ST IÏOEZJE TTOOK S Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. Land- en Tuinbouw. Boekbespreking. Plaatselijk Nieuws. De heer DE VOS wil deze post schrappen. Met 2 stemmen tegen wordt deze toch op de begrooting gebracht. Het salaris van den chauffeur der stoom- brandspuit wordt gebracht op 75. De heer BRINKMAN vindt het nog te weinig. Bij de post politie doet de VOORZITTER mededeeling, dat er spoedig een Rijksveldwach ter benoemd zal worden. De heer VERMAAS vraagt om gemeente politie in Achthuizen, het is dringend noodig. De VOORZITTER zal den districtst com mandant verzoeken den dienst zoodanig te re gelen, dat er Zondag meer toezicht is. Wanneer er een gemeente-veldwachter kwam zou de Rijkspolitie ingetrokken worden. De heer VAN GURP wil op Zondag sluiten, dit zou veel helpen. De heer DORSMAN klaagt over rumoer bij de Hervormde Kerk. De heer VAN GURP wil in den winter be tere maatregelen bij de gladheid. Een stem: Kainiet strooien. De heer HOBBEL vraagt of de 90 voor de gemeentewoningen blijven. De VOORZITTER: Er is nog geen tegen bericht gekomen. De heer VAN GURP wil volgend jaar in Mei en Juni bestraten, met het oog op de ver- keersbelemmering. De heer VAN ES bespreekt den onderberm aan de haven. De VOORZITTER zegt, dat het publiek niet medewerkt. Medewerking wordt door den Voorzitter toegezegd. De heer VERMAAS bespreekt het wegwer pen en niet ophalen van vuil in Achthuizen. De VOORZITTER: Het zou veel kosten. Hier in het dorp is een goede ophaaldienst, doch wie aan de Spuikant woont of een sloot achter zijn woning heeft, deponeert daar alle afval en wat dies meer zij. Door Weth. JACOBS wordt het plaatsen van bakken besproken. Dit is ook moeilijk en niet wenschelijk. Echter zal naar verbetering worden uitgezien. Bij de post straten en pleinen wordt 4000. gevoteerd voor den Molendijk, Pieter Bigge- straat, Kuiperslop en de straat langs de werk plaats van Wielhouwer. Da|or verschillende Raadsleden wordt ge vraagd naar de verbetering van de Voorstraat. De VOORZITTER zegt, dat zulk een post volgend jaar niet uit de loopende begrooting bestreden kan worden. Wanneer evenwel de Raad de wenschelijk- heid uitspreekt, zijn B. en W. genegen het vol gende jaar met voorstellen betreffende geheele vernieuwing der Voorstraat te komen. De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, daar opknappen niet mogelijk is. De Wilhelminastraat zal dan tegelijk geheel bestraat worden. Voor de Galatheesche haven wordt 2000. gevoteerd voor algeheele verbetering. Hierna geheime zitting. Na heropening wordt met 8 tegen 2 stemmen besloten het salaris van P. Bom te verhooqen met 500.—. Thans wordt met algemeenes temmen de be grooting vastgesteld. Gewone dienst. Inkomsten en uitgaven 1151188.75^. Kapitaaldienst. Inkomsten 6800.—, uitgaven 5800.—, goed slot 1000. Door de heeren Dorsman, van Nieuwaal en Waling worden de geloofsbrieven van W. van Kempen onderzocht. De commissie adviseert tot toelating. Aldus wordt besloten. Daar de heer De Vos ophoudt raadslid te zijn zegt de VOORZITTER hem dank voor hetgeen hij in het belang der gemeente deed. Het spijt 'spr., maar tevens verheugt het hem, daar de zaken van den heer De Vos hem niet toelaten langer Raadslid te zijn, een bewijs dat het goed gaat. Spr. wenscht hem toe, dat God hem in zijn verdere leven krachten moge schen ken, om zijn arbeid te doen, en buiten den Raad nog werkzaam zal zijn voor het belang der gemeente. Bij de rondvraag bespreekt de heer HOBBEL den toestand van de sloot tusschen Beijer en Francoisse. De VOORZITTER zegt: een niet te hooge waterstand is het beste. De heer VAN GURP geeft den wensch te kennen om een nieuwe onderwijzer te benoemen, zoo mogelijk met landbouwackte. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE DORDRECHT. Op grond van het 25 September 1929 ge houden examen zijn tot de eerste klasse toe gelaten A. Barendrecht, Rozenburg; M. van Bergen, Zevenhuizen; A. P. van der Breggen, Waddinx- veen; P. A. van der Breggen, Waddinxveen; C. Groenendijk Sommelsdijk; H. G. de Heer, 's Gravendeel; J. S. de Heer, 's-Gravendeel; D. de Jong, Schipluiden; Th. J. H. Keij, 's-Gra- venhage; A. L. Korteweg, Zevenbergen; B. J. Leenhceer, Barendrecht; D. de Lijster, IJsel- monde; B. Menage, 's-Gravenhage; A. J. van Nieuwenhuijzen, Ooltgensplaat, A. van Strien, Spijkenisse; J. W. A. van Vliet, Klaaswaal; W. de Waard, Strijensas. Afgewezen 2. UIT DE LAND- EN TUINBOUWWERELD. (Nadruk verboden). GELD ZONDER BORG. Niet zelden komt men een advertentie met dit aantrekkelijk opschrift tegen: Geld zonder borg. Bij de Boerenleenbank kan men alleen een voor schot krijgen, of wel een hypotheek, tegen een persoonlijke of zakelijke zekerheidsstelling. En zoo komt menigeen er toe, ook al omdat men het liefst voor niemand wil weten, dat men geld noodig heeft, om op zulk een advertentie te schrijven. En velen van hen, door den nood gedrongen, geraken aldus in de misère. Hoe het hen vergaat, kan 't volgende staaltje leeren. Iemand, die een 500 behoefde, schreef op een advertentie „Geld zonder borg", en meldde, dat hij desnoods ook wel één borg kon stellen. Het antwoord kwam van een maatschappij, die de volgende voorwaarden stelde het aanbod van een borg werd geaccepteerd, en zelfs werd van den borg een 2e hypothecaire inschrijving geëischt op zijn boerderijtje; de aanvrager we noemen hem „boer Sijmen", want het is hier met recht „Sijmen betaal" moest twee „winstspaarschuldbrieven" nemen, waarvan n.b. de jaarpremie per stuk 36 bedroeg; de rente zou bedragen 7, zegge zeven procent, wellje vooruit diende te worden betaald. Dat vooruit was dan voor anderhalf jaar, want in d i e n tijd namelijk, in 18 maandelijksche termijnen, zou de leening worden afgelost. Maar hiermee was Sijmen nog geenszins klaar. Want hem werd voorgerekend als rentebedrag: rente a 7% is 52.50. U ziet, men wilde hem de rente laten betalen van de geheele 500, hoe wel hij elke maand een achttiende deel moest aflossen, en dus na een jaar al twaalf achttiende of twee derde zou hebben terugbetaald 1 Hoe Dat kat< too met la(1c€il! gebruik ALLECri EED Pril DA Arr-AnTM,Lri k>AH ...PRIMA ZEEP? ERASMK ItCCRtME ACR-o enz! Fa P.WIELHOUWErc.. M noemt men zooiets in gezond Hollandsch Sijmen zou op deze wijze niet 7 maar 13 procent rente betalen. Voorts zou hij nog verschuldigd zijn de kosten der zegels ad 4, terwijl ook de helft der eerste jaarpremie voor de zoogenaamde winstschuldspaarbrieven ad 37 onmiddellijk moest worden gestort. Tellen we even op direct te betalen 52.50 -j- 4 37 93.50. Sijmen kreeg derhalve in de hand niet/ 500, maar 93.50 minder, zijnde 406.50. En laten we niet vergeten, dat de arme drommel ook de kosten van de hypotheekakte had te voldoen. Niet waar, dit geld verstrekken „zonder borg" is wel een humane wijze, om iemand, die in nood zit, te helpen 1 Maar het U zeker een vreugde zijn te vernemen, dat deze aanvrager er niet inliep. Hij begreep de voorwaarden niet goed en ging daarom met den brief naar den kassier der plaatselijke boerenleenbank, die hem inlichtte. Toen had hij genoeg van het zaakje, en heeft hij waarschijnlijk zich voorgenomen, om op dergelijke schoonklinkende advertenties niet meer te schrijven. Mogen allen, 'die dit lezen, er dezelfde leering uit trekken. BEMESTING VAN PERZIKBOOMEN. In „Die Ernahrung der Pflanze" vinden we melding gemaakt van een belangrijke bemes- tingsproef bij perziken. Zij werd gedurende 6 jaar genomen in Marshallville, door het Proef station Gregoria, in samenwerking met het N.- Amerik. Landbouw-Departement. De boomen waren bij het begin der proef 2 jaar oud, de grond was zandig leem. Er werden niet minder dan 21 mestmengsels vergeleken, van alle was het totaal voedingsgehalte niet hooger dan 16 bijv. 4 ammoniak, 2 fosf. zuur en 10 kali, samen 16 In het eene mengsel was de stikstof overwegend, in het ander het fosf orzuur, in weer 't ander de kali. In '25 en '26 werden de oogstén opgenomen. Zie hier het resultaatde hooge stikstofgift stond onderaan met 347 perziken gemiddeld per boom, dan volgde de hooge fosforzuurgift met gemiddeld 383 perziken, terwijl de hooge kali gift de kroon spande met 417 perziken gemiddeld per boom. Voorts werd bij deze proef nagegaan de invloed der bemesting op de houdbaarheid der vruchten. De vruchten werden onder gelijke omstandigheden verzonden in koelwagens, en bij aankomst na 5 dagen nauwkeurig onder zocht. Na 14 dagen bewaring in koelruimten werden de perziken onderzocht. Na blootstelling der vruchten aan de temperatuur ter plaatse trad begin van rotting het eerst in bij groep II (hooge stikstof, daarna bij groep I (hooge fosforzuurgift), ten slotte bij de groep III (hooge kali-gift)bij het totaal rotten evenzoo. De zelfde ondervinding werd opgedaan bij de vruch ten, die in 't koelhuis waren gelaten. Na 23 dagen gaven ze het volgende beeld: Groep II (hooge stikstofgift) 72 pet. rottende vruchten; groep I (hooge fosforgift) bijna 67 pet. en bij groep III (hooge kaligift) slechts ruim 43 pet. Ook hier dus was de ongunstige invloed waar te nemen bij een rijke stikstofbemesting, en vrij wel dito bij 'n rijke fosforz. bemesting, en daar entegen een gunstige invloed bij een hooge kaligift. Eindelijk werden de groepen nog onderzocht op gezonde vruchten, waarbij het volgende kon worden vastgesteld: Van groep I (6 perc. met hooge phosph. gift) werden 82 pet. ge zonde vruchten geoogst en 5 pet. niet markt waardige; van groep II (6 perc. m. hooge stik stofgift) resp. 86J^ en V/i pet.; van groep III (6 perc. met hooge kaligift resp. 90 en 2Yi pet. De rapporteur concludeert: le. dat in het bijzonder de kalibemesting van groote beteekenis is gebleken voor de perzikcultuur; 2e. dat zwa velzure kali en chloorkali ongeveer gelijke re sultaten gaven, terwijl kainiet geringere op brengsten gaf dan eerstgenoemde kalizouten; 3e. dat de kalibemesting van beteekenenden invloed was op de houdbaarheid en vervoerbaarheid van de vruchten. WENKEN EN MEDEDEELINGEN. Kunstmest kan ontstekingen veroorzaken, van het oog door: kalk, slakkenmeel en superfosf., van de huid (zweren) door: kalksalpeter en kalkstikstof, bij vochtige handen. Beide gaan door gewone kleeding heen. Ook is kunst mest gevaarlijk bij inademing. Thomas- slakkenmeel veroorzaakt meermalen zware long ontsteking. Kalkstikstof, ingeademd tijdens of na alcoholgebruik, maakt ziek. Het gevaar van inademing: le. bij het laden of lossen in een besloten ruimte; 2e. bij het breken en mengen; 3e. bij het strooien; 4e. bij het uitkloppen én herstellen van zakken, waarin slakkenmeel of kalkstikstof is geweest. Tegen oogont steking drage men een doelmatigen stofbril. Tegen huidontsteking wake men door: a. een voor stof ondoordringbare kleeding (bijv. ge olied of van leer) b. door het opstroopen der mouwen tot boven de ellebogen; c. het invetten van armen en gezicht met vaseline; d. goed schoeisel (ondoorlaatbaar voor vocht of stof); e. het na het omgaan met kunstmest zich goed te wasschen op alle plaatsen, waar het lichaam er mee in aanraking is geweest. Wij vonden ergens de volgende boeren- spreekwoorden; of ze alle waar zijn, beoordeele de lezer zelfVette boeren, magere hofstee, Vette boerinnen, mager koevee. Er is eer een stad verteerd, dan een dorp gewon nen. Na een drukken werktijd, als de boeren door harden arbeid waren vermagerd, zoodat men hun ribben kon tellen, hoorde men wel zeggen: „Ze hebben op de leer (ladder) ge slapen." Een goede boer sterft met zijn ge reedschap in de hand. Arbeid is boeren- zaligheid. Een boer, die laat opstaat, moet den ganschen dag in draf loopen. Van de boerin zei men: „Ze moet vroeg opstaan, en vroeg het huis schoon vegen. Vooral moet ze ook haar „baas" het huis uitvegen." Een boer, die keukenpeter of pottenkijker wil zijn, houdt den schoorsteen niet aan 't rooken. Een goede boer is met geen 2 paarden uit zijn bedrijf te trekken. Wie niet werkt zal niet eten. Het weer kent men aan den wind, den vader aan z'n kind, den boer aan zijn veld en den koopman aan zijn geld. Behandel uw dieren zooals gij zelf zoudt wenschen behandeld te worden. Stel er een eer in, uw zweep niet te gebruiken. Een bekwaam koetsier is kenbaar aan het niet-slaan, daarentegen geeft men door tikken, slaan of kloppen met de zweep zichzelf een openbaar bewijs van groote onkunde. Wan neer 'n paard bang is voor 'n voorwerp, laat het hem dan bezien en met den neus aanraken; het gewent aan alles, mit§ het hem geen pijn veroorzaakt. B—r. De Jonge Vrouw. Geïllustreerd Christelijk tijdschrift. Uitgave van Bosch Keuning te Baarn., Alle nummers va ndezen jaargang heb ik met groote belangstelling gelezen. En gaarne wil ik bij het verschijnen van het laatste nummer van dezen elfden jaargang mijn groote waardeering voor dit tijdschrift uitspreken. Bij het begin van dezen jaargang gaf de re dactie in een soort „program" beloften voor den nieuwen jaargang. En we kunnen niet anders dan volmondig erkennen: Er is meer gedaan dan men gezegd heeft. Prettig, gezellig, reeds doet het tijdschrift aan bij eerste doorbladering en de verwachtingen, dan opgewekt, worden bij nadere kennismaking ten volle verwezenlijkt. Gaarne raad ik elk jong meisje en jonge vrouw dit blad aan, want in zuiver Christelijke richting wordt steeds gearbeid. En waar we nu zien wat de redactie zich voor den nieuwen jaargang weer ten doel stelt, daar kunnen we niet anders zeggen dan dat men 't allerbest wil geven voor onze jonge meisjes. Dat een groote uitbreiding in lezerstal de redactie in staat stelle alle plannen te ver wezenlijken. Technisch is het blad ook schitterend ver zorgd. SOMMELSDIJK. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces»verbaal opgemaakt wegens het rijden over de zijstraten der Voorstraat Op de 11. Woensdag gehouden week» markt waren 10 biggen en eenig pluimvee aangevoerd. De heer M. J. Noordijk Czn., thans te Utrecht, heeft zijne benoeming tot raadslid dezer gemeente niet aangenomen. Thans is benoemd de heer F. Koote Tzn. Deze heeft zijne benoeming aangenomen. Belanghebbenden worden er aan herin» nerd, dat de herkeuring voor honden voor deze gemeente zal plaats hebben op Maandag 30 September a s. des namiddags tusschen 4 en 5 uur op het plein der Openbare lagere school. MIDDELHARNIS. De heer L. A. v. Gent alhier is benoemd tot directeur van Goeree's Gemengd Koor, Deze week zijn aan de Kaai aangebracht en gescheept 7000 balen ajuin en koepeen en 1200 H.L, aardappelen. De gehouden collecte in deze gemeente voor de Stichting van alleenstaande blinden te Wolfheze, heeft opgebracht f 149,65. STAD AAN *T HARINGVLIET. De Roode Kruis'collecte heeft in deze gemeente opgebrachr f 32,64. Tegen J. M. en B. A. is proces»verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Zaterdag 5 October a.s., n.m. van 2—4 uur, zal gelegenheid bestaan tot kostelooze in» en herinenting ten huize van den gemeente» geneesheer. Geen werkloosheid. Door de vele werk» zaamheden op het land helpen ambachtslieden mede bij het verwerken van uien enz. Zelfs waren deze week een onderwijzeres en een onderwijzer aan het »juinen«. DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 3800 H.L. aard» appelen en 700 H L. uien. Aan Dr. G Kattenwinkel is verlof ver» leend om zich 3 maanden buiten de gemeente op te houden voor een studiereis. Door den landbouwer J. P. Segers wer den deze week de eerste suikerbieten geleverd. De uitkomst mag als bevredigend beschouwd worden. In het huis wijk B no. 183 doet zich een geval van roodvonk voor. Op 16 October a.s. zal voor deze ge» meente te Oude Tonge de inlevering van Rijksgoederen der lichting 1914 plaats hebben. De Vereeniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door land» arbeiders alhier, heeft den gemeenteraad een crediet gevraagd voor het bouwen van een plaatsje ingevolge de Landarbeiderswet. Woensdag j.l. is officieel het watergemaal in handen van het Waterschap de polders joozende door den Bommel, overgegaan. OOLTGENSPLAAT. Uitslag schietwed» strijd B. V. L.J. W. Korteweg 93 p., G. C. van den Berg 91 p., J. J. van Ree 86 pH. van Rossum 78 p., B. de d. Tol 41 p. Vos 77 p., Joh. v. OUDE TONGE. De heer van Asperen, hoofd biz. school, is aangesteld als leeraar aan de Tuinbouwschool te Sommelsdijk en tot scheikundige aan de kookschool alhier. Door het schrikken van een auto raakte de hit van M, K. op hol. Het dier werd spoe» dig gegrepen, maar de kar was geheel vernield. De drukte in den landbouw is nog steeds niet afgenomen, hoofdzakelijk komt het voort door de geweldige massa uien die er verwerkt en geleverd worden. De koopman de K. geraakte met de honde» kar en zijn negotie in de sloot. Daar de sloot droog stond was het niet nat maar er was veel van stuk. De prijzen der veldgewassen zijn als volgtUien f 2.—, Koepeen f 0.90 en Aard» appelen f 1.50. NIEUWE TONGE. De woning van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk alhier, het laatst bewoond door den heer J. C. Verolme, staande aan de Burg. Overdorpstraat, zal met pl.m. 200 V. Roeden bouwland, publiek wor» den verhuurd. Belanghebbenden worden er wel op at» tent gemaakt, dat volgens Frov. Blad van 1929 0,99, alle rijbewijzen, welke zijn afgegeven in» gevolge de bepalingen der gewijzigde Motor» en Rijwielwet, slechts voor den duur van 2 achtereenvolgende jaren geldig zijn, zoodat met ingang van 1 November a.s. totvernieu» wing zal moeten worden overgegaan. Ter bevordering eener geregelde afdoening in verband met de daaraan verbonden admi» nistratieve werkzaamheden, verdient het aan» beveling, de aanvragen om vernieuwing ong. een maand voor het verstrijken van den gel» digheidsduur van het rijbewijs aan den Com» missaris der Koningin in te zenden. Formu» lieren voor het bekomen van een nieuw rijbewijs zijn tegen betaling van f 1.50 ter gemeente»secretarie verkrijgbaar. Tegen een ingezetene alhier is proces» verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 3 der AlgemeeneFol.tieveroidening dezer gemeente. De Brood», Beschuit» en Kleingocdbak» kerij van de Fa. Van Eesteren, is ondershands in eigendom overgedaan aan den heer L. D. van Ëesteren, alhier. De prijzen van de uien gaan hier nog steeds omhoog. Thans besteedt men alhier 2 50 per H L. Voor dit bedrag is door den koopman J. van Paasschen, heden de eerste wagon gekocht. Hieronder laten we nu volgen één hoofdstuk uit „De Trou-Ringh voor 't Jonge Holland", het boek van Hendrik de Veer, waarover we vorige week schreven naar aanleiding van het feit, dat het 'in November honderd jaar geleden zal zijn, dat hij in Sommelsdijk geboren werd. HET COMPLOT. Er is sinds veertien dagen iets en ik weet niet wat in de lucht, iets geheimzinnigs, dat mij drukt en toch niet benauwt, mij overal in huis vervolgt en allerlei strikvragen voorlegt. Mijn vrouw zet een komiek-ernstig gezicht als ik haar half vragend aankijk, en ontwijkt het blijkbaar met mij alleen te zijn. 's Avonds heeft zij slaap en schuift zij nog voor dat ik ben uitgekleed de groene gordijn toe, zoodat de knarsende ringen alle tegelijk mij toeschreeuwen: „Geen woord, meneer de prinse-consort, hare majesteit wil slapen, s Morgens als ik wakker word is mijne vrouw allang beneden, of vraagt ze zoo deerniswaardig, dat ik haar een uurtje rustig zal laten liggen en onderwijl maar alleen ontbijten, dat hmet een blauwbaard zou ver murwen. Als ik uit mijn studeerkamer kom en onver wacht de deur der huiskamer open, dan zie ik een vreeselijke ontsteltenis op alle gezichten. Er worden dingen weggemoffeld, onder de tafel gestopt of achter de canapé gegooid, en 't „dag pa hé daar is pa"klinkt even on gedwongen alof een misdadiger en flagrant délit gegrepen, zei: „hoe vaart meneer de commis saris". Ik begin een' en ander te raden. De smeekende blik mijner vrouw is mij een open boek. Ik lees daarin: „Och toe, wees nou eens lief en doe net of ge er niets van bemerkt. Gedraag je nu eens als een goed huisvader. Het zijn immers uw eigen kinderen, wreedaard En onder den invloed van dat lieve oog, kijk ik rond en doe mijn best om nergens heen te kijken en dwing mijn gezicht tot de grootst mo gelijke leukheid en onderworpenheid. Ik doe dat niet zonder een gevoel van schaamte en wrevel, want mijne vrouw is al 33 jaren en' dus te oud om mij met hare oogen langer te regeeren; ook zullen de kinderen lachen om papa's onnnoozelheid. Toch onderwerp ik mij, als werd ik aan getrokken door de onschuldige comedie, die wij afspelen in ons vriendelijk huis. Och, het is waarlijk of ik juist nu gedurende de ver wikkeling door kleine engeltjes ben omgeven, die mij oogen en ooren kussen, opdat ik toch vooral niet bedroefd zal zijn, omdat ik mij blind en doof moet houden. 's Middags na het eten, klimt een der kleinen op mijn knieën en fluistert mij in: „Nog drie daagjes, dan zal paatje blij wezen", of vleit een ander zich tegen mij aan en roept: „Ik zal pa niks vertellen"; terwijl klein vrouwtje*) in doodsangst op een afstand staat en allerlei teekens geeft om de jongsten hunne belofte te herinneren, Ik gedraag mij als een volkomen papa en gewen mij van uur tot uur aan mijn rol. Ik doe de onnoozelste vragen en zet het onnoo- zelste gezicht, dat zich maar denken laat; maar ik druk onderwijl het kleine goed beurtelings aan mijn hart, want ik weet wat dat zwijgen hun kost. De drie daagjes gaan traag om; eindelijk is de gewichtige morgen gekomen. Ik ben vijf-en- dertig jaar geworden; ik nader de mijlpalen, waarop de genius des levens carricaturen van ons begint te teekenen. „We worden oud, kind lief', heb ik gisteren nog tot mijn vrouw ge zegd en zij heeft geantwoord: „Dwaze man, je ziet er nog even goed uit als voor vijftien jaren". Ik heb mij dit laten aanleunen, maar ik weet wel beter. Hedennnacht, in mijn droom, heb ik den wildzang van voor vijftien jaar ge zien en hem den rug toegekeerd, omdat hij in mijn oogen een ijdele gek was, een onnoozele jongen, die zich heelt wat liet voorstaan op zijn blonden krullebolmaar ik heb toch wel bespeurd, dat hij er goed uitzag, beter dan zijn dubbelganger van tegenwoordig. Daar waarschuwt mij de stem mijner vrouw, dat ik vandaag de laatste aan het ontbijt zal zijn. Die stem is even zacht, maar, helaas, minder helder dan voor vijftien jaar. Nog eens vijftien jaar verder en we zijn misschien al oud en stram, zitten misschien te kuchen te hoesten en betwisten elkaar het warmste hoekje bij de kachel. Misschien zijn we dan wel knorrig, misschien wel vervelend en saai Ondr den invloed dezer gedachte duik ik het hoofd weer in de kussens en ik wend mij om ten einde het spook, dat voor mij oprees, te ontwijkenVóór vijftien jaar, toen ik haar losrukte uit de armen van mijn schoonvader, toen ik haar in de vigilante droeg, die Cesar en al zijn geluk met zich zou nemen vóór vijftien jaar, toen ik nog van geen andere taille droomde dan die de wespen jaloersch maakte, toen Een licht geritsel aan het benedeneinde van het ledikant trekt mijn aandacht; een dito aan het boveneinde schijnt er antwoord op te ge ven, en links wordt blijkbaar een stoof aange schoven. De gordijnen bewegen zich nauw merk baar; de koperen ringen pogen het klokgeklingel op de Alpen na te bootsen, de gladde planken trillen zacht, alsof een behoedzame hand ze aanraakte, om elke voorbarige beweging te voorkomenen op eensalgemeene re volutie, aanval op alle punten, generale storm over de geheele breedte en lengte van het slagveld Mijn geheele gezin stort zich op mij neer en slaat zijne armen om mijn hals; een paar pantoffels, een halsketting, een kistje si garen, een nieuwe koker, een horlogestandaard en een tiental dito's rollen op en om mij in bed en verdwijnen in de verwarring tusschen dekens en kussens. „Pa, beste pa, lieve, goede pa," klinkt het links en rechts; ik wordt gezoend en gepakt, dat ik dreig te stikken enop den achtergrond staat de hoofdaanlegster van dit complot en lacht mij uit, met twee heldere tranen in de oogen Wonderlijkals ik lang tuur en weder tuur, meen ik de sylphide van vroeger te her kennen en ik vind zelfs, dat zij niet minder mooi is dan voorheen. Het oudste dochtertje. M'n beste nichtjes en neefjes Jullie denken zeker: de nieuwe raadsels blij ven maar uit, Maar nu zal ik het werkelijk doen hoor. De Vorige keer was ik het al van plan geweest of liever ik had ze al klaar, maar toen ik alles naar de zetterij liet brengen, heb ik zeker een blaadje, juist met de raadsels, in mijn boek laten liggen en zoodoende hadden jullie langer rust dan ik wel bedoeld had. Maar nu het toch voortdurend zulk heerlijk weer was, is dat ook niet erg. Jullie konden nog volop genieten van het buiten spelen. Maar nu ga ik jullie weer stevig aan het werk zetten. Maar ons praatje maak ik kort, hoor. Heel veel hartelijke groeten aan allen. Jullie TANTE TRUUS. Adriana R. te Ooltgensplaat. Ik vind het erg aardig, dat je me steeds zoo trouw brieven stuurt. Nu kreeg ik ook weer zoo'n echten lan gen brief. Nu het zulk mooi weer is denk ik nog maar niet te veel aan den winter. Jij bent er al gauw bij, dat je nu al gaat denken aan het schaatsenrijden, maar ik denk ook net als jij: dat zal nog wel een poosje duren. Dat ver haal zal ik goed bewaren, dat krijgt wel eens een plaatsje in ons hoekje. Ik ben heusch nieuwsgierig naar de rest. DE MOEILIJKE LES. XVII. Gelukkig, het bleef verder dien dag goed gaan. Er behoefde niemand den dokter te waarschuwen. Vader was nog weer even bij Hans gaan kijken en moeder had haar plaats bij het bedje weer ingenomen. Toen was vader naar Piet gegaan. Lang behoefde vader niet te zoeken. Hij vond Piet in de schuur. Eerst zei vader niets, maar hij keek Piet lang aan. Even had Piet de oogen opgeslagen, om ze terstond voor vader's onderzoekenden blik weer neer te slaan. Vader keek heel boos, vond Piet. Zou het ooit weer goed komen Verdiend had hij het niet. „Kun je niet bij mij komen Wel klonk vader's stem streng, maar er was voor z'n oudste jongen toch ook medelijden in zijn hart. Het was Piet aan te zien, dat het gebeurde grooten indruk op hem gemaakt had. Maar vader begreep wel, dat hij nu niet eerst zijn medelijden kon laten spreken. „Kun je niet bij mij komen O Piet wilde toch ook weer zoo graag bij zijn vader zijn, al was hij nu bang. Hij had gevreesd, dat vader hem nooit meer bij zich wilde hebben. Piet kwam langzaam een paar stappen nader, tot hij opeens in een paar vlugge stappen vlak bij vader was. Toen snikte hij het uit al z n ellende en verdriet. „Vader, het is zoo vreeselijk, allemaal mijn schuld". Vatjfer zei niets, maar greep Piet's hand en nam hem weer mee naar het kamertje, waar hij geweest was met grootmoeder en moeder. „Is het alleen jou schuld 7" „Ja, heelemaal vader", en weer kwam Piet's verhaal, hij spaarde zichzelf niet. En bij al vader's verdriet voelde hij nu toch even blijdschap, dat Piet in zijn schuld en be rouw nu op den goeden weg was. Wat is vader lang met Piet in dat kleine kamertje geweest. En wat heeft hij nu goed geluisterd en ook wat begreep hij nu veel beter vader's waar schuwingen van vroeger. Alleen kon hij nooit dit kwaad in zijn hart bestrijden. Dan zou hij telkens en telkens weer maar alleen om zichzelf denken en z'n eigen wenschen het eerst vervullen. En toen vader bad luisterde Piet met zijn hart mede en heel stil, zoodat de mensch het niet hooren kon, zei Piet aan het eind van het gebed: „Heere, help mij altijd astublieft, Amen". Zoo begreep Piet vader's woorden. Het bleef verder goed gaan met Hansje. De dokter vond hem den volgenden morgen veel beter, „maar", zeide deze, „hij moet nog drie dagen heel stil in bed gehouden worden, het is mij erg meegevallen. Als er zich nu verder niets voordoet, zal hij nu die drie dagen wel weer zoo goed als beter zijn. Ik laat hem nu liever zekerheidshalve in bed. Als hij nu al ging loopen, dan was er gevaar, dat hij zich door den val soms nog wat duizelig voelt en dan weer valt, en dan zou de tweede keer erger kunnen zijn den eersten. De wonden en de schrammen hebben niet zoo veel te beteekenen, hoor." Wat gaven deze woorden een verademing. Vader* zei, dat hij nog ruim een week blijven zou. Hij kon nu ineens zijn vacantie nemen. Nu kon er toch nog zoo veel goed komen. (Wordt vervolgd). Nieuwe raadsels Ingezonden door Adriana R. te Ooltgens plaat I. Welke plaats in Gelderland begint en eindigt met een N. II. Verborgen dierennamen Berg die rasp in de keukenkast. Ik heb al honderd bladzijden gelezen. Anna rende de heuvel af. Kan Arie die boeken voor mij wegbrengen III. Ingezonden door Cor R. te Ooltgens plaat Met h is 't voedsel voor dieren. Met fc is een gevangenis voor vogels. Met m is 't het tegenovergestelde van leelijk. Met g is 't een' streek in ons land. Met d is 't de vijand van ijs, De oplossingen kunnen, met vermelding van naam, leeftijd en adres, tot Vrijdag 4 October worden gezonden aan TANTE TRUUS, Bureau „Maas- en Scheldebode", SOMMELSDIJK.

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2