Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. No. 3579 WOENSDAG 9 OCTOBER 1929 44ste JAARGANG IN HOC SIGNO VINCES WIST U???? Gemeenteraad. Pijn in rtig en lendenen f Kloosterhal&em W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Waakzaam. Brieven uit Amerika. dat de RADIO KONING ZOO NIET???? Informeert dan O. Binnenweg 105, R'dam „Geen goud zoo goed" °oer GROSSIER: Firma A. L. VEftBFSUGGE MIDDELHARNIS. Deze Couratit verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franc per post f 1.- BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIjKE NUMMERS 5 CENT. b| vooruitbetaling. UITGEVERS SOMMELSDIJR Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. SOCIALISME IN GELOOVIGE KRINGEN. Ds. van Lunmmel schrijft hierover Op de laatst gehouden vergadering van het Chri. Werkliedenverbond Patrimonium is ook tersprake gekomen het feit, dat in som mige streken, waar de bevolking overwegend orthodox is, toch het socialisme vorderingen maakt. Onder die streken werden ook genoemd de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden. Een van de oorzaken zag men in het ont breken van Christel ij ke orgariisatie op dit gebied. Doordat Christel ij ke arbeiders geen afdeeling van Patrimonium of christelijke vakorganisatie in hunne woonplaats vinden, worden zij licht in de socialistische strooming meegetrokken. Er werd daarom besloten dezen winter in die streken meer werk te maken van de propaganda. 't Is nu maar te hopen, dat ook de be lijdende Christenen van anderen stand zullen begrijpen hoe noodzakelijk het is tegen den wassenden stroom van het socialisme een dam op te werpen. Er is maar e e n e sluis, die den stroom keeren kan. En die dam is het toepassen van de beginselen van Gods Woord. Ook op het terrein van het sociale leven. Laten dan allen, die weten, dat door socialistisch drijven ellende komt over land 'en volk, over maatschappij en kerk, de handen ineenslaan. Zeer juist gezegd. Ellende niet alleen over de maatschappij en den Staat, maar zeer zeker óók over de Kerk. Want het Socialisme is een Gode-vijandige macht, die het toelegt op de vernietiging indien het mogelijk ware van de Kerke Christi. Wel is het Socialisme niet meer wat het voor 25 jaren was. Zijn Marxistischen en his- 'orisch-mater iali.stischen geest tracht het te ver loochenen, althans te verdoezelen en het ver schijnt in onze dagen in een religieuzen vorm; getuige het religieuze congres, dat dezer dagen gehouden werd. Evenals voorheen het liberalisme verschijnt het met d'en hoogen hoed en de witte das. Maar laten onze arbeiders óók op Flakkee waakzaam zijn Het Socialisme blijft in wezen anti-Godde lijk, wijl het anti-Schriftuurlijk blijft. Wie zich stelt tegenover de Gods Openbaring, stelt zich ook tegenover God Zelf. Laten onze Christen-arbeiders dit goed be seffen en door Christelijke organisatie zich op maken tegenover deze macht, die het op de geloovige plattelandstreken voorzien heeft. De verkiezingstijd ligt weer zoover in het verleden, dat wij de vermoeienissen en onaan genaamheden van den kamp schier vergeten, ook bedreigd worden door het gevaar om in te dommelen en ons aan het werk van allen dag over te geven. Daartoe is het echter geen tijd. De politieke toestanden laten zich niet zoo aanzien, dat wij de dingen rustig zouden kunnen laten gaan, zooals zij gaan, zonder daaraan onze bijzondere aandacht te schenken. De formatie van een extra-parlementair ka binet, noodzakelijk geworden wegens gebrek aan eenparig inzicht aan de rechterzijde omtrent de gewichtige belangen, die in het geding zijn, geeft op zich zelf reeds aanleiding te over om ons te bezinnen op de toekomst. Met name, blijft de verbrokkeling van het protestantsché volksdeel, dat nog aan de be lijdenis der vaderen vasthoudt, zorgwekkend. Verschil van inzichten en opvattingen om-I trent een te volgen politieke gedragslijn schijnt j zoo ver te gaan, dat een ordelijke saamwerking der Christelijke partijen niet tot stand kon komen. Indien de twee grootere Christelijke partijen verder van elkander verwijderd raken en zij beide worden afgebrokkeld door de kleine die opkomen, zal het einde de lasten dragen. De invloed van de protestantsche partijen zal al lengs te loor gaan in den onderlingen strijd. De schoonste leuzen, welke men aanheft om de verbrokkeling te rechtvaardigen, zullen ten slotte ijdel blijken te zijn. Slechts geloof in de roeping van de belijdenis van Gods Woord om ook naar dat Woord te leven, zal bijeenvergaderen, wat thans in ver strooiing ten onder gaat. Wordt niet al te veel op menschenwoorden en menschenwerk gebouwd? Vergeet men niet al te zeer, dat in kennis en gehoorzaamheid behoud is, wijl God de Heere zijn Raad vervuld. t Is er geen gevaar, dat wij in onzen ijver tegen God strijden, zoo wij d'en ouden en be proefden weg des geloofs prijsgeven Letten wij op den geest des tijds, die ook de belijders zoekt te vervangen in zijn ver- leiding en arglistigheid. Letten wij op de verslapping van het zedelijk leven, welke alom kan worden waargenomen, op de toenemende zucht naar weelde en genot, op de verachtering van den volksgeest, die wel eer nog eerbied toonde voor de heiligste goe deren, welke thans worden gering geacht. Indien het ons ernst is d'en Naam des Heeren te belijden, laat ons waken in eigen kring en den kostbaren levensernst zoeken, die eert sie raad is der waarachtige vroomheid. Laat ons dagelijks den strijd aanbinden tegen de booze machten, die ons omringen en streven naar die ingetogenheid, welke zich aan de oprechte Godsvrucht paart 'en heerschappij voert over de geesten door de kracht des geloofs en tucht oefent over het leven, elkander opscherpende in de liefde. Slechts door de openbaring van die innerlijke vruchten des geloofs kan ook het openbare leven wederom den zegen erlangen, welke daaraan is verbonden. Zoodra die levensernst in ons volk vernieuwd wordt, zal ook het politieke leven daarvan den invloed ervaren 'en de schoonheid en kracht van de Christelijke levensorde doen aanschouwen. Dr. SEVERIJN. Beste Vriend Nu iets over den landbouw Het spreekt vanzelf, dat dit wel wat anders is dan bij jullie. Maar ook in Amerika zelf is het zeer ver schillend, het hang er maar van af waar men woont. In de Westelijke Staten b.v. is het heel wat anders dan in het Oosten, in Yowa, Nebraska, Montena, Zuid- en Noord Dacota. In deze plaatsen vindt men het boerenbedrijf in het groot. En de grond is daar over het algemeen uitstekend geschikt. Wel komen er ook hier mislukte oogsten voor, maar dat ligt niet aan den grond, doch alleen aan de weersgesteldheid. Het geheele Westen is n.l. misschien wel van de schepping af Prairie-grond. Deze Prairie landstreken zijn uitgestrekte grasvelden, met een omvang zooals men zich dat in Nederland moeilijk kan voorstellen. Ze zijn boomloos, hier en daar een weinig gegolfd. Veel dieren leven er niet op. Bekend is de prairiehond, een zeker soort knaagdier, én de prairiewolf. Bij lange droogte komen hier soms groote branden voor. Het gras dat dor is gaat dan branden. Dat is een vreeselijk gezicht. Maar de bodem van die prairiegronden is uitstekend voor bewerking geschikt. Ieder jaar toch groeit het gras hier twee en drie voet hoog en «nooit kwam er een maaier om het weg te snijden. In den winter rotte dit gras af en in 't voorjaar groeit er weer nieuw gras op van dezelfde lengte. Dat is eeuw in eeuw uit zoo gegaan, honderden bij honderden jaren en daar door is de bodem één laag humus geworden. Er zijn daar dan ook boeren, die er vijf en zeventig jaar bouwen zonder ooit het land te behoeven te bemesten, en toch nog goede oog sten inzamelen. Het is heel moeilijk een denkbeeld van dit groot bedrijf te krijgen als men het nog nooit gezien heeft. Een Hollander kan zich dit -bijna niet realiseeren. Ik ben pas nog in Nederland geweest en dan is er overal wat het eerst en het meest frappeert, dat het alles zoo klein is. In de steden is dat zoo en op het platteland is het evenzoo. Het is voor iemand, die uit Amerika komt, een aardig gezicht om al die stukjes land afgesloten door slootjes te zien ligg'en. Amerika kent dat niet. In de streken waar ik nu over spreek, zijn stukken tarwe van een sectie grootte regel. Een sectie is een vierkante mijl, of 640 acres en een arce is zoo wat 200 Hollandsche roeden. Dat zijn dus op- hoogste handelskorting verstrekt pervlakten, die in Nederland ondenkbaar zijn. He-t is dan, ook begrijpelijk, dat hier de tractor tot zijn volle recht komt. Zonder deze machine zou men in Amerika niet terecht kunnen. Te meer, daar er steeds arbeidskrachten tekort komen. Ploegen, eggen en zaaien gaat er met den tractor en als m'en aan het maaien toe is, dan wordt het in vele gevallen tegelijk met dezelfde machine gedorschen en het graan in zakken gedaan, terwijl het stroo weer over het land geblazen wordt. Men ploegt daar van twee tot twaalf veuren tegelijk, en zoo ook van drie tot twa.alf eggen gelijk naast elkander. Het seizoen is er kort en het groeit er vlug. In Montana worden op het prairie-gras veel koeien geweid, die er binnen weinig tijd vet worden. Ik heb hierover verleden week al een en ander gezegd, alsook hoe deze beesten voor de export geslacht worden. Waar ik woon bestaat eigenlijk geen groot bedrijf. In Michigan komt veel gemengd bedrijf voor, half vee- en half teelboer. De boeren hebben daar van tien tot twintig koeien en van dertig tot veertig acres teelland. Tarwe, haver, mais maken den hoofdbouw uit. Soms ook wat rogge en gerst. Een onmisbare teelt is voor ons de mais. Dit levert een dubbele oogst op 'en de kippen en varkens worden er mee gevoerd. De plant dient voor voer aan de koeien. Het is best voer; er zit veel melk in. Wij hebben groote cementen kuipen of liever gezegd torens op ons bedrijf staan van dertig of veertig voet hoog en tien of veertien voet wijd. Deze worden in het najaar vol gedaan met fijn gesneden mais, als het nog groen is. Dit is het beste voer voor de koeien wat er te krijgen is en teVens goedkoop en het blijft groen tot het laatste toe. Onder aan die ce menten kuipen hebben wij dan een opening waar de mais automatisch uit ontladen wordt. Toen ik bij jullie op het eiland Flakkee was, zag ik ook hier en daar mais groeien, maar het schijnt bij jullie niet voldoende rijp te wor den. Mais moet heet weer hebben, dan groeit het. Wij planten twee korrels 3 Yi voet uit elkander en dan vierkant genomen, zoodat wij er van beide kanten door kunnen met de cuile- vator, e'en soort onkruidreiniger en waarmee tevens de grond wordt open gehouden. Dit laatste is vooral bij ons een groote factor, wan neer de grond niet goed open gehouden wordt, groeit het slecht en daarentegen wanneer de grond goed open gehouden wordt, groeit het hard. Toen ik bij jullie was werd mij gevraagd wat nu eigenlijk een „Home-Stead" is. Letterlijk vertaald is het een „huisplaats", „home" is huis en „stead" is plaats. Maar het woord „Home-stead" heeft voor den Amerikaanschen landbouwer een bepaalde beteekenis. Ik wil je de volgende week wel eens zeggen wat dit is en of het aan te bevelen is zulk een „Home-stead" machtig te worden (wat weinig moeite en geen geld kost). Intusschen de groeten aan huisgenooten en vrienden van Je AMERIKAANSCHEN VRIEND. VERGADERING van den Raad der ge meente DEN BOMMEL op Vrijdag 4 October des n.m. om 4 uur. Alle leden zijn aanwezig. Eén vacature. De Voorzitter burgemeester Brouwer opent de vergadering met gebed waarna de notulen van enkele voorgaande vergadering'en worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. Het „Groene Kruis" afdeeling Den Bommel dankt den Raad voor de verleende medewerking welke gevraagd was. B. en W. van Oude Tonge bieden den Raad de begrooting aan van het vleeschkeuringsbe- drijf. Deze wordt goedgekeurd en vastgesteld. Ged. Staten van Zuid-Holland geven hun goedkeuring over enkele genomen raadsbeslui ten, w.o. wijzigingen van de begrooting en be- sluit geme'enschappelijke regeling inzake de stichting van een gemeenschappelijk waterlei dingbedrijf. De Raad van State vraagt eventueele nadere bescheiden en memoriën in de zaak van den gewezen Wethouder Mast, die bij de Kroon in beroep is gegaan tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland. Daar er in deze zaak geen nieuwe gegevens te verstrekken zijn, wordt besloten dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Ingekomen is een schrijven aan B. 'en W. waarbij bericht wordt dat enkele perceelen land ingevolge de landarbeiderswet aan de landar- beidersvereeniging is toegewezen. De heer HOKKE vraagt om afschrift van dit besluit aan de Landarbeidersvereeniging te zen den en deelt desgevraagd nog mede dat het hier land van Mooyaart en Segers betreft en dat de controleur de aflossing niet op 50 doch op 60 jaar wilde gesteld zien. De Comm. der K. in de provincie Zuid-Hol land schrijft inzake de borgstelling van den boqkhoud'eij van het Algemeen Armbesituurj. Het bedrag van de zekerheidsstelling wordt vastgesteld op 1000.—. De VOORZITTER leest voor het rapport van de commissie belast met het nazien van de begrooting van de gemeente en van het Alge méén Armbestuur. De commissie vond alle be scheiden en cijfers in orde en adviseert tot vast stelling. Zij wenscht echter op de begrooting een post uit te trekken groot 1000.— voor werkloozensteun en deze post te verdeelen als volgt 500.— voor gemeentelijke werkver schaffing en 500.— voor tegemoetkoming aan werkgevers die werkloozen tewerkstellen. De VOORZITTER deelt nader mede dat hij deze moeilijke zaak met de commissie be sproken heeft. Oed. Staten zullen de post voor werkverschaffing wel goedkeuren, maar de post voor -steun zullen zij waarschijnlijk wel niet goedkeuren. Spr. herinnert zich in ieder geval dat dit eerstijds in d'en Haarlemmermeer niet goedgekeurd werd. Dit zou via het Armbe stuur moeten gaan. De toeslag op uit te voeren werken zou dan via het Burgerlijk Armbestuur moeten geschieden. Dat is evenwel niet zoo erg want de idee welke -bij de heeren voor zat kan dan toch wel uitgevoerd worden. Wanneer de werkgever een toeslag krijgt op uit te voeren werk krijgt de werknemer het toch als loon en voor deze is het dus precies hetzelfde. De be doeling is dan een commissie te benoemen, die de regeling welke hiervoor noodig is te treffen. Deze commissie zal de regeling nader onder de oogen zien en -met de werkgevers in overleg treden, en ook moeten toezien dat er geen mis bruik van deze regeling gemaakt wordt. De heer HOKKE licht het voorstel nader toe en wijst er op, dat er tegen misbruik na tuurlijk gewaakt moet worden, maar dat kan heel goed, want het is duidelijk te zien of een werk anders toch had moeten gebeuren, of het opgezocht werk is. De heer JONGELING vindt steun zonder meer niet wenschelijk. Er moet productief werk voor verricht worden, anders zouden de arbei ders wellicht te veel aan den steun gaan han gen, en dan zou spr. niet meer willen uitkeeren dan er 's winters door particulieren betaald wordt. Vervolgens zou spr. in de commissie willen benoemen één afgevaardigde van de werkgevers en één van de werknemers of van ieder twee, daar valt nader over te praten en deze menschen zullen dan te oordeelen hebben over het werk. De heer HOUTHUIZEN zou het alleen die werkgevers willen geven, die het zelf niet be talen kunnen, anders laten ze allemaal het werk zitten tot ze steun krijgen. De heer JONGELING zou alleen voor dat werk steun willen geven, dat anders zou blijv'en zitten. Dit zal goed onderzocht moeten worden, anders is de post van 500-zoo weg. De heer HÓKKE wil geen steun geven, maar de menschen er voor laten werken, en aan de werkgevers die er voor in aanmerking komen, steun willen geven voor het werk, dat ze laten verdienen. puf daarmee toch niet loepen, likker» Kloosterbalsem xal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U «nel behaaglijke ver lichting, kalmte en rast bezorgen. De VOORZITTER zegt, dat over de uit voering later te praten zal zijn. Nu is het de bedoeling om al vast een post op de begrooting er voor uit te trekken. Spr. wil hopen, dat het geld in 't geheel niet noodig zal zijn. De heer JONGELING zegt, dat in ieder ge val de idee moet vast liggen, dat er niet zoo maar steun wordt uitgekeerd, maar dat er voor gewerkt moet worden. De heer LOKKER zou dit in ieder geval veel beter vinden. Dan wil de VOORZITTER ook niet boven de plaatselijke loonstandaard gaan, want dat zou fnuikend kunnen zijn voor de werkgevers. De heer HOKKE wil ook niet boven de werkloozenkas -gaan. De VOORZITTER stemt dit ook toe, want de menschen, die in een vakvereeniging zijn, getroosten zich offers voor uitkeeringen in werklooze dagen. De heer HOUTHUIZEN vindt, dat als ze na vijf weken uitgetrokken zijn, zij ook recht hebben op steun. De VOORZITTER wil tegen dien tijd weer e'en raadsvergadering beleggen, opdat over deze belangrijke zaak de Raad zelf oordeelen kan. Voorloopig gaat het er maar over of er een post als door de commissie bedoeld, op de be grooting zal worden gebracht. De heer JONGELING wijst er nogmaals op dat als er werk van de gemeente is, dit voor moet gaan. De VOORZITTER stemt dit toe en zegt, dat zooals het van den winter is gegaan, het niet goed liep. De heer HOKKE zegt, dat het toen zeker niet goed gegaan is. Er zijn toen menschen van de lijst afgeschrapt, die het hard noodig hadden en anderen die het niet zoo hard noodig hadden hebben gekregen. Spr. is een geval bekend, dat mensch'en door B. en W. van de lijst waren geschrapt, die het niet noodig hadden en toen ze kwamen klagen, hebben B. en W. ze er weer op gebracht. Dat is niet goed geweest. De VOORZITTER meent, dat het beter is, dat er geen raadslid in die commissie zit, dan staan de raadsleden er objectief tegenover en kunnen zij een goede controle op de commissie uitoefenen. Met algemeene stemmen wordt besloten een post van 1000.— hiervoor op de begrooting r V3 te zetten. Dan zegt de VOORZITTER, dat er nog een ander voorstel is, n.l. om de vaste post ver goeding voor raadsleden voor het bezoek der vergaderingen te schrappen. Deze post bedroeg een som van 140.per jaar en hiervoor in de plaats een vergoeding toe te kennen van 2.5Q per persoon en per vergadering. Dit presentiegeld komt de raadsleden wel toe. Spr. heeft de lijst eens nagegaan en kwam tot de ontdekking, dat er tegenwoordig heel wat ver gaderingen meer word'en gehouden dan vroeger het geval was. Dit heeft natuurlijk, zegt spr., wel zijn goeden kant, er valt nog al eens wat te bespreken over gemeentezaken en dan is een bedrag van 2.50 per persoon per vergadering niet zoo hoog. Ook dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Dan vraagt de VOORZITTER of de Raad artikelsgewijze behandeling van de begrooting wenscht. Door alle raadsleden wordt deze vraag ont kennend beantwoord, daar de begrooting al in de commissie is geweest en het dus overbodig werk zou zijn hiervoor nog een paar uur te besteden. Met algemeene stemmen wordt dan de be- grooting vastgesteld. De landarbeidersvereeniging vraagt e'en voor schot voor den bouw van een plaatsje. Het huisje is al aanbesteed en komt op 2294. De laagste inschrijver was J. Stoop. De totale kosten bedragen 3795.waarvan de aan vrager 400.gestort heeft, zoodat er nog aangevraagd wordt een Som van 3395. Met algemeene stemmen wordt besloten dit bedrag toe te staan. Besloten wordt een geldleening voor de gas fabriek aan te gaan en deze te sluiten bij de Bank van Ned. Gemeenten tegen 5 (dit be sluit was al eer genomen, doch er moest aan toegevoegd worden waar de leening gesloten wordt). B. 'en W. krijgen machtiging tot het doen van enkele af- en overschrijvingen. In de rondvraag vraagt de heer ROSMOLEN hoe het komt, dat de aan de Kaai geplaatste lantaarn zoo weinig licht geeft, zij geeft bijna nog minder licht dan een gewone lantaarn. De VOORZITTER zegt, dat de heer Ros molen gelijk heeft. Spr. heeft er dan ook al over gesproken en wanneer de directeur der gasfabriek weer present is, zal er in voorzien worden. Deze lantaarn is een tegenvaller, zij geeft een groot licht, maar geen licht ver weg, terwijl juist de bedoeling was, dat zij een ver spreid licht zou geven. Maar misschien is het met een verandering in den kap te verhelpen. De heer LOKKER vraagt of er niet een re flector in te plaatsen zou zijn- De VOORZITTER raadt dit af, omdat dit wellicht verblindend zou werken. Hierop wordt de vergadering gesloten. Vergadering van den Gemeenteraad van NIEUW-HELVOET op Dinsdag 1 October 1929. Voorzitter de heer F. W. van Driel. Alle leden tegenwoordig. De volgorde der stemming wordt bij loting aangewezen als volgt: de heer W. van der Ban, J. de Jonge, Spuij- broek, Trouw, J. v. d. Ban Pz„ Kramer en Langerveld. De notulen der vorige vergadering worden na lezing onveranderd goedgekeurd. De VOORZITTER zegt, dat hij een schrij ven heeft ontvangen van den heer J. v. d. Ban Pz. alhier, waarin wordt aangegeven door mid del van teer het stof der wegen te verwerken. Spr. deelt mede, dat het Dag. Bestuur heeft be sloten dit jaar hier niets aan te doen.

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 1