voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. n Kmder^^ mantel Antirevolutionair Orgaan No. 3577 WOENSDAG 2 OCTOBER 1929 44ste JAARGANG IN HOG SIGNO VINCES WIST U???? W. BOEKHOVEN ZONEN AI3e stukken voor de Redactie bestenid, Adv er t e «s ti ss esa verdere Administratie» ffraaae© toe te ssetadeES aan de Uitgevers Brieven uit Amerika. Gemeenteraad. dat de RADIO KONSNQ ZOO IfölET???? informeert dass O. Binnenweg 105, R'dam Eerst kijken[ bi' Deze Courait verschijnt eiken WOENSDAG en ATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franc per post f 1.— b| vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 3.50 per Jaar. AFZONDERL1..KE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f per plaatsing. Groote letters en vignetten wordea berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. VOORZICHTIGHEID GEBODEN. De liefde tot ons Christelijk onderwijs blijkt plots te Middelharnis tot volle ontwaking te zijn gekomen. De plannen tot stichting van een School met den Bijbel op Ned. Herv. grondslag, nemen hier vasteren vorm aan. Wat we vanzelfsprekend toejuichen. Middelharnis is een orthodoxe gemeente en derhalve moest daar geen plaats zijn voor een bloeiende godsdienstlooze school. Jarenlang hebben de Christenouders, die hun panden aan dit onderwijs toevertrouwden, ge speeld met de heiligste belangen van hun kroost, en hun doopsbelofte geschonden. Dat er nu getracht wordt hieraan een einde te maken moet worden toegejuicht. En het is onze vurige wensch, dat de voor zitter van het Ned. Herv. Schoolbestuur, bur gemeester Sterk, die met loffelijken ijver zijn Agaven en krachten aan de stichting van een Ned. Herv. School te Middelharnis wijdt, nu binnenkort ook in eigen gemeente (Nieuwe Tonge), eveneens een sterk overwegend ortho doxe plaats, denzelfden ijver zal betoonen om ook daar de school met den Bijbel tot stand te brengen. Wij sympathiseeren dus wel met den be toonden ijver, welke momenteel te Middelharnis aan den dag gelegd wordt. Alleen maar laat het geen ijveren zonder verstand worden. Wanneer het er onverhoopt op mocht uit- loopen, dat de te stichten nieuwe school aan de twee bestaande Christelijke scholen de levens sappen onttrekt, betwijfelen we het bestaans recht dezer school ten zeerste. Waar het eenigszins kan, blijve christelijk nationaal onderwijs het ideaal en het doel. Alle splitsing naar geestverwante kerkelijke richtingen is een versnippering van onze ge- ^jneenschappelijke kracht, en belemmert den bloei 'van ons Christelijk onderwijs. Er bestaan in de centrum-gemeenten van ons eiland twee christelijk-nationale scholen, welke tot volle tevredenheid van geestverwante ker kelijke richtingen onderwijs geven. En daarom heeft o.i. een nieuwe Christelijke school alléén dan bestaansrecht, wanneer hier door Christenouders, die thans hun kinderen nog naar de godsdienstlooze school zenden, er door genoopt worden, om zich van de dwaling huns wegs te bekeeren en hun kinderen naar deze school zenden. Gebeurt dit niet, of voor een groot gedeelte niet, maar loopt het er op uit, dat de nieuwe school paratiseert op de beide bestaande Chris telijke scholen, dan moet de stichting van deze school betreurd worden. Betreurd, om motieven van geestelijken en finantieelen aard. Geestelijk, want het wekt verdeeling en ver snippering, waar eenheid dringend vereischt is; finantieel, omdat doelloos veel geld aan de gemeenschap onttrokken wordt. En daarom zij den broederen in Middelharnis wel alle voorzichtigheid geboden Beste vriend 1 Men zegt wel eens, dat Amerika het land der onbegrensde mogelijkheden is. Hier is iets van waar. Het is wel zeer eigenaardig, dat Amerika, een land dat eerst in de laatste 150 jaar eenige bekendheid verwierf en voor emigratie in aan merking kwam, in dit kort tijdsbestek het rijkste land der wereld is geworden, en over zulke kapitalen te beschikken kreeg, dat het den wereldoorlog van 1914 kon financieren. Hoe komt dit Ongetwijfeld is dit voor een groot deel te danken aan den rijken bodem, die overvloed van voeding en delfstoffen biedt, zoodat Ame rika veel kan uitvoeren en schier niets behoeft te importeeren. Wanneer de Amerikaan in Eu ropa komt, frappeert het hem, dat men schier geen winkel kan binnen komen of men treft er Amerikaansche producten aan, en dat in allerlei branches en artikelen, onverschillig of het voe dingswaren betreft of gereedschappen of ge notsmiddelen of gebruiksmiddelen. En omgekeerd is dat niet zoo. Amerika zorgt voor zichzelf. Dat is natuurlijk een groote factor. Maar daarnaast werken toch andere factoren. En dan is m.i. wel een der grootste factoren, dat Amerika bestaat uit emigranten, d. w. z. uit menschen met energie, met durf, onder- nemingsgeest, volharding en wilskracht. Iemand, die deze eigenschappen niet bezit emigreert niet. En juist deze eigenschappen zijn het, die een volk groot maken. Er wordt in Amerika dan ook hard gewerkt. Aanpakken is er de boodschap. En medelijden met luiaards hebben we in Amerika niet. Voor volle honderd procent is bij ons van toepassing het spreekwoord: „Wie niet werkt zal ook niet eten." Een steunregeling als men bij jullie in Holland uit den oorlogstijd heeft overgehouden, kennen we bij ons niet. Feiten als bij jullie- voorkomen, dat men een werklooze werk aan biedt voor 15.per week en dat hij ant woordt: daar ga ik niet op in, want als ik niet werk trek ik 18.— van de steun, zijn in Amerika glad onmogelijk. Dan wordt er ook voor het geld dat verdiend wordt geweckt. Wanneer een fabriek om 7 uur begint en de stoomfluit gaat, dan 'Staat ieder werkman op zijn plaats volkomen gereed om aan te pakken. Dat de een eerst nog zijn kiel moet aaantrekken en de ander eerst zijn pijpje moet uitkloppen, komt volstrekt niet voor. Ik heb groote fabrieken in verschillende staten van Amerika bezocht en overal was het het zelfde. Het is een lust om te zien Zoodra de stoomfluit gaat werkt het bedrijf voor de volle honderd procent, er hapert niets aan Bovendien zijn de bedrijven doelmatig ge organiseerd. Alle fabrieken werken hier vol gens het z.g. „Tailor-systeem", dat inderdaad voor den werkman geestdooden'd is, maar het bedrijf winstgevend maakt. Het systeem berust hierop, dat iedere werkman heel den dag niet anders dan dezelfde handgreep doet. Ik ben in de fabriek van Henri Ford geweest en zag daar dit systeem tot in alle consekwenties toegepast. De eene werkman doet den ganschen dag niet anders dan een schroefje aandraaien, de ander zet een boutje in, de derde legt een plaat ijzer op zijn plaats. En dat gaat den geheelen dag onafgebroken door. Doordat de werkman niets anders doet krijgt hij natuurlijk in die eene handeling een groote vaardigheid en er wordt bovendien veel tijd uitgespaard, doordat alle overbodige handelingen uitgeschakeld worden, en hierop berust het geheele geheim van Ford, en is het hem mogelijk iedere zeven minuten drie automobielen af te leveren Er zijn natuurlijk ook andere factoren die meewerken. Amerika is eigenlijk geen land, het is een werelddeel, dat dit groote voordeel heeft, dat het onder een centraal bestuur staat, er is .dus samenwerking, organisatie, centralisatie. Europa heeft dit tegen. Daar beconcurreert men elkander, het geheel wordt verbrokkeld door allerlei kleine onderdeelen. Daarom is mis schien de gedachte nog zoo gek niet, waarover ze op 't oogenblik bij jullie bezig zijn, om van Europa een soort Vereenigde Staten te maken 'k Geloof echter, dat er niet veel van komen zal 1 Zooals ik zei gaat bij ons alles in 't groot. Ik heb nog niet lang geleden een exportslach terij bezien en het is interessant om je daar iets over te vertellen. Je zal misschien weten, dat Amerika veel vleesch uitvoert. Dat moeten we wel doen, anders zouden we met ons vleesch geen raad weten. Het is hier erg goedkoop, veel goed- kooper dan bij jullie. In Montana b.v. worden veel koeien gehouden, uitsluitend voor 't vleesch. De koeien die daar loopen worden allen gebrandmerkt en loopen dan door elkaar heen. Weilanden afgesloten met slooten zooals bij jullie kennen we hier niet. De eigenaar kent z'n beesten aan het brandmerk. Het land is daar nog al bergachtig. De z.g. „Cow-Boys", waar je wel eens van gehoord zult hebben, zor gen voor het vee. Het prariegras is zeer rijk aan voedsel, zpodat die beesten in zeer korten tijd slikvet zijn. In 't najaar worden ze gevangen en gaan per trein naar de groote slachtplaatsen, waar ze bij duizenden worden afgeslacht. Die groote slacht plaatsen vindt men in verschillende groote steden in 't Westen en Midden-Westen, vooral in Chicago en Diver Colorado. In deze plaatsen vindt men wel de grootste. Een dezer slachtplaatsen heb ik wezen bezien. Zulk een slachterij is ongeveer 50 of 60 voet hoog. De varkens en koeien gaan met een lift naar de bovenste verdieping. Boven worden zij opgewacht door een man, die bij varkens een automatisch sluitende haak om den achterpoot slaat. Die haak is bevestigd met een ketting aan een groot langzaam draaiend rad. De varkens worden zoo een voor een omhoog ge haald, en terwijl zij opgaan, steeks een andere man een mes hun in de keel; bloedend worden zij van dat rad f t gaat alles machinaal op een ijzeren rek geschoven, waarop ze in een bak met heet water gaan; dan schuiven ze in een kast, waar men het varken niet volgen kan; eenige oogenblikken later komen ze er glad uit. Dan staan er weer menschen met messen gereed om het varken open te snijden. Men volgt dan het varken maar en ziet, dat iedere werk man er iets aan doet, gelijdelijk aan gaat het varken naar beneden. Men volgt het maar, en als het ongeveer beneden is, is het ook klaar gemaakt aan stukjes en gereed voor de ver zending naar alle deelen der wereld Zoo worden er 3000 per dag in een slachterij klaargemaakt. Het doodsteken geschiedt door negers. Een opzichter vertelde mij, dat hij een neger had meegemaakt, die het drie jaar met doodsteken had volgehouden. Dat is de langste termijn geweest. De meesten geven het eerder op. Het is ook een afschuwelijk werk. Den ganschen dag staan zij met een paar hooge kaplaarzen in het warme lauwe bloed. Zij verdienen dan ook 10 dollar per dag. De koeien worden op dezelfde manier be handeld. Hiervan worden er 1000 stuks per dag geslacht. Dezen worden eerst voor den kop geslagen met een hamer en dan de hals af gesneden. Overigens is het hier hetzelfde proces. Als ze beneden aankomen zijn ook zij klaar voor de verzending. Je begrijpt, dat Amerika op die manier voor- deelig werkt en tegen het buitenland concur- reeren kan Nu, amice, tot volgende 'week Je AMERIKAANSCHE VRIEND. Vergadering van den Raad der gemeente MIDDELHARNIS op Vrijdag 27 Sep tember, des nam. om 3 uur. Afwezig de heer Van der Slik. De Voorzitter, burgemeester Den Hollander, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden voor gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen zijn enkele goedkeuringen over genomen raadsbesluiten. Ged. Staten maken aanmerking op de om schrijving in de begrooting van de wisselplaats voor de gasfabriek het blijkt, dat dé beide gemeentebesturen hiervoor verschillende om schrijvingen hebben gebezigd, terwijl niet de gemeentebesturen, maar de gascommissie de om schrijving dient vast te stellen en de gemeen teraden de aldus aangeboden begrooting onver anderd hebben aan te nemen of te verwerpen. Conform de "aanmerkingen van Ged. Staten zal deze post gewijzigd worden. Een schrijven van de Vereen, voor dieren bescherming over verbetering van de vastkop peling van vee, zoodat bij brand spoediger los gemaakt en uit brandende schuren verwijderd kunnen worden, wordt voor kennisgeving aan genomen. Bedoelde vereeniging verzocht om een desbetreffende bepaling in de bouwverordening aan te nemen. hoogste handelskortlng verstrekt. In verband met een klacht van den schipper J. v. d. Doel berichten Ged. Staten, dat het gewenscht is, dat het havencontract met Som- melsdijk gewijzigd wordt. Dit contract is ver ouderd en dateert van 1808. Aan J. v. d. Doel hadden Ged. Staten bericht, dat zijn zaak door den burgerlijken rechter zal worden beslecht. De heer STRUIJK zegt, dat het maar het beste is, dat het oude contract zoo spoedig mogelijk wordt gewijzigd. Spr. vraagt aan den Voorzitter dit in B. en W. te behandelen. De VOORZITTER zegt dit toe. De heer Buth vraagt waarom B. en W. het ophalen van de vuilnis niet aan den laagsten inschrijver hebben gegund. Deze had voor 1490.ingeschreven en het is gegund aan een inschrijver voor 1498. De VOORZITTER deelt mede, dat reques- trant abuis is, want de laagste inschrijvinq was 1484.—. De heer Van Kassei vraagt om salaris-ver hooging. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dit te behandelen bij de gemeentebe- grooting. Zes ingezetenen vragen verbetering van be strating voor hun deur en het aanbrengen van een zinkput. De heer STRUYK zegt, dat er al tien jaar over gesproken is om dat daar te doen. Het is er wel hard noodig. De VOORZITTER zegt, dat de kosten' niet zoo hoog zijn. Het verzoek kan wel ingewilligd worden. De heer VAN DER MEIDE zegt, dat het hem verwondert, dat er niet veel meer van der gelijke verzoeken van ingezetenen inkomen. De bestrating is overal slecht. De heer VOGELAAR vraagt welk belang de ingezetenen hebben om verbetering van be strating te vragen. De VOORZITTER zegt, dat de bedoeling is om geleidelijk aan de bestrating te verbeteren. Aan het verzoek zal voldaan worden. De kas van den gemeente-ontvanger is na gezien en in orde bevonden. In kas was een bedrag van 3886.72J-2, terwijl er op de Bank nog een bedrag van 8000.— staat. De Centrale Esperato-commissie vraagt ook in deze gemeente een cursus in het leven te roepen voor Esperanto-onderwijs aan school- kinderen. In Arnhem schijnt er veel animo voor te zijn. Op voorstel van B. en W. wordt er afwijzend op beschikt. Mej. Hartensveld zegt onder dankzegging haar benoeming als onderwijzeres aan te nemen met ingang van 1 October. Op voorstel van B. en W. wordt den pen sioengrondslag van J. Bouman vastgesteld op een bedrag van 1052.—. Enkele verzoeken om grond in erfpacht wor den ingewilligd: a. aan A. M. Matze nabij de Hoflaan; b. J. C. Boeter een gedeelte grond ge kocht van de centrale veiling; c. B. H. Vermaas Kzn. aan de Hoflaan, tegen 10 cent per M-. Dan krijgt Knöps 150 M'2, Kleeuwens 190 M2 en v. d. Plaat 195 M2 bij hun woning, ook tegen 10 cent per M2. De onder a, b en c ge noemde krijgen het onder de vaste voorwaarde, dat de grond vóór 1 Januari 1931 bebouwd is. Een aanvraag van de Landarbeidersvereeni- ging „Vooruitgang" om voorschot op den koop van grond, af te lossen in 50 annuïteiten, wordt aangehouden tot de behandeling der gemeente- begrooting. In verband met een aanschrijving van Ged. Staten om de instructie van den gemeente ontvanger te wijzigen, zoodat verzending van gelden per postcheque- en girodienst mogelijk is. wordt deze instructie met algemeene stem men aldus veranderd. Goedgekeurd wordt een wijziging van een raadsbesluit ingevolge art. 30 der Woningwet, betreffende de Veiling (opheffing van bouw- verbod) Aan de orde is de voorloopige vaststelling van de gemeenterekening 1928. De commissie belast met nazien dezer reke ning brengt bij monde van den heer KOOTE verslag uit. Zij adviseert tot goedkeuring, onder dankzegging aan den beambte voor de accu ratesse. Alleen heeft de commissie aanmerkingen op de groote uitgaven, die dit jaar gedaan zijn ten behoeve van het onderhoud van publieke gebouwen. Zoo is aan schilderwerk besteed een bedrag van 3750.aan timmerwerk een som van 2693.en aan metselwerk een bedrag van 2364.De commissie vindt deze sommen buitengewoon hoog. De VOORZITTER merkt op, dat in de som voor metselwerk 600.begrepen zijn voor straatwerk. Dat bedrag vindts pr. dan ook buitengewoon laag voor een gemeente als Mid delharnis. Dan is het vorige jaar door den heer Van der Meide gevraagd om de school eens grondig op te knappen. Dat is nu gebeurd en dat maakt het bedrag uitgegeven, voor schilder werk hoog. Maar daarbij dient ook in over weging gegeven te worden, dat het jaar daar voor geen fondsen beschikbaar waren voor der gelijke werken, zoodat er toen niets gebeurd is. Dan merkt de heer KOOTE namens de com missie op, dat er een bedrag van 217.12 aan kwade posten geboekt staan. De commissie geeft in overweging om te trachten dit geld alsnog binnen te krijgen. Het is geld van huur en erfpachten. De VOORZITTER zegt dit toe. De heer VAN DER MEIDE zegt, dat hij de commissie niet becritiseeren wil, maar spr. brengt lof en hulde aan het beleid van B. en W. Zij hebben de school eens flink aangepakt en dat was noodig. De toestand aan die school was langer onhoudbaar, het was er een „nonchalante boel", zegt spr. De heer VROEGINDE-WEIJ vraagt of de groote werken niet beter aanbesteed kunnen worden. De VOORZITTER zegt daarover later te willen praten. De heer KOESE merkt op, dat het nu eigen lijk wel te laat is, maar spr. wil het toch zeg gen: de schilder is te laat begonnen met het schilderen van de school, zoodat de kinderen een week te lang met vacantie hebben moeten blijven. De VOORZITTER antwoordt, dat dit een kwestie is tusschen den opzichter en de am bachtslieden. De heer KOOTE meent, dat dit zoo'n vaart niet geloopen zou hebben, rriaar er was toen moeilijk aan werklui te komen. Hierop wordt met algemeene stemmen de ge meenterekening voorloopig vastgesteld in ont vangsten met een bedrag van 214552.28^2 en uitgaven 203478.21 p2> batig slot 11047.07 en de kapitaaldienst, ontvangsten met een be drag van 102877.22 en uitgaven 100041.61, batig slot 2805.66. De heer DOORNBOS brengt verslag uit namens de commissie belast met het nazien van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur. Spr. zegt, dat het de commissie is opgevallen, dat er zooveel is uitgegeven aan behandeling van patiënten in ziekenhuizen en wel tot een gezamenlijk bedrag van 6030.86J^. Waarom worden de menschen geen lid van de vereeni ging S. B. Z. Dan zou de commissie in over weging willen geven om, over patiënten, die uitgezonden moeten worden naar Sanatoria, in overleg te treden met het Groene Kruis, op dat deze Vereeniging er ook iets aan bijbetaalt. De vaststelling der kosten en de fondsen hier voor zouden dan wel op de een of andere manier te vinden zijn. De VOORZITTER zegt, dat er enkele ope ratieve gevallen bij waren en die kosten heel veel geld. De heer DOORNBOS vraagt: Waarom wor den die menschen ook geen lid van de Vereeni ging S. B. Z. Het is onverantwoordelijk van die menschen. De heer STRUIJK zou willen, dat menschen die het zelf wel kunnen betalen, het zelf ook betalen. Er zijn twee posten bij, één van 232 en één van 516, die het best zelf betalen kun nen en in ieder geval lid kunnen zijn van de vereeniging S. B. Z. B. en W. moesten voor die gevallen niet betalen. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet zoo gemakkelijk is. Wanneer de dokter tele foneert, dat er een spoedgeval is voor een ziekenhuis, dan gaat het niet aan om de men schen te laten liggen. De heer STRUIJK zegt, dat hij dan maar hardvochtig zou wezen en ze laten liggen. Er zijn menschen, die geen lid van de vereeniging S. B. Z. willen worden, omdat ze redeneeren, dat als de nood aan den man komt de gemeente toch verplicht is om te helpen. Zulke menschen moeten dan maar de gevolgen van hun roeke- looze daden ondervinden! De rekening van het Burgerlijk Armbestuur wordt hierop vastgesteld in ontvangsten met een bedrag van 188954.32Yi en uitgaven 19709.91, nadeelig slot van 755.58}^. Dan brengt de heer DOORNBOS verslag ROTTERDAM, Hoogstraat, hoek Spui DEN HAAG, Alléén „Modehuis"-Hofweg 6 uit namens de commissie belast met het onder zoek van de rekening van het Burgerlijk Wees huis. Spr. merkt op, dat er over het afgeloopen dienstjaar een tekort is van 128.55 en dat niettegenstaande er in het voorafgaande dienst jaar een overschot was van 501.49. De com missie meende dan ook te moeten aandringen op een zuinig financieel beheer. Het frappeert, dat er in het dienstjaar 1927 een groot batig slot was, niettegenstaande er in dat jaar nog een bedrag van 600.was besteed aan bouw kosten in Ooltgensplaat. De heer VAN DER MEIDE dankt als lid van het regentencollege de commissie voor haar wenken, maar meent toch, dat er zoo zuinig mogelijk met de financiën wordt omgesprongen. Spr. roept den secretaris als getuige. Deze zal als boekhouder van het regentencollege geen halve cent onnoodig uitgeven. Weth. VROEGINDEWEIJ vraagt of het verschil niet kan zitten in aflossingen. De heer DOORNBOS antwoordt ontkennend en licht de cijfers nader toe. Dan wordt de rekening van het Weeshuis vastgesteld in ontvangsten met een bedrag van 11873.52 en uitgaven! 12002.07, nadeelig slot 128.55. Dan stelt de VOORZITTER aan de orde de vaststelling van de rekening van de gasfabriek en vraagt de commissie om verslag. Het blijkt echter, dat niemand verslag uit brengt, omdat niemand weet wie er in deze commissie zou moeten zitten. Uit de notulen blijkt dan wie als zoodanig zijn benoemd, en besloten wordt dat deze heeren in de volgende vergadering verslag zullen uitbrengen. B en. W. bieden den Raad de gemeente- begrooting dienst 1930 aan. In de commissie tot nazien van deze begrooting hebben zitting de heeren Koote, Koese en Vroegindeweij Wz. Vastgesteld wordt de begrooting van het Burgerlijk Weeshuis. De heer DOORNBOS brengt namens de com missie belast met het onderzoek rapport uit en zegt, dat de commissie kan voorstellen de be grooting vast te stellen, mits er een bevredi gende verklaring gegeven kan worden omtrent de post van hoofdstuk 1 no. 9, welke post 500 hooger is geraamd dan het vorige jaar. De SECRETARIS antwoordt, dat het vorige jaar 3100.— was uitgegeven aan verpleeg- gelden en daarom is zij dit jaar geraamd op 3000.—, het bedrag staat dus in verband met hetgeen het vorige jaar is uitgegeven. Dan vraagt de heer DOORNBOS waarom de post onvoorziene uitgaven 2000.— hooger is geraamd dan het vorige jaar. De SECRETARIS antwoordt, dat de post onvoorziene uitgaven een sluitpost is. De heer STRUIJK vraagt waarom die post dan zooveel hooger is geraamd dan het vorige jaar. De VOORZITTER antwoordt: omdat de uit gaven zooveel hooger zijn. De begrooting wordt hierop goedgekeurd. Aan de orde is de vaststelling van de be grooting van het Burgerlijk Armbestuur.

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 1