrischen stroom zeer slecht geleiden, noe men we niet-geleiders of isolatoren; porcelein, droge lucht, gummi, zijde, enz. behooren ertoe. Wanneer we nu den stroom een bepaalden weg willen voorschrijven, dan laten we deze weg bestaan uit een geleidende stof en zorgen er voor, dat de stroombaan over haar geheele lengte met niet-geletiders in aanraking is, op dezelfde wijze als we een waterstroom door een buis met vaste ondoordringbare wanden voort- leiden. Men noemt dit het isoleeren van den electrischen stroom. Terloops moet ik hier echter opmerken, dat het begrip niet-geleider feitelijk niet goed is. dat het geleidingsvermogen afhangt van de spanning. Stoffen, welke den stroom bij 1000 volt zeer slecht geleiden, dus goede isolatoren zijn, geleiden den stroom bij 10000 volt reeds veel beter. Wanneer een electrische stroom door een ge leider gaat, ontwikkelt zich direct warmte. Deze eigenschap van den stroom is nu, zooals we later ook nog zullen zien, niet altijd een voor deel. Het zou veel beter' zijn, wanneer we het ontstaan van de niet altijd gewenschte warmte geheel konden beletten of bevorderen. Maar dit is nog niet mogelijk. Alle toepassingen van den electrischen stroom, waarbij zijn warmte-werking voor een of ander doeleinde wordt gebruikt, b.v. bij ver lichting, berust op een concentratie van de warmte in een bepaald gedeelte van de gelei ding. Bij de electrische verlichting wordt een gedeelte van den geleider zoo intensief verhit, dat hij gaat gloeien en licht uitstraalt. Ter verklaring van één en ander diene het volgende De hoeveelheid warmte, die in een bepaald gedeelte van den geleider wordt ontwikkeld, neemt toe met den weerstand. Denken we ons nu in een lange geleiding met weinig weerstand een korten geleider met veel weerstand aange bracht, dan zal, wanneer we er een electrischen stroom doorheen voeren, de geleider met veel weerstand veel, die met weinig weerstand wei nig w;armte ontwikkelen. Terwijl dus de lange geleider niet noemenswaard verhit wordt, wordt de korte geleider gloeiend. Het licht in de gloeilamp wordt uitgestraald door een kooldraad of metaal-draad. Om het verbranden van den draad te beletten, moet de draad in het luchtledig gloei'en. Hiertoe dient hij dus luchtdicht in een glazen ballonnetje op gesloten te zijn. Lampen welke spoedig zwart branden, zijn niet voldoende luchtledig. Door gaans worden ze gratis door de fabriek ver vangen. De kooldraadlamp is thans verdrongen door de metaaldraadlamp. De oorzaak hiervan is het hooge stroomverbruik van eerstgenoemde boven laatstgenoemde lamp. Bovendien heeft de metaaldraadlamp een veel langeren brandduur dan de kooldraadlamp. (Wordt vervolgd). („De Merwebode"), SOMMELSDIJK. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 5180 H.L. uien, 3985 H.L. aardappelen en 830 H.L. paardepeen. Bij gehouden controle ingevolge de IJkwet werd ge'en enkele overtreding in deze gemeente geconstateerd. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de inlevering van Rijksgoederen voor de dienstplichtigen van de lichting 1914 voor deze gemeente zal plaats hebben op Woensdag 16 October a.s. n.m. 3.20 uur in de Bewaarschool te Middelharnis. Donderdagavond zullen door den B. V. L. schietoefeningen worden gehouden in de Bijz. school alhier. voorkomt of in den laatsten tijd voorgekomen is, moeten de inlevering voorloopig achterwege laten. Zij behooren ten spoedigste aan den bur gemeester der gemeente waar zij wonen, op te geven, dat zij om deze reden niet ter inlevering zullen verschijnen. Jl.. week werden van hier vervoerd 8590 balen uien, 2400 balen peen en 1800 H.L. aar dappelen. A.s. Dinsdagmiddag 3.30 uur zal ten huize van Dr. Van Gelder alhier, de gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinen ting. DIRKSLAND. *Wij brengen in herinenring dat de arbeiders die 'in deze gemeente wonen en of werken, hun rentekaarten en renteboekjes !o6 die tctcue ilina met v^rriairr» AKK,er's (Adv. in Blokschrift). «9 MIDDELHARNIS. De vorige week zijn aan de kaai aangebracht en per zeeboot naar Lon den vervoerd 10.000 H.L. juin, 1000 H.L. aar dappelen en 600 H.L. peen. - Bij de gehouden controle op maten en gewichten door de Rijks- en gemeenteveldwach ter zijn wegens overtreding tegen een drietal personen proces-verbaal opgemaakt. Terwijl de heer Van Hemert van Som- melsdijk met zijn auto bened'en aan den Oost- dijk achteruit reed, kwam hij tegen een lan taarnpaal terecht, waardoor deze afknapte en de lantaarn aan stukken viel. Voor den tuinbouwwintercursus alhier hebben zich niet minder dan 36 leerlingen aan gemeld. Loos alarm over den moord te Rotter dam. Zaterdag en Zondag is deze gemeente in beroering gebracht door een loos alarm over den vreeselijke kindermoord te Rotterdam. Het geval deed zich als volgt voor. Te Brielle vervoegde zich Zaterdag iemand bij het gemeentebestuur, mededeelende, dat hij wel kans zag om den dader van den afschuwe lijken moord op te sporen. Waarschijnlijk om maar van den man af te zijn stuurde men hem naar den Inspecteur van politie te Hellevoet- sluis. Deze was toevallig in Middelharnis waar hij in een der lokalen van de openbare schoof aan een zevental jongelui politiecursus gaf. De man stelde zich met den Inspecteur in verbinding en dischte het zelfde verhaal op. Ook den burgemeester moest hij spreken. Tegenover dezen gaf hij een breedvoerige beschrijving hoe en onder welke omstandigheden den moord moest hebben plaats gehad. Een en ander gaf den burgemeester aanleiding om hem naar de politie te Rotterdam te zenden, ofschoon de man wel sterk den indruk gaf aan zenuwoverspanning te lijden. Ook in Rotterdam is hij in verhoor genomen, met het gevolg dat men hem zonder meer weer liet gaan. Waarschijnlijk was de man zenuwpatiënt, zocht hij werk om aan den kost te komen en trachtte hij op deze manier in een goed blaadje bij de politie te komen, misschien wel met de bedoeling om als rechercheur te worden aan gesteld Het geval heeft in deze gemeente echter aan leiding gegeven tot de fantastische verhalen, zooals dat gewoonlijk gaat, maar van alle fan tasie ontdaan schiet er niets anders dan deze feiten over Zaterdag j.l. werd de politiecursus die gehouden wordt in een der lokalen der O. L. School alhier, onder leiding van den heer N. Cornelisse, Commissaris van de Rijkspolitie te Hellevoetsluis door den burgemeester dezer ge meente geopend. Bij deze opening van bedoelden cursus werd gewezen op het belang van de mondelinge lessen voor opleiding voor het examen vanwege den Algemeenen Nederl. Politiebond boven schrif telijke less'en, vooral, omdat de heer Cornelisse zoowel wat practijk als theorie betreft door zijn jarenlange ervaring met het politievak zeer goed op de hoogte is en dat thans de leerstof mon deling wordt uitgelegd en met voorbeelden uit de practijk wordt toegelicht. De heer Cornelisse bracht den Burgemeester dank voor de belangstelling die hij in deze zaak betoont en B. en W. voor de bereidwillig heid om een schoollokaal beschikbaar te stellen. Acht leerlingen waren aanwezig. Gelegenheid tot schriftelijke aanmelding wordt deze week nog gegeven bij den heer N. Cornelisse, commissaris van de rijkspolitie te Hellevoetsluis. Zaterdag a.s. des namiddags 5 uur worden de lessen voortgezet. OOLTGENSPLAAT. Als bestuursleden van het Groene Kruis zijn aan de beurt van aftre ding de heer'en W. J. Donkersloot Lz., J. van Ree en A. Wagner. Bij de gehouden keuring van trekhonden werd 1 hond afgekeurd. De tuigen waren allen in orde. OUDE TONGE. A. F. viel met paard en wagen, geladen,met landbouwproducten, door het schrikken der paarden van een auto, in de sloot. A. H., dié medereed viel onder den wa gen in de sloot, zonder zich te verwonden, even als A. F. Met veel moeite werd de z^ak op het droge gebracht en liep het met materieele schade af. C. B. ën M. K. hadden het ongeluk bij hun werkzaamheden zich zoo te bezeeren, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij B. en W. is een verzoek ingekomen van P. van Schelven om een ruwolie-motor te mogen plaatsen in een perceel aan den Molen dijk alhier. Van de landbouwer M. M. is een koe gestorven, welke dier voor de consumptie is af gekeurd. Het kadaver is onder politie-toezicht begraven. Door de vele drukte in den landbouw komen er arbeiders te kort. Bij een tweetal land bouwers zijn een 20-tal werklieden uit Ouddorp aan het aardappelrooien. Alhier wordt het een lijst bij de ingeze tenen gecirculeerd om het bedrag bij elkaar te krijgen om de kosten te dekken voor een cen trale verwarming in de Ned. Herv. Kerk. De prijzen der veldgewassen is als volgt Uien 2.— met veel vraag, Aardappelen 1.30 Poters 1.en Koepeen 1 NIEUWE TONGE. Dienstplichtigen die hun militaire goederen in deze maand zouden moe ten inleveren, doch wier goederen zich bevinden in een woning, waarin een geval van Alastrim moeten inleveren bij den Raad van Arbeid te Brielle vóór 21 October a.s. Tegen een persoon van elders werd alhier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 424 W. van S. Vanuit deze gemeente werden verscheept 6270 H.L. aardappelen, 3520 balen ui'en, 320 balen peen en 1070 H.L. poters. De dienstplichtigen der lichting 1914 wor den er aan herinnerd dat zij hun militaire goe deren a.s. Vrijdagmorgen 9.30 uur in het ge meentehuis moeten inleveren. Maandag hield de vereeniging S. B. Z. in het koor der N. H. Kerk alhier een alge- meene ledenvergadering. Op voorstel van het bestuur werd met bijna algemeene stemm'en be sloten met ingang van 1 Januari a.s. de minimum contributie van de leden boven de 15 jaar met 2 cqnt per week te verhoogen en te brengen op 8 ,cent. Verder werd met algemeene stemmen besloten het vermoedelijk te kort over 1929, wat waarschijnlijk ruim 1800.zal zijn te doen dekken door vrijwillige bijdragen, waar voor een circulaire aan de leden zal worden rondgezonden met een inschrijvingsbiljet voor bijdragen. De voorstellen van enkele leden om op een andere manier het tekort te doen dekken, waaronder een voorstel om bij de gemeente een renteloos voorschot van 3000.— aan te vra gen, kreeg geen ondersteuning. Ten slotte werd beslot'en rechtspersoonlijk heid voor de vereeniging aan te vragen. Het voorstel van een aanwezig lid om den termijn van het voor rekening der vereeniging opne men van leden die slechts kort lid der ver eeniging zijn, te verlengen, met ingang van 1 Januari a.s. werd door het bestuur overgenomen en door de vergadering aangenomen om de uit voering aan het bestuur over te laten. Woensdagavond 5.30 uur zal in de open bare bewaarschool aan het Achterdorp alhier, gelegenheid gegeven worden tot kostelooze in- en herinenting. MELISSANT. De vorige week is alhier een chr. Mannenkoor opgericht, met aanvankelijk 11 leden. Naar men verneemt heeft de heer H. Tiele- man Cz. een woonhuis, staande aan de Nieuwe weg onderhandsch verkocht aan N. Blokland. En N. Blokland zijn huis met landbouwschuur aan H. Tieleman. Aan den heer A. Mans is vergunning ver leend voor het bouwen van twee burgerwonin gen aan de Nieuwe binnenweg. Tegen een persoon uit deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet. HERRINGEN. Maandag had het zoontje van d'en' heer van R. het ongeluk toen hij op de fiets de Scharloodijk passeerde, dat hij de macht over zijn stuur kwijt raakte, waardoor hij boven van den dijk bij den woning van den heer v. M. tegen een hek aankwam, waardoor hij een ga pende hoofdwonde bekwam. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week gedurende 4 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevan gen 75 kilo garnalen. De vorige week werden van hier verzon den 300 H.L. aardappelen, 1000 H.L. uien en 600 H.L. peen. Ten kantore van den secretaris der gene rale dijkagie van Stellendam ligt voor ingelan den van 12 October tot en met 11 November a.s ter inzage een voorstel tot wijziging van 't Algemeen reglement van dien polder. OUDDORP. J.l. Zaterdag zijn negen percee- len bouwland publiek verhuurd, voor den tijd van 10 jaren. Wij geven hierbij op de grootte der perceelen, de prijs per gemet 'en de huur der. 1. 355 R. 153.- J. Mastenbroek, 2 254 R. 155.15 K. Grinwis K.Th.z., 3 314 R. 158 C. Mierop Lz., 4 427 R. 160.15 J. Klepper, 5 208 R. 102.02 C. Akershoek Wz„ 6 208 R. 104.- T. Koek Wz., 7 208 R. 108.50 J. Grinwis Ez., 8 251H R- 160.20, L. Akers- hoek Wz., 9 284R. 154.10 K. Grinwis Kz. Een huis van E. Hoek Jansz. is door Jan Bakelaar Johz. ingezet op 960Afslag op Zaterdag a.s. Enkele personen zijn bekeurd, omdat zij niet voldaan hebben aan de ijkwet, of niet voor zien waren van een rijwielplaatje. De garnalenvisschers vingen in de vorige week van 80 tot 100 kilo per vaartuig, kleine garnalen van 800 tot 15.000 kilo. Ondanks het stormweer hebben een drietal zeevisschers van hier ,kans gezien, ondanks de zware buien een paar nachten te visschen in het Brouwers- havensche gat, waar zij d'en' weg weten als een gewoon mensch in zijn broekzak. Een 40 man den met rog en eenige manden met tong, voor namelijk voor België, hebben zij gevangen. De raad dezer gemeente is ter vergadering bijeen geroepen op Vrijdag a.s, des nam, 3 uur, SOMMELSDIJK. De onderwijzer aan de op'enbare lagere school alhier, de heer M. R. Groenewege, slaagde voor het diploma Han denarbeid. Zondagavond 19 October a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de doopsbediening plaats hebben. Doopvaders moeten zich hier voor aanmelden Donderdagavond om 7.30 uur in de consistoriekamer. MIDDELHARNIS. Donderdagavond 7 uur zal in het kerkgebouw der Geref. Gemeente optreden Ds. van Dijke uit Nieuw-Beijerland, en Zaterdagavond 7 uur Ds. Kersten uit Rot terdam. Vanaf 16 tot en met 23 October ligt ten huize van den secretaris der Kerkvoogdij, den heer L. Vroegindeweij, de lijst van stemgerech tigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk ter inzage. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school alhier is benoemd de heer Gtartier uit Ierseke. In de Ned. Herv. Kerk alhier werd 29 September j.l. een gift gecollecteerd van 10.— voor de diaconie. OOLTGENSPLAAT. Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerkalhier den H. Doop bediend worden. Doopvaders worden verzocht zich Vrijdagavond half zeven in de consistorie aan te melden. De lijst van stemgerechtigde leden voor het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk ligt vanaf 15 October gedurende acht dagen in de Kerke kamer ter inzage. Tot onderwijzeres aan de Christelijke School is benoemd Mej. A. M. Wondergem te Sint Laurens. (Dadelijke indiensttreding). NIEUWE TONGE. A.s. Donderdagavond van 6.30—7.30 uur zal in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier de stemming plaats hebben voor drie gemachtigden van het Kies college wegens periodieke aftreding van de heeren C. Kievit, A. van Alphen en J. Keijzer. BRAMDSPIR ITUSj I TEttrEMT'JM.iysOt f CREOLIN lOUTIUlRj I AMMOMIAK ËhT OOECKOCPn li r^P.WIELHOUWER, - mharhisI Kachalpoets l 2 tuben Zebraline li 17 c. Zwarte Kat 7 c. p. ds. Zebra 6 c. p. ds. Groote bus Foetsexstract Pax 20 c. Kachelpotlood, zeer voordeelig. Potje Boenwas vullen 10 ct. Tel.: 11 DIRKSLAND. De extra maandelijksche col lecte in de Ned. Herv. Kerk alhier bracht ruim 60.— op. Tot ouderlingen in de Ned. Herv. Kerk zijn gekozen de heeren P. Hof en D. Mooijaart. De collecte voor de ziekentelefoon in de Ned. Herv. Kerk heeft 441.25 opgebracht. De meisjescatechisatie bij de Ned. Herv. Kerk zal vanaf heden een half uur vroeger aanvangen. De heer A. Hagens alhier is benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school te Nieuwe T onge. HERKINGEN. De meisjescatechisatie bij de Geref. Gemeente zal deze week worden ge houden op heden Dinsdagavond, dezelfde uren. D.V. hoopt a.s. Woensdagavond 16 Oc tober, ten half zeven ure voor de Geref. Gem. alhier op te treden Ds. A. van Dijke van Nieuw-Beijerland. D.V. hoopt a.s. Zondag des v.m., n.m. en 's av. voor de Geref. Gemeente op te treden Ds. Kersten van Rotterdam. In den namiddag- dienst zal er bediening van den H. Doop plaats hebben. Doopvaders kunnen in d'en loop van de week hiervan aangifte doen bij den Kerke- raad. STELLENDAM. De lijst van stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk ligt ten huize van K. A. van Wageningen, ouderling, vanaf 15' dezer gedurende acht dagen voor belang hebbenden ter inzage. DE BURGEROORLOG IN AFGANISTAN. DE VAL VAN KABOEL. Habiboella gevangen? Wat gebeurt te Kandahar Bij gebreke van een geregelde en nauwkeurige berichtgeving is de val van Kaboel, verleden week Dinsdag, als een verrassing gekomen. Be richten van kleine en groote overwinningen en nederlagén, van Habiboella of Nadir chan, volgden elkander op en uit die bonte rij van geruchtelijke berichten, waren er slechts twee, die wat meer houvast hadden: Nadir chan ver loor Dzjellalabad, maar door een opstand kwam Kandahar aan zijn zijde. Dat gebeurde ongeveer tegelijkertijd en de Koehistanners, de stamtroe- pen van Habiboella, hadden het in die twee richtingen waarschijnlijk zoo druk, dat de positie van Kaboel te veel ontbloot is. Nadir chan, die er in geslaagd was in het Lohar dal door te dringen, rukte langs den korsten weg naar de hoofdstad op, met afsnijding van de Koehis- tansche troepen, die in de richting van Dzjellala bad en Kandahar opereerden. Aanvankelijk luid de het bericht, dat Habiboella, toen de val van de stad onvermijdelijk was, naar het noorden, naar Koehistan, gevlucht was, maar, hetzij dat hij daar niet meer in geslaagd is, hetzij dat hij nog op tijdige hulp van zijn veraf gelegen strijdende legers hoopte, heeft hij zich in de citadel Ark teruggetrokken. Nu komt het bericht, dat Habiboella door de troepen van Nadir chan gevangen genomen is. Zijn eigen officieren zouden hem uitgeleverd hebben, onder beding, dat dan de citadel niet gebombardeerd zou worden. Zou daarmee in één richting de veldtocht van Nadir chan zijn doeleinden ten volle bereikt hebben, tegelijk komt het bericht, dat de Doerani, een stam, die zoo'n beetje zelfstandig tusschen Habiboella en Nadir chan in opereert, na twee dagen vechtens Kandahar genomen hebben, waarvan het garni- zo'en met verlies van dooden en gewonden naar Hirk Slarelf is afgetrokken. Kandahar is altijd een bolwerk van Amanoella geweest, zoodat men mag aannemen, dat de nieuwe overweldi gers er niet gauw vasten voet zullen hebben, maar één ding is wel zeker: de winden zijn nog niet in den zak terug, de burgeroorlog in Afga-. nistan is nog niet ten einde. De Engelsch-Indische grenssteden zijn echter al vol feestrumoer. Afbeeldingen van Habi boella, van den waterdrager Batsja-Sakwao, met een varkensleeren waterbuidel, worden rond gedrag/en met het opschrift: Een waterdrager kan nooit koning zijn, en met vlaggen getooide portretten van Amanoella verwekken overal enthousiasme. In heel Pesjawar waait Amanoel- la's vlag en groote betoogingen vragen om zijn terugkeer. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Het antwoord van Feng aan Tsjiang Kai-sjek. Vrijdagmiddag heeft maarschalk Feng een verklaring afgelegd over het uitbreken van den oorlog tusschen Noord- en Zuid-China, waarbij hij mededeelt, dat alle pogingen om de tusschen hem en de regeering te Nanking bestaande ge schillen op te loss'en, zonder resultaat zijn ge bleven. Maarschalk Tsjiang Kai-sjek heeft zich niet gehouden aan de verplichtingen, welke hij in de maand Mei op zich had genomen tegen over het leger van Feng, maar heeft Feng een ultimatum gezonden, waarin hij eischt, dat de troepen van generaal Feng zich binnen 24 uur door de Chineesche regeeringstroepen laten ont wapenen. Feng verklaarde, dat hij den eisch van de negeering te Nanking niet kon inwil ligen 'en hij hoopt, dat de generaals Jen-Sjin en Tsjang Sjoe-liang hem in den strijd tegen Nan king zullen bijstaan. Feng's troepen bezetten Poekou. Een Japansch Telegraaf-agentschap deelt me de, dat Feng's troepen den spoorweg bij Poekou bezet hebben. Zij hebben van de zich daar be vindende troepen van de regeering te Nanking geen tegenstand ondervonden. In Japansche politieke kringen beschouwt men den toestand als zeer gevaarlijk, daar Jen-Sji-san aan de regeering van Tsjang Kai-sjek heeft medege deeld, dat hij aan de zijde zal staan van generaal Feng. De president van de regeering van Hoe- pei, die met generaal Jen te Peking zou onder handelen, werd door dezen gevangen genomen. Het Japansche telegraaf-agentschap Sjimboen Rengo deelt mede, dat 21 Chineesche generaals een order hebben gegev'en aan het Chinèesche leger, waarin zij eischen, dat men de generaals Feng en Jen-Sji-san moet helpen de regeering van Tsjang Kai-sjek ten val te brengen. IN PALESTINA. Protesteerende Arabieren. De uitroerende raad van het Arabische con gres in Palestina heeft besloten Dinsdag voor heel het land een algemeene staking voor te schrijven, bij wijze van protest tegen de nieu we verordening van d'en Britschen hooge-com- missaris tot regeling van de Joodsche ceremoniën bij den Klaagmuur. EEN JONGEN DOODT EEN LEEUWIN MET PIJL EN BOOG. Naar de Morning Post uit Johannesburg meldt, heeft een 12-jarige jongen, die op een. boerderij de koeien hoedde, met pijl en boog een leeuwin gedood. Toen het dier zich plotseling op een os wierp, schoot de knaap de leeuwin een pijl in den buik, die door de bewegingen van het woedendefl dier dieper in het lichaam drong. Met een twee de pijlschot in het oog maakte de knaap toen het dier af. EEN HELD. Bij Linz op het station Gaisbach-Wartberg, zoo schrijft men uit Weenen aan de Frank furter Zeitung, reed een leege trein weg zonder den stoker, die verzuimd had tijdig op de loco motief te springen. De machinist boog zich uit zijn hokje om te kijken, waar zijn stoker bleef, verloor zijn evenwicht en viel van de locomotief. Onder vollen stoom reed de leege trein door, een vollen passagierstrein achterna. Een weg werker zag wat er aan de hand was en wist, dat er een verschrikkelijk ongeluk te wachten zou zijn, als de trein zonder locomotiefpersoneel doorreed. Zonder zich te bedenken sprong de man, met gevaar voor zijn leven, op den trein, clie reeds een flinke vaart had. Hij wist de locomotief te bereiken en, hoewel hij niet de minste kennis had van het mechanisme, slaagde hij er in den trein tot stilstand te brengen. De inzender van het bericht spreekt de hoop uit, dat de man de belooning zal krijgen, die hij waarlijk wel verdiend heeft. Hl AARDAPPELEN ALS VEEVOEDER. Rijksveeteeltconsulent ir. Leignes Bakhoven wijst er in het „Friesch Landbouwblad'' op, dat de aardappelen ook nu weer voor redelijken prijs als veevoeder beschikbaar zijn; gerekend op 75 cent per korf of plm. 21.50 per 1000 K.G. zijn zij in verhouding tot andere voeder middelen niet te duur. Op grond van voeder- proeven mag men 4 K.G. aardappelen in voeder- waarde ongeveer gelijk stell'en met 1 K.G. gerst, terwijl de prijs van plm. 8.6 cent beneden dien van 1 K.G. graanmeel ligt. Aardappelen bevatten gemiddeld ongeveer 25 droge stof, 2.1 ruweiwit, 0.9 verteerbaar werkelijk eiwit en 0.8 amiden, die waarschijnlijk niet zonder beteekenis zijn. Van het meeste belang zijn de plm. 2.1 koolhydraten, in hoofdzaak zetmeel. Vroeger gaf men de aardappelen veel al gekookt aan het rundvee. Daarvan is men teruggekomen, omdatj gebleken is, dat rauwe aardappelen door rundvee evengoed verteerd worden en gekookte meer mestend, rauwe aard appelen meer melkdrijvend werken. Volgens Zweedschev oederproeven kan men aan m e 1 k- vee 17 K.G. rauwe aardappelen voederen, zon der dat daardoor het nuttig effect der voedering beïnvloed wordt. Bij toediening van grootere hoeveelheden daalt het effect per K.G., al treedt nog geen nadeelige invloed op den gezondheids toestand op. Aan het voederen is één bezwaar verbonden: het gebeurde nog al eens, dat een aardappel in de slokdarm bleef steken en dat de koe dientengevolge dood ging. Zoo spoedig mogelijk veeartsenijkundige hulp inroepen is ge boden. In vele bedrijven, waar geregeld groote hoeveelheden gevoerd worden, deed dit ver schijnsel zich echter zelden of nooit voor. Het verdient aanbeveling de aardappelen toe te die nen, wanneer de dieren het andere voeder heb ben opgenomen en trager worden met het eten. Snijden der aardappelen is eer een na- dan een voordeel, omdat de schijven zich vermoedelijk meer vastzetten dan de ronde knollen. Bij oude, uitgedroogde aardappelen is zeer waarschijnlijk het gevaar ook grooter, daar deze vocht op- nem'en en uitzetten. Alle gevaar wordt ver meden, wanneer men de aardappelen met een moesakker behandeld; men zal dan een zeer geschikt; pulpachtig product krijgen, dat zich goed laatm engen met stroohaksel en meel. De prijs van een dergelijke moesakker, die tevens bietensnijder kan zijn, is geen overwegend be zwaar. Bij het verwerken van groote hoeveel heden zou men echter wel e'en motor als drijf- krachtm oeten hebben. Men kan de volgende voederrantsoenen gebruiken: 7 K.G. hooi, 3 K.G. stroo, 17 K.G. aardappelen en 4 K.G. kracht voeder mengsel A (bijv. samengesteld uit ge lijke deelen mais, tarwezemelen, grondnotenmeel, soyameel en cocosmeel) bij een meidproductie van 20^25 K.G. per dag, en 5 K.G. hooi, 3.5 K.G. stroo, 12 K.G. aardappelen en 1.5 K.G, m 9 dal str krachtvoer wezemelen, een melkproc Teneinde aar tc komen, hooi door proef nemen zure voederk dag in ^et kr van aardappe de dieren e te wennen, appelen daai verdeelen. - aardappelen hoeveelheden fokvarkens, appelen echte ken grootere teert. Toevo forzure voed' wordt na he mengd. Bij dienen van zonderei wae op dek wali nen is gunsti van 30 K.G is' 0.3 K.G. gekookte aar vischmeel of veelheid aar opgevoerd v is noodzakel Ook aan p voerd worde boden. Gele: ning van h< dan 5 K.G.) een deel gek eenig bezwa gekookte ae Sprin ruwe Wrijf een op e Dat I de mook Het ondei kracht voort Zaterdag Woensdaga achtigen toe alibi opgaf, voorloopig 1 riieikundig c'Deze verc ment van de in de omge\ Hij is reeds de politie ir Aanvankf in d'en loop het uitzoeke telijke rappe en overeenl Dit uittreks tabel dossie nacht van 1 doorgewerk diep in der men nog ni er weer eer een stroom lingen zijn Het onde tingen voor gelukkige m zoek in de gearresteerd die werd op /-••jrezicht nog 1 jgs-Te t dood deren kant dat m'en' er gesteld. de handen door de har en het geve haar den ge Het voort het licht ge wijzingen a; den te brer voorbeeld 2 divist in ze het signaler greep, dat tegen hem geeft, is vt niet geblek resultaten de kleeren man Maan weer op vt Zondagm politie, die veilleerde, de komst v Omdat hij nalement, 1: Deze verd; niet juist b onderzoek 1 evenwel ni weer heeft Zondaga seling weer ting, en ter haald v< om te heeft den n In verba het onderzr ben meeger zaak aan over eenigr politie ver hebben me papier vast tijdstipp'en Op de waarvan h gagedrager Yan deze f -I-V— - -ZL. „L.

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2